Keresés

Részletes keresés

pascas Creative Commons License 2009.11.03 0 0 342
És a másik, szintén egy forumról google-ztam: (És teljesen egyetértek vele, attól hogy kijelentem magamról, hogy holnaptól olimpiai bajnok úszó vagyok, még ha ezt hangosan és sokszor el is ismétlem, még nem leszek az)


Tisztelt Ügyvéd úr!

Egy a közeli hetekben (hónapokban?) átadásra kerülő új építésű lakással kapcsolatban szeretném egy kötbérrel kapcsolatos ügyben véleményét kérni:

Az adásvételi szerződés (a továbbiakban ASZ) következő pontjai szabályozza a kötbért - szó szerint idézek:

ASZ 5.1.: "Az eladó kötelezettséget vállal arra, hogy ...legkésőbb az ASZ megkötésének napjától számított 16 hónap utolsó napjáig vevők részére birtokba vételre felajánlja ("Ingatlan készre jelentése") az alábbi együttes feltételek teljesülése esetén:
(a) az ingatlan rendeltetésszerű használatra alkalmas, melyről Eladó Vevők felé nyilatkozik.
(b) Eladó az illetékes építésügyi hatóság által kiadott használatbavételi engedély birtokában van."

ASZ 5.8.: "Eladó jogosult a birtokba adás felajánlásának napját , azaz az „Ingatlan Készre jelentését” egy alkalommal legfeljebb 3 hónap
al későbbre halasztani, amit a felek nem tekintenek szerződésszegésnek és az eladó erre vonatkozóan semmilyen kártérités, illetve kötbér fizetésére nem kötelezhető. Amennyiben Eladó … kötelezettségének az elhalasztott határidőben sem tesz eleget, úgy az elhalasztott határidő leteltétől a birtokbaadás felajánlásak napjáig … kötbért köteles Vevők részére fizetni. Eladó legfeljebb 90 napi késedelem idejére köteles kötbért fizetni, azonban 90 napot meghaladó késedelem esetén Vevők jogosultak … elállni.”

Külön pontok rendelkeznek a birtokbaadási eljárásról, a műszaki átadás átvételről, de ezek a kötbért csak egy mondat erejéig érintik:
ASZ. 5.3.(ii) „Ha az ingatlan rendeltetésszerű használatra alkalmas, Vevők az ingatlan birtokbavételét nem tagadhatják meg.”

A mi esetünkben a 16+3 hónap 2009. augusztus 31-én telt le.
2009 július 31.-i dátummal kaptunk egy levelet, Tárgy: Értesítés Ingatlan Készre jelentéséről melyben értesítenek, hogy
„az ingatlan rendeltetésszerű használatra alkalmas”,
„az ingatlant a mai nappal birtokba vételre felajánlja, azaz az ingatlant a mai nappal Készre jelenti.”

A lakásban még bőven dolgoznak, azt utoljára májusban tudtuk megtekinteni. Több, akkor felmerült kifogásunkat a mai napig nem oldották meg, műszaki átadás még nem volt, a lakáshoz kulcsot nem kaptunk stb, így a rendeltetésszerű használat csak annyiban teljesült, hogy ezt Eladó közölte velünk.

Az ügyfélkapcsolattal megbízott munkatárstól azt az információt kaptuk, hogy azzal, hogy Eladó kijelentette az ingatlan rendeltetésszerű használatra alkalmasságát, eleget tett a szerződés szerinti kötelezettségének és kötbér kötelezettségük nincs. A vevők viszont nem tudnak meggyőződni e kijelentés valóságtartalmáról.

Ezzel kapcsolatban a következőket szeretném kérdezni:
Az ASZ szerint a készrejelentéssel, és az ingatlan rendeltetésszerű használatáról történt tájékoztatással Eladó eleget tett az ASZ-ben foglaltaknak. A lakást viszont még hetekig, hónapokig nem tudjuk rendeltetésszerűen használni. Jogos-e a kötbér igényünk, vagy Eladó az ASZ-ban elrejtett jogi csűr-csavarral ezt ügyesen előre kivédte?
A lakásban még munkavégzés folyik, oda bejutni nem tudunk. Köteles vagyunk-e elfogadni az Eladó nyilatkozatát?
A mai napon kérünk egy hivatalos, írásbeli tájékoztatást a lakás jelenlegi műszaki állapotáról. Amennyiben ennek alapján a rendeltetésszerű használatra alkalmasság nem áll fent, érdemes-e később a jogi utat választani?

