Keresés

Részletes keresés

Hehe164 Creative Commons License 2024.02.07 -1 1 188436

"Szerinted egy járásból 400 civilből mennyi menne el?"

 

Az első lövészetre amennyiben jó a szervezés, kb az egészséges fiatal férfiak 40, a nők 20 százaléka menne el.

Puszta kíváncsiságból, és azért, mert ingyenes egésznapos programokból igen nagy a hiány.

Rendszeresen kb. az először megjelentek 5-10 százaléka venne részt ilyen programban, ami országosan már egy szabad szemmel is jól látható szám.

Előzmény: trizs77 (188433)
Hehe164 Creative Commons License 2024.02.07 -2 1 188435

Khm.

Jó példa Dánia fegyveres ereje.

A kétezres évek végi leépítéseket követően 14 000 főre fogyatkozott haderő kombinált rendszerű (sorozott/önkéntes), és képes három fegyvernem fenntartására. (Szárazföldi/flotta/légierő.)

Van 60 000 tartalékosa, és 60 000 területvédelmi tartalékosa. (Természetesen fegyverzetük is van a tartalékosoknak.)

Képes a létszám 60 százalékának azonnali alkalmazására, és a létszám húsz százaléka állandó műveleti alkalmazásban van. (Missziók.)

Évi 10-15 hadgyakorlatot hajtanak végre.

Mindezt nagyságrendileg a magyar honvédelmi költségvetéshez hasonló összegből. (1554 milliárd HUF)

A hadiflotta költségeit levonva kevesebbet költenek mint Magyarország.

 

Előzmény: trizs77 (188429)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.02.07 -1 2 188434

Először is a civil lőtereket kormány közeli vezetésbe kell lavírozni.

Utána mindegyikre kivezényelni 2db lövész katonát.

Az egyesületi fegyvereket lehet használni, mint élménylövészeten.

Rotációban a közeli lakosokat behívni.

igaz csak 50m es pályáknak a többsége, meg nincs automata fegyver, de az is jó.

Ami a buli, hogy jó kis összeget lehet rá számlázni, talán Nato pénzből.

(és itt bejelentem a szerzői jogvédettséget, tehát ha létrejön, igényt tartok a jutalékra)

Előzmény: Mr. Pepe00 (188431)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.07 -1 0 188433

A Bólyain Hadnagytól-Vezérőrnagyig kb. 300-400 tiszt szolgált.

Évente egyszer volt tiszti lövészet.

Mindíg felfértünk 2 db Ik-256-os buszra.

Egy buszon 45 ülőhely volt.

Mindíg maradt szabad ülőhely.

 

Pedig elvileg kötelező volt.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Szerinted egy járásból 400 civilből mennyi menne el?

40 fő?

80 fő?

 

Az első ingyenes népünnepélyre (lövészetre) még talán 100-150 fő is.

A nyolcadikra talán 30-40 fő.

 

Előzmény: Biga Cubensis (188430)
gammamikroszkop Creative Commons License 2024.02.07 -1 1 188432

Majd a trónörökös Hercegfiú mekkcsinájja.

Előzmény: Biga Cubensis (188430)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.02.07 0 1 188431

Meg lehet csinálni, kicsi pénzből, több ésszel és még több elhatározással.

Ebből a kicsi pénz sincs meg.

Előzmény: Biga Cubensis (188430)
Biga Cubensis Creative Commons License 2024.02.07 -1 0 188430

Nyilván lehetne ezt ésszel, nem milliókkal kezdeni, rotálni az korosztályokat.

Az MH-ben mennyi sorkatona szolgált max egyidőben? 70-80e?

Ha lehetne választani, hogy sorkatonaság vagy valami rendszeres gyakorlási lehetőség, szerintem nem az elsőt választaná a többség.

Ha meg jön a baj, valamit választani kell. :(

Előzmény: trizs77 (188429)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.07 0 1 188429

Nincs olyan, hogy........kéne.

 

Mindenki más...............kéne.

 

Amúgy a havi egy napos lövészetet megszervezni kb. 2-3 millió férfinak?...........hát meglehet de egyrészt nagyon drága, másrészt kell hozzá kölcsönkérni pár szomszéd ország lötereit.

 

Ami Neked tetszik, az nem biztos, hogy tetszik az érintett lakosságnak is.

