Ha a kérdésed valóban komoly és érdekel a téma részletes kifejtése, beszélgethetünk róla. Most dióhéjban annyit, hogy hogy téli üzemeltetéshez, csak arra alkalmas szabályozórendszerrel és megfelelő védelemmel ellátott klímaberendezés felel meg. Egy átlagos split klíma nyári ill. tavaszi, őszi időjárás mellett üzemeltethető, megfelelően. Alacsony külső hőmérséklet esetén a berendezés károsodhat (és nagy valószínűséggel károsodni is fog), jelentősen leromlik a hatásfoka és üzemelési zavarok lépnek fel.(lejegesedés, leállás, ...stb) Minden klímaberendezés dokumentációjában megtalálható, hogy milyen környezeti hőmérséklet tartományban üzemeltethető a készülék.
Azért továbbra is hangsúlyoznám, amit a 4714-ben írtam: "Csak kimondottan téliesített klímát szabad alacsony külső hőmérséklet mellett üzemeltetni. Az átlagos split klímák nem ilyenek."
Sokan feltaláltuk már ezeket a pofonegyszerűnek látszó, zseniális energiamegtakarító megoldásokat.Nem te vagy az első.Azután az ember elkezdi végigondolni a történetet és rájön, hogy ez mégsem olyan egyszerű és még ráadásul egy vagyonba kerül a megvalósítása. Ne szabadkozz én szakmabeliként is agyaltam ezeken a feladatokon, de szerintem mindegyik szaki kitalálta már a maga spanyol viaszát. :))
Fontos mondat Remote Acess olvtársnál: Csak kimondottan téliesített klímát szabad alacsony külső hőmérséklet mellett üzemeltetni. Az átlagos split klímák nem ilyenek.Télen inkább valamilyen más párátlanító készüléket üzemeltess.
Bizony párátlanításnál is hideget fúj, mivel a pára a beltériben is csak hideg felületre hajlandó lecsapódni.
Véleményem szerint drága mulatság a felfűtött helységet klímával visszahűteni.
Ami a téli üzemet illeti szerintem a dermedő, besűrűsödő olaj miatt problémás lehet a kompresszor indulása, azokban a klímákban melyeknek ilyen körülmények között is működniük kell kompresszorfűtést alkalmaznak.
1. Ártani nem árt de hűteni sem sokat fog. 2. Hűtő üzemmódban kint fűt, tehát nem fagy le. 3. A párátlanító üzemmód annyiban különbözik a hűtő üzem módtól. Hogy a beltéri ventilátorát leveszi a legkisebb fordulatszámra.
Lehet ilyenkor telen a splitklimat (hutos/futos) paratlanitasra hasznalni? Nem kene hutenie, csak paratlanitson. Van benne ilyen uzemmod, ilyenkor szakszosan uzemel. De ez se az igazi, mert hideget fuj.
1. ha kint fagy van, akkor mukodtetem a klimat huto uzemmodban, ez arthat neki?
2. ilyenkor is fagytalanit kivul (leolvaszt), vagy ez megegyezik a huto uzemmoddal, vagy huto uzemmodban amugy is leolvad kint?
3. ha kiiktatom a belteri ventillatort, az okozhat problemat? Olyan hofok beallitassal, hogy ne menjen allandoan a klima. Mikor paratlanito uzemmodba probaltam, az uzemelo szakaszban ment a ventillator 27 fok korul mutatott a kijelzo. Szunet szakaszban leallt a venti es a kijelzett hofok leesett 21 korulre.
Azt hittem elég egy hőcserélőt beiktatni a kűlső egység nagynyomású (meleg) ágába, a kompresszor után a hűtőbordák elé. A "hűtő"közeg elvezetése a hőcserélőbe és visszahozása tűnik a legnehezebbnek, jócskán kéne hegeszteni hozzá. A vizes kör egyszerűbb lenne, állhatna rézcsövezésből, különálló hőcserélőből, egy kisteljesítményű keringető szivatyúból, régi bojler tartályából, leeresztő és töltőcsapból. Ha a tartályban helyezzük el a hőcserélőt, még a keringetőszivatyút is megspórolhatjuk. Mindezt hobbihasználtra gondoltam, nyári meleg napokon (amikor hűtésre használjuk a légkondit) kismedence vagy kertizuhany vizének fűtéséhez.
