Keresés

Részletes keresés

Tigris0704 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17935

Juhosttt

 

A festő szőlőnél ez természetes, hogy ahogy a bogyó is színesedik úgy a levele is.

A bíborkadarkám már augusztus végén színesedik, általában szeptember közepén érik és még október vége felé se szárad a levele.

 

Természetesen ami kacshajtást hoz az zöld (de ez zöld munka kérdése, itt meg nincs benne kaccs)

 

De abban igazad van ha ez egy oportó zweigelt fajta lenne akkor az nem természetes, hogy ha így beszíneződik.

Előzmény: juhosttt (17934)
juhosttt Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17934

Medveger, Tigris0704:

 

Természetesen simán lehet, hogy valóban fajtafüggő. De én csak a tapasztalatom alapján merem feltételezni, hogy ez nem kimondottan egészséges állapot. Értem én, hogy bepirulnak a levelek, no de már szeptemberben? Azért ekkor még vígan élnie kellene a fiatal leveleknek! Nekem is van hogy az elöregedett levelek kissé bepirulnak, de itt a képen totál piros. Persze ha valami extra korai fajta, amely extra korán hullajtja a levelét, akkor érthető a dolog. Pl van egy fertődi f1-es fekete ribizlim, az már augusztus végére pucér, előtte meg szépen elhalnak a levelek. Első évben azt hittem beteg, de szépen berakódik rügyekkel, majd tavaszig meg se moccan, vígan terem, éldegél. 

Előzmény: Tigris0704 (17932)
juhosttt Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17933

Sajnos az ismerősöm aki a lemezek hajlítását is csinálta volna nem ért rá, így jelenleg csak félkész állapotban tart. De bízom benne, hogy idén végre elkészül. Természetesen amint kész lesz, beszámolok róla részletesen! De az első próba még nem garancia a sikerre! lehet nem úgy fog működni ahogy szeretném, akkor alakítani kellesz majdrajta. De ezt ősszel tudom majd csak meg :)

Előzmény: gyfa50 (17930)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17932

A tápanyag hiánynál nem ennyire egyszínűen pirosodnak be a levelek,meg azok a levelek elkezdenek szépen leszáradni,vagy a széleitől befelé vagy foltokban a levélen.

A festő szőlők már augusztus végén kezdenek színesedni,tudom mert nekem is elég sok bíborkadarka.

Ami így néz ki közelről.

 

És messziről is jól kivehető, hogy hol van a táblában.

 

 

Előzmény: juhosttt (17929)
medveger Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17931

Az, hogy egy szőlő mikor kezd sárgulni, fajtafüggő. Egy korai érésű, rövid tenyészidejű fajta egészen korán is abbahagyhatja az asszimilációt.

Az meg, hogy az asszimiláció leálltával a levelei milyenre színeződnek, még inkább fajtafüggő. Ami az egyiknél tápanyaghiány, az a másik fajtánál nyugodtan lehet normális szín. (l. pl. Csepregi-Zilai féle Ampelográfia ide vonatkozó szövegeit)

Előzmény: juhosttt (17929)
gyfa50 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17930

Szia!

Sikerült- e idöben elkészíteni, ki tudtad- e probálni és bevált- e a bogyozó?

Előzmény: juhosttt (17371)
juhosttt Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17929

Bár a kép egyáltalán nem részletes, de szerintem ez már egy késő őszi időben készült. Azért merem ennyire bátran mondani, hogy ez nem alapvető jelenség, mert nekem is volt olyan tőke ami ennyire bepirult, de nálam a tápanyaghiány volt a gond. Szeptember elején még vígan kellene a fiatal leveleknek asszimilálni. De az ilyenek nem hinném hogy asszimilálnának. Pl a néró egész korai szőlő. Bár sok tapasztalatom nincs vele eddig, de nekem az a pár fiatal tőke szeptember végén se pirult be.

Előzmény: csoxi (17928)
csoxi Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17928
Előzmény: juhosttt (17926)
Sanci07 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17927

Az én tippem a KÉK OPORTÓ,a fényképek alapján nekem ez ugrik be.Tavasszal a vitorla alapján majd könnyebb lesz beazonosítani tegyél fel róla képet és majd összehasonlítom a mi oportónkkal!

Előzmény: Lacika59 (17910)
juhosttt Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17926

Szigorúan saját vélemény:

Én még mindig azon lovagolok, hogy a piros levél nem természetes.

 

Javaslom a következő könyvet: (ncore-on fent van)

A gyümölcsfák és a szőlő betegségei és kártevői - A gyümölcsfák és a szőlő védelme az ökológiai és integrált növénytermesztésben

 

Ebben sok féle szőlő betegség van, amelynek tünete a piros levélzet a kék szőlőfajtákon. Nekem személy szerint erős tápanyaghiány lehetett a rizlingen. Még tavaly volt 1 tőke ahol nyár végére a levelek pirosak lettek.

