Keresés

Részletes keresés

Don Quixote Creative Commons License 2005.12.27 0 0 257

Egy kis OFF!

Ismertek latin nyelvű karácsonyi himnuszokat?

Pl. Veni, veni Immanuel.

Quem pastores laudavere

In dulci jubileo.

Stb.

Don Quixote Creative Commons License 2005.12.27 0 0 256

Megfigyeltétek, hogy a kereskedelmi TV-csatornák hogy kerülik így az ünnepek alatt Krisztus megtestesülésének témakörét?

Mint az ördög a tömjénfüstöt:)))

Don Quixote Creative Commons License 2005.12.27 0 0 255
Hallottatok már arról a felmérésről, amely szerint a nyugat-európai nemzetek között átlagban a franciáknak a legalacsonyabb az IQ-ja?
Előzmény: Don Quixote (254)
Don Quixote Creative Commons License 2005.12.27 0 0 254

Karácsonyhoz kapcsolódóan:

 

Miért nem Franciaországban született meg a kis Jézus?

....

Mert Franciaországban nem voltak sem szűzlányok, sem bölcs királyok:o)))

 

Carolus58 Creative Commons License 2005.12.26 0 0 253

Bocs, én értettelek téged félre. Sorry.

Mert talán kevés más magyar szent lett volna, aki a francia és a spanyol szent királyok mellett a falon ábrázolható lett volna. A többi magyar szent nem király és egyben nem férfi. :o)

Előzmény: Carolus58 (252)
Carolus58 Creative Commons License 2005.12.26 0 0 252
Valamit félreértettél. Mindkettő freskója rajta van a falon. Még egy fontos adalék. Szt. István freskója annyiban érdekes, hogy egyes koronázási jellegzeteségek megtalálhatók rajta, korona, jogar. Viszont se a palástra, se a Szt. Korona formájára nem ismertem rá. Tehát, pont a magyar koronázási jellegzetségeket nem adja vissza a freskó.
Előzmény: cyprus_people (251)
cyprus_people Creative Commons License 2005.12.25 0 0 251

San Esteban, rey de Hungría, San Emerico príncipe de Hungría,"

 

Vajjon miért éppen apja, és fia jutott eszébe az ösmeretlen hungárnak?

Előzmény: Carolus58 (240)
Don Quixote Creative Commons License 2005.12.24 0 0 250

Ma éjszaka inkább figyeljétek az angyalok énekét:

 

Puer natus est nobis, Filius datus est nobis.

Előzmény: Törölt nick (249)
Pater Altenberg Creative Commons License 2005.12.23 0 0 248

Üdv. Szó volt a "buts komcsi történés" Engelsről, és a török spanyolokról. Némi kutatás után felfedeztem őket Havannában.

 

http://www.nilgunakin.com/cuba.html

Carolus58 Creative Commons License 2005.12.23 0 0 247

Spanyolország a XVII. században nagyon komoly demográfiai problémákkal küzdött. Nem csak arról van szó, hogy a mórokat kiűzték, hanem arról is, hogy több száz ezerre tehető a gyarmatokra kivándorolotak száma, illetve hasonló módon, több száz ezerre (kb. 200,000?) tehető azoknak a spanyoloknak a száma, akik a Habsburg dinasztikus politika oltárán fűbe haraptak Temesvártól kezdve Észak-Németországon át, Franciaországban, Itáliában, vagy az észak-afrikai presidiokban.

Nem beszélve még a járványokról, stb.

 

Előzmény: Galgadio (243)
Carolus58 Creative Commons License 2005.12.23 0 0 246

Ni idea... :o)

 

 

Előzmény: Galgadio (244)
Galgadio Creative Commons License 2005.12.23 0 0 245

Sziasztok!

 

az ünnepek alatt csak hébe-hóba fogok benézni a topikba.

 

Áldott, békés karácsonyi ünnepeket és boldog, sikeres új esztendőt kívánok!

 

Feliz Navidad a Todos!

GALGADIO

Galgadio Creative Commons License 2005.12.22 0 0 244

Ezek szerint ehhez a languszta-témához Te sem tudsz hozzászólni:)

 

Áldott karácsonyt Nektek is!

Előzmény: Carolus58 (240)
Galgadio Creative Commons License 2005.12.22 0 0 243

Kedves Carolus!

