Keresés

Részletes keresés

lazaridi Creative Commons License 2023.03.11 0 1 95644

Lővér pince Merlot 2011

Kinyílt, aztán ment a lefolyóba

Hepci Creative Commons License 2023.03.11 0 1 95643

Varga Rosé Magnum 2022

A nagy technocégeknek menni szokott a rozé, Vargáéknak az olaszrizlingje elviselhető, az nem volt, így megkockáztattam egy budaörsi kisvendéglőben belőle egy decit.

Furcsa lilás szín, szintetikus illat, üresség és kesernye, maróan agresszív szénsav - ennyire vacak bort már rég kóstoltam.

2- pont, 200 Ft/dl (Erdélyi Ízek Konyhája)

kovitom Creative Commons License 2023.03.11 0 0 95642

Azért a magyar borászoknak nem kell a szomszédba menni egy kis turpisságért, tisztelet a kivételnek. Azért is jó, hogy borászkodom, mert legalább tudom, hogy mit iszom. A legszélsőségesebb, amit hallottam az átkosban történt. A magyar borkivitel jó része a SZU-ba ment, és egy ilyen tranzakció során Kadarkát vettek volna, de az elvtársaknak nem tetszett a bor. Nosza a jó magyar borászok nem is tétlenkedtek. Aktív szénnel kezelték az egészet. Kifehérítették, és eladták Rizlingnek. Az már kellett.

Előzmény: Hepci (95641)
Hepci Creative Commons License 2023.03.10 -1 0 95641

A házasítással semmi baj nincs, de én nem házasításokat találok egyre gyakrabban furcsának, hanem (elvileg) tiszta furmintokat.

A nevekre nem emlékszem feltétlenül, de gyakori a mellbevágó körteillat, ami aligha sajátja a furmintnak.

Aztán van olyan, nagy neveknél is, hogy kiugróan zamatos már az alapfurmint is. Nyilván nekem semmi nem jó, de igen furcsának gondolom, ha pl. a MűvAlkeszen ilyen cuccokra 7 meg 8 pontokat adnak.

Aztán van az, amikor gyakorlatilag rajnai a furmint. Ilyet a Holdvölgynél érzek, és talán az alkotó szándékát érzékelteti, hogy rajnais palackba is töltik. Ezt sem értem: rajnaivá "készített" száraz furminttal akarunk piacot hódítani, 8-10 rugóért? Hol? Éppen most bontottunk egy nem forgalmi tételt tőlük, furmint-hárs házasítás, ez is rajnais illatot és ízt hordoz.

Előzmény: jano3699999 (95623)
Hepci Creative Commons License 2023.03.10 0 0 95640

O.K. - ha itt leszel 14-én, találkozhatunk valahol a városban.

Előzmény: kovitom (95639)
kovitom Creative Commons License 2023.03.10 0 0 95639

Megvan az email. Azt az email címet már nem nagyon használom. Majd küldöm az elérhetőségem.

Előzmény: Hepci (95636)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2023.03.10 0 0 95638

Küldtem neked mailt!

 

Üdv!

Előzmény: kovitom (95633)
Hepci Creative Commons License 2023.03.10 -1 0 95637

Ez csakis a szankciók miatt lehet. :)

Előzmény: ronin s8 (95635)
Hepci Creative Commons License 2023.03.10 -1 0 95636

Az itt csekkolható címedre írtam. Na mindegy, biztos lenyelte a technika.

Péter nem hozott nekem semmit, de vennék purcsint - ha tudsz hozni, akkor írj: info@interfruit.hu (Oláh Gábor).

Előzmény: kovitom (95630)
ronin s8 Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95635

(Írtam választ, de elszállt...) 

Előzmény: Hepci (95626)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95634

Ezen az email címen ami a nickedhez van kapcsolva el tudlak érni?

Írok neked és megbeszéljük.

Előzmény: kovitom (95633)
kovitom Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95633

El tudom küldeni, de ha Budapesten élsz, akkor el tudom vinni. Pont megyek 14-én a felvidéki kóstolóra az egykori Vino Piano-ba. 

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (95632)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95632

Lehet valahol venni a purcsinbol?

Mindenki azt dicséri!-;)

Ha esetleg nálad akkor el tudod-e küldeni postán, futárral?

Előzmény: kovitom (95630)
kovitom Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95631

Amúgy meg ne foglalkozz senkivel, járd végig azt az utat, amiben hiszel! Nekem egész gyerekkoromtól kezdve azt hajtogatták, hogy Hevesen nem lehet jó bort készíteni. Konkrétan hülyének voltam nézve. Hittem benne, és a végén csak sikerült.

