Keresés

Részletes keresés

shiraz Creative Commons License 2000.05.17 0 0 1700
Kedves Sver

A weinhaus remekei nem kerulnek az OBB ele, mert ez a tisztelt gremium csak a kulonleges minosegu borok engedelyezesevel foglalkozik.
Ugyhogy az alfoldi "borok" csak analitikai vizsgalaton esnek at.
Egyebkent az alfoldiek mindig is mas elbiralasba estek az OBI-nal...

Kedves Fregoli

Nem tudom honnan vetted hogy 1993-ban volt utoljara aszus ev, de ez egyszeruen nem igaz.
Aszu minden evben terem, csak mas mennyisegben es minosegben.
Peldaul 95-ben es 98-ban is sok aszuternes volt, nem beszelve tavalyrol.
Erdemes neha lemenni Tokajba es meggyozodni mi is az igazsag.

Udv
Shiraz

Előzmény: sver (1697)
fregoli Creative Commons License 2000.05.17 0 0 1699
Az aszúkkal kapcsolatban csak az az averzióm,hogy a "jó nevű tokaji cégek-beszélni kicsi magyar"olyan években is "tudnak" aszút készíteni amikor nem is volt aszús év.A tavalyi évet nagyon jónak mondták,de elôtte csak 1993 volt az utólsó aszús év.
Előzmény: sver (1697)
csite Creative Commons License 2000.05.17 0 0 1698
Volt 1 kis időm TALI ügyben szétnéznem(Szekszárdon).
Javaslat:

2000.július 1-2., Szekszárd

15:00-kor találkozás Vida Péterrel, aki borbemutatót tartana.
Ezután kb. 1km-s séta Vesztergombi Ferenc borbemutatójához(pincét nem tudna mutatni, mert nem férnénk be a palackoktól,de jövőre azt mondta befejeződik az építkezés, és akkor...),
ez már a szálláshelynél lenne, a kóstolás után vacsora(valami pörkölt kellene!), majd további vigalom a pincében.
A korlátok: úgy 20fő körüli létszámot tud fogadni mindenki.
A helyszínen 14fő-nek(7db 2ágyas) lenne csak szállás, de a Vendégház tulajnője ma utánanéz, hogy egy kis sétával a városban lenne-e elérhető szállás.

Árak, amik biztosak:

szállás: 1 szoba(2fő): 4300HUF
kaja: 1500HUF/fő -főétel, pogi, sajt, ...kávé, ásványvíz...
a két borász bemutatójának ára még megbeszélés alatt!

UI: Heimann, Duzsi nem tart bemutatót, Takler kb. 5-6km-re van a központtól, max. még Aliscavin-t lehetne megnézni