Az ASZ-ben megfogalmazott, az Eladónak maximum 3 hónapos kötbér fizetési kötelezettségére tett kitétel nem jelenti-e az erőfölénnyel való visszaélést, a szerződésen ugyanis nem volt lehetőség módosítani, azt vagy elfogadjuk, vagy nem szerződünk.



Válaszát köszönettel várom, több lakótárs nevében is.

Pali

ÉS A VÁLASZ:


Tisztelt Pali! Az eladó részéről a teljesítés egyelőre nem valósult meg, az egyoldalú nyilatkozatok ezt nem helyettesítik, így a jogi út indokolt lehet.
Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd
pascas Creative Commons License 2009.11.03 0 0 341
Sziasztok!

Beszúrok 2 dolgot ami érdekelhet titeket is. Én szívem szerint nagyon szeretném tudni, hogy egy időegyenesen ábrázolva, eseményeket és egymásra hatásokat egzaktul definiálva a cordia szerint hogyan néz ki egy lakás átadása, kötbér stb...


Talán segít:
http://www.amiotthonunk.hu/plugins/content/content.php?content.2510
ZRobi Creative Commons License 2009.11.03 0 0 340

20-ból 6-ot???

Azért általános iskolában is egyest adtak!

És a többi???

Előzmény: Liquidz (333)
ZRobi Creative Commons License 2009.11.03 0 0 339

Ugyanazt az 1 oldalt küldték most,mint először

-már ez is furcsa, a kísérőszöveget sem értem

-a másik fura dolog, hogy (mit ad isten) ez a papír az elállási dátum előtt 1 nappal jött...

Szóval én már semmit sem értek

pszab2 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 338

Ahha. Sajnalatos, de remelem a kotberrel kapcsolatban tenyleg lesz megegyezes, raadasul jo lenne valami kozos amit elfogadnak, nehogy mar mindenkinek egyesevel kelljen....

No akkor szinte biztosra  veszem hogy iden nem is lesz meg az osszes muszakii atadas se.

Előzmény: Liquidz (337)
Liquidz Creative Commons License 2009.11.03 0 0 337
Jaja ez a helyzet..
Remelem a kotberrol tenyleg targyalni akarnak, es nem a szerzodest elmagyarazni. Szerintem ha tenyleg beszelgetni akarnak rola, abban kell ervenyesiteni a kijavithatatlan hibakat is (azon felul, hogy atadasig illene jarnia a kotbernek, de semmikepp sem juli 31ig)..
Olyanokra gondolok, mint 20 centis kilepo a teraszra.

100 lakas atadasa szerintem nincs meg ket het alatt. Inkabb harom. Egy ember van ra... Ettol fuggetlenul szerintem ha ennek a nagyresze megvan, beindulhat a birtokbaadas is.
Előzmény: pszab2 (336)
pszab2 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 336

Szoval kotber mar nem jar

 - vagy a jul 31. kijelentes ota

 - vagy a muszaki atadasod /1 honapja/ ota

 - vagy a mostani kijavitas ota

 

De, bekoltozni meg nem koltozhetsz, mert nincs tarsashazza nyilvanitva??

 

Egyebkent pedig ha meg ez a kovetkezo 100 muszaki meg is lesz mostanaban /mennyi ido lehet ez?/ mikor lesz az utolso 100. Es akkor meg birtokbaadas...

Előzmény: Liquidz (335)
Liquidz Creative Commons License 2009.11.02 0 0 335
Nem kell még átvenni, mert nincs társasházzá alakítva (vagy valami ilyesmi). Ha az megvan, akkor jöhetnek a birtokbaadások. Persze csak a műszakiak befejezése után. Eddig úgy 40 műszaki volt, most fog jönni kb 100.

