Keresés

Részletes keresés

Tonnakilométer Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122531

Húúúú... ez nagyon hasznos linkgyűjtemény. Bocs, de eddig ezt nem vettem észre. :-)

Előzmény: efemm (122527)
Greg Kapitány Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122530

Ez a hétvége nem jó nekem. Viszont az elmaradt lábatlani túra helyett azon a hétvégén egy Szárliget-Tata túrán gondolkozom. Ja és vasárnap helyett szombat. 35 km (vasútállomástól Koldusszállásig kék, onnan végig a sárga-jelzés)

Előzmény: csorgo2108 (122490)
Greg Kapitány Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122529

:(

Előzmény: laci069 (122524)
olahtamas Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122528

Az teljesen rendben is van, és köszönjük is a segítséget!

Ahogy viszont most állunk, valószínűleg erősebb érdekképviseletet kellene felállítani.

Az még sem állapot, hogy egy ügyintézőn múljon egy engedély, mert akkor hamar felburjánzik a korrupció.

Valami olyasmi lenne jó, hogy a jogszabályok változása elején, az egyszerű emberek nyelvére lefordítva is megjelenjen egy hírben, hogy akkor most mi is a helyzet?

És akár egy pontokba szedett listát összehozni, hogy mit kell tenni, egy ttúra engedélyének megkapásához.

pl.:

1. ne legyen a létszám 500 fő felett, ha natura2000 területen vezet a túra.

2. az erdészettel előzetesen egyeztetni kell, és azt az engedély kérelemhez mellékelni kell.

3. Az útvonalon elhelyezendő ellenőrzőpontok megközelítését milyen gépjárművekkel és útvonalon tervezzük.

4. nyilatkozat az útvonalon kihelyezett azonosítható jelzések eltávolításáról

5. Az elektromos hangkeltő eszközök használatának mellőzése.

6. mely vadgazdálkodási szempontból lényeges időpontokat és helyeket kell mellőzni.

7. stb...

 

És ha ez a lista olyan hosszúvá válik, hogy elrettenti a rendezőket, akkor el lehet gondolkodni azon, hogy mi is a cél?

 

Előzmény: efemm (122527)
efemm Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122527

A TTT honlapon (Linkek - http://www.teljesitmenyturazoktarsasaga.hu/linkek#engedelyek) már több éve megtalálod a hiányolt engedélykérés- és engedély mintákat, terephasználati útmutatót, linkeket a teljesítménytúrák rendezésénél aktuális jogszabályokra! Az tény, hogy nem férnek el egy söralátéten... A túrarendezői feladatokhoz sajnos az is hozzá tartozik, hogy a főrendezőnek képben kell lennie az összes érintett jogszabályból, és még ilyenkor is előfordul, hogyha mindent ugyanúgy csinál, ugyanúgy ad be, mint az előző évben, annak ellenére sem jön össze az engedély, mert vagy a jogszabályi környezet változik meg, vagy a hivatal belső rendje, vagy csak más az ügyintéző.

Előzmény: Tonnakilométer (122526)
Tonnakilométer Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122526

Egyetértek olahtamas sportárrsal. Kellene készíteni egy silabuszt/eljárásrendet/folyamatábrát, hogy egy túrarendezéssel összefüggésben mikor, kit, hogyan kell megkereseni. Akár kérelem/megkeresés mintákat is lehetne előállítani.


Szerintem is leginkább a TTT lenne erre a legalkalmasabb egyesület, de bárki, aki elég képzett ehhez, összeállíthatná.

 

Persze ettől még mindig lehetnek olyan hivatalnokok, akik túl fontosnak gondolják magukat vagy túl sokat értelmeznek bele egy jogszabályba vagy egyszerűen csak nem értik miről is van szó. Jelen esetben ennek egy tipikus példáját látjuk a Denevér túrával kapcsolatban.

 

Tapasztalataim szerinti is Vagdalthús által említett személyes kapcsolatok létesítése és fenntartása a leghatékonyabb módszer. Sok bosszúságot meg lehet előzni vele. Sajnos ez nem mindenhol alakítható ki. Erősen személyfüggő.

