Keresés

Részletes keresés

Totla Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1535
Üdv a tisztelt Társaságnak!

A Spektrum tv-n volt egy jó sorozat a "Dugóhúzóval Franciaországban" címmel. Az igen!

Bocs a bepofátlankodásért, de a bort én is szeretem.
Tujátok, hogy hívják a borászokat? Művelt alkoholistáknak.

Egészségünkre : Totla

Előzmény: meny sute (1530)
sver Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1534
Igen gyorsak vagytok, kedves barátaim a borban! :-( Mire odaértem a Vinotékába (fél háromkor), már csak két palack Cabernet-t találtam ott, és az sem volt már eladó... :-((( Pedig én csak egy palackot szerettem volna venni... Mindenesetre van egy olyan érzésem, hogy Alexandrosz mester keze van a dologban. Vagy tévednék? ;-) Olyannyira elszontyolodtam, hogy még az akciós borokat is elfelejtettem alaposan megvizsgálni. pedig mintha a Tombor-féle borokat láttam volna 550 Ft-ért. Az is igaz, hogy azokkal vigyázni kell. SZVSZ teljesen élvezhetetlen volt, amit az MBH-ban kóstoltam tőlük a legutóbb (a 1996-os évjáratból volt - elöregedett volna?). Azért lehet, hogy visszatérek még oda emiatt. Jövő hétre ugyanis a barátaimnak
lakásavató bulit szervezek. Eddig egy Irsai Olivért vettem (a szokásos 98-as Hilltoposat) -
az egyik barátomnak az a non plus ultra, meg egy cabernet franc-t (Teleki, Hársos dűlő, 1997).
A kettő közé mindenképpen kellene még valami. én egy testesebb fehérborra gondoltam (ha
már a 95-ös cabernet-ről lecsúsztam). Javaslatok?
sver, a lassú
zuzmo Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1533
Tök mindegy mikor, csak legyen már!!!!!!

zuzmo

Előzmény: sasanz (1532)
sasanz Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1532
na jó, itt is mutattak egy embert, aki egy pohárban szagolgat, s azt mondták, hogy ez az ember egész nap borokat szagolgat, kóstolgat és mindehhez még jegyzetel is :)))
vagy inkább :(((

alexandrosz, gázos kicsit a hóvégi cucc, de ha biztosan lesz tali, megoldom valahogy. Többiek hogy látják?

Előzmény: meny sute (1530)
alexandrosz Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1531
Bortali hírek 1.0

Úgy néz ki, hogy 29-30. lesz a befutó. Jelen pillanatban legalábbis így néz ki. Bővebb infó holnap.

Előzmény: sasanz (1529)
meny sute Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1530
Multkor a Duna TV-n neztem mag egy reszt valami Tajak, borok, miegymas c. musorbol. A tortenet: a magyar Borakademia Spanyolorszag borvidekeit latogatja vegig. A musor felet az tette ki, hogy menet kozben az operator a buszvezeto mellett allva filmezte az orszagutat. Neha azt lehetett latni, hogy az utazok (koztuk pl. Bock J., Tiffan E.) borokat szagolgatnak, kostolgatnak (kozben semmi szoveg, csak zene). A boraszatokrol osszesen kb. ilyen kimerito 'bemutatasok': "XY boraszat foleg feherborairol nevezetes, de keszulnek itt nagy alkoholtartalmu vorosborok is"
Aztan vissza a buszba... zero..
Előzmény: sasanz (1528)
sasanz Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1529
És mi van már azzal a talival, alexandrosz Mester?
Hmm???????????????
:))
sasanz Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1528
Hogyhogy szégyenletes? Amikor még azt is elmesélte az ott járt szerkesztő-riporter, hogyan látogatták meg a csempegyárakat !!!!

