Keresés

Részletes keresés

badubadu Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88022

Sziasztok!

Feltennék egy kérdést. Adott egy 25l-es pálinkafőző 100as hűtővel. Ringlószilvát kellene főzni. Amint elindul a durda elkezdi kinyomni a meleg sűrű szines levet. Majd egy idő múlva jönn a rendes átlátszó durda. Mi lehet a gond? Pár napja körte lett főzve azzal minden okés volt. Szerintem a ringló az áruló. Próbáltuk félig rakni akkor is ez volt. Van hasonló tapasztalatotok? 

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88021

Jobb oldalit, 20g 100 literhez van, fele elég.

Előzmény: Norbi... (88017)
HondaKiller Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88020

Nekünk egy hete útba esett pont és hoztunk is belőle, már van amelyik fel is van avatva. :)

Előzmény: TINTUS (87986)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88019

Őszibarackból nem lehet, még a nagyok(kereskedelmiek) is megkínlódnak vele.

Előzmény: pasig (88016)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88018

Sütőélesztő és 1 fél kocka.

Előzmény: Norbi... (88017)
Norbi... Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88017

Bodzához melyik élesztőt ajánalnátok? Bal vagy a jobb oldalit? Nagyából 40liter lehet, a fele elég lessz bele?

 

 

http://img833.imageshack.us/img833/2746/49rn.jpg

pasig Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88016

Szerintetek melyik  fajta őszibaracból lehet a legkarakteresebb (legillatosabb) pálinkát csinálni?

barkócza Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88015

Szóval, Vasbiciklinek van igaza, főzd, amilyen gyorsan csak tudod, csak akkor tárold, ha valamiért a főzés még nem megy. A 25-30 cm légtér a kierjedt cefre fölött sok, tegyél valamit a hordóba, vízzel töltött pillepalackokat, (tiszta) köveket, akármit, csak emeld meg a cefre szintjét, hogy mondjuk 1 cm légtér maradjon, vagy annyi se. Másik megoldás, hogy fóliát raksz rá, nézd meg Snapszmester vagy Miklós összefoglalóját, benne lesz, hogy hogyan kell.

Előzmény: DieselManiaco (88012)
hal65 Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88014

Szia!

 

Na fuss neki mégegyszer a kérdésnek.

Nincs olyan hogy "duplafalú olajos hűtő"!

Ha üstről beszélsz, akkor semmi baj nincs, ha nem éri el az olajszintet a betöltött alszesz.

Nem fog leégni:)

Előzmény: konture (87998)
toalettduck Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88013

Még sose próbáltam mert pálinkát is idén főztem először szóval elég amatőr vagyok viszont rengeteg bodza van itt mellettünk az erdőbe. Én úgy tervezem hogy leszedjük lebogyózzuk annyira aprólékosan amennyire csak lehet és szintén slágozás van tervbe majd megy a hordóba és meglássuk. Elég nagy meló...van 1-2 perverz a környékünkön aki vállal bozdzaszedést ha jól tudom lehet majd lefizetem őket ne mtudom még :D Egyébként ma főztem egy adag szilvát a kis kuktámmal ez többet adott de a cefre is sokkal hígabb volt mint a sárgabaracké (kérdeztétek hogy tuti kiforrt e: biztos 100% majdnem 3 hetes volt már)  9 liter cefre kb 2.5 liter alszeszt adott a finomítást nem csináltam még meg (ehhez se lett téve se cukor se víz). Valaki kérdezte hogy érik e már a bodza? Én is úgy tudom hogy augusztus végén érik a feketebodza de itt mellettünk már kornyadoznak a kacsok szóval lekéne szedni mert érett...

Előzmény: Norbi... (88004)
DieselManiaco Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88012

Ez egy jó kérdés,nekem penésznek nézett ki.Szabad légtér kb 25-30 cm 120literes hordóról beszélünk. Ha van is benne azt egy kezemen megtudnám számolni mennyi penészes.

Előzmény: barkócza (88009)
DieselManiaco Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88011

hát sajna nincs főzőm,csak bérfőzés jöhet szóba az meg ugye most nincs..

Előzmény: vasbicikli (88008)
norris53 Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88010

 A bodzát egyszerű tökéletesen kezelni > egy kézzel fogod a fürtöt másikkal le bogyózod egy vödörbe ha félig van fel öntöd vízzel a zöld és az éretlen szemek a víz tetejém úsznak le öntöd le mered > így meg is van mosva >tiszta és szelektált lesz !

