Keresés

Részletes keresés

55judit Creative Commons License 2023.10.05 0 0 271028

Azok olyan másodtermések, melyek már nem érnek be. Kései érésű nagy bokrokon sok ilyen akad. Ez mindig szomorúságot okoz a tulajának, de csak keveseknek jut eszébe a faját lecserélni koraira. Van olyan fajta is aminek már most teljesen beérett a vesszője, a másodterméseknek pedig utolsó szemeit adja a napokban.

 

Ha a tövéhez közel látod a csonkot az nem visszametszés lehet, hanem a dugványnak a teteje amivel szaporították. Ilyen első éves csemetéknél sok esetben éretlen marad a vessző mert elhúzódik a növekedése. Általában a túlöntözés miatt, de lehet más oka is. Tegnap én is kaptam egydmkert-ből vásárolt Conadriát fórumtárstól, látszik azon is hogy táppal meg lett nyomatva a gyors növekedés érdekében. A dugványon nyers a növekmény. Ezért cserépben, lakásban fog telelni. Vagy pincében. Még nem tudom mert télire változnak a körülményeim de meg kell oldani hogy ne faggyon el. :)

Előzmény: Didergő Király (271025)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271027

bocs, nem volt jó a link. ez az.

Előzmény: Didergő Király (271026)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271026

van egy nagyon jó app telefonra.

Előzmény: Sparherd (271021)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271025

van rajta pár nagyon pici termés. íme.

az nem lehet, hogy későn metszették vissza, merthogy látszik, hogy vissza lett metszve, és emiatt nem ért be a hajtás? persze az is lehet, hogy elfagyott, azért metszették meg.

Előzmény: 55judit (271018)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271024

Pl. rákerestem a Venusra, rengeteg adatot közölt róla (ma 16:28-kor nyugodott le).

 

szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271023

Egy kicsit feljavítottam a képet!

 

Előzmény: szicsu1007 (271022)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271022

Amikor 17 óra körül feltetted ezt a kérdést, a Stellárium PC-s programom az alábbi képet mutatta. Mivel még sütött a Nap, kiiktattam a légkört. A csillagképek ábrái, nevei vagy vonalai opcionálisak.

Időben pöröghetsz előre-hátra. Azt is ellenőrizheted, hogy Jézus születésekor tényleg volt-e Betlehemi csillag (Jupiter és Vénusz együttállás).

Elnézést, hogy belepofáztam:-((( Nem vagyok csillagász, csak egy nyugdíjas hajószakács, de mindig érdekeltek az "égiek".

 

 

Előzmény: Sparherd (271021)
Sparherd Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271021

Ha a csillagász erre jár, lenne egy kérdés a számára, hol van megbizható lista az égi objektumok helyzetéről adott időpontban.

55judit Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271020

Ismerem az oldalt, de én nem facézek.

Előzmény: vizus (271019)
vizus Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271019
Előzmény: 55judit (271016)
55judit Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271018

Az árnyékban tartás nem használt neki. A tűző napot jobban viselte volta, még lehet hogy termő rügy is kialakult volna rajta legalább egy kóstolás erejéig. Nagyon zöld sajnos. Alaposan takarni kellene télire. De nem az 1 havi árnyékban tartás miatt maradt zöld mostanra a törzse, hanem mert nagy valószínűséggel kései fajta füge. Azoknak elég sokára érnek be a vesszői, sőt van hogy éretlenek maradnak a csúcshajtások. Nekem volt ilyen. A füge nem a mi lkímánkra teremtetett, ezért nekünk ki kell kísérletezni melyik fajta a legalkalmasabb a kertünkben.

Előzmény: Didergő Király (271017)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.04 0 0 271017

értem, köszi. így néz ki a szóban forgó példány. eléggé zöld, talán csak a tövéhez közeli 10-20 cm barnább. az is igaz, hogy muterom kb. 1 hónapig, ha nem tovább, full árnyékban tartotta a nyáron, még szórt fényt is alig kapott.