Mondjuk a 18-60 éves férfiaknak.

 

Engem mint ex logisztikus amúgy nagyon vonzana egy olyan szállítási feladat megoldása, hogy havi 3 millió, naponta 100.000 férfit hogyan kell el- és visszaszállítani 40-50 lőtérre?

 

 

Előzmény: Biga Cubensis (188428)
Biga Cubensis Creative Commons License 2024.02.07 -1 1 188428

Sorkatonaság helyett inkább a gyakorlást és készültséget kellene megteremteni, vannak erre jó példák.

A rossz emlékű sorkatonaság idejéből hány % ment el hatékony kiképzésre, gyakorlásra?

Miért nem lehet azt megcsinálni, hogy a katonaköteles korúak kötelezően/ingyenesen menjenek el párhavonta egy lőgyakorlatra, fizikai erőnlét edzésre, mindenki kibírná, az ingyenes lövészetet pl hány pasi utasítaná el? Én biztos mennék :) (az erőnlét más tészta, sok az elpuhult ember, de felnőtt korban ennek alapnak kéne lennie, hogy valamit mozgok/sportolok.) Kevesebb pénzből kijönne, mint Leopard tankokat vásárolni.

Ezt persze 20 éve el kellett volna kezdeni, hogy beérjen, de hát sajnos a háborúkra az a jellemző, hogy nem jelentik be előre és általában mindenki el van késve a felkészüléssel..

Előzmény: kristoof (188422)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.07 0 2 188427

Aki nem vonult be az - ha épp ráér - 3-4 évente, megkoszorúzza vagy megkoszorúztatja azok emlék kövét (cementből épített oszlopát) akik elmentek és meghaltak.

Előzmény: Cohn Jonnor (188426)
Cohn Jonnor Creative Commons License 2024.02.07 0 1 188426

A háborút az élve maradtak nyerik, kevésbé vesztik el.

Előzmény: tuzer (188424)
kristoof Creative Commons License 2024.02.07 -1 1 188425

Ezzel egyetértek. A gond az, hogy erre nincs pénzünk és a társadalom sem támogatja. Így teljesen felesleges ezen gondolkodni.

Előzmény: tuzer (188424)
tuzer Creative Commons License 2024.02.07 0 1 188424

A sorkatonaság nagyon drága dolog,

 

De nincs jobb. A háborúkat a tartalékosok nyerik.

Előzmény: kristoof (188422)
tuzer Creative Commons License 2024.02.07 0 0 188423

Az a helyzet, hogy az orosz-ukrán háború óta kb. mindenkinek idejét múlt katonaiismeretei vannak.

 

Hát nem. Speciel 20 éve vagyok nyugger, és most találtak meg egy PZH problémával. Nem azért, mert olyan okos vagyok. Hanem mert nincs jobb. És ez a borzasztó

 

Sajnos Gauss óta a matek változatlan.

 

 

Előzmény: ka_TARZI_s (188419)
kristoof Creative Commons License 2024.02.07 -2 1 188422

A sorkatonaság nagyon drága dolog, volt róla, nem nyilvános, felmérés mennyibe kerülne a bevezetése, az első évben több min 200 milliárd, az azt követő években 120-140 milliárd. Egyrészt. Másrészt arról is volt felmérés, hogy milyen társadalmi támogatottsága lenne a sorkatonaság bevezetésének. A megkérdezettek húsz százaléka mondta azt, hogy támogatná. Mindez 2019-ben és 2020-ban történt. Szóval nincs az a politikai erő, amelyik ezt komolyan akár meg is fontolná.

 

Szóval abból kell főzni ami van. Vagyis, ami nincs.  

Előzmény: ka_TARZI_s (188420)
KohnDanceChickKohnTheo Creative Commons License 2024.02.07 0 0 188421

pilotak lesznek, dron- vagy okostelefon kezelok, harckocsivezetok

Igen.

Előzmény: Törölt nick (188417)
ka_TARZI_s Creative Commons License 2024.02.07 0 2 188420

Akárhonnan is nézem, sorkatonaság nélkül - még ha ez csak a kiképzésig megy is el - nem hozható létre komolyan vehető honvédelem.

 

A kicsi, de jól felszerelt haderő mítosza a történelem során sokadjára ismét megbukott.