A maradék netán bele kerűlt szár részeket a festék keverő kiszedi > a többit mint egy akármilyen -cefrénél> élesztő pektinbontó  PH beállítás (kénsav) ha gondolod kis napfény :-)

Előzmény: Norbi... (88004)
barkócza Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88009

Penész, vagy buborékos-szivárványos élesztőhártya? Nem mindegy.

 

Mennyi szabad légtér maradt a cefre szintje és a tető között? Nem volt a gyümölcs is eredetileg penészes?

Előzmény: DieselManiaco (88005)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88008

"2 napja nem bugyog-nem habzik"

 

Akkor nincs mire várni, innentől csak romolhat.

Előzmény: DieselManiaco (88005)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88007

Nem jól olvastad :)

A pH skála (szakbarbár részletek nélkül) úgy néz ki, hogy 7 a semleges, onnan lefelé (a kisebb számok felé) savas, felfelé lúgos. Tehát az akkusav a savasságot növeli, és - a fentiek értelmében - a pH-t csökkenti.

Azt te döntsd el a körülményeid alapján, hogy savazol-e.

Én is őszibarackozok éppen, nem szoktam savazni, de a 6. napon főztem.

Előzmény: kona.king (88006)
kona.king Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88006

sziasztok!

 

elkéne egy kis segítség, próbáltam itt rákeresni, de nem igazán jutottam előre vele. ma kapok őszibarackot, mit csináljak vele, hogy jó cefre legyen? kimagozom, kap élesztőt. viszont olvastam, hogy alacsony a savtartalma, azt mivel lehet növelni, és mennyivel. gondolom nem aku savval, mivel ha jól olvastam, az csökkenti. előre is köszönöm

DieselManiaco Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88005

hát a helyzet az,mint már korábban leírtam,hogy folyamatosan szedett,nem egyszerre cefrézett szilva.
úgy 5 napja lett tele a hordó,és 2 napja nem bugyog-nem habzik. és tegnap este lett rázárva a teteje,reggelre pedig helyenként,nem egybefuggően fél centi penész volt rajta.

Előzmény: vasbicikli (88002)
Norbi... Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88004

Igen, én már egyszer próbáltama bodzát csak akkor szedés után egy éjjelt állt a garázsban és másnapra telejsen bepenészesedett az egész a az íze is olyan lett.... még mindig megvan :D

 

 

Ti hogy tisztítjátok a bodzát? Kicsit porosnak látom, megpróbállom leslágozni a ládát. Mennyire fontos hogy a zöld kocsányból egy darabka se kerüljön a cefrébe? Mivel akárhogy is próbálkozok apró darabok mindig belepotyannak.

Előzmény: toalettduck (87983)
DieselManiaco Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88003

Igen kijelentem:) Bocsánat véletlen lett kérdőjel:)

Előzmény: csalitos (88001)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88002

"Még forr csak lassan?"

 

Az előzmények ismerete nélkül (mikor cefrézted?) ezt innen nem lehet megmondani, neked kell eldöntened az ismérvek alapján.

A napokban többször is volt róla szó, hogy ebben a melegben 3-4-5 nap alatt is teljesen kierjedhet a cefre, különösen azok a gyümölcsök (szilva, barack félék), amik maguktól is könnyebben feltáródnak, levesednek, vagy/és szakszerűen pépesítve vannak. Oldatba kerül az összes cukor, könnyen hozzáférnek az élesztők és pikk-pakk feldolgozzák, lásd a linkelt ábrát.

 

 

Előzmény: DieselManiaco (87999)
csalitos Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88001

   Megbocsájtasz, de egy árva kukkot sem értek az egészből. A mondataid végén, ha valamit kijelentesz pont legyen, ha valamit kérdezel akkor kérdőjel. Kérdezed, hogy penészréteg van a tetején, vagy esetleg kijelented?

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: DieselManiaco (87999)
Krissz03 Creative Commons License 2013.08.07 0 0 88000

Nekem is kell locsolnom a fákat. Pláne a tavasszal ültetett kajszikat. De mivel most érik a szilva, ezért azt is meg szoktam locsolni 3-4 naponta bőven!

