Keresés

Részletes keresés

Evif Creative Commons License 2021.01.07 0 0 51163

Ez nagyon jóóóó, meg is próbálom, köszönet az oldalért!

Előzmény: Nobody1 (51107)
Evif Creative Commons License 2021.01.07 0 0 51162

Irigylésre méltó vendégség és látvány.

Előzmény: msek (51130)
flybird Creative Commons License 2021.01.07 0 0 51161

Szép karácsonyi ajándék. :(

Előzmény: Nobody1 (51160)
Nobody1 Creative Commons License 2021.01.06 0 1 51160

Nem értem miért mentek olyan helyre, ahol a madár se jár... :)

Mondjuk ha így haladunk, lassan itt sem lesz semmi, mert most például az egyik traktoros karácsonyi ajándékként crossmotor-pályát épített a fiának a védett terület szélén. A frankó ősgyepet tolólappal jó nagy buckáknak összetúrta, hogy legyen min ugratni a gyereknek. Még az sem idegesítette, hogy ezen egy hivatalos dűlőút is keresztül vezet. "Bólogassanak" csak az erre lakók, de az éjjel-nappal motorbőgető, degenerált, 16 éves fia szórakozzon már nyugodtan. Végül is "kint van a természetben" - jelszóval.:(

És ezt is lehet - ma Magyarországon, hisz a "sportot" támogatni kell... :(

Előzmény: corvi01 (51159)
corvi01 Creative Commons License 2021.01.06 0 0 51159

Nemrég jártunk egy Pest környéki (Halmi..) erdőben,,,hát mit mondjak siralmas! :( Az egész 3,5 órás séta út közben összesen 3 cinegével, 1 csuszkával, a fejünk felett elhúzó ~ 20 tagu varjúcsapattal, meg egy kb. ugyanennyi fős  elsuhanó fenyőrigó brigáddal találkoztunk. Nejem állítólag egy karvalyt is látott. ENNYI! :(

Az erdő pedig elég nagy kiterjedésű, viszonylag csendes, néhány szakasza mondjuk erdei tornapálya és tanösvény jellegű, bár ezek emlékeim szerint anno nem igen zavarták a madarakat. Az erdő ki és bevezető szakaszain jó sok klf színvonalú etető is ki volt helyezve láthatóan kajákkal, de egyiken sem volt egy db. madár sem! Az idő is elég enyhe volt, ennek ellenére talán a város belsejében téblábolhatnak..!? Vagy egyszerűen nincsenek!? :( Félek, hogy az utóbbi..? :(

Előzmény: Nobody1 (51155)
Veszpremi Creative Commons License 2021.01.05 0 0 51158

Legyünk optimisták, jönnek majd a madarak, ahogy szoktak, majd amikor fogytán van az eledel a természetben. Minden évben az etetési idény vége felé szaporodik a vendégség. Nálunk dió a menü, fogyogat is, főleg cinkék és pár gerle a vendég. Jönnek majd a stiglicek és zöldek is, biztos vagyok benne. Nem csak elvitelre lehet kosztolni :) A következő napokban a tél az eddiginél hidegebb oldalát fogja mutatni.

flybird Creative Commons License 2021.01.05 0 0 51157

Az a baj, hogy még fasorokat sem hagynak el. :(

Előzmény: nyebojsza (51156)
nyebojsza Creative Commons License 2021.01.05 0 0 51156

A búzatábla csak akkor jelentene élőhelyet mások számára, ha nem bazinagy táblákban vetnék bazinagy gépekkel...

Előzmény: flybird (51154)
Nobody1 Creative Commons License 2021.01.04 0 1 51155

BÚÉK - így utólag!

 

Itt nem igazán tapasztalok madárfogyást. Az etetőre ugyan változatlanul csak egy (vagy talán több?) 5-6 fős széncinke csapat és 10-20 mezei veréb jár változatlanul, de kint a legelőn és a gazosban nagy csapatokban portyáznak a magevők, tengelicek, zöldikék, kenderikék, stb. Nincs még hideg ami bekényszerítené őket az etetőre.