Előzmény: trizs77 (188418)
ka_TARZI_s Creative Commons License 2024.02.07 0 2 188419

Mindez nagyon szep, de mibol veszik meg, kitol, mibol fogjak fenntartani, kik fogjak ezeket kezelni, stb.?

 

Igazándiból erre KELL hogy legyen forrás.

 

 

 

Peldaul te hol kepzeled el a helyedet az orszag vedelmeben?

 

Jelen pillanatban imádkozom érte. Amennyire ismerem a helyzetet, probléma esetén még egyenruha meg gépkarabély sem jutna.

 

Legtobbunk nyugdijas, idejetmult katonai ismeretekkel,

 

 

Az a helyzet, hogy az orosz-ukrán háború óta kb. mindenkinek idejét múlt katonaiismeretei vannak.

Előzmény: Törölt nick (188417)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.07 0 0 188418

Ez elmúlt.

 

Belátható ideig (10-15 év) ez már nem jön vissza.

 

Még akkor se ha 4-5 olaj sejkség évente átutalja a szeretett Magyarországának az éves saját jövedelmét.

Kell hozzá, hogy küldjenek minimum 8000-10.000 olyan ifjút (nőt-férfit) vegyesen akik 10-15 évig a magyar haza légvédelmét tekintik, tekintenék fő feladatuknak.

 

 

Előzmény: ka_TARZI_s (188416)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.07 0 1 188417

Mindez nagyon szep, de mibol veszik meg, kitol, mibol fogjak fenntartani, kik fogjak ezeket kezelni, stb.? Megannyi kerdes, de a valaszt kevesen tudjak, ha van egyaltalan efogadhato, esszeru valasz.
Az orszag munkaero problemakkal kuzd, oktatas, egeszsegugy melyponton, a demografiai helyzet sem valami fenyes, energia, nyersanyag ellatas sem valami biztato. Lehetne sorolni a vegtelensegig a fegyverkezessel kapcsolatos problemakat.
Peldaul te hol kepzeled el a helyedet az orszag vedelmeben? De ugyan ezt a kerdest feltehetnem ezen forum hozzaszoloinak is? Legtobbunk nyugdijas, idejetmult katonai ismeretekkel, rank ne szamitsanak! :) A fiatalabb, hadrafoghato hozzaszolok beallnak majd orommel onkentesnek, esetleg pilotak lesznek, dron- vagy okostelefon kezelok, harckocsivezetok, stb.?
"És ahogy magukat nézem, egyik sem betonkemény,
elszállnak az első szélre! Mi lesz így? - kérdezem én."

Előzmény: ka_TARZI_s (188416)
ka_TARZI_s Creative Commons License 2024.02.07 0 0 188416

- szukseg van-e egy ilyen kis teruletu orszagnak, mint Magyarorszag rendkivul draga vadaszgepekre?

 

Sajnos igen. Egyrészt amit lentebb is írták légi rendőrködésre, és ahhoz szuperszonikus gép kell.

Ezen kívül támadófegyvereket hatékonyabb nagy magasságról indítani.

 

Reálisan a koreai KF-21 és a török Kaan lehet a magyar légierő első 5.generációs típusa (amennyiben ezek 5. gen gépként rendszeresítésre kerülnek).

 


-nem e lenne olcsobb es mgbizhatobb modern legvedelmi rendszerekkel - Patriot, S-400 esetleg kinai FK-3 - lefedni az orszagot?

 

Kell valamilyen nagy hatótávú modern légvédelmi rendszer, mert azokkal minimum a potenciális ellenség 4. generációs gépeit sakkban lehetne tartani, de ami szerintem ami nagyon kéne az nagyon sok nagyon olcsó kis-és közepes hatótávú légvédelmi rakéta és gépágyú a viszonylag olcsó drónok/cirkálóeszközök ellen ill. egy jelentős saját cirkálóeszköz állomány a potenciális ellenség támadóerejének támadására.

 

Amraam rakétákkal lődözni Geran drónokra nem kifejezetten fenntartható.

 


- milyen tanulsagot lehet levonni az orosz-ukran csete-patebol a vadaszgepek jovojevel kapcsolatban?

 

Ahogy lentebb is írták a 4. generációs gépek jövője elég behatároltnak tűnik. Légirendészet békeidőben, háborúban a frontvonalról biztonságos távolságban nagyobb hatótávolságú támadóeszközök indítása.