Előzmény: tűzottó (87990)
DieselManiaco Creative Commons License 2013.08.07 0 0 87999

Rátettem a tetejét,és ma reggelre(tegnap este még nem volt semmi baja) egy vékony penészréteg lett a tetején? Akkor most mi a gond? Az hogy bezártam? Még forr csak lassan? Vagy levegőt kapott(nejlon nélkül csak rajtavan szorosan a teteje)? Vagy a meleg? (árnyékban van de kint.)

Előzmény: csalitos (87894)
konture Creative Commons License 2013.08.07 0 0 87998

Sziasztok!

Duplafalú olajos hűtőnél az alszesz tisztázásánál, ha a betöltött mennyiség

nem éri el az olajszintet, okoz ez problémát?

50l üstmérethez megfelelő arány a 10l hőközlő olaj?

 

vasbicikli Creative Commons License 2013.08.07 0 0 87997

Vagy benne maradt a cefrében.

Előzmény: TINTUS (87984)
golyós Creative Commons License 2013.08.07 0 0 87996

No hát az én üstöm  50 literes bortartály.....  x éve használom .

A többi a hsz.-im között..

sok sikert

üdv.g.

Előzmény: Hurkafej (87935)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.07 0 0 87995

                                                          vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (87923)
barkócza Creative Commons License 2013.08.07 0 0 87994

Elkészült az első adag borókám.

 

A bogyóhoz Miklós jóvoltából jutottam hozzá még tavaly. Ő akkor ki is próbálta az "olasz" cefrézési módszert. Az összehasonlítás kedvéért abban állapodtunk meg, hogy én pedig hagyományos módon próbálom meg cefrézni.

 

Csak június legelején tudtam nekiállni, szerencsére a borókabogyó eláll. Kb. 10 kg bogyót cefréztem le kis adagokban, vizet hozzáadva, egy 600W-os botturmixszal. Utána pektinbontó, élesztő. Lassan indult be, és lassan is forrt ki, talán két hétig is eltartott. Sajnos, nem jutottam hozzá, hogy rögtön főzzem, de szerencsére (tényleg) csurig töltött, lezárt savanyítóvödörben még ezt a hőséget is kibírta penész, ecet és minden más egyéb probléma nélkül.

 

Ma végre nekiálltam főzni. Leszűrtem a levét, majd a maradékhoz némi vizet adva még kétszer átmostam a törkölyt. Az így kapott barnás levet főztem.

 

Szép, nagy olajos foltok úsztak a teljesen tejszerű alszesz tetején. Sajnos, a kelleténél kissé bátrabban fűtöttem, úgyhogy bizony, odaégettem. Szerencsére fél literes adagokban szedem le az alszeszt, a harmadik fél liter közepén vettem észre a "gyufa" szagot. Az első liter 25% viszont megúszta.

 

(Ha sima az üst alja, akkor a mázolók által használt pengés festékvakaró pont alkalmas az odaégett cucc eltávolítására.)

 

A meglévő alszeszt gyorsan lefinomítottam. Szokásom szerint lehúztam az utópárlatot, ameddig jött, és azt is újradsztilláltam, hozzáadtam a pálinkához. Az így kapott 60%-os anyag kristálytiszta volt, de ahogy kihigítottam 43%-ra, rögtön beopálosodott - nem is számítottam másra, sz.rni rá. Kb. 5,5 dl 43%-os pálinkát kaptam.

 

Jött a kóstolás. Az illata intenzív, kellemes gyantás borókaillat. Féltem tőle, hogy ihatatlan lesz a túl erős aromától, de nem. Erős, de kellemes gyantás íz. A korty lenyelés után jó ideig olyan érzésem volt, mintha egy enyhén mentolos cukorkát szopogattam volna. Nekem tetszett.

 

Még egy fontos dolog: Úgy tűnik, a vízforralásos módszerrel kitakarítható utána a páracső és a hűtő, nem lesz az összes következő pálinka mind gyantaillatú.

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.07 0 0 87993

Elvileg a sárgadinnye brix foka 10 körül van, 15-re kéne felvinni vagy kicsit fölé, szilva 17 körül van. 1kg cukor 100liter cefrében 0,7742 brix fokot emel, ez alapján kitudod számolni mennyi cukrot tegyél hozzá.

Előzmény: citrus04 (87987)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!