Keresés

Részletes keresés

zsorsz Creative Commons License 2021.01.15 0 0 24

A másik még kisebb.

 

Előzmény: zsorsz (23)
zsorsz Creative Commons License 2021.01.15 0 0 23

Két tő van ilyen nyeszlettek(elszámoltam csak 2. évesek), oltásnak talán jók?

Atrego kollégán függ hogy kér-e belőle.

 

Előzmény: monyesz (22)
monyesz Creative Commons License 2021.01.15 0 0 22

A Romulus a magnélküli? Akkor esetleg kérhetnék két 3 rügyes vesszőt?

Előzmény: zsorsz (20)
monyesz Creative Commons License 2021.01.15 0 0 21

Erről a mini V-kordonról majd képet tudnál felrakni?
Én is ilyesmiben gondolkodom, illetve hogy egy irányba két kart húzok párhuzamosan, majd ezeket kifelé döntve kapok egy V alakot. Azt nem tudom, hogy ez mennyire lenne így sűrű.

Amit nem győzök hangsúlyozni, az a talaj! Egyébként igaz a felállított listád.
A növényvédelem nem egyenlő a vegyszeres növényvédelemmel. Most végzek egy növényvédős tanfolyamot, és helyesen, ezzel kezdődött, pedig nem bios tanfolyam. A vegyszeres növényvédelem pedig széles skálájú. De mindig jobb a megelőzés.

Metszés: ha kis területünk van, akkor nagyon fontos lenne a sebeket metszés után kezelni, az eszközöket pedig akár még tőkénként is fertőtleníteni. A legtöbb új és súlyos betegség a tünetek megjelenésekor már nem gyógyítható. A vegyszerek mindig kullognak a betegségek, kártevők után.
Akinek van megbízható meteorológiai-környezeti infója, hőmérsékletek, páratartalom, stb, az nagyon jól tud kalkulálni bizonyos betegség megjelenésekre. A hőösszeg számítások például nagyon jó támpontok kártevők megjelenésére.

Előzmény: Molier3 (16)
zsorsz Creative Commons License 2021.01.15 0 0 20

Bajkonur,Velika és vmi ismeretlen kecskecsöcs szerű ellenálló muskotályos, Táltos6066,Jojo szilva vesszőket és van egy sajátgyökeres Vera.

Van még Fanny, Moldova, és 3. éves tőröl kicsit vékony Kesza-1, Romullus vesszők is.

Előzmény: monyesz (19)
monyesz Creative Commons License 2021.01.15 0 0 19

Szia!
Nem lehet ide kirakni amit Atregonak küldtél? Ha nem karod, akkor elküldenéd nekem is?

Előzmény: zsorsz (13)
Molier3 Creative Commons License 2021.01.14 0 0 18

Tiszteletem!

 

A fajták?

 

Folyamatos cserélés alatt vannak.

Amik eddig többé kevésbé beváltak bio szemmel:

Vénusz, Preobrazsényie, Katruszja, Marusja, Rombik, Pölöskei Muskotály,

 

 

Amit elengedek (Átoltok): Millenium, Zaporozsec, Kék Kecske, Opusz, Pervazvannüj, Eszter, Japán Izabella.

 

 

Minden jót!

Előzmény: atrego (17)
atrego Creative Commons License 2021.01.13 0 0 17

Milyen fajtàkat"hasznàlsz"?

Előzmény: Molier3 (16)
Molier3 Creative Commons License 2021.01.13 0 3 16

Tiszteletem Mindenkinek!

 

 

Nagyon vártam ezt a Fórum felületet. :-)

 

Magam is szeretnék minél inkább bio módon csemegeszőlőt termeszteni.

Sokszor titokban leveleztem egyesekkel, hogy szabadon beszélhessünk erről-arról a témáról,

megfosztva ezzel az ez iránt fogékonyakat az eszmecserétől.

 

Valamennyit már előre léptem az úton, de van még mit finomítani.

 

Először is keresem az ízlésemnek megfelelő fajtákat, amelyek bio körülmények között is termeszthetők.

 

Amire rájöttem Fontos a bio művelésben:

  

     - Helyes metszés (terhelés beállítása.....)

     - Helyes Zöld-munka (szellős lombozat....)

     - Tápanyag-utánpótlás (Lombon, és talajban, talajtakaró növényzet...)

