Lehetőségeinkhez mérten segítünk meghatározni talált gombáidat, de ne feledd, az itteni rábólintás nem pótolja a szakellenőri vizsgálatot. A vadon termett-szedett gombát mindig mutasd be szakembernek!
Tényleg beindult a gomba a Mátra és a Bükk között, viszonylag későn értünk ki, jópár emberrel találkoztunk is, mégis szedtünk vagy 4kg gombát. Volt némi róka és sok trombitagomba, azt úgy tűnik, nem nagyon szedték. Néhány szürke róka is volt, ez pont a trombita mellett, és le is szedtem, mire bnőm mondta, hogy ez nem is trombita, nézzem meg jobban.
Nem tudom, hogy ismerjük-e egymást, én eddig baba miatt többnyire a környéken gombászgattam, tavaly nem váltottam ki engedélyt. Hőgyészen a kutyaversenyen viszont Csipke kutyámmal indultam, és N.Z.-tól és kutyájától kaptunk ki, mikor verseny közben 3-3 volt az állás, kutyám meg egy stephensiát jelzett, de az nem számított. A következő aestivum találat már Zolié volt, így kikaptunk. Nem bántott a dolog, jó izgalmas volt, és nem sokon múlott, na meg akkor láttam először stephensiát, és így még a vereségnek is tudtam örülni. Na meg jótól kikapni nem szégyen.
Falun 4-800 ft/kg a helyi friss szedés, attól függ mennyi van. Ha piacra viszik akkor persze drágább. Nem is nagyon változott az ára az elmúlt 7-9 évben, nem tudnának érte többet adni.
A 10 napos szabály is bejön sokszor, de vannak olyan részek is (pl. Mátra) ahol korábban is volt eső és mégse volt vargánya. Most viszont ott is kezd kijönni. 2008-ban szinte napra pontosan ugyanekkor jöttek elő. Most még jobbak is körülmények sokfelé (bár a VH-ben szerintem nem).
sziasztok egy kis segitseget szeretnek kerni.mennyibe kerül a piacokon a vargany kg ára:?miskolc,debrecen,budapest,eger stb esetleg van itt olyan aki vasarolna varganyat nagy mennyisegben? köszönöm elöre is
Nagyon köszönöm! Más képeit a legritkább esetekben szoktam használni, inkább a kapott példányokat szeretném fotózni. Érdekes, amit a mediterrán elterjedésről írsz. Több mint tíz éve tervezem hazánkat felvenni a mediterrán területek gombászországai közé, mivel számos kifejezetten mediterrán faj évről évre rendszeresen megjelenik országunk számos vidékén beleértve az Alpokaljától az Északi-Közép-hegységet is. Az Octavianina egyik általam ismert élőhelye a Mátrában van és ott szinte a császárgalócák tövében nőnek.
Nagyon köszönöm, mert a csapitérkép szerint 50-60mm eső volt Bp-től északra az elmúlt két hétben, és szerintem ez a minimum, mert Pilis/VH-ban tényleg többször esett.
Jövő héten 1-2 napot "üzleti úton" a keleti országrészben leeszek ;), körülnézek.
Tegnap elött voltam, pár róka, sok sereges tölcséres, pár vargánya meg mindenféle tinóru de csak pár db-ok, ma is mennék... kicsit más fele, ha lesz vmi jelzem...
Szia! Sajnos nem sűrűn találunk stephensiát, ez volt a második eset. Hőgyészen megint ott leszek, ott találtunk tavaly jópárat a kastélyparkban, majd azok közül juttatok néhányat. Többnyire Mátrában, Bükkben meg környékén gombászunk, errefelé még nem találtunk ilyet. Én azt gondoltam, hogy ez a gomba valami mediterrán gomba, és ezért csak a dunántúl déli részén van. Mondjuk tavaly mindenfelé előkerült az octavianina, ami tényleg Mediterrán gomba. Spanyolok mondták, hogy náluk is parkokban gyakran elő szokott fordulni a stephensia. Csináltunk képeket, este fent remélem már fent lesz a blog.truffle.hu-n. Ha kellenek, felőlem használhatod őket.
Nyár az ott nem volt, csak kb. 50 méterre, az út túloldalán. Viszont ha egyszer visszajutok, most már alaposan átnézem a fafajokat. Volt olyan cserje, amit nem ismertem, valami fagyalszerű, fekete bogyókkal, de az ilyenek sem ektomikorrhizásak szoktak lenni. Már nagyon fáradt voltam, elegem lett az egész sikertelen kirándulásból, így örültem, hogy láttam, hogy a kutya dolgozik, és indultunk is haza. Menet közben ugrott be, hogy tavaly hőgyészen is ugyanilyen gombát találtunk a kastélyparkban. Mindjárt próbálok képeket csináltatni, tegnap már sötét volt, mire hazaértem.
Igazad lehet, valószínűleg tényleg csak az élőhelyvédelem az egyetlen megoldás.
Számomra nem furcsa - ma már - pedig nem ezt tanultam hajdan. Azóta láttam dió gyökereket és általában tele van jó vastagon fekete mikorrhízával. Az viszont érdekes ha vele élnek a találmányaid. Alaposan át kellene nézni a helyet, mert könnyen elbújhat egyéb faféleség is akár csak egy csemete is. Esetleg távolabb is lehet gazdafa. Volt már, hogy nyárasban rengeteg selyemgombát láttam és csak jó száz méterre találtam egy termetes tölgyet. Na most kérdés nem-e a nyárral élt?
A veszekedés is kellemes általános program, de az esztelenség igazán csak üvöltözve esik jól.
Hogy mire is véljem ezt, van egy sejtésem... : "Értelmezd amit írtam, ne csak olvass!" Elég hamar értelmezhető amit csinálsz! Megértem, de sebaj, úgy tűnik nem soká sok gomba lesz, ügyesen válogass!
Te pedig légy szíves olvass és ne átértelmezz! Általában figyelek arra amit írok! És Te? : "a kutyások nagyobb része meg sajnos" nem egyenlő "nem kell kapásból "lehúzni" minden kutyás gombászt" ... és utánna az áradat Elég furcsa. Nem baj az a fő, hogy számíthatok Rád!)
Ahogy elnézem hamarosan gombatanulási időszak kezdődhet - csak figyelj és kérdezz, ha nem megy valami - úgyhogy témazáróként értelmezem az általad olvasottakat: "egy beagle is jobban tenné, ha vadászni járna" Minthogy eredendően vadász kutya, ha hajlandó is a gombakeresésre, nagyon valószínű, hogy sokkal jobban érzi magát vadászatban! Az én legjobb gombász képességekkel - nem hajlandósággal - rendelkező kutyám pl. pontosan így van, imád vadászni mert az az igazi szíve, ezért nem is gombászom vele, csak kivételes esetekben, igen ritkán.
Elképzelhető valami, talán holnap délután kinézek, de inkább a Mátrát (és környékét) tartom a esélyesnek a hétvégén. Zemplénig elmenni sajnos nincs most elég szabadidőm.