.
.
:))

Előzmény: shiraz (1527)
shiraz Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1527
A jelenség nem feltétlenül az öregedés jele, lehet hogy csak idŒ kell a kinyitás után, ahhoz hogy a bor kibontakozzon. De amit én tapasztaltam (illatban és ízben ) az az öregedés jele volt.
Vida Péter egyéb borai általában tisztességesek, bár vannak mellélövései...
Nála is mint sok helyen a tudatos borászkodás, a több évre felépített gondolkodás hiányzik. Ez a mai izött gazdasági helyzetben csak a megszállottaknak és/vagy de nem kizárólag az anyagilag jól elengedetteknek adatik meg. A borászatnál is fontos az intelligencia.

A Vinitalyról szóló m1 misor szégyenletes volt.
A kiállításról ígértem de még nem találtam nyugalmas idŒt. Próbálok...

Előzmény: Zmac (1522)
sasanz Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1526
Dehogynem. Mert vasárnap ebédre valami hozzá illő étket készítek majd :)
Előzmény: alexandrosz (1525)
alexandrosz Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1525
Attól tartok, hogy néhány éves palackos érlelés után van már, tehát ez a 2-3 nap már nem sokat számít....
:o))
Előzmény: sasanz (1523)
sasanz Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1524
Ebben a percben kezdődött egy összeállítás a VinItaly-ról az m1-en a Naprakész című műsorban.
sasanz Creative Commons License 2000.04.06 0 0 1523
Mégiscsak jól emlékeztem én, hogy 1200 Ft a 95-ös cabernet.
Vinotéka Borszaküzlet
1074, Bp. Huszár u. 1.
321-1004
Hétfő-péntek: 8-18
Szombaton azt hiszem 14-ig vannak nyitva.

Egyet megvettem, három palack maradt még a boltban.
Hajrá!!!!!!
:))))

2-3 napos palackos érlelést követően fogom csak kinyitni, de majd beszámolok neked:)

Előzmény: alexandrosz (1505)
Zmac Creative Commons License 2000.04.05 0 0 1522
Ha egy borból így kell előbányászni az ízeket, az lehet nagy valószínűséggel az öregedés jele? Mi a véleményed Vida egyéb borairól?
Előzmény: shiraz (1514)
shiraz Creative Commons License 2000.04.05 0 0 1521
A Vinitaly témakörben megpróbálok ma este alkotni valamit, az idŒ ugyanis nagy úr, kevés van belŒle.
Néhány rövid megjegyzésem :
Torontói Cabernet nem érdemes keresni, de a Niagara penninsula édes fehérborai , jégborai a világ élmezŒnyében vannak, ha jól olvastam az idézett cikket, ebben a kategóriában nyertek.

A cikk a Vinitaly érmeit Nobel díjhoz hasonlítja, no ez pici túlzás talán..
Egyébként tényleg évek óta nem szerepeltek ilyen mérsékelten a magyar borok...

A Borbarát kóstolójáról exkluzív tudok beszámolni...
Later tonight...

Előzmény: alexandrosz (1520)
alexandrosz Creative Commons License 2000.04.05 0 0 1520
Köszönet az infóért, akkor azért teljesen nem lőttem mellé. Végülis én csak a honlapot tanulmányoztam. Nem is rossz eredmény ez ránk nézve, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy kb. 1000 bor kapott valamilyen elismerést, persze nem számoltam meg őket, de nagyon hosszú és áttekinthetetlen lista volt, méltatlan eme komoly esemény színvonalához....

Elképzelem a kanadai borvidéket, micsoda klíma, micsoda termőtalaj! Be is szerzek majd egy Torontói Cabernet Sauvignon-t, hogy végre egy igazi nagymenő bort is ihassak. :o)))

Előzmény: Pepin (1519)
Pepin Creative Commons License 2000.04.05 0 0 1519
Akkor most idegen tollakkal...

Reffy Balázs sajtószemlézte a Borvirág listán:
-------------------------
Vilaggazdasag cikk, 2000. 03. 31.

