Keresés

Részletes keresés

joy Creative Commons License 1999.09.22 0 0 227
HELP!
Évek óta, hogy anyu elment, nem ettem finom leveles töpörtyűspogácsát!
Elmondta ugyan, hogy kell csinálni, de nekem csak aranyos, kis bodagok lettek, anyósomé pedig egészen más, olyan mint a bolti-omlós, de én a kelt-leveleset szeretem!!!
Hogy kell yóóó leveleset csinálni?
Nem a bolti "Lusta asszony tésztájára" gondolok, mert azt nem lehet pötörtyűsíteni, az símán vajas.
joy Creative Commons License 1999.09.15 0 0 226
Fortély: főzni kell, majd lesz valami belőle...
Mulan Creative Commons License 1999.09.01 0 0 225
Ugyanez magvaválós, még nem csöpögősre érett őszibarackkal (na jó, abból csak félkarikák lesznek-:)))
joy Creative Commons License 1999.09.01 0 0 224
Bundásalma:
Fahélyalma megpucolva, kilukasztva, felszelve kisujjnyi karikákra, citromos vízbe mártani.
Tojás sárgája, tej liszt csipet só két csipet czukor - elkeverni tsomó mentesre, azután tojásfeháryééét keményre verni, a habot óvatosan a kicsinyég sűrűbb palacsintamasszába kaverni. Almakarikákat belémártani, forró (190-200oC) olajban mindkét oldalát aranybarnára sütni. Fahélyas, vagy kakaós porcukorral megenni.
Viogyázat! Túl forrón az alma a nyelvhez ragadva éget!!!
Mulan Creative Commons License 1999.08.27 0 0 223
Könnyen lehet. Anyukám sütőjébe meg cserepet kell tenni kelttésztához. Minden sütő más egy kicsit, ki kell kísérletezni a dolgokat.
Mulan Creative Commons License 1999.08.27 0 0 222
+ citromhéj, szerecsendió-virág
sasanz Creative Commons License 1999.08.27 0 0 221
És én szoktam olyat tenni, hogy összeöntök fehéret és vöröset. A fehér lehet rizling, chardonnay a vörös meg lehetőleg merlot vagy kadar. És akkor ezt fűszerezem. Otthon a nagyapám borát forraltuk, az meg eleve cuveé volt.
joy Creative Commons License 1999.08.27 0 0 220
Hasonló módon próbálkoztam először én is, nekem akkor sikerült, mikor a sütő aljára egy tányérba vizet öntöttem, különben feljött, szép lett, de hóttkemény a buci.
Mulan Creative Commons License 1999.08.27 0 0 219
Hát minek forralnánk, ha nem gurítjuk le, amikor kész?:))))
Én sem szeretem benne a paprikát. Borsot sem.
joy Creative Commons License 1999.08.27 0 0 218
A borba van ahol borsot tesznek, máshol cseresznyepaprikát. Én speciell a fahéj-szegfűszeg-szegfűborsos fűszerezésűt szeretem.
sasanz Creative Commons License 1999.08.27 0 0 217
Hogy ez eddig nem jutott eszembe...
bd Creative Commons License 1999.08.27 0 0 216
Ajánlom a levesbefőtt zellert utána kirántani. Tartárral, rizzsel egyebek mellé is, magában is lehet.
bd
sasanz Creative Commons License 1999.08.27 0 0 215
És éljen a bor is, forralva, de leginkább torkon át legurítva.

De megkérdezem már, hogy mit szólsz ahhoz, amikor csípős paprikát tesznek a forralt borba. Én nem szeretem.

Mulan Creative Commons License 1999.08.27 0 0 214
Tényleg jó a húslevesbe, de ha még hűvösebb lesz, mint ma próbáld ki forralt borba is:)))

A zellert mi valahogy nem esszük meg, így mindig egészben, zöldjét csokorban főzzük, hogy könnyebb legyen eltávolítani. (Mert azért kell a levesbe az az íz is).

sasanz Creative Commons License 1999.08.27 0 0 213
Nem tudom ki mondta, de jól mondta, hogy Mulan a T.asztal orákuluma!

Egy ismerősöm próbálkozott kenyérsütéssel, de a sütője tönkre ment közben. Kirobbant az üveg, meg ilyenek.
De megígérem, hogy semmi konyhai témához nem szólok addig hozzá, amíg Mulan nem véleményezte :))
Éljen a kenyérsütés.
(nagymamám kemencében sütötte, pedig volt a szomszédban már gáz)

Kiskatica Creative Commons License 1999.08.27 0 0 212
Köszönöm!!! Hétvégén feltétlenül kipróbálom.
Mulan Creative Commons License 1999.08.27 0 0 211
Ne ugorj be a pesszimistáknak, én évek óta sütök otthon kenyeret, nagymama (még kemencében sült, hetente egyszer elvittük a pékhez - városon már akkor sem mindenkinek volt kemencéje) kenyerét alkalmaztam a lehetőségekhez.