Szupher :) Ez olyan dombvidéki tölgyesnek nézni, ott szoktak a megélhetésiek ilyen vágásokat eszközölni. Mátra-Bükk közötti rész amúgy nagyon jó most, nekem is szólt egy ismerős.
mai anzix a bukkbol. a 2., 3. kepre kere szepen hatarozast. tobb foltban is talaltam, eleg sok volt. amik meg voltak: gyilkos galocat talaltam 2 darabot, nagy ozlab, sokfele galamb, kerseru, nagyon sok kajsza liszt, sotet erdes, sarga erdes, cekla. nagyreszt cseres tolgyes, de bukkosben is voltam. vihar az volt szepen, el is aztam ahogy kell. hazafele a matra kornyeken tobb eso/viharhullamba is belefutottam.
a favagokat ugye nem kell minositeni, hogy mifele favago favagokkal van dolgunk.
Sziasztok! Budai-hg-Pilis-VH környékén gombászott esetleg ma/tegnap valaki? A hét vége felé kinéznék, ha egyáltalán van gomba; nem csak vargánya van a világon :)
A szarvasgomba témához annyit,hogy idén negyedszer találtunk fehér szarvasgombát és nekünk nem kellet ehhez sem kutya,sem kapa.Nekünk ugyanis szarvasgombakereső csigáink vannak,igaz így mindig meg kell osztoznunk velük a termésen.Ami nekünk maradt 13 dkg volt,majd a felét felfalták ezek a bitangok. No és még egy szépség a mai gombakutatás eredményeként.Óriás likacsosgomba.
Kedves hador! Ki a veszedelem mondta, hogy aki az erdőt járja ilyen-olyan ürüggyel, nem kell, hogy azt ismerje is?Értelmezd amit írtam, ne csak olvass!Azt írtam, hogy nem kell kapásból "lehúzni" minden kutyás gombászt.Aki ilyenre adja a fejét és még sosem látott erdőt, annak elemi érdeke, hogy a legalapvetőbb növényeket és társulásait megismerje, szóval gyúrni fog rá,előbb-utóbb a föld feletti gombákat is megismeri, akaratlanul is. Aki meg bunkó és szétrugdossa a gombákat, azzal hiába taníttatod meg, hiába vizsgázik le. Időnként előfordulnak gombamérgezések, mégsem mondjuk, hogy minden gombász hülye.Bekattant vadászok is kilőnek néha egyértelmű jelzéssel ellátott, gazdához tartozó kutyát, mégsem mind őrült. Ami a kutyát illeti: nem kell semmit belepréselni egy kutyába.Jó betanítással alig várja, a keresést és örömét leli benne... legyen szó gombász,-nyomkövető,-kábszeres, vagy hullakeresőről. A természetrombolást látom...ekkora gödröt ásni egy elgurult golflabdáért?:)...felháborító! :D
Hát én kb. -100 ezer forintban vagyok a nagy szgombászatban idén. Mondjuk ebben benne van a bírság gyorshajtásért, meg a mai kb. 50 ezer Ft-os autó amortizáció :( Ma is elmentem 500 km-t kb., hogy homoki szgombát találjak, de csak néhány rufum került elő, és pár stephensia. Ez utóbbi annyiban viszont érdekes, hogy ektomikorrhizás fa nem volt abban az erdőben, csak akác, ostorfa meg dió. Bár a diót például Ian Hall a könyvében ektomikorrhizásként tünteti fel. Amúgy tavaly ott találtunk pár darab mattyrolomycest, de most semmi, úgyhogy gondolom a fő hullám még várat magára.
A természet ismeretéről meg annyit, hogy szerintem az mellékes, ismerek olyat, aki jól ismeri a növényeket stb., mégis kapirgál. Ezzel szemben kis tudással is lehet szeretni a természetet, és kímélni azt. Aki nagyon kapzsi és mohó, az a megszerzett tudással talán még több kárt is okozhat.
Tendreinek helyzetjelentés: Jönnek elő szépen a klf. tinóru fajok és más gombák is. A vargányát már a helyi erők, hátikával / diszperzites vödörrel szedik, és motorral / zsigulival fuvarozzák ki az erdőből. Hogy mi várható itt hétvégére, már jósolni sem merünk.:-)
Én rákattantam a lecsós gombára. Egyre több a Mátrában a tinórufaj. Vargánya jön elő óvatosan, Rókagomba is gyűjthető mennyiség van. ( Egy ismerős pl. két kosárral szedett ma. ) Galambgombák nem igazán jöttek még elő.
......A karnak meg le kell szakadni :-) A túraútvonal Óhuta-Regéc vára-Óhuta. És közben az út szélén álló vargányákat lekapkodtuk. Mi lett volna, ha gombászni mentünk volna :-))))
Akkor tessék itt a sosem látott alkalom, nem is gondolnád, lehet hogy a szex gyakorlatoknak ebben is hasznát veszed! Nagyon ne csodálkozz rajta, de véletlen én sem a köldökzsinóromból ismerem azt a néhány gombát amit tudok, és nem is tanfolyamon tanulom őket, mint ahogy nagyon sokan itt maguk járnak utánna a megszerzett ismeretüknek. Egy szarvasgomba gyűjtőnek viszont kötelezővé tenném az egyéb gombák, fák és növények bizonyos szintű ismeretét is, mert az igazán undorító, amikor a sötét elméjű ember csak a triflát túrja és azt sem tudja mit lát mellette, arról nem is beszélve, hogy milyen felfordulást csinálnak az erdőkben! Mit keresnek az ilyenek a természetben? Nem tisztelik, nem is érdemelnek tőle semmit, ez számomra teljesen nyilvánvaló! Ha te akkora természetszerető vagy akkor nem zavaró számodra, hogy aki szarvasgombát akar szedni az ne ismerje annak közeli, távoli rokonságát, egyáltalán a környezetét. Sok szarvasgombászt ismerek talán nem annyit mint te, de nyugodjál meg egyiket sem fogják szenté avatni! Nem ismerem a gilisztás sztorit, de a trifla gazdagító ideje lejárt legalább is a gyűjtésben, ugyanis gomba nem lesz több de gyűjtő igen és az már most is sok hála a kifogástalan társaságoknak! Tudod kicsi .Joe. nekem valószínűleg nincs affinitásom a kutyákhoz, mert sokakkal ellentétben ma már nem próbálom belepréselni azt amit nem csinál a szíve csücskéből és biztos lehetsz benne, hogy akár egy beagle is jobban tenné, ha vadászni járna. Csiperkét meg ne félj, nem kell keresni jön az magától és örülj ha felismered!
Tudod kaptam jó néhány valóban ritka csodás páratlan pillanatot a Természettől ezért is szeretem. Néhányat itt megmutatok mert tudom, hogy vannak akik tényleg jó szívvel nézik és csak az számít!
A bogár a védett vércincér (Purpuricenus kaehleri), a meleg, mediterránba hajló, tölgyesek szép, 15-25 mm-es cincérfaja. A neten is fantasztikus 'gyorsított' videók vannak, arról, hogyan veszi birtokába a gomba a legkülönbözőbb rovarokat és pók-féléket.
Nagyon helyes kis jószág! Egyébként én nem feltétlenül csak a tartalmat akartam ajánlani, hanem a mögötte lévő csapatot... Szakmailag és emberileg is kifogástalan társaság.
