Keresés

Részletes keresés

Mulan Creative Commons License 2000.09.19 0 0 1522
És adj neki új nevet:-)))))))))))))
Előzmény: snowman (1521)
snowman Creative Commons License 2000.09.18 0 0 1521
Új trükk: tegnap lepcsánykát (vagy mittoménhogyhívjákot) gyártottam, csak kicsit sokra sikerült az alapmassza, ami ugye reszelt (majd késsel tovább aprított) krumpli, liszt, tojás, só, bors, paprika, pici kakukkfű, hagyma. Legyártottam egy adagot, aztán variálni kezdtem. Először egy kis fokival tuning, majd az utolsó adagba belekevertem egy adag maradék majorannás májast.
Isteni lett! Próbáljátok ki.
Mulan Creative Commons License 2000.09.18 0 0 1520
"Íme bizonyság...": ahány ház, annyi gulyás, meg még a csusza is... mi mindenesetre csuszának csak pergelt tésztából hívjuk, amúgy "csak" túrós tészta.

Érdekes azért, hogy közel azonos alapanyagokból hányféleképpen főzzük ugyanazt az ételt - és persze össze lehet veszni azon, melyik az igazi (érdekes, e tekintetben sokan hajlamosak egy-egy neves szakács vagy "szentesített" szakácskönyv receptjére hivatkozni, noha szerintem ez csak az illető szakács saját receptjeire vonatkozik, pl. a "hagyományos magyar gulyás", mint olyan, nem egyféle)
Biztosan így is nagyon finom, csak én másképp csinálom. Valószínűleg a túrós csipetkét is ki fogom próbálni, de "jelző nélküli" csipetkének aligha ezt tekintik.

Abban egyetértünk, hogy a magyar konyha nem feltétlenül nehéz és egészségtelen, sőt!

Előzmény: joy (1517)
Hibiszkusz Creative Commons License 2000.09.18 0 0 1519
Kedves joy!
Ez a gulyás nagyon jónak tűnik, azt szeretném tudni, hogy a csipetkébe miért kell tejfől és túró? Igazából Te a marhának mellik részéből csinálod?
Hibiszkusz
Előzmény: joy (1517)
Törölt nick Creative Commons License 2000.09.18 0 0 1518
Besamel - úgy nekemugrottatok, hogy nocsak! :-))) Helyesbítek: én sem teszek bele mindig vegetát, de van amikor kifejezetten nem zavaró, hogy színez és még az íze is egy kicsit más tőle.
Hogy vaj-é avagy olaj-é?? - szerintem ahány ház, annyi szokás és talán olajjal is ehető... :-)))

Üdv, Cic

off
ui.: bocs, nem akarok korán reggel kötekedni, csak vajmi keveset szunyókáltam az íccaka és egy kicsit nyűgös vagyok... :-|
on

joy Creative Commons License 2000.09.15 0 0 1517
Annyit dumálnak a magyar kaják nehéz, korszerütlen voltáról!
Én nem így gondolom, hisz Dédöregeink sem haltak hamarabb, sem késöbb, mint közelebbieink. (Legalább is családomban!)

