Keresés

Részletes keresés

Vetesi75 Creative Commons License 2021.12.25 -1 0 43597

Ha már forgácsolós topic:

Azért kíváncsi lennék rá, hogy rajtan kívül még mennyi háztartásban tartanak üzemben "E- os" mosógépet, cenrtifugát - a rendszeres karbantartási/szervíz igény ellenére is - , mert az A++ -os csodák a fémiparból levedlett munkaruhák mosására teljes mértékben alkalmatlanok?

Előzmény: Jani301 (43593)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.25 0 0 43596

Ez a gép eddige 3 x volt javítva, szimerimg + csapágy csere, fűtőbetét és ha már arra jártam kicsereltem az üzemi kondit is, mert csökkent a kapacitása.

Legközelebb a lábak kerekeit fogom cserélni, mert levált róluk a külső műanyag gyűrű.

A mosási szokás nálunk úgy működik, higy a fehér mosás mosó levét felfogva a tarka, majd fekete mosásra újra hasznosítjuk a mosószert és a levet is.

Ezzel kárpótoljuk a bőséges öblítést.

Lehet utánozni, sőt egy belső tartállyal, stb. tovább fejleszteni.

Azonos vízmennyiséggel számolva a villany energia fogyasztás nem lenne lényegesen több, hiszen a fűtőbetét a legnagyobb fogyasztó.

Ha kevesebb a felvett vízmennyiség akkor nyilván kevesebb a víz fűtési energia igény.

Na ezzel tudnak igazán a marketingesek trükközni.

Az újrahasznosított alapanyagok kohaszati, feldolgozási energia igénye, környezet  terhelése mégis csak egy tétel.

Előzmény: APT (43592)
Jani301 Creative Commons License 2021.12.25 -1 0 43595

Végigolvastam , van igazság benne ,elismerem .

Sőt , gagyi áruházi flexeket használok .

Ha egyből bezsírozom , és időnként újból , nincs igazán gond vele .

Mondjuk a tárcsarögzítő gomb már másodszor esett le ,utoljára helyszínen ,el is veszett .

Na de legyen most már karácsony :) Üdv !

Előzmény: APT (43585)
Jani301 Creative Commons License 2021.12.25 -1 0 43594

Látom otthon vagy a témában .

Lenne egy kérdésem .

Mitől van az hogy ugyanazon gyártónál ,egy éven belül is többször változik a gép belső felépítése , úgy hogy még véletlenül sem kompatibilisek egymással az alkatrészek ?

Én csak arra tudok gondolni hogy az a cél hogy még véletlenül se lehessen gazdaságosan javítani .

Biztos rosszindulatú vagyok , meg hát lemaradtam gazdasási fejlődésben  , de a fogyasztói társadalom biztosan nem az én világom . 

Előzmény: APT (43592)
Jani301 Creative Commons License 2021.12.25 -1 0 43593

A mosógépekről egy apró szösszenet .

A legtöbb panelhibás . És erről még csak nem is a gyártó tehet .

A felhasználónak nincsen semmi esze . Beteszik a fürdőszobába , párás környezetbe , nem oda való .

Ezen sem fog semmit változtatni hogy a panelgunyhóban nem lehet máshova tenni !

Ez egy kicsit komplexebb tervezési hiba , nem fogok ezzel foglalkozni .

Nekem még nem lett panelhibás a mosógépem .

 

 

Előzmény: APT (43592)
APT Creative Commons License 2021.12.25 0 1 43592

Sajnos ez az, ami nem igaz. Számolj utána - rendszeres, napi használat mellett az Energomatod 4-5 évente elfogyasztja víz-csatorna és villanyszámlában többletként azt a pénzt, amibe egy olcsó, de jóval takarékosabb-korszerűbb újabb mosógép kerül. Érdemes lenne azt is végigszámolnod, