Na, azért nem valamelyikteknek írok, mert mindenki mindenbe beleszól -))))
Üdv, és bocs.
1. A kivitelező kontra tervező ügyben csak annyit mondanék, magam voltam mindkét oldalom, igaz, a kivitelezésben nagyberuházások fővállalkozói vagy beruházói oldalát ismerem elsősorban. Azt higgyétek el: vannak tisztességes vállalkozók és tervezők egyaránt, mint ezt Hacsekkel többszrör le is írtuk. Korábban hosszas eszmefuttatás volt ugye a bizalom ügyében, erre most nem térnék ki részleteiben, de akit érdekel, érdemes visszalapozni.
2. Azért amit Robin írt a könyvekről, ahhoz szeretnék egy fiktív példát hozzátenni: ha mondjuk az ember felesége mondjuk vakbélfájdalommal küszködik, nem hiszem, hogy nekiállnék az orvosi könyvek alapján műteni. De nem öntenék kohóban vasgerendát, vagy nem gyártanék chipet a pincében, még ha Csobánka völgyben fekszik is, és az agyagban bőven van szilicium is. Meg pénztet sem nyomatnék, hogy aktuális bankrablásokra is utaljak.Szóval azért szeretném hinni, hogy nem feleslegesen tanultam mondjuk 10,5 évet az egyetemen, mert tök felesleges volt, ha mindezt könyvből is meg lehet csinálni.
3. Azért hogy Robin lássa nem haragból írtam, íme néhány ANYAG- ÁR a közelmúltamból:
* csempe: 1.500 - 6.000 között, igényszint szerint, úgy gondolom, felújítás és átlagos értelmiségi igény esetén olyan 3.500 körüli a reális költség ( m2-enként )
* padló: a teherbíróképesség érdekében a nagyobb vastagság miatt m2-enként 2-500 Ft-al több, itt kb. 3.800 - 4.000 a reálisan figyelembe vehető fajlagos költség
* a laminált parkettában nem vagyok otthon, a hajópadlót tudom, az is orientálhat: kb. 2.000 - 2.500.- Ft/m2 a fenyő, normális viszonyok között.
* festék: nincs még aktuális adatom, az még csak most jön.
* tapéta: mai ár: fűrészporos mezei 33,5 m hosszú, 0,53 m széles tekercs ára a BRICCO-ban 1.390.- Ft ( bruttó ) , ami kb. 15 m2-re jó. A többi akár m2-enként 2.500-3.000-ig is mehet, pl,. hőszigetelt kivitelben.
* szaniterben igényszint függő igencsak a dolog. Az Alföldi igen olcsónak mondható, egy normál kis mosdó akár 10.000.- körül lehet, a WC csésze is alig több ennél. Ugyanakkor más márkák , színezett kivitel esetén sokszoros költség lehet, a fűtött, melegvizzel alsó mosást is biztosító WC fedő akár több 100.000.- Ft-os árszintet is elérhet. A csapok sokszor drágábbak mint a szaniter. Egy keverős zuhany csaptelep 25.000.-nél kezdődik igényesebb kivitelben. ) Kludi ). A színes például nekem 40.000.- volt sárgában, ( a kék padlóhoz ) de ugyanez pirosban 60.000!
* a zuhanykabin valahol 80.000.- körül kezdődik, ugyancsak extrák függvénye az ár, a Jacuzzis bőven 150.000.- körüli.
* polc ügyben árakat nem tudok mondani az igényszint megjelölése nélkül, de javasolni tudok: ha megtervezed a polcodat, és legyártatod a faanyagot, majd otthon csillag csavaros - fúrógépes módszerrel összecsavarozod, kis ügyességgel minden barát és látogató csodájára járhat, egyedi polc-szekrény rendszered készülhet, olyan IKEA - szerű színvonalon, de annak a fele ára alatt!!!! Vájtszemű asztalosok kivételével - meg akik beléd akarnak kötni - a kutya nem nézi, hogy ha hanyattfekszel a padlószőnyegen, akkor alulról 66,3 fokos szögben kilátszik 2,4 csavarfej.
