Keresés

Részletes keresés

unartis: Creative Commons License 2012.12.15 0 0 133

Szia!

 

Ültetésnél sem adtál nekik trágyát?

Mit értesz azon, hogy jó talaj, tápanyagban gazdag vagy laza, esetleg kötött szerkezetű?

Mi az a talaj amiben ilyen növekedést produkál a pálma?

Válaszodat előre köszönöm!

Előzmény: Mediterránum (131)
petronika Creative Commons License 2012.12.12 0 0 132

Én is így gondolom. A másikat én se tápoztam soha, és az még az ültetésnél se kapott semmi extra trágyát, mégis nagyon szépen fejlődött, minden évben virágzott, és nagyon sok levelet megtartott:

Előzmény: Mediterránum (131)
Mediterránum Creative Commons License 2012.12.12 0 0 131

Én soha nem trágyáztam.öntöztem a kenderpálmákat!

Szerintem itt nagyon jó talajuk van! Az első időben lassan nőnek,de ha beindul a törzsnövekedés 30-40cm-t is nőnek 15-20 levelet is hoznak!

Horvátországban sok helyen sziklába vannak ültetve,néha egész nyáron nem kapnak esőt!

Előzmény: pulipáta (130)
pulipáta Creative Commons License 2012.12.11 0 0 130

én a trágyázás hive lettem, de minima 20-10-20 N-P-K trágyával. előbbi levélzetnek legutolső gyökérzetnek.. :-)

szerimtem jó.... 20 év után... ez a legjobb szerintem, nálam, kispesten

petronika Creative Commons License 2012.12.10 0 0 129

A trágyázáshoz még annyit, hogy nálam van egy saját nevelésű 9 éves Trachy, aminek a talaját ültetés előtt jól előkészítettem szerves anyagokkal. Csak a 3. évtől kezdve kapott tavasszal, és nyáron Volldüngert műtrágyát feloldva. Ennek ellenére 4-5 éves koráig viszonylag lassan fejlődött(valószínűleg ez a természetes üteme), csak az utóbbi években indult be látványosan. Tavaly kicsivel több mint 30 centi volt a törzs növekedés, ezért idén már nem is mertem tápozni, ennek ellenére 8 hónap alatt 53 cm-t nőtt a törzse:

 

Tehát szerintem a trágyázásnak/tápozásnak nincs olyan nagy jelentősége, mint azt sokan gondolják, különösen ha már nagyobb a pálma. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy ne tápozzatok, főleg ha még fiatal(egy nagyobb pálmának, aminek már nagyon szétterjedtek, és mélyre jutottak a gyökerei, már úgyse sokat számít 1-2 vödör tápoldatos víz), hanem azt, hogy a fejlődés szempontjából legalább ilyen fontos, hogy mennyire érzi jól magát a helyén az egész év folyamán. 

Nálam sikerült nagyon jó védett helyet találni neki, az utolsó két évben ennyit nőtt:



Előzmény: petronika (126)
petronika Creative Commons License 2012.12.10 0 0 128

Köszi a választ, akkor én sem fogom a jövőben ettől nagyon félteni a leveleit.

Előzmény: Mediterránum (127)
Mediterránum Creative Commons License 2012.12.10 0 0 127

Szia!

Igazából nem, jó,ha hozzá ér! Sajnos már olyan magasak,hogy minden évben 30-40cm magasitani kellene a tartókat!

Több réteg nylon van, nem szokotak sérülni a levelek!

Előzmény: petronika (123)
petronika Creative Commons License 2012.12.10 0 0 126

Jól előkészítetted, nagy területen, dúsan trágyáztál, ezért szerintem még évekig nem kell majd adnod semmilyen trágyát, vagy tápot neki.

Előzmény: Törölt nick (124)
unartis: Creative Commons License 2012.12.09 0 0 125

Ennél jobban senki sem készítheti el :-), a leírtak magukért beszélnek, jővő tavasztól én is nyomom a trachicarpusoknak a  szervestrágyát.

Előzmény: Törölt nick (124)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.09 0 0 124

Nekem első évben van kiültetve egy fortunei.Nem nagy,még egy méter sincs.Ha maradtam volna otthon télen,valszeg kinthagytam volna,mert lett volna időm bíbelődni vele,figyelni rá,szellőztetni,meg minden.Így meg egy hét tépelődés után,hogy mibe nem fog belehalni,szépen kivettem és bevittem fűtetlen helyre.Hihetetlen mekkora gyökerei voltak már.Sajnáltam is belepaszírozni cserépbe,de ezt láttam biztonságosabbnak.Jövőre már nem szedem fel,lesz ami lesz.

 

Még annyit leírnék ide,hogy miképp csináltam meg a talaját tavasszal,mert kíváncsi lennék,vajon más milyen és mekkora megdolgozott helyekre ültette a magáét.

