(Mi a helyzet a kígyóuborkával és a karfiollal... már teljesen reménytelen? MOndjuk hogy októberig szüretelhető legyen?)
A karfiol palántálásának most van az ideje. Nálunk tele van a piac karfiol, őszi káposzta és karalábé palántával. Úgyhogy hajrá! Az enyémek már pipískednek!
Reggel. Engem újabban leugattak az este miatt is. Pedig nem eccerű annyival korábban felkelni :) De ált. a nagyon szerteszét kis csoportokban álló cuccost belocsolom gyorsan kézzel a veteményeshez meg felteszem a billegőt, amíg készülődöm reggel.
Gyomlálás előtt belocsolom a területet, de nagyon.
Pár órára otthagyom.(mondjuk este belocsolom, reggel gyomolok)
Aztán elő a villát és azzal fellazítva a gyom mellett a földet, a gyomot kézzel kihúzom.
Ha mélyen gyökerező pl. gyermeklánfű, akkor hozom a slagot, és a gyökér mellett lenyomom, miközben folyik belőle a víz (jó erős sugárban).LE lehet nyomni akár negyven centire is, akár a gyep közepén is.És közben FINOMAN a gyökerénél fogva húzom a gazt.Magától kijön, ha elég mélyre mentél a slaggal.És EGÉSZBEN jön ki!
Szia! Megtaláltam a képet, szerintem az a szerszám igazán pitypang-kiböködésre való a fű közül. De nyugdíjas apum egy hegyes késsel is jó eredményeket ért el. A lényeg úgyis a nyugdíjon van, mert másképp több a pitypang, mint az ember ideje... (És nem örömmámor!)
Az én kedvenc gyomláló szerzámom egy olyan kis négyágú villa, amit kéziszerszám-készletekben kaphatsz.
Szia! Megint "egyhozzászólásos" módban vagyok itthonról. Az "Idejében szóltunk" című okoskönyv szerint júliusban vethetsz zöldbabot, céklát (szerintem és cicc szerint is), aztán rövid tenyészidejű sárgarépát (pl. Nanti) és petrezselymet (pl. Korai cukor), a hónap vége felé másodvetésű zöldborsót, spenótot, endivia salátát, és érdekes módon említ nyári ültetésű burgonyát is.
Ezen kívül a kétnyári virágok magját. (pl. törökszekfű, sárgaviola, árvácska, gyűszűvirág), az olyan évelők megját, amelyek ilyenkorra érnek be a természetben (pl. szarkaláb, csillagfürt).
De vigyázz: a másodvetésekből csak akkor lesz valami, ha gondoskodni tudsz arról, hogy ne száradjon ki a föld csírázásig, meg míg a növények nagyon picikék. (Nálam ez száraz nyarakon nemigen szokott sikerülni, de te otthon vagy, talán meg tudod oldani.)
Bocs, lehet, hogy az erre szakosodott topicban kéne feltenni a kérdést, de megkérdezem itt is. Ti mivel szoktatok gyomlálni? Nemrég olvastam vhol, hogy létezik egy "acatoló" nevű szerszám, amivel örömmámor :-)) a gyomlálás. Magyar site-on képet nem találtam, a német weboldalon kettőt is. Egy Fiskars es egy Gardena márkájút. Vmi nem stimmel a zindexszel, mert nem tudom ide beilleszteni a képet. :-(
Ami bent maradt: kb. két tucat sárgarépa, (a meglepetésként kikelt néhány zeller), pár szál újhagyma, eper, málnabokrom... mondjuk a veteményes 3/4-e meg üres lett! :-(
Van valami ötletetek, amit még érdemes július közepén elvetni (és mondjuk augusztus végére vagy szeptemberre szüretelhető)?!
Közben megtaláltam a vetőmag zacskóját. Cukkini genovese (cucurbita pepo L. var. giromontina). Ezek szerint vmi spéci fajtát kaptam. :-) Jövőre megpróbálkozom a normál sötétzölddel.
Ha a tövén hagyod, csak félrenézel és máris tól nagyra nőtt.