4. ARABELLA !!!!!!! A villogós segédletem ( juci féle ) bent maradt a cégnél, ezért csak így próbálok jelezni: HOLNAP, AZAZ HÉTFŐN 8,30 - 12.00 ÉS 13.00 - 16.00 ÓRÁKOK KÖZÖTT HÍVD FEL A 06 - 26 - 321 - 329 telefonszámot ( ez az enyém otthoni normál ottlakásom esetében ) és kérd a LALIT, mondd hogy Te vagy Arabella, és máris nyert ügyed lehet, ha megállapodtok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5. Rablás - lopás stb. ügyben kicsit csigázlak benneteket, majd holnap írok...
Tudjátok, a házépítéskor és a lakásfelújításkor nem egészen egyforma a helyzet. Ha a szükséges anyagoknak utánnajárok, az anyagszükségletet centivel és némi rátartással én is meg tudom határozni, legalábbis annyira, hogy nagyon ne lehessen átverni. Persze marad igy is tér, mert a szükséges csöveket nehezebben tudom megbecsülni, mint mondjuk a csempeszükségletet. Az munkához szükséges kellékanyagok (simító, ragasztó pl) általában ráírják a csomagolásra hogy mekkora területre, milyen mennyiséghez elég. No a mester biztos ennél olcsóbbat tud szerezni, tehát ha a bolti árral számolok, nagyot megint nem tévedhetek.
Azt is tapasztalat, hogy egységárat mondanak a festés, tapétázás m2-ére, és hogy ebbe mit értenek bele. Van néhány egyszerű ismertető könyvem, amit a felújítás házilagos megvalósításához ad útmutatót, és segít a számolásban. Nem nagyon tudom, hogy a nálam szükséges munkákhoz mire is kellene egy tervező (azért egy teljes felújítás már mögöttem van), építész meg azért akad, de nekem örömet szerez megtervezni a munkákat, megérteni mit miért akkor és úgy kell megcsinálni. Szóval kéretik nem lebecsülni engem, amiért igy is belevágok. Ráadásul se egy tervezőnek, se egy építésznek nem 'bolt' az én felújításom. Ha nagyon akarnám lehet hogy a munkák egy részét meg is tudnám csinálni. Sokkal jobbnak tartom viszont azt, hogy jó szakember csinálja meg, és 2-3 év múlva is jól érezzem magam itt.
Droopy, köszi a segítséget, de ahogy írtam, inkább nagyléptékű árkalkulációt csinálnék magamnak és ehhez reméltem segítséget az anyagárakról. Mégegyszer köszi és a többieknek is. Ha valakit érdekel mire jutottam az árakkal, keressen mailben meg.
A mezei nem szakerto epittetonek igenis meg kell biznia valamelyest a kivitelezoben es a tervezoben, mert a szakertelmuk csak utolag derul ki. Es az meg mar keso.
Vagy maximalis bizalmatlansaggal lehet egyedul epitkezni mint ahogy Ezermester csinalta.
Valahol a ketto kozott van egy egeszseges egyensuly.
Azert irtam, hogy nem sok tulzassal, mert pl. a falakat hiperbrutto negyzetmeterben szamolta (a falfelulet nyilaszarokkal egyutt falazaskent, majd a nyilaszarok meg egyszer, igy lett a 160 m2 fal+40 m2 nyilzarbol 208 m2+40 m2)
mi konnyu helyzetben vagyunk, mert van epiteszunk is, sot mivel az epitesi technologiat bov szerk keszig kertuk, nagyon gyorsan elojott, hogy elobb elfogy az elem, mint a kivitelezo munkaja...
De valamekkora bizalom is szuksegeltetik, mert egy haz nem nehany honapra kell...