Itt van mindjárt a gulyásleves!
Tartalmas, de NEM nehéz! Én külföldi vendégeimnek mindig csinálok egy ebédet:
Szegedi Gulyásleves:
- 5l-es kotla.
1 eka szalonnából otthon olvasztott zsír, 5 dkg füstölt szalonna kiolvasztva, a pörc kiszéve túróscsuszára. (az össz zsiradék ~ 4dkg, és tartósítószer mentes, nem úgy, mint a margarin és tsa-i!)
2 fej vöröshagyma apróra []-va, lepirítva, ezután karikázott, 1-1 szál s.répa, f.répa, (ha lehet paszternák!), bors, kömény, majoranna, keverés, 1 eka öröltpaprika, átkeverés, 1/2 perc múlva []-ra vádott 1/2 kg szín marhahús, keverés, pirítás 2-3 perc, fölöntés vízzel 2liter, fölorrás után takarékon fözés fedö alatt. Közben csipedett késtítés: 1 tojás,+1 sárgája, 1 eka víz, 1 eka tejföl, 1 eka túró, 8-10 eka liszt, csipet só alaposan összegyúrni, ha lágy, +liszt+gyúrás, konyharuhára csipkedni. 2-3 szem krumpplit megpucolok, []-kázok, 2-2 paradicsomot, édes z.paprikát szintén. Ekkorra általában majdnem fött a hús. Megsózom, beleszórom kavargatás közben a csipetkét, utána küldöm a krumplit, parit, z.paprikát, és készre fözöm.
Amint látjátok, teljesen szertelen, nem használok hozzá soha semilyen keveréket! Még pirosaranyat sem! Mellé külön tányéron adom a cseresznyepaprikát, di minig mondom, próbáld ki elöször! Jeges víz kéznél...
Túróscsusza: A tésztát lobogó sós vízben kifözöm, hidegvízbe szüröm, leöblítem, lacsepegtetve jénaiban melegített tejfölre szedem, keverem, ráborítom a villával összetört túrót, keverem.
Mellé teszem kistányéron a pörcöt, másikon a cukrot. Eszi ki mivel szereti!
Brokkolifejü Fapapucsos - ritkánhúst evö- ismerös ódzkodott a levestöl, de végignézte hogy készül, megkóstolta, és bepakolt egy adagot jóízüen.
Cak a gyomorbajosok, epések óvakodjanak, mert öket bánthatja az örültpaprika!

Nem az a "magyaros" kaja, ami úszik a zsírban, és olyan erös, hogy elolvad benne a kanál!

Lényeg, hogy minden tiszta, jóminöségü hazai alapanyagból készüljön! Csak a szükséges mennyiségek kerüljenek bele, és a készítés módját pontosan be kell tartani!

Az egész böven kijön 2eFtbol, és 6 személy yóóólakik belöle. Hol van az a vendéglö?

joy Creative Commons License 2000.09.15 0 0 1516
Vegetát ne, mert szinez, csak sót!
Előzmény: Törölt nick (1512)
dohosa Creative Commons License 2000.09.15 0 0 1515
Besamel mártás alap:5dkg vaj, 5dkg lisz, 5dl tej (a tejet fokozatosan adagoljuk, csomomentesre kell keverni)
Ezután jöhet bele az izesígtés:
só, fehér bors, szerecsendió ,
+ van aki tejfölt vagy aki majonézt is tesz bele
Előzmény: iLane (1511)
bjuci Creative Commons License 2000.09.15 0 0 1514
Szerintem a besamel vajon keszul, nem olajon, en a vegen tejfolt is teszek bele.
A tobbi stimmel.
bjuci
Előzmény: Törölt nick (1512)
iLane Creative Commons License 2000.09.15 0 0 1513
kosz, cic
Előzmény: Törölt nick (1512)
Törölt nick Creative Commons License 2000.09.15 0 0 1512
Liszt olajon megpirít (ld. rántás), tejjel felönt, ízesít (só, fehérbors, vegeta, szerecsendió stb.), kívánt sűrűségűre megfőz és már kész is van!

Üdv, Cic

Előzmény: iLane (1511)
iLane Creative Commons License 2000.09.15 0 0 1511
Valaki gyorsan egy besamel martast please!
Surgos!
GPF Creative Commons License 2000.09.14 0 0 1510
Az egyik kedvencem az orosz falusi húsleves. Ez egy nagyon tartalmas húsleves, többféle húsból, s mikor már kész, egyszemélyes csuprokba kell tenni, s a tetejét kelttésztával betakarni, s megsütni.
Tudtok egy receptet? Állítólag a levesben vannak valami nem megszokott dolgok is.
Mulan Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1509
Ha helye és ideje van elterülni, az én kenyerem is laposabb lesz, mint a képen. Ideje: nagyon melegben előbb lesz kéreg. Hát, a gázsütő azért nem kemence, de a gyárinál azért jobb kenyér lesz, ha laposabb is.

joy, kedves, nem vettem kekecnek, és neked ezut nem is fogom propagálni a netszakácsot.

