Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.28 -1 0 19798

1: Az optimális levegő minőséghez (1000 ppm  széndioxid szint) fejenként és óránként 30 m3fris levegőt kel biztostani (persze nem mindenütt cél az optimális levegő minőség). De te nem tudod, hogy hány emberre szeretnél szellőztetni.

2: A szellőző csőhálózat fojtása terheli (fékezi) a ventilátorod légszállítását. A ventilátor teljesítményét úgy kell megválasztani, hogy az adott pascal fojtás mellet képes legyen az 1. pontban kiszámolt légmennyiséget szállítani. De te nem tudod, hogy hány pascal fojtású lesz a csőhálózatod.

Egy nyílegyenes 200-as szellőzőcsőnek szinte nincs is fojtása (csupán néhány pascal), nagyon lágy ívű kanyar csupán alig ront a helyzeten, de néhány éles derékszögű töréssel akár százszorosára is növekedhet egy-egy csőszakasz légellenállása!.

Amatőr körökben nem szokás pascal-okat előre számolgatni (mindenki elrontja), megépíted legjobb tudásod szerint, veszel bele egy saccolt teljesítményű ventilátort és megméred, hogy a rendszer tudja-e az elvárt értékeket. Ha nem elég erős, akkor kipróbálsz egy nagyobb ventilátort, a harmadik-negyedik ventilátor már bizosa  jó lesz :).

 

Tehát hiába jó ventilátor a Vents TT150, van esély rá, hogy nem lesz képes elég levegőt elszívni, még a  legerősebb (és leghangosabb) fokozaton sem.

Itt vannak a TT család részletes műszaki adatai. A TT 150-es ventilátor görbéin láthatod, hogy a ventilátor kis teljesítményű üzemmódban pl 300 m3/h levegőt csak maximum 75 pascal fojtás mellett képes szálítani,  ha a venti erejét felkapcsolod maximumra, akkor ez felemelkedik 450 m3/h-ra.

https://ventilation-system.com/uploads/download/industrialttpropages201804eng.pdf

 

Ha ott akusztikus bulik is előfordulnak, akkor a lésebességet sehol ne engedd 5 m/s fölé (levegő áramlás, örvénylés zaja) és én mindenképpen fordulatszám finomszabályozós (= csendesíthető) ventilátort alkalmaznék (lehetőleg egy másik helyiségben).

 

Előzmény: hNor00 (19795)
NAND708 Creative Commons License 2023.04.28 0 0 19797

Szia,

valahol el kell kezdeni: a venti pl 125 Pa esés esetén tud 250 vagy 430 m3/h-t. Meg kell nézni, hogy az adott csőhálózat esetén 125Pa esetén mennyi lesz a térfogatáram, ami persze biztos eltér a venti térfogatáramától. Ekkor vissza kell számolni hogy a csőre jellemző térfogatáramnál mekkora nyomásesést tud a venti. Ezzel az iterálós módszerrel viszonylag gyorsan megvan a munkapont

Vagy: a venti nyomásdiagrammja adott, a csőhálózatét kiszámolod a nevezetes pontokban, megrajzolod, illeszted a venti diagrammjára és ahol metszik egymást ott lesz a munkapont

Pl Sonoflex D160 200m3/h esetén 1,3 Pa-t kér méterenként, de 450 m3/h esetén már 7 Pa-t, ezeket kell felszorozni az adott csőhosszal, nyílván ha párhuzamos (és egyenlő hosszú) csövekről van szó akkor feleződik.

 

Szerintem a cigifüstön nem fog segíteni,érzékeny az orrunk,  az állottságon persze biztos, bár arról nem írtál, hogy hányan szoktak lenni. 20 fő fölött szerintem halottnak a csók.

Előzmény: hNor00 (19795)
1 valaki Creative Commons License 2023.04.28 0 0 19796

Szia, ingyen nincs 3 fogásos ebéd porcelánban.

Mivel ez is egy azakma, van hozzá tankönyv, onnan kiszámolhaszt mindent.

Lakóépületben a maximum légáram 3 m/s.

Én nem a pince dohos levegőjét használnám  légpótlásra, de tavasz / ősz kivélelével nincs ingyen megfelelő friss levegő.

A pénz kevés lesz, a cső sem jön ki, a rögzítéssel belőle.

 

 

Előzmény: hNor00 (19795)
hNor00 Creative Commons License 2023.04.28 0 0 19795

Sziasztok!

Olvasgattam a fórumot de sajnos nem jutottam magamtól megoldásra.