sver Creative Commons License 2000.05.16 0 0 1697
Azzal tökéletesen egyetértek, hogy végső soron a piac döntsön. De: aszú-ügyben engem (mint fogyasztót, mondhatni a piac egyik, bár meglehetősen jelentéktelen szereplőjét) például igenis érdekel, hogy milyen is lehetett a "régi idők aszúja", vagyis a hagyományos aszú. És szerintem ezzel nem vagyok egyedül. Bár, ha jól tudom, a vélemények igencsak megoszlanak
arról, hogy melyik azú is az igazán hagyományos (ezt valószínűleg a történészeknek kell eldönteniük) - és azzal sem vagyok teljesen tisztában, hogy az akkori technológia alapján készített aszú mennyire lenne ma élvezhető. Ezzel kapcsolatban egy gondolat (ötlet): az aszú késő középkori nagy virágkora idején a cukrot még nem ismerték (csak a mézet), és az aszú édessége szerintem nagyban közrejátszhatott a népszerűségében.
Az OBB-vel kapcsolatban van valami, ami igencsak szúrja a szemem: ez pedig az, hogy miért tűrik el, hogy bizonyos cégek botrányos minőségű (sőt: gyanús eredetű) borokat palackozva forgalomba hozhatnak. Gondolok itt pl. a Weinhaus "remekeire". Brrr.
Ezzel kellene foglalkozni, és nem jó nevű tokaji cégek talán kicsit formabontó aszúival.
Uff
Előzmény: shiraz (1695)
sver Creative Commons License 2000.05.16 0 0 1696
Holnap végre alkalmam lesz megkóstolni a sokat emlegetett (magasztalt és nem-is-olyan-jónak-talált) Szőke Mátyás-féle Cabernet Sauvignon-t. Igaz, nem a 95-ös,
hanem csak a 97-es verziót. De azért izgatottan várom a hatást...
shiraz Creative Commons License 2000.05.16 0 0 1695
Huu, ez nagyon hosszu...
A kimerito valasz erdekeben erdemes vegigolvasni a Borbaratban megjelent Tokajjal foglalkozo irasokat az elmult ket-harom evbol. Akar nyomtatottan akar a honlapon.
De roviden:
az OBB mar nem a bortorvenyre hivatkozik, mert onnan kikerult a Tokaji jellegu megfogalmazas, amit mindenki ugy ertett, ahogy akart. Egyszeruen hibasnak minosit bizonyos aszukat.
Olyan szerintem nincs, hogy uj stilusu aszu meg regi stilusu aszu. Sokfele aszu letezik ma mar es pont ez a szep Tokajhegyaljaban, hogy sokszinu.
Az, hogy ki mikor szeretne forgalomba hozni a borat, hadd dontse el o maga.
A piac, ha jol mukodik ugyis eldonti, hogy mire van igeny es mire nincs, nem kell ebbe felulrol beleszolni. Egy dolog fontos, hogy ne hamisitsunk es ne buzditsuk erre az embereket, mondvan hogy alkohol hasznalata nelkul nem lehet aszut kesziteni.
Es vegul aki megunja az OBB-t az kicsit oxidalja a bekuldendo palackmintakat es atmegy, de volt olyan aki 13 probalkozasig elment.
Visszacsatolva az elozo ellenorzeses temahoz, az szerintem vicc, hogy egy hivatal Budapestrol mondja meg hogy mi tortenjen. A nagyobb borvidekek maguk is el tudnak donteni, hogy mi hibas es mi nem.
Na nem is voltam nagyon rovid...
Előzmény: sasanz (1694)
sasanz Creative Commons License 2000.05.16 0 0 1694
"A legnagyobb baj az hogy igénytelenség és a könnyebik rossz választása van. Sajna én ezt látom a legtöbb esetben." -Ezt szomorúan hallom, bár illúzióim nem voltak azok alapján, amit hallottam itt-ott.

Egyetértek veled, hogy az etika belső önszabályozás kérdése. Mert a törvények, rendeletek határozzák meg, hogy mi a törvényileg szabályozott, s ennek tükrében mi az, ami esetleg még tövényes, de már nem etikus. De igaz persze az is, hogy az etika, mint erkölcsi fogalom, fölötte áll minden törvénynek.

Újfent lenne egy kérdésem: hogy van az, hogy az OBB a bortörvényre hivatkozva az ún. "új stílusú aszúkat" nem engedi forgalomba , pontosabban hogy van az, hogy valamely bort nem minősített aszúnak, nem engedte forgalomba, de aztán a harmadik vagy negyedik beküldésnél mégiscsak?

Előzmény: shiraz (1693)
shiraz Creative Commons License 2000.05.15 0 0 1693
Teljes joggal hívtad fel a figyelmet a feledékenységemre bocs.

Szóval:
Csínytevések ahogy nevezted, valóban történnek a legtöbb helyen. Az pl hogy feltöltik friss borral a N. Szöv. Traminijét elvileg engedélyezett, ha minŒségi borként hozzák forgalomba (max 15 %-ig lehet benne más évjáratú bor). Lehetett volna aborkŒkiválás miatti újrapalackozásnal esetleg kevesebb tétellel is megelégedni. Ez is igaz...
A nagyrabecsült szaghatóságok pedig csak a saját vesszŒparoáikat szokták hajtani, lényegi kérdésekkel ritkán foglalkoznak. De szerintem az etika belsŒ önszabályozással miködik, nem felsŒ ostor csattogtatással. Jóllehet sokszor magyarázkodnak a csínytevŒk pénzügyi szorítással, ami elvileg bizonyos határig elfogadható.
A legnagyobb baj az hogy igénytelenség és a könnyebik rossz választása van. Sajna én ezt látom a legtöbb esetben.

