Keresés

Részletes keresés

nagyfc Creative Commons License 2003.02.14 0 0 15
"A fiúk a bányában dolgoznak..."
Most akkor hogy van ez ? Az biztos, hogy nem lebegnek súlytalanul, mert akkor talán nem is volna olyan nehéz fizikai munka a bányászat. De ha egy 100 kilós bányász 500 méterrel a földfelszion alatt rááll a mérlegre, akkor mi az eredmény ?
jee_c Creative Commons License 2003.02.13 0 0 14
Ez jó segítség lett volna :) , de már megvolt (a linkben benne van a homogém gömb gravitja is :).

Egyébként természetesen (lusta lévén) gömbfelületet számoltam. :)) Meg hát az az absztrakt. :)

Előzmény: Fefe_2108 (12)
jee_c Creative Commons License 2003.02.13 0 0 13
Megvan, és megvan a szép megoldás is. :) Sajna nem magamtól jöttem rá, túlságosan derékszögű koordinátarendszerben gondolkozok. Integrélni is inkébb szögre kellett volna, nem távolságra..

Aki gondolkozni akar rajta, ne nézze meg a köv. linket! Itt van.

Előzmény: Silan (9)
Fefe_2108 Creative Commons License 2003.02.13 0 0 12
jee_c: vegyél először egy nagyon vékony gömbhéjat, ha annak a belsejében nulla, akkor onnantól nyilvánvaló (sok olyat összeépítesz, akkor is 0 marad). A nagyon vékony gömbhéjra pedig térszög szerint integrálj (vektoriálisan), persze a ”nézőpontból”, ne a gömb középpontjából. Ha rájössz, mit kéne integrálni, már nem lesz nehéz dolgod :) Ha nem jönnél rá, képzeld magad a gömb belsejébe és ”nézz körül”.

Silan: ugye az ”iskolás” megoldásra gondolsz? :) Abban csak az nem tetszik, hogy kell hozzá ismerni a homogén tömör gömb gravitációját. Vagy a fentihez hasonlóra gondoltál?

Előzmény: jee_c (8)
SPafi Creative Commons License 2003.02.13 0 0 11
"Súrúségeloszlás - mármint a gömb felszinén, igaz?"

Magában a gömbhélyban. Tudom, nem teljesen egyértelmű, de nem tudom jobban kifejezni. Na szóval ha mondjuk két félgömmbhélyból van összerakva, és az egyik nagyobb tömegű, akkor nyilván nem lesz 0 mindenhol.

Előzmény: jee_c (8)
SPafi Creative Commons License 2003.02.13 0 0 10
Vonjunk ki a nagy gömbből egy kisebbet. A gravitációs terek összeadhatók, tehát a nagy gömb lineárisan változó teréből kivonjuk a kis gömb ugyanúgy változó terét, és kapunk egy szép 0-t. (No persze csak a gömbökön belül.)
Előzmény: Silan (9)
Silan Creative Commons License 2003.02.13 0 0 9
Van egy nagyon egyszerű, nagyon szép megoldás :)
Előzmény: jee_c (8)
jee_c Creative Commons License 2003.02.13 0 0 8
"Egy üreges gömb belsejében is mindenhol nulla."

Persze gömbszimmetrikus alakot, és sűrűségeloszlást feltételezve.

Súrúségeloszlás - mármint a gömb felszinén, igaz?

Egyébként elkezdtem számolgatni, és elég csúnya integrálandó függvény jött ki tetszőleges pontra az üres gömbben felírva a gravit gyorsulást. Van ennek valami szebb megoldása? (nem 3D-beli dolgokkal számoltam persze *gzakorlatilag 1D - sima függvény), mert tengelyszimmetrikus a dolog. A tengelyre merőleges erők teljesen kiejtik egymást, tehát a pontban a gyorsulás csak két irányú lehet: vagy a középpont felé, vagy attól elfele).