 

 

Előzmény: olahtamas (122523)
DonRazzino Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122525

***** **!

Előzmény: laci069 (122524)
laci069 Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122524
Előzmény: olahtamas (122523)
olahtamas Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122523

"menjen el kirándulni egyet az erdőben"

És itt van egy javasolt útvonal, amit kövessetek (persze véletlenül az eredetileg teljesítménytúraként kiírt útvonalon)

A túra végén pedig kaptok egy emléklapot....

 

Jó volna most már ténylegesen végigjogászkodni, hogy mit lehet és mit nem szabad.

Valamint mikor kell beadni az engedélykérelmet, hogy a választ ne az utolsó pillanatban kapja az ember...

Előzmény: BunnyTheHero (122522)
BunnyTheHero Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122522

Sajnos már nem volt alkalmunk meggyőződni. Hideg zuhanyként ért minket túra előtt 4 nappal az elutasítás, mert addig abban a "hitben" tartottak minket, hogy minden rendben van. Előző rendezvényünkre simán kaptunk engedélyt a Bükkbe, erre a kérelmet annak mintájára írtuk, eszünkbe se jutott kifejteni benne mi az a teljesítménytúra. Onnantól viszont, hogy megkaptuk a hivatalos elutasítást, értelme se volt magyarázkodni. (Próbáltunk velük telefonon egyeztetni, hogy van e valami lehetőségünk még hétvégéig, de csak egyetlen tanácsot kaptunk: Menjünk fel a túra helyszínére, és aki odajön érdeklődő, annak mondjuk meg hogy menjen el kirándulni egyet az erdőben. Értitek, ezt lehet..)

 

Egyébként többszöri telefonos egyeztetés volt velük és a nemzeti parkkal is az engedélyeztetés során, végig segítőkészen és pozitívan álltak hozzánk, erre úgy igazából nem lehet panaszunk, bár voltak érdekes mozzanatai a dolognak. 

Előzmény: dnvzoli (122521)
dnvzoli Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122521

"Emellett azt gondolom, hogy az ügyintézőnek fogalma sem volt róla, hogy mi az hogy teljesítménytúra, és annak milyen hatásai lehetnek a környezetre."

Ez a kulcsmondat.Ő valószínű valamiféle versenynek képzeli a dolgot,ahol a résztvevőket népes csapat kíséri,szurkolók hada áll az útvonal mentén stb,stb.

Meggyőződtetek róla,hogy ez így van-e?

 

OFF:reagálni lehet,hogy nem tudok,az első hozzászólást manapság még úgy-ahogy el tudom küldeni,de a továbbiakban már a "Hozzászólás nem tartalmaz szöveget" üzenet jön.Bosszantó.Nálatok is ez a helyzet?

Előzmény: BunnyTheHero (122507)
Vagdalthús Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122520

Persze, nyilván indulatreakció volt, én sem az eddigi, sőt sok rendezőnél egyre inkább terjedő gyakorlatot akarom felrúgni, csak bosszantó, hogy -kis túlzással- egy kalap alá vesznek egy szerény létszámú és költségvetésű természetjáró eseményt meg egy ralifutamot vagy fesztivált. 

Előzmény: Baksa Józsi (122513)
Vagdalthús Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122519

Hasonló okokból találkoztam nemrég az Ipoly-Erdő egyik illetékesével a vezetésből, egyfajta partnerséget kerestek, hogy tudjunk egymás dolgairól, stb., ne csak mindenféle bürokratikus utakon, határozatokból, asztalnál dőljenek el dolgok. A nyitás amúgy alapból meglenne (mondjuk nekem erdészetekkel, vadásztársaságokkal eddig sem volt gondom, nemzeti parkosok közül még pontőrnek is eljöttek, pl. Bezeczky Árpit majd minden börzsönyi rendező ismeri és "alkalmazza" :-).