"a kutyások nagyobb része meg sajnos még a gombákat sem ismeri, " ...mint ahogy az autószerelést,-vakbél műtétet, vagy akár a szexet sem lehet könyvből megtanulni, csak a gyakorlatban.Szerintem senkivel sem veleszületett adottsága, hogy gombaismerete legyen.És létezhetneknek olyanok, akiknek nincs x-szer tízezer forintjuk tanfolyamokra, de van affinitásuk a kutyához, a természethez.Szerintem azokkal lehet baj, akik a hirtelen meggazdagodás miatt kezdenek neki a szarvasgomba keresésének kutyával.No ők úgy járnak majd, mint a gilisztások anno.
Az őszi rókagombát csak idézőjelben értettem, Nagybörzsönyben hívják így ezt a sárga rókagomba változatot. Mi is kapotnyak és egyéb meszes talajt jelző növények között találtuk. Tendreinek üzenjük, hogy a hétvégére az apró vargányák is megnőnek, ma sokat a helyén kellett hagynunk, bár a házinénink minden gombánkra fogadóképes, ma is tejfeles rókagomba volt galuskával a desszert :-) A bükkösök még hallgatnak, gyertyános erdők a jók. Sajnos a fajgazdagság nekünk nem annyira jött be, talán a hétvégére jobb lesz a helyzet. Most csak rókagomba és vargánya van itt a környéken, némi galambgomba is mutatkozik.
utolsó 10 napban rengeteg eső esett sok napsütéssel, kimentem a cafrangos galócás nyárasba, gondoltam betermelek, jól felsültem egyetlen darab sem volt, de még öreg sem!
Köszönöm az oldaltippeket hasandel-nek is, sajnos olyan tartalommal bír ami ez esetben nem használható!
Visszatérve a kérdésre is egy kis mese erejéig: Viszonylag rég óta gombászom, így néhány éve eljött az az idő is amikor a szarvasgombákkal foglalkozni kezdtem. Eleinte mentem, megnéztem egy-két kutyás kereső túrát, közben ígéretesebb helyen kutya nélkül is tettem sikeresnek mondható élményteli túrát - egyébként azt hiszem akik komolyabban "mindenféle"gombásznak azok nem kutyával kezdték ezt a teret, a kutyások nagyobb része meg sajnos még a gombákat sem ismeri, sőt talán még a természetet sem, na mindegy.
Van egy néhány cimborám szerte az országban, akik gazdálkodó birtokosok erdővel, fás területel... Beszélgetünk is velük a szarvasgombáról és számomra furcsa mód nem mindenkit érdekel ez a dolog, azért van akit jobban, és persze jó lehetne ha teremne náluk is, de , úgy látom igazán nem elszántak - érthető, hiszen egy tanyán mindíg van még ezer dolog - úgyhogy amennyire én erőltetem annyira halad a dolog. Természetesen meg is nézzük a helyeket amikor csak lehet és bizony volt már eredmény, olyankor mondom is nekik a kutya ne csak ugasson, meg birkát hajtson! Telepítéssel, oltással is próbálkozunk de ugye ez időt igénylő dolog...
Tehát, ne szaporítsam a szót, igen azért mentem és még ma sem fogom fel ezt a gigászt, ezt akár én is megláthattam volna, de nem csak magam kerestem, azt már nem csinálom. Volt egy kis segítség a találásban.
... Egyik cimborám tanyáján megálltam, s mondom neki menjünk már ki egy kicsit a területre és vigyük magunkal a háztól, tanuljon valami hasznosat is a legnagyobb kutya!)
A kis fürge hisztis hamar rá is szagolt a lényegre
Nem igazán tetszett neki a szokatlan illat, jót prüsszögött tőle
A gomba még egy kutyán is majd túltesz
Annyira izgága volt a kis pici, hogy alig lehetett fotózni. Komolyan mondom a vaddisznókkal nincs ennyi gond!)
Úgy tapasztaltam, a trifláknál az illatban nem számit a méret - az esetleg vizuális, vagy zsákdagasztó élménytöbblet - csupán az érési fázis amit valószínűleg több általunk nem irányítható tényező is befolyásolhat, de mivel egy triflát csak egyszer lehet begyűjteni ez is csak feltételezés.
Az óriás trifla, a metszetben barna, de még nem az az igazán sötét csokoládébarna. Egy igen jó érettség állapotban van, illatát tekintve tökéletesen érett, kifogástalan, a középerős kategóriába sorolnám, ahol még nem jelenik meg a legerőteljesebb, vagy mondjuk az a kátrányos jelleg.
Köszönöm! A fotó szép, hangulatos, és elgondolkodtató! A nagy trifla nem teljesen épp két kisebb kaparásnyom és több kissé letört pikkelye van, de ezek nem feltűnőek. El tudom képzelni hasonló környezetben, de biztos hogy van aki még jobban el tudja képzelni.
Köszi! Úgy hallottam az idén már 70 dekásak is voltak, de sehol semmi róluk. Én eddig "csak" egy 32 dekással döngettem, az idén volt egy 38-as aztán most még bőven rádupláztam. Furcsa, a horgászok azért komolyabb látványkultuszt csinálnak, lehet hogy a fotózások után én is visszaengedem!
Megsüvegelendő méret, de miként a libamájból úgy a (nyári) szg-ból is inkább a kisebbek az ízletes(ebb)ek.
Ha vki azt hiszi, hogy a 1.5 kilós libamáj gasztronómiailag értékesebb, mint a 70 dekás, ill. a kapitális méretű nyszg finomabb, mint az 50 g-os, akkor egyetértek.
Ha vki azt hiszi, hogy a 1.5 kilós libamáj gasztronómiailag értékesebb, mint a 70 dekás, ill. a kapitális méretű nyszg finomabb, mint az 50 g-os, akkor egyetértek.
Nyári szarvasgomba osztálybasorolás: Extra --- szabályos gömbölyded alakú, sérülésmentes, érett, a fajra jellemző illatú legalább 30 gramm súlyú gombák. I.oszt. --- szabálytalan alakú, érett, fajra jellemző illatú, 20 gramm feletti gombák, felületi sérülés kismértékben megengedett.
II. oszt. --- 5-20 gramm közötti érett gombák, vagy az előző két osztályba sorolható gombák, ha erősen sérültek, vagy állati kártevőktől kismértékben károsítottak.
I. osztály: 450 g fölötti érett máj - puha, kissé tésztás, színe egyenletesen sárgás rózsaszín, ép, májlebenyek arányosak.
II. osztály: 350 g fölött - állománya ugyanaz, mint az I. osztályúé, de lehet húsos tapintású 1/3 részben - vagy 1/10-ed részben foltokban enyhén barna.
III. osztály: 250 g fölötti - állomány II. osztályúéval egyezik, de lehet szívósabb, tömöttebb
- színe sötétebb sárgás, felülete 1/3-án barnás elszíneződés megengedett
- felület 1/10-én repedés, szakadás lehet - lebenyek nem arányosan fejlettek
IV .osztály: előírás nélküli tömegű, állomány tömött, szívós, vagy laza szerkezetű, színe világos krémszínűtől sötétbarnáig terjed , épség, alak előírás nélkül."
ha _remelt_ a trifla, akkor keszultel ra? segitovel, vagy csak ugy magadban kerested? elkepeszto egy darab, gratula! amugy vabnnak oldalak amik ezzel foglalkoznak.