A bambuszerdőim sűrűjében is éjszakázik néhány apróság és 2-3 fekete rigó, de még a rigók sem kóstoltak bele a kirakott félbe vágott almákba. Biztos találnak jobb kaját a vizes avart forgatva...

Viszont pár napja nagy tömeg vetési varjú (köztük néhány csóka) mozog a környéken. Ilyen varjútömeget nem láttam már vagy 25 éve. Lehet a háborítatlan csernobil környéki erdőkből származnak, bár estefelé nem látom, hogy világítanának. :))

Emlékszem gyerekkoromtól úgy a '80-as évek közepéig telente több ezres varjútömeg éjszakázott Csongrád környékén az ártéri erdőben. Esténként vagy fél óráig szakadatkan vonult a károgó "fekete sereg" az éjszakázó helyre. Aztán a mérgezésekkel itt a környéken gyakorlatilag kipusztították és az északabbi országokban is alaposan leredukálták a számukat, így felénk már telelni sem nagyon jutott belőlük. Nyaranta  a réti sas is gyakoribb volt, és télen is csak max 1-2 tucatot lehetett látni. Sajnos velük együtt eltűntek a kék vércsék is, mert nem találtak üres varjúfészkeket a költéseikhez...

Délután mikor hazafelé kerekeztem, egy "madárinfluenza" (bütykös hattyú) is elrepült fölöttem egész alacsonyan a maga jellegzetes szárnysuhogásával a 9-es tó irányába. Még darucsapatok is vannak ami ilyenkor már szokatlan és bár a vadlúd még kevesebb a megszokottnál, de a hideg majd lehozza azokat is északról - remélem.

Szóval van itt minden, csak még szét vannak szóródva a határban. Majd a kemény fagyok és ha esetleg hó is lesz, az összetereli a madárnépet és jobban megítélhető lesz az állományváltozás...

 

flybird Creative Commons License 2021.01.03 0 0 51154

Fogynak a madárkák, de sajnos a fák is. Erre körülettem már szinte már az összes gyümölcsfát kivágták.  Ültetni meg nem ültetnek inkább búzát vettnek. Igaz tudom az egy élőhely más állatoknak.

Előzmény: Törölt nick (51150)
vizus Creative Commons License 2021.01.03 0 1 51153

Akkor egy ellenvélemény.

HAVON DELELŐ SZIVÁRVÁNY


Ó, havas erdő némasága,
szél se járja,
oly igen árva,
csak egy magányos
vörösbegy szálldos
ágról-ágra.
     Pereg a hópor,
     gyenge-reptű
     szárnyatolla
     két pici seprü
     takarít, csak takarít,
     söpri az éhség csillagait,
     piros kis őrült,
     bűvöl-bájol,
     hideg vesszőkön,
     akár a szívem
     jajgatva táncol,
     szép napot vár,
végtelenségig
fehéredve
ámul a tél, a halál:
micsoda madár,
micsoda madár!

Előzmény: Magdi60 (51151)
flybird Creative Commons License 2021.01.03 0 0 51152

Zöldikét, tengelicet nem is láttam az elmúlt időszakban. :(

Előzmény: bitter6704 (51149)
Magdi60 Creative Commons License 2021.01.03 0 0 51151

Fogynak bizony... - és mégis utálják őket sokan, olvastam a római szilveszteri madárpusztulás hozzászólásait, szomorú, mennyien utálják a madarakat.

Előzmény: Törölt nick (51150)
Törölt nick Creative Commons License 2021.01.03 0 0 51150

MÉG TAVALY ( :) ) kivittem a kamerádomat a kertbe.

nagyjából 9-16 óráig láttam rajta egy karvalyt, meg 2 zöldikét.

 Kifújt, más semmit... :( előzőleg több hete többrendbeli Matyimadarat, meg cinkét és zöldikét ( lehet, hogy volt akkor még más is... )

Mondja nekem valaki ezután, hogy nem fogynak a madárkáink...

