Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2009.08.14 0 0 1667

Kösz az észrevételeket.

A lágyindításnak semmi más szerepe nem lenne, csak hogy az inverter ne dobjon egy hátast a bekapcsoló kompresszortól. De úgy néz ki borul még ez is, mert kiderült, hogy a hűtőagregát nem 250 W, hanem 1000/1200 W-os.

Ilyen pedig abszorbciósban nincs....

 

De azért játékképpen bekötöm a flex kis dobozkáját egy próbára.

Előzmény: Tzl (1664)
Tzl Creative Commons License 2009.08.14 0 0 1666

Közben végiggondoltam a hűtő felépítését, és ott pont egy nagy rugással kell indulni, ami átfordítja a kompresszort, majd utána már lendületből továbbforgatni. Tehát azt is mondhatnánk, hogy akármilyen motor is kerüljön egy hűtőbe, a lágyindítás nem igazán értelmezhető. :o)

 

A fázistoláshoz:

Ne haragudj, de nem tudok mit hozzászólni az írásodhoz. Régen tanultam már ezeket, és azóta nem is volt rá szükségem. Elméleti síkon én már ott elekadtam, hogy mi lehet egy lágyindítóból kijövő szétcseszett szinusz fourirer-je. :o)

De ha jól értem, szerinted a jelalaktól függetlenül, a kondi mindig az alapharmónukushoz képest tol 90 fokot? Ami jelen esetben kosntans 50Hz. Én ezt kétlem.

 

Ha lenne több időm bepötyöghetném Matlabba, vagy kipróbálnám egy porszívó lágyindító és egy centrifuga motor párost. :o)

De nem hiszem, hogy van értelme, mert egy hobbielektronikás fórumon egy hónappal ezeleőtt "valaki" pont ilyen problémával küzdött, és akkor sem indult el a hűtő inverterről a flex lágyindítóval sem, és ott sem jött okosabb tanács, mint az abszorciós hűtő. :o)

 

Tzl

 

Előzmény: locsemege (1665)
locsemege Creative Commons License 2009.08.14 0 0 1665
Kezdem a végéről. A pragmatikus megoldási javaslattal egyetértek, hiszen a jelenlegi felálásban el van ez bonyolítva.

Szerintem egyfázisú aszinkron motort normálisan lágyan indítani nem lehet!

Ez igaz, bár kis feszültségről, nagy slippel azért lehet valamit kezdeni vele.

bár a kondi fázistolása közel sem annyi lesz, mint egy tökéletes szinusznál

Ezt inkább meg sem "hallottam". Nem szinuszos periodikus jelnek megcsinálod a Fourier felbontását, tehát alapharmonikusra és felharmonikusokra bontod a jelet, majd végigszámolod az egészet ezek szuperpozíciójaként, már ha lineáris rendszert feltételezhetünk. Nem a fázistolás lesz más, hanem a jelalak, hiszen a felharmonikusokra kisebb reaktanciája lesz a kondenzátornak, mint az alapharmonikusra. A motor tekercsének meg az alapharmonikusra lesz a legkisebb reaktanciája.
Előzmény: Tzl (1664)
Tzl Creative Commons License 2009.08.14 0 0 1664

Én meg felületes olvasást érzek. :o)

 

Nem az inverterről írtam, hanem Xanti kolléga valamilyen flexből kiszedett lágyindítójáról. Mivel a flexekben sima soros motor van, - aminek teljesn mindegy a jelalak - ebből feltételezem, hogy ez a lágyindító a lehető legegyszerűbb módon, vagy sima fázishasítással vagy valami pwm megoldással futtatja fel a feszt.

 

És nem azt tartom kizártnak, hogy egy 50Hz-et imitáló bármilyen inverterről elmenjen egy egyfázisú aszinkron motor (bár a kondi fázistolása közel sem annyi lesz, mint egy tökéletes szinusznál, de ettől még elindulhat), hanem azt, hogy a fenti jellegű lágyindítóval tényleg lágyan elinduljon.

 

Szerintem egyfázisú aszinkron motort normálisan lágyan indítani nem lehet!

 

Továbbra is azt mondom, ha az inverter, meg egy lehetséges lágyindító árát hozzáadjuk a hűtő árához, akkor olcsóbb egy abszorciós hűtő, kicserélve a fűtőpatron 24 voltosra.