Pont tegnap gondoltam rá, hogy azóta sem viszonoztam az emlékeztes kucsmagombás meghívásodat.... igaz, nem is lett volna módom, ha csak nem akartunk volna sok-sok keserű gombát szedni... :-((
Úgy látom kicsit aktuális a szarvasgomba téma. Én is ezzel jönnék egy kicsit, mert éppen azt keresem hol van valami rekordlista szerűség, ahol bemutatnak termetes példányokat. Nem találok a neten magyar fórumot, vagy oldalt ami komolyabban foglalkozna ezekkel a gombákkal. Ha esetleg tudja valaki, hogy mekkora az eddig talált legnagyobb hazai nyári szarvasgomba, az érdekelne, mert a sors úgy terelgetett, hogy összetalálkoztam egy hatalmas példánnyal és gondolom említést érdemelhet:
Elég sokat utazom mostanában és éppen lent dolgoztam az Alföldön, amikor kaptam egy meghívást, hogy "ugorjak át" egy kisebb kecskelakomás baráti összejövetelre a Dunántúlra. Há, miért is ne, nincs is olyan messze, az út meg csupa meglepetés... Szóval az utak nekem aztán igazán unalmasak és fárasztóak, de üdítőként ha van idő, sosem hagynék ki egy kis erdőjárást, szóval a gombászkodás nem maradhat el. Semmi kalapos gomba nem volt, azonban remélt trifla igen, de ilyen óriásról még csak nem is álmodoztam soha. Amikor megláttam az sem volt kellemetlen, fél kilóra saccoltam, de amikor a mérleg 884-et mutatott, na akkor aztán igazán elárasztott a csodálkozás...
j007, Az adag másik fele a gombászbarátomnál landolt, mivel még amatőrök vagyunk remélem lesz bátorsága megenni. Elvégre én már 4 órája talpon vagyok... még... :-)
Firmitudó, A kenyércsücsköd határozottan jobban néz ki. Ma tettem félre savót a kovászhoz, abból valami hasonló finom kenyérke lesz.
Juteszmbe, a múltkori ózdi gombamégezésről... állítólag a máriatövis, mint gyógynövény - falusi néven mácsonya - hatásos májregeneráló/megújító hasznos elixír. S talán még az effajta mérgezéssel is felveheti a versenyt. Kérem utánajárni a neten... A következő kép 2 napos hűvös helyen való szárítás eredménye. Még kell pár nap, aztán lehet aprítani. Teája határozottan jó, persze kell bele megy kis méz és citromlé, úgy még ízletesebb. Igénye válogatja...
Albert Laci régebben "neglectusnak" nevezte a csököttsége miatt, ám annak lilás termőrétege van és a vörösödésére sincs semmi utalás, lásd pl. ebben a szövegben is:
the variety neglectus (2) is paler, thinner, and with violaceous down on the lamellae;
Szóval laska gomba lenne? Egyébként hál'Isten nem a lakásomban termett, de nem is Magyarországon és még csak nem is Európában..:) Na jó, mivel ilyen nagy az érdeklődés elárulom : ez az ajtófélfa-gomba egy tunéziai szállodában termett június 23-án, csak most kaptam e-mailen, hogy örüljek neki:))
Máris előveszem a nagykosarat és megtisztogatom, idén még nem kellett... Meg akkor előveszem a tartalék nagykosarat is :-)) Óhután amúgy én is húsz éve jártam utoljára, akkor még olyan falu volt, ahol konkrétan véget ért az út... További jó kalandozásokat Nektek!
...sőt...a lehető legjobbak le is reszelik, el is készítik:).Mellesleg 10 hónappal ezelőtt születettem meg, mint a világ legjobb beagle gombásza. Majd egyszer elmegyünk a föld feletti gombászokkal, megmutatjuk mit tudunk.De arra ne számítsatok, hogy a csiperkét is én keressem meg nektek, mert akkor másnapra halottak vagytok :).Homerx-el már lepacsiztunk, azt mondta jó fej vagyok...higyjetek neki!:)
Köszönöm a hozzászólásokat homoki szarvasgomba ügyben. Nekem úgy tűnik sokan keverik a fehér szarvasgombával. Fehérnek fehér ez is, de termőhelye, ideje és íze, illata sem egyezik meg - tudtommal. És a fehér okozhat gyomorbántalmakat nyersen fogyasztva. Minden más ehető szarvasgombafajnak, pontosabban az aromaanyagainak árt a hőkezelés. A nyárira való csere lehet, hogy érdekel, egyelőre nincs időm az erdőt járni, rengeteg a munkám. Ha rendelkezem mennyiséggel jelentkezek e-maliben!
Na ennek örülök, első M.országi adatod? Itt Óhután minden megváltozott a 15 évvel ezelőttihez képest. Uniós falu lett, már a gomba sem a régi :-))
A délutánba belefért egy kis erdőjárás is, Tendreinek üzenem, hozhatja a nagy kosarat a hétvégére a Zemplénbe. Apró és közepes méretű vargányák, rókagombából az "őszi" rókagomba van többségben, ez olyan mint a sárga róka, csak vékonyabb húsú és a vágás helyén vörösödik, valamint sápadt sárga színű. Ma semmi extra nem akadt horogra .
Sziasztok, Ime a vasárnap délelőtt talált 3db kékhátú és dióízű galambgombából készült pörkölt. Kellően sózva és fűszerezve... Mellette az elmaradhatatlan kenyércsücsök. Egy kis tejföllel talán még lehet fokozni az ízhatást... Izlések és pofonok. Én speciel még egy üveg sört is mellégurítok...
Az edény kb. fél literes, szal' még jól sem lakom belőle... :-)
Ízletes vargányának is van egyfajta sajátos édeskés íze, de messze nem erős, inkább kellemesen enyhe. Többi vargánya nem rendelkezik ezzel a tulajdonsággal.
Gondolom azért mondja, mert a homoki szg. édessége is olyan, mint az édesítőszerek, de én inkább vonnék párhuzamot az édesgyökérrel vagy a fagyönggyel. Szerintem a homokiban is ilyen gyógyhatású glükozid van, de erről még nem olvastam semmit. Majd Lelley prof. megmondja egyszer. T. aestivumot is cserélek homokira, ha kell :)
Én azt hittem nincs sok gombamániás, elvetemült erdőjáró. De a topicot nézve nagyon tévedtem. Mások is "Gomba bolondok" nem csak én. Komoly. Meg is mutatom a kedvesemnek, mert szerinte néha már túlzásba esek. Szerintem nem:-) Jó vadászatot. U.I.: rókagombát ne keressetek mind leszedtem:-) kellett egy Jó pöri a rántott pöfi mellé.
Bizonyos részeken rengeteg a gomba a VH-ban - kis foltokban, de ott tényleg sok. Ötven méterrel arrébb meg semmi de semmi... első ránézésre is szedtem 7 féle tinorrút - most megnézem, ki kicsoda...
Sziasztok Éljenek a szarvasgombászok. Tavaly voltam egy turán, nagyon durva volt. Azóta megszületett a világ legjobb gombász vizslája. Csak még nem mondtam neki. De még csak 4 hónapos.:-) remélem ügyi lesz. Majd jövök segítségért.
