Keresés

Részletes keresés

citera Creative Commons License 2019.06.20 0 0 3390

A melegenyvezésnek az a titka, hogy összeillesztés előtt meg kell melegíteni a felületeket. Mewgmelegíted, bekened, összeilleszted. Ezután még van 10 perced megszorítani, mert az összeillesztett felületek már lassabban hűlnek ki. hajszárító, hőlégfúvó alkalmas melegíteni. Régen gyertyát használtak, de az kormolhat.

Előzmény: zotya_526 (3388)
citera Creative Commons License 2019.06.20 0 0 3389

sellakk?
kemény rugalmas lakk, mely a nitróval szemben jól felújítható akárhányszor. Csakhogy labdával kell felhordani, és azt meg kell tanulni.

Előzmény: zotya_526 (3388)
zotya_526 Creative Commons License 2019.06.17 0 0 3388

Tisztelt Citera!

 

Jó a kérdésed, csak nehéz rá pontosan válaszolni, de megkísérlem!

 

Ha a hangszerkészítés színvonalát - beleértve a lakkozást is - az autodidakta amatőr színvonalától a hangszerkészítő mester színvonaláig egytől tízig skálázzuk, akkor szeretném elérni az 5-6-os szintet.

Vagy másképp megfogalmazva, szeretném alulról közelíteni a mesterhangszerek színvonalát!

 

 

Tudom, addig még nagyon hosszú út áll előttem, pillanatnyilag az autodidakta amatőr szintjén állok!

 

A feltöltött fényképen szereplő hangszerről:

A tőke és a fejek gőzölt bükkből, az oldalak, a fenéklap, a kottaléc és a belső merevítő (nem tudom a szakszerű nevét!) juharból, a fedlap régi parasztágy nyoszolyájából kivágott lucfenyőből van.

A bundok 1,4 mm átmérőjű sárgaréz rúdból vannak, amiket gázlángon keményítettem.

A felhasznált ragasztó nem autentikus, de még nem megy elég jól a meleg-enyvezés! Emiatt a Soudal "D3" minőségű faragasztóját (hideg enyv-et) használtam.

A fenéklapot és a fedlapot több darabból táblásítottam, vastagságuk egyaránt 3,5 mm. A fedlap hátuljára három merevítő bordát kellett ragasztanom a megfelelő merevség eléréséhez.

A megmunkálás előtt a faanyagokat (kivéve a tőke és a fejek) bóros oldatban kifőztem, összeragasztás, csiszolás után pedig hígított káli-vízüveggel felületkezeltem.

 

A lakkozást is több szakirodalomból igyekeztem megtanulni. Azt megtudtam, hogy a hegedűk lakkozására való hagyományos szesz és olajlakkok nagy csillapításuk miatt nem alkalmasak a pengetősökhöz, így a citerához sem, mert ezekhez kis csillapítású lakkok kellenek. Viszont eddig erre a célra jobbat, mint a "Nitrolakk" nem találtam. Tudom, ez nem jelenti azt, hogy nincs ilyen a természetes lakkok kötött, csak én még nem találtam rá.

 

Ezért kérem a segítséget és a jótanácsot!

 

Üdv: Somogyi Zoli

 

 

citera Creative Commons License 2019.06.16 0 0 3387

És mennyire akarsz szakmailag belemerülni a lakkozás rejtelmeibe? Mennyire profi megoldást szeretnél kivitelezni?

Előzmény: zotya_526 (3386)
zotya_526 Creative Commons License 2019.06.14 0 0 3386

Tisztelt Citera!

 

Pontatlanul tettem fel a kérdést, lehetőleg lakkozni szeretném!

Elsődleges, hogy jól, szépen szóljon, ezt követi a fényesség és a tartósság.

 

További válaszát köszönöm előre is!

 

Ui: (tisztában vagyok vele, hogy le kell húroznom, de a végkikészítés előtt hallani akartam a hangját, és szép! Egy előadáson néhány szám erejéig ezzel zenélt a prímciterás, és Ő is pozitívan ítélte meg.)