Előzmény: jano3699999 (95623)
kovitom Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95630

Nem találom az emailed, megnéztem. Nagy Peti vett tőlem Purcsint. Lehet félreértettem, de mintha azt mondta volna, hogy neked is visz. Nyugodtan elkérheted tőle a számomat. Hívj fel, úgy egyszerűbb! Azt hiszem megadtam neki. Hosszú, borgőzös éjszakán találkoztunk, már nem emlékszem pontosan.

Előzmény: Hepci (95627)
kovitom Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95629

Én mindenre nyitott vagyok, de ez a tapasztalatom. A Sauvignon Blanc-os megoldás nekem még tetszett is, szépen kiegészítette a Furmintot, és a Furmint a Blanc sokszor moderált savait. Ez egy kifinomultabb megoldás. Nekem sokszor az nem tetszik, hogy a Furmintot felütik pacsulis illatos fajtákkal pl. Sárgamuskotály és társai. 

Előzmény: jano3699999 (95623)
joskabacsi Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95628

Nem, azt írja, hogy az általa kóstolt.

Nálam idáig egy - a Hilla dugója volt hibás, de nem TCA - hanem simán szar parafa - ami átázott és  elindúlt benne a cukor. Utó-erjedt, ki is nyomta, tele volt co2-vel, de a bor maga érezhetően jó volt. 

Úgy tudom a gazda beszállítót is váltott, szóval nem feltétlen kell leírni a pincét. 

Előzmény: ShiDeci (95625)
Hepci Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95627

[Írtam neked mailt pár napja, hogy vennék purcsint, de nem válaszoltál.]

Előzmény: kovitom (95618)
Hepci Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95626

Azért ez nem ennyire egyértelmű: van alig érzékelhető dugósság is, meg van olyan is, hogy csak nem érzed a megszokott ízvilágot a borban, de utóbbit csak akkor tudod tetten érni, ha valamiből rendszeresen nyitogatsz. Aztán van a doh vagy egyéb hordó- vagy pinceprobléma, ami nagyon hasonló tüneteket okozhat, mint a dugósság.

Talán emlékszel, hogy ismételten zaklattam itt BZolit a dugók miatt (nem dugósság miatt, hanem a dugók fizikai állapota/állaga volt nem kielégítő szerintem), amikor sok 2018-as juhfarkot vettem tőle, meg is volt sértődve, de végül dugót váltott. Azóta nem tudom, hogy mi van a dugóival, mert nem vettem az újabb évjárataiból.

 

Én egyébként nem ezt találtam a legnagyobb furcsaságnak a cikkben, hanem azt, hogy a résztvevők egy kivétellel olaszrizlingnek vélték B. Eichinger kamptali veltelinijét.

Előzmény: ronin s8 (95621)
ShiDeci Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95625

Közel minden 3. SAP bornál a leírt probléma? Azért az brutál lenne, és más oldalakon ilyesmiről, legalábbis ilyen arányban nem számoltak be, de javítsatok.

Előzmény: Hepci (95619)
kifli Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95624

büdös volt a zokni a juhfarknál:)

Előzmény: Hepci (95619)
jano3699999 Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95623

Sziasztok!

Daróczi Áron vagyok, Egerben művelek 4 hektár szőlőt, s itt készítem a borainkat. Eddig csak olvastam a fórumot, pár taggal találkoztam is közben (Hepcitől vettem néhány ollót, Macival cseréltem 1-2 tételt, kovitommal pedig két hete találkoztam a Butik borászatos kóstolón - A purcsint mindenki kóstolja meg! :)). Viszont most tollat ragadok személyes érintettségem miatt.

Néhány éve én is telepítettem 1000 Furmint oltványt, igen Egerben. A motivációm egyszerű: magyar fajtát szerettem volna, ami sokrétű, s teret enged a borásznak. Azzal egyet kell, hogy értsek, hogy neutrális fajta, gyenge-közepes évben nem fog nagyot domborítani. Ellenben szép évjáratban olyat szól, mint semmi más! Viszont a köztes évekre is gondolni kell. Ezért telepítettem 200 Sauvignon Blanc oltványt mellé. Kiugró évben fajtaborként, hordós érleléssel csodára képes, míg köztes évjáratban házasítva egy könnyed, reduktív tétel. Fontos, hogy ismerjük és lássuk be a fajta korlátait, mert igenis vannak neki! De ettől még egy csodálatos fajta, amit nem hagynék veszni. A Hepci által emlegetett módszerrel (titkos turbózás) nem tudok azonosulni, ellenben a házasítást tiszta játéknak gondolom, nem értem mi a gond vele? Ha nem olyan volt az év, akkor kár cítromléként forgalomba hozni, kinek jó az? Ellenben megfelelően házasítva egy jól fogyasztható tétel születhet belőle. Nyilván ezt kommunikálni kell a fogyasztó felé is.