Bor Nobel-dij helyett dicsero oklevelek
Eremtelen magyarok a Vinitalyn
A szervezoi es a fuggetlen szakemberek altal is a vilag legszigorubb
borversenyekent emlitett veronai megmeretesen, a Vinitaly
kiserorendezvenyen tizenhat magyar bort illettek a komoly elismeresnek
szamito dicsero oklevellel. Eremhez ezuttal nem jutottak neves termeloink;
de a medalionokrol egyebkent azt tartjak, azok "a Nobel-dijjal
egyenertekuek".
Gazda Albert
Tobb mint harminc Magyarorszagrol szarmazo borrol alkothatott velemenyt a
szakerto zsuri a vilag egyik legnagyobb, immar 34. alkalommal megrendezett
borkiallitasat es -vasarat -- amely tegnap kezdodott es aprilis 3-ig tart
-- szuk evtizede hagyomanyosan megelozo versengesen. A 8. "Concorso
Enologico Internazionalen" egyebkent -- mint a szervezoktol megtudtuk --
osszessegeben ketezernel is tobb minta kerult az iteszek poharaiba, s az
eredmenylistat bongeszve osszessegeben elmondhato: a hazigazda olaszok
nagyszeru szereplese mellett Chile, az Egyesult Allamok es Ausztralia vitte
a primet.
A ket nagyobb, az eredetvedett, valamint a csupan szarmazasi helyhez kotott
kategoriak kozul az elobbiben fokent az olasz -- nehany arra erdemes nemet
es spanyol tetel kozbeugrasa mellett --, mig az utobbiban a tengerentuli
neduk ertek el a legjobb eredmenyeket. A magyar borok a masodik csoportban
szallhattak ringbe, s bar a korabbi evekkel ellentetben -- tavaly peldaul
az Egervin 1981-es cabernet sauvignonja nagyaranyat erdemelt -- ezuttal nem
jutottak eremhez, a nem kevesebb mint tizenhat dicsero oklevel besoprese
sem szamit azonban lesujto teljesitmenynek, hiszen a Vinitaly-program
nemcsak szervezoi, hanem a fuggetlen szakemberek szerint is a vilag
legszigorubb osszevetesenek szamit. Mig ugyanis Brusszelben vagy
Bordeaux-ban nem fukarkodnak az ermek odaitelesevel -- a borok bizonyos,
olykor nem is csekely szazaleka juthat medalionban merheto dicserethez --,
addig Veronaban tobbnyire mindossze egyet-egyet osztanak ki nagy- es normal
aranyban, ezustben, bronzban kategoriankent.
Induloink kozul feltetlenul meg kell emlitenunk a hat oklevelet begyujto
Egervin Rt. teljesitmenyet. Eger nagypinceszete szokasa szerint ezuttal is
muzealis teteleivel aratott, de figyelemre melto ket vadonatfriss
feherboranak es Grand Reserve-kent piacra dobott, mar itthon is elismert
97-es bikaverjenek szereplese is. Harom dicseretet erdemelt a Hungarovint
es a BB Rt.-t birtoklo Henkell Sohnlein Hungaria, a magantermelok kozul
pedig a villanyi Bock Jozsef es Gere Attila, valamint a Sopronban kitunoen
iparkodo Franz Weninger volt eredmenyes. Erdekesseg, hogy Weninger
osztrakkent is jol teljesitett.
A "magyar boros" kategoriakban a reduktiv es a barrique "beutesu" -- azaz
tolgyfa hordoban erjesztett vagy erlelt -- feherborok kozott egyarant
chilei, a fiatal (1999--97) vorosborok mezonyeben ausztral, a kozepkoru
(1996--94) es az oreg (1993-tol a vegtelensegig) voroseknel egyesult
allamokbeli, a termeszetes edesborok koreben pedig kanadai (!) nagyaranyak
szulettek.
A versengest koveto kiallitason az Agrar Marketing Centrum standjan
tizenoten kepviselik hazankat, koztuk az egyuttesen fellepo, tiz termelot
tomorito Pannon Bormives Ceh. A program erdekessege a Borbarat magazin
holnapi szakmai borbemutatoja, amelyen tiz nagyszeru borasz es vallalkozas
(Hilltop Neszmely, Gal Tibor, Gyorgykovacs Imre, Szeremley Huba,
Vesztergombi Ferenc, Franz Weninger, Thummerer Vilmos, Gere Attila, Szepsy
Istvan, Hetszolo) muveit kostoltatjak meg az erdeklodokkel.

