1. Ebben a nyirkos esős időben előfordult, hogy 2-3 nap alatt megpenészedett.
2. A kenyértartó nem fér be a hűtőbe. :-) Komolyabban: a kenyér hűtve nekem nem igazán szimpatikus.
Persze a kutya ott van elásva, hogy kedves férjem nem hiszi el, hogy kettőnknek elég fél kiló kenyér/nap. Egyik hosszú hétvége előtt a lelkére kötöttem, hogy elég lesz egy kiló is, nehogy kettőt hozzon. Erre mennyit hozott? Hármat! :-))
Bármilyen szomorú is, vannak romlandó élelmiszerek...:)))
A tartós (ultrapasztőrözött és sterilen csomagolt) tejek felbontatlanul hónapokig is elállnak szobahőmérsékleten - kérdés mennyire tejszerűek, de a semmilyen tejnél azért jobbak. A "tartósságuk" viszont csak a sértetlen csomagolásban érvényes: ha egyszer felbontottad, akkor pont olyan romlandók, mint a friss tej - de ehető aludttej már nem lesz belőlük.
Bármilyen meglepő is, a tisztán kezelt friss tej "pincehőmérsékleten" (hűtő alsó polc), lefedve 2-3 napig jó marad, legfeljebb kiül a tetején a tejszín. Ha felforralod, és utána lehűtve teszed hidegre, még tovább. A bolti tejek a csomagolás előtti kezelések ellenére azért romlandóbbak, mert mire hozzád érnek, legalább is egynaposak (valamelyik tejipari cég még reklámozza is, hogy az övék akár 24 óra alatt is az asztalodra kerülhet), és közben a legváltozatosabb hőmérsékleti viszonyoknak voltak kitéve. (Pl. lehet, hogy hűtőkocsiból pakolták ki, de a napon állt, míg be nem hordták a bolt hűtőjébe - vagy Te hiszel a hűtőlánc folytonosságában?)
Két ötletem is lenne:
1. ne tartsd benne öt napnál tovább
2. Tedd be az egészet a hűtőbe.
Komolyan: A fa kenyértartó nem tehet semmiről. A penészedést se nem lassítja, se nem gyorsítja (amíg nem volt benne korábban penészes kenyér, mert akkor a fa beveheti gombákat)
Köszi. Én is imádom a napillatú ruhákat! Egyébként öblítőszert egy ideje nem használok. Németországban a házinéni felvilágosított, hogy ők (németek) nem használnak, mert káros a környezetre, a ruhánál pedig igazából nem oszt, nem szoroz.
Kieg. megj. melléktermék-hasznosításra: a barackmag belét kicsit megpirítani, kristálycukorral megszórni, tovább melegíteni, míg a cukor egy része karamell lesz, egy része meg még kristályosan tapad a magokra. Vizes fémtálcára teríteni, míg kihűl. Esetleg kis fahéjjal megbolondítani. Remek rágcsálnivaló, elkészítése jelentéktelen idő és költség a főfeladathoz képest.
Egy hibája van: kevés. (Ebben a szezonban Prionnal mi kb. tíz kiló barackot dolgoztunk fel, ebből lett egy tányér barackmag, amit vidoran elrágicsáltunk kettesben egy hosszabb römiparti alatt.)
Ja: viszont olvastuk a pirított barackmagot sóval is - talán Durellnél?
Sajnálom, de tapasztalatom szerint: nem szabad becsukni, és azután ugyanúgy kell benne tárolni a kenyeret, mint ha nem is lenne kenyértartód. Amúgy a zománcos kenyértartóval is kenyértartóval is hasonló tapasztalataim vannak, azzal a különbséggel, hogy a fa tartóból soha többé ki nem lehet szellőztetni a szagot, ha egyszer valami beledohosodott- vagy penészedett. (Először nekem zománcos volt, és azt hittem, a fa jobb lesz) Szóval: a kenyértartó esztétikai tényező. De azért vannak segédmegoldások: a láda aljára konyharuha, a kenyeret kendőbe vagy sejempapírba csomagolni, és ha a papír nedvesnek látszik: lecserélni. Esetleg a sarokban kis nyitott pitliben só; ha nedvesnek látszik: lecserélni.
Ps: Nem tudom, kinek milyen a szimata, de az alátétnek vagy csomagolónak használt kendőt célszerű illatmentesre öblíteni (itt a nyár: a napon, szélben szárított textiliának jobb illata lesz a legeslegszuperebb öblítőszer hatásánál is).