Van a ház előtt-mellett egy betonjárdákkal körülvett ágyás,ami olyan 2 x 1,6 méter.Ide szántam főnövénynek a pálmát.Az egész szigetből kiszedtem a földet vagy 80 cm mélyen.Lejjebb nem tudtam menni,mert valami hatalmas betonoszlopok voltak oda lesüllyesztve rég.Egy réteg istálótrágya(15-20 cm vastagon),majd egy réteg föld.A földbe belekevertem még pluszba érett komposztot is jó sokat,és savanyútőzeget is.Aztán megint egy sor trágya,megint föld komposzt tőzegkeverék,és így tovább,míg meg nem púpoztam az egész művet.Pár napig hagytam ülepedni,eligazítottam,és ment bele a pálma középre,más növények,meg körbe.Mikor megvolt,akkor agroszövettel betakartam a talajt,az agroszövetet meg mulcsoztam.Azt kell mondjam,hogy meglehetősen észrevetette magát a pálma ezekután.Nem vártam volna,hogy ennyire megszépül őszre.Jövőre még egyszer ültetés előtt rakok bele szervestrágyát,de a következő években már csak műtrágyázva lesz.

A kérdésem annyi lenne,hogy Ti hogyan készítettétek el neki a talajt,illetve,hogy milyen műtrágyákat használtok,vagy nemhasználtok !?

petronika Creative Commons License 2012.12.09 0 0 123

Már a pálmatartók oldalon is megkérdeztem a képednél, csak nem vetted észre: Az nem okoz problémát, hogy a tetejéhez hozzáérnek a levelek? Ott nem lesz fagysérülése? Csak azért kérdezem, mert én is valami hasonlót építettem a Trachy fölé, de nem mertem teljesen ráengedni a tetejét a levelekre.

Előzmény: Mediterránum (121)
unartis: Creative Commons License 2012.12.05 0 0 122

Sziasztok!

 

Sajnos nem sok időm volt mostanában írni se ide, se más témában.

Előkészítettem a talajt a tavaszi kert telepítéshez, csak egy T. fortunei maradt a helyén a leendő mediterrán kertben, tavasszal fügét, gránátalmát, leandert, babért fogok kitelepíteni, remélhetőleg véglelges helyükre.

 

 

Mediterránum Creative Commons License 2012.12.05 0 0 121

Sajnos nem müködik a topik !!

Senki sem ir!

Nagy nehézségek árán lefedtem a kenderpálmák tetejét!

Mediterránum Creative Commons License 2012.10.29 0 0 120

Leesett az első hó Zalaegerszeg környékén

lychnis Creative Commons License 2012.10.24 0 0 119

Én azért reménykedek. Van a faluban pl. nagyon szép photinia. Igaz,hogy termő füge nincs.

Előzmény: agicza (118)
agicza Creative Commons License 2012.10.24 0 0 118

Az, hogy egy nagyváros tele van vele, nem újdonság,  Bp-en is lehetnének ezrével, ott sem megy -17 alá a hőmérséklet, 'hála' a ramaty szigetelésű házaknak, a kipufogógázoknak, meg a gyáraknak, amik befűtik...... A nagyon hideg telek az konkrétan z6B: http://www.gardenology.org/wiki/Hardiness_zonevagyis átlag magyar tél.

 

Csak a melegebb klímán élőknek ugye az relatíve 'nagyon hideg'. ;)

Előzmény: lychnis (117)
lychnis Creative Commons License 2012.10.23 0 0 117

nálam is szép színes a lagestroemia,és visszafagy  tövig

De remélem,majd megerősödik.Valahol olvastam,hogy Peking tele van vele,és ott azért nagyon hideg telek vannak.

Előzmény: agicza (113)
1sellőlány Creative Commons License 2012.10.23 0 0 116

Tavaly ősszel az ng-ben találtam az eladott növényeknél megkérdeztem és volt még egy másik kertészetükben. Ott alig találták meg de meglett és ősszel még ki is ültettem száraz meleg helyre. Mínusz húszat megkapta tavasszal szépen beindult és nyár végén virágzott is a kérge pedig már így fél méteresen is hámlik. Nem tudtam hogy van belőle más szín is magot viszont emlékeim szerint nem érlelt de azért megnézem a hétvégén.

Előzmény: agicza (115)
agicza Creative Commons License 2012.10.23 0 0 115

Jééé, és valóban télálló, nem is gondoltam volna! :))) Bár nem csak fehér virágú létezik ebből sem, ha jól láttam, az viszont igencsak érdekelne, hogy hol tudsz ilyen különlegességeket beszerezni?

 

Vitex: enyhébb klímán fácskává nőne ő is, nálam meg évről évre tőből hajt mindkettő... :P

Előzmény: 1sellőlány (114)
1sellőlány Creative Commons License 2012.10.23 0 0 114

Ágicza nem tudom hogy ismered-e a heptacodiumot? Nálam él egy a kertben a levél színesedésen kívűl tudja azt mint a lagerstroemia hámló kéreg a virága igaz fehér a levelei szerintem szebbek ja és a legfontosabb teljesen télálló. Pont tegnap nem messze tőle ültettem el a rhus glabrát aminek tűzpiros a levélszíne ilyenkor. A vitexet nagyon szeretem párban ültettem őket fehér-kék és rózsaszín-kék.