Előzmény: 55judit (271014)
55judit Creative Commons License 2023.10.03 0 0 271016

Amikor telepítették  a fügeligete, valóban az itt leírtak voltak tervben. Azóta eltelt nem tudom hány év, talán 10, jó lenne tudni megvalósították-e. Én is így terveztem, de időközben több problémám is felvetődött ezzel kapcsolatban és máshogy döntöttem. De sok fügés kísérletezik, meg lehet ezt is próbálni. Egyébként a fügének az egyensúly megteremtéséhez teljesen mindegy hogy a lemetszett vesszőket, vagy a földből feltörő ágakat kell pótolnia. 1 tőről megy az egész. Az elvesztett mennyiséget kell pótolnia mindenképpen. Ha kicsi a veszteség hamar pótolja, érkeznek befásodni a vesszők, ha sok, akkor tarthat a növekedés egészen őszig fásodás nélkül.

Előzmény: liberum veto (271010)
55judit Creative Commons License 2023.10.03 0 0 271015

jav: "Mivel a tavaszi erős hőingadozás gyakoribb mint télen a -15 fokos hideg," 

Előzmény: 55judit (271014)
55judit Creative Commons License 2023.10.03 0 0 271014

Az érett vessző barna, megfásult. Az éretlen még zöld.

 

Van aki szerint a fügének hidegtől, szelektől védett helyre kell kerülnie, lehetőleg ház közelébe, mások szerint legyen kint szabadban, nem árt neki a huzatos hely. Én az utóbbiak közé tartozom.

Védett helyen  ház előtt ahol tavasszal megszorulhat a nap és magasabb lehet a hőmérséklet mint a kert huzatosabb részén, hamarabb beindul a füge nedvkeringése. Ha csak kicsit is - szemmel nem is látható módon - elkezdenek a rügyek duzzadni, később hirtelen jövő lehűlésben, akár 0-1 fokban is károsodni fognak és viszi az első termést az idő. Szabadban ez ritkábban fordulhat elő. Mivel a tavaszi erős hőingadozás gyakoribb mint a -15 fokos hideg, szerintem nem érdemes védett helyen tartani a fügét, de mindenki maga dönt a sajátjáról.

 

Ha a metszett ágakon első termést is akarsz, tudni kell az adott fajtáról hogy hányadik szemnél szokta az első fügét kinevelni. Van amelyik a legtöbb első szemből, van amelyik a 3. 4. szemből. Egyes vesszőkön érdemes legalább 2 olyan szemet meghagyni amelyik fügét adhat. De nem csak ezt kell figyelembe venni metszéskor, hanem azt is hogy ne borítsuk meg nagyon a gyökér és korona egyensúlyát. Lentebb írtam erről.

 

Előzmény: Didergő Király (271012)
sza_attila Creative Commons License 2023.10.03 0 0 271013

Az nem cédrus, hanem sárgatarka leylandii. 

Előzmény: Didergő Király (271011)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.02 0 0 271012

nagyon szépen köszi a részletes választ. az hogy látszik a vesszőn, hogy "beérett-e" vagy sem? 

 

igyekszem majd mértékkel metszeni. a gyakorlatban ez többnyire azt jelentené, hogy az előző évi növekménynek a felét lehet visszavágni azokon a részeken, ahol azt akarjuk, hogy kevésbé terjeszkedjen?