Szokatlan feladat (és nem értek hozzá, de próbálkozom) :D


Van egy pince helyiségünk (nevezzük szobának), ahol egy zenehallgató klub, szülinapozások, kisebb akusztikus baráti koncertek, kiállítások szoktak lenni. A szoba 50 négyzetméter, 3 méteres belmagassággal, ablak nincs.

A cigarettázás nem tiltott, ezért jópáran befüstölik a helyet.. jó gyorsan.
Mivel ez egy nagy labirintus pince mélyén található, gyakorlatilag nincs szellőzés a szobában... de jó lenne valami, olcsón (kb 80 000Ft).


Az ötletem az lenne hogy egy "szagelszívót" készítenék. Csak elszívás lenne, a légpótlás pedig természetes lenne, a pince többi helyiségéből, az ajtón keresztül. A pince többi része még kb 300 négyzetméter (minimum) és vannak ablakai.
Az ajtótól a legtávolabbi 2 ponton lenne az elszívás, 150-es(vagy 100) csövekkel amik tovább mennének egy 200-as csőbe(vagy 150) (3D nyomtatott Y elosztóba) > majd egy vents tt 150 pro gépbe, ami pedig egy pince ablakon lenne kivezetve, 20 méterre a szobától.
A szobában lévő csövek 10-10 m (párhuzamosan 2 pontra vezetve) , a vents 150-ig pedig 15 m majd egy 5m az ablakig. Összesen 30 m. Egy darab 90 fokos törés lenne a 200-as csőben, és a szobában lévő 2 csőben 45 és 45 fok. Kisebb fokozaton használnánk, ha szükséges sebesség szabályozóval.
Flexibilis alumínium cső vagy a combiflex csövekkel.

A csak légpótlás is szóba jött, de az hidegebb időszakokban rossz lenne. Hatékonyságban nem tudom melyik lenne hatékonyabb, az elszívás vagy a befúvás.

Ha jól sejtem a gép, a cső méretek és hosszak megfelelőek lennének. Mozogna a levegő, és a keresztmetszetek miatt nem lenne hangos. Időszakosan használnánk, túl sokat sem kellene elszívni egyszerre, ezért a fokozat állítása fontos lehet.

Ez a valóságban mennyire működne? Illetve mekkora lenne az optimális légáram, mi az ami optimális lenne? 
Ha a fent említett variációs megépíteném nem lenne esetleg túl sok, vagy túl kevés?


>A csövek ellenállását a gép teljesítményével stb hogyan tudom kiszámolni és optimalizálni?

<Ezeknek a kiszámolását keresgéltem a fórumon, sikertelenül. (A hidegebb időszakokban fűtünk és azt szívnánk ki, ami szerencsétlen.. és páralecsapódás is lenne valószínűleg, de hőcserélő, vagy gépi légpótlás a pénz miatt szóba sem jöhet, a "szagelszívás" a lényeg)

Köszönöm előre is ha valaki segít nekem ebben, ha szokatlan is a dolog, de szuper lenne a passzív dohányzást ezzel csökkenteni.


Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.27 -1 0 19794

Nem találtam az interneten  képet szétfagyott tégláról, csináltam hát egyet:

ugye senki sem szeretné, hogy ilyen téglákból álljon a kéménye, vagy ilyenek tartsák a tetőt/emeletet a feje felett?

frozen brick

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (19793)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.21 0 0 19793

Így néz ki néhány fagy után az átnedvesedett, nem kimondottan fagyálló tégla:

Előzmény: Mekk Elek ezermester (19792)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.19 0 0 19792

Az átvizesedett téglákból a fagyok hatására darabok törhetnek le: https://static.ezermester.hu/Ezermester-print/2021/09/kemeny/0.jpg

peches eseteben akár teljesen szétmállhat (kézzel morzsolható állapot).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (19791)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.19 0 0 19791

"az uralkodó szélirány felőli tűzfalban lessz"

 

Ha a ház légmentesen tömítve van ÉS a kifújó cső is ott lesz, ahol a beszívó cső (mellette vagy akár a  beszívó cső közepén), akkor a két légnyomás (szélnyomás) éppen kiegyenlítheti egymást, ekkor nem lesz zavaró a szél torló-nyomása a házfalon.

 

A használt levegőnek magas a páratartalma, minél hidegebb, annál magasabb. Kifelé menet a használt levegő harmatponti hőmérséklet alá lehűlve (100+% páratartalom) a benne lévő pára egy része folyékony vízzé csapódik ki, ez a víz folyamatosan nedvesítené a télen jéghideg kéményedet, amiből akár komoly fagykár is lehet (pl szétfagyott/szétmállott átvizesedett téglák).