 

Sőt még a zöldhatóságtól is egyeztető szándékkal hívogattak fel olykor, hogy az egy így meg úgy, akkor az nem jó, mert x forint lenne még, szóval ott sem feltétlenül terepismeret nélküli, rossz szándékú kekecek ülnek, de épp elég ha néhány ilyenbe beleszalad az ember, vagy a jogszabályok lehetetlenségébe (pl. akár egy tizenvalahány fős bringatúra, ha védett területen halad, még ha erdészeti magánúton is vezet, végig aszfalton, ahol amúgy sokszáz kerekes, és sok autó is átmegy egy hétvégén, ha engedélyt kér rá az ember, akkor 36 ezer forint...).

Előzmény: olahtamas (122515)
esszté Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122518

Hú, ez nagyon szép környék.

 

De ugye a csúszós sziklákról készített kép manipulált? :-)

Előzmény: sétáLós bácsi (122503)
esszté Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122517

Találkoztam velük a Budai hegységben, a Gerecsében és a Balaton-felvidéken is, viszont sehol sem támadtak rám. Mondjuk a lakásba berepült példányt kénytelen voltam a budai populációból az égiek közé juttatni, viszont az autóba berepülő és rám frászt hozó balatoni darázs túlélte az esetet (hangosabb volt a motorhangnál :-)). Én április vége óta láttam őket itt-ott, de jóval kevesebben vannak, mint tavaly.

 

Egyelőre nem okoztak gondot, bízzunk benne, hogy ez így is marad.

Előzmény: altipeti (122508)
Baksa Józsi Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122516

Dank1000

Előzmény: olahtamas (122514)
olahtamas Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122515

Szerintem ha eljön a nyár vége, akkor a TTT-nek egy küldöttséget kellene szerveznie, hogy közösen dolgozzanak ki valamilyen irányelveket, amely mentén normálisan meg lehet tervezni egy teljesítménytúrát.

Akár erdészetek és vadásztársaságok képviselőinek jelenlétével.

Szerintem ők is jobban örülnének, ha nem az anarchia kerülne előtérbe...

Előzmény: Vagdalthús (122511)
olahtamas Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122514
Előzmény: Baksa Józsi (122513)
Baksa Józsi Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122513

Ez sem jó megoldás - mondatja velem a tapasztalat - ki kell találni valami működőképes metódust.

Milyen mélcímre tudok levelet küldeni Neked?

(az itt publkusra küldtem, de visszajött...)

Előzmény: Vagdalthús (122511)
_widi_ Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122512

Jómagam az idén még sehol nem találkoztam velük. Ahol tavaly engem Vinye után a Zörög-hegy felé menet a Cuha50 TT-n megcsíptek a lódarazsak, ott már többször is jártam az idén revansot venni, de nem találkoztam velük :)

Előzmény: altipeti (122508)
Vagdalthús Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122511

:-((

 

Túlbürokratizált dolgoknak ez a vége. Hozzá nem értő, a műfajra csak a klaviatúra mellől rálátással bíró irodisták kezelik az ilyesmit 

Teljes mellszélességgel kiálltam amellett mindig, hogy ne csak partizán módra rendezzen az ember, s mi is ezt a gyakorlatot követtük; nagyon sok egyeztetés kell természetvédelemmel, erdészettel, vadásztársasággal -utóbbi kettő már csak a személyi biztonság miatt is nagyon fontos-, de immár nem az első tapasztalat mondatja velem, hogy az álláspontot lehet, hogy felül kell bírálni...

Előzmény: efemm (122491)
tzh Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122510

Kiderült már valami?

Előzmény: turablog (122480)
Vagdalthús Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122509

Hű, de jól érzem magam 60: vasárnap letekertük, idei első kerékpáros teljesítménytúraként -amúgy is összesen harmadszorra ültem idén biciklin, két "Keresztek a Börzsönyben" kerékpáros mozgalmazás után- a rövid távot. Kellemesen brutális meleg, letört pedál, néha nemváltó váltó, lötyögő ülés, egyszóval minden adott volt, s nem tettük tönkre a szervezők amúgy szokásosan kiváló munkáját viharral, néha én is ellágyulok. Egyszóval, mninden adott volt, hogy Pásztó turistái legyünk, és lettünk, az immár negyedik ottani rajtolásunkkal, metsző jeges hófúvásos széltől kezdve a hőgutáig, volt minden. Vasárnap 3 óra 10 percünkbe tellett, hogy a traktorgumi korlátozott lehetőségeihez mért miatti maximális sebességel történő gurulás és a váltó által szabályozott-engedélyezett emelkedések kombinációjával célba érjünk. Megtörtént, és élveztük is. 

altipeti Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122508

Sziasztok!