A jogerőset az egész házra küldték ki, elvileg mindenkinek (+ banknak).
Előzmény: pszab2 (334)
pszab2 Creative Commons License 2009.11.02 0 0 334

Sajnálom'

De kerdeznek.

- Igy most at kell venned?

- A jogeros HBV penteki kikuldesen mit ertesz? A lakasodra vagy az egesz hazra? Mert ez utobbirol sincs semmi hivatalos infom.

 

Koszi

Előzmény: Liquidz (333)
Liquidz Creative Commons License 2009.11.02 0 0 333
Hömm. Hát a 20 hibából javítottak 6-ot határidőre. Azt persze még nem, amit fél éve kértem. Ja és elvileg pénteken kiment a jogerős használatbavételi. Ez jó hír?
Előzmény: ZRobi (332)
ZRobi Creative Commons License 2009.11.02 0 0 332

Annyit írtak, hogy elnézést kérnek a kellemetlenségért, most már nagyonnagyon dolgoznak a műszaki átadásokon.

Ez is röhej azért...még sincs kedvem nevetni valahogy.

Van valakinek új híre?Csak jót várok, rossz volt már elég :)

pszab2 Creative Commons License 2009.10.31 0 0 331
Logikusabbnak tűnik,hogy nem szeretnék, hogy biztosan tudjuk (esetleg még bizonyitani is), hogy hazudtak az állapotokkal kapcsolatban. Persze az is lehet, hogy sokan lopják a diszperzitesvödröket. :)))
Előzmény: dodala (330)
dodala Creative Commons License 2009.10.30 0 0 330
nekem azt mondták, hogy a szerdai fővállalkozó meetingen kérték az építtetők, hogy ne mászkáljon be senki, mert zavarják a munkát és eltüntek dolgok. Ti mit loptatok el? Én egy vakoló kanalat....:)
Előzmény: pszab2 (329)
pszab2 Creative Commons License 2009.10.30 0 0 329

Nem tudnak most ezzel foglalkozni. Ennyi.

Előzmény: mollis2 (328)
mollis2 Creative Commons License 2009.10.30 0 0 328

És Neked mivel indokolták, hogy nem nézheted meg? Azert ezt meg kell indokolni. Hogy nem nézheted meg mert .....

Már kezdek belenyugodni jó ha jövöre meglesz a lakásom.

Előzmény: pszab2 (327)
pszab2 Creative Commons License 2009.10.30 0 0 327

Nekem sem, de mintha egyszer azt olvastam volna valahol, hogy kotelezo, hogy beengedjenek.

Előzmény: mollis2 (326)
mollis2 Creative Commons License 2009.10.29 0 0 326

Huha!És mégis mivel indokolták, hogy nem nezheted meg a sajat lakásodat??

 

Előzmény: ZRobi (325)
ZRobi Creative Commons License 2009.10.29 0 0 325

A határidő nálam új értelmet nyert júl. 31 óta...:((

Képzeljétek nem engedik hogy megnézzem a lakásomat!Röhej ez az egész úgy ahogy van:((

pszab2 Creative Commons License 2009.10.28 0 0 324

Szomoru, hogy mire bekoltozunk lassan mindenkinek van valami ami miatt elegedetlen /nekem is, nem is egy/.

De egyebkent a hasznalatbaveteli engedelyen szerepelt par eset aminek kesz kell lenni bizonyos hataridokre. Ilyen pl a homlokzat. Erre ha jol emlekszem ennek a hatarideje november 15.

 

Előzmény: lopunci (323)
lopunci Creative Commons License 2009.10.28 0 0 323
Vicces, hogy nekem is pont ez jutott eszembe, talán útban lehetett valakinek, így inkább felb@szták a korlátra.
Kíváncsi vagyok, az oldalsó épületek mikorra kerülnek sorra.
Amúgy amikor először megláttam az oldalsó épületeket a valóságban, azt hittem agyvérzést kapok.
Úgy néz ki a homlokzat, mint valami szocreál cucc,egy régi laktanya több tíz éves festéssel.Hogy ki találta ki ezt a fáradt szürke, vagy nem is tudom milyen jellegtelen, ócska, undormány színt, el nem tudom képzelni.Egyáltalán nem is tudok már örülni.
pszab2 Creative Commons License 2009.10.28 0 0 322

