Keresés

Részletes keresés

hiteltudor Creative Commons License 2017.11.07 0 0 28056

Igen, mert így nem lesz 50%-nál több tulajdonrészed lakóingatlanban.

Előzmény: apjalánya79 (28055)
apjalánya79 Creative Commons License 2017.11.07 0 0 28055

Azt kifelejtettem: szóval elajándékoznám a régi ház felét a nagyfiamnak. Így használt lakásra igényelhetek CSOK-ot?

apjalánya79 Creative Commons License 2017.11.07 0 0 28054

Üdv! Adott 3 gyermek (13, 15 és 17 évesek). Van egy rossz állapotú házam /100% tul. hányad/. Szeretnék venni egy másik, jobb állapotú házat/lakást, de úgy hogy megtartanám a régit is. Kaphatok CSOK-ot így a vásárolandó házra? 

The Power Creative Commons License 2017.11.06 0 0 28053

Nem egyszerű kérdés!

Ez bank és sokszor ügyintéző válogatja!
Amikor kint volt az értékbecslő akkor meghatározott egy tól-ig sávot, hogy mekkora a reális költségvetési tartománya az építkezésnek. Elvileg a bankhoz benyújtott költségvetésed és az értékbecslő által megállapított maximális érték közötti részt kérheted hitelként!

 

 

Előzmény: Krisztián_kérdése1 (28052)
Krisztián_kérdése1 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 28052

Sziasztok!

 

Olyan kérdésem lenne, hogy felvettünk a 10 M vissza nem térítendőt a gyerekekre, + 5M áfát és a támogatott hitelből 5M-ot. 

A ház építése még tart de drágább lett pár dolog mint ahogy a költségszámításban volt, a ház értéke is nőt viszont a vége előtt elfogy a pénzünk.

A kérdés az hogy a 10M-ből megmaradt 5M támogatott hitel rész szerződés módosítással, kiegészítő költségszámítással igénybe vehető e.

A válaszokat köszönöm.

 

Krisztián

 

The Power Creative Commons License 2017.10.31 0 0 28051

Ebben az esetben nem lesz gond, semmi nem tiltja!

Előzmény: Törölt nick (28050)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.31 0 0 28050

Módosításokat nem hajtok végre, engedélyköteles változtatások sem lesznek, csak a ház körüli általános dolgokat szeretném elkezdeni kora tavasszal, h mire elkészül az egész ház, ezzel se legyen teendő. Arra nem kaptam választ , hogy ezeket a beruházásokat milyen módon kell jelezni a banknál, hiszen értéknövekményt jelentenek összességében az ingatlan vonatkozásában. A későbbi szemlék miatt kérdeztem igazából, h nem baj-e, ha saját erőből a generállal végeztetek ezt azt költségvetésen kívül, de nem válaszoltak. Egyébként minden simán ment eddig, ez az egy dolog, amiben nem látok tisztán. (OTP)

Előzmény: The Power (28049)
The Power Creative Commons License 2017.10.31 0 0 28049

Amit készpénzben adsz a generálnak arról is állit ki számlát, csak azt nem mutatod be a banknak! :)

Ha saját forrásból épitesz, akkor nem lehet gond. Persze ha olyan modositásokat hajtasz végre, amit be kell jelenteni a hatoságnak, akkor azt a banknak is be kell mutatni.

Az áfa mértéke lehet kérdéses, mert ismerek olyan kivitelezöt, aki a kocsibeállot 5%-kal számlázza, valaki pedig 27%-kal. Természetesen ezeket is lehet kp-val fizetni. Ha ezek nem képezik a bankhoz beadott költségvetés részét, akkor a számlákat sem fogadja el a bank.

Melyik banknál intézed?

Előzmény: Törölt nick (28048)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.31 0 0 28048

Ezt értem, de ha mindig csak utalhatom a bank által számomra átutalt összeget a kivitelezőmnek, akkor mindenről számlát fog adni - éppen a számlamozgás miatt, nem csak a 70%-ról. Ha készpénzben adnám egy részét, ez csak akkor működne, de a bank ragaszkodik az utaláshoz. Az utolsó szakaszban lesz erre nézve lehetőségem vajon, hogy kp adjam a számomra folyósított összeg egy részét? Erre nem kaptam választ a banktól, pedig több alkalommal kérdeztem.

 

Sőt, arra sem kaptam választ, hogy a CSOK konstrukcióban nem támogatott, de szükséges beruházásokat (konkrétan kerítés és járda, kocsibeálló építése) az építkezés lezárulta előtt saját forrásból megcsináltathatom-e a generáli kivitelezővel? Ez jelentős költség, mert pl. 170m kerítést kell építtetnem, és ez értelemszerűen nincs a költségvetésben, de megvan a forrásom rá. Nem fog ez gondot okozni?