Előzmény: citera (3383)
citera Creative Commons License 2019.06.14 0 0 3385

A húrokat korán tetted fel. A felületkezeléskor le kell szedni őket.

Előzmény: zotya_526 (3381)
citera Creative Commons License 2019.06.14 0 0 3384

És a paraffinnal mi lesz utána? A méhviasz tisztán túl puha, lefogja a rezgést. Ha az emberünk a viaszolás mellett dönt, akkor először lenolajjal kenje be, de ne itassa, csak törülje fel a felületre az olajat egy ronggyal. El kell kerülni, hogy az olaj mélyen beivódjon, mert az tönkretenné a hangot. tehát bekenni vékonyan, majd hagyni megszáradni - napfényen egy nap is elég. Ezt a száradás után mindig meg kell ismételni, mindig az előző réteg teljes száradása után addig, míg a felület már meglehetősen telítődik. Ezután jöhet a viasz. ebbe a viaszba méhviasz, karnaubaviasz, lenolaj, fenyőgyanta, terpentinolaj kell nagyjából egyenlő arányban. Melegen kell összekeverni. Ha kihűl, cipőpasztaszerű lesz. ezt e felületbe kell dörzsölni erősen egy ronggyal, hogy a dörzsöléstől megolvadjon. Így szinte fényes, sima lesz. Segít, ha a felületet napon, vagy hőlégfúvóval felmelegítjük. ezt szintén többször meg kell ismételni, míg jó selyemfényű felületet kapunk. A viaszolt felület nem olyan fényes és ellenálló, mint a lakkozott, de folyamatos karbantartással időről időre egyszerű ápolással felújítható, sérülései kijavíthatóak. Ha ezt az ápolást módunkban áll rendszeresen elvégezni, akkor tartósan szép maradhat. Ha a lakkfelület megsérül, azt nehezebb megjavítani.

Előzmény: motor-os (3382)
citera Creative Commons License 2019.06.14 0 0 3383

Nos milyen szempont lenne a fontos? Legyen tartós? legyen egyszerű? Jól szóljon? Milyen fénye legyen? magasfényű, vagy selyemfény, esetleg matt? Mit szeretnél?

 

Előzmény: zotya_526 (3381)
motor-os Creative Commons License 2019.06.14 0 0 3382

Én parafinos méhviasszal kenném.

Előzmény: zotya_526 (3381)
zotya_526 Creative Commons License 2019.06.14 0 0 3381

Szép napot mindenkinek!

Tanácsotokat kérem!

Elkészült a citerám, mivel lakkozzam?

Anyag és technológia is érdekel!

 

Válaszotokat előre is megköszönöm!

citera Creative Commons License 2019.05.14 0 0 3380

ez az infó aranyat ér

Előzmény: PETYUS (3378)
recefyce Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3379

Köszönöm, megnézem a linket.

Akkor az iskolában félreértettem a zeneelméleti részt?😊

Azt hittem, hogy így van...

Okosítást kérek😊

Befúvótól indulva : 

1:dó 

2: ré

3: mi 

4:fá 

5: szó 

6: lá 

7:ti 

Fuvola vége : ismét dó, viszont egy oktávval magasabban.

Előzmény: PETYUS (3377)
PETYUS Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3378

Kiindulásnak talán jó lehet:

http://exclusivelyflutes.com.au/wp-content/uploads/2018/12/Capture.png

... aztán lehet tologatni a dugót.

Előzmény: recefyce (3374)
PETYUS Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3377

Nem lehet bármekkora, de egyéb információ híján ki lehet kísérletezni dugótologatással.

Átfúvásra szükség van, különben csak egy oktávot lehetne kifújni.

Előzmény: recefyce (3376)
recefyce Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3376

Szia!

Jól értem,hogy elviekben bármekkora lehet a szóban forgó rész, legfeljebb az átfúvással képzett hang nem lesz tiszta? ( A többi igen?)