 

Amúgy a bogyó alapján még néró is lehetne. De ez csak egy saját megjegyzés, sztem nem néró.

 

Ha nagyon sürgős, metsz le egy vessző, és dugványozd le földbe, párás meleg helyen (fűtött szoba). Ilyenkor már hamarosan hajtani fog. Ha elérte a 4-5 leveles állapotot, akkor mutass egy vitorlát. Itt a levél alakja, a vitorla színe, a vitorla szőrözöttsége amit figyelni szoktak. (meg még sok mást is, de tényleg akkor érdemes egy ampelográfiai könyvet fellapozni.)

 

Szigorúan csak a saját véleményem írtam le!

Előzmény: Lacika59 (17925)
Lacika59 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17925

Találtam még kettő db fényképet.   .          

Lacika59 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17924

Pedig hidd el ragad a metszőolló mikor szedem, külön megmérem általában 18 körüli,de többször volt már 19-es is.

Általában mikor a Zweigelt szőlőt szüreteljük abba teszem bele, már meg van töppedve a szem annyira túlérett.

Előzmény: Tigris0704 (17923)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17923

Nem hiszem, hogy Alicante Bouschet lenne.Annak a bora igen sava meg a levele se ennyire tagolt.

 

Én azzal a 18-19 es mustfokkal nem tudok mit kezdeni,amelyik fajtákat én ismerem azok jó ha 16 fokkal szedhetők.

Előzmény: Törölt nick (17922)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17922

Turán biztos nem, azt jól ismerem, abba ráadásul belemegy a lisztharmat

aliganbusét kb. 1,5 hónapja láttam először a maga valóságában az egyik ismerős kertjében, a képek alapján illik rá a leírás, de pontosabbat majd csak szüret után tudok mondani

https://www.google.com/search?q=alicante+bouschet&sa=X&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=snCzVKNLid5qk62BgAU&ved=0CCYQsAQ&biw=1024&bih=615

Előzmény: Maci_P (17917)
Riven Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17921

Én mondanám, hogy Néró az ilyenkor érik, de hát az nem semleges ízű. Ahogy előttem is írták vitorláról lenne legkönnyebb beazonosítani.

Előzmény: Lacika59 (17910)
Maci_P Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17920

Esetleg még Alicante Bouschet annak is ilyen színű a levele, fürtje is hasonló, és festőszőlő. De sajnos azt nem tudom, mikor érik. De talán érdemes körülnézni, hátha lehet hozzá találni leírást.

 

Maci

Előzmény: Lacika59 (17918)
pintjano Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17919

Szerintem az első tipp a Turán... nekem van több tőke és több helyen.

De majd a vitorla, de azt még tanulnom kell.

Van valamilyen olnline elérhető --s érthető is!-- határozó, amelyben minden, vagy legalább a többsége a szőlőknek benne van. Nekem is van-mint máskor irtam- jó néhány fajtám, amit csak tippelni tudok mi az?

üdv PJ

 

Előzmény: Lacika59 (17918)
Lacika59 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17918

Igen a Medinára gondoltam, de az nem festőszőlő, a Kármin meg festőszőlő, de októberi szüretelésű, igen annak korán pirosodik be a levele, mint az enyémnek.

 

Amit feltettem képeket, ennek a szőlőnek szinte júliusban már kékül a bogyója,  szeptember közepére már kezd töppedni a szem, arra szinte túl van már érve, alig tudja bevárni a Zweigelt szőlőt amivel együtt szedem le. A leve szinte fekete.

Maci_P Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17917

Hello!

A Medina erezete vörös, összel a levél sárgás. Az őszi lombszíne alapján lehetne Rubintos, csak az később érik meg a levele is más. A Kármin inkább lehetne, mert levelének főere megtörik, és egyik képen nekem úgy tűnt, mintha ez is olyan lenne, de annak sem zöld az erezete, na meg az érése is késői. A turán ősszel sárga alapon piros, a bogyója viszont zöldből vörösre vált, majd éretten kékre, Ahogy előttem már írta valaki, kellene a vitorla tavasszal.

Üdv

  Maci

Előzmény: Törölt nick (17915)
vlacko Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17916

Kedves Fórumtársak!

Milyen problémák származhatnak abból, hogy ha most, kihasználva az átmeneti jó időt, elkezdek metszeni?

Törölt nick Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17915

Medina

 

Előzmény: Lacika59 (17910)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17914

Hát feladtad a leckét.

Én első ránézésre (fürt és levél) Kárminra gondolok csak az október elején érik meg hát a cukorfoka se 18-19.

De majd érdeklődőm meg töröm még a fejem, hogy mi lehet.

Előzmény: Lacika59 (17910)
Lacika59 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17913

Köszönöm elolvastam a véleményed.

- De csak azok a szőlőkről van szó ami festő levű,(200.db-ból kb. 10 db, ami már évek óta meg is van jelölve piros dróttal), a többi szép zöld színű volt még ebben az időszakban.

- Egyenletesen kapott bőséges marhatrágyát az összes szőlő .kb. 4-5 évente egy IFa pótkocsival.

 

Ennek a típusú szőlőnek ilyen a levele, ezt akarom kideríteni, hogy milyen fajta, ebben kérnék a szakemberek segítségét, nem igaz hogy ki fog rajtunk.

Előzmény: juhosttt (17911)
granov Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17912

Ma márcsak olyan350 tőke van, régebben olyan 6-700 lehettt. Nem mondanám, hogy időben extra, hanem inkább könnyebb, pláne mikor még sylvozra hajtotta fater a vesszüket. Most az ernyőművelésnél  a kötöző zsinor nem sokkal lassabb, de ha pl rövidbb a veszző a géppel 10x könnyebb. Viszont szokni kell, amíg rááll a kezem a csattogtatás sorrendjére addíg szoktam szentségelni. Szerintem megéri az árát.

Előzmény: Falusi1 (17909)
juhosttt Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17911

Szigorúan saját vélemény:

 

A levelek azért pirosak, mert túl van terhelve, tápanyag utánpótlást pedig nem kapott. (nekem is volt ilyen tőke, egy alapos mély trágyázás csodákat művelt)

 

Nekem is volt azonosításra váró szőlőm. Amit javasolni tudok (az alapján amit nekem is javasoltak), hogy a vitorláról készíts képet, továbbá neten akadnak ampelográfiai könyvek is.

 

A képen látszik, hogy a fürt laza, vállas. Ez is egy támpont. Így amíg nincs vitorlád, keress olyan kék szőlőket, amelyek laza, vállas fürttel rendelkeznek. A levélzet a képen már el van öregedve, ez nem biztos infó. Mindezt mondom azok után, hogy én is így kezdtem a kutatást!

 

Ez szigorúan saját vélemény!

Előzmény: Lacika59 (17910)
Lacika59 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17910

Tisztelettel köszöntök mindenkit!

 

Véleményeteket szeretném megkérdezni, hogy valaki felismeri ezt a fajta szőlőt,az előző tulajdonos ültette, de sajnos már nem él.

A Bálintgazda fórumba is feltettem a fényképeket, de választ nem kaptam rá közel 2 éve.

 

Tulajdonságok:

Vörös szőlő,augusztus elején már a szemek kékek, szeptember első hetében érik ,viszonylag jó 18-19 cukorfokkal, erősen festő levű szőlő, semleges ízű.

A levelei hamar, szeptember elején sötétpirosra, bepirosodnak, a szemek hamar megfonnyadnak ,rövid ízköz ,a betegségekkel  szemben viszonylag ellenálló, a peronos nem, a lisztharmat gyengén támadja meg.

Először Turán-ra gondoltam az érési idő alapján, de ez talán kizárható. 

Nagyon kíváncsi lennék a véleményetekre.

    

Falusi1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17909

Ez a Max T. nekem is szimpatikus, de érdekelne a tartóssága. Kb. hány tőkét kötözöl vele évente és mennyi időt lehet vele megtakarítani?

Előzmény: granov (17906)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17908

Egy jó pár évig mi is madzagoztunk.

De már egy jó pár éve áttértünk a CHAMPAGNE kötözőre elég egyszerű és gyorsan is lehet vele kötözni.és olcsó is.

 

Most gondolkodóm egy BELI kötözőn de ez elég drága.

 

Előzmény: jános 55 (17907)
jános 55 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17907

Több évtizeden át "madzagoztam". Három éve én is vettem egy MAX Tapaner kötözőt és örülök neki. Az ára akkor kb 17 körül volt. 0,5 hektárt kötözök és elégedett vagyok a szerkezettel. Kapható hozzá szalag, kapocs, nincs gond a beszerzéssel. Találsz több videót a használatáról. Azt gondolom, hogy ennyi beruházást megér ha a 2 ha metszésének neki kezdesz. De ha ezt az árat is sokallod a gépért, akkor nézz körül az aprókban szokott lenni akár féláron is használt eladó.

Előzmény: james69 (17905)
granov Creative Commons License 2015.01.09 0 0 17906

Húszon pár éve vettem édesapámnak egy MAX Tapenert. Tavaly még működött, s az idén is remélem azzal fogok dolgozni.

No nem 2ha, de szerintem tizenpárezerért reális lehet.

Előzmény: james69 (17905)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!