 

Tudna valaki helyzetjelentést adni, hogy vannak e lódarazsak mostanában a Dunántúli-középhegységben?


BunnyTheHero Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122507

Sziasztok!

 

Az elmaradt Denevér Béke 60 túrák egyik főszervezőjeként a következőket tudom elmondani a téma kapcsán: 

A honlapunkon (denevercsoport.hu) megtalálhatjátok az indoklás teljes szövegét, jogszabályi hivatkozásokkal. Szerettük volna  a teljes eredeti határozatot közzé tenni, de sajnos jogi okok miatt (az eredeti fejléc hamísításra felhasználható indokkal...) nem tehető közzé, csak idézni lehet belőle. Gyakorlatilag az érdemi rész kikerült oldalunkra, a többi a fellebbezésről stb. szól. Amit 10.000 Ft illeték ellenében tehetnénk meg, de 3 napon belül sajnos ennek nincs értelme. 

 

Hozzátartozik a történetkhez hogy a Hivatalban még utolsó pillanatban, hétfőn is azt mondták, hogy szerintük nem lesz gond az engedéllyel. 

Egy ilyen engedélyeztetésnek 3 szűrőn kell átmennie, a Környezetvédelmi Hivatalnak, az illetékes Nemzeti Parknak és a Natura 2000 szakértőnek kell rámondani az áment. Az első kettőnek nem volt kifogása, a Natura 2000-nél bukott el a történet. Állítólag az elmúlt 2 hónapban nagyon megszigorították a Natura 2000-s területekre az engedélyek kiadását, mert az EU felől nagy a nyomás, hogy nem vesszük komolyan a szabályokat. (Magyaroszág 21%a Natura 2000 védett terület, gyakorlatilag minden, ami természet...)

 

Emellett azt gondolom, hogy az ügyintézőnek fogalma sem volt róla, hogy mi az hogy teljesítménytúra, és annak milyen hatásai lehetnek a környezetre. Szerintem egy kontrollált rendezvény, ahol max 250 fő indulhatott volna el, 6 órás időtartamban szétosztva (óránként 40) 4 túratávon (útvonalanként óránként 10, ha az elméletet vesszük...) töredéke kárt sem okoz a természetnek, mint mondjuk egy osztálykirándulás, részeg turistacsoport, stb. Ráadásul ezek a területek gazdagon el vannak látva turistautakkal, bárki kóvályoghat rajtuk szervezetlenül. Mi szervezetten is csak ezeket szerettük volna használni. Arról nem is beszélve hogy az engedély szigorú kötelezettségeket ír elő a rendezvény után a teljes túraútvonal rendezésére, takarítására, stb. 

 

Mindenesetre nem adjuk fel, reméljük hogy a decemberi Denevér Mikulás TT-n minél több túrázóval találkozhatunk, innen is. :)

 

Akinek véleménye vagy észrevétele van a téma kapcsán, szívesen várjuk akár ide, vagy honlapunkra hozzászólásban (http://denevercsoport.hu/hirek/elmarad-denever-beke-60-teljesitmeny-gyalog-es-csaladi-tura) esetleg a denevercsoport@denevercsoport.hu e-mail címre.

 

Nagyné Matolcsi Judit

Előzmény: Tonnakilométer (122504)
olahtamas Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122506

Ha amúgy minden törvénynek megfelel az ember és elutasítanak egy ilyen kérelmet, akkor jogi úton vajon visszaperelhető a hatóságtól, az esetenként akár milliós tételbe is bele futó szervezési költség?

Előzmény: Tonnakilométer (122504)
olahtamas Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122505

És milyen létszám volt bejelentve, amit hatalmas tömegnek értelmeztek?