 

ha jól emlékszem, balatoni vagy, azért az ottani klíma nem rossz a fügének. muteromnál is jó helye lesz, napos, meleg részre került, viszont az északi szelektől nincs eléggé védve. nem azt mondom, van hátrébb pár fa, a kerítés is védi észak-nyugatról, de nem tökéletes a hely ilyen szempontból. első két évben mindenképpen takarni fogom télen, aztán meglátjuk, hogy később mit szól a fagyos szelekhez. neked egyébként mik a kedvenceid? az én környékemen szerintem 90%-ban ugyanaz van, egy bokrot ismerek, amelyiknek egy nagyon picit eltér a termése a többitől, de inkább csak méretre, alakra. színre, ízre kevésbé. az is lehet, hogy az adott helyből következik a különbség. mindegyik barna, amikor beérik. viszont tegnap zánkán csekkoltam a szőlődombon két régi "fámat". óriási mindkettő. az egyik barna, a másik sárga. a barnának kb. 30 cm-es törzsátmérője van, a magassága lehet 8 méter. a barna tegnapra már leérett, de lehet, hogy valami gond van vele, mert úgy emlékszem, hogy tavaly még októberben is találtam rajta pár ehető szemet. most a földön volt minden, de azok is pici szeműek. a sárga még nem érett be teljesen. fura, mert a környékbeli, nem 100%-ra beérett barnák is édesek tudnak lenni, ez a sárga meg olyan, hogy állagra majdnem érettnek tűnik, de íze még mindig semmi. ja, most jut eszembe, az én környékemen is van egy sárga. az sem édes addig, amíg nem 100%-osan érett, viszont van benne egy pici citromos, bogyós gyümölcsös beütés. elég érdekes, de nekem ez a két sárga, amit kóstoltam, sokkal kevésbé ízlik, mint a barnák (tudom, azokból is van sokféle, de talán a te környékeden is van egy átlag, barna füge íz. errefelé mindenkinek ez a barna egyenfüge a füge.)

 

Előzmény: 55judit (271008)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.02 0 0 271011

nagyon jó, pont ilyen formát szeretnék. ez itt nég 4 méter sincs, ha jól saccolom. megfordult a fejemben, hogy ültetek mögé örökzöldet, hogy megfogja egy kicsit az északi szelet. a nyírt babérmeggy nem igazán tetszik, inkább sövénynek jó szerintem, de amúgy is nagyon hasonló lenne a füge mellett. korallberkenye? a képen himalájai cédrus van mellette? 

Előzmény: sza_attila (271005)
liberum veto Creative Commons License 2023.10.02 0 0 271010

Tavaly ültettem fügét, akkor futottam bele a zalai Fügelugas tulajdonosának egy disszertációjába (pdf), ahol az alábbiakat írja a metszésről a 32. oldalon.

Nálam ez még pár évig nem aktuális, de úgy tervezem, hogy ezt fogom majd kipróbálni. 

 

"Sok helyen elterjedt a váza koronaformára való alakítás (Flaishman, Rodov, Stover, 2008). Hazánkban azonban ennek is kétséges a sikere, ugyanis a füge minden metszési eljárásra igen erős vegetatív növekedéssel reagál. Abban az esetben, ha a fajta nehezen fásodik (pl. Szivarfüge) ez kimondottan veszélyes, hiszen fokozott téli károsodás veszélyének tesszük ki így a növényt. Ezért nálunk csak olyan fajtáknál lehet majd kipróbálni ezt a koronaformát, ahol az éves hajtásnövekedés nem erőteljes és ezek hamar befásodnak (pl. Jégfüge).

[...]

Mi egy olyan koronaalakítási módszert szeretnénk alkalmazni az ültetvényben, melyre konkrétan még nem találtunk példát külföldi szakirodalomban vagy körútjaink során, de megfigyeléseinket összegezve egyelőre a legjobb megoldásnak tűnik. Természetesen biztosak nem lehetünk még a hatékonyságában, de feltehetően a mi klímánkon eredményes módszer lehet. Ennek a művelésmódnak a lényege, hogy minden egyedet meghagyunk a természetes bokorformára (27. ábra), ugyanis a legtöbb fajta nálunk inkább bokrot, mint fát nevel. Metszés során a 3-4 éves gallyakat cseréljük le mindig fiatalabbakra. Ezek még nem nőnek olyan magasra, hogy a munkálatokat komolyan megnehezítenék, a rövidebbek esetlegesen le is hajthatók, ennyi idő alatt még nem kopaszodnak fel és mindig szolgáltatnak megfelelő termőfelületet. Néhány év után ezeket tőből kivágjuk-így nem serkentjük a növényeket a visszametszés okozta erőteljes vegetatív növekedésre, viszont a sarjaknak köszönhetően újabb ágakat tudunk idővel fejleszteni."