Valahogy mostanában sokan kérdeztek kenyeret (e-mailban), fel is tettem volna a netszakba, ha hozzáférek...

Szóval: fél kg liszt (ha lehet, ötöde-negyede rozslángliszt) 2-3 közepes krumpli, 5 dkg élesztő, egy kiskanál cukor, ízlés szerint só, köménymag (én őröltet használok, mert nem szeretünk ráharapni), egy kanál langyos zsír (de olaj is jó: folyékony legyen, de ne forró), víz szükség szerint.

Ebből egy kb háromnegyed kilós kenyér lesz, ezt még jól ki lehet sütni normál gázsütőben, átsül, de nem ég meg.

Az élesztővel, a cukorral, sóval, egy kanál liszttel, kevés langyos vízzel kovászt keverünk. A hajában megfőzőtt krumplit azon forrón meghámozzuk, áttörjük, elkeverjük a liszttel és a köménymaggal. Amikor kézmelegre hűlt, hozzáadjuk a kovászt, és szükség szerint langyos vizet, hogy rugalmas, de puha tésztát kapjunk. Kóstoljuk meg, ha nem elég sós, most kell pótolni.

Következik a dagasztás élvezetes munkája, amit addig kell művelni, míg a tészta "szálas" lesz (ez persze minden kelttésztára vonatkozik.) Utoljára beledolgozzuk a zsiradékot, kissé elrendezzük a tálban a tésztát, lisztet szitálunk alá-köré, ruhával letakarjuk, és langyos helyen hagyjuk kb. a duplájára kelni.

A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítva gyengén átgyúrjuk, megformázzuk (veknire vagy cipóra, ízlés dolga). Akinek kemencéje van, az lisztezett kendővel bélelt kosárba vagy tálba teszi a "kiszakajtott" tésztát; mivel én tepsiben sütök, egyenesen abba szoktam tenni. Letakarás, kelesztés - közben begyújtani, nagyon előmelegíteni a sütőt.

A sütést nagyon forró sütőben kezdjük, de fokozatosan levihetjük a hőmérsékletet közepesre.
Ez a mennyiség kb. fél óra alatt lesz jó, de azért nem árt figyelni.

A kisült kenyeret kendőbe csomagolva hagyjuk ehetőre hűlni, és leghamarabb másnaposan tegyük nejlonba vagy zárt dobozba (ha még lesz belőle)

Ez így elsőre jó bonyolult dolognak tűnik, de egy kis gyakorlattal rutinná válik, és szinte észre sem veszi az ember. Én sokszor hétszámra nem veszek kenyeret. Az időigényessége is relatív: a dagasztáson kívül alig kell vele foglalkozni, nyugodtan lehet mellette mást csinálni.

Ps: Napok óta van két csomag szárított élesztő a kenyereskosárban a bolti kenyér alatt. Lehet, hogy ez célzás??:)))

Kiskatica Creative Commons License 1999.08.27 0 0 210
A sütéstől még nem is félek igazán, mert az enyém elég jól bírja a strapát. Hőlégkeveréses, így mindig egyenletes a meleg. De azt sem tudom, hogyan kezdjek hozzá. Pl. mi a különbség egy kelt tészta kidolgozása és a dagasztás között? Miből mennyit tegyek? Azt már láttam boltokban, hogy lehet kapni kenyér lisztet.
sasanz Creative Commons License 1999.08.27 0 0 209
Azt hiszem, nagy fába vágod a fejszét, ha kenyeret akarsz otthon süni.
Kovász még csak oké, de dagasztani géppel drága, gép nélkül szerintem nagyon nehéz. És a sütő: megfelelően magas hőfok tartós ideig. Hát, nem hiszem, hogy azt a strapát bírná a házi sütő, nem beszélve az egyenletes hőeloszlásról.
De ha megpróbáltad, kérlek számolj be az eredményről.
Kiskatica Creative Commons License 1999.08.27 0 0 208
Sziasztok! Eddig csak passzív résztvevő voltam, de most eszembe jutott valami.

Próbálkoztatok már KENYÉR sütéssel? Régóta szeretném kipróbálni, hogy milyen is lehet az igazi házi kenyér. Vagy kemence nélkül felejtsem el?

sasanz Creative Commons License 1999.08.27 0 0 207
Mulan: köszi a tanácsokat a szdvirágot fel is írtam a megvásárlandó fűszerek listájára, húslevesbe fogom tenni először:)

Apropos leves. Én a zellert sokáig felszelve tettem bele. De rájöttem, hogy jobb, ha csak ketévágom, mert így az is megeszi, aki nem nagyon kedveli ezt az ízt, mert a zeller édeskésebb, aromásabb marad.
(én mondjuk nyersen is megeszem)