Azaz. A kereskedo mar nem tudta tovabb tarolni, kellett a hely a raktarban :))))))))))))))))))))

Előzmény: lopunci (321)
lopunci Creative Commons License 2009.10.28 0 0 321
Már elkezdték a sétány felőli oldalon szerelni sorban a zöld erkély üvegeket, talán ez már jelent valamit...:-/
ZRobi Creative Commons License 2009.10.28 0 0 320
Mi lesz jövő hétfőn?
Előzmény: Liquidz (319)
Liquidz Creative Commons License 2009.10.27 0 0 319
Hát igen, amilyen az adjonisten...
Na mindegy, jövő hét hétfőn ez is kiderül.
Előzmény: ZRobi (318)
ZRobi Creative Commons License 2009.10.27 0 0 318

A nyilatkozat nyilván azért született, hogy ne kelljen kötbért fizetniük!!Jó reggelt!

Én természetesen megtámadtam :)

Még augusztusban, de a válasz az volt, hogy őket nem érdekli,nem fogadják el a kötbérigényemet...erről ennyit...

Előzmény: Liquidz (317)
Liquidz Creative Commons License 2009.10.27 0 0 317
Van a hivatalos álláspont (szerződés), meg van mindkét oldalról nyomás. Nyilván ők sem szeretnék megkockáztatni, hogy akár csoportosan, akár egyénileg megtámadják a július 31-i nyilatkozatukat. Ezt gondolom nem is fogja senki megtenni jó indok nélkül (pl. nem javították ki a hibákat, vagy kikényszerítették az átvételt). Az egyeztetett kötbért pedig vagy elfogadják és teljesítik 60 napon belül, vagy a következő nap mehet a fizetési meghagyás..

Addig is hivatalosan semmit nem tudsz tenni (kivéve a nyilatkozat-támadást, ami nyilván saját jólfelfogott érdekéből nem tette meg eddig senki)...
Előzmény: pszab2 (314)
pascas Creative Commons License 2009.10.27 0 0 316
Sajnos az a baj, hogy "Lakások szívvel lélekkel" szlogen ide vagy oda, én is teljesen így látom a helyzetet mint ZRobi. :(
ZRobi Creative Commons License 2009.10.27 0 0 315

Milyen kötbérről beszélsz...?Amit 5 év pereskedés után nem kapsz meg, mert addigra nem lesz kitől? :((

Ne álmodozzunk,kérem alássan.

Én kb. 200 méterre lakok az építkezéstől és 1-2 hetente elmegyek arra...hiába vesz át vki egy lakást(nekem már ez is csodaszámba megy), nem tud sem autóval, sem gyalog bejutni a "kész" gúnynévvel illetett házába/lakásába...

A pár napja itt közzétett fotókból ez látszik, de élőben még siralmasabb a helyzet, és kb. két hete nem változott semmi!!!Addig még felraktak egy-két téglát ide-oda, de azóta semmi!

Ha valaki tud valami pozitívumot is írni,várjuk!

Előzmény: Liquidz (313)
pszab2 Creative Commons License 2009.10.27 0 0 314
Szerintem csak akkor hiusul meg az atadas ha olyan jellegu a hiba, hogy nem tudod rendeltetesszeruen hasznalni a lakast. Egyebkent kenytelen vagy bekoltozni es minden egyes hibakijavitas miatt otthon varni a szereloket. Lehet inkabb a februari atadast valasztanam.... De javitsatok ki ha rosszul tudom.
Előzmény: Liquidz (313)
Liquidz Creative Commons License 2009.10.27 0 0 313
En alairtam a muszaki atadast azzal, hogy okt31-ig javitjak a hibakat (egyebkent konnyen elojohettek volna azzal, hogy "a kovetkezo szabad idopont februar 31-en van", es megcsak nem is vitatkozhatsz). Ez igy nekem jonak tunik, elviekben akkor vagy hamarabb koltozhetek, mint a tobbi lakotars, akinek megvolt a muszaki. Ha nem javulnak ki, meghiusultnak tekintendo az atadas, tovabb folyik a kotber.
Előzmény: pascas (311)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!