Előzmény: agicza (113)
agicza Creative Commons License 2012.10.22 0 0 113

Aranyos vagy, hogy felkínáltad, köszönöm szépen, de most nem élnék a lehetőséggel. :) Azért érdekelt különösebben, mert kétszer is próbálkoztam, bujtással és hormonporral, meg sima dugványokkal, és sehogy sem ment egyik verzióban sem, sorra száradtak el az ágacskák. Gondoltam, hátha valaki megosztja velem a tutit... :)

 

Egyetlen bokrocskám van, elvileg ciklámen virágokkal, amint hozzám került, első tél után tőről hajtott újra, azóta dézsában tengeti életét, jelenleg ilyen színeket produkál:

 

Előzmény: 1sellőlány (112)
1sellőlány Creative Commons License 2012.10.22 0 0 112

Szia Ágicza! Lagerstroemiát magról a legegyszerűbb tudok neked magot küldeni de ha szeretnél tudok hajtást is adni vagy van valamoilyen fajta amit szeretnél? A carolina beutynak és a nátheznek valamint a roseanak most nagyon szép színe van.

Előzmény: agicza (111)
agicza Creative Commons License 2012.10.22 0 0 111

Juteszembe, selyemmirtuszt (Lagestroemia) tudott már valaki sikerrel gyökereztetni?

Egy-két gyakorlati ötletnek nagyon örülnék - hogyan, mibe, mivel, mikor... ;)

Mediterránum Creative Commons License 2012.10.21 0 0 110

Érnek a gyümölcsök!

pulipáta Creative Commons License 2012.10.09 0 0 109

dehogynem ide való! Ugyanis a kert nemcsak a gazból áll, a sikeres tartáshoz biz' technika is tartozik, külön nem érthető.... de az sem vica

Előzmény: petronika (108)
petronika Creative Commons License 2012.10.07 0 0 108

Nevetni fogsz, de van több pálmás ismerősöm, akik elektromos tolómotort, vagy ventilátort használnak a szellőztetéshez, termosztáttal vezérelve. Teljesen automatikus, és megbízható. Én is kaptam két kiépített ablakmozgató motort, még nem alkalmaztam, de ami késik nem múlik. Aki ennyire mániákus a hobbijában, az ilyen túlzásokra is vetemedik, és még élvezi is, de azt hiszem ez már nem ide való a mediterrán kert témához.

Előzmény: pulipáta (107)
pulipáta Creative Commons License 2012.10.06 0 0 107

na, ez már tetszik!!!

így is kell. 

Majd ha már nagyobb lesz akkor elmész a bécsi út másik oldalára és veszel egy autómata teleszkópot ami ha meleg lesz kinyitja a fedőt ha lehül becsukja :)))

Előzmény: petronika (106)
petronika Creative Commons License 2012.10.05 0 0 106

Igazad van, a szellőztetésről nem írtam. A tetejét 0°C felett reggel megemelem egy alátéttel kb. 20 cm-re, és este visszateszem. Ennyi szellőzés bőven elég ahhoz, hogy ne hevüljön túl a takarás, és a csapadék sem hullik be így. Régebben kartonpapírral takartam a nap felőli oldalát, azóta rájöttem, hogy fölösleges. Már 4 éve nem használom a papírt, de soha nem volt fagysérülése, vagy gombásodása az ilyen módszerrel takart pálmáknak.

Előzmény: pulipáta (105)
pulipáta Creative Commons License 2012.10.05 0 0 105

szép, de szerintem a szellőzés fontos. Januárban már van tiszta napsütés és akkor a nedvkeringés beindulhat mert bent meleg lesz. Este aztán meg szétfagyhatnak a rostok. 

Én is így kezdtem 20 éve és évek alatt kiderült hogy a január és a február már gázos ebben a takarási formában.

szerintem

Előzmény: petronika (102)
petronika Creative Commons License 2012.10.05 0 0 104

Szerintem itthon a Trachycarpus, és a Sabal minor jöhet szóba. Legalábbis nálam ezek sikeresen teleltek bármiféle védelem, és takarás nélkül.

-18°C alatt már a hideg is komoly gondokat okozhat, de legtöbbször a gombásodás végez velük. Középen begombásodik, berohad, és kijön az egész csúcshajtás.

 

Egy előző téli kép a Sabalról, azóta is jól van, idén 3 virágot is hozott, rengeteg maggal:

 

Trachycarpus, és a jukkáim védelem nélkül:

 

Itt pedig egy saját nevelésű kis Trachy, az első kép 2009 februárjában készült, azóta sokat nőtt, a baloldali a mai állapot:

   

Előzmény: agicza (103)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!