Lehetőségeinkhez mérten segítünk meghatározni talált gombáidat, de ne feledd, az itteni rábólintás nem pótolja a szakellenőri vizsgálatot. A vadon termett-szedett gombát mindig mutasd be szakembernek!
ma mentem egy kört a szentendre alatti fehér nyarasokban, mert valami azt súgta, hogy találhatok hegyeseket. hát, szemetet találtam, mindenhol is (meg kullancsot, megint sokat). annyira hervasztó volt, hogy szerintem többet vissza sem megyek. :(
aztán ugyanezt eljátszottam szemben, a pesti oldalon is. jöjjenek most már az erdei gombák...
Ha jól sejtem, nyárfás. Legalábbis nekem olyanban nő a 3 együtt. Pontosabban nőtt, tavaly. Idén csak cseh volt benne, talán másfél kiló összesen (nagy részét már csak elöregedve láttam). A lényeg, hogy vagy nem indult ott még be, vagy idén kimarad. Előfordulhat, hogy ez utóbbi van nálad is. Historikusan a galagonyásokban előbb be szokott indulni a fattyú, úgy tapasztaltam. Érdekes, mert a cseh fordítva. Az a nyárasokban jelenik meg előbb nálam, mindig. És olyan is van, hogy előbb előjön a galagonyásban a fattyú, mint a cseh. Csak hogy könnyű legyen spekulálni. :)
Ma reggel mentem egy kört, nálunk még mindig a cseh kucsmagomba megy, van még fiatal, de a legtöbb már elaggott. Másfélét eddig nem találtam, pedig tavaly ezen a helyen volt fattyú meg hegyes is.
Cseheket szoktam szedni a mai galagonyásban. Idén kb. két marékkal. Ma is láttam néhány darabot, de hagytam őket. A fattyúkból viszont sosem volt még ennyi, mint ma itt. Adott 1.3 kilót, amely nem túl beszédes, mivel kb. egyharmada lábon száradt. Mivel tapintásra, illatra teljesen jók voltak, így az ilyeneket is begyűjtöttem. A döntő többség azonban még zsenge volt.
Ők lábon száradtak:
Ők nem. 6-osával, 9-esével lehetett szedni.
A galagonyáson belül, füves részen is volt jó pár, és valószínűleg ott hagytam el a legtöbbet.
Szárítás vár rájuk. Kipróbáltam, nagyon-nagyon jól vissza lehet hidratálni őket. Vetekszik a fafülgomba kiszáríthatóságával - rehidratálhatóságával.
Igen. Szerintem is. Közelebbről a vörösbarna papsapkára tennék nagyobb tétet.
Tölgyes, gyertyános lelőhely. Fenyőféle sehol a közelben.
Viszont nem véletlenül mentem arra. Van azon túl egy erdőrész, 60 méterre onnan, ahol sok nyárfa és sok cseresznye keveredik közé, és lehet is találni kifejezetten nyárfa specifikus gombákat. Ez a papsapka csak útba esett, szét is néztem egy nagyobb körben, de tényleg egyedül volt.
Másrészt a megcélzott erdőrész üresnek bizonyult.
Ezután egy másik helyet próbáltam, ahol szintén az említett fafajok keverednek, de nedvesebb, ott találtam pár darab értékelhető cskg-t.
Végre beindul itt is valami.
A sztori pedig a következő. Ide már megírtam, hogy nem járok én a kucsmagomba után, de most becsületbeli ügy lett belőle. Délután 4-kor hazajött munkából az asszony. 30-35 db kisebb-nagyobb cskg-val. Hazafelé beugrott az erdésznéhez, tőle kapta ajándékba.
Hát kérdezem én: Mije van az erdésznének, ami nekem nincs???!!! :)
Fogtam az asszonyt, irány az erdő, hogy helyrebillenjen valamennyire férfiúi gombász becsületem. ;)
Szerintem papsapka. Főleg, ha magányosan volt. Ha ekkora cskg-t találok, akkor az általában nincs egyedül. A papsapkákat viszont szinte mindig magányosan találom meg, esetleg 5-10 m-rel arrébb a következőt. Idén még nem is találtam. Igaz, csak két tölgyesben szoktak előfordulni (ez a kép is tölgyesben készült), márpedig azokban nem valószínű, hogy fogok járkálni nyár előtt.
Illetve a színe, fodrozódása tipikusan papsapkás. Ritkán van ilyen színe és fodrozódása egyszerre a cskg-knak.
érdekes. egy próbát megér, mert úgy is kéne vennem. lehet, hogy nem tud olyan könnyen megkapaszkodni, ahogy elhaladsz mellette. ha megállsz a dzsindzsa közepében leszedni a hegyes kucsmákat, akkor szerintem mindegy :), de mondom, egy próbát megér, kösz a tippet!
Fogalmam sincs mire jó meg miért működik, nem is erőlködnék logikázással, lehet ahhoz biológusnak kellene lenni hogy tudja a választ az ember, de bármilyen hihetetlen, nekem legalább is működik. Még 2016-ban szoktam rá a gumicsizmára, mikor egy saras helyen gombásztunk, aztán úgy átázott a cipőm hogy másnap eldöntöttem hogy a Tesco-s gumicsizmában megyek amit kertészkedésre vettem. Akkor még lehetett kapni olyat aminek kb. térd alá ér a szára, már nem lehet, csak rövidet. Akkor vettem észre, hogy nem volt bennem egy kullancs se, és azóta is amikor a csizma rajtam van meg a cucc amit írtam, kullancs sosincs bennem. Csak ha nincs rajtam a csizma, olyankor szokott. Nem tudom mi lehet rá a magyarázat. Azóta vettem amúgy jobb csizmát, olyat aminek párnázott a talpa. Régen fújtam magam minden félével, nem vált be 100%-osan , amióta a csizmát hordom egyszer sem kellet magam fújnom.
igazából addig jó, amíg a borz és a fácán a fő rémület-forrás :)
a pádis fennsíkon késő ősszel túráztunk a hóban, ott volt egy kutya nyoma. aztán mégegy. majd mégegy. de ki a fene kirándul erre ilyenkor ennyi kutyával? aztán megláttunk egyet, ami sokkal farkasabb volt, mint kutya. szerencsére csak megfigyelt minket, meg nem február volt még azért.
Rövid lábai vannak és a mély avar, kisebb száraz gallyak sem zavarták, de futott. Mikor hajnalban csak ez a hang van és közelít... és egyre hangosabb ...az élmény..:)
Igen, az a szitu. Fut feléd valami és fújtat. Lejtőn lefelé és gyorsan... de sötét volt még nem tudtam mi az, azt hittem disznó, csak mikor közel ért derült ki, hogy nem az. Nem volt olyan kicsike. De azzal a lendülettel, és hanggal tovább is ment lefelé.
Olyan nekem is volt! Fényes nappal, de erdőben. Konkrétan felém futott, mintha meg akarna támadni. Épp egy les létrájánál voltam. Felkapaszkodtam, aztán szerintem akkor vett csak észre rendesen és irányt váltott. Nem volt aljnövényzet, nem volt annyira sötét, látnia kellett volna. Azóta sem tudom eldönteni, hogy szándékos volt-e a részéről. A rövidlátó voltuk számomra új információ.
Egyszer mellettem 2-3 méterre egy rohadt nagy borz csattogott le fújtatva egy lejtőn kora hajnalban, még alig világosodott. Az erdőben majdnem sötét volt. Fogalmam nem volt mi jön, de elég hangos volt.
Állítólag rövidlátó. Egy darabig felém tartott, de elkerült. Igazából nem tudom észrevette-e, hogy ott állok.
Kb. ez az egyetlen szituáció, amikor a vadon élő szarvas veszélyt jelent, főleg, ha bika. Ha ilyenkor elé kerülsz és a mögötte lévő dolgok (bizonytalanságától) jobban fél + a csorda szellem is hajtja, egyszerűen előre hajtja a fejét és visz mindent, mint Kamaz a kereszteződésben. Vaddisznós helyen a mászható fákra figyelek. Ha szarvasok jönnek felém, akkor a vastagokra. :)
vadkan téma megvolt, még tájfutó koromban kimaxoltam: verseny közben árokba beszáguld, pillanatra megáll, lenéz, jéé, de cuki csíkos kismalacok a lábamnál... ööö... ööö, felnéz: árok tetején, velem szemben, kb. szemmagasságban állt az anyuka és farkasszemet néztünk... a sportszelet kicsusszant, na!
Ha eleget gombásztok, meglesz a vadkan élmény is! :)
Azt lehet, hogy írtam már valahol, hogy túrázás közben, erdei úton, (ketten voltunk, nem gombásztunk) teljesen váratlanul keresztben átrohant mellettünk egy felriadt szarvas rudli. Ezt úgy kell érteni, hogy körülöttünk. Elöl, hátul, felül. Az para volt.
Beláthatatlan bozótosból törtek elő hegyoldal felől, le a lejtőbe a másik oldalon. Nem számoltam, de 20-an biztos voltak. Ők se láttak messziről minket, de nagyon ügyesen kikerültek, alig centikre. Ha megmozdulunk elütnek. Adrenalin löket megvolt.
egy nyuszi majdnem a lábam alól ugrott ki a minap, kissé megijesztett. ahogy az ostoba fácánja is, megvárja, amíg már rohadt közel vagyok és akkor menekül fejvesztve és ordítozva, én meg majd összesz.rom magam. de az első pusztaizás alkalmából egy szarvas várt a réten nem messze, az klassz volt.
Valóban az. A többi képben gyönyörködtem inkább. Én siklót láttam, erdeit. Mindig kucsmázáskor botlok beléjük. Nünükék, siklók, nyulak. Idén az utolsó kettő helyet cserélt.
Ez mindenhogyan nagy teljesítmény, azt gondolom. Persze, meg lehet fűszerezni, hogy valaki egyben letolja (Rosen), vagy strandpapucsban (bár az talán K100-on volt), de a távolság na és persze a szint, az konstans. :)
Köszi! Sokszor már terepen elkezd viszketni és kikapom már ott. Nekem nyaknál vagy kézfejnél találnak be. Biciklis hosszú nadrág + mindenálló strapa nadrág, ami persze nyáron, biciklis nadrág nélkül nem véd ellenük. De nyáron, 40 fokban is ebben a nadrágban tolom. Felül póló + fekete susogós vékony melegítőfelső. Bozót akkor is van. Nem szoktam fázni. Ilyenkor már használok spray-t: boka, csukló, nyak-fej.
Nem, nem, rosszul látod a helyzetet. Mindegyik hajas gyerekben is volt kullancs, de csak a kopaszon látszott meg!
:D
Én egy olyan munka bakancsban járok, amelyik valahol boka fölé ér, fűzős ugyan, de teljesen vízhatlan. Patakon átgázolós. Ahol a H2O nem megy be, ott a kullancs se. Munkaruházati boltban vettem 7200 Ft-ért. :))) A nadrág rá van húzva. Kivéve, ha rövidnadrág, mert azért én se bírok mindent nyáron magamon...
jó módszer mire? mászik fel tovább. ma is combmagasságban irtottam őket a nadrágról. a gumicsizmáról vajon lecsúszik, azért tuti? ilyen vadász/horgász csizma vagy sima, vádliig érő?