Előzmény: alexandrosz (1518)
alexandrosz Creative Commons License 2000.04.05 0 0 1518
Vinitaly

Kaptunk egy ígéretet a minap, hogy lesz egy kis beszámoló róla...:o)))
Megnéztem a honlapot, a magyar borok nem szerepeltek jól, az említésre méltó borok között 1x láttam egy Gere nedűt, aztán semmi.... vagy tévednék? A németek viszont eszméletlen jól szerepeltek fehérbor kategóriákban. Vörösben a spanyolok, görögök, olaszok szerepeltek jól és láttam chilei bort is a díjazottak között.

Nem vagyok biztos benne, hogy itt csak és kizárólag a minőség a döntő. Játszik még az adott ország gazdasági helyzete, ill. az is, hogy hány termelő is képviselte az adott nációt. Magyarország (a honlap szerint) ebben sem járt az élen. A Tokaj Kereskedőház, Gál Tibor, egy Badacsonyi(?) borászat és talán Gere (de őt nem láttam a nevezések között:o))) nevét olvastam. Volt még valaki, de elfelejtettem a nevét....:o(

Mindenesetre szomorú (ha így van). Talán shiraz Mester megcáfol és akkor örülhetünk, hogy én voltam felületes szemlélő...

www.vinitaly.com, ha valakit esetleg érdekelne.

Előzmény: shiraz (1517)
shiraz Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1517
Alexandrosz Mester!

A vorosborok kozul az altalad leirtak csak a jo szolobol, jol elkeszitett peldanyokra igazak. Altalaban nem. A titok a reszletekben keresendo. Van persze ilyen vorosbor szep hazankban is, de tanulsagos a kulhoni versenytarsakkal valo megmerettetes neha...
Lenyeg ami lenyeg van olyan veresbor, ami mar egyevesen is faradt lehet. Tunek mondani egy-kettot. De inkabb a jokkal kell foglalkozni.

Zuzmo Mester!

Csak semmi szemelyeskedes! Mert nem viszlek magammal...

Előzmény: alexandrosz (1515)
zuzmo Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1516
Shiraz inkabb edzz a jovoheti bor-meccsre, minthogy itt okoskodj! :)

zuzmo
ps: csok sasanz, remelem a kovetkezo talin megint egymassal szemben.

Előzmény: shiraz (1514)
alexandrosz Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1515
shiraz Mester!

Most már másodszor olvasom itt az utóbbi időben, hogy 3-4 éves veresborok "fáradnak", gyengülnek. Eddig - lelkes amatőr lévén - azt gondoltam, hogy a vörösborok csak ekkor kezdenek igazán csúcsra járatódni, sőt sok esetben csak 8-10 évesen érik el legszebb korukat, nem is beszélve arról, hogy a legjobbakat ennél jóval tovább lehet tárolni. Szeretném egy nálam tapasztaltabb és hozzáértőbb bortárs véleményét hallani erről a rejtélyről...

Előzmény: shiraz (1514)
shiraz Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1514
a Vida 96-os kadarkát kóstolva nekem az elsô érzéseid domináltak, mintha fáradna ez a bor,
volt ugyan jó idôszaka...
Előzmény: Zmac (1510)
alexandrosz Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1513
Hmmm..., a '96-os Chardonnay. Érdekes dolgokat tapasztaltam vele kapcsolatban. '98 karácsonyán nekem is kellemes élményeket szerzett. A legutóbbi bortalin is odakerült valahogy az asztalomra:o)), azt gondoltam, hogy kicsit fáradt lesz már 4 évesen, de kellemesen csalódtam: egy csúcson lévő bort kóstolhattam, mondom ezt annak ellenére, hogy a '99-es Chardonnay is frenetikus volt már akkor is.
Tényleg, van is még 1 db üveggel belőle otthon....
Előzmény: sver (1511)
csite Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1512
A Szőke-féle borokban kételkedők meggyőzésére mi lenne ha rendeznénk 1 újabb Gy.tarjáni jamboree-t? :-)

