Keresés

Részletes keresés

syntaxerror Creative Commons License 2020.10.06 0 0 1238

Az enyémek is ilyenek (Zottel 250 literesek), paraffint kell mellé nyomni hogy szigeteljen légmentesen

Előzmény: hcsaba_1 (1237)
hcsaba_1 Creative Commons License 2020.10.06 0 0 1237

Sziasztok!
Vásároltam egy 100 literes inox bortartályt (EZIOINOX márkanévvel). Az úszófedél behelyezésekor derült ki, hogy annak a mérete 2,5 cm-rel kisebb, mint a tartály belső átmérője. A korábban vásárolt hasonló tartályokon az úszófedél szinte hozzáért a tartály falához. Találkozott már valaki esetleg hasonlóval?

van_Persil Creative Commons License 2020.10.06 0 0 1236

Ott az átváltó, amit linkeltem, még 15-ös sincs. Ebből akármennyi cukorral csak silány bort tudsz csinálni.

Amúgy semmit nem KELL átváltani semmire, mind a cukorfokot mutatja, csak más skálán. Ha megtanulod, hogy a 17-es brix mennyi, meg a 21-es, meg a 24-es, akkor máris tudsz viszonyítani. 1 kg cukor 100 l-t kb 0,6 fokkal emel, a megengedett maximum 2 fokos emeléshez 3 kg/100 l kell.

Előzmény: Csicso8 (1232)
van_Persil Creative Commons License 2020.10.06 0 0 1235

Ilyen szőlő (fajta, művelésmód, egészségi állapot), ami most nézve 17 brix-es?

Azt próbáltad már, hogy leszedsz három tőkéről egy-egy fürtöt próbaszüretnek, kinyomkodod, majd annak a mustját nézed meg?

Előzmény: Csicso8 (1232)
IsKol Creative Commons License 2020.10.06 0 0 1234

Nekem egy tapasztalt ismerősöm azt javasolta Jófogás és ott tudsz szűrni a szőlőre és megyékre.

Előzmény: Halfkey (1230)
szervezkedő Creative Commons License 2020.10.05 0 0 1233

A refraktométer egy praktikus segítség. Én azonban amikor van már mustod, fokolóval ellenőriznék mindent. A 17es brix nem tűnik túl soknak. Lehet hogy az nem is annyi hanem több.

Milyen fajta szőlőt szedsz?

Előzmény: Csicso8 (1232)
Csicso8 Creative Commons License 2020.10.05 0 0 1232

Köszönöm a választ

Mértem a szölőszemet 17 brix volt,akkor ha szedném,akkor ezt átkell váltnom magyar mustfokra és úgy fokolnom fel vagy a brix érték szerint is lehet?

Bocsánat,de még nem igen értek hozzá.

Előzmény: van_Persil (1231)
van_Persil Creative Commons License 2020.10.05 0 0 1231

Ha érett a szölöd, akkor nem kell "felfokolni".

Amúgy itt:

http://wein-kunde.de/Seiten/ueber_wein/seiten/mostgewicht.html

van egy átváltó, csak összekeverték a táblázat rubrikáit: ahol az látod, hogy "brix", oda írd be a magyar mustfokot, és megkapod a brix értéket ott, ahol "KMW" van. Ha meg brix-röl akarsz magyar mustfokra váltani, akkor írd be a "KMW" alá az értéket, és a "brix"-nél megkapod a magyar mustfokot.

18,5-ös magyar mustfoknál már értelmetlen a felcukrozás, mert abból kb 12 alkoholfokos bort kapsz, ha szárazra kierjed.

A refraktométernél arra nagyon kell ügyelni, hogy ha frissen került ki az anyag a darálóból, akkor levegös lehet a lé, így nem a pontos értéket fogja mutatni.

Előzmény: Csicso8 (1229)
Halfkey Creative Commons License 2020.10.05 0 0 1230

Én is nyomoznék még kékszõlõt, ha esetleg valakitõl jövõ hét vasárnap a Dunántúlon lehetne venni, szóljon :) 

Előzmény: IsKol (1227)
Csicso8 Creative Commons License 2020.10.05 0 0 1229

Sziasztok

Kaptam egy refraktométert és azt szeretném kérdezni,hogyha a mustot mérem,a Brix értéket átkell számolni vagy aszerint kell felfokolni majd a mustot a megfelelő fokra? Választ előre is köszönöm.

van_Persil Creative Commons License 2020.10.04 0 0 1228

Azért kedvelték a murcit, mert kén nélkül "borászkodva" a "tavalyi" boraik szüretre már megpimpósodtak, már ha kitartottak egyáltalán szüretig, ezért alig várták, hogy jöjjn az újbor. A murci nagyon veszélyes, ha még van benne maradékcukor, mert a szénsavval és az alkohollal bódító elegyet alkot, már annak, aki meg bírja inni. Én pl. utálom.