Egyszer erdőbe mentünk osztálykiránduláson sátrazni, az egyik gyerek kopaszon jelent meg, mert állítólag úgy jobban védve volt a kullancsok ellen. Ő volt az egyetlen akinek a fejébe belement :)))
Nekem sose volt még a fejemen, szerintem az ritka eset. Viszont több éves tapasztalatból mondom szerintem az egyik csodaszer a gumicsizma, ha csak nem ül be valaki a völgy alján a csalánosba órákra, mert azellen valószínüleg semmi nem véd. Amúgy egy időben azzal próbálkoztam hogy körberaktapaszoztam a nadrág cipő találkozását. Ha lett volna bakancsom lehet az is jó módszer lett volna.
a lyme is egy orbitális szopás, ha nem kezelik ki időben antibiotikummal. évi 15-20 csípés az kifejezetten sok, azért itt pöst megyében már nagyon elterjedt a lyme-mal fertőzött kullancs. persze attól még, hogy "megcsíp", nem kapod el feltétlenül (meg számít a bent töltött idő, hogy ügyesen húzod-e ki, és ha minden kötél szakad, akkor is legyőzheti a szervezeted helyben a fertőzést).
a vírusos agyvelőgyulladás inkább vas megyében dívik, de azt meg nem akarod kipróbálni semmi pénzért, elhiheted. szóval oltasd be magad, egy parával kevesebb. lyme-ra van teszt.
.
más: anyafej ma este közölte, hogy sok lesz már neki a pusztaiból, egyem meg én az egészet. nem is tudom, hogy mikor kaptam utoljára ekkora dicséretet! :D
Nagyon fontos még a ruházat cseréje. Egyik nap erdőben voltam, este kullancsvizsgálat negatív volt, de másnap felvettem ugyanazt a nadrágot, viszont ki se mozdultam. Mit szégyelljem, a herezacsiból kellett kicsippenteni. Szerencsére volt segítségem...
Hosszabb szárú gumicsizmában kell gombászni, hosszú nadrágban és felsőben, a nadrágot a csizmába tűrve. Az jó a kullancs ellen. Bennem mindig szokott lenni sima cuccban, mióta gumicsizmában keresem egy se volt. Még akkor se valamiért ha nyakig érő gazban megyek. Amint viszont cipőben vagy bakancsban megyek mindig van egy kettő.
Köszi az összefoglalót! Eddig sötétségben éltem. Azt hittem, a Lyme ellen van a védőoltás. De nem. Kicsit (nagyon) összemosta némelyik cikk az egyes betegségeket, amiket okozhatnak. Tavalyig pl. azt hittem, a Lyme-ot vírus okozza... aztán megtudtam, hogy sokat számít, hol csípi meg az embert -> gyanús, hogy nem vírus -> bakteriális. Marad a vakcina + szenteltvíz. :)
A Lyme veszélyes kór ugyan, de kikezelhető, van gyógyszer. Az egyetlen kór az agyvelőgyulladás, ami ellen véd a "kullancsoltás". Az viszont könnyen halálos lehet, arra gyógyszer nem nagyon van, de van oltás.
Tehát beoltatja mindenki magát, és kész. Nem vacakol!
Hülye mikrobiológus ismerősöm nem adatta be a 4. covid oltást, de beadatta a "kullancs ellenit". Ő se normális, de ugye értjük a példát.
A többi, kullancsok által hordozott dolgok ellen nincs védelem, csak az odafigyelés.
Az világos, én meg minden más kucsmázás közben rendszeresen bozótharcolok, legyen szó szedésről vagy csak útvonal rövidítésről. Konkrétan munkavédelmi szemüveggel néha. Fura, ilyen nem nagyon volt, hogy eltűntek volna, miután már előjöttek. Amúgy van értelme oltatni? Éves szinten kb. 15-20 csípésem van. Nem kevés, nem sok. Statisztikailag - tudomásom szerint - nem túl nagy az esélye a Lyme-kóros kullancsnak + hogy még meg is fertőzzön, de ugye a nagy számok törvénye... Illetve van az új, szintén meglehetősen veszélyes kór, amit terjesztenek már nálunk is. Az ellen lehet vajon oltatni? Nem találtam erre utaló információt.
semmi gond, száz helyen voltam pusztaiért idén, sok helyen volt, sok helyen meg nem. nagykovácsinál sokkal közelebb is van azért, ma is találtam két pici folton kb. 15 darabot, és közben sajnos ugyanennyi kullancsot. jó sokan vannak, hogy verne beléjük a ménkű.. :(
persze fogalmam sincs, hogy mennyire tudnak mennyiséget adni ezek a foltok, azért a cc-féle másfél kiló scifinek tűnik, viszont annak nagyon örültem, ahogy a dolog összejött:
- kinéztem gúgelföldön, hogy az ott egy jó résznek tűnik
- kimentem a helyszínre, és megállapítottam, hogy itt lennie illene
- ...és lőn :)
nem tudom, hogy jártak-e erre előttem, talán nem, elég szivatós és nem találtam nyomokat. holnap vagy megyek egy utolsót vagy nem, de mindenképp lezárom a pkg szezont. íkg téren meg ha egyet is találok, elégedett leszek. :)
én csak általánosságban írtam ki magamból, hogy erre a fórumra jellemzők ezek a rövidítések. és nem csupán a gombák neveire használtok ilyet. gondolom, te is olvastál már olyat, hogy vh. valszeg irl ismeret esetén én is be tudnám azonosítani, hogy most a vértes, velencei, esetleg visegrádi hegységre gondolt az illető, de enélkül azért nehézségekbe ütközik.
egyébként persze, megtanulható, ahogy az imafal előtt állva is előbb utóbb minden latin névhez társult egy magyar név és időnként a kinézet is.
offoff, nem gondolom nyelvtannácinak, csak valószínűleg öregszem és emiatt több időt kell eltöltenem az mszg, gytg megfejtésekkel, mint szeretném, ráadásul nem is egyértelmű minden esetben ;)
GOMBÁK A KÉKEN képes úti beszámoló sorozat utolsó bejegyzése. Létavértesen befejeztük az Alföldi Kék túrát és ezzel teljes lett az Országos Kék Körünk:)))
Útközben térdig gázoltunk a cseh kucsmában, más nem is nagyon volt. Az ízleteseket ma délután már itthon fotóztuk.
Szerdán kerestem fel a mai helyeket. Ma is óvatosan kellett lépkedni, mert akad még kicsi fattyú, de a nagyja ma lejött. A múltkor még kicsik egy elenyésző része megállt a fejlődésben, elüszkösödtek. A többi tönkje elkezdett nyúlni, ekkortól már nem nagyon szokott nőni a süvegük, úgy figyeltem meg. Csehből is találni még fiatalt, de azt már nem gyűjtök. A simasüvegűeknek most van a tetőzése. A hegyesek a második hullámot növesztették. Fattyúból találtam egy 30 grammosat, szárítva preparálom aktuális rekordernek. Először azt hittem, hegyes, de nem. Hkg: 224 g, fkg: 1246 g.
az egyik helyen, ahol találtam, vaddisznótúrásonként lehetett rálelni egyre-egyre, köztük, ahol összefüggőbb volt a növénytakaró, nem (vagy csak nem láttam). talán pionír faj, az eléggé megmagyarázná ezt.
Egyébként igencsak régi megfigyelés, hogy a bolygatott területek, pl. a disznótúrás, vakondtúrás, egyéb, akár gép talajmozgatás (persze nem szántásról beszélünk), szinte mindig nyújtanakl m. steppicola-t, ha egyébként más (bolygatásmentes) helyeken is megjelenik. Amúgy talaj szempontjából igen változatos lehet a steppicola élőhelye a talajosodó törmeléklejtőtől, a löszös, agyagos domboldalakig, felhagyott gyümölcsösök, kifoltosodott lucarnások, száradó láprétek, stb.
Megjegyzendő, hogy kiderítetlen okok folytán ez évben, szemben minden szuper gombaszaglász jóslataival, és az eddigi gyakorlattal/eredményekkel, tulajdonképpen eddig még soha nálunk nem látott mennyiségű steppicola volt/van, ill. igen számos új helyet is "felfedeztek" ez év tavaszán.
Láttam ma már olyat , aki próbálta bizonyítani, hogy a pkg látványa nem csupán illúzió a gödör alján. :-) Azt hiszem, ejtenem kell a vaddisznótúrás szkepticizmusomat, ha már a hitszónok és te mondod. :-)
nagyon lokális kis foltokban van, nem? öt-tíz méterrel arrébb egyszerűen elsétálsz mellette. mindenesetre az jó infó, hogy van ott a pkg-s rész fölötti kőrisesben :))
én ma betliztem egy (számomra) új, amúgy elég látogatott helyen, helyeken. eleve minden le van kerítve, így nehéz.
nálunk is kezdi kiszorítani a virágos kőris a feketefenyőt, de hkg-t csak a kőris alatt találtam, sem a fenyves részben, sem a molyhos tölgy alatt nem volt. igaz, egyébként is csak foltokban, bár 3 hét alatt 1 kg összejött (szorgos munka gyümölcse, de azért jó dolog pontos címre menni, sokat segít.)
van itt tőlünk nem messze egy virágos kőris + erdei fenyő elegyes rész, picit száraz, de most a tegnapelőtti 10 mm már ott is csinált jobb nedvességet, megnézem a napokban, hátha találok hegyest. ha igen, referálok :)
egyrészt, ez részben maga a termék (hogy kézműves módszerekkel szőlészkednek, borászkodnak, hiszen a nem olcsó palack így jobban értelmet nyer). másrészt, ja, ég és föld egy kultivátorozott talaj + fújt szőlő kontra egy természetes élőhellyé alakított szőlő, és aztán a bor is. meg hát egy emberöltő is kevés, amíg egy-egy fajtát kiismer az ember (melyik évben, melyik dűlőn, milyen zöldmunkával stb. hogy muzsikál). izgalmas téma, bár nálam az utóbbi években háttérbe szorult.
Első szezonnak teljesen jó volt szerintem. Most már tudod, merre, mikortól és milyen időközönként kell gyakorlatilag összeszedned az utódokat. De érdemes az eddig nem termő helyeket is legalább egyszer átnézni minden szezonban.
Hogy egy kis aktualitás is legyen. Tegnap félig komolytalanul megnéztem egy kis erdőt. Meglepetésemre frissen kibújt cseheket és valamelyest idősebb fattyúkat találtam. Nem tudom, ezek a csehek milyen műsort néztek eddig. Tőlük 100 m-re van egy jó folt, az már márciusban letermett.
ennyire azért itt nem jó a helyzet, pláne a köves, meredek bükkösöknél/tölgyeseknél, de még tavaly is lőttem az első "hullámban" hat sivatagi vargányát :), annál idén csak jobb lehet már. kop-kop.