 

Köszönöm, ha tudsz tanácsot adni.

m.

Előzmény: The Power (28047)
The Power Creative Commons License 2017.10.31 0 0 28047

A 16/2016-os rendelet nem irja elö, hogy milyen módon kell fizetned, építés esetén.

Számlát kapsz mindenről, de a bankba elég csak a teljes költségvetés 70%-át bemutatni. Minden készültségi foknál figyeli a bank, hogy az adott készültségi fok szerint legyen meg a 70%. 

Ha az elején mindenről viszel számlát a bankba, akkor a végén már nem kell majd!

Előzmény: Törölt nick (28046)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.31 0 0 28046

Nekem ezzel volt problémám, miután a szemle fillérre pontos értékéről nem kaptam írásbeli értesítést a banktól előzetesen. Viszont a számlát előre kell gyártania a generálosomnak, hogy a bank által adott xls táblába beírhassam a számla adatait. Ezt követően a bank átutalta nekem az összeget azzal, hogy utaljam (!) tovább a vállalkozónak egy az egyben. Tehát, mivel utaltam a teljes összeget, így a generálos 100%-ról ad mindig számlát (ahogy az önerőről is), hiszen a bankszámláján megjelenő pénzmozgás nem maradhat számlázatlanul. Azt nem értem, hogy akkor mi az a 70%-os korlát, ha mindig utalnom kell, kp nem fizethetek, legalább is a bank szerint. (Ha zsebbe fizetek, mert mondjuk mégis kérek szúnyoghálót a nyílászárókra, és ez a költségvetésben nem szerepelt, az konstrukción kívül van, megegyezés kérdése, max. gyártok egy magánokiratot a pénz átadás-átvételének igazolására...)

Hogy van ez, vagy én nem értek valamit?

Előzmény: For-dzsi (28045)
For-dzsi Creative Commons License 2017.10.30 0 0 28045

Építésre nem vonatkozik a 90%-os átutalási kötelezettség, csak vásárlásra.  

Előzmény: bankvilági idegenvezető (28031)
For-dzsi Creative Commons License 2017.10.30 0 0 28044

Átvihető a csok új lakásra bármikor, használtra 5 év után. Érték és alapterület feltételre figyelni kell. A támogatott ingatlan fekvése szerinti megyeszékhely járási hivatalánál lehet intézni mindent. MÁK-tól elkerült ez a feladat. 

Előzmény: The Power (28040)
bankvilági idegenvezető Creative Commons License 2017.10.29 0 2 28043

Egyet azért fogadj el. Ha te itt embereknek akarsz tanácsot adni és ügyfeleket vadászni,akkor a mininális energiát azért rakd bele a történetbe,hogy utánajársz a dolgoknak és nem felületes információkkal szórod tele a fórumot és evvel félrevezetsz embereket.

17/2016 (II.10) kormányrendelet.

Az,hogy figyelmetlen vagy még nem mentesít semmi alól. Embereknek tanácsot adni felelőség. 

 

 

43. § (1) Ha a támogatott személy a lakásigényét a lakás cseréjével, vagy a lakás értékesítését követően új lakás építése vagy új, illetve - a lakás építéséhez vagy vásárlásához igénybe vett családi otthonteremtési kedvezményre vonatkozó támogatási szerződés megkötését követő öt év elteltével - használt lakás vásárlása útján elégíti ki, a családi otthonteremtési kedvezmény visszafizetésével kapcsolatos kötelezettségét építési szándék esetében három, vásárlási szándék esetében 1 évig a támogatott személy - a 44. § (4) bekezdése szerinti bejelentés megtételét követő legfeljebb 60 napon belül benyújtott - kérelme alapján a kormányhivatal - a (9) bekezdésben foglaltak kivételével - felfüggeszti, amennyiben a támogatott személy az igénybe vett családi otthonteremtési kedvezmény összegét a „10032000-01501315 Kincstár lakáscélú kedvezmények letéti számlára” befizette.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetekben

a) a 14. § (3) bekezdés c) pontja szerinti korlátozásokat alkalmazni kell,

b) a felfüggesztés időtartamát a családi otthonteremtési kedvezmény összegének kincstári letéti számlára érkezésének napjától kell számítani és a felfüggesztés időtartama egy alkalommal legfeljebb egy évvel meghosszabbítható,

c) a támogatott személy akkor is köteles az (1) bekezdésben foglalt másik lakás építésére vagy vásárlására irányuló kötelezettségnek eleget tenni, amennyiben a felfüggesztés időtartama alatt a 16. § (1) 

Előzmény: The Power (28039)
Zeki_ Creative Commons License 2017.10.29 0 0 28042

A tamogatoi szerzodes nem er semmit, ha kozben visszamenolegesen valtozott a jogszabaly,  csak errol nem tudott senki. Se ugyved, se hitelkozvetito.  Mi ezen szivtunk egy brutal nagyot a lakaseladasunk elejen. 