Előzmény: bokor (1508)
bokor Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1508
Én csak annyit szeretnék tudni, hogy a mi kenyerünk miért lett mindig rettenetesen lapos? (Persze, amióta formába tuszkoljuk, azóta mindig nagyon szép lesz, de azt sosem tudjuk meg, hogy másnapra kiszárad-e?)
Ez a többesszám itt nem helyénvaló, a kenyeret és egyéb kelt tésztákat a férjem készíti, én meg azzal segítek neki, hogy nézem:-)))
Előzmény: Mulan (1506)
joy Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1507
Nagyon szépen köszönöm!
Nem kekecc volt, de ez van!
Előzmény: Mulan (1506)
Mulan Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1506
joy, kedves, ezzel én nem tudok vitatkozni. Formázatlanul, de idemásolom. Képet nem is próbálok, mert TAR-ról lenne.

Krumplis kenyér


A receptet nagymama hagyományos házi kenyere alapján kísérleteztem ki gázsütőre is alkalmas adagra.
Készíthetjük tisztán búzalisztből, fehér kenyérnek, de rozsliszttel keverve ízletesebb lesz. A krumpli is elhagyható,
bár a házikenyeret többek között ez teszi jól eltarthatóvá: a krumplis kenyér kevésbé szárad illetve morzsásodik,
nemhogy másnaposan, de napok múlva is élvezhető.

Hozzávalók:
kb. 75 dkg-os
kenyérhez
Fél kg liszt (ha lehet, ötöde-negyede rozslángliszt), 2-3 közepes
krumpli, 5 dkg élesztő, egy kiskanál cukor, ízlés szerint só,
köménymag (én őröltet használok, mert nem szeretünk ráharapni),
egy kanál langyos zsír (de olaj is jó: folyékony legyen, de ne forró),
egy kanál konyak, rum, vagy más semleges ízű szesz (elhagyható),
víz szükség szerint.


Az élesztővel, a cukorral, sóval, egy kanál liszttel, kevés langyos vízzel kovászt keverünk. A hajában megfőzött krumplit azon
forrón meghámozzuk, áttörjük, elkeverjük a liszttel és a köménymaggal. Amikor kézmelegre hűlt, hozzáadjuk a kovászt, a
konyakot, és szükség szerint langyos vizet, hogy rugalmas, de puha tésztát kapjunk. Kóstoljuk meg, ha nem elég sós, most kell
pótolni.

Következik a dagasztás élvezetes munkája, amit addig kell művelni, míg a tészta "szálas" lesz (ez persze minden kelttésztára
vonatkozik.). Utoljára beledolgozzuk a zsiradékot, kissé elrendezzük a tálban a tésztát, lisztet szitálunk alá-köré, ruhával
letakarjuk, és langyos helyen hagyjuk kb. a duplájára kelni.

A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítva gyengén átgyúrjuk, megformázzuk (veknire vagy cipóra, ízlés dolga). Akinek
kemencéje van, az lisztezett kendővel bélelt kosárba vagy tálba teszi a "kiszakajtott" tésztát; mivel én tepsiben sütök, egyenesen
abba szoktam rakni. Letakarás, kelesztés - közben begyújtani, nagyon előmelegíteni a sütőt.

Mielőtt a sütőbe tennénk, a kenyér tetejét vízzel megkenjük, két-három helyen bevágjuk. A sütést nagyon forró sütőben
kezdjük, de fokozatosan levisszük a hőmérsékletet közepesre. Ez a mennyiség kb. fél óra alatt lesz jó, de azért nem árt figyelni.

A kisült kenyeret kendőbe csomagolva hagyjuk ehetőre hűlni, és leghamarabb másnaposan tegyük nejlonba vagy zárt dobozba
(ha még lesz belőle).

Ez így elsőre jó bonyolult dolognak tűnik, de egy kis gyakorlattal rutinná válik, és szinte észre sem veszi az ember. Én sokszor
hétszámra nem veszek kenyeret. Az időigényessége is relatív: a dagasztáson kívül alig kell vele foglalkozni, nyugodtan lehet
mellette mást csinálni.

joy Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1505
tar.hu-ra ez jött be:
"SmartFilter Control List Restriction"
Előzmény: Mulan (1504)
Mulan Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1504
joy, kedves, TAR is tilos? Mer' az EXTRA nekem is, azért a TARon NetSzakács...