Közben beszéltem baguszékkal, jelenleg nem vesznek homoki szarvasgombát, de ha írsz nekem e-mailt, akkor lehet, hogy össze tudlak hozni még valakivel. balagankukacindexponthu
Ja, engem meg jó olcsóért érdekelne az eladhatatlan minőség, ami már kicsit rothadt, túlérett, próbálnék vele mikorrhizálni akácosban. Esetleg kutyával segítenék gyűjtésben is! :)
Laskagombának tűnik. A múltkor a pihés nyálkagomba az ablakfélfádon, most meg laska az ajtófélfán. Ki se kell menned a házból gombászni, ha van a fürdőszobában is :-)
Sziasztok! A mellékelt gomba meghatározását kérem tőletek, kíváncsi vagyok eltalálnátok-e, hogy hol termett!(földrajzilag) Ha kíváncsiak vagytok el is árulom:))
Egy kis helyzetjelentés Pápa környékéről: Reggel a piacon rengeteg m.szegfűgomba,azután a Bakonyban némi rókagomba, mindösszesen 1db vargánya,galambgombák sok,de a csiga is (varaszöld,kékhátú,ráncostönkű,stb),meglepően sok céklatinóru,kevés molyhostinóru, kenyér tejelőg.,keserűg.,piruló galóca,erdei szömörcsög,e.csillaggombák,b.csengettyűg és ismét idén már negyedszer talajból kikandikáló,kicsit ugyan rágott,de egyébként kiváló fehér szarvasgomba.
Sziasztok, Köszönöm Lilapereszke a segítséged. Nyersen kóstolva is bizIsten' finomak voltak... Már csak holnapi vacsora lesz belőle. Szepen letakarítva pihennek a hűtőben, persze frissen talán jobb lett volna. A barna csengettyűst érdemes lehet rántani? De persze jótanácsért még körbenézek a neten...
j007, Bizony, olvasatom szerint pecsétviaszgomba szinte életelixir. Talán még a rákra is jó... A mostani 1 darab 5g, s van szárítva 10g.
Én már csináltam belőle pörköltet, nekem ízlett. Vékonyra felszeleteltem és kiáztattam. Próbáld ki. Kiáztatás nélül elég bizarr. Az íze is és összefogja nagyon az ételt.
Találtam néhány kisebb almányi homoki szarvasgombát. Tudtok valami ötletet a felhasználásra, tartósítására vonatkozóan? Esetleg lenne nagyobb mennyiség is, ha van rá igény. Nem akartam többet szedni, mert nem tudok mit kezdeni vele, meg aztán nőnek még nagyobbra is. A csapadékos időjárás kedvezett nekik. A gombavadasz.hu azt írja róla, hogy nyersen mérgező, szerintem a fehér szarvasgombával keverik. Valami szakértő tisztázhatná a kérdést, mert megkóstoltam és baromi édes. Képet nem készítettem róla, de teljesen ugyanígy néz ki:
Mátrában tegnap méretét nézve hatalmas, mennyiségét tekintve kevés rókagomba, sok sárga érdes tinorú mindenféle korcsoportból és bükkösökban rengeteg trombitagomba. (...halkan megjegyzem, indul a vargányahullám kb. 15 db fiatalt találtam. Most még csak alacsony szinttájon, meleg tölgyesekben érdemes keresgélni őket. )
Légy szíves ide feltölteni egyenként, csak úgy lehet segíteni. A 35 gombád között van kevés ehető is (rókagomba, májgomba, nyári vargánya, sötét érdestinórú, sárga érdestinórú, de sok közöttük az ehetetlen füstszínű tejelőgomba, a rózsáslemezű tejelőgomba, bársonyostönkű cölöpgomba), ami egy ránézés után eszembe jutott.
Sziasztok, Gerecse környékén péntek hajnali kiadós eső, de előtte is szemergett. Péntek napfény, hasonlóképpen szombat, s mint most is. Reggel gombahadjárat indult, barátommal. Eredmény elég gyenge, erdőföld határozottan nedves. Csiperkét megnéztük a réten, jelentem 1darabot találtam... :-( A szedett gombákat megnézettem egy idős szakival, Ő már szelektálta, de feltenném ide is, segítséget kérve. 1. Csigarágta zöldhátú galambgomba? 2. Ezek is galambfélék lesznek, de a bal alsótól kissé tartok. A lefordított hasonlóan zöld, mint a nagy. 3. Ezeket meg korhadt tőkén szedtük, de bácsi nem tudta megmondani a nevét, de ehető szerinte.
Összeset megízleltem, egyik sem csípős. Segitsetek pls az azonosításban, talán egy kis vacsora islehetne belőle. Köszi.
Ja igen... s a pecsétgomba az alsó képen. Állítólag szárítva teának kiváló. az örök élet titka van benne? :-)
nezdmeg idokepet. eg vekony, hosszu esocsik eppen a borzsonyt es a cserhatot aztatja, ahova keszultem. amugy tegnap a cserhattol keletre lett vagy 9 db rokagomba es egy sarga erdes. szoval ma egy felfedezo turara mentem volna. es ti?
Köszönöm az érdeklődésedet. Még nem volt idő összeszedni és rendszerezni a képeinket, és máris rohanni kell a Zemplénbe, nehogy megromoljon az üdülési csekkünk :-) Jövő héten Háromhutára megyünk néhány napra. Heyderia ismertetett meg ezzel a csodás vidékkel vagy 10 éve. Lecsekkoljuk nő e még a sárga lapátgomba a faluszélen :-) Amint elkészül az erdélyi beszámoló jelzem.
Gereben aug-ban szokott inkább arra megjelenni, még a szárazság se nagyon zavarja őket. Idén szerintem sok lesz abból is, az elmúlt 1 hétben 100 mm körüli eső a ÉMátra-ban.
2008-ban volt hasonló helyzet július végén, akkor is egy hidegcsepp tevékenykedett a környéken július 20 körül (hasonlóan sok esővel), majd aug. első hetében lett belőle jó nagy gombaözön. "Evidence based" tehát hasonló helyzet ismétlődhet.
Rókagombák rejtőztek abban a ködben (lucfenyvesben).
Szépek képeid, ha készültek még a táborról albumok, azokat is megnézném. Egyszer rászánnék pár hetet Erdély rejtetebb részeinek a felfedezésére (bár nem tudom mikor lesz ilyesmire időm).
Ó, de gyönyörű kép. Nekünk is volt részünk sűrű "ködben" mászkálni, az említett felhőszakadás után ránk szálló felhőben elég sejtelmessé vált az útunk. Néhány szép gomba tőlem is:
Az Őrségben nagyon beindult a vargánya. A Sztálini Aratás c. mozgalmi dal aktualizált sorai jól jellemzik a helyzetet: "Tengernyi a gomba, izmos a karunk, kora hajnal tájban vígan aratunk".
Köszönöm a bizalmat, de nem tudom, mi okozza a kéz barnulását a fenyőtinórutól ezért nem is tudom, mi szedi le a krómkénsavon kívül. :) Én Ultradermet használtam, amikor még ettem fenyőtinórut.
A hegyvidéki völgyek a mikroklíma miatt jók (lásd a képen) és nincsenek túlzottan magasan, 300-1500m között húzódnak a Kárpátokban. Alsó részük kb. olyan korán indul mint a Mátra vagy a Börzsöny. Erdély amúgy nem tartozik a csapadékos részek közé, a medence belső részei kifejezetten szárazak, a hegyvidékeken viszont a száraz években is találni gombát, ezt pl. tavaly aug. végén tapasztaltam Biharfüred környékén (képek a picasaweben). A meredekségről még annyit, hogy tapasztalatom szerint semmivel sem zergésebbek mint a Mátra vagy a Börzsöny, vannak olyan fennsíkok is ahol nagy területen minimális a szintkülönbség.
jár egy srác kecskemétre, mondjuk ez túlzás, mert idén most jött először, erdélyből hord fekete és vörös áfonyát, meg gombát, most 7 kiló rókát hozott mellé, 2000-ért adta kilóját, elég vizes volt, azt mondja az a baj, hogy mostanában sokat esik, kérdezem , hogy mi az a sok, minden nap?, azt mondja erre, hogy úgy 3 óránként leszakad az ég.