 

Érdekes sztori.

Másrészt Te magad is írtad, hogy a mórok kiűzése után Valencia tartományban alig akadt munkáskéz és az államtanács bajor földművesek behozatalán gondolkodott.

 

Nos, Kiszely István: A Föld népei c. könyvében olvastam, hogy a XVIII. században valóban kerültek délnémet telepesek Spanyolországba, de rendkívül rövid idő, két-három nemzedék alatt teljesen elspanyolosodtak.

 

Előzmény: Carolus58 (240)
Carolus58 Creative Commons License 2005.12.22 0 0 242
meg is vettem kapásból! :o)
Előzmény: igen7 (241)
igen7 Creative Commons License 2005.12.22 0 0 241
fél éve jött ki a remake :) lehet megint nyüstölni :)
Előzmény: Carolus58 (182)
Carolus58 Creative Commons License 2005.12.22 0 0 240

Így, karácsonyi hangulatban az egyik kedves spanyolországi emlékemet mesélném el:

 

Az elmúlt évek egyikében volt szerencsém több hónapot Madridban élni. Sokat sétáltam a városban és így keveredtem el a Calle de Tudescos (Tedeschi - németek)utcába. Az utcában található San Antonio de los Alemanes templom. Barokk hangulatú, kis plébánia. Ha az ember belép, szemben a francia San Luís freskója, jobb oldalt Rey San Fernando de Espana. Baloldalt két freskó: San Esteban, rey de Hungría, San Emerico príncipe de Hungría, hijo de S. Esteban feliratot viseli. Kérdeztem a papot, hogy kerül ez ide? Senki se tudta. Viszont a XVIII. században a templom a Madridban élő németek ispotálya volt, így sok keletről jött és a korabeli spanyolok által egységesen németnek tekintett katonát, utazót, diplomatát ápoltak itt. Talán, köztük nem egy magyart is, aki aztán donációt jutathatott a templom számára és emiatt maradtak fenn a régi magyar szentek freskói.

 

Békés Karácsonyt mindannyiunknak.

Előzmény: Don Quixote (239)
Don Quixote Creative Commons License 2005.12.22 0 0 239

Estimado Galgadio!

 

Erről a languszta-dologról én még nem hallottam.

A félszigeti (európai) spanyolokat a gyarmati korban többféleképpen is nevezték az amerikai gyarmatokon.

A peninsulares (félszigetiek) aféle félhivatalos, udvarias formula volt.

A godos (gótok) gúnyos jellegű volt, ezt elsősorban a hivatalnokokra és katonatisztekre használták.

A népnyelvben Dél-Amerikában a chapetón, Mexikóban a gachupín szóval illeték a spanyolokat. Langusztáról viszont még nem hallottam.

El tudom képzelni, hogy valami kapitális műfordítói hibáról van szó, vagy azt is, hogy Te ökörködsz itt velünk:)))

 

Most már csak a két ünnep között jövök:

 

¡ Feliz Navidad ! – Boldog Karácsonyt!

Előzmény: Galgadio (236)
Don Quixote Creative Commons License 2005.12.22 0 0 238

Ez a mór monda nekem is rémlik.

Mintha a spanyol nyelvkönyvben olvastam volna róla...

Előzmény: Galgadio (235)
Galgadio Creative Commons License 2005.12.22 0 0 237

Kedves Carolus!

 

Panaszkodtál, hogy leült a topik.

Azóta több, mint harminc hozzászólás:-)

Galgadio Creative Commons License 2005.12.22 0 0 236

Más téma:

 

Ti hallottatok valamit arról, hogy Mexikóban a (félszigeti) spanyolokat langusztának hívják vagy hívták?

Ezt egy Pancho Villáról szóló kalandregényben olvastam.

A sztori a következő:

A mexikói forradalmárok Villa vezetésével egy Isten háta mögötti mexikói faluban mulatoznak két csata között. Egyszer csak kiugrik a Pancho Villa a színpadra és fölkiált: - Majd én megmutatom, hogy táncolják a paso doblét azok az átkozott languszták!

A lap alján meg ott a lábjegyzet, hogy Mexikóban a spanyolokat hívták langusztának.

Ti mit tudtok erről?

Nem valami műfordítói bakiról van inkább szó?