Attól, hogy ott is van, ide is írtam már valahova öreganyám kenyerét gázsütőre konvertált adagban, hadd ne újra:-)

De persze d kattilának lehet, hogy nem lyó, mert már elég rég voltam lány:-)

GPF Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1503
Egyszerű kenyér recept nincs. Ill. a recept egyszerű, csak marha sokat kell dagasztani. Legalább kétszer, jó sokáig.
Fél élesztőt 1.5 dl kicsit cukros, langyos vízben vagy tejes vízben fel kell futtatni. Ezt hozzádolgozni kb. 1/2 kg liszthez. 1.5 - 2 teáskanál sót bele. Lehet egy kis vajat, vagy olajat is tenni bele (1 evőkanál). Esetleg vizet még kell hozzá adni, hogy képlékeny, de már nem tapadó rugalmas tésztát kapjunk. Ezt kb. 1 óráig kelesztjük. Aztán még egyszer átdagasztjuk, megint kelesztjük. Megformáljuk kenyérré, megint pihentetjük. Bevagdaljuk a tetejét, s jó forró sütőbe tesszük. Kb. egy órát sül. A vége előtt vízzel meg lehet kenegetni.
A jó dagasztás, meg a jó állag a lényege.

Én is férfi vagyok.

Előzmény: d kattila (1499)
Törölt nick Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1502
d kattila!

Egyszerű sütőben készíthető, vagy egyszerű, sütőben készíthető?!? - mert nem mindegy... :-)))))

Üdv, Cic

Előzmény: d kattila (1499)
joy Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1501
Az nekem is kellene, de itt, mert nem mindent érek el a proxy smart filtere miatt, pl az Exrta.hu-ról cakk-und-pakk letilt!
Előzmény: d kattila (1499)
joy Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1500
Hmmm, ebbol is láccik, rossz hívö vagyok!
Előzmény: kicsi emma (1496)
d kattila Creative Commons License 2000.09.13 0 0 1499
Fééééééééérf vaaaaa gy oooooook!

Lányok van egy egyszeru sütoben készítheto kenyér receptetek?

Köszi!!!

atila@interware.hu

Előzmény: Mulan (1498)
Mulan Creative Commons License 2000.09.12 0 0 1498
Na, megtaláltam:

Polcz Alain irja a szakácskönyvében, hogy ha valami nem sikerül:
- ha édesség, szórd meg porcukorral, és adj neki új nevet
- ha rendes kaja, vagdosd darabokra, öntsd le tejföllel vagy reszelt sajttal, és adj neki új nevet.

és kicsi emma idézte először a baklövésekben, de szerintem is nagyon bölcs tanács.

Mulan Creative Commons License 2000.09.12 0 0 1497
Amit levelestésztának (hájas tészta, leveles vajas tészta) hívnak, az nem élesztős tészta, hanem csak liszt és zsiradék, és tényleg hidegen kell tartani, sőt lehetőleg csinálni is. Elég macerás, ha lehet, én is inkább veszek készen. A mirelit is egész jó, csak nem szabad betartani a használati utasítását: igenis tovább kell hajtogatni. (De akár már ma este)
Előzmény: bd (1494)
kicsi emma Creative Commons License 2000.09.12 0 0 1496
joy draga azt en irtam.

kicsi emma

Előzmény: joy (1485)
joy Creative Commons License 2000.09.12 0 0 1495
Yóóó, akkor nem miattam csukolsz!
Előzmény: bd (1494)
bd Creative Commons License 2000.09.12 0 0 1494
Ma este még ne hajtogass.
Amit írtam, azt is egy napig kell pihentetni a hutoben, az igazi levelestésztákat meg kétféle tésztából csinálják, az egyik sokkal vajasabb, mint a másik, és azokat is egy mapig pihentetik a hutoben.
Dehát ezeket Mulan nálam sokkal jobban tudja, Orá hallgass.
bd
Előzmény: joy (1493)
joy Creative Commons License 2000.09.12 0 0 1493
Kösz!
Ha este csuklasz, tudd, megint elbáztam...
:o)))
Előzmény: bd (1492)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!