Sziasztok! A Mecsekben nem találtunk friss szednivalót, de hétfőn a Városligetben, a Mezőgazdasági Múzeumban csodálatos kézmíves kiállítás megnyitója volt, ott leltem egy kedves kis figurára, azt hiszem Gombamanónak hívják vagy Gombacsináló Manónak? Mindegy, nagyon helyeske!A kiállítás pedig gyönyörű!
Óóóó, ott már a rókagombákon is beülő van, a vargányák meg a nagyobb sziklákhoz kötik ki magukat. Nem is értem, miért nem találták még ki a gombászfelvonót, vagy legalább a gombászkosár-levonót. Nincs is annál nagyobb ciki, mint zergésen tele kosárral bukni.:-)
A Déli-Börzsöny még szunnyad, de nem hiszem, hogy sokáig. Vasárnap és hétfőn esett, szerda délután is, nem is kevés.
Mini rókagombák már készülődnek, kint vannak a sereges tölcsérgombák, meg találtunk egy nagyon szép csoport sárga érdestinórut. A helyi erők hét végére-jövő hét közepére sok gombát várnak.
Szép lehetett. Időjárással szerencsétek volt, a Déli-Kárpátok jókora esőárnyékot szokott vetni, a környező alacsonyabb hegységekben és főleg a medencékben sokszor van szárazság. De idén Erdélyben szinte mindenhol gombabőség van.
Ha jól tudom (bizonytalan forrásból), csersavat tartalmaz... Mindenesetre a bőrön okozott elszíneződés nagyban hasonlít a magas csersavtartalmú fák (akác,tölgy...) megmunkálása közben szerezhető bőrelszíneződésre. Azt pedig citromsavval viszonylag könnyen el lehet távolítani a kézről.
Frissen csavart citromlé. (A műanyag flakonost nem próbáltam, mi olyat nem tartunk otthon, de lehet, hogy a citromsav porított alakja is megteszi). Magyarbucó a vegyész, ő hátha tud jobbat. A hypo kevés és büdös :-)
Sziasztok, Tegnapi gerecsei bejárás: 3db közel ép zöld galambgomba. És más semmi. A bejárt részen egyéb más gombát nem találtunk. Őzmájat sem... sőt combot sem... :-) Ellenben mintha gyenge erdőgazdálkodási munkálatok folynának... pár fa kivágva, friss vonszolások... Lehet hogy emiatt sincs? Egyik barátom is volt, más helyeken.. ott is nulla. Pedig Ő már jó pár éve jár.
Mi lesz így? Mikor fogok képet küldeni Nektek az elkészített étekről? Soha? :-)
Nemcsak Árkoson gombásztunk, hanem a Baróti hegység több pontját bejártuk. Árkoson két napig gombásztunk, főleg gyertyános, bükkös, tölgyes elegyes erdőkben. Tavaly volt a magashegyi gombavilág, idén a Baróti hegység volt a tábor programja. A fajszám 300 felett volt (taplók nélkül). Soha életemben együtt nem láttam még ennyi gombát, természetesen a nyár és az ősz gombái itt is keveredve voltak a bolond időjárás miatt.
:-) No, akkor majdnem úgy jártam, ahogy kezdő koromban, amikor a kezemről nem jött le (megfelelő oldószer hiányában) a feketeség, a fenyőtinórú pucolás után. Akkor "csak" magyarázkodnom kellett a munkahelyemen , hogy izé..., nem koszos, csak gombás :-)
Többen is jelezték hogy Erdélyben ipari mennyiségben jött elő rókagomba (pár hete pedig az ízletes vargánya). Amúgy érdekes helyen voltatok, még nem hallottam arról a helyről, bár én biztos felmentem volna a Fogarasi-havasokba is
most igy agyban fekve ez ovon aluli volt. jo nagyot nyeltem! kibirom en reggelig? eppen kb 1 oraja fejeztem be a kaposztasalatat, holnap kap egy kis tokmagolaj ontetet, es maris mehet a majhoz :)
Plusz van még két fatönkön nőtt gomba, az egyik májusi, kidőlt fán, talán nyár-fagomba? A másik júniusi, kertünkben kivágott akáctuskón. Válaszokat köszönöm!!!
Szia Lilapereszke! Csak a térded miatt nem irigyellek:) Ma a Mecsek Ny-i részén esők után, nedves talajon nem találtunk semmit, de egy fatönkön nagyon szép emeletes gombatelepet leltünk, abban gyönyörködtünk. Írja meg valaki, hogy milyen tapló,az ami ilyen szép lila-fehér.. tán UTE-tapló?.))
Továbbra is gombán tengődök. A Sárga érdesnyelű végül lecsós változatban landolt egy kis cukkinivel felturbózva. Vacsorára sült krumplival, másnap ebédre tésztával. Aztán megint a klasszikus rókagomba paprikás. Gyanús, hogy a lehűléssel a Rizike is elő fog jönni, de a Nagy őzlábat is várom. Később a melegedés remélem előhozza a Császárgombát is. Vargányák is majd csak tudják mikor van itt az idejük...
A házigazdáék készítették, más módszerrel, mint ahogy mi szoktuk itt M. országon, de az övék finomabb volt :-) Különbségek: A tönköt mi egészben hagyjuk, ők a felét levágják. A juhtúrót csak a gomba félig sült állapotában adjuk hozzá, ők már az elején, a szalonnával együtt. A ropogósra sütésben egyezünk. (Az erdélyi juhtúró össze sem hasonlítható a nálunk kapható "Bryndzának" nevezett kimért juhtúróval, valószínű ez is közrejátszott a jobb ízhatásban.) Az "áldozatok" között volt róka- és galambgomba is, hogy kárpótolva legyünk az elszenvedett szúnyogmarásokért :-)
Sziasztok, Délután kinézünk a Gerecsébe. Mi jót hozott az égi áldás...??? Ez a kérdés. Vasárnap elég sok, de hétfőn is volt egy kevéske eső. Előtte persze csont száraz volt minden. Kíváncsi leszek a csapat eredményére. 4 fő + 1 Lada. :-)
Nekem úgy tűnt hőmérséklettől függ a nagyságuk, egy Mátrától ék-re eső dombvidéki tölgyesben (esőerdőhöz hasonló párás forróság volt benne) szinte csak ilyen nagyok voltak. Elvben persze benyomul a meleg ilyenkor a bükkösökbe is, szóval ott sem zárhatók ki nagyobbak (ahogyan a bronzos vargánya is megjelenik néha bükkösben). Trombitagomba viszont már nem bírja a meleget, a dombvidéki részeken ki se jött, a Mátrában pedig a hűvösebb bükkös völgyeket preferálta.
hetfon kaptam egy friss ozmajat. meg is lett a hetvegi rokagomba egyik felhasznalasi modja :) hagymat, poret, pritaminpaprikat, piros csipospaprikat szalasra vagtam, megpiritottam. rakerult a rokagomba, es vekony karikakra vagott lukulluszparadicsom. borsoztam, borsikafuveztem, vad-oreganoval izesitettem. utana ment ra a szeletelt maj. vorosborral es huslevessel ontottem fel. a vegen soztam. mennyei!