Azért szokták a kimenő csövet hőszigetelni, hogy a benne áramló párás levegő minél kevésbé hűljön, tehát a víz kicsapódás kezelhető mértékű legyen.

Előzmény: Gibo72 (19790)
Gibo72 Creative Commons License 2023.04.19 0 0 19790

Sziasztok!
Hővisszanyerős szellőztető rendszer kiépésébe kezdtem saját házunkba.
Kérdésem:A beszívó oldal a az uralkodó szélirány felőli tűzfalban lessz,más lehetőség nem igazán van.

Az elhasznált levegő oldalt egy használaton kívüli kéményre kötném.

Jó lehet ez a megoldás,vagy van rá valami ellenjavallat?

Így esetleg az energiafelhasználás is kedvezőbb lenne.

Előre is köszönöm,ha jó tanácsokat tudnátok adni.

Szép napot !!!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.17 0 0 19789

"kimegy a párás, elhasznált levegő"

 

A pára nem folyékony víz (a "csak párás" levegőben nincsenek vízcseppek), ezért a párás levegőtől nem tapadnak össze porszemek. A zsírszűrő feladata a levegőben szálló vízcseppek elkapása (sokan nem tudják), tehát egy jó hatékony zsírszűrő után a csőben csak száraz por lehet, a száraz por nem vastagodhat a végtelenségig mert a könnyű porszemeket az egyre gyorsuló levegő áramlás kihordja magával a külvilágba (tehát megáll a porréteg vastagodása a cső alján).

Előzmény: andras87 (19785)
gsmotoros Creative Commons License 2023.04.16 0 0 19788

Értem, akkor egy ideig ellesz azért a rendszer...

Előzmény: 1 valaki (19778)
gsmotoros Creative Commons License 2023.04.16 0 0 19787

A csatornacsőnek a külső átmérője 110, a másiknak a hasznos belső, így az illesztésük nem annyira sima...

Előzmény: andras87 (19783)
peterch Creative Commons License 2023.04.16 0 1 19786

Szia !

 

Nekem Spiro csőből van a rendszerem már tizenegynéhány éve . Idáig nem kellett takarítanom a csöveket . Ezzel nem azt akarom mondani , hogy tükör tiszták a felületek , de a lényeg , hogy az elszívás nálam a konyhában a páraelszívó helyén van és ami fontos , hogy van benne zsírfogó , tehát az esetleges port az is felfogja , így nagyon kevés kosz jut a csövekbe . Szerintem , ha nem túl hosszú a cső , akkor nagyon az esetleges por sem fog tudni letapadni a cső falához .

Előzmény: andras87 (19785)
andras87 Creative Commons License 2023.04.16 0 0 19785

Lehetséges. Elszívásnál ennek van jelentősége? Meg tud tapadni rajta annyi por, hogy ez akadályozza a levegő áramlását? Vagy jár valami egyéb hátránnyal? (Nem hővisszanyerős rendszerre gondolok csak simán pár méter cső, amin kimegy a párás, elhasznált levegő a szabadba)

Előzmény: peterch (19784)
peterch Creative Commons License 2023.04.16 0 0 19784

Szia !

 

Lehet , hogy az egyik antisztatikus , a másik meg nem ?

Előzmény: andras87 (19783)
andras87 Creative Commons License 2023.04.16 0 0 19783

Légtechnikai csövek miért drágábbak? 
Pl. merev 100-as pvc cső 2480/m, ugyanennyiért 2m 110-es szintén pvc lefolyócsövet lehet venni.
Elszívásra (pl. fürdőszobai elszívóventilátorhoz), lehet használni az utóbbit?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.15 0 0 19782

"De kidobó nyílás lezáró

kapható műanyag ráccsal, szúnyoghálóval."

 

google keresőbe: rovarrács szúnyogháló

vagy ilyen csinos késztermék a cső végére: https://www.gepeszbolt.hu/kiegeszitok/18406-aereco-aea-778-kulso-oldali-szunyoghalos-esovedo-racs-rovarvedelemmel-o100-mm.html

Előzmény: 1 valaki (19779)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.15 0 0 19781

Sokan azt hiszik, hogy a patkány/egér/hangya/stb

- nem az élelemforrás közelében közelben keres magának szállást,

- hanem egyszer csak varázsütésre "ott terem" egy jó meleg helyen valahol

és az sem zavarja, ha ott lakva éhen pusztul, mert nincs semmi kaja a közelben :)

Rövidebben: akit zavar az egér, az ne etesse őket.