Előzmény: sasanz (1640)
alexandrosz Creative Commons License 2000.05.15 0 0 1692
Olvassuk...

No most akkor hová megyünk talizni??? Holnap megyek és eligazítom Szőke Zolit, mert nem igazán szervezte meg kis egri talinkat... Remélem segít. Amennyiben igen, akkor 1-2 héten belül sikerülhet a buli, ha nem, akkor gyorsan menjünk el valahová!:o)))

Előzmény: csite (1691)
csite Creative Commons License 2000.05.15 0 0 1691
:-I

tali?

sasanz Creative Commons License 2000.05.15 0 0 1690
Hát ha még írnának is...
Előzmény: sasanz (1640)
shiraz Creative Commons License 2000.05.14 0 0 1689
persze hogy olvassa
Előzmény: sver (1686)
Pepin Creative Commons License 2000.05.14 0 0 1688
Létszámellenőrzés van?...:-)
Előzmény: sver (1686)
kaviat Creative Commons License 2000.05.14 0 0 1687
olvassa...

.kav]4t r.e.b.

Előzmény: sver (1686)
sver Creative Commons License 2000.05.14 0 0 1686
Tegnapelőtt nevezetes dátum kapcsán felbontottam egy palack Chateau Teleki 97-es cabernet franc-t (Hársos dűlő). Mintegy félórás levegőztetés után hihetetlenül tömény szederillatot kezdett árasztani (pedig nem szederszörp volt benne :-) ). Amennyire szerény tehetségünkkel meg tudtuk állapítani, még fiatal a bor, néhány év érlelés minden bizonnyal jót tesz. De ki képes azt kivárni??? Mindenesetre mindenkinek bátran ajánlom, habár az ára meglehetősen borsos (kb. 2000 HUF).
Egyébként olvassa még valaki a topicot, vagy pedig végleg halálra van ítélve?
fregoli Creative Commons License 2000.05.11 0 0 1685
Kösz a linkeket,délután elmerülök bennük.
freg
Előzmény: sasanz (1683)
shiraz Creative Commons License 2000.05.11 0 0 1684
Nincs olyan, hogy autentikus vélemény a magyar boréletben, kevés az elég kóstolási tapasztalattal rendelkezŒ egyén. Egyszerien nem szentelnek elég idŒt és alázatot. Gondolják a legtöbben a hülye magyar fogyasztót bármivel meg lehet etetni. (Tisztelet a kivételnek)

Egyébként hogy nem szeretek fogorvoshoz járni!

Előzmény: fregoli (1679)
sasanz Creative Commons License 2000.05.11 0 0 1683
szia

"Kinek a véleménye elég autentikus? " - A magadé.

Inni kell minél többet :))) ilyen egyszerű, ha érdeklődsz a téma iránt, úgyis megtalálod azokat a könyveket, magazinokat, kiadványokat, honlapokat, rendezvényeket, embereket melyekből/melyektől új információkhoz juthatsz.
Pár link, remélem müxenek:
Borvirág Borközpont

Bock pince

Borbarát Magazin

Borinfo

oktatás

Borkultúra

bor..izé :)

Gödöllői Borbarát Klub

Magyar Borok Háza

Sümegi borászat

Tokaj Renaissance

Villány-Siklós borút

Előzmény: fregoli (1679)
fregoli Creative Commons License 2000.05.11 0 0 1682
Az az igazság,hogy az elôttem álló két hétvége full,lévén a lányom keresztelôje ill.mandulaműtéte nem tűr halasztást,de ami késik nem múlik...
Mostanában viszont gondban vagyunk.
Mi a gond újabban?Mindenkinek elkoptak az ízlelôbimbói?
Azt hiszem a keresztelôn az áldomást egy villányi Telekivel teszem emlékezetessé.
Előzmény: alexandrosz (1680)
sasanz Creative Commons License 2000.05.11 0 0 1681
jéegy alexandrosz!