Én is óvatosan vagyok optimista a vargányákat illetően. Úgy mondanám, eddig minden adott egy jó szezonhoz. De ezt tegnap vagy mikor már kifejtettem, miért. Gyakorlatilag késő ősz óta csupa víz és dagonya szinte minden(féle) helyem. Egy kezemen meg tudom számolni, hogy azóta hányszor nem lett sáros a nadrágom szára...
ÉS!!! :-) Már ne haragudj, említett itt bárki mást a gombán kívül? Kicsit többet tudsz az egészről, mint én, ha neked a játék is megvan.:-) Ne mellesleg, légy szíves! :-)
Figyi... légy optimista. Ha ilyen lenne a valóságban, olyan előnyökkel járna, mintha lenne egy kacsacsőrű emlősöd. Bárhová mész és viszed magaddal, csinálhatsz omlettet vele. :D
Szerintem mindenki írja meg: Kiket utál a legjobban!
Nem vagyok előítéletes, úgyhogy szerencsére nincs ilyen problémám; mindenkit utálok. :D
Amúgy az erdő kissé olyan, mint a vadnyugat. Állnak körben / szemben egymással az egyes emberek, farkasszemet nézve. Némelyikük az 5-10 féle szerepkörből akár többe is beletartozik. Ami közös, kb. mindenki legalább a fél bandát kiiktatná az összképből.
A vadászati jogot gyakorló, a vadőr, a természetvédelmi őr, az erdész azt hiszik, hogy ők ott az urak. Illúzió. Van, aki őket is ellenőrzi - a tudtukon kívül -, nem csinálnak-e valami csúnyaságot a vélt mindenhatóságuktól megittasodva. ;)
én sem kucsmáztam eddig, meg szerintem az íkg-val el fogok vérezni (évtizedek óta nem budai hegyeztem igazán), ezzel együtt tetszik nagyon. egyrészt két hónappal hamarabb indul a szezon, másrészt bitang finom is. meg a pusztai kergetése annyira eltér minden más megszokottól, hogy most már az is tetszik. épp .hu talajtérképét nyomom és jelölgetem gmaps-en a potenciális réteket (amiken látok műholdról vaddisznótúrást :))).
mondom, én nem kucsmázok, nagyon örülök a képeiteknek, meg a találatoknak, gyönyörűek!
én várom a nemes vadat
nemes vadról jut eszembe majdnem befejeztem tegnap a kommentelést
egy hajtűkanyarból kiérve satufékkel álltam meg a méretes szarvas mellett, egy darabig barátkoztunk, aztán elengedett, menjek utamra, ez itt a házamtól 1 km-re
erőt vettem a punnyadáson és megnéztem, ha már itt van a szomszédban. tényleg jópofa, hogy a domb oldala egy kis mini-sztyeppe, lejjebb azért rosszabb(nak tűnik) a talaj és a növények összetétele. gombaaaa nem volt, csak egy kullancsot találtam. meg kutyasz.rt, dögivel.
igen, tavaly brutális szárazság volt a télidőben, most jobb a helyzet. én is reménykedem és kenem-a/fenem-a.. azért, de kéne még addig legalább egyszer valami komolyabb csapadék
Reggel gombászás közben áthaladtam egy belvíz alatt levő fekete nyárason. Valamikor mostanában lehehett megritkítva, mindenhol levágott gallyak meg hébe hóba otthagyott rönkök voltak. Ingoványos volt teljesen a terület, minden fele pocsolyák meg kis tavak. Az erdő teljes területén a vízfelület mindenütt olajhártyás volt. Sikerült megint az erdészetnek bemutatnia a kíméletes természetbarát erdőművelést modern eszközparkkal. Állami erdő volt amúgy. Lehet valahova be is jelentem mert döbbenetes volt mindenhol az olaj.
Ez így van. Tavaly nekem jó volt az az intervallum, amit említesz. Viszont csak travoltáztam a vareszos helyeken, szezonjában... 12 hónappal ezelőtt közel sem volt olyan jó az alapfelütése a talajnak, mint most. Vagy inkább úgy mondanám, a tavalyi első negyedévben. Azzal, hogy januárban beázott minden, szerintem borítékolható volt az általam járt helyeken a csehek dömpingje. Tél óta igazából csak minimális, frissítő esők voltak. Fontosak azok is, de a megfigyeléseim szerint a volumen a megelőző állapotokon múlik. A szezonbéli esőkön inkább csak az múlik, hogy miután kipattannak, megnőnek-e vagy sem. Jelenleg a fattyúk süvegjei felett lebeg ez a pallos. 3-as, 5-ös csomókban jelentek meg, kérdés, meg tudnak-e nőni.
picit előreszaladtál fejben, sajnos még benne van a pakliban az is, hogy telibe elmarad az első, május végi - június eleji nyári vargányás hullám, mint tavaly. szóval egyelőre inkább hajlongjunk az esőistennek...
A gévát idő hiányában idén kihagyom. Max. ha íkg-zás közben íkg mentességet tapasztalok + belebotlok fiatal gévába, akkor. Sajátságos, nem rossz értelemben. Érdemes kipróbálni szerintem. A húsos, leveleket még csak éppen hogy formáló vagy nem is formáló a legjobb. De a leveles is jó szerintem, amíg facsarni lehet belőle a vizet. Azért túl gömbölydednek ne ess neki, nehogy valami más legyen.
Amúgy én is már azon gondolkodtam a napokban, ha jó lesz a tavasz második fele + jön egy kiadós eső május közepén, akkor júniusban magasítós utánfutóval kell menni az erdőre... na, nem fáért. :)
Íme, az ígért metszeti képek. Amennyire tudtam, visszanéztem a hétvégi képeimen lévő termőtesteket + ömlesztve fagyasztott formában őket, nagyon max. 1-2 hegyes lehetett a fattyúk között. Tegnap viszont találtam 15 db hegyest. Kifejlettek, de sajnos kisnövésűek voltak. Az egyik tökéletes módon lábon száradt. 75 g az összes... :( Sebaj, ennek is örülök.
A fattyúk nagyon beindulni látszanak a galagonyásokban, az első képen láthatóak a tegnapi felnőttek, változó nagyságban. Gigantikus simasüvegű Tóbiásokat is láttam. Találtam még két, számomra ismeretlen gombát. Az egyiket nyeszlett (szürkés)lilapereszkének néztem (márványos hús, lilás beütésű lemez), de semmi pereszke illata nem volt. A másikról annyit tudok, hogy jó kemény állaga volt, lemezes és büdös. Kb. poloska szagú.
Találtam egy hatalmas fattyút is, amely faját a metszeti kép is bizonyít. A hegyeseket bemutató kép alján van 3, ami viszont fattyú. Csak az egyiket vágtam ketté, valamennyire látszik a jellegzetes tönk-süveg találkozás. A hideg miatt vasárnap tervezek visszamenni a többiért, de lehet, hogy az is korai lesz. :(
Az információ hatalom. :-) Lassan Pilis pkg őrgrófjának címét is megkaphatod. Onnét már csak egy ugrás a pilisi vargányák hercege, de azért még dolgozni kell. :-)
abszolút feltérképezési fázisban vagyok, a hűlt helyükön meredő csonk is infó, a széttaposott is. egyébként néztük azt a részt még két hete (túl korán), akkor üres volt.
tegnap az a 20 km-es gyaloglás két helyszínen jött össze, a második már a VH oldalán volt, és csomó küzdelem árán adtam fel végül, hogy elérjem a nagy rétet, amit kinéztem (a végső döfést egy hatalmas, lekerített rét adta meg, amit már nem volt erőm körbekerülni). ám mielőtt dühöngve visszaértem a kocsihoz, az út közepén találtam egyet... :) ergo: ott még lehet feladat, a fő infó megvan.
ha már lesz egy jó öt-tíz termőhely, akkor jó eséllyel tudok jókor menni a következő években. most látszólag mégis egész jó pkg-s év van, és így is másfél hét volt, ami játszott. szóval ez úgy lesz buli, ha nem ebben a másfél hétben akarom megváltani a világot, abban az időben címre kell menni. viszont felmérni is csak most tudom, ezért a sok túrázás.
kösz a tippet! ott a gyümölcsösök felé indulnék, rajta is van a listán (bár sok a kerítés arra emlékeim szerint), de piszok lassan haladok a rétjárással :/
Az igen. De miaz hogy reggeli? Most le vagyok döbbenve, mert én is voltam kinn mareggel, volt friss cseh kucsmagomba, mirelit formátumban. Kopogott mint a kő.
nincs is ráció az ilyen messzebbi helyek feltérképezésében igazából. nekem a vh a vadászterületem, az a reális, hogy itt mozogjak. csak itt nincs pusztai.
folyamatosan jönnek ott is termőtestek azért, nem kihagyott folt feltétlenül, csak itt a fórumról többen átfésültük, közben is jöttek mások, és az csak egy nap volt. de ez a jó ebben, mindenki azt hiszi, hogy mázlija volt és boldog, a gomba meg csak jön és jön, ha jók a körülmények. :)
Szerintem én szombaton jártam az általad említett helyen (az óvatos körülírás alapján saccolom). Tavaly én is azt hittem, hogy utoljára járok ott, de távolról láttam, hogy még nem tették tönkre teljesen, ezért megnéztem. Azért 15 példány összejött két kihagyott foltról :) Az eredeti terv péntek lett volna, de csak hétvégén sikerült kijutni. Korán reggel viszont felfedeztem egy számomra új foltot, ahol kb. 1 órával előztem meg egy kollégát (akit csak távolról láttam már távoztomban), úgyhogy nem panaszkodom. Ilyen ez a játék. Aki korán kel, kucsmát lel.
Mint már Tharkus topictárs beszámolt róla, múlt hét pénteken spontán összefutottunk egy általa megismert, általam meg már régebbről ismert pusztais helyen Bp.-hez igen közel. Én eredetileg előző napra terveztem a hely csekkolását, de vidékről jöttem, és az M0-n esősbe váltott az idő, és arra felé kémlelve is elég reménytelennek tűnt, így inkább hagytam. Másnap meg volt egyéb dolog délelőtt, így én értem ki másodiknak. Mondjuk tavaly úgy voltam vele, hogy akár el is lehetne árulni a hely koordinátáit, mert akkor nagy serényen zajlott már a beépítése, de ez most szerencsére megtorpant, így még talán 1-2 évig látogatható marad.
Én aztán hamarabb othagytam ezt a helyszínt, mert kíváncsi voltam egy másikra, amit tavaly fedeztem fel (már korábban kiszemeltem, de csak tavaly jutottam el oda először). Nos, ott még csak indulgatott, főleg méreten aluli kis golyókat lehetett találni (nagyrészt ott is maradtak). A keresgélést aztán egy zivatar érkezése zárta rövidre.
És ha már ez itt a gasztro rovat is egyben, a gombák egy kis zsiradékon, aszalt paradicsommal sütve, medvehagyma pesztós gnocchi-n végezték. Volt még rá valami hosszabb érlelésű spanyol keménysajt, jól passzotak ezek így egymáshoz.