Előzmény: The Power (28040)
Zeki_ Creative Commons License 2017.10.29 0 0 28041

Az nem szocpol volt?

Előzmény: The Power (28039)
The Power Creative Commons License 2017.10.29 0 0 28040

Érdemes megnézni a támogatói szerződést mert ott elég részletesen tartalmazza a feltételeket. Bár nem tudom melyik banknál intézted, láttam már 1-2 érdekes szocpol/csok szerződést.

A bankba csak azt tanítják, ha valakinek hasonló esete van mint Neked, hogy fáradjon a MÁK lakástámogatási osztályához...

Praktikusabb lenne, ha 1 helyen lehetne intézni mindent, de sajnos nem így van!

Előzmény: Zeki_ (28036)
The Power Creative Commons License 2017.10.29 0 0 28039

Az 5 év az új lakásos csokra vonatkozik!

Én 2015-ben vettem használt lakást, csok segítségével és a támogatói szerződés részletesen tartalmazza, hogy mi módon tehető át másik ingatlanra a csok és ott nem ír 5 évet, illetve a jogszabály sem említi!

 

Előzmény: bankvilági idegenvezető (28038)
bankvilági idegenvezető Creative Commons License 2017.10.29 0 2 28038

A törvény szerint a csok csak 5 év után rakható át és akkor is csak egyedi bírálat-engedély-elbírálás alapján. 

Mivel nincs még 5 éves tapasztalat erről...ez is csak egy vélelmezés,hogy talán egyedi kérelem alapján átteszik a másik házra.

Egy biztos,ilyen ügyben többen írtak már rám és jelenleg a 2015-ben felvett csok-nál aki másik házat vett,vissza kellett fizetni,nem tették át a másik ingatlanra.

Előzmény: Zeki_ (28036)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.29 0 0 28037

Igen, a megfelelősségi nyilatkozatokra is ránéztek, a generál kivitelezői dokumentációban. Elvileg minden beépített anyagról kell, fel kell tölteni az e-naplóba azt is.

Előzmény: nagypapi (28035)
Zeki_ Creative Commons License 2017.10.28 0 0 28036

Nesze neked semmit mondó reklám cikk, az origóról ... nagyon lényeges, és ezt a "nagy" DAS-nál sem tudják?, hogy az adásvételtől számított 30 napon belül be kell jelenteni a szocpollal terhelt ingatlan eladását a Kormányhivatal lakástámogatási osztályán. A szocpol meg átrakható másik ingatlanra, ott azt is elmondják ennek mi a menete. Persze ezeket szinte senki sem tudja. 

 

http://www.origo.hu/jog/lakossagi/20171028-das-eladhato-csok-szocpol-ingatlan-tamogatas.html

 

 

nagypapi Creative Commons License 2017.10.28 -12 0 28035

Amit nekem még mondott a kivitelezőm, hogy gyűjtsem a teljesítmény nyilatkozatokat (ad absurdum töltsem le a netről), és azokat is fel kell tölteni az e-naplóba. A legalapvetőbb dolgokról megvannak (cement, beton, betonvas, födémelemek, téglák), de azért minden csavarról nem fogok ilyen papírt vadászni.

Előzmény: Törölt nick (28034)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.28 0 0 28034

Szia,

1.az e-naplo teljes tartalmát kérték papír alapon.