Mostanában nem jártam arra (Rácalmás, Nagy-sziget, márciusban). Valójában a helyszínen föl sem tűnt (egy bíboratkát fotóztam), csak otthon vettem észre, hogy milyen érdekes gombák vannak rajta. Ha mégis eljutok arrafelé, mivel jól emlékszem a helyre, okvetlenül hozok belőle mintát. Üdv! m.p.
Nagyon "szomorú" amiket itt írtál. :D Különben úgy emlékszem, hogy vegyes erdő volt, sőt több volt a bükk . Ha holnap korán feltudok kelni megnézem, he nem akkor csak holnapután.
Nagyon "szomorú" dolgokról beszélsz.Különben azt hiszem , hogy vegyes erdő volt, talán több volt a bükk . De ha holnap korán feltudok kelni megnézem, ha nem akkor csak holnapután.
Ebből nem tudnál nekem anyagot küldeni? A spórákról feltennék anyagot és akkor már talán pontosabb nevet is keríthetnék hozzá. Egy olasz könyvben nézegettem, de nyárfán élő faj pont nem volt benne.
Mo-on több hónapig tartó folyamatos rókagomba megjelenést még nem láttam, igaz nem nagyon ismerem a dny-i részeket. Ez a környező magashegységek egyenletesen csapadékos völgyeiben gyakori augusztus-szeptemberben. Úgy tűnik a hőmérsékletre kevésbé érzékeny, ugyanúgy kijön 1800m-en 10-12 fokon mint a magyar dombvidéki tölgyesekben kánikulában, feltéve ha folyamatosan elégséges a talajnedvesség.
Sziasztok! Megjöttünk az erdélyi gombásztáborból Árkosról. Ott is szélesvásznú rókagombák teremnek :-) Sőt, a szúnyogok is hasonlóan pofátlanok. Lentebb látható a térdem kalácsa, melyet másfél órás kuporgás alatt szereztem be egy fenyves erdő aljában az esernyőm alatt. A szúnyogok bemenekültek az esernyőm alá a felhőszakadás elől, s hálából a kiálló térdemből jót falatoztak. (Az esőkabátomat kölcsönadtam, amúgy nem esernyővel járok gombászni - csak mondom, mielőtt megszólna valaki, hogy így jár, aki esernyővel jár gombászni :-) Trombitagomba Liscsim-módszerrel (fekve) szedhető mennyiségben volt. Mi egy szem gombát nem hoztunk haza, kedves házigazdáink telerakták kosarunkat padlizsánnal :-)
Az utóbbi 5 évet nézve itt Zalában és Vasban eddig az idei a leggyengébb szezon rókagomba ügyben. Május elejétől június végéig azért lehetett belőlük szedni, de július elejétől itt semmiféle gomba nincs a szárazság miatt. Igaz, hogy a legbővebben termő rókagombás helyeimen csak augusztusban szokott kezdődni a szezon és ezek a helyek az utóbbi években mindig rendesen bejöttek. Most azon imádkozom, hogy a következő napokban végre kapjunk kiadós esőket, ha bejönne akkor augusztus 10. után aratnám a rókagombát.
A négy évvel ezelőtti szezon volt hasonlóan eredményes. Akkor is sok csapadék volt és az eloszlása is megfelelően alakult. Zalában és Somogyban akkor nem egy alkalommal 10 kiló feletti mennyiséget szedtem rókából. És öreg bükkösben is voltak szép féltenyérnyi példányok... Idén eddig ugyan a dél-nyugati régió közel sem adott ennyit, de a rókagombás időszak fele még hátra van!
Feltűnően nagyok idén a rókagombák, 2x akkorák mint tavaly, de ez csak tölgyesben jellemző, a bükkös részeken a szokásos kis-közepes méretűeket találtam. Valószínű hogy a május-júniusi bőséges csapadék eredménye. 3 hete ilyen mobiltelefon nagyságúakkal teledobáltam egy 10 kg-s kosarat, kb. 1.5 óra alatt.
És azóta adja az áldást. Tegnap becserkésztem 1,5 kg-t megint.
Van sok új, apró, úgyhogy elhúzódik még a "szezon" . Azért tettem idézőjelbe, mert nem tudom, hogy az ilyen hosszú, folyamatos termésidőt lehet-e szezonnak, illetve hullámnak nevezni, vagy valami találóbb szót kell rá találni. Pl. a Rókagomba gombaévszakja.. Van más ötletetek?
Lehet hogy a neten vagy az újságban rekord, de mikor kint voltunk több helyen találtunk akár csoportban is. Volt köztük több nagy méret . Csupán a hír nem terjed el a hírközlésig.
sziasztok, a hétvégén Borsodnádasdon leszünk, ismertek ott vagy a környéken olyat aki nagyon ért a gombákhoz? nem a szedésben kell a segítség, hanem az általunk nem ismert gombákat azonosíttatnám be vele továbbképzésünk céljából
A táj önmagában is gyönyörű... és a szakmai rész is nagyon vonzó! Szállás a helyszínen is a faluban is található - én komolyan gondolom az utat, ha úgy látod, (látjátok) összeszervezem, örömmel...:-))
Köszönöm szépen! Valóban meggyőző a hasonlóság. Ráadásul utánaolvasva: a hosszúkás, résalakú, vonalszerű apotheciumot hysterotheciumnak hívják. Mindenesetre a Simon féle határozóban nincs benne. Annyit tudtam még meg, hogy rengeteg faja van és egyesek veszélyes erdészeti kártevők.
Mégegyszer köszi mindkettőtöknek (Beetee, Heyderia) a segítséget! M. P.
Ez már ki tudja hányadik hullám rókából a Mátrában. Most hétvégén is mindenféle korú volt, öreg penészestől a mini méretűig. Kár hogy a vasárnap kimaradt az eső miatt.
A bennszülöttek ott felejtettek egy sávot ezért találtam, csak az eső haza kergetett.Rengeteg penészes , rohadt volt, de szerencsére már a frissek is beindultak.Ez a második hullám?
Az is remek terve, de azért várj még vele... Huta fantasztikus vidék, a pinca pedig a szamorodnival indul és még van van tíz szint, mire az aszúesszenciához érünk... :-)))
És még ezek is!? Barnásfekete színűek, dunaparti ártéri erdőben, korhadó nyárfán éldegélnek (2-3 mm nagyságúak, olyanok, mintha kis elnyújtott babkávé szemek lennének, közepükön egyértelmű hasítékkal):
Még azt sem tudtam eldönteni, hogy gomba vagy zuzmó. Talán inkább gombának nézem.
(Bocs a rossz minőségért, de nem őrájuk, hanem egy rovarra lett élesítve.)
Hogyan vált nem ehetővé a zöld-zöldeskék harmatgomba(k) ?