(Bár maga a regény eredetije nem spanyol, hanem azt hiszem angol nyelven íródott).

Galgadio Creative Commons License 2005.12.22 0 0 235

Sziasztok!

 

Nem tagadom, hogy valóban sok mórt kiűzhettek már az 1609 előtti időkben is, de ez korántsem volt olyan nagyságrendű, mint az 1609-1610 évi exodus.

 

Granada 1492. évi bevételéhez fűződik is valami mór monda, valami olyasmi, hogy az utolsó granadai emír vagy a fia a város föladása után hajózik szomorú szívvel át Marokkó felé, amikor visszatekint a Sierra Nevada (vagy Sierra Morena?) hófödte csúcsaira és bánatában meghasad a szíve.

Nem ismeritek?

 

Másrészt ahhoz az állítólagos 200 évhez annyit, hogy nyilvánvalóan Sevillában és Córdobában akkoriban egy csendes átalakulási folyamat zajlott le, amelyben a két muszllim jellegű város kezdett át- vagy inkább visszaalakulni keresztény hispán várossá.

Mivel ez a folyamat nem hangos csatazajtól, kevésbé keltette föl a korabeli krónikások figyelmét.

Nyilván ezért nem talál adatot rá Cyprus a könyveiben.

 

A mudéjar és mozarab kifejezések mellett én találkoztam már olvasmányaimban muladí elnevezésű vallási-etnikai csoporttal is a mór Hispánia történetére vonatkozóan, de fogalmam sincs, hogy ez mit takar.

Valaki esetleg?

Előzmény: ZR (234)
ZR Creative Commons License 2005.12.21 0 0 234

Alapmű...:-)

 

Közben rájöttem egy hibára...a Valenciából kivándorolt 200.000 mór,a megmaradt területeken telepedett le, csak elenyésző részük kelt át Észak-Afrikába, és az utódaikat hajtották tovább...én viszont összeadtam a két adatot...így jó sokan lettek ahhoz, hogy igazam legyen...:-P

 

Más: cyprus mester hiányolja a keresztény tevékenységet 200 évig...

 

Sevilla:

 

1356 - egy nagy földrengés, lehetett ujjáépíteni.

1401 - megkezdődött a Santa María de la Sede katedrális építése.

1507 - felszentelik

 

Szóval nem malmoztak a keresztények, csak sokáig tartott a végeredmény felmutatása, hogy ott voltak...

Előzmény: Galgadio (233)
Galgadio Creative Commons License 2005.12.21 0 0 233

Kedves ZR!

 

A karácsonyra való tekintettel javaslom, hogy egyezzünk ki egy döntetlenben.

Láttad a Gyalog Galoppot?

Előzmény: ZR (228)
Carolus58 Creative Commons License 2005.12.21 0 0 232

Igen, pontosan erre akartam utalni a mozarab, v. a mudéjar "bevetésével". Arra, konkrétan, hogy a reconquista idején nagyon komoly lakosságkeveredés volt tapasztalható. Nem statikus, egymásnak feszülő kultúrákról beszélünk, hanem az adott politikai helyzettől függően, akár a "hitellenséggel" a "hittárs" ellen szövetkező területekről. (lásd: Valencia és Cid történetét) Azt se felejtsük el, hogy a XII. századtól gyakorlatilag 3 keresztény királyság (portugál, león-kasztíliai, aragóniai) áll szemben kis mór fejedelemségek sokaságával.

 

Izgalmas az is, amit querido Caballero de la Cara Triste leírtál: mármint, hol találhatók mór többségű lakosok? Ez ugye főleg az általad is említett a mai Valencia, Murcia, Andalúzia, Új-Kasztíliai déli része. Az itt, tömbökben élő mórokat a Habsburg korszakban erősen széttelepítik a különböző területeken, hogy ezzel is meggyorsítsák asszimilációjukat, illetve hogy az észak-afrikai mórokkal való kapcsolatfelvételt megnehezítsék.

Egy konkrét példa: Amikor 1609-ben kiűzik a mórokat Spanyolországból, az Államtanács rá pár évvel teljes parában ülésezik, hogy most mit kezdjenek, mert a vízzel együtt a gyereket is kiöntötték: A valenciai földesurak teljesen kiakadtak, hogy a megbízható földműves és kézműves népet is elüzték és komoly erőforrás hiányokkal küszködnek. A tanács azon vitatkozott, hogy a török területekről hozzanak be ortodox görögöket, vagy esetleg bajorokkal próbálják a lakosság és munkaerő problémát megoldani.