Azért jó dolog, hogy mindenki másként érzi a dolgokat!

sver Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1511
Szőke Mátyás Cab. Sauv.-ját még nem kóstoltam ugyan (a vitát figyelve azt hiszem, hogy hamarosan kénytelen leszek :-) ), de amit eddig ittam a kedves termelőtől, az mind az épülésemre szolgált. Ezek közül is kiemelnék egy chardonnay-t (azt hiszem, 1996-os évjárat), amelynek eddigi leghangulatosabb borozgatásomat köszönhetem. Illatben és ízben egyaránt gazdag és harmonikus bor volt. Természetesen a megfelelő társaság is igencsak közrejátszott... :-) Más: tegnapelőtt este Légli Ottó 97-es olaszrizlingje (Banyászó-hegy) került terítékre (hiába, a rizling a gyengém). Korrekt, tisztességes bor, de nekem kicsit sterilnek tűnt - hiányzott belőle az egyéniség.

sver, a lelkes amatőr

Zmac Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1510
Tegnap este (hogy, hogy nem... :) ) kinyílt egy üveg Vida Péter-féle '96-os Kadarka. Első kóstolásra valahogy nem ízlett. Nem túl mély, barnás árnyalatokkal tarkított szín, zárkózott illat, ízében, utóízében kesernyés, kevés tannin, inkább savak... Másodszorra valahogy kerekebbnek érződött, a kesernyésség inkább előnynek tűnt. (Kedvelem a fanyar borokat.) Harmadszorra kezdtek feltárulkozni igazi aromái, fűszeresség, gyümölcsösség is megjelent, ezt már igazán lehetett élvezni.

Kóstolta más is?

alexandrosz Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1509
Ez a szentségtörés nem szentségtörés. Képzeld, ha mindenki imádná, akkor nekünk nem jutna belőle megfelelő mennyiség.:o)) Az eddig itt olvasottak alapján egyébként is kiderült, hogy ugyanarról a borról 2 embernek teljesen más jut az eszébe, más ízeket emel ki, stb.

Tényleg, tudunk olyan termelőt,ill. az Ő borát, amely mindenkinek ízlett? Nem vagyok biztos benne. Pl. életem egyik nagy borélménye a (ha jól emléxem) '97-es Wunderlich Kékoportó. Nem egy hatalmas termelő, nem túl ismert, az áruházakból eltűnt a bora, de számomra az egyik legjobb veresbor, amit valaha ittam. Persze én is csak egy lelkes amatőr vagyok.

Előzmény: tündérlala (1508)
tündérlala Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1508
Kedves borbarátaim,

nem tudom, hogy "együveges" negatív tapasztalatokat illik-e direktben ide írni, meghát a kritika még inkább szubjektív műfaj mint a dícséret...

Szóval a kedvenceimen kívül igyekszem minnél több bort megismerni, vettem egy 1996-os Neuperger féle Villányi Cabernet Sauvignon-t (Barrique) - mely a hétvégén terítékre is került.
És igencsak nem ízlett. Már a színe sem tetszett, illata sem fogott meg, az íze pedig rossz volt. Testetlen, savanykás, karcos utóízzel.

Más.

Szentségtörés.
Érdekes, hogy nekem sem a Szőke féle Cab.Sav. a kedvencem. Nem mondom, hogy rossz, de nekem vékony, túl visszafogott. (Ugye kaviat barátom, hogy megcsípett bennünket az a Hidaspetre dűlő...??? :) )
Nekem a határozottabb utóízű, karakteresebb jellegű borok a gyengéim, minnél alacsonyabb savtartalommal.
Persze én csak egy balfék lelkes amatőr vagyok!

Meg olyan szép, hogy ennyire szubjektív ez a műfaj, nem igaz??? :)))

tündérlala

alexandrosz Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1507
Azért csekkeld le, mert ha igaz, akkor....
Előzmény: sasanz (1506)
sasanz Creative Commons License 2000.04.04 0 0 1506
Akkor valamit elnézhettem.
Előzmény: alexandrosz (1505)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!