 

bitter6704 Creative Commons License 2021.01.03 0 0 51149

Boldog új évet kívánok mindenkinek!

Pár nappal ez előtt jelent meg néhány zöldike és néhány tengelic. Közel sem annyi, mint amennyi az elmúlt években volt. Cinke szinte egyáltalán nincs. Két napja láttam egy ökörszemet a szőlő ágain keresgélni egy nagyon rövid ideig. Sajnos az óta sem. Balkáni gerle van bőven. Az általuk ide csalt ragadozókat is lehet látni egy- egy villanásra.

syssy48 Creative Commons License 2021.01.03 0 0 51148

Nálam sincsenek. Reggelente néhány veréb, és a gerlék. Napközben néhány rigó, mióta mazsolát is tettem ki. De én is hallottam a cinegéket énekelni!!!!!! Jön a tavasz végre. :D

Előzmény: flybird (51147)
flybird Creative Commons License 2021.01.03 0 0 51147

Nekem nincsenek, szinte madár sincs.  Néha kettő fekete rigó és néhány cinege jelentkezik egész nap.

Előzmény: s-ombre-ro (51145)
flybird Creative Commons License 2021.01.03 0 1 51146

BÚÉK!

 

Ha minden igaz megjön majd egy kicsit hidegebb időszak. Újév napján egy kis kékcinege olyan hangosan énekelt, mintha tényleg tavasz lett volna. 

s-ombre-ro Creative Commons License 2021.01.01 0 1 51145

Nekem ma is voltak verebeim. 

Több a semminél!

BUÉK!

🤗

Előzmény: s-ombre-ro (51144)
s-ombre-ro Creative Commons License 2020.12.30 0 0 51144

Először a verebekről. A rengés pillanatában huss, el repültek. 

Én a rokkant ágyamban feküdtem, sok gyakorlatom nincs,, mert a rengéseket átalszom.

Ez most ijesztő volt.

Azonnal mondtam a családnak, déli szomszédunknál nagy baj lehet!

Sajnos, igazam lett! 🥶

Előzmény: corvi01 (51141)
corvi01 Creative Commons License 2020.12.30 0 1 51143

A kisebb 2...3- M mozgások is elég neccesek, ui. látszólag az épületeken nem látszik semmi, de rejtett hibák, szinte láthatatlan hajszál repedések, vagy a közmű vezetékek akkor még nem látható, alattomos sérülései, melyek "áldásos" eredményei csak később jelentkeznek, a biztosító meg nem fizet, mert az esetleges szemlén akkor épp nem látszik semmi.. :-/

Előzmény: syssy48 (51142)
syssy48 Creative Commons License 2020.12.30 0 0 51142

Én először azt vettem észre, hogy két rigó pánikszerűen menekül. Azt hittem karvaly, vagy valami más ragadozómadár lehet itt a környéken. Pár másodperc múlva elmozdult alattam a görgős szék, a monitorom reszketett, mintha összeráztam volna, az asztalról és a karácsonyfáról leesett pár dolog. Nagyon finoman szólva megrémültem:) Férjem mondta, hogy a konyhában két függő növény jó 10 cm-re kilengett. Pár éve szilveszterkor éreztem utoljára földrengést, de a fele ilyen nem volt. 

corvi01 Creative Commons License 2020.12.29 0 0 51141

Remélem nem volt nagy gond Nálatok, elég "közel" vagytok Zágráb-hoz..?!

Előzmény: s-ombre-ro (51140)
s-ombre-ro Creative Commons License 2020.12.28 0 0 51140

Utába fogok olvasni. 

Nekem nem nehéz szeretni őket, hatalmas gabonaraktár volt az udvarunkban!

Ma "Plakátház" (Nagykanizsa). 

Előzmény: vizus (51133)
Nobody1 Creative Commons License 2020.12.27 0 1 51139

Kb 2 órát szállingózott, a háztetők és a csupasz föld már éppen fehér lett és a fű is "deres", erre most megenyhült a levegő és volt egy kis eső is. Itt-ott még látszik a hó, de reggelre nyoma sem lesz.