Előzmény: Tonnakilométer (122504)
Tonnakilométer Creative Commons License 2012.08.09 0 0 122504

Szívesen áttanulmánoznám ezt a határozatot. Ugyanis az efemm által idézett indoklásrészlet (szerintem) nem megalapozott. A rendezők jó két hete elküldték a túra útvonalának nagyon jó felbontású, szines térképvázlatát. Ez alapján megrajzoltam a trackat. Az útvonal KIZÁRÓLAG kijelölt túristautakon halad!!! Kéremszépen, hol van itt taposási kár?

Na és természetesen nézőkről, kísérő kocsikról nem beszélhetünk. Meggyőződésem, hogy az ügyintéző nem körültekintően járt el. Jogilag egyértelműen támadható a határozat.

Előzmény: olahtamas (122500)
sétáLós bácsi Creative Commons License 2012.08.08 0 0 122503

Emberek!

 

Egy érdekes kirándulást ajánlok szeptember harmadik hétvégéje, a Csukás és a Grohotis hegységbe.

 

http://www.trail-running.ro/ciucas-trail-running.html

 

Ez az első 100 km-es "nonstop" (tehát nem alvós) túra Romániában. Mielőtt bárki belekötne, hangsúlyozom, hogy az útvonal egyharmada Erdély határán vezet, a többi kétharmad azonban már a vízválasztó túloldalán halad, az már nem Erdély. A 100 km-es távhoz 4900 m szintemelkedés társul, amit 24 órán belül alatt kell leküzdeni, figyelve a köztes ellenőrzőontok zárására. Ez azért nem olyan könnyű kihívás, mint a mi 100 km/24 órás túráink, hiszen itt gyakran 1500-2000 m közötti magasságban vezet az út, drótkötelekkel biztosított szakasz is lesz. A kirándulást trail-nek "adják el", de én egy nehéz teljesítménytúrának tekintem.


Az ingyenes helyek már elfogytak, de augusztus 15-ig kedvezményesen, 30 lej-ért lehet nevezni. Csupán annyi a feltétel, hogy 2 db romániai maratonnal kell rendelkezni. Én a román szervezésű 7500 Maraton mellett a Brassói barangolásokat és a Kőközi Vándorlást adtam meg, és ezeket el is fogadták.

 

A túra előtt/után ingyenes szállást biztosítanak. Lehet aludni sportcsarnokban (polifom+hálózsák), de lehet sátrazni is.

 

A rajthely (Cheia) Brassóból (45 km) nem érhető el tömegközlekedéssel. Elképzelhető, hogy szerveznek valami kisbuszt Brassóból, de ebben nem nagyon hiszek. A Bp-Brassó vonatútra érdemes igénybe venni az irányonként 29 Eurós fekvőkocsi-jegyeket, vagy a mazochistáknak lehet menni a 19 Eurós ülővel is. A jegyek hamar elfogynak, érdemes időben foglalni. A rajt szombat reggel lesz, de a technikai megbeszélést pénet este tartják. Erre csak úgy lehet odaérni (tömegközlekedve), ha már csütörtök este elindulunk valamelyik éjszakai vonattal, pl az Isterrel... Szintidőkihasználósan is vissza lehet érni hétfő reggelre Budapestre, vonattal.

 

Néhány kép a tavaly őszi túrabejárásról, amit Pap Gáborral követtem el. Ekkor az útvonal kb 40%-át jártuk be.

https://plus.google.com/photos/113257947173044339821/albums/5682622057268494465?banner=pwa

https://plus.google.com/photos/113257947173044339821/albums/5682643065645833361?banner=pwa

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.08 0 0 122502

Második bekezdéshez:

Tényleg, nevezzük el terepfocinak:)

Minden rendezvény egy házibajnokság. 11 fős csapatok, laza szerkezetben, a rendezők által szabadon válogatva - a gyorsak a csatárok, a lassabbak a hátvédek, a seprű a kapus, a pontőr a partjelző, a labda a célban, hiszen azért küzdünk. Mivel barátságos mérkőzések, ezért győztes nincs, csak résztvevő (vagy ahol eddig is gyakorlat volt, ott kupadíjazás). Hátha így inkább meghallgatásra lelne ez a sport.

 

:(

Előzmény: annyi baj legyen (122501)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!