:))

Előzmény: alexandrosz (1680)
alexandrosz Creative Commons License 2000.05.11 0 0 1680
Hello fregoli!

Az éppen aktuális "áldozat" borászatát véletlenszerűen, sorsolással döntjük el:o)))

Komolyra fordítva a szót, ez eddig sosem okozott ellentéteket, mindig megegyeztünk. Mostanában viszont gondban vagyunk... Jelzem, az Öregbaglas Rt. még mindig aktuális.

Előzmény: fregoli (1679)
fregoli Creative Commons License 2000.05.10 0 0 1679
Tisztelt Borkedvelô Társak!
Ritkán írok ide,s ha már volt szó a most felvetendô kérdésrôl ne haragudjatok emiatt.Tehát.Mi a véleményetek a Borkalauz című kiadványról.Kezdetben hallatlan lelkesedéssel forgattam,kutattam fel belôle címeket aztán késôbb a bortúrákon egyre gyakrabban hallottam azt a véleményt(az ország legkülönbözöbb helyein!)miszerint Rohály Gábor a legjobb fogorvos a borkedvelôk közt,de nem több.Ez számomra azért is volt furcsa,mert pont ott szólták le,ahová a Borkalauz által jutottunk le.Ti milyen szakirodalom alapján szereztek ötleteket az éppen soros borkostolás elkövetkezô helyszínérôl,a borokról.Jó a borokat majd ott megkóstolod,de egy boltban hogy választasz.Kinek a véleménye elég autentikus?
fregoli
csite Creative Commons License 2000.05.09 0 0 1678
Bortársak!

Nagyon halódunk(a topic), gondolom mindenki behavazódott munkával, vagy a fene tudja mi van!
A találkozó is elhalt magvában, pedig már tényleg jó volna valamiféle alkalmat találni arra, hogy "ismereteinket" tovább mélyíthessük közösen a borban.

Pepin Creative Commons License 2000.05.07 0 0 1677
Melegben jó volt az tisztán is...
Előzmény: zuzmo (1676)
zuzmo Creative Commons License 2000.05.07 0 0 1676
Ahhoz a Gróf Károlyihoz sok sok szóda kell.
Előzmény: Pepin (1675)
Pepin Creative Commons License 2000.05.06 0 0 1675
Nálunk meg érdekes borok jöttek a Közértbe. Most láttam először rozét Cabernet Sauvignonból. Igen érdekes íze volt, nyoma sem volt a rozék szénsavas friss hatásának, viszont finom volt. Nagyrédén palackozták.
A másik bor erősen lutri volt, nem tudom, találkozott-e már valaki vele. Titkolódzós tipus, annyi volt rajta, hogy Gróf Károlyi, észak-magyarországi száraz tájbor. Nagyon igényes kiszerelésben adták, egyedi üveg, kellemes címke, pici viasz a dugó tetején. Íze alapján Chardonnay-ra tippelek, szintén nem volt rossz. Palackozás szerint gyöngyösi.
sver Creative Commons License 2000.05.06 0 0 1674
Ma este a Hilltop Neszmély 1996-os Villányi Cab.sauv. barrique-ja csiklandozta
izlelőbimbóimat. Soha rosszabb hétvégét, barátaim a borban!
sver Creative Commons License 2000.05.06 0 0 1673
Kedves barátom! Az élet túl rövid ahhoz, hogy igénytelenek legyünk.
Ezt az imént elfogyasztott furmint súgja a fülembe...
Azt hiszem, igaza van!
Előzmény: zuzmo (1666)
zuzmo Creative Commons License 2000.05.05 0 0 1672
azannya, nem is tudtam, hogy a kannás-borok szagértője is vagyol...
Előzmény: kaviat (1667)
sasanz Creative Commons License 2000.05.05 0 0 1671
off
mert mindig csak a borboltba mész mesterem, pedig van egy-két jópofa dolog még... :))))
on
Előzmény: kaviat (1670)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!