Hétfőn megnéztem egy szintén google earth-ön kiszemelt helyet, a fentebbitől kb. 15 kilométerre légvonalban. Itt egy alsóbb domboldalon volt viszonylag sok, érdekes, nagyrészük majdnem túlkoros. A picit északiasabb dombhajlatban még csak akkor kezdtek kibújni. Feljebb találkoztam másik (helyi) gombásszal, ők azt a részt már átfésülték, így ott már nem nagyon időztem, amúgy is esteledett.
89, akkor született a lányom. Augusztus elején egy hétig esett 100+ mm végig kánikula mellett, így kezdődött a szezon, Két hétig minden reggel másfél óra alatt megvolt a kétszer 5-6 kilós kosár, amivel el kellett még vánszorogni a közlekedési eszközig. Láttam olyan erdőrészt, ahol százszámra ott voltak hagyva a vargányatönkök, közvetlenül kalap alatt elvágva...
ezt a mártást lopom is, a kicsik mennek ilyennek, a tönkökből meg még némi apróbból megcsinálok tölteléket, amivel megtöltöm a nagyobbakat. köszi a tippeket! (a gyerekek még mindig nyúznak, szóval most is, mint mindig, előnyben a "jó a ú!" egyszerű megoldások)
A három üveg közül csak az egyik pezseg és sziszeg!
Még levet is nyomott ki. Most jól meghúztam.
A m@sik kettő jól viselkedik.
Van elképzelésem, hogy mi lehet a probléma.
A főzőlé nem volt olyan sós, mint a felöntőlé.
Az első üvegnél nem leöntöttem a főzővizet, hanem kiszedtem a gombákat kanállal és úgy kezdtem üvegbe tölteni. De úgy annyi főzővizet hoztak magukkal, hogy alig fért volna bele felöntőlé.
Utána leöntöttem szűrő e és úgy töltöttem az üvegeket.
Kivettem a fagyóból egyet. Felengedés után ketté vágtam. Nehéz volna lefényképezni, de ahogy nézem, szerencsére vagy inkább sajnos valóban fattyúkat szedtem össze. Így találkozik a tönk és a süveg: https://www.wildfooduk.com/wp-content/uploads/2018/04/Semi-14-1.jpg A tönk üreges, a süveg és a tönk összesen egy kamrát alkotnak.
Tehát nem arról van szó, hogy esetlegesen behorpadt aljú hegyeseket szedtem volna idő előtt össze. De jó is lenne! :D A fiatal hegyes is fel van fújódva rendesen, az a tapasztalatom. Meg az ilyen kis méretben nekem világosabb szokott lenni.
Ajánlom saját magával (aprókkal) tölteni. Kis összefogó alapanyag minimális, elégséges hozzáadásával. Zsemle, morzsa, tojás, ahogy jónak látod. Ebben az esetben a töltésre szolgáló darabokat külön meg kell sütni, mert félő, hogy nem érné őket elég hő.
Én sose forralom ki egyik üveget sem, kimosom és pár percre beteszem a mikróba. Mondjuk én forralt dolgokat szoktam eltenni, nem benne főzöm. Nekem még soha semmi nem forrt fel. Plussz a kupakokat 45 másodpercig forralom vízben. A gomba is sikerült így ecetesen, pedig azt egyszer ki is öntöttem majd vissza. Lehet több só kellett volna, jól belezúdítani. Én azt olvastam annyira nem lesz sós íze hiába van benne sok.
Csak általánosságban leírom, hogy én mire szoktam figyelni, gombától függetlenül.
Az üvegeket és a kupakokat forrásban lévő vízben kifőzöm, 15-20 percig. A különféle műveletekhez használt fém eszközöket szintén ebben a vízben forralom.
A felöntő lé felforralt lehűtött vízből készül. Ha fűszeres, akkor fűszerek is beleforralva.
Bizonyos oknál fogva van 2 darab hőlég sterilizáló készülékünk is, amiket félévente bevizsgáltatunk, de azt nem fogjuk be erre a feladatra. :) Lehetne pedig.
Legutóbb tavaly is megkaptam a leckét. Lusta voltam 2 üveget kifőzni. Az akkor eltett magvalt meggy abban a két üvegben felforrt, a többiben nem. Ez mondjuk tipikusan nyersen eltett dolog volt: konyakos meggy. Tehát az anyag nem kapott hőkezelést, csak 38 fokos konyakot, de a csíramentes üvegben jó, a másikban felforrt. Mondjuk a 60 fokos rumban eltett meggyekre nem kell ez a szabály, ott már mindegy. Mindjárt iszok is egy féldecit róla. :)
Kíváncsi vagyok, milyen lesz majd a cseh savanyítva. Ltp bébiket savanyítottunk 2020 őszén, amikor tonna számra nőttek. Állagra teljesen jó volt, kinézetre is, de ízre valahogy eltompult, amolyan gyógyszertári ostyalap íze lett. A pereszkés jelleg kicsit megmaradt, de összességében nekem nem jött be túlzottan.
kb hasonloan keszitem, de nem ontom fel olajjal. de nem szabadna fermentalodnia, mint ahogy nekem nem is szokott. en klasszikus savanyu leben teszem el. (c)laskakata.
Savanyánál sós lében csak előfőzöm a gombát, majd leöblítés után kerül a fúszeres felöntő lébe, ahol csak forrpont alatt főzöm pár percig, utána megy az üvegbe. 5-6 éves savanyáim is vannak, hibátlanok.
az utolso dolog lenne, hogy sos leben tegyem el. amugy ott is be tud indulni a fermentacio. akkor mar inkabb szaritsd, tokeletesen visszaazik. vagy fagyaszd.
a rizikenel meg nem ertem a fermentaciot. nem savanyitva tetted el? ott nem szabadna fermentalodnia. ket kulon kemiai folyamat.
Igen, lezárt (de nem "izomból" ráhúzott) tetővel. A kuktába a párolórács, arra az üvegek, háromujjnyi víz az aljába. Forrástól 15 percig szoktam hőkezelni.
Hááát... én 1 üveggel kísérleteztem volna, de te tudod, mennyi alapanyag áll rendelkezésre. De majd kiderül. Ha más nem, az, hogy milyen a fermentált cseh kucsmagomba. :D Amúgy a szimpla fagyasztás is nagyon jó tartósítási mód. Simán lefagyasztod, majd pár órával később átpakolod és levákuumozod. Egyedül a tönk fog litty-lötty lenni felengedés után, de sütés-főzést követően is ugyanolyan lesz.
Ezek, vagyis a múlt hetiek, nagyon az elsők. A zöme április közepén szokott nőni. Április végén pedig az utolját lehet összeszedni bizonyos helyeken. Akkor a most termőkön nyoma sincs már fattyúnak. Az én helyeim esetében.
Na mit tippeltek, lesz holnap gomba vagy nem lesz? Az a multkori jobb fajta kucsmagomba amit tavaly a fattyú közt találtam nagyon motoszkál a fejemben, idén mindenképp meg akarom csípni. De lehet korai lesz még, főleg ilyen fagyban, de ott akarok lenni mikor beindul már helyre pontosan.
Onnan messze vagy, mert az a hely Szilvásváradnál van. De tényleg annyi pereszke volt ott, hogy érdemes volt oda elmenni, sőt még anno volt egy hajnal 3-mas vonat is Egerből ha nem volt autó. Nade ez már a mult, azért is merem leírni.
Az ilyenek azért kihalnak. Illetve néha van tahó dinasztia, betörő dinasztia egy-egy faluban, megfigyeltem. Szerintem az antenna nem akadály. Vannak olyan helyek, amik hasonló kaliberű agyhalottak tulajdonát képezik és a néhai üzemi utakat lesorompózták, annak ellenére, hogy különféle közmű ill. hatóságok embereinek is be kell tudniuk menni. Lakat, vagy csak a sima excenter menesztős sorompózár, aztán kész is.
Abban valószínűleg sok igazság van, hogy az "ezeketamaifiatalokat" összességében kevésbé érdekli a gombászás. Le vannak szedálva ujjbegykoptatással. Abban az értelemben jó, hogy nem termelődik konkurencia. És az is egy nagyon jó meglátás, hogy a közmunka is sokakat lefoglal, valószínűleg. Minek szenvedjen az erdőben, amikor valami egyszerű műmunkával tűrhető pénzt tud keresni. Van egy sejtésem, hogy a bűncselekmények száma is csökkent: a megélhetést a műmunkából, nem pedig betöréses lopásból biztosítják maguknak / nekik. Tehát ha idealizáljuk a helyzetet, az eddigi megélhetési bűnözés kára nem egy-egy háznál jelentkezik, hanem az összes adófizetőnél (akiknek a pénzéből fenntartják a közmunkaprogramot). Tehát szét van dobva az egész társadalmon belül a kár. :) (Jó, tudom, vannak mordor környékek továbbra is.)
Atyaég! :( Ezt én el sem akarom hinni. Ha viszont bosszantani kell az ilyen tahót, szólj, elég kreatívnak érzem magam, azt hiszem, túl messze se vagyok.
Sok helyen megfogyatkoztak amúgy a gombászok is, nem érdekli a fiatalokat, meg lehet a közmunka miatt is. Fiatalok közül meg szerintem sokan félnek is kimenni. Multkor is gombásztam a bokorban, arra jött 2 fiatal srác, valami falusi túrázók, odaköszöntem nekik, úgy meglepődtek, meghült teljesen a levegő, szó nélkül odébbálltak. Ki tudja mit gondoltak. A falura kiköltözők körében kezd divat lenni, de azok meg sok esetben lusták a jó helyekig menni, vagy eleve annyira nem komolyak a szándékaik.
Ez a szántós ember vadásztat meg vadat nevel, aztán nem tetszik neki hogy más is jár arra. Azért olyan allergiás erre. Szerintem az egyik nagy Matusz-Vad beszállító lehet. De elég öreg már, kíváncsi vagyok mi lesz ha leteszik a lantot, a társa sem mai csirke. Hogy utána mi lesz a területtel. Az viszont a poén, hogy a területre bevezető fő útvonal betonozott, biztos viszket a tenyere hogy a főúti leágazásnál lezárja, csak pechjére van messze benn a dombtetőn egy antenna, oda meg gondolom biztosítani kell az utat vagy az út az lehet maradt állami, aztán nem tudja lezárni csak benn. Úgy meg egy darabig be is lehet menni, be is megyek mindig ameddig lehet, had idegeskedjen. Antennánál meg van kamera, mégcsak a kereket se tudja kiszúrni.