Ne vitatkozzunk a tervezők és kivitelezők erkölcsei közötti különbségről (én nyilván elfogult vagyok).
De ha azt hiszed, hogy az ingyenszívesség a te érdeket szolgálja, hát elég naív vagy! Ki fogod te még fizetni annak az árát!!
Az alapkoncepcio szerint Robin sem tervezot, sem kivitelezot nem akar latni, ezert a felet elhagytam, en pl bejarok konyvesboltba, es igaz, hogy sajnalom az 1400 Ft koruli arakat a csinald magad falazas, burkolas, villanyszereles stb konyvekre, de jo meleg van es lehet olvasgatni, meg jegyzetelgetni...
A kivitelezo olyan faj, aki legtobbszor ingyen megcsinal egy koltsegvetest, (nekunk pl egy komplett hazra), es nem sok tulzassal, mig tervezorol nemigen hallottam, hogy ingyen csinalna koltsegtervet (BOCS A KIVETELNEK)
Fel teccetted találni a spanyolviaszkot. Amit leírsz, azt szakmai körökben "Árazatlan költségvetés"-nek, a módszert pedig "maszek versenytárgyalás"-nak hívják.
Az igazi és a te verziód közt az a lényegi különbség, hogy épeszű ember már a mennyiségek kalkulációját sem bízza a lehetséges kivitelezőre, hanem keres egy szövetséges mérnököt. Különben akárki is nyeri a versenyt, te (az építtető) át leszel verve!
Mondok egy példát:
Te tudod, hogy 1 köbméter falhoz mennyi falazóhabarcs kell, és abba miből mennyit kell keverni? Ugye nem?
A kivitelező-jelölt tudja? Elvileg igen, de neki az az érdeke, hogy jó bőven számoljon (mert ami marad, azt te kifizeted, ő meg el tudja vinni)
Az építész haverod tudja? Igen, és meg is mongya neked!
keresel egy kivitelezot, felvazolod a problemat kersz ra egy teteles arajanlatot
majd fogod az iroasztalnal hasznalatos feher koromlakkot (hibajavito) az osszes forintositott arat lefested, majd elviszed ezt a papirt egy masik kivitelezohoz, es tole csak arakat kersz
ha a ketto kozott max 10% kulonbseg van, valaszd a szimpatikusabbat (szivem szerint az elsot ajanlanam, mert o gondolkodott is , mig a masodik csak szamolt) ha tobb mint 10% akkor rad van bizva a dontes joga es lehetosege...
Tudni kell,hogy a most érvényben lévő ORSZÁGOS építési szabályok annyira általánosak, hogy gyakszi semmit sem mondanak arról, milyen egy ház vagy egy lakás. Lehet, erre azt mondod, MÉG JÓ, de ez nem egészen jogos. Ha pl. lenne előírás arra, hogy milyen stabilitási követelményeket kell teljesíteni, akkor egy árvíz (vagy neadjisten földrengés) nem pusztítana akkorát.
A HELYI szabályozás viszont egészen konkrét lehet. Az építési övezeti előírás meghatározhatja az épület fő méretét és elhelyezését (gerinc és párkánymagasság, beépítési százalék, előkert, oldaltávolság stb.) Gyakorlatilag meghatározza a házat, akár odáig is, hogy mivel legyen fedve vagy milyen színű legyen.
Soha még olyan övezeti előírást nem láttam viszont, ami a görbe falat, kupolát vagy más formát tiltana,bár olyan van, hogy tetőformát ajánlatként megadják.
A dombház kicsit ellentmondásos, mert a közvélekedés a barlanglakással azonosítja, holott elég költséges megcsinálni.
Kíváncsi lennék, te vagy gézé mit szólnátok egy faluhoz, ahol csak dombházak vannak, mást építeni tilos, ahol tehát szabály az extravagancia?!