Egyébként egy 1937-es fajtaösszeírás alapján a Rizling után a Furmint volt a legnagyobb területen termesztett fehér fajta a borvidékünkön. 

kifli Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95622

Igen, a száraz furmint nehéz ügy 

Előzmény: kovitom (95618)
ronin s8 Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95621

Egy furcsa butaság mindenképpen van itt. 

Dugós bort nem kóstolunk. Pont. 

A dugósságot viszont azonnal, kizárásos alapon meg lehet és kell ítélni. 

 

Alapszabály: Ha a dugósság gyanúja felmerül, dugósnak kell tekinteni a bort.

 

Van kevéssé károsult bor, amikor még csak éppen elkezd vékonyodni, és van teljesen büdös, szétesett bor a dugó miatt. A kettő között végtelen a skála, de egyik esetben sem írunk a borról. .. 

Előzmény: Hepci (95619)
Hepci Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95620

Én is ilyesmit gondolok, csak hát a késői szüret/hordós érlelés rétegműfaj, miközben szerte az országban nagy erővel tolják-telepítik a furmintot olyan területeken is, ahol Tokajnál jóval kevésbé kedvezőek a feltételek.

Előzmény: kovitom (95618)
Hepci Creative Commons License 2023.03.09 0 0 95619

Fehérbor-vakkóstoló magyar és külföldi tételekkel, több érdekes/furcsa részlettel:

https://muveltalkoholista.com/2023/03/zokni-kihivas/

 

 

kovitom Creative Commons License 2023.03.08 0 0 95618

Mostanában több reduktív száraz furmintot kóstoltam. Nem én választottam, hanem kóstolókon jött velem szembe. A kóstoláskor mindig eszembe jutottak az itt a fórumon lezajlott viták, hogy van e a száraz, viszonylag korai szüretelésű furmintnak egyáltalán létjogosultsága. Én is hasonló következtetésre jutottam. Sok más fajtánk van, ami simán lekörözi ebben a kategóriában a furmintot. Szerintem kár vele erőlködni. Savhangsúlyos, neutrális bor. Az meg külön szánalmas a számomra, hogy illatos fajtákkal felturbózva, háziasítva próbálják a fajtát lenyomni az ember torkán, mert önállóan nem áll meg a lábán, vagy tetemes maradékcukorral bájosabbá téve. A furmintnak szerintem jól áll a késői szüret, és hordós érlelés. A Nobilistől a Barakonyi valamelyik évjárata nagy hatással volt rám. Ezt a vonalat kellene tovább vinni.

Előzmény: Hepci (95616)
ronin s8 Creative Commons License 2023.03.08 0 0 95617

Időről-időre van azért pár elviselhető Furmint. (Nekem pl a Kikeletéi is tetszenek), és Kékfrankosból is van pár jócskán túlárazott elfogadható bor.

A gigantikus termőterülethez viszonyított százalékos aránya ami lesújtó... 

Előzmény: Hepci (95614)
Hepci Creative Commons License 2023.03.08 0 0 95616

A furminttal szerintem az a probléma, hogy ízes a bora csak erősen érett/túlérett állapotban szedve lesz, amit megvárni a borásznak dupla kockázat (egyrészt a termést erősen csökkentheti/károsíthatja az időjárás alakulása, másrészt elengedheti a savakat). Ehhez képest ezerrel tolják Tokajban a (nagy) szárazfurmint-projektet, aminek a kimenetele erősen véleményes. Akik nem purista hajlamúak, újabban gyakran sportszerűtlen eszközök bevetésével próbálnak plusz ízeket lehelni a viszonylag korán szedett furmintjaikba.

A kilós palack mindössze környezetkárosítás az én nézőpontomból, ha a göngyöleg nem visszaváltható.

Előzmény: homerx (95615)
homerx Creative Commons License 2023.03.08 0 0 95615

en nem talultam boraszatot sem, leven muszaki ember. nekem kifejezetten bejott Norbi nehez palackja. mi a bajod vele? nehez elcipelni a boltbol, pincebol az autoig? illetve itt tobben is jeleztetek a szaraz furmintos zsakutcat. ezen mit ertetek? jelzem, nem vagyok borban utazo, de idonkent szeretek meginni egy tetelt. Norbie pl ilyen.

Előzmény: Hepci (95614)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!