Sajnos nem volt időm fényképezni a hétvégén az egyik helyen, de érdekes módon akad kivétel. Brutál cseheket találtam olyan szín galagonyás helyen, ahol alig volt avar. Sosem értettem, min múlik (szélvédettség, talaj stb. szintén állandó lehet). Mármint homogén galagonyáson belül van, hogy tök kopár, van, hogy süppedős. Na, de ez most előbbi volt és olyanok jöttek elő, amiket kicsit arrébb egy süppedős nyárasban találtam. Magasság 20-22 cm, szinte végig átm. 5-6 cm. De amúgy, igen, jellemzően a galagonyásban növők másodvonalasak, mármint méretben. Amúgy galagonyásban még sosem találtam termőtest kezdeményeket, tipikusan március második felében jelennek meg az elsők az említett helyen. Esetleg korábban. De az biztos, hogy március elején full kopárak ilyen szempontból. Mégis van, amelyik - miután kipattan - nagyra nő, míg 3 m-rel arrébb, ami van, az a kis csenevész lesz. Egyszer talán megtudjuk, hogy amiket a csehen belül elkülönítenek fajták/változatok/akármik, vajon szekvenálás nélkül is, szabad szemmel láthatóan is elkülönülnek-e egymástól. Lehet, hogy én vagyok a naiv, de az a néhány kinézet-típus, amibe be lehet sorolni a cseheket, egyben DNS szinten is egy-egy összetartozó halmazt képeznek.
Élni és élni hagyni... van egy a nadrágszíj telkeinket keresztben átvágó földút, ami már a kataszteri térképen is látszik. Pontosabban valószínűleg már akkor is létezett. De bejegyezve soha sehova nem volt valójában. Megtehetném, hogy körbekerítem az egész telket, de jobb így, annyival kisebb helyen nő a fű legalább, és csak két szomszéd használja/-ta. Amíg nem akarok kisstílűsködni, marad így.
A másik példában szereplő személy mondjuk megteheti, amit tesz jogilag, hiszen a saját erdeje. De ha nem gombász, akkor ő valóban pitiánerkedik. Az erdőtörvény szerint helyes a kolléga reakciója, pukkadjon csak a kis Döbrögi. :)
A vadászokkal hasonló a helyzet. Amilyen az adjonisten... állami erdőben, ha nekiáll _alaptalanul_ pampogni, annál nem szedem össze a hurkokat, nem hozom tudomására, ha agancsot látok (van, ahol találok, de az teljesen más történet) stb. Ellenben keresheti azt a csodaszép páros 12-est a galagonya bozót közepén. Mire úrilag járható lesz a terep, rég fehérre szívja a nap + félig elsüllyed a földben. :)
Azt a bds krv rhdt életbe! Milyen tempó ez? Rothadjon meg az olyan.
Most tényleg. Akkor elmondom. Én ismerem itt nálunk a legnagyobb magánerdő birtokost. Konkrétan, ha kilépek az alsó telkemről, nem közterületen vagyok, hanem az ő birtokán.
Ez az ember megvásárolta itt az erdőt, ami valaha Károlyi Mihályé volt, utána az államé, aztán a tanácsé, aztán önkormányzaté, aztán kárpótlásba kiadták még hozzácsapva a Tsz földeket, most egy földesúr kezében van sok. Az egyik legjobb gombász erdő itt az ő tulajdona. Bezony. Idejáró mindenféle pesti népek nem is tudják, hogy magánerdőben gombásznak.
Ő kezdetektől azt mondta, hogy nem érdeklik a gombászok és a gomba, azt csinálunk, amit akarunk. Azt mondta, hogy miképp jönne ő idegenként ahhoz, hogy azokat az ősi szokásokat, miszerint az egész falu odajár gombászni, megtiltsa. És ezzel jár jobban. Mert így mennek az emberek dolgozni neki, és ő is segít, ahol tud.
Nyilván övé a vadásztatás joga és ez neki pont elég bevétel, az erdőt meg nem fogja ezért irtani, és lombkorona sétányra sem pályázik.
Nem biztos, hogy te voltál az első. Hozzád hasonlóan mások is ránéztek az agancsra és tovább mentek. :) Amúgy ez nálam is egy jó gombászós hely indikátor, már ha terem az adott helyen gomba. A másik meg ha "vadgesztenye palántást" találok, az is arról árulkodik, hogy nem járják mások a helyet. :D
Kicsit később de az az időszak. Azok voltak amúgy a jó idők, főleg hogy nem volt minden felparcellázva. Ma már a városunk környékén is annyi a lekaréjozott rész. Még 1-2 generáció és azok a nemzedékek már nem is fogják tudni hogy milyen volt akkor. Volt egy másik jó hely májusi pereszkére, oda nem jártak csokorban, de sokan jártak. Azt a kétezres évekre teljesen le is zárták az egész környéket a falvak között magánerdő szlogennel, a tulaj meg pásztázza szorgalmasan minden nap, pedig de jó volt. Kasználni lehetett a májusi preszkét az egész dombvidéken. A földesúr csak hogy ne járkálnanak be szedni, a rétet ahol mindig termett körökben, évente szántatta először, aztán mikor odaszoktak a malacok feltúrni már rájuk bízta. Teljesen tönkrement az a hely is. Minden esetre bosszúból mi minden évben teszünk ott egy nagy túrát, hogy bosszantsuk vele a főcsőt. Nem mindig ő van ott, de mindig el akarnak zavarni, hogy az magánterület, aztán mikor mondjuk hogy báttya az erdőtörvény meg hasonlók, akkor morognak egyet de békén hagynak. Most kitalálták, hogy le is sorompózták a bejáratot, de persze a gyalokosok ellen az ugye nem érvényes. Akkor régen volt jó tényleg mikor még nem volt ilyen meg a vagdosás se volt úgy felpörgetve. Annyi magára hagyott elvadult erdőrész volt, ma már úgy kell ezeket nagyítóval keresni.
Azt képzeld el, hogy tavaly már bőven a gombász idény közepén, ismert, sokak által járt helyen, én még szarvas agancsot találtam a messzire belátható erdőben. Se gomba, se gombász. Ezek szerint én jártam ott az emberi faj képviseletében először az évben.
Egyébként én szeretek egyedül gombászni, ahol senki se jár. Még ha kisebb is a zsákmány.
tavaly a börzsönyben is volt egy ilyen vargányázós napunk. anyafej szigorú szemekkel nézett rám és közölte, hogy innentől leszek szívesen nem lenézni a földre, mert lekéssük az utolsó kisvasutat visszafelé.
1989 +- 1 év. Pontosan nincs meg. Akkor volt egy ilyen élményem. Szeptember eleje. 20 méterenként voltak a gombázók az erdőben és mindenki szedett, mindenki talált. Akkor történt velem meg életemben először, hogy tele kosárral haza indulva elmentem egy csoport fiatal vargánya mellett, anélkül, hogy lehajoltam volna. Talán 2-3 napig is tartott a csoda. Autók, motorok mindenfelé, én persze szokásom szerint gyalog.
Első gombászemlékeim egyike, amikor egy repülőtéren szedtük a mszg-t és a csiperkét. Utóbbit főleg az ott maradt a kaszálmány fedezékéből. Mivel gyerekkori emlék, nem emlékszem, hogy mennyien voltak, csak arra emlékszem, hogy sokan szedték, miközben néha felszállt vagy éppen landolt egy-egy sárkány. Rendszeresen jártunk oda. Mszg-ből lehetetlen mennyiségekről beszélhetünk. Egyik éven gondoltam rá, hogy vissza kéne nézni, de persze azóta változott a világ. Kerítés, 3 soros szögesdrót, miegymás. Ami teljesen érthető igazából. Műholdról nézve tele van boszorkánykörökkel. Gyanítom, hogy a fenti fajokhoz köthetőek. És hogy 99%-a a termőtesteknek csak az eredeti funkcióját tölti be. :)
Erről jut eszembe egy régi sztori: van egy hely az országban, ahova régen elvitt valaki gombászni. Van ott egy erdészeti út, azon jártak be anno. Az valami hihetetlen volt ami ott ment. Mi korán érkeztünk, akkoriban nem nagyon vagdostak még arra, még az az előtti időszakban volt, hogy az erőművekben elkezdték eltüzelni a fákat. Odamentünk, talán egy motor volt az út mellett csak, pedig bementünk messzire. Gombásztunk, rengeteg gomba volt, egyszer csak megjelent erre egy ember, utána arra. Nemsokára olyan lett az erdő mint egy utca. Mindenhol emberek voltak, mint valami fesztivál. Tele volt az erdő emberekkel. Nem hittem el hogy ilyen van. Utána elindultunk haza, kifele úton fürtőkben voltak az út mentén a járművek, minden egyes lehajtónál álltak, volt aki piknikezett míg a család többi része a gombát szedte. Nem semmi élmény volt. Mostmár nincs ilyen mert lesorompózták az utat meg szét is vagdosták a környéket. Aki manapság megy erdőbe gombászni el se hiszi hogy anno volt ilyen hely.
Mosás és áztatás között azért van különbség. De amúgy igen, (cs)kg-nál nem szokott ártani. Vareszt pl. nedves szivaccsal szoktam ledörgölni, csak ha kell. Na de visszatérve a cskg-hoz: bár nem kéne annyira vigyázni rá, fél kilós adagokban szoktam langyos vízbe tenni 1-2 percre, utána kimerem, majd egyenként elöblítem őket, sima perlátoros csap alatt. Így nem sokat ázik és nagyon kevés marad, ami utókezelést igényel. Azoknak megy a zuhany. Vagy külön kezelem a továbbiakban, esetleg kuka, némi nyár-fűszer nem árt. :D
De tönk kiszedés + hibás rész kimetszés után a nagy lyukú tésztaszűrő + zuhanyrózsa szintén hatékony. Keseredéssel szerencsére nem kell számolni. Szétázással sem. Gondoljunk csak bele, hogy milyen jó állaga marad 100 fokon való hosszas rotyogtatást követően is.
Tegnap sajna volt egy kis problémám a cseh kucsmával: beáztattam vízbe, de jött egy hivásom, el kellett szaladnom valahova, végül 3 órás kitérőm volt, utána tudtam hazamenni, addig ázott a gomba. Megszagoltam, nem volt büdös, de ti mit mondtok, lehet ebből gyomorrontás, vagy ha nem volt rossz az illata, akkor meg lehet így enni? Most a fagyasztóban van.
Ahogy írtad Liscsim gondolatát: "...nincs olyan hely, amit egyedul be tudnal jarni"
Ez így van, de nem mindegy, hogy másik 5, vagy másik 50 gombásszal kell osztoznod rajta.
Ezt a létszámot lehet csökkenteni azzal, ha nem teszik közzé az interneten azok, akik ismerik.
Nekem egy helyet mutattál, akkor még fénykorában, aztán egyszer meggyanúsítottál, hogy mi szedtük meg előtted, azóta ugyan benézünk oda, hogy mikor indul, de inkább Pest alá járunk csehkucsmázni.
en egy dolgot tudok elfogadni. ha valaki megmutatott egy (tuti)helyet, akkor azt nem mondom tovabb. ha itt tomegevel pkg-znek a pilis kornyeken, azzal nem tudok mit kezdeni. sok ismerosom van, akik kijarnak regi helyekre a tudtom nelkul, amiket mutattam. regebben zavart. ma mar nem.
Így van. Mindenesetre a kényelmesség miatt nem látom értelmét, hogy más is rájárjon. Ill. ezért nem látom értelmét, hogy olyan helyekre menjek, amiket el szoktam árulni, mert tudom, hogy viszonylag közismertek.