Tudni kell,hogy a most érvényben lévő ORSZÁGOS építési szabályok annyira általánosak, hogy gyakszi semmit sem mondanak arról, milyen egy ház vagy egy lakás. Lehet, erre azt mondod, MÉG JÓ, de ez nem egészen jogos. Ha pl. lenne előírás arra, hogy milyen stabilitási követelményeket kell teljesíteni, akkor egy árvíz (vagy neadjisten földrengés) nem pusztítana akkorát.
A HELYI szabályozás viszont egészen konkrét lehet. Az építési övezeti előírás meghatározhatja az épület fő méretét és elhelyezését (gerinc és párkánymagasság, beépítési százalék, előkert, oldaltávolság stb.) Gyakorlatilag meghatározza a házat, akár odáig is, hogy mivel legyen fedve vagy milyen színű legyen.
Soha még olyan övezeti előírást nem láttam viszont, ami a görbe falat, kupolát vagy más formát tiltana,bár olyan van, hogy tetőformát ajánlatként megadják.
A dombház kicsit ellentmondásos, mert a közvélekedés a barlanglakással azonosítja, holott elég költséges megcsinálni.
Kíváncsi lennék, te vagy gézé mit szólnátok egy faluhoz, ahol csak dombházak vannak, mást építeni tilos, ahol tehát szabály az extravagancia?!
Stoki!
Én majd megmondom neked a frankót. Akkor lesz némi változás ezen a téren, amikor kinőnek azok a régi emberek azokból a bizonyos irodákból és helyet kapnak azok a fiatal és merész gondolkodású emberek, akik majd merik vállalni azt a kockázatot, hogy rábolintanak egy ilyen jellegű ház felépítésére, ha minden más stimmel csak az nem, hogy hát egy kissé furcsa formájú.
Arabella
Köszi tacsa, értem a csíziót...Ez is teljesen logikus..., DE, mondjuk az ember, ha akar, hogyan és főleg hova építsen pl. egy földházat...Már nem nagyon van Magyarországnak olyan szeglete, ahová az bele illene...illetve van olyan, de az meg már egyenlő a tanya fogalmával, ahol 100 km-eren belül nem lakik senki...Szóval nehéz ez a dolog...
Nem olyan régen megnéztem (tőletek nem messze) Máriahalmon egy dombházat...NA ott a környék úgy nézett ki, hogy kockaház, kockaház, kockaház, dombház, temető...Érdekes látvány volt, bár tény, hogy mindez a falu szélén és a dombház a domb tetején, így nem igen rontotta a faluképet, de mindenesetre még így is különleges látvány volt...
Nem tudom Ti tervezők, hogy és HOL HUZZÁTOK MEG A HATÁRT, hogy mi az ami még belefér és mi az ami már nem...???
Pl. egy földházat hogyan lehetne bejuttatni mondjuk a 17 kerület valamelyik telkére...Azt hiszem többek között gézé is ezen szenved, mert a hatóság igenis, meg nem is akarja gézének megadni az építési engedélyt, pontosan azért, mert egy picit kilóg az ott épült épületek sorából. (Kérdem én egy dombház egy már meglévő épületegyüttesből persze, hogy kilóg, hiszen nem különleges, hanem nagyon különleges...)És akkor hová kerüljön földház...Ahogy már írtam egy tanyára, ahová esetleg hozzánőnek a többi dombházak...Vili, hogy egy abszolút görbefalas épület mindenhonnan kilóg, hiszen régen nem nagyon éltek ezzel a lehetőséggel...Ha mindig csak kockás épületek épülnek, akkor a görbefal soha sem lesz divat, hiszen igencsak eltér elődjétől, így nem is igen illeszthető be...
Ez nem kötözködés volt, csak egy eszmefuttatás...:))
Nem tudtok valamit veletlenul, a Reticolo Kft, vagy a Garret irodarol??
Szoval az erdekelne, hogy megbiz6o ceg-e.
Van-e valakinek valamilyen tapasztalata veluk.
Tetoteres lakasokat epitenek, egyebkent.