Bocs a szakszerűtlenségekért, nem vagyok szakmabeli. l.
<OFF> Igen mikor egy kis légkezelő 2 millió a vezérlés hozzá meg 1,8 millió. Igaz a légkezelő méretével az arány javul, de akkor is durva és nélküle csak egy fém darab. Kb ez van a hőszivattyúk és légkezelőhőz kapcsolódó klímáknál is. Egy hőszivattyú padló és falfűtéssel. Na ott már szerintem a vezérlés régen többe van mint egy hűtőgép. Én ezt a topicot olvasom, néha hát nem is tudom. http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9039141&la=50949781
<OFF> <ON>
A topicról valaki bővítette ezzel a hőszivattyúkkal a profilját? Mondjuk még ilyen „olcsó” a gáz, nem is tudom ...
Igen léteznek ilyen rendszerek, de ezek nem igazán háztartásban használatosak ma még. Annélkül, hogy mélyebben belemásznék a kérdésbe, jelzem, hogy ez esetben nem elég egy egyszerű hőcserélő, hiszen nagyon összetetté válik a rendszer működése. Hűteni a belső teret, leadni a kiszállított hőmennyiséget, forgatni a fűtendő vizet, stb..., mindezt úgy, hogy a berendezés gazdaságosan és biztonságos üzemi feltételek mellett működjön.Ráadásul a folyamathoz nyílvánvalóan vezérlés is szükséges. Ez nem túl egyszerű és nem is olcsó feladat.
Ezt csak a gépek katalógusából derül ki, nem tudok egyezményes jelről.
És hogy bonyolítsam vannak még az osztott teljesítményű multi gépek is. Ahol van egy kicsi kompresszor, a teljes kültéri kapacitás 40%-a teljesítménnyel. És egy nagy kompresszor, a teljes kültéri kapacitás 60%-a teljesítménnyel.
Így a szabályzás sem olyan durva mint a KI-BE kapcsolósnál és olcsóbb is mint az Inverteres.
Ha keveset kell hűteni akkor csak a kicsi (40%) megy. Ha Ő már nem győzi akkor át kapcsol a nagyra (60%). Ha már a nagy sem bír a meleggel akkor beindul a kicsi is. (40+60%)
Régen adós vagyok a témával ... Kb. olyan szerkezet mint az autókban a gázpedál. Csak ezek a gépek maguk határozzák meg a sebességet. Mindig csak annyira nyomják a gázt amennyire éppen szükséges a beállított hőfok eléréséhez. Plusz bekapcsoláskor egy kicsit túl terhelik a rendszer, hogy nekünk minél hamarabb hűvöst adjanak.
Szemben a hagyományos gépekkel, melyek vagy mennek teljes gázzal vagy leállnak. Így próbálják optimális hőfokon tartani a helységet.
(Mint a háztartási hűtőgépek, csak itt nagyobbak a fogyasztások, itt nem annyira éri meg ez a szabályzás. Ellenben olcsó! Mintha Pest-Szeged között úgy közlekednénk hogy teljes gáz és ha túl hamar érnénk oda akkor teljesen megállnánk.)
Telepítés az beltéri számra megy nálunk. A csővezeték hossza az multinál általában hosszabb, ez drágítja. De mint említettem egy inverter multi az kevesebbet fogyaszt.
(Persze az egy kültériben teljesen külön rendszerűek azok ugyan annyit fogyasztanak.)
Köszönöm, körülnéztem a honlapon, mi az az inverteres klíma? egy multi szerelése, és két mono szerelése az kb. egálban van? Azt hiszem mindenképpen felmérés kell, az ügyhöz. Jól látom?
Ha medencét szeretnél hűteni az talán még megy. használati meleg víz az még odébb van. Igaz van ha jól rémlik olyan gép elérhető ami 40C fokos vizet készít ... most hogy írom az már oly rég volt hogy az még R22-es gázzal megy.