Van, ahol maffiaszerűen ki van osztva, ki hol szedheti a vargányát. Vagy épp a gesztenyét. Jajj annak, aki ismeretlenül odatéved és magára hagyja az autóját pár órára. Robogóról is le szokott töredezni ez-az.
én egyébként meglátogattam a jelzett helyet, mert éppenséggel arra is mehettem és teljesen üres volt. már amennyire egy mezőt fel lehet porszívózni szisztematikusan. ilyen szepontból a pusztai szerintem nem annyira helytülő, mint a többi.
sztem tulreagaljatok a dolgokat. sosem ertettem. ovodaban vagyunk? pistike nem jatszhat janoska vonataval? mar ertem liscsim hozzaallasat. nincs olyan hely, amit egyedul be tudnal jarni.
attól joggal félhettél, ugyanis két hete járom a réteket, itt lakom szűk negyven éve (máriaremete, solymár, pilisszentiván, szentendre), biztos lehetsz benne, hogy előbb-utóbb találok helyeket. az előző húsz évben is bármikor megtalálhattam volna, de csak idén kezdtem kucsmázni. naponta kétszer autóztam az egyik évben az érintett úton. végtelen számú gyümölcsös, talán felhagyott is van a környéken, tudom, hogy budakalásznál is vannak helyek, ahol terem, és akkor mindez csak a közvetlen környék. azt is kiszúrom, ha egy autó parkol az út szélén valahol és megnézem gmaps-en, hogy mi mellett állt meg. ezen felül olvastam vissza 15 évet a fórumban, mert nagyon rápörögtem a pusztaira a téli gombátlanság után, és a sok tízezer komment között volt egy másik, ami határozottan informatívabb is volt, közös - nekem még csak virtuális - ismerősünké. nagypapi kommentje konkrétan SEMMIT sem számított.
ezt a litániát is csak azért írtam le, hogy kimentsem és ne szekáld már :))
"az izletes rizikevel vagyok igy. ahogy oregszik az erdo, ugy tunik el"
Persze. Szakirodalom (már meg nem mondom melyik) szerint a fenyő fiatal gyökérhajtásaihoz kapcsolódik rizike őnagysága. Ebből következően zárt fenyvesben, ha az felnő, belül nem annyira jók az életfeltételek. A fenyves szélén viszont nagyon is, ahová szabadon terjeszkednek a gyökerek, és nincs mindent behálózó öreg gyökér. Ezért például egy magányos fenyő, legyen bármilyen öreg, képes teljes kört bezáró rizike sort nevelni, megállás nélkül, kipusztulásig. Vagy ahol ritkásan, több különálló fa van, esetleg egy sor.
Ezért van az, hogy itt nálunk üdülő telkeken belül szedünk rizikét. Vagy a kerítés mellett belül fenyő van, kívül az árokparton rizike. Ismerek például egy olyan fenyőt, ami 50 méterre áll a zárt fenyvestől, zárt bükkösben. Időnként meglátogatom, haverkodunk. A zárt fenyvesben nincs annyi rizike, mint a bükkösben álló példány körül. Tavaly 18-20 db volt ott egyszerre. Körben.
nem neztem utana, de majd elolvasom, ha van irodalom. de akkor megallapitottak, hogy ez a faj nem kepes termekeny utodot letrehozni az izletessel? (per definicio). korabban ezeket ilyen var.... megnevezessel illettek.
mifelenk a fuzesekben nincs cskg. talan 1-2 darabot talaltam a dunaparton vagy 15 eve, ugy remlik, hogy az is fkg volt. mar nem emlexem. es nem is szoktam csekkolni. a velemenyem szerint elsodlegesen feher nyar, utana galagonyas resz a nyero. a vadcseresznye is jo tud lenni, de abbol keveset talalsz.
mit kell tudni roluk... sokaig, honapokig nonek, kb az ev elejetol. igy a vastagabb avar jobban megovja oket (lasd meg nyarfas). a galagonya sovany avart termel. igy, bar tomegesen tud elojonni, de mindig sovanykabbak, cseneveszebbek.
Na, ez így helyes. Továbbá füzet is ritkán látom szakirodalomban / cikkben, főleg magyarban. Pedig egy-egy jó évben, ha nem is méretben, de volumenben szépen tudják ontani azok is a cskg-t.
Amúgy... juharban szedett már valaki valamilyen kucsmát?
Határozóban, könyvben én sem olvastam. Még a nyárfát is ritkán említik. Inkább a "ligetes erdő" kifejezést szokták használni. A határozók sokszor egymás továbbmondói. A lenti keresési eredmények sem támasztják alá, hogy a publikus (szak)irodalmak nagyon említenék a galagonyát. Az első oldal (első 10 találat) esetében a fkg-hoz és a tövisaljához kapcsolódnak a szövegben a galagonyás részek. Cskg-hoz egyik találat sem. (Az első oldalt követő eredményeket a pszichopata tömeggyilkosok nézik csak.).
Amúgy idén nem muzsikálnak túl jól a galagonyások cskg. tekintetében. A fkg-kat viszont eddig jobbára ott találtam idén. Meg általában is. Fkg-t 80%-ban galagonyásban szedtem, a maradék 20%-on tölgy, nyár, kőris változó keveréke osztozik nálam.
szegény Karak tegnap óta minden bokorban simabőrű gombászt sejt :))
továbbra is azt mondom, hogy a pusztai egy egész igazságos kis gomba: az öklömnyi darabokat leszámítva, amiket galasz úgy is leszed mindenki előtt :), nehéz megtalálni, ezért aztán akármilyen akkurátusan is jár végig valaki egy területet, úgy is hagy, főleg, mert egy nagyobb réten bolyongás szerintem jó, ha a terület pár százalékát jelenti ténylegesen. az egész tegnapi szedésem mások utáni volt már. a Karak-rétet pedig gondolatban lekerítettem és kihagytam :)
amúgy én a gúgelföldön nem is ezeket a részeket néztem ki, hanem eggyel arrébb, ahonnét jöttem is, csak aztán láttam, hogy valami öreg róka :) szed ezen a részen, így rákukkantottam, hogy bosszantsam! :)))
vasárnap késő délelőtt nem szabad ""titokban"" gombászni. :))))
no de, még jópár rétnek lennie köll, ha hal40 például finnyásan arrébb tudott állni minket kiszagolva :). és van is, a napokban még lehet majd térképezni, amíg a csendes profik leszedik előlünk a hegyeseket. is. :))
Látom, a te cseheidnél is terjed a felhajtott szoknya divatja. :D A képeket nézve, igen jó aljú erdőhöz van szerencséd. Megfelelő mennyiségű csapadék esetén ez stabil termőhely lesz valószínűleg. Más kérdés, hogy rengeteg ilyen süppedős erdő van, ami üres sajnos.
Egyre jönnek elő a fattyúk. Az elején felszedtem néhány kicsit, később már csak a nagyokat, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy pár nap múlva visszanézek fattyúzni. Elég sok aprót láttam.
A simasüvegűekből is rengeteg van. Akadt néhány egészen hatalmas is.
A mai zsákmány, összesen 1.6 kg (annyira nem is hagytam el sokat tegnap):
csak kibicelek: az eddigi helyeken, ahol jártam, nagyon foltokban nőttek, a nagyobb részük üres. a foltok pedig megmagyarázhatatlan módon :) mind valamilyen erdősávhoz közelebbi, szélvédett részre estek. a nyíltabb részen is találtam ma, de ott egyesével, alig volt.
(vagy csak galasz szombat hajnali 5-kor leszedte az egész pilist :))
gratulálok én is! nem hittem volna pár napja, hogy még eltenni is fogok pusztaiból, szóval én már boldog ember vagyok. galasz ezekhez képest prémium minőséget lőtt, na de neki ez a dolga-szakmája. :)))
megállapítom, hogy pirítva jobb a totál friss, húsos eresztés, az idősebb-szárazabbak a jövőben inkább valami pöribe kerülnek.
Igazolt hiányzás volt. Egyébként is, én csak ötösöket osztogatok. :-)
Találtam ma egy akkor elhagyatott gyümölcsöst, agyagos talajjal, hogy két fórum is találkozhatna benne.
Jó a terep, de kb fél óra után feladtam, de 1db-ot találtam. Mi hiányozhatott? Ahol egy van, ott többnek is kellene lennie. Esetleg érdemes a jövő héten újra ránézni?
Szerintem ez nem az amire én gondolok. De találtam egy fotót, ezen az van amire én gondoltam, az előtérben az a kettő, az milyen fajta lehet? Csak ennek ilyen a törzse ilyen korban.
Szép zsákmány :) Láttuk a Pilis szoknyáján a csoportosulást, ezért inkább odébb álltunk ;)
Pár foltról sikerült szép példányokat szedni, találtunk diónyi pusztaiakat is, de azokat egyelőre ott hagytuk. Jövő hétvégén nem érünk rá gombászni. Kíváncsiak vagyunk, hogy a fagybetörés mennyire viseli meg őket, képesek-e megnőni.
Tegnap Komáromban volt dolgunk, visszafelé beugrottunk a Vértesbe medvehagymáért, most vannak a legjobb állapotban. Ami a gombákat illeti, néhány csehet találtunk, de egyébként még hallgat az erdő.
Az melyik nyárfa faj amelyiknek szürkés a törzse és a kérge függőlegesen repedezett, nem pedig fehéres törzsű és vízszintesen feketén csíkokt? Levele hegyesedő?
Tavaly én is találtam ilyen helyen, de akkor azt hittem hegyes kucsmagomba. De most jobban belegondolva lehet inkább ez volt. Holnap visszamegyek oda szétnézek.
Milyen könyvben van ez benne? Ami nekem van egyikbe sincs benne, de még neten se. Pedig anno nekem éveket és rengeteg fájó lábat megsporolt volna ha benne van ez a lényeges információ.
Tegnap Dél-Pest megyében kb. 3 kg cseh + a mellettem dolgozó helyi vödrös brigád legalább ugyanannyit szedett, de lehetett volna ennél sokszorta többet is szedni. Legnagyobb meglepetésemre a legjobban működő csehes foltnál ott volt egy ízletes is. Eddig úgy gondoltam, hogy az IKG televény talajon terem. Ez az észak-alföldi homoki, telepített nyáras nem éppen ilyen talajon van. A korábbi években egyetlen IKG-t sem találtam itt. Az elkövetkező hetekben visszanézek erre a terültre, hogy ez miként is van.
Éjfélkor a pucolást befejezve elhatároztam, hogy a cskg-ból max 2 kilót szedek ezután.
A gombahatározókat ideje lenne frissíteni, mert a cseh kucsmagomba láthatóan kedveli a galagonyát, a mi környékünkön az idei év ezt egyértelműen bizonyította.