Hacsek,
köszi, de nekem nincs és nem is lesz építész-tervezőm. A lakás teljesen megvan építeni nem kell, a felújítást meg igyekszem én megtervezni. Tudod, aki igen kis pénzből kénytelen gazdálkodni, az a magad uram, ha szolgád nincs elvet kénytelen követni. Azt hogy mit lehet és mit nem, igyekszem utánnaolvasással és kérdezősködéssel kideríteni, illetve amit már láttam panellakásban, meg ami nálam is van, az biztos lehet. Ilyen alapon nagyjából tudom, hogy amit szeretnék ahhoz mi kell és hogyan lehet megcsinálni, még akkor is, ha magam nem vállalkozom arra, hogy ki is vitelezzem. Ahhoz reméltem itt segítséget találni, hogy ha van, ti biztos tudjátok hol ilyen lista. Meg hogy hova érdemes mindenképpen elmenni a vásárlásokat megelőző nézelődő körútra.
Lehet, hogy valaki tud neked azzal segíteni, hogy ezen a nyáron ő mit-hol-mennyiért vett, de ha te ebből most akarsz előzetes kalkulációra következtetni, az rizikós.
Azt tudnám javasolni, hogy ne te, hanem az építész terveződ készítsen egy árazatlan anyagkiírást (ha még eddig nem történt meg), és az alapján TE MAGAD járj utána a dolgoknak. Építőanyagot előre bespájzolni lehet ugyan, de nem biztos, hogy jól jársz vele...
Szóval én az építési ágazatra való viszonylag széles rátekintésemmel annyit tudok biztosan állítani, hogy semmi sem biztos! (Ez viszont tuti)
Mindannyiótoknak köszönöm a segítőkész jószándékot.
Petra, nem feltétlenül egy lapra, helyre gondoltam, többet is szívesen megnézek, de szeretném látni mennyiből tudom kihozni a munkákat, ha a minőség fontos, de az árak is. Szeretnék a munkákról egy előzetes kalkulációt csinálni, hogy menet közben nehogy elszaladjon velem a ló - tudod ennek még négy lába sincs, de gurulni azt tud! :)
Arabella, olyan helyekre tudok menni, amit meg lehet BKV-val is közelíteni, és nem km-rekre van a legközelebbi jármű. A III. kerület azért jobb mint a többi, mert az van közel. Ily módon a Bojtár utca környékét (Huszi út, Bécsi út, Zay utca) majd közelebbről is szemügyre veszem.
Juci, ebben az időben biztos nem bringával, meg a tárolást nem biztos hogy mindenütt meg lehet oldani, de a Bricoba Budakalászra azért azzal megyek, de az közel van -tényleg.
Tacsa, az árak ahhoz kellenek, hogy nagyjából (munkafázisokra bontott) költségvetést tudjak csinálni, mert kölcsön nélkül valószínűleg nem fog menni. Kölcsön ügyben is várom van-e ötletetek - nincsenek milliomos ismerősök, akik nálam akarják romlatni a pénzüket.
Ha megnézed az előző irományomat, ott írtam mi az ami kellene.
Hacsek, nem gondoltam, hogy bárki is dolgozzon ezzel. Arra gondoltam, hogy aki ilyen munkát csinált mostanában, az a saját áraival tud segíteni, vagy esetleg tud olyan helyet, ahol katalógust lehet kérni.
Wassermann
A Schindlert nem ismerem. A mi irodaházunkban nem tudom, hogy milyen volt az a pocsék ablak, csak arra emlékszem hogy jó nagy betükkel rajta volt a Made in Austria. Az épület kb. öt éve épült.
A többit már Hacsek szakszerűen leírta.
Az ilyen folytonos szellőzésért meg az energetikusok szoktak morogni. Szerintük naponta egyszer-kétszer kell rövid ideig alaposan szellőztetni, nem pedig lőréseket hagyni.
Én azért ki szoktam nyitni azt a bigyót...