Előzmény: IsKol (1227)
IsKol Creative Commons License 2020.10.04 0 0 1227

;-)

 

Bár még nem sikerült a Zalagyöngye borát elkészíteni de már 2x  vettem pektinbontó enzimet. Ha máshogy nem így támogatom a gazdaságot.

Ősszel-tavasszal kerítve lesz terület és talán még 1 évet kap Zgy...utána új telepítés (nem regisztrált terület így saját "szórakozásra")

 

Addig is az Aletta levén ismerkedem a fehérbor készítés rejtelmeivel. Ma felraktam a tömlős úszófedélre egy kotyogót és a fedelet pár centivel föntebb rögzítettem. Icipicit "csíp" de már határozott bor íze van. Azért azt nehezen tudom elképzelni mit kedveltek eleink a murcin... egy kis korty bőven elég belőle.

 

A Zweigelt mustja brutál jó lett csak borzasztóan kevés  - hadakoztam az őzekkel/szarvasokkal - volt olyan tőke aminek a hajtásait 20-25 centisen  3x rágtak le. Remélem valahol kitör a tőke mert nem valószínű, hogy beérnek a vesszők.

Ami megmaradt abból a szarkák, rigók lakmároztak. Még a háló alatt is.

 

Szóval ahogy írtad a múltkor mikrovinifikáció lesz...illetve majd csak cseppenként pipettából fogyasztjuk...

 

A hegyvidéken 2 héttel később "történik" minden az Alfölddel összehasonlítva így lehet tudok még venni kékszőlőt.

 

 

Előzmény: van_Persil (1226)
van_Persil Creative Commons License 2020.10.04 0 0 1226

Nálam 500 l cefréböl kb 350-400 l must lesz (áztatás után, sejtrobbantó enzim nélkül)), 100 l mustból kb 920 l 2X fejtett bor.

Mintha lenne zalagyöngyéd (már ha le nem lopják): sok áztatást igényel, talán még a fenti enzimet is, hacsak nem célod az alacsony kihozatal.

Előzmény: IsKol (1225)
IsKol Creative Commons License 2020.10.04 0 0 1225

Köszi!

 

Nem inkább próbálom felmérni a meglévő kádkapacitást, hogy mire is lehet elég.

Van "csináltatott" 10 hl-es ami 60 cm magas így könnyebb felönteni a szőlőt zúzás-bogyózáshoz. Van még 2 normál 1000 l-es (kb. 1 m magas) amit lehet érdemes lenne "lecserélni".

 

Ugyanez a helyzet a hordókkal...

 

Még nincs "érlelhető" szőlőm/borom de pár év múlva az is lehet és akkor az 5 hl-es hordók is nagyon nagyok lesznek.

 

 

Előzmény: van_Persil (1224)
van_Persil Creative Commons License 2020.10.04 0 0 1224

Bogyózva-zúzva szerintem kb 0,9 lehet, de ez csak durva becslés, mert én sosem méregetem, az alapján saccolom, hogy mennyi vödör kell egy 500-as kádamhoz, hogy színig legyen.

Kevesebbet kaptál, mint amire számítottál?

Előzmény: IsKol (1223)
IsKol Creative Commons License 2020.10.04 0 0 1223

Tapasztalatotok szerint milyen átváltással lehet számolni a szőlő súlya és a cefre térfogata között?

syntaxerror Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1222

Azthiszem nem erről lehet szó, ez az ötödik évjáratom és eddig nem fordult elő ilyen

Előzmény: naivkezdo (1221)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1221

Csak azért kérdeztem, mert bizonyos területek, talaj is tud enyhe kesernyét produkálni.

Előzmény: syntaxerror (1220)
syntaxerror Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1220

Egy vegyes, kb 30 éves ültetvényről van szó, fajtákat tekintve a legtöbb benne bianka és cserszegi, de akad benne irsai, zalagyöngye, meg pár tőke piros szlanka is (ebből volt 3 teljes sor is de azt kivágtam, semmire se jó kb). A termőhely pedig a Gödöllői dombság, konkrétabban a Kókai Felsőhegy nevű lankás puszta :)

 

Van egyébként egy kevés vörösborszőlő is közte, azokat külön szüreteltük és idén először megpróbálok vörösbort erjeszteni belőle de mindössze kb 20 liter, nemrég leszedtem a héjról és üvegballonba tettem, még édes és kicsit szúrós de amennyire érzem még dolgozik, remélem kierjed rendesen szárazra.

Előzmény: naivkezdo (1219)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1219

Milyen fajta és hol termett?