Én csak a hagyományos baracklekvárt szoktam csinálni, bár abból hámozottat is meg héjasat is. (A magozott illetve hámozott barackhoz képest fele cukorral és szárazdunsztban)
Befőttet barackból tisztán nem szoktam csinálni, csak vegyeset: felezett barack, meggy, nórabóra egészben, alma vagy őszibarack hámozva-szeletelve. Forrázós módszerrel csinálom, az üvegben rétegezve (barack, megy, alma, nórabóra) nagyon gusztusos szokott lenni, és jó összeállítás - télen nem csak magában, de levesnek illetve gyümölcssalátának is remek.
Áztass be kenyeret (barnával ízletesebb), jól csavard ki, dolgozd össze (térfogatra) ugyanannyi liszttel és tíz deka lisztre fél deka élesztővel, ízlés szerint sóval, formázz belőle cipócskát, hagyd egy kicsit kelni. Fehér keszkenő egyik oldalát zsírozd meg (fagyos, szilárd zsiradékkal), tedd a közepére a cipócskát, köss belőle batyut, lógasd lobogó forró vízbe (a batyut ráhúzod egy fakanál nyelére, és a kanalat keresztbe teszed a fazékon). A főzési idő a cipó méretéről függ, de esetleg meg lehet szúrni, ragad-e még a közepe.
Ha megfőtt, azon forrón szeleteljük vizes késsel, és adhatjuk köretként mindenféle mártásos húshoz (vadas!!!)
Te milyen zsiradékot használs a fritőzödben?
Nekem a napraforgó nem jött be, kifutott a fele!
Azt a rumlit... Fél napig csak takarítottunk...
Viszont a Finomított repceolaj jól bevált, csak hangyányi mellékíze van.
Vagy csak úgy érzem?
Knédli helyett galuska:
1 toyás,
1 eka olay,
1 eka teyföl,
1 eka túró,
1 eka víz,
yó alaposan habverővel összekeverve tálban, csipet só és
10 dkg -kb 6 nagypúp eka- finom (mégikább félfogós) liszt.
Fakanállal töksímára kell keverni, ez yól szaggatható masszát ad.
~ 1,5l forró vízbe 1 eka só. Kanállal beleszaggatni, közben a kanállal a vizet folyanatosan forgatni, így nem ragad le a galus.
A hideg vízbe mártott kanalas szaggatás nálam nem yött be, csak a tészta lett híg tőle!
Amikor megfőtt a forró vízből hideg vízbe átszedni, leszűrni. tálba tenni, olvasztott vajjan ~negyed csomag-2,5dkg meglocsolni.
További velhasználás: Füstölt szalonna kisütése, pörc kivétel, kicsire fölkockázott hayma megpirítása, ráöntése a galusra. Ez esetben a vayazás elmarad!
off
Bocs, hogy iyen soká, de a héten tök sz.. volt a rendszersebesség nálunk!
on
Yoghurt házilag:
-1l kannástejet felforralni, kb 50oC-ra lehűteni.
-1-1 eka tejfölt, és joghurtot belekeverni, és hagyni teljesen lehülni
-Fölmelegíteni kb 50oCre, és békénhagyni.
A reggel megcsinált yoghurt estére kész, hűtőbe téve másnap reggel isteni üdítő!
Igaz! Én reggel előző esti kávét ittam, mert hirtelen nem volt időm frisset főzni, viszont gyorsító kellett sürgősen. Még nem tudtam gondolkodni sem, és hidegen, cukor nélkül küldtem le. Brrr...
Viszont van egy yó ötletet: Brassói letshow-val:
Tzentis kotzkára vágott úykrumplit forró olayba teszek (serpenyőbe két eka), átforgatom, és mikor üvegesedni kezd, tepsibe, forró sütőbe. A serpeny őbe egy csomag (10dkg) vajat, rá a hasonlóan fölkotzkázott vesepecsenyét (szűzet), de szerintem yó a karay, vagy s.dió is, -csak tovább kell pirítani lassabb tűzön-, szépen megpirítani, Közben füstöltszalonna kiolvasztott zsíryán vékony karikára szelt hajmát dinsztelek, fölkarikázott paprikát teszek rá, és kissé megsütöm, végül rányomatom a földarabolt, hámozott paradicst, és addig keverem a tűzön míg félig fő a paradics.
Tálalás: hús-krumpli összekeverve, tányér felére, másik felére a letshow.
Végeredmény: a vendég kevesebb hússal is yól lakik, és még örül is a díszebédnek!