 

 

Előzmény: 55judit (271008)
Witcher_ Creative Commons License 2023.10.02 0 0 271009

A tűztövis nálunk nagyon bejött madárbarát kertben. 
6-8 nagy bokor van belőle, de az újulatból még többet ültetünk. 
Rigó kolónia telel át a bogyóin, és a fekete rigók, valamint a kisebb madarak is a ragadozóktól védetten tudnak benne fészkelni. 
A kezelését meg lehet tanulni. 
Nálunk az a módszer vált be, hogy a gallyakat karos metszőollóval vágjuk, esetleg fűrésszel, és a leeső gallyat a karos ollóval fogva emeljük ki, a képződő gallykupacot pedig vasvillával viszem a tároló helyére. 
Olyan helyre érdemes ültetni, ahol nem mászkál az ember strandpapucsban, vagy könnyű cipőben, mert óhatatlanul maradnak metszés után tövises nyesedékek. 
A szomszéd felől telepítettük, a szomszéd kerítés mellett elhagyva távolságot, és ott pár idény óta zöld fallá alakítjuk, befelé a kert felé viszont hagyjuk szabadabban növekedni. 
Egyetlen hátránya, hogy nem tudom a gallyakat aprítani, mert az ágai annyira göcsörtösek és tövisesek, hogy nem lehet sima kerti ágapírtóval haladást elérni. 
így az összegyűjtött metszést pár hónap szárítás után elégetem, a hamut pedig visszapótoljuk a bokrok tövébe. 
Megtelepedve meglehetősen aszálytűrő is, tavasszal virágba borulva és ősszel is a sok bogyóval gyönyörű. 

Előzmény: szicsu1007 (270980)
55judit Creative Commons License 2023.10.01 0 0 271008

Ahhoz hogy a 6m átmérőt elérje a bokor, legalább 15 évre van szüksége. Hacsak, nem kifejezetten a bokor terítésén fáradozunk a magasság mérséklésével. Ilyenkor gyorsabban nyúlnak az ágai oldalra, mert a koronát a gyökérzet mennyiségével egyensúlyba akarja mielőbb hozni a bokor.

Hogy anyukád bokránál is meglenne a 6 m azt előre nem lehet tudni, hisz a fajtától is függ.

Az én Miss Figgym soha nem érné el azt a szélességet, mert törpe növésű. :)

Az is elképzelhető hogy a ti fügétek csak a 4 m-t éri el, előre nem tudható. Én a maximumot jelöltem a nagyobb számmal, annál nem gondolom hogy szélesebb lehet.

 

Fotó alapján sem a színét, sem a fajtáját nem tudom megmondani. A fügét nagyon nehéz beazonosítani. Egyrészt mert több száz féle füge van, másrészt meg ebből én kevés fajtát ismerek. A legtöbb füge azzal a névvel él, amit saját tulajdonosa akasztott rá. Nálam is van amit én neveztem el.

 

A termés akkor kezd színesedni, mikor beindul az érési folyamat. Nálam pl. 2 fajta is hamarosan leérik, de van kései, ami csak most kezd érni. Az ilyen fajták nem nagyon valók ide mert sok termés éretlenül marad rajta, de ami beérik, jó része annak se lesz ízletes a lehűlések miatt. Én azért tartok kései fajtát, mert ezek első termése sok, és biztonsággal meg is marad. Míg több korai fajának kevés az első termése, és abból is szór érés előtt.