     - Helyes növényvédelem, időjáráshoz és kártevőkhöz igazítva. ( 1-2 naponta séta a szőlősben és minden változás látható, szinte megelőzően beavatkozhatunk)

     - Fürtvédelem amely fajtáknál kell. (keresem az olyat amihez nem kell, )

     - Locsolás az egyenletes termés érdekében....

 

Talán felsoroltam a legfontosabbakat.

 

 

Javaslom, hogy egy-egy témán haladjunk végig, azt vesézzük ki, melyikünk mit miért tart fontosnak, hogyan csinálja.

 

 

Metszés:

 

Így csinálom én:

 

Előmetszés December és január.

Szálvesszőknél hagyok tartalékot, ha nem sikerülne a lehajtás ill. ha nagy fagy volt akkor mindkettőt le lehet hajtani, hajtást megválogatni később.

Jóval hosszabbra vágom mint a szükséges, így a visszafagyás ellen védekezek. A szálvesszőket hagyom állni függőlegesen, így jobban ellenáll a viszontagságoknak.

A rövid csaposoknál is hosszan hagyok a szemek fölött, itt is a visszafagyás a szempont.

 

Készre metszés február vége, márc eleje, kötözéssel. Itt a visszavágásnál igyekszek az átmérő 2-3 szorosa csonkot hagyni, a vastagabb rész beszáradásának a  csökkentése érdekében.

Vastagabb részeket seb-kezelem.

Én egy "Mini-V-kordont" alakítottam ki,  aminek a lényege, hogy 10-15 cm-enkét marad egy-egy hajtás az alsó dróton. A hajtásokat felváltva jobbra és balra kihatom a következő dupla huzalozáshoz.

A két huzalt pedig szétfeszítve tartom az oszlopok közt, egy U alakú dróttal, 22-23 cm-re egymástól. Ezekhez kívülről egyesével rögzítem a hajtásokat amik között 20-25 cm- lesz így, és két sor alakul ki.

A metszést a szemterheléssel ehhez igazítom. Egyébként két szezont lement így, és bevált.

 

Most ennyi témaindítónak.

 

Minden jót!

atrego Creative Commons License 2021.01.13 0 0 15

Azt mondjàk,ezeknél sokkal szívósabb gyönyörű és finom fajtàk is vannak,én 3-4x permetezek bordóilé+kénnel.

Volt,hogy "elhanyagoltam", az àltalam felsorolt fajtàk úgyis igaz nem hibàtlan,de szép termést hoztak

Előzmény: monyesz (11)
atrego Creative Commons License 2021.01.13 0 0 14

Olvasom:)

Előzmény: zsorsz (13)
zsorsz Creative Commons License 2021.01.12 0 0 13

Mail ment.

Előzmény: atrego (9)
monyesz Creative Commons License 2021.01.12 0 0 12

Egy cikk a lisztharmat elleni védekezésről. Ökológiai (bio) és vegyszermentes művelésben is alkalmas szerek vannak említve a cikkben. Érdemes a Biocont céget figyelni, mert hoz be máshol már bevált megoldásokat.
Wetcit, Vitisan, Dipel.
Érdekes a kapcsolat a szőlőmoly és a botritisz kapcsolatában.

https://www.agrotrend.hu/gazdalkodas/kerteszet/a-het-temaja-hogyan-vedekezzunk-a-szolo-lisztharmat-ellen

monyesz Creative Commons License 2021.01.11 0 0 11

Mennyi vegyszert használsz egyébként?
Lehetnek fajták, amire a jobb termesztési körülmények vannak annyi hatással, hogy kibírják vegyszer nélkül.

Egyébként mint írtam nem csak a vegyszermentes érdekel, mert biztos vannak fajták, amiket így nem lehet, de egy bióval és odafigyeléssel már megvédhetők szépen.

Előzmény: atrego (9)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2021.01.11 -1 1 10

Ide is beteszem ,hátha ......:

Itt a 2021-es Dávid naptár szerinti előrejelzés :

 

https://blikkruzs.blikk.hu/aktualis/kozugy/david-naptar-elorejelzes-2021/rxg6dwk

atrego Creative Commons License 2021.01.11 0 0 9

Akad pàr fajta,ami tényleg termeszthető permetezés nélkül:

Podarok Zaporozsje,Nagyesda azos,Néro,Pölöskei muskotàly,Bolgàr rezi,Vénusz,Rubinovij jubilej,Monarch,Rumba,Garold,Fanny,Usa Jupiter.