Most egyébként inkább arra hajlok, hogy a középpontban stabil egyensúlyi állapot lene, tehát minden egyéb pontban a középpont fele van gyorsulás... :) (kicsit bizonytalan vagyok. ... vagy mégsem? :)

Előzmény: SPafi (6)
kutymu Creative Commons License 2003.02.13 0 0 7
Az egyenliton hajit kifele a centrifugalis ero. A Fold is ezert lapult meg.
Előzmény: matyko2 (4)
SPafi Creative Commons License 2003.02.13 0 0 6
"Egy üreges gömb belsejében is mindenhol nulla."

Persze gömbszimmetrikus alakot, és sűrűségeloszlást feltételezve.

Egyébként ez a legontopicabb 0-ázás, amit valaha láttam.

Ja igen: mivel a valóságos bolygók nem homogénak, és nem is gömbszimmetrikusak, szerintem a középpont az egyetlen értelmes definíció szerint az a pont kell, hogy legyen, ahol 0 a gravitáció.

Előzmény: Silan (0)
Silan Creative Commons License 2003.02.13 0 0 5
De nincs fölöttük föld.
Előzmény: matyko2 (4)
matyko2 Creative Commons License 2003.02.13 0 0 4
OK. Azért ez nem tűnik olyan biztosnak. A sarkokon nagyobb a gravitáció mint az egyenlítőn, pedig közelebb vannak a középponthoz.
jee_c Creative Commons License 2003.02.13 0 0 3
Üreges gömb: pontosítok, lehet, hogy mégis Silannak van igaza.. Utánaszámolok (ha tudok :).
Előzmény: jee_c (2)
jee_c Creative Commons License 2003.02.13 0 0 2
Nana... Üreges gömb: a középpontban nulla, de egy tetszés szerinti másik gömbbeli pontban a középpontot a ponttal összekötő sugár irányában kifele mutat (mivel az az oldal közelebb van, ezért erősebben vonzza).

Egyébként igen, nulla. (talán ez volt az eddigi legtalálóbb nullázás, amit fórumon láttam :)

Sejtésem szerint nincs különbség az egyenlő gravit. mezők miatti nullagravitációnak, és a mindentől távol eső, nincs hatás nulla gravitációnak. Ha a gravitonokkal közvetített gravitációs hatásra gondolok, akkor viszont ha két egyenlő gravitációs mező által generált nullgrav. mezőben van, akkor a testet két oldalról bombázzák gravitonok, amik külön-külön fejtenék ki a hatásukat, és ide-oda rángatnák a testet (az egysyerűség kedvéért pl. egy protont, hogy minél kisebb kiterjedésű legyen). Az ilyen hely különben is instabil egyensúlyi állapot, és így nézva szinte biztos, hogy valamerre eltolódna, és kiesne a nullgrav helyről.

Előzmény: Silan (0)
pert1 Creative Commons License 2003.02.13 0 0 1
Megkülönböztethetö valamilyen fizikai kisérlettel az üreges gömb belsejében levö gravitációs tér
(ahol a gravitációs hatások eredöje 0) a végtelenbeli gravitációs tértöl, ahol szintén nulla a
gravitáció?
Silan Creative Commons License 2003.02.13 0 0 0
Természetesen 0.
Ahogy mész le a föld alá, egyre csökken a gravitáció, a középpontban nulla.

Egy üreges gömb belsejében is mindenhol nulla.

Előzmény: matyko2 (-)
matyko2 Creative Commons License 2003.02.13 0 0 topiknyitó
Van-e és ha van mekkora a gravitáció egy égitest (pl.: Föld) középpontjában? Itt a legnagyobb? (mintha itt kellene lennie a téridő legnagyobb görbületének) Nulla? (az elemi tömegek gravitációs erői kigyenlítik egymást) Na vitatkozzunk egy kicsit ,mert már hallottam sok mindent, sok mindenkitől...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!