Tavaly egész télen kb ennyi volt összesen. Ezen a télen azért még van némi esély tartósabb havas tájra. Persze nekem egy 4-5 centi is bőven elég, de ha már tél van, legyen némi hó is és ne olvadjon el másnapra, sártengert hagyva maga után...

Előzmény: Nobody1 (51138)
Nobody1 Creative Commons License 2020.12.27 0 0 51138

Jéé! Itt meg szállingózik a hó. :)

Madár azért még nincs több, pedig 2 napja feltöltöttem az etetőt. Pár széncinke meg egy tucat mezei veréb "várja" csak az ügyeletes karvalyt...

corvi01 Creative Commons License 2020.12.27 0 2 51137

A rozsdafarkukat egyszer megszántam lisztkukaccal, amit kitettem egész közel a teraszunk párkányára, no és attól kezdve ne tudd meg 1 m-re közel engedtek és szinte a kezemből várta az etető pár (van videó is föl fogom rakni)! Mondjuk kicsesztem magammal is, mert ezzel folyamatosságra köteleztem e meggondolatlan projektet. :-S

 

No, hogy ne a levegőbe beszéljek, találtam és fölpakoltam egy (...szóval elég gyenge)videót, meg pár képet róluk :

 

https://www.youtube.com/watch?v=nDDhnWr_5kg

 

De jó azért ezt mégis látni most róluk... :)

Előzmény: corvi01 (51080)
corvi01 Creative Commons License 2020.12.26 0 1 51136

Milyen küzdelemre gondolsz? :)

Részükről: a napi betevő előteremtése, a szokásos teljes harci készültségben ragadozói fenyegetettségek közepette,  ráadásként mindezt a mi garázda élőhelyromboló közegünkben!

Részünkről meg majdnem ugyanez: küzdelem a "vízen" maradásért az egyre romló és veszélyes életfeltételek közepette, félelemben és stresszben a lesben álló gazdaság rablóitól, melyek azon mesterkednek, hogy hol tudnak újabb lyukat ütni mások zsebén... :-/

 

Egyébként a melegedésnek perszehogy rengeteg pozitívuma van a természetben,,,ha ez tovább így folytatódik, akár vízilovak, orszarvuk, leopárdok... is bátran cirkálhatnak Ejrópai területeken, mint a régi szép időkben.. :)

Előzmény: Nobody1 (51135)
Nobody1 Creative Commons License 2020.12.26 0 2 51135

Milyen küzdelemre gondolsz? :)

Ennek az enyhe időnek azért vannak jó oldalai is. Csak párat említve, kevesebb a fűtésszámla, talán emiatt a légszennyezés is, a madaraink meg a határban szétszóródva, természetes haján élik a mindennapi életüket. A dolog árnyoldalához tartozik, hogy nem ez a természet régen megszokott rendje és ha a fogyatkozó szárnyasaink nem győzik a pusztítást, akkor rengeteg kártevő áttelel.

És persze mi idősebbek szívesen látnánk a régen megszokott fehér Karácsonyt (a gyerekeknek már lassan megszokott lesz ez a hómentes, téli "nyálkás" időjárás) és a madarakkal teli etetők látványa is hiányzik. De szerintem a kis szárnyasaink nem nagyon bánják, hogy nem szorulnak rá a "kegyelemkenyérre" és nem mínusz 10-20 fokban, felborzolt tollakkal dideregnek...

 

További kellemes ünnepet, hétvégét!

Előzmény: corvi01 (51134)
corvi01 Creative Commons License 2020.12.26 0 3 51134

Kedves küzdőtársak, már megint Karácsony van, de ahogy elnézem a madarak nem igen érzékelik, nekik ugyan olyan küzdelmesek mindennapjaik. :-/ Az "időjárás", meg pláne nem igazán készteti a téli berendezkedésre Őket, bevallom én sem így képzelem ezt az egészet! :-/ Ettől azért kívánok minden segítő, gondoskodó madárbarátnak is békés, jobb és szebben telő napokat, főleg egészségben!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!