Biztosan vannak még ilyenek,én ezeket ismerem.

 

Előzmény: monyesz (8)
monyesz Creative Commons License 2021.01.11 0 0 8

Nem feltétlenül. Olvasd el a borszőlős cikket. Az biztos, hogy sokkal nagyobb tervezést és figyelmet igényel mindent megszervezni egy vegyszermentes dologhoz.
Biokontroll  elismerésű bio csemegeszőlő meg abszolut kivitelezhető.

Előzmény: atrego (7)
atrego Creative Commons License 2021.01.11 0 0 7

Ehhez szerintem elsősorban 100 ,vagy közel 100%-ban rezisztens fajtàk kellenek...

monyesz Creative Commons License 2021.01.10 0 1 6

Természetes valamennyire . Én sem születtem a mai tudásommal és nézeteimmel, mástól sem várom el. Legfeljebb azt, hogy tényszerű dolgokat elhigyjen.
Ezt kellene igazából nekünk prezentálni. Több szem többet lát, és itt nem kell attól tartani, hogy valakinek szúrja a szemét egy téma vagy egy vélemény.
Ez ugyan borszőlő, de ha ez működik, akkor miért ne működhetne csemege szőlőre is:
https://egy.hu/unnep_771/gyogyteaval-permetezett-szolo-es-cukornadbol-keszitett-dugo-a-bioborok-titkairol-107907?fbclid=IwAR1Tqs2sEVzqB1hLpJiZ6XFL4DZupTs9Jg_uatspcRTfu2JG7W90BLGZqQ4

Én már azt is eredménynek tartom, ha csökkenteni tudjuk a vegyszerhasználatot. Egy áttérést nem lehet erőltetni, mert nincsenek meg a feltételei Számomra ugyan a végcél a teljes vegyszermentesség, de a biokontroll által bionak nevezett gazdálkodást is el tudom fogadni. A fogalmakon, elnevezéseken lehet vitatkozni egyébként, mert az öko szinomímájaként használatos a bio, de számomra ez inkább a vegyszermenteshez van közelebb.

Előzmény: zsorsz (5)
zsorsz Creative Commons License 2021.01.10 -1 1 5

Egy hurrogó már van.🤨

Előzmény: renko60k (1)
monyesz Creative Commons License 2021.01.10 0 2 4

Szia!

Akkor vágjunk a lecsóba! Két aktuális témát máris elővehetünk. Egyrészt a telepítés kérdését, másrészt a metszéshez kapcsolódó témákat.

1. Telepítés: talán minden növény esetén a legfontosabb a talaj. A talajélet fontosságát sokáig háttérbe szorították a tápanyag ellátás kérdései, míg vissza nem kanyarodott aztán az egész a talajhoz. Ugyanis nagyon úgy néz ki, hogy egészséges talaj nélkül semmilyen jó tápanyag ellátás és növényvédelem nem működik. Az egészéges talaj előfeltétele a jó kondíciójú növénynek, amely képes saját védekezési mechanizmusát is használni legalább olyan mértékben, hogy egy bizonyos szint alatt maradjon a károkozás.
Mind kötött mind laza, homokos talajok esetén fontos a humusztartalom emelése, amely nem csak és elsősorban a közvetlen tápanyag ellátást segíti, hanem a szőlő számára nagyon fontos nedvesség megtartást is. Ugye a bogyórepedés egy ismert probléma. Azon felül, hogy ez fajta tulajdonság, szerepe van benne a szélsőséges nedvesség ellátásnak is. Nem csak tudományosan, de tapasztalati úton is bizonyított, hogy az egyenletes nedvesség biztosítás csökkenti ezt a problémát (ezt orosz-ukrán fórumokon is lehet olvasni).
Aztán a talaj szerkezetével összefüggő kérdés bizonyos tápelem felvételi problémák kialakulása, pl a káliumé, aminek nagy szerepe van a szőlőnél is.
Amit én úgy gondolom, hogy a telepítés kapcsán alkalmazni kellene az a mikorrhiza készítmények, illetve a talajoltó baktérium készítmények. Ezeket telepítéskor lehet/célszerű alkalmazni.