így merjen gombához nyúlni az ember legközelebb. meglátja a kalapot, nyúlna érte boldogan, de galasz-bácsi odacsap a kezére távoli eléréssel, "hovanyúlkálszfiam?!" jeligére :))
gyorsan terjednek a hírek, legközelebb azt mondom, hogy homerx vagyok :)))
ami az "összes pusztai" összekapkodását illeti, a költő erősen túlzott, a terület végig volt szedve előttem. akárki is volt, szép nagyokat vitt. :) meg hát a túlzó kolléga is hamarabb ért ki nálam ;), az általa pásztázott részről egyetlen darab szuvenírt vittem, nem zavartam köreit (de mivel veteránnak tűnt, nyugtáztam, hogy akkor az ott minden bizonnyal egy jó rész és jövőre pingelni érdemes :D). harmadrészt, ezt nektek mondom, érdemes kiszélesíteni epszilont ezen a részen, mert azok a spórák bizony mászogatnak felfelé szépen (nekem nagyon úgy tűnt, hogy aki jött, mert mások is jöttek később, azok mind erre a kis "címre jönnek", amit egyébként én gúgelföld 2020-as műholdkép alapján lőttem be magamnak, nem kapott koordinátákból, amikre a kolléga neheztelt, azok inkább félrevittek az előző napokban picit. aztán persze lehet, hogy csak nekem újdonság mindez, még csak most szkennelem be a környéket).
és akkor fotók, mert ismétlés a tudás anyja a tudás anyja a tudás anyja:
holnap éjjel elér minket a következő hidegbetörés, a modell szerint budapesten fagypont alá megyünk három egymást követő hajnalon is. kíváncsi vagyok, hogyan hat mindez a most működő pusztaikra és lassan indulgató hegyesekre: végetér a hullám, esetleg csak leáll pár napra..
Na, ez már azért nem egy tojást igényel! A perzseltek is simán jók még, de azért kicsit elkéstél. Valamikor a hét első felében lehettek optimálisak. Nekem kb. csütörtökön kellett volna mennem. Sebaj, legalább marad az erdőnek is, bőven.
Ó ez nagyon kedves ajánlat; nagyon szívesen visszatérek rá, de sajnos most haza kell mennem. Ha legközelebb jövök, mindenképp kereslek! Addig is sok sikert!
jaj, tényleg, akartam írni neked, hogy miközben a topik archívumot böngésztem, láttam, hogy többször feldobtad. én nyitott vagyok, például új termőhelyek felkutatása szerintem simán tök jó közös tevékenység, hiszen, jó esetben találunk és akkor van egy "közös helyünk", rossz esetben meg legalább dumáltunk és nem full betli volt az egész nap.
írj rám, aztán majd összehozunk valamit. pont budakeszi, budai-hegység környékén bővíteném a helyeket, lehet a jelszó akár a magas-kőris :)
Nem adom fel, megpróbálok jó példával elöl járni: tegnap a Budakeszi felévezetö úton vettünk szemügyre két nagyon jónak tünö, lepényekkel tüzdelt, ápolt legelöt: egyetlen ponton találtunk összesen 4 db apró, összeaszott pusztai kucsmagombát. Utána a Budaörsi hegyekben néztünk körül. Egy ritkás tölgyesben találtunk 6 db nagy fekete hegyes kucsmagombát. Az esö után mindenhol kellemesen nedves, ázott volt a talaj. A hegyek most olyanok, mit egy botanikus kert; tele törpeíriszekkel, hériccsel kökörcsinnel. Természetvédök minden egyes kökökrcsint köszegéllyel vettek körül.
Neeem... kivételesen szavahihető személyről van szó. Nem is értem, "profiként" igazából konkrétan elmondta, hogy hol és mit szed. Köpésnyire van egymástól: cseh, hegyes, fattyú, pusztai. Csak utóbbinál ő valószínűleg előnyben van, mert tudja, hol kell keresni. A pusztait úgy mondta, hogy "az is van itt". Meg is lepődtem, hogy mennyire jól ismeri a fajokat, elsőre nem néztem ki belőle. Az "itt" nagyon behatárolta azt a helyet, hogy hol. Viszont felmerül bennem a kérdés, hogy mennyire "fogy ki", évről évre. A M. importuna, ugye, jellemzően 1x nő. A többi nagyjából bármeddig. Olvasom itt, hogy a pusztai szereti a bolygatott részeket. No de egy idő után ennek a hatása elmúlik. Lehet, hogy azóta már kiveszett az adott helyről is. :(
Köszönöm a felajánlott segítséged! Ezeken túl vagyok. Mármint a kényelmesen keressünk mindenféle talajtani, ilyen-olyan szakági vagy sima műhold képen jónak tűnő felületeket. A nekem még "belefér" távolságon belül minden ilyen helyet felkerestem. Csak ugye negatív. De "ha már ott vagyok" alapon mindig szétnéztem az erdős részeken is, így állt elő az az abszurd helyzet, hogy cskg-ból már egyszerűen nem tudom eldönteni, hova menjek szüretelni. Hasonlóan vagyok a rókagombával és a vargányával. Előbbiből a pusztaival ellentétben azért van helyem, de amennyit én jártam már utánuk... te jó ég... és így lett az, hogy a vargányás helyekbe szintén belefulladok. Bár csak 2x annyi rókát találhatnék évente, 10-ed annyi vargányával. Hol kell aláírni... :)
Elhagyatott gyümölcsös,körben szántóföldek.Te merre laksz?Keresünk neked is valamit google maps-en.😀A múlt héten új pályákat nyitottam térképről.Hallgatni kellett volna homerx-re, korai volt még, de boogie volt a lábamban.😀
Az világos, de nem tarlón próbálkoztam. Tehát lehet, hogy utoljára kukorica volt a földben, de (ha most jártam volna így), akkor nem 2022, hanem 2021 őszi torzsákról beszélnék, úgy, hogy a tavalyi éven parlagon maradt ill. kaszálva volt a terület. De nem ez volt a tipikus, hanem az, hogy a vadak hordták ki a közeli etetőkből vagy tudom is én honnan, 2-2 darabokat. :) De ex-szántóföldek helyett inkább "igazi" pusztaságokat jártam be, mindeddig eredménytelenül.
a fiatalabbakat felvágtam hosszában kb. 4-5 mm-es szeletekre, vajon megfuttattam, aztán pároltam picit, aztán kétoldalt megpirítottam. pirítósra ment, amit egy gerezd friss fokhagymával átkentünk előtte. gyerekek, én nem tudom, hogy hogy tudtam eddig pusztai nélkül élni! sok finom gomba van, de ezt most odarakom a szintén vajon pirított vargánya mellé, tényleg fantasztikus!
micsoda évkezdés!
(a másik, nagyobbik feléből megcsinálom a homerx-féle tésztát)
Az archívum kedvéért, ha eltűnne a videó: a készítő szerint elkészítés után a liofilizált kucsmagomba állagra olyan, mintha friss lenne, míg a simán szárított - szerinte - enyhén rágósabb, de több gombával ellentétben nem zavaró mértékben. Kóstolás előtt kis vízzel, vajjal, sóval élesztette fel a két fajta gomba alapanyagot. Ízben mindkettővel elégedett volt, de a liofilizált ízben is teljesen hozta a friss gombáét.
Persze, pontosan tudom a technológiáját. A sima szárítást sok gomba esetében alkalmazom. Vagy alkalmaztam, de már nem, mert nem tetszett. Emiatt és tök más dolgok miatt is gondolkodom liofilizáló építésén. Vagy hát... onnan is indíthatnám, hogy műgyanta öntőformához jó lenne építeni egy vákuumkamrát és akkor azt ennek megfelelően tervezném stb., ez már off.
Eperből tetszik, de pl. banánból az aszalt sokkal jobban bejön ízre is, meg mechanikusan egy őrlőmnek is már. :) Csak azt nem tudom vajon rehidratálást követően jobb lesz-e egy liofilizált, mint egy sima szárított. Az a sejtésem, hogy nem. Kinézetre száraz állapotban valószínűleg tetszetősebb, mert kb. eredeti nagyságú marad, azonban az epernek is olyan az állaga (legalábbis szárazon), mint annak a rugalmatlan, morzsolódó "habszivacsnak".
ha tartositasi modszert kerdezel, akkor a hkg-nal is vagy a fagyasztast, vagy a szaritast javaslom,. nalam mindketto bevallt. ugyanez igaz a tobbi kg-ra.
szerintem nem tudod valojaban liofizialni. az egy mas technologia, nem egyenlo a fagyasztassal, specialis gep kell hozza. ott valojaban vaakumban, hutessel vonjak ki a nedvesseget a termotestbol. egyes gombak ilyenkor elvesztik az eredeti szinuket, mig masok megratrjak.
Apropó szárítás. Liofilizált (fagyasztva szárított) gombával volt már valakinek dolga? Vajon jobb lenne pl. hegyes kucsma esetében a sima szárítás helyett? Illetve más, kommerszebb gombánál vajon jobb állaga lesz rehidratálást követően, mint sima szárítottnál?
Mivel pusztait nem találtam még, nem hangzik annyira hitelesen, amit mondok. Igazából a többi kucsmánál úgy járok el, hogy a láthatóan rossz (akár penészes, baktérium fertőzött) részeket eltávolítom. De a maradékot csak akkor használom fel, ha valóban kontrasztosan zongorázható a különbség. De ez max. 5 db, ami véletlenül kerül a többi közé egy-egy alkalommal, mert éppen nem látható felszedés előtt a hibás rész.
Lábon száradtat nagyon ritkán gyűjtök, de azt vettem észre, nem mindegy, hogyan szárad a természetben (sem). Ha égett autógumi vagy 5 napon át érlelt, félig üres sörös doboz szaga van, akkor kuka. Ha kellemes vagy akár jellegtelen, és látszik, hogy hirtelen száradt, akkor OK. De ha ilyet gyűjtök, azt az adagot totál külön kezelem a többitől. De a tieid ránézésre gyorsan száradtak, ahol száradtak, a melegnek és a légmozgásnak köszönhetően. Ha nem éreznék rossz illatot, simán felhasználnám őket. Mármint a perzselt részüket is. A zsengébb részeket minden további nélkül.
persze, de azért a nagy őzláb és a pusztai között van különbség. még a tűlevelek alól nem jól kilátszó rizikék ilyenek, akárhányszor átmész egy részen, fogsz találni párat. azokhoz is szinte felette/mellette kell állni, mert amúgy rejtve marad.
a lábon száradtak kuka vagy érdemes beáztatni picit?
amúgy, bár ez nyilván nem újdonság a rutinosabb pusztaizóknak, de:
- én értem ki "először" ma a tetthelyre. legjobb tudásom szerint átpásztáztam
- később megérkezett egy idegen (mint utólag kiderült, topiktárs), aki nekiállt átpásztázni, ahol én már voltam. picit sajnáltam is érte (nem kellett, szeme mint a sasé, a képfeldolgozó processzora meg jóval fejlettebb az enyémnél, amikor beszélgetve mentünk tovább, vad magyarázás közben is kiszúrta a mindent is).