Egy 1955-ös Ehető és mérges gombák könyv szerint még kimondottan jóízű volt.. majd már csak csiperke ízű. Mostanság meg akár hallucinogén anyagokat is tartalmazhat egyesek szerint, sőt Amerikában állítólag mérgezőnek tartják.. Most akkor mi is az igazság ez ügyben? Azt értem, hogy kalapbőre nyálkás, kicsi, gondolom amúgy- könnyen romló gomba, kalapszíne gyanús lehet a gyilkos galóca félőknek de állítólag sok van belőle a kalapbőre lehúzható stb.. Van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata, véleménye?
Ugyanazon a helyen jártam most 4x-re, sokkal kevesebb a keserű mint az elmúlt hetekben. Üti a vargányát, ha az egyikből sok van a másikból csak kevés jön ki és fordítva is. Kérdés persze ki melyiket szereti.
Így van. Olyan furcsa helyen nőtt, ami egész füves volt és szamócás. Nem találtam még ilyen területen. A másik fura szinte a patakban, egész kopár területen.
Hétvége Mátra, felső rész áfonya, málna és kevés vargánya, középen (4-500m) az előző hetekhez hasonlóan sok trombita és róka, kenyérgombák, érdes tinóruk és kevesebb varaszöld galambgomba. Végre eltűnőben a keserű, ami korábban tömeges volt. Péntekről szombatra két hullámban zivatarok, ma pedig jelentős mennyiségű csendes eső, tehát a folytatás is jónak tűnik.
Cékla t.-vel kevertem, de szerintem magában is finom.Egyszerű recept vékonyan felszeleteltem kb.: 2-3mm- sre és oliva olajon megsütöttem só, bors fokhagyma rá ,persze ízlés szerint mehet rá bármi. Pár perc és kész is. A tönkből én csak kicsit vágok le a végéből kb.1-2cmt., de ez is egyéni kérdés.
A fiatalok nagyon finomak. Múltkor rizses gombát készítettem belőle, ma gombás lecsót. Főzve megsötétedik, de ez az egyetlen hibája. Már, akinek ez hiba. A tönköt addig szoktam levágni, amíg kemény (illetve, amíg kukacos).
Ma egy olyan erdőrészen jártam, ahol csak Sárga érdesnyelű tinórukkal találkoztam. Van valakinek ötlete, hogy érdemes-e tisztán ebből valamilyen ételt készíteni, vagy keverjem más gombával? Tönköt milyen magasságig érdemes felhasználni? Egyébként szép fiatalok.
Keszultek tobben is ma, de gondolom lemondtak. Pedig tegnap este turistautak.hu-n és borzsony terkepen egesz jol megterveztem az utvonalat 500-850m magasra sok lucossal es patakokkal.
Egy szep nagy cekla nalunk is akadt, ill. Szamomra ismeretlen tinoruk is. Egyetlen szurke roka is megtalaltatott, ill. Nehany altriflat is lattunk. Sereges tolcserek is akadtak.
mai nap a matraban. az este es az ejjel ket vihar is atrohant a matran. volt is kod es gozolges reggel! sarga roka, sok trombita, kulonbozo galambok, varganya!!!!! (2:1), keseru, sarga erdesek, egyeb erdesek, gyilkos galoca, kenyergomba, birka. :)
Kincset találtam - ebéd közben. Egy étteremben dekorációként az Új Világ (szerkesztette: Herczegh Ferenc...) 1931-es megsárgult, évfolyamát használják.
Micsoda szerzők! És egy házi gombatermesztési szakkönyv hirdetése...
Én is más helyen találtam, mint az előző hullámokban a mostani szezonban. Azokon a helyeken engem is az általad leírt kép fogadott. Leginkább most még csak az előző hullám alamuszibb példányai jönnek elő, de lehet, hogy indul egy teljesen új hullám is. A következő napokra sokfelé írnak záporokat, meg a hőmérséklet is jó lesz.
Én nem értem ,tegnap 3 tuti helyre mentem ki a Mátrába és tele volt punnyadtakkal, penészesekkel.Kevés volt az egészséges kb. kicsit több mint fél kiló.
Mátrában is viszonylag szépek a Rókagombák. Tegnap szedtem kb. egy kilónyit Sárga érdesnyelűek társaságában. Más említésre méltó étkezési gombával azon a területen nem találkoztam. Hétvégére bízom a Vargányában.
Reggel a bosnyakon 3 hegyben is allt a roka, viszonylag szepek. Az egyik helyen 2.5 indulo arban volt. Ugyanitt trombita 2, feher(?) szarvasgomba 300/deka. Varganya keveske, ill varrashatu nehany darab viseletes.
Evés előtt kikérdezném az illetőt: aznap milyen gombákat szedett. ha pl csak tinóru féléket, akkor neki állnék falatozni. Ha csiperkét vagy galambot, akkor már attól tenném függővé, hogy mennyire penge az illető gombaügyileg. :) Eddig még bele sem gondoltam, de nagy lutri lehet ez.
A pontos okokról általában már nem számol be a média, sőt a záró bírói ítélethirdetésről sem. Pedig igencsak tanulságos esetek lennének ezek a mérgezések. Inkább szenzációként olykor felcserélnek szavakat, félmondatokat. Legutóbb például a mernyei esetnél, ahol valaki öt kiló gombát adott el és úgy jött le a dolog, hogy egytől egyig gyilkos galóca volt a zugárus portékája.
Meg ugye a lehetőségben az is benne van hogy a szedett gomba jó volt, csak a főzés közben esett bele véletlenül egy galóca... csak hogy nézzünk minden lehetőséget...
Egyébként a legvalószínűbbnek azt tartom, hogy a fiatal, gömbölyű gyilkost nézték/szokták nézni valami zöldes galambgombának. Leszedik, a földben maradó bocskorra vagy száron maradt galléra meg nem figyelnek.
Igen sajnos... Azóta "Négyen máj-dialízisre szorultak, az intenzív osztályon fekszenek, köztük az is, aki a gombát szedte és az ételt főzte; az állapotuk súlyos. A másik négy beteg csak infúziót kap. A következő napokban derül ki azonban, hogy romlik vagy javul az állapotuk. "
"Nyolc embert vittek gombamérgezés gyanújával Miskolcra, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórházba hétfőn - mondta Nagy Gábor, az egészségügyi intézmény orvos igazgatója az MTI-nek."
De azért nem is fiatal, mondhatni nem a te eseted. :) Heyderia nagyokat hallgat a csiperkés tippekre, úgyhogy ha ezt a hallgatást nemnek vesszük, akkor a sötét lemezek alapján még lehetne pókhálósgomba is.
Nem is arra gondoltam, hogy kizáró ok, csak a borostyán nem "útszéli füves területen", hanem fák alatt, között nő...meg nálunk a házfalon, kerítésen, gázcsövön. De nem kötekedni akarok, csak rákérdeztem. Az útszéli füves terület alapján valami csiperkematuzsálemre tippelnék amúgy...
Hát "megvágva hirtelen és erősen kékül" írja a miskolciak oldala, ez meg nem stimmel, de a bíborvörös felszíne is azonnal színeződik, szinte fekete lesz a sérülésein.
Minden tippből lehet tanulni, a feltett kérdésekből még inkább. Lesz majd este alulról is kép, de úgy nagyon könnyű lenne megfejteni ezt a közel 30 centis kalapú sötétspórás gombát. Ezzel a szürke tölcsérgomba és a pereszke ötletek meg is dőltek. Egy útszéli füves területen nőtt.