Előzmény: Don Quixote (231)
Don Quixote Creative Commons License 2005.12.21 0 0 231

Basszus, ma már megint nem nagyon van időm topikolni:((( Caramba!

Granada bevételekor 8 millió, a mórok kiűzésekor (1609-1610) 9 millió volt a Peninsula lakossága, ebből 1 millió lehetett a Portugál Királyságé.

Namost úgy becsülik, hogy 1609-1610 körül kb. 800 ezer mórt űztek ki a Spanyol Királyságokból.

Akárhonnan nézzük ez bizopny nem több 10 %-nál.

Bár valószínű, hogy korábbi évszázadokban magasabb volt a muszlimok aránya, talán a XI. században lehetett a legmagasabb, de a 20-25 %-ot akkor sem haladhatta meg.

Persze ez a kvázi 20 % sem egyenletesen oszlott meg, a túlnyomó részük a mai Andalucía, Murcia és Valencia régiókban összpontosult.

De még ezekben a régiókban sem alkottak a muszlimok abszolút többséget.

 

A mudéjar - mozarab az megint más kérdés, bár ez a vallási hovatartozást nem nagyon befolyásolta.

 

A mudéjar olyan ibériai népességre utal, akik áttértek a muszlim hitre. Ez egy eltorzított arab szó, amelynek jelentése 'alávetett1.

A mozarab pedig a keresztény hitre áttért mór (arab-berber) népesség megnevezése.

Előzmény: Carolus58 (229)
Carolus58 Creative Commons License 2005.12.21 0 0 230

Én úgy tudom, hogy pl. Új-Kasztiliában majdnem minden városban egyidőben, egymás mellett léteztek keresztény, zsidó és mór imahelyek. Pl. Toledo ilyen szempontból az egyik legekvatánsabb példa, hiszen Toledóban máig fennmaradtak azok az épületek, amelyek 1085-ös visszahódítása előtt is, utána is léteztek és a három kultúra használta. Sőt, Toledoban található olyan keresztény templom, melynek alapzata gót időkből való, boltívei mozarab, a templom pedig jellegzetesen román építészet.

Előzmény: ZR (224)
Carolus58 Creative Commons License 2005.12.21 0 0 229

Azért a képlet szerintem nem ilyen egyszerű.

 

Egyrészt az 1492 előtti Hispániában nem csak mórok és keresztények voltak.

A zsidók helyzete is jelentős, illetve még fontosabb a zsidók kapcsán a XIV. századi nagy pestis járványt követő események sorozata. A pogromok miatt a XV. század elején kb. 100.000-re teszik a megtért zsidókat, ún. conversokat, v. cristiano nuevokat.

Ezenkívül, mi a helyzet a mudejar és a mozarabe névvel illetett lakossággal?

 

Úgy tudom, hogy 1492 környékén a spanyolországi mórok kb. 800.000 voltak. A teljes lakosság kb. 15%.

 

Előzmény: ZR (228)
ZR Creative Commons License 2005.12.21 0 0 228

Miattunk ugyan ne fáradj...:-)

 

Bár azt nem tudom mit akarsz megcáfolni, a neveket, az évszámokat, vagy azt, hogy sem a keresztények, sem a muzulmánok nem voltak se többségben, sem egyenlő arányban...mert Galgadioval erről folyik a polémia...

 

Ezt a "katolikus arab" dolgot most hallom elöször...

Előzmény: Don Quixote (226)
Don Quixote Creative Commons License 2005.12.20 0 0 227

Ez ebben a formában nem teljesen igaz.

Al-Andalus vallásilag vegyes lakosságú terület volt, de nem volt ennyire merev kasztrendszer, mint ahogy Te írod.

A parasztok között is voltak muszlimok, és a kereskedők és iparosok között is keresztények.

Sőt, az egyes mór államocskák hadserege élén nemegyszer keresztény tisztek és parancsnokok álltak. Még a legendás El Cid is szolgált mór uralkodónál Zaragozában.

 

Előzmény: Galgadio (222)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!