Hát ezt tapasztaltam. :-)
Ha mégis megnőtt, állj vele bosszút a szomszédaidon és a kollégáidon,
Tegnap felajánlottam a 17 éves lányomnak, hogy vigye el önvédelmi fegyvernek :-))))))) (késő este jött haza) Bio-baseballütő. :-)
Az is lehet, hogy a jó szomszédok saját termésű magból adtak, ami kereszteződött egy tökkel
Zacskós "bolti" mag volt... Na mindegy, a többit majd igyekszem időben elkapni. Illetve lekapni a tőről. Én kis naív, azt hittem, a kisméretű valami külön fajta. :-)
Nem baj, hogy cirmos (létezik belőle sárga is), de az baj, ha hagyod nagyra nőni.* Ne legyen nagyobb egy salátauborkánál, amikor leszeded. Megmosva, keresztbe szeletelve kisütheted panírban vagy teflonban pici olajon. Pillanatok alatt megvan. Hűtőben, zacskóban elvan pár napig.
Ha a tövén hagyod, csak félrenézel és máris tól nagyra nőtt. Ha mégis megnőtt, állj vele bosszút a szomszédaidon és a kollégáidon, mert megcsináhatod ugyan tökfőzelék módra, de valahogy nem olyan zsenge. (-:)
Azt hiszem, tökféléknél természetes, hogy némelyik csütörTÖKöt mond.
*Az is lehet, hogy a jó szomszédok saját termésű magból adtak, ami kereszteződött egy tökkel.
Szia :) Nincs is gond a nappal, csak jó laza talajt, gyakori locsolást és nedves talajfelszínt kedvel. Cserépben kifejezetten rosszul érzi magát. A kánikulai időszakokat leszámítva azért lehet egy kellemes mikroklímát teremteni a kertben, én például paradicsomok és metélőhagymák között valamint 2 méteres tárkonyok védelme között tartom a görög bazsalikomot. Minden este és minden reggel meglocsolom, majd küldök róla képet...Idén a sok csapadék miatt elég "vadregényes" a kertem :) Frint
Cukkini ügyben kérdeznék. Eszemben sem volt nagy konyhakertet csinálni (friss kerttulajdonosok vagyunk), de sorra kapom a szomszédoktól a magokat, palántákat. :-) A cukkini már egész szép, bár kicsit furcsa: cirmos színű. És túl nagyra nő. Nem tudjátok, melyik az a fajta, ami sötétzöld, de vékony a héja, és már arasznyi méretben is ehető? Mi ezt szeretjük a legjobban.
Még vissza ehhez a cirmos cukkinihez: normális jelenség, hogy 2-3 darab megnő jó nagyra, a másik 3-4 meg egész kicsin, vékonyan összeráncosodik, mintha pudvás lenne? Pedig locsolom!
Szia :) Jövőre már 8 féle bazsalikomból lehet választani... A Red Rubin tényleg lassan nől, nagyon igényes a talajra, a vízre, és nem igazán rajong az átpalántázásért sem. Magas páratartalom mellett lényegesen jobban fejlődik.
A kép tegnap délután kelt, a növény viszont nemtommikor, mert a keresztúri piacon vettem egy bácsitól. Már bimbós állapotban volt. (A növény, nem a bácsi.)
Majd igyekszem magot fogni róla, mert már évek óta nem volt ilyen igazi bordóm. (Volt felemás levelű, lila virággal.) A zöldeket jó messzire vetettem tőlük, és azokat nem fogom hagyni virágozni.
Egyébként a szabadföldbe vetett zöldjeim már majdnem utolérték ezeket nagyságra, tehát természettől lassú lehet.
Egyébként már a pre-csinnnka időkben is szent növény volt, olajával kenték fel a régi görög királyokat (basileos, vagy efféle).
Fura dolog, hogy az egyik legkellemesebb illatú növény, de egy tartós arcüreggyulladás idején kifejezetten kellemetlennek találtam a szagát. (Tudtam, hogy a hiba az én készülékemben van, de akkor is...)