Másképpen: egér probléma csak buta embernél van, mert okos ember addig nem nyugszik, amíg el nem kezdenek éhezni az egerei (amelyek már költöztek is a buta szomszédhoz).

Előzmény: 1 valaki (19779)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.15 0 0 19780

Sajnos kevesen értik a zsírszűrők működését (azt sem tudják, hogy hogyan kerül a zsír a levegőbe), ezért

- "zsírszűrő" néven hatástalan szarokat is rájuk lehet sózni

- soha nem tisztítják vagy legalább cserélik a zsírszűrőjüket

pedig hatékony zsírszűrőn szinte semmi zsiradék nem jut át.

 

Előzmény: 1 valaki (19778)
1 valaki Creative Commons License 2023.04.15 0 0 19779

Hangya és patkány sem megy bele, ez nekik is a legalja.

De kidobó nyílás lezáró

kapható műanyag ráccsal, szúnyoghálóval.

Azon nem megy be semmi.

Előzmény: gsmotoros (19772)
1 valaki Creative Commons License 2023.04.15 0 0 19778

Nem ipari felhasználással, 10 év alatt tud átlagos használattal elkoszolódni, amikor tisztítani kell/ érdemes.

Ez egy dologtól függ, mennyit sütnek olajban, zsírban.

Ahol minden vasárnap rántott hús van a húsleves után, és naponta főznek, ott 5 év alatt ragad a belseje.

De mosni kb senki sem kéri, mert macerás, és akár minden toldásnál folyhat.

igényesen megcsinálva csak a végén folyik...

 

 

Előzmény: gsmotoros (19773)
gsmotoros Creative Commons License 2023.04.15 0 0 19777

Köszönöm szépen a választ!

 

Jogos, végülis az elfedése a csőnek elég sok problémát megold...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (19776)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.14 0 0 19776

"A PVC csövek tuti undorítóra sárgulnak"

 

Léteznek kiváló PVC festékek,

akár sárga színben is

és azon a csövön soha többé nem fog látszani, ha sárgul :)

 

De a sárgulás a csövön akkor sem látszik, ha van fél méterrel előtte egy bútorlap vagy gipszkarton (menő helyen: perforált fa lemez).

Előzmény: gsmotoros (19773)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.14 0 0 19775

"Giroszosoknál 2-3 évente cső csere van"

 

:)))

 

Én úgy saccolom, hogy a cső belseje kb 50 év múlva lesz olyan állapotban, hogy még én is szégyellem. De ez legyen az ük-unokám problémája :)

Előzmény: 1 valaki (19770)
gsmotoros Creative Commons License 2023.04.14 0 0 19774

Sajnos gondolom, hogy azok elég rettenetesen nézhetnek ki...

Előzmény: 1 valaki (19771)
gsmotoros Creative Commons License 2023.04.14 0 0 19773

Hmm, mondjuk az extrém igénybevétel a háztartási konyhához képest. Az örök életet úgy értettem, hogy sima lakásban konyha igénybevételnél kb. A PVC csövek tuti undorítóra sárgulnak, ha amúgy egyben is maradnak, szóval ahhoz képest...

Előzmény: 1 valaki (19770)
gsmotoros Creative Commons License 2023.04.14 0 0 19772

Ha nincs eltakarva, hanem technósan látszik a cső, akkor a külsejét mindenképpen célszerű takarítgatni...

 

Belül meg azért nem akarom, hogy valami hangya vagy patkányfészek legyen... minden zsírt tuti nem fog meg a konyhai elszívó zsírfogója

Előzmény: Mekk Elek ezermester (19769)
1 valaki Creative Commons License 2023.04.14 0 0 19771

Amúgy láthatnád a panelek 50  éve nrm takarított konyhai elszívóját...

Érdekes belül.

 

Előzmény: gsmotoros (19768)
1 valaki Creative Commons License 2023.04.14 0 0 19770

Giroszosoknál 2-3 évente cső csere van, olcsóbb/egyszerűbb  mint mosatni.

Spiko cső.

Örökélet.....

 Hmm...

Előzmény: gsmotoros (19764)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.04.14 0 0 19769

Mi a francak kell takarítani a házból kifelé vezető cső belsejét? A külsejét meg pláne minek.

Előzmény: gsmotoros (19768)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!