Nekem az talán nem is olyan fontos, mert csak most kezdenék ismerkedni a hangszerrel... Azzal lehet, hogy nem is próbálkoznék😊

Jól gondolom,hogy a 7-lyukas esetén nem is szükséges az átfúvásos technika?

Előzmény: PETYUS (3375)
PETYUS Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3375

> A lezárás és a befúvó közötti rész hossza hogyan befolyásolja a hangzást?

 

Az átfúvással képzett felső oktáv tisztaságára van hatással. Célszerű dugót tenni a csőbe, hogy tapasztalati úton be lehessen állítani. A profi fuvolákban is van, de azokban csavarral szabályozható.

Előzmény: recefyce (3374)
recefyce Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3374

Üdv Mindenkinek!

Találtam egy Flutomat nevű programot pvc fuvola készítéshez, de nem étek vmit.

Nem találom, hogy mekkora legyen a hangszer teljes hossza.

Tehát, hogy a befúvó nyílás után mekkora részt kell még hagyni.

A lezárás és a befúvó közötti rész hossza hogyan befolyásolja a hangzást?

citera Creative Commons License 2019.04.24 0 1 3373

elég lesz az szerintem, de meg lehet erősíteni kávalécekkel.

Előzmény: amitechx (3372)
amitechx Creative Commons License 2019.04.24 0 0 3372

A tetőt 4,5mm vastagra gyalultam, az oldalához találom kevésnek a 7mm lucfenyőt.

Előzmény: citera (3371)
citera Creative Commons License 2019.04.23 0 0 3371

oldala lehet bükk, akkor elég 5mm

Előzmény: citera (3370)
citera Creative Commons License 2019.04.23 0 0 3370

egy citera teteje 3,5-5mm között jó

Előzmény: amitechx (3369)
citera Creative Commons License 2019.04.22 0 0 3368

Az, hogy egy adott menzúrára milyen vastag húrt teszel a kottára, az több dologtól is függ:
- milyen a hangolásod?

- milyen erős a kezed?
- Milyen a hangszer teherbrása?

 

Ha magasabb a hangolásod, elmehetsz a vékonyabb felé, lesz hangerő úgy is, és könnyebb is lesz játszani rajta. Ha vékonyabb húrokat választasz, akkor a gitárhúrokból is vékonyabbat kell

A Daddarionak minden hangolásra vannak különböző erősségű húrjai, 3 fokozat, mint a vonósoknál a Tomasztiknak, ha a dallamhúrok vastagabbak, akkor a bourdon húroknak is erősebbeket kell választani.

 

citera Creative Commons License 2019.04.22 0 0 3367

A gitárhúr jó lesz, még a menzúrád és a hangolásod is  ordítja, hogy gitár. Daddario fém gitárhúrokat azért lehet kapni, nem ritkaság, és az már eléggé megfelelő minőség

A Melódia márka nem rossz, de citerahúrnak nem alkalmas. A rezet kerek húrmagra tekercselik, ami lehetővé teszi, hogy a fonat lelazuljon, ha megsérül. Citeránál mindig megsérül, mert a húr fémen fekszik fel nagy szögben ráfeszülve, a feszítőerő elnyírja a fonatot, és akkor tuti lelazul és zörögni fog. A Daddario húrokat hatszögű acélmagra tekercselik, amin a fonat nem tud elfordulni, így sérülés esetén le sem tud lazulni.  Egy apró jótanács: Ha a citerát egyfejű, akkor jók a bronzfonatú húrok, de ha belsőfejes, akkor ugye ott a menzúra nagyobb, ezért oda nikkeles húrt vegyél.