Előzmény: Törölt nick (188355)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.06 0 0 188415

Ajanlom a legvedelem temaval kapcsolatban ezt a substack postot:
When the Old-Timers Go Marching In (Part 1) [i]
2K12 Kub (SA-6) missile system in recent wars
https://bmanalysis.substack.com/p/when-the-old-timers-go-marching-in
"This and the following articles will address the use of old air defense missile systems in recent wars. Even if they were introduced 50 or more years ago, they still present clear and present danger and can put a punch if applied properly even though the wheel of time has already placed them into 'retirement’ age."
- - -
Van benne magyar fejlesztesekrol is szo.
A szerzonek az alabbi konyvei is erdekesek:
https://bmanalysis.substack.com/p/new-titles

Előzmény: Biga Cubensis (188412)
Hehe164 Creative Commons License 2024.02.06 -1 0 188414

Persze hogy nem ugyanarról beszéltünk.

A sorkatonai kantin nem egyenlő a vegyesbolttal.

Előzmény: FOMA (188408)
Atis57 Creative Commons License 2024.02.06 0 0 188413

Szia!

 

 Azért a Gorbacsov éra előtt ---kevesen,kevés vizet ittak.

 

A segrészegeket hamar kilökték, de az általános jókedv igen gyakori volt.

 

Épületbontás sorkatonákkal ? Maga a parancsnok hozatott" egy kis hajtóanyagot" (kb 1 fél+1 sör )

Rögtön jobb lett a teljesitmény....

 

A sorkatonák közötti alkeszokat is beválasztották a kisegitő gazdaságba (sertés  hizlalda,)

Előzmény: Tankiszt (188410)
Biga Cubensis Creative Commons License 2024.02.06 0 1 188412

Nekem az a fura, hogy az oroszok nem vívták ki a légi uralmat még a hadjárat kezdetén, amikor még nem voltak nyugati légvédelmi fegyverek Ukrajnában, max MANPADS. A számokat/a papírt tekintve ez elvárható lett volna. (az ördög valószínűleg a papíron kívül létező valóságos körülmények részleteiben rejlik)

Ami most van Ukrajnában légi helyzet, az már annak a következménye (többek között), hogy ezt nem tették meg/nem tudták megtenni az elején.

Valószínűleg teljesen másképp alakult volna a légi hadviselés, illetve az egész történet - valószínű már vége lenne.

Én azért is vetettem fel az F-16-os témát, mert érdekes lesz, hogy mire lesznek képesek és mire nem az ukránok azzal az x db F-16-ossal.

Egyébként a blogotokon láttam az F-16-osról szóló részt, az elég informatív volt, sajnos a döntéshozóknál kevésbé számítanak az információk, inkább a politika, a korrupció, stb... 

Itt a topikban egyébként sajnos értelmezhetetlen az ötletelés fogalma, max a "mi lett volna ha", "mit kellett volna" jön szóba, persze egyébként teljesen feleslegesen...

 

Előzmény: molnibalage (188381)
_Berci Creative Commons License 2024.02.06 0 1 188411

 

US Army Unleashes their Robot Tank

https://www.youtube.com/watch?v=WhaawIbfqYE

 

Tankiszt Creative Commons License 2024.02.06 0 5 188410

Látod, van aki keveri a zászlóaljaknál lévő büfét (kávé, csoki, kóla) a laktanyában lévő, és ahogy mondod polgáriakkal üzemeltetett vegyesbolttól. Egyébként a nyolcvanas években a ht. állomány laktanyai italozását keményen megtorolták. Gondolja már el valaki,, hogy 1987-ben kimentem a századommal a gyakorlótérre seggrészegen? Egy akármilyen rendkívüli esemény miatt is most szabadulnék. Van aki csinálta, és van aki csak mondja. No de legfőképpen van akinek csak a szája jár.