Előzmény: syntaxerror (1218)
syntaxerror Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1218

Rendben, köszi a tanácsot. Rothadás érintette a termést kissé, igyekeztünk kiválogatni de előfordulhat hogy keveredett bele pár bogyó. Katica is biztosan volt benne, láttam a darálón egypárat. Törött magra nem gyanakodnék, préselve egyáltalán nem volt. Mindenesetre a napokban átteszem a tiszta tartályba és eldobom a durva seprőt - kénezzem is le egyből, vagy várjam meg amíg még az utóerjedés teljesen megáll?

Előzmény: van_Persil (1217)
van_Persil Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1217

Ha kénezés és ülepedés után is marad a kesernye, de se nem ecetes, se nem tejsavas, akkor próbálj deríteni vizahólyaggal vagy kazeinnel, esetleg olyan anyaggal mint a Harmovin, de előtte mindenképp mutasd meg egy borász szakembernek.A keserűséget okozhatja a túl sok törött mag, a rothadt alapanyag, de akár a sok harlekinkatica is, amibelekerült. Amúgy sokan keserűt mondanak más ízekre is, ezért nézesd meg okvetlenül mással is. Viszont az ülepítés csodákra képes, amint lehet, szedd le a söprüről.

Előzmény: syntaxerror (1216)
syntaxerror Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1216

Hi, a frissen kierjedt fehérbort keserűnek érzem, ez korábbi években nem volt, mitől lehet? Gyanús uszadék is van a felszínén ami a zajos erjedés habja után maradt ott, ez se tűnik normálisnak. Picit még szénsavas tehát talán utóerjed még, de már alig. Mi vele a teendő, várjak, vagy van valami egyszerű megoldás vagy főzessem le?

Falusi1 Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1215

Egyre több játszóteret borítanak be használt autóabroncs-őrleményből készült 50x50 cm-es, kb.5 cm vastag gumilapokkal.

Én az udvar egy részét fedtem le ilyenekkel az unokáimnak. Két lap kimaradt, azóta ezeket használom hordómosásra, remekül bevált. A lapok felületét színezik, de nem fog be semmit, a színét nem engedi.

Javaslom szerezz be ilyeneket.

Előzmény: naivkezdo (1212)
van_Persil Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1214

Amúgy nekem van mosóállványom 4 görgövel, de azt csak a rozsdamentes egycsapos tartályok mosásához használom, a biztosítópöcök fixre benne van, mert a kis fahordókat (2-500 l) ha még használnám és mosni kellene, akkor túl magasra kellene emelni az állványra, a gumira meg csak rágörgeted.

Előzmény: naivkezdo (1212)
van_Persil Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1213

Diópáccal be kell kenni kétszer, majd átkefélni puha szörkefével.

Előzmény: naivkezdo (1212)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1212

Nekem az autógumi anno megfogta az új hordókat, itt ott fekete lett. Alig tudtam lesikálni.

Most vettem új hordókat, ezeket nem szeretném összecseszni, azért kerestem kérdeztem ezt az állványt.

De lehet másnak nem fogja meg a gumi, akkor viszont nem értem, nekem miért.

Előzmény: van_Persil (1210)
IsKol Creative Commons License 2020.09.29 0 0 1211

Vakablak? ;-)

 

A 300 liter csak olyan "iránymutatás" mert annak van már olyan 70-80 kg súlya aminek mozgatása nem tartozik a leányálom kategóriába, lehet ha lenne 225 literes hordóm azt sem szeretném leemelni az ászokról meg mozgatni.

 

 

Előzmény: van_Persil (1210)
van_Persil Creative Commons License 2020.09.28 0 0 1210

Tisztító ablak? Én csak ajtóról hallottam. Ablak ritkán kerül alulra, max kívülről nézve a szuterénben.

De a viccet félretéve: ajtónak ott és akkor van értelme, ha a hordó mozgatása bármilyen okból nehéz lenne egy ember számára (mert a hordómosás sosem várhat holnapig, amíg a haver/sógor/öcskös rá nem ér. Viszont egy szállítóhordó (ez most a hordó méretére utal, nem a funkciójára) fenékdongáit nem úgy választják ki, hogy kellően szélesek legyenek, tekintettel arra, hogy az ajtónyílásnak a középső fenékdongában kell lennie, nem lehet/szabad, hogy két, vagy több dongát érintsen.

Amúgy kisebb (egy-kétszáz literes) hordónál teljességgel megfelelő az autógumi.

Előzmény: IsKol (1209)
IsKol Creative Commons License 2020.09.28 0 0 1209

Kis hordóra jónak tűnik, 300 l fölött viszont már nem luxus tisztító ablak. 

 

 

Előzmény: naivkezdo (1208)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!