K.K.
ps: Ne vedd készpénznek amit írtam, lehet van olyan cég is Magyarországon/Topicban aki tud ilyet. (Uszoda párátlanítók is tudnak medencét fűteni ...)
sziasztok,
létezik olyan légkondi rendszer, amivel meleg vizet lehetne előállítani? Nem tetszik, hogy nyáron drága árammal fűtöm az udvart, hasznosíthatnánk így is a kint leadott hőt. Nem is lenne sokba, talán a kinti hőcserélő elé kéne egy plusz hőleadtó berakni, egy vizeset. Hűtené a lakást, fűtené a medencét...
Házunk tetőterébe szeretnék klímát. cca 100nm alapterület, 3 szoba, fürdő, gardrób, wc, előtér. Két gyerekszoba egymás mellett van, elsősorban ezeket kellene hűteni cca.40 nm alapterülettel. Sokat morofndíroztam már rajta mi lenne a megoldás.Két belsőegységes egykülsős split klíma, vagy kétkülső+két belső? A házunk védett, a földszinti klíma telepítéskor(4,3 Akai) is maceráztak velünk hogy az utca képet rontja a külső egység, félek, ha még kettőt felnyomunk, mit szólnak hozzá. Tetőre is fel lehet rakni ezeket a kültéri egységeket? Vagy mit javasoltok, milyen típust, és milyen költségvetésre számítsunk? A meglévő Akaival meg vagyunk elégedve, egyrészt mert japán, kettő, csöndes, három éve üzemel, probléma mentesen.
Vektor007 a Klíma Áruháznál lehet kapni kültéri takarót a honlapjukon van fen telefonszám (www.klima.hu), de tényleg ne feljtsd rajta, mert akkor jövőre klímát is kell venned :)
Az ilyen, az tavasszal 4 héten át keresi a távirányítót, és megrendeli újra, addig is a beltérit beüzemeli a rajta lévő kapcsolóval, és a kültéri ventillátora bedarálja az irányítót... :-))
Ha a kismegszakítót lekapcsolom, nem fogom véletlenül bekapcsolni. A kismegszakítók kapcsolgatása meg nem rutinfeladat nállunk. Ha egy le van kapcsolva egy nem kapcsolom automatice vissza, hanem elgondolkodok pár percig, mi a f..sz-ért van lekapcsolva, vagy milyen áramkörök vannak rajta amik lenyomhatták.
Persze lehet, hogy itt lököm a süket dumát, és tavasszal kinyírom a klímámat.
No, azért a féltés is jogos.Gondolj csak az autódra.Az is kültérre van tervezve, mégis láthatóan jót tesz neki a garazsírozás,sőt akár az egyszerű leponyvázás is.Ami fémből van az oxidálódik, ami műanyagból, az meg öregszik, törékennyé válik, ami festett, az fakul. Szerintem sem árt a letakarás, persze nem szabad rajta felejteni.
Ugorj be egy Baumaxba és vegyél egy takaróponyvát.Terítsd rá a kültérire, kösd át spárgával, hogy a szél ne fújja el és kész a téli takaród. Nem kell ebből nagy cécót csinálni, ez kültéri egység,bírnia kell a telet ponyva nélkül is.
Én sajna nem tudom. De miért is kell? Ha rajta marad és bekapcsolod a gépet hűtés üzemben, és R410a-val van töltve. Akkor nem sok időd marad leszedni. Jó esélyel 3 perc alatt szét durran! A mellet 15 éves GoldStar-ok úgy néznek ki mint az új, egy csepp rozsda nincs rajtuk. (alias Lucky Gold Star manapság Star nélkül röviden)
A párátlanítást a legeredményesen géppel tudjátok megoldani. Ennek a leírása és ismertetőjét itt találod meg: http://www.oktoklima.hu/?cmd=100.174 A cégnél komolyan veszik amit ígérnek, és 5 napon belül visszadják a pénzt ha nem vagy elégedett. kell ennél nagyobb biztosíték-, De nekem nagyon bevált a készülék. Én a pincémben használom, és kb 10 nap alatt teljesen kiszárította.
Az oldalfali split klímák 25cm magasságnál megállnak, és még fölöttük el kell hagyni 5 centimétert. Ha pedig az előlapja nem rácsos hanem sima akkor 10 cm. minimum.
Neked talán a mennyezeti/parapet klíma lehet a megoldás. Abból van 199 mm-es amit egy kicsit kell hátra buktatni, az elfér mondjuk 20-21 cm-ben.