 

Metszéssel kapcsolatban is a saját tapasztalatomat tudom írni, illetve volt, és hiányolt  fórumtársunk ninovarga tanítását. Mi szerint a füge mindig az egyensúlyra törekszik. Ha keveset metszünk a vesszőkből, rövid idő alatt tudja pótolni a veszteséget. Előfordulhat hogy a kevésbé metszett vesszőkön még marad első termés kezdemény, így lesz első termés is valamennyi. Ha nem metszünk minden vesszőt, az érintetleneken természetesen rendes mennyiség terem. Viszont ha sokat metszünk az azt eredményezi, hogy erőteljes növekedésbe kezd a füge. Legfontosabb feladatnak érzi hogy a gyökérzet és a korona egyensúlya meglegyen. Bár közben minden levélnyélnél hozza a termést, érlelni csak akkor fogja, ha az egyensúly már megvan és lelassul vagy leáll a vesszők növekedése. Erőteljes metszésnél előfordulhat hogy nem lesz érett másodtermés, sőt a vesszők is az elhúzódó növekedési idő miatt nem érnek be időben. Ennek az lesz az eredménye, hogy 1-2 fokos mínuszban is károsodnak az éretlen vesszők, és nem lesz első termés köv. évben. Elfagy. Ezzel beindulhat egy ördögi kör. Az elfagyott vesszőket ismét erőteljes növekedéssel pótolja a bokor, és így tovább mindig ugyanazzal az eredménnyel.

 

Az egyes fajtáknál más-más időpontokban fejeződik be a vesszőérés beavatkozás nélkül is. Van olyan fajtám aminek a vesszői már júliusban érettek, van ami csak ősz végére érik be. Ha nem sikerül neki, az ág végei így is elfagyhatnak kisebb mínuszok hatására is.

Nekem sok évbe telt mire a számomra minden szempontból megfelelő fajtákat kiszelektáltam a közel 30 féle kísérleti alany közül.

 

Adott bokornál hogy mi a legjobb metszési módszer, mindig ki kell kísérletezni. Én már fiatal korban elkezdeném a mérsékelt alakítást, és végig tartanám a mérsékletességet.

 

Hogyan terem metszés után?

Van egy fajtám, a RdB. Ültetés utáni évben azt olvastam, ez a fajta a többivel ellentétben akkor is terem ha visszafagy. Kipróbáltam. Nem fagyott vissza, de én alaposan visszavágtam, mert egyúttal azt is ki akartam próbálni hogy lehet őt alacsonyan tartani, teríteni. Az erőteljes visszavásás hatására - mintha elfagyott volna - valóban termett, de 1 hónappal később mint beavatkozás nélkül tette volna. Ennél nem gond mert korai fajta, augusztus helyett szeptemberben kezdett másodtermést érlelni, mire jött a kellemetlen idő, le is tudott érni. Mióta így, brutál módon megnyestem ezt a fügét, már nem csinálok ilyet soha többé. Fő az időben elkezdett mérsékletesség.

 

 

 

 

 

Előzmény: Didergő Király (271004)
sza_attila Creative Commons License 2023.10.01 0 0 271007

Na kérem, megtaláltam a fotót, itt van a fügebokor 2020 szeptemberében. Látni, hogy tavasszal levágtam a felfelé törő ágait, inkább széles, mint magas. Ez egy olyan fügebokor, amely 2018 májusában lett ültetve, akkor egy pálcika volt.

 

Előzmény: sza_attila (270991)
sza_attila Creative Commons License 2023.10.01 0 0 271006

jav.: NE felfelé törő legyen

Előzmény: sza_attila (271005)
sza_attila Creative Commons License 2023.10.01 0 0 271005

Nem kell félni a füge metszésétől. Annyira intenziven hajt, hogy teljesen benövi néhány hét alatt azokat a helyeket, amelyeken metszve volt, ezért a látvány sem sérül. Az igaz, hogy tapasztalatom szerint is a legkorábbi termések az előző évi termő ágakon vannak, ezért mindig úgy oldom meg a metszést, hogy valamennyit azokból is hagyok. A lényeg, hogy a tőből induló ágak számát is redukálom erősen (bokor formáról beszélünk). Az elöregedett, sérült ágakat innen is kiveszem, illetve a milliónyi újat. Aztán figyelve az ágrendszert, próbálok olyat kialakitani, hogy felfelé törő legyen, mert úgy nem lehet szedni, a lombkorona szerteágazó és alacsonyabb maradjon. 