- még később jött két öreg, ők is nekiálltak átmenni ugyanazon a részen. őket már együtt sajnáltuk a topiktárssal :)
- végül mindenki elment, de nekem még volt fél órám és újra bolyongtam azon a részen, ahol mindannyian voltunk már
na, ez utóbbi körben találtam még több folton összesen 10-15 darabot. :)
mint minden kucsmat, hokezelni kell. ha ram hallgatsz, akkor egy enyhe olivan, fokhagymaval megfuttatva, majd tesztara rateve eszed meg. sztem tettem fel kepet nehany hete, ha nem ide, akkor a mit foztok holnapra forumra. en szeretem sajttal dusitani.
köszönöm a mindenféle tippeket, amit itt a topiktársaktól kaptam!
még abban segítsetek, hogy ha kezdésnek vajon párolom-pirítom és pirítóson megesszük, azzal nem pazarlom el? hogy érdemes felhasználni első körben, egyszerűen?
ráadásul rögtönzött mikro-topiktali is volt, jutott mindenkinek. innentől boldog ember vagyok kucsmailag, ha már semmit sem találok a szezonban, akkor is.
Tegnap szerintem olyanok menekültek el előlem, kocsival, ha észlelték, hogy hátulról jövök. Mármint elhagyatott helyen, a földúton, a kocsihoz képest hátulról, gyalog, mielőtt még... :D
Vegyes kucsmás kis erdőben tavaly találtam hegyesezés közben egy friss Arany fácán dobozt (mindig megnézem a lejárati dátumokat a találton, majd több boltban, hogy a polcon lévőkön mi szerepel.). Mellette nagy dolog papírzsepivel. A hétvégén ugyanezen a helyen találtam 2 db Kőbambis dobozt, pár méterrel arrébb Boci karamell-keksz-csoki papírt, felvágottas papírt (1-2 hete kerültek oda). Szerintem agancsozó lehet az én esetemben, mert a gombákhoz nem nyúlt. Csak épp mindig ott pihen meg.
Az alacsonyabb területeken, a ritkább lombos erdök szélén található. Olyan helyeken, ahova az avar meg tud maradni télen. Ilyen hely az Jura hegység alacsonyabb részei, ahol nem legelték szét még az erdő szélét a hülye tehenek.
Sajnos ez is egy csapadékmentes tél volt. Elég pesszimista vagyok. Itt később, inkább áprilisban jelenik meg.
Én speciel örülök, hogy vannak ilyen nyiladékok. Ha nem lennének, galagonyás sem lenne, szerintem. Más kérdés, hogy a télen sok a rezsipánik áldozatául esett.
De ha már itt tartunk galagonyást lehetne pl. védeni. Elég szép életközösség ki tud alakulni ilyenekben völgyekben, patakok mellett, ennek ellenére mostanság amerre én járok az a divat, hogy keresztül kasul utakat szabdalnak beléjük és sávokat vágnak vadászlesek telepítésére. Körülöttük meg nagy sugárban a földig kipucolják az aljnövényzetet. Azt meg kétlem, hogy egyedszámra olyan nagy veszélyben vannak a vadászlesek idehaza, hogy ezekkel a helyekkel így kelljen elbánni, hogy vadászparkot kell mindenképp kialakítani a patakparti életközösségből.
Igen,valahogy így értettem most ezt. Bár, azt is meg kell hagyni, hogy megfordultam a napokban olyan nyárfaerdőben is, ami lehet tényleg megérne egy védelmet. Elég szép méretű matuzsálemek álltak benne, ráadásul nem is sorokban, lehetséges hogy nem telepített. Tehát ilyenekből is lehetne találni összeveszésre alkalmas területet, de most nem ezekre gondoltam én sem.
Ipari erdő alatt szerintem a golfpálya aljú, 15 évesen kitermelt nyárasokat ért. Azok mondjuk azok is. Ipari erdők. Faültetvények. Fajsivatagok. Önmagában nem is lenne gond velük, kivéve, ha "rendes" erdő helyére kerültek. Ilyen nem tudom, van-e, ill. lehet-e / nem lehet-e. Egyet megnéztem most: Hencse déli végében 2020-ban termelték ki, ami volt, és kb. 2003-ban ültették. A környék tele van ilyen ültetvényekkel. Viszont az 1973-as légifelvételeken (fentrol.hu) szántó van ezek helyén.
Való igaz, hogy pl. a németekhez képest idehaza eléggé lazán "rendelkezhet" bárki az erdők felett. Náluk pl. a vadkempinget meg ilyesmit úgy, ahogy van, el lehet felejteni.
Azon gondolkozz el egy kicsit, hogy ki állít több tilalomfát hazánkban, az erdészek, vadászok vagy a természetvédelem...
Lehet itt okoskodni meg őserdőzni aztán ha azt veszed észre, hogy jó esetben le sem léphetsz a turista útról, rosszabbikban meg be sem mehetsz az erdőbe mert védett lett, akkor majd boldog lehetsz, milyen frankón működik nálunk a természetvédelem...
Náluk kompromisszumképtelenebb hatalmával visszaélő "hivatal" nem nagyon van kis hazánkban. Ráadásul kártékonyak is, hazudnak egyfolytában és soha semmiért nem vállalják a felelősséget. Mindezt a természetvédelem szent nevében persze...
Konkrétan azon gondolkodom, hogy megveszek valahogy pár erdőt. Persze, csak a foltokat valahogy kiméretném. :D Ha lehetne. Fogalmam sincs, mennyire lehetne elaprózni...
Ripsz-ropsz csehezésből lett egy hasonló "kompozícióm" nekem is. :) 588 g cseh + egy kormos élű szépség. A tönkök egyre nyúlánkabbak, csak dokumentációs célból hagytam meg őket. Überbrutál, 20 centi fölöttit még nem találtam idén.
Akkor jobb minél hamarabb beleveselkedni a gyűjtésbe, mert a termőhelyre vigyázni na az nem fog idehaza menni. Főleg hogy ahol nő legtöbb esetben ipari erdő.
Nálunk a Ceh kucsmagomba szedése egy lépésre van a tiltástól. Nem került még vörös-listára, de úgy megfogyatkozott, hogy a VU kategóriába került (Espèces vulnérables), azaz sérülékeny fajok kategória. 9 gyakran szedett gombafaj került bele ebbe a kategóriába.
hát nem vagyok egy szabokucsma :), ennyit találtam a mindenki által ismert helyen a mindenki által ismert helyi szigeten.
olyan amúgy, mintha nagy hullám nem is lett volna a szárazság miatt, ez meg már valami "másodtermés". aztán persze az is lehet, hogy egy hét múlva tömegesen lesznek, bár nem hiszem.
Meg lehet. A belseje szétmegy nagyjából, a külseje kissé rágós marad. Nem mindenkinek tetszik. Nekem "elmegy". Kb. süveg hossznyit szoktam felhasználni, de csak a zsengékből. Kb. 3-5 mm-es karikákra vágom. Ha az átlag géva, laska állagával nincs bajod, szerintem ezzel sem lesz, bár kissé talán szívósabb.
lett egy kis zártkertünk a határmenti mellett, totál szerelem, nagypapi koromban :) simán ott akarok élni, és életemben először végre nagy(obb) fáink is vannak, de nincsenek jó állapotban a folyamatos csapadékhiány miatt. pedig szempont volt a vásárlásnál, hogy egy relatíve csapadékosabb része az országnak. remélem idén jobb soruk lesz. és persze azt is, hogy júniusban legalább akkora bronzosokat lövünk, mint tavaly, az fantasztikus volt!
De tudod miért? Mert amikor tömegesen nőnének nálunk nem nagyon van eső. Idehaza akkor lehet ilyet sokat szedni, amikor augusztus elején sok az eső. Olyankor sok előjön, kék meg varashátú. 2016-ban volt ilyen augusztus, akkor mi 4 vödörrel szedtünk. Ami általában szokott lenni, hogy nő a júniusi esőkor, az semmi. Azzal a mennyiséggel össze se hasonlítható.
a 0-20 cm közötti talajnedvesség térkép most egész jó mindenhol. ami nem tetszik, hogy bozsok, ami köztudottan a világ legjobb közepe, eléggé harmatosan muzsikál ezen a téren, lassan két éve. :/
Most jött elő nálunk galagonyásban a kucsmagomba. Egy kis helyen volt, máshol nem, ott se ahol régen sok volt. Nem túl nagy mennyiség, de egy hasmenésre elég lesz.
Mennyiséget én sem akarok belőlük, csak "valamennyit". Kísérletezni. Amúgy sincs nekik hely, max. ha szárításra kerül a sor. A fagyasztó a múlt héten betelt, amiből 2 fiók (kb. 35 l) dinsztelt cskg. :D
nemtom, galasz, hal40, homerx, meg még páran minden évben "szerencsések" velük ;)
de mondjuk én nem rekordokra hajtok, nekem az adrenalin kell, a szívdobbanás, amikor megpillantok egy valamit, amiről azt gondolom, hogy "csak neeem..?". aztán persze pkg helyett kiszáradt lócitrom lesz századjára is, de annál többet ér, amikor százkettedjére meg nem (a százegyedik egy őszibarackmag volt :))
Az a baj, hogy az ízleteshez, sötéthez szerencse is kell. A cseh évről évre általában megbízhatóan előjön. A többi - ahogy átjön nekem - valamivel bizonytalanabb. Ez még megvan szorozva azzal a ténnyel, hogy a cseh *mindenhol is* nő. Legalábbis csak vicc szintjén egyszer szórakoztam egy visszaút során, hogy random módon megálltam és benéztem ide-oda, max. 5 percig. 2 helyen találtam is, ahol amúgy szándékosan eszembe nem jutna keresni. Nem sokat, egy-egy maréknyit. Az ízletes azért finnyásabb. Évek óta hajtok tölgyes, kőrises, harmadsorban pedig nyáras helyeket, minimális eredménnyel. Igazából erre a nagy semmire sokkal több energiám elmegy, mint a csehek összeszedésére. Az kb. tényleg annyi, hogy kimegyek, és a "derekát" felkapkodom. Ennél a fajnál megtérült már a nem kevés utánajárás, a többinél mindeddig gyakorlatilag semmi eredménye.
Pusztai esetében szintén körbejártam egy csomó, a képek alapján teljesen megegyező borítású, fekvésű helyet, 0 eredménnyel. Itt annyiban hunyó vagyok, hogy mivel többé-kevésbé a csehekkel egy időben nő, csoportosíthatnék át időt további vagy gyakoribb pusztai keresésekhez. Csak ezzel meg úgy vagyok, hogy a legjobb kucsma az, amelyiket éppen lapátolom befelé. :)
Irigyed vagyok! :D Igazi Joe Sixpack-hez méltóan bontok is egy sört, megnyomkodom a távirányítót, közben duzzogok magamban és nekiállok másokat hibáztatni, hogy ennyivel le vagyok maradva. :D
tessék, akkor 3 egész pkg-vel előrébb vagyok (inkább 0,3... :))
sőt, két éve a kertünk mellett találtam két morchella vulgarist! két hét és oda is ballagok, csak fel kell venni hozzá a VadDisznóVédő2000-et, mert a villanypásztor túloldalán ők élnek nagy intenzitással
Vagy egy boldog ember volt. És / vagy OCD-s. Stb. Abban biztos vagyok, hogy ha vissza tudnék menni az időben, olyan pofont lekennék magamnak, hogy bizonyos dolgokat nem fényképeztem le annak idején, akár tök más témában is, hogy ihaj...