Mulan Creative Commons License 1999.08.24 0 0 206
Majd elfeledtem: A szerecsendiót mindig reszelve vagy őrölve szokás.
Mulan Creative Commons License 1999.08.24 0 0 205
A sült rizs nem sült, hanem a kínai konyha egyik legnagyobb találmánya, villámgyorsan elkészül, komplett egytálétel, és annyifélét csinálhatsz belőle, mint a magyar konyhán rántottából. Alapvetően a lényege, hogy a főtt rizshez hozzákeversz mindenféle apróra vágott adalékanyagot (pl. maradék főtthúst, párolt gombát, zöldségfélét, paprikát, almát, sonkát, szóval ami van kéznél), fűszereket (currytől gyömbérig, szójamártás, ilyesmi) és a végén rántottát. A NetSzakácsban már lenne jónéhány variáció, ha alkalmam lenne feltenni a nexus-ra. Az alaprecept egyébként simán a rizs tojással és snidlinggel vagy ilyesmivel megszórva. Cégünk kedvence a gombás-sonkás, amihez is zöldpetrezselyemmel, borssal, apróra vágott sonkával és zöldpaprikával, vörösborban megpároltatik a gomba, a gyömbér és a szójamártás pedig a tojásba kerül, és én rásütöm a rizsre (van aki külön süti, és hozzákeveri, vagy csíkokra vágva a tetejére teszi). Leginkább ánizsos gyümölcssalátát szoktunk mellé eszegetni.
Mulan Creative Commons License 1999.08.24 0 0 204
Mazsolás rizs rulez.

A tortadíszítővel tényleg nagyon gusztán lehet tálalni a krumplipürét, csak kihűl, mire asztalra kerül. (Bár mi hidegen is megeszegetjük, csak úgy mellesleg a konyhában járván)

De: ha bő forró zsiradékba nyomod a diónyi krumplipürét, és kissé rózsaszínüre sütögeted, akkor hercegnő módra lesz, és jó is, szép is...

sasanz Creative Commons License 1999.08.24 0 0 203
Mulan, a sül rizs hogyan készül?
Szerecsendiót egészben (darabka) kell a krumplival együtt főzni?
Mulan Creative Commons License 1999.08.24 0 0 202
Ha hajában főzöd a krumplit, biztosan nem túl sok víz marad benne, de külön kell megsózni.

Ellenben, ha nem hajában főzöd, próbáltad már húslevesben (na jó: erőleves-kockával)? Esetleg egy kevés szerecsendióval?

Géppel szerintem se az igazi.

Ja: rizsek. Sült rizst szoktatok csinálni? Melyik szisztémát kedvelitek?

sasanz Creative Commons License 1999.08.24 0 0 201
Meg van, aki pritaminpaprika kockákat tesz bele. De a lényeg, hogy a merőkanállal legyen szép dombocska szedve a tányérra! Ja, a sáfrányos is jó, el is felejtettem.
Egy etióp étteremben (azóta megszűnt:( ettem egyszer camembert-rel sütött bélszínt, amihez fahéjas-mazsolás-mandulás rizs volt a köret... HMmmmmmmmmmmmmmmmmm
Másik abesszín köret a sáfrányos krumplis káposzta. Nem emlékszem pontosan a receptre, de majd utánanézek, mert nagyon jó.
A géppel készített püré szerintem is rossz. A hatás nálunk is hasonló, de a 1/2 óra pauza helyett én a 1/2 liter, na jó, 2dl boritalt választom. Ha lenne időm (meg zsák) rá, a pürét habzsákból nyomnám a tányérra. De ehelyett csak csíkozom a villával.

joy Creative Commons License 1999.08.24 0 0 200
Igaz! A sáfránnyal sárgított is mutatós!
Krumplipüre: 1 kg tisztított rumli, só, kevés víz, megfőzni, áttörni, 10 dkg olvasztott vaj, 2 dl forró tej, fakanállal habosra keverni, A tejjel vigyázni kell, mert, ha a krumpli több vizet szedett föl, híg lehet a püre! Nem szabad habverővel-géppel kikavarni, mert furcsa módon nem habos, hanem gumi-szivacs szerű lesz! Mindenki 2* szedett belőle, nagyobb sikere volt, mint a sültnek, pedig isteni egybensült sertésdió volt. Igaz, az is elfogyott, azután csak szuszogás következett, a dinnyéhez 1/2 óra pauza kellett.
lobo Creative Commons License 1999.08.23 0 0 199
Azért írtam citromsavat, mert ebben az ételben nem szeretem a citromot, de hát ízlések és ...
sasanz Creative Commons License 1999.08.23 0 0 198
Azt a gombásat ki fogom próbálni. De a rizs szvsz nem csak hófehéren mutat jól. Az 1:1+pici arány nekem mindig bevált, az 1:2-vel soha nem sikerült jól a rizs.
Jó még a kukoricás rizs: amikor a vizet hozzáteszem, akkor kerül bele a fagyasztott cagy konzerv kukorica, amihez egy kis vajat muszáj adni.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!