Előzmény: amitechx (3366)
amitechx Creative Commons License 2019.04.22 0 0 3366

Kedves Citera! A citerám lassan készül, viszont a húrozásnál elakadtam. A 65cm-es menzúrájú E-A citerához milyen átmérőjű és típusú basszushúrokat ajánlanál? Kísérő és dallamhúrnak az általad ajánlott 10-es citerahúrt gondoltam (érdekes, hogy Gáts Tibor 14-est javasol, az AFolk pedig a 8-9-10-es citerahúr valamelyikét). Basszus húrokból, ha gitárhúr, akkor fém, vagy nejlon húrt érdemes használni? Előbbit csak "Melodia" márkában találtam, ugyanúgy, mint citerahúrt is, erről a márkáról mi a véleményed? Eddig vonósokkal foglalkoztam és megszoktam, hogy a jó minőségű húrok több tízezer forintba kerülnek még egy hegedűnél is, nem hogy egy nagybőgőnél, de legtöbbször teljes mértékben meg is érik az árukat.

Előzmény: citera (3354)
citera Creative Commons License 2019.04.19 0 0 3365

Nagyjából jól írod. Én meghuzigálom, és úgy állítom be. Akár egy hétbe is beletelhet, mire egy új hangszernek megállapodik a lélek helye.

Előzmény: BKIV (3364)
BKIV Creative Commons License 2019.04.18 0 0 3364

Annyival egészíteném ki, hogy eltérések természetesen szoktak lenni. Ezek csak alap értékek, amik eddig beváltak. De van 1,5 illetve 3,3 mm is, csak rengeteget vacakolok vele. Nehéz kimérnem a megfelelő távolságot.

Előzmény: BKIV (3363)
BKIV Creative Commons License 2019.04.18 0 0 3363

A lelket milyen közel állítod a húrláb talpához? Régebbi (3+ éves) hangszerek esetében én 1 mm -re hagyom, új hangszereknél 3 mm.

Előzmény: citera (3361)
BKIV Creative Commons License 2019.04.18 0 0 3362

Ejtettem ezt a módszert, mert képtelenség volt hatékonyan polírozni alkohollal. Ha túl kevés volt az alkohol, akkor csak az olajat kentem rajta szét, ha pedig valamivel több volt (némileg nyirkosabb), akkor már helyenként a lakkot is felszedte. Próbálkoztam benzoe oldattal, ami ugyan alkoholos volt és jobban működött, de nem volt az igazi. Péteri Károly ajánlotta még régebben a super nikco -t, ezzel políroztam fel és egészen kielégítő lett az eredmény. Nem ragad, nem puha, szép fényes és egészen tisztán is tartható. Viszont nem olcsó, 1 liter 10.000 forint.

Előzmény: citera (3361)
citera Creative Commons License 2019.04.16 0 0 3361

A benzoét miben akarod oldatba vinni? A szesz nem jó ide most. Puha gyanta, simán oldhatja bármi, akár olaj is.

Előzmény: BKIV (3360)
BKIV Creative Commons License 2019.04.09 0 0 3360

Végül sikerült megoldanom a hegedű tisztítását. Mivel minden soknak bizonyult ennek a puha lakknak, ezért úgy döntöttem, hogy keverek egy nagyon gyenge "polírvizet". 4 dl vízbe tettem 18g tripolit, majd alaposan összeráztam. Polírozás előtt nagyon vékonyan beolajoztam a lakk felületét, ezután cseppnyi "polírvízzel" dörzsölgettem apránként. Szépen megtisztult, noha a lakk azért egyértelműen világosodott. Szerintem így már megfelelő állapotban van, viszont fel kellene még fényezni egy picit. Nyirkos szeszes lenvászonra ha teszek némi olajat és benzoe -t, az szerinted megfelelne? Nem érzem úgy, hogy komolyan dörzsölgetnem kellene, szerintem elég volna simogatni, így nem ragadnék bele a lakkba. Bár a kivitelezéssel még így is gondban leszek, mert nagyon puha ez a lakk. Túl sok ideig nem lehet tökölni egy bizonyos területen, mert akkor nyomot fog hagyni a rongy és az olaj, ez fix. Talán még a körkörös mozdulatok sem biztos, hogy beleférnek....

Előzmény: citera (3341)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!