 

Tzl

Előzmény: locsemege (1662)
alto Creative Commons License 2009.08.14 0 0 1663
Így igaz.
Előzmény: locsemege (1658)
locsemege Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1662
Itt ködösítést érzek. Mit értesz "agyonvágás" alatt? Alapharmonikusra ugyanannyi a fázistolás, mint a boltban frissen vásárolt, garanciális, vákuumfóliázott szinuszé :), a PWM kapcsolási frekvenciáján a motor tekercsének reaktanciája olyan nagy, hogy ott gyakorlatilag áram nem folyik, mágneses tér nem keletkezik. Ráadásul nyilván a kapacitív terhelésre gondolva nem közvetlenül a PWM-et engedik ki a drótokra, hanem aluláteresztő szűrőt követően, így szerintem jó lesz ez az utángyártott, gagyi kínai szinusz is. :)
Előzmény: Tzl (1660)
locsemege Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1661
Abban simán kiegyezek, azzal már lehet forgó mezőt csinálni. ;)
Előzmény: Törölt nick (1659)
Tzl Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1660

Ami a gyakorlatban másfél! :o)

 

Azért egyfázisú, mert egy fázisról megy, de valójában van benne egy főfázis, ami direktbe megy a 230-ra, és van egy kisebb teljesítményű segéd, és ennek tolják el  a fázisát néhány fokkal, általában egy soros kondival.

És az már terhelés és motor függő, hogy ez a segédfázis állandóan megy, vagy csak induláskor.

 

Xanti!

Öszintén megmondom még nem próbáltam egyfázisú aszinkron motort semmilyen módon lágyindítani, de 99%-ban biztos vagyok benne, hogy bármilyen fázishasogatós ill. a kitöltéssel játszó lágyindító elektronika agyonvágja a szinuszt annyira, hogy a segédfázis fázistolása nem lesz megfelelő, így nem fog elindulni.

 

És mivel a hűtő nem bizergálható ötletem sincs több. :o)

 

Tzl

Törölt nick Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1659
Egyezzetek ki a kettő átlagában - 2 fázisban :-)
Előzmény: locsemege (1656)
locsemege Creative Commons License 2009.08.12 0 0 1658
Csak arra utaltam, hogy egy fázissal kicsit nehéz forgó mágneses mezőt csinálni. Bár lehet olyat játszani, hogy áll a gép, s amerre megpörgeted kézzel, arra fog forogni. Ugye az aszinkrongép karakterisztikája miatt. Nagy slipnél kicsi a nyomaték. A segédfázis éppen a forgó mezőt hivatott létrehozni.
Előzmény: alto (1657)
alto Creative Commons License 2009.08.12 0 0 1657
Egyfázisú az, csak van egy segédfázisa.

Bár háromfázisút is el lehet indítani úgy, hogy az egyik fázisát kinevezed segédfázisnak és oda teszed a kondit.
Előzmény: locsemege (1656)
locsemege Creative Commons License 2009.08.11 0 0 1656
Az egyfázisú aszinkron motor is háromfázisú szerintem. ;)
Előzmény: Tzl (1654)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.11 0 0 1655

A helyzetet bonyolítja, hogy a hűtő nem birizgálható, mert csak használatra van kiadva. Már szereztem ilyen flexbe való lágyíindítót, de ez a hálózat rákapcsolásának pillanatától számítva kb. 4-5 mp alatt adja ki a teljes feszt. Finoman adja, félvezetős.

Így ez ha a kompresszorral jó is lenne, de mindenképp a hőkapcsló után kellene tenni. Mert hisz ő ott kapcsolgatja magát ki és be.

Előzmény: Tzl (1654)
Tzl Creative Commons License 2009.08.11 0 0 1654

Hali!

 

Én csak a nagyflexekbe épített lágyindítót ismerem. Az csak egy néhány tíz ohmos soros ellenállás, amiről felpörög a flex, majd pár másodperccel később söntöli egy kontakt. Ennek a hátránya, hogy ebben a pár másodpercben nem szabad terhelni a gépet, mert leég az ellenállás. Ez egy hűtőnél kivitelezhetetlen, mert az pont azért rúg indulásnál akkorát, mert terhelésen kell indulnia a kompresszornak.

 

A hűtőkben tudtommal egyfázisú aszinkron motorok vannak, - és pont a nagy induló terhelés miatt sokban indító relével - és ezeket nagyon nehéz lágyindítani.

Én vagy mepróbálnék rágányolni egy 24voltos egyenáramú motort, vagy vennék egy abszorciós hűtőt. :o)

És nem kizárt, hogy olcsóbban kijössz, mint egy lágyindító plusz inverter...

 

Üdv:

Tzl

Előzmény: Törölt nick (1651)
bringi Creative Commons License 2009.08.10 0 0 1653
Hát igen.
A 10-12 szeresét felrántja induláskor mint a névleges teljesítménye...
Előzmény: Törölt nick (1651)
Uldin Creative Commons License 2009.08.10 0 0 1652

Csomagküldés itt is:

http://www.ret.hu/Page.aspx

 

Előzmény: naox (1649)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.09 0 0 1651

Üdv!

Keresnék megoldást 230 V-os hűtőláda 24 V-os üzemére. Már több invertert kipróbáltunk, sikertelenül. A hűtő kb. 250 W-os motorját még az 1000/2000 W-os inverter sem tudja beindítani. Próbáltunk német profi színuszos meg kamionos olcsóbb kategóriát is. Mindegyik lemegy hídba a kompresszor indulóáramától.

Van-e valakinek KIPRÓBÁLT megoldása?