Előzmény: FOMA (188408)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.06 0 3 188409

"Tanultak bajtársiasságot, napirendet, alkalmazkodást a másikhoz együttélést, szakasz, néhol század körletek voltak. És sokszor életre szóló barátságok születtek."
- - -
Ha nem is lettek eletre szolo barataim, de szivesen emlekszem vissza sorkatona tarsaimra. Tobb volt kozottuk a joindulatu, segitokesz mint az irigy, sunyi gazember. Ugyanez vonatkozik az egykori tisztekre, tiszthelyettesekre. Lehet, hogy szerencses helyen es beosztasban szolgaltam - a 70-es evek kozepen egy Tisza parti onallo muszaki zlj. -nal voltam LABE es Levendula radiotavirasz (ha ez mond is valamit egyeseknek). Az alakulat parancsoka a sorkatonat egyszeruen "Fiam" - nak szolitotta, mig az alkesz hiradofonok "Gyerek" - nek. Mert hiszen 19-21 eves gyerekek voltunk, korunkhoz kepest tul nagy elvarassal, felelosseggel, amit nem volt konnyu elviselni ket even keresztul. Es az eloljaroink tudtak ezt es igyekeztek embersegesen viselkedni. Az elelmiszer ellatassal nem volt baj, ket fele menubol valaszthattunk, a legenysegi etkezdeben mindig volt az asztalokon friss asvanyviz, 2 literes zold uvegekben. A 15-30 fos korletekben mindig elviselheto volt a homerseklet, olajkalyhakkal futottunk. A lenyeg az, tuleltem a ket evet! Kesobb meg ketszer hivtak be tartalekosnak, na azok kozul az elso kemeny volt, nekem, lezserseghez szokott bakanak: 10 napos hadosztaly gyakorlat, ami abbol allt, hogy ossze - vissza utaztunk a Bukkben egy civil ZIL teherauton 120-as aknavetot vonszolva magunk utan. Azt is tuleltem, de nagy szerencsevel. :) Masodszor 82-ben egy honapra hivtak be szinten Egerbe, R-142-es kikepzesre. Az szinte nyaralas volt. A kovetkezo evben leleptem az orszagbol a tengeren tulra, ahol leginkabb csak csavarogtam. :) Azt is tuleltem! 4 eve hazakoltoztem, de ezt mar nem fogom tulelni, de nem is akarom. :)
---
Peace!
PS: elnezest a hosszura sikeredett hozzaszolasert. Most jut eszembe, hogy nagyobb unnepeken - apr.4, maj.1, nov. 7. szept. 29, dec. 31. - kaptunk az ebedhez 1 uveg Kobanyait, kiveve a szolgalatban levok. :)

Előzmény: Tankiszt (188388)
FOMA Creative Commons License 2024.02.06 0 0 188408

Nem ugyanarról beszéltek. A kantinban, amiről Tankiszt írt valóban lehetett ezeket kapni, mi pl. ott vettük az állományjelzőket, mert lövészen kívül mást nem nagyon adott a ruházati szolgálat. Ez kb. vegyesbolt volt, amiben polgári alkalmazottak dolgoztak.

 

A sorkatonák által üzemeltetett "kantin" hivatalos neve KISZ-büfé volt, ott valóban ez volt a választék, nálunk Coca-Cola, többféle Gyöngy üdítő, Balaton, Sport, Melba csokik. A kávé normára még pontosan emlékszem, 1 kg Omnia kávéból, és 1,20 kg kockacukorból 635,- Ft bevételt kellett hozni, úgy, hogy egy adag kávé 3  Ft 60 fillér volt. Napközben csak a ht. állomány látogathatta, kiképzés után lehetett kinyitni a sorállománynak. Kivéve persze írnokok, AEG ügyeletek, szakácsok.:-)

Előzmény: Hehe164 (188394)
szilentium3 Creative Commons License 2024.02.06 0 1 188407

Mi 32 fős körletben voltunk , no ott volt együttélés :-) ... no meg volt olyan esetem is , hogy éjfélkor mentem vissza , a kapunál megkérdezte tőlem az ügyeletes ,( talán őrmester volt a nyomorult ) hogy van e nálam pia , mondtam , hogy nincs , erre ő , akkor takarodjak vissza és hozzak valamit mert nem enged be anélkül . Segg részeg volt . Szégyen szemre a telephelyünknél szöktem vissza a laktanyába , ahol egyébként a többiek szoktak kiszökni . A legszebb az egészben , hogy a bátyám volt osztálytársa volt az illető , de nem ismert meg . ( mindez Tatán '90-ben) 

Előzmény: Tankiszt (188388)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!