2.Kellettek a kiviteli tervek (gépészet, villamos). 3.A szerződések (pl. ha a tervező a felelős tervezői művezető, kell vele erre nézve is szerződés, nem csak a tervezési megbízási.) 4. Kell a statikussal is szerződés, amit nálunk a tervező mulasztott el feltölteni. 5. az e-napló vezetését szigorúan veszik, azaz, ha nem történt munkavégzés, akkor is kell bejegyzés. Nálunk a nem munkavégzéses napok tekintetében volt hiány. 6. energetikai méretezések is kellenek a tervhez, nálunk ez a műszaki tervben hiányos volt. 7. nálunk nem hiányolták a kerítést, de volt, ahol igen. 8. csináltattam táblát, ami a jogszabály szerinti adatokat tartalmazza (kivitelező, építtető stb.), de ezzel nem foglalkoztak. 9. mivel jött az építészkamara is, aki igazából nem hatóság, belekötöttek a statikai számításokba, a tervezői dokumentációba pl. 10. minden szerződést ellenőriztek tartalmilag, formailag. 11. nálunk még a régészeti szemle anyagát is, mivel régészeti övezet alá esik a telkünk. 12. árazatlan költségvetés is kell a tervezőtől, nem csak árazott a kivitelezőtől. Ez vonatkozik a kiviteli tervekre is. 13. a tervező által feltöltött, a felelős tervezői művezetői szemléiről készített e-napló bejegyzéseket is szigorúan veszik, nem csak a kivitelezői/alvállalkozói bejegyzéseket. 14. ellenőrzik a biztosításokat is.

Mivel nekünk minőségi kifogás nem volt az építmény kapcsán, sem a generál kivitelezőnél nem találtak semmi kivetni valót az e-naplós hiányon túl, ahogy nálunk, építtetőknél sem, így az építészre szálltak rá, illetve a tervezői dokumentációra. Nem tudom, vele mit csinál a kamara, de az bennünket nem érint, sem az építkezést. Az építészkamara jöveteléről nem kaptunk értesítést, a teljes ellenőrzés 1 órás volt. Készítettek 5-6 fotót, körbejárták a házat, de pl. nem mértek a helyiségek területét. Pedig nálunk állnak a falak, válaszfalak és kész a födém is, tehát alapterületet ellenőrizhettek volna. Ha nincs az építészkamara, gyorsabban végzünk talán. (Fura, h a pár száz méterre tőlünk épülő jó drága és jó nagy ház ellenőrzését 15 perc alatt letudták, hiszen a falakból is pénz csorog. Szerintem most a "csóró" CSOK-os házakra vannak rámozdulva...)

 

m.

Előzmény: Jóborúné Ács Mónika (28033)
Jóborúné Ács Mónika Creative Commons License 2017.10.28 0 0 28033

Szia! írnál konkrétumokat? Köszi :)

Előzmény: Törölt nick (28032)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.27 0 0 28032

No, megvolt nálunk az első építésfelügyeleti ellenőrzés. Kőkemény volt, de nem lett szankció, csak az építészt fogják táncoltatni kicsit. Nem csak az építésfelügyelet jött, hanem az építész kamara is! Az összes CSOK-os és nem CSOK-os házat ma ellenőrizték nálunk, úgyhogy ez volt a black friday...:/

Azaz építési engedély nem kell ugyan, csak egyszerű bejelentés, de a szankciók keményebbek, az ellenőrzés nem csak tessék-lássék, sőt!

bankvilági idegenvezető Creative Commons License 2017.10.27 0 0 28031

Az a tuti de direkt ezért is raktam be neked az ide vonatkozó kormányrendeletet. Teljesen mindegy ki mit mondd,mert sok a félinformáció. Mindig a jogszabály a mérvadó. Maximum 10% de akkor már szerintem is teljesen mindegy,utald az egészet.

Előzmény: kbadam2 (28029)
kotipas Creative Commons License 2017.10.27 0 0 28030

Nem akarok beleszólni, de miért nem nyitsz valahol ideiglenesen egy olyan számlát, amiről ingyen tudsz utalni ?

Előzmény: kbadam2 (28029)
kbadam2 Creative Commons License 2017.10.27 0 0 28029

Igen, az én nevemen van a telek is, de generálkivetelős az építkezés.

Építési engedély nincs, helyette csak egyszerű bejelentés van, de az az én nevemen van igen.

 

Lehet, hogy biztos amit biztos alapon beáldozom az utalás plusz költségeit és inkább utalunk mindent!

 

Köszi!

Előzmény: The Power (28028)
The Power Creative Commons License 2017.10.26 0 0 28028

Építési hitelnél nincs ilyen megkötés, mert ha jól értem akkor a Te neveden van az épitési engedély! Én is hallottam már valamelyik bankba, hogy ezt mondják igy én is az utalást javaslom, mert inkább legyen most egy kis extra költséged, minthogy elutasitják a csokot és mehetsz a mák-hoz reklamálni!

 

Ebben az esetben van olyan bank, aki elfogadja utalásként a kedvezményezett számlájára történő befizetést. Ezt is célszerű megkérdezni az adott banktól!

Előzmény: kbadam2 (28021)
kbadam2 Creative Commons License 2017.10.26 0 0 28027

Köszönöm szépen, bennetek bíztam!

Előzmény: bankvilági idegenvezető (28026)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!