2. Metszés: Mint termés szabályzó tevékenység ugye nyilvánvaló, de a növény egészsége szempontjából is jelentős. Minden metszési felület ebjtási lehetőség a kórokózók számára, illetve magával a metszéssel is vihetünk át betegséget. Elsőrendű tehát a fertőzések elkerülése, átvitelének megakadályozása egyszerűen a szerszámok fertőtlenítésével. Ki hogy csinálja ezt?
Célszerű a metszést olyan rendben kialakítani (olyan metszést kialakítani), hogy két évesnél idősebb részeket ne érintsen, így kisebb a sebfelület, és jobb a sebgyógyulás. Az sem mindegy, hogy teszünk-e valamit a sebek kezelése érdekében, hogy lezárjuk ezeket.
Jó ismertető anyagot találtam itt:
https://winetwork.uni-eszterhazy.hu/videok/a_szolo_tokebetegsegei_1?fbclid=IwAR3fzj6Fv5qF22npO4ovMWHSglTix0U2ETaEnoFNmCEibiDGmy8e29eyP9c
https://youtu.be/Qcwi0VCx6ew


A metszéshez kapcsolódik a tőkék mechanikai tisztítása és lemosó permetezés.
Kulicz féle videóban láttam a tőkék ledörzsölését, szoktátok ezt csinálni?
A lemosó permetezés az egyik érzékeny téma. Vegyszermentes gazdálkodásban a rezet sem illik használni, míg bioban ez teljesen elfogadott. A kén elvileg az atkákra is hatással van, méghozzá úgy tudom a ragadozó atkákat is gyéríti, akik elvileg barátaink lennének (főleg, ha valaki betelepítette őket). Az olajos permetezésnél az utóbbi időben preferált lett a narancsolaj, ami sokkal jobb a hagyományos olajos készítményeknél.

Előzmény: érdeklődő 49 (2)
monyesz Creative Commons License 2021.01.10 0 3 3

Úgy gondolom, hogy mind a fajták, mind a termesztés tekintetében van annyi specialitás, hogy érdemes ezzel külön foglalkozni.
Minek a konvencionális termesztőket ezzel fárasztani, főleg utóbbival, ha egy részük konstruktív módon nem akar a témához szólni?
Persze vannak és lehetnek általános dolgok, hiszen a konvencionális termesztésben is figyelembe vesznek dolgokat, amiket nyilván mi is, pl a jól átszellőző lombozat hasznát senki nem vitatja.
De ha a réz kiváltásáról van szó, az már mondjuk nem biztos, hogy mindenkit érdekel. Egyesek meg feleslegesnek vagy épp sarlatánságnak tartják, őket felesleges cukkolni.
Vagy hogy milyen társnövények hasznosak szőlőben? Milyen természetes növényi levekkel tudunk dolgozni? Hogy tudunk egy ESCA-val versenyre kelni?

Én bízom abban, hogy volt és lesz annyi tapasztalat, amit érdemes itt megosztani.

Előzmény: vegyigyümi10 (0)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2021.01.09 0 1 2

Magam részéről örülök az új topiknak ,és szívesen olvasnék mindig az aktuális tennivalóktól .

Ha van az adott témához való ismeretem én is megosztom .

 

Előzmény: monyesz (-)
renko60k Creative Commons License 2021.01.08 -1 2 1

Szerintem meg hejes aki bioba akar dolgozni hát tegye.Csemegeszölö mind a két müveles de mégis más .Hátha it nen hurogják le mint a csemegésben.Igy is lehet csak nembisztos hogy minden évben sikerül. Hajrá.

vegyigyümi10 Creative Commons License 2021.01.08 0 2 0

Szerintem felesleges volt a csemegeszőlő témában még egy topic...

Előzmény: monyesz (-)
monyesz Creative Commons License 2021.01.08 0 1 topiknyitó

Üdvözlök mindenkit!
Mivel egyre többen adják csemegeszőlő termesztésre a fejüket kisebb-nagyobb léptékben, és ezen a csoporton belül is talán vagyunk-leszünk annyian, hogy érdemes legyen kicsit elkülönülni. 
Szeretném, ha nyugodt és konstruktív, előítéletek nélküli társalgás lehetne itt, sok-sok tapsztalat megosztásával.
Jó kertészkedést mindenkinek!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!