Előzmény: Didergő Király (271004)
Didergő Király Creative Commons License 2023.09.30 0 0 271004

köszi, hogy megosztottátok a tapasztalataitokat a fügével kapcsolatban. ma egy kicsit jobban szemügyre vettem a helyet, az eredeti elképzelés, hogy hagyjuk nőni, sehogy sem fog beleférni, ha tényleg eléri a 6 méter átmérőt. ahhoz hátrébb kellene ültetnem, úgy meg kb. 11 óra körül kerülne ki a bokor fele az árnyékból. 50 cm-t még jöhetne hátrébb, de annyi miatt nem tudom, hogy érdemes-e kiszedni és átültetni. de a 6 méter egyébként is brutális, leuralna mindent az előkertben. legjobb lenne 4 méter átmérő körül megtartani, szóval metszegetős lesz, sajnos. hacsak nem miss figgy, amit 55judit említett (valószínűleg "kék" füge lesz, rajta vagyok, hogy kinyomozzam, hogy micsoda.) judit, ha teszek fel róla képet, meg tudod állapítani, hogy kék vagy lila lesz-e? vannak rajta pici zöld fügék, de tényleg nagyon picik. mikor kékül/lilul az, amelyik kék/lila? illetve amit még nem teljesen értek a fügével kapcsolatban, hogy ha évente metszve van, akkor hogy terem? gondolom az első hullám biztosan kiesik. a másodikra milyen hatással van a tavaszi metszés? ismerek egy bokrot, amit pár évente méteresre visszametsz a gazdája. hát kb. első évben már 2,5 méter. mondjuk van rajta füge így is, de csak ősszel. nem tudom, hogy mi lenne a célravezető metszési módszer, ha 4 m körül akarnánk tartani, és persze termés is jó lenne minden évben.

55judit Creative Commons License 2023.09.30 0 1 271003

A többség eléri a 4 m-t, de lehet kicsivel magasabb is.

Nálam van egy Firoma, a német Kordes cég szelekciója, állítólag nem nő magasabbra 2,5-3m-nél. Kisebb barna szemű termése van, finom éded, hajlamos kissé aszalódni a bokron. Még kivehető méret, ha akarod elviheted. Van egy Miss Figgy is, ami 1,8-2m-esre nő. Ennek kicsi lila termése van. Ez a méret pont nekem való, viszont ízre van jobb fajtám is. :)

Előzmény: Veszpremi (271002)
Veszpremi Creative Commons License 2023.09.30 0 0 271002

Fás bújtásból (a nagy bokorról) van immár 3 fa is (családban, ismerősnél), amik kimondottan fa alakra vannak metszve. Ezek kétévesek, nem tudni milyen magasra mennek majd. A bokor teteje 3+ méter most.

Előzmény: 55judit (270996)
sza_attila Creative Commons License 2023.09.30 0 0 271001

Egy kávé ma délután? :)

 

 

milrose: gyönyörűek, irigylem a napos kertrészeidet :) Csuda a galagonya is!

milrose Creative Commons License 2023.09.30 0 0 271000

Igen:)

Szeretem, könnyen szaporítható tőosztással, s mind a varjúhájak, elviseli a szárazságot. Jó nagy, terjedelmes bokorrá tud fejlődni.

Előzmény: szicsu1007 (270999)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.09.30 0 0 270999

A Lens megmondta: pompás varjúháj...

Előzmény: szicsu1007 (270998)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!