A szerszámgépekbe épített lágyindítóhoz mit szól egy hűtőkompresszor?

alto Creative Commons License 2009.08.09 0 0 1650
Köszi, benézek oda.
Előzmény: naox (1648)
naox Creative Commons License 2009.08.08 0 0 1649
lomex meg kuld csomagot. lomex.hu
Előzmény: naox (1648)
naox Creative Commons License 2009.08.08 0 0 1648
az Oktogonon van a Conrad, extrem dragak, minimalis a valasztek, de szombaton is nyitva vannak. Ha meg vagy cuppanva, es koll egy tranyo vagy ellenallas szombaton, az van naluk is.
Előzmény: alto (1647)
alto Creative Commons License 2009.08.08 0 0 1647
Keresek Budapesten olyan elektronikai alkatrészboltot, ami nem zár be hétköznap már 5 órakor, pénteken meg még korábban :((

Ma délután fél öt tájban hármat is végigjártam, mindegyik zárva volt. Pedig a dolgozó ember máskor nem nagyon tud eljutni oda...

Ha valaki ismer ilyet, kérem, adja meg a címét, előre is köszönöm.
soproni feri Creative Commons License 2009.08.07 0 0 1646
Sziasztok!
A1644sz hirdetésem nem oszcillátor,hanem oszciloszkóp.
Elnézést a műhibáért.
zoli147 Creative Commons License 2009.08.06 0 0 1645
Sziasztok! ALSPA VF frekiváltóhoz keresek leírást, rajzot. Ha valaki tudna segíteni nagyon megköszönném.
soproni feri Creative Commons License 2009.08.06 0 0 1644
Sziasztok!
Eladó a képen látható oszcillátor vagy csere 2m,70cm mobilrádió 27Mhz-es erösítő.
Oroszlány Creative Commons License 2009.08.05 0 0 1643
Attól függ, mire is gondolsz pontosan?Mi a cél?
Előzmény: 83Szt3 (1642)
83Szt3 Creative Commons License 2009.08.04 0 0 1642

SZiasztok én segítséget szeretnék kérni lámpa vezérlő illetve villogtató elektronikával kapcsolatban.

Olyan szakit kleresek aki tudna nekem ilyet építeni természetesen megfizetem.,

Előre is köszi

Nick Grabowsky Creative Commons License 2009.07.22 0 0 1641
Hol kapható vajon kisméretű (a normál kb. 10 centisnek kb. a fele kellene) tolópoti?
locsemege Creative Commons License 2009.07.22 0 0 1640
A szoba csak a házimoziról jutott az eszembe, viszonylag ritkán látok 5.1-es audio rendszert a nádasban. :))

Hogy van-e ötletem? Már hogyne lenne! Először valamilyen úton derítsd ki, hogy milyen elven működik a kapásjelző, mi a jeladója. Tehát teszem azt végy egy ellenállás-mérőt, aztán nézd meg, mi a helyzet, ha nincs kapás, meg ha mesterségesen generálsz egyet, azaz megfeszíted a damilt. Én arra tippelek, hogy kontaktust ad - ezt írtam az előző hozzászólásomban -, de lehet optikai jeladó, vagy valami egyéb. Ha ez megvan akkor lehet tovább lépni, s csinálni valamilyen egyszerű szerkezetet, amelyik fényt, hangot, vagy akár mindkettőt generál, ha kapás van. De előbb ismerni kell, milyen jeladóhoz kell illesztenünk, mihez kell tervezni, amit szeretnénk.
Előzmény: bunkec (1639)
bunkec Creative Commons License 2009.07.21 0 0 1639

Köszi !

 

Nem a szobába pecázok, hanem vízparton, de ennek a módszernek a jellemzője, hogy nem kell egész nap a botot nézni, mert ha kapás van akkor jelzi az el. kap.jelző.

 

Lehet hozzá kapni gyári adó vevő rendszert , de az több száz ezer.Ezért gondoltam naiv fejjel, hogy ez úgy is működhet  ha közvtelenül valami hangfalat ,erősítőt kötök rá kábellel, nem kell feltétlenül adó-vevő.Ebből is látszi, hogy nem értek hozzá .

 

Van valami megoldási javaslatod, a pénzgyűjtésen kívül ?

Előzmény: locsemege (1638)
locsemege Creative Commons License 2009.07.21 0 0 1638
Kéne tudni, mi a specifikáció, de elmondásodból én arra következtetek, azon a csatlakozón a kapásjelző csak egy kontaktust ad, azaz kapás esetén például rövidzár, különben szakadás. Ez a jel triggereli szerintem az adót. Ha igaz ezen feltételezésem, akkor erre hiába kötsz házimozit - jut eszembe, te a szobában horgászol? -, nem történik semmi. Persze megoldható, hiszen lehet ezzel a jellel bármit vezérelni, ami egy jelet küld az erősítőbe.

Mondom ezt úgy, hogy feltételezés, amit írtam, az a fejlesztőkön múlik, mit, s hogyan valósítottak meg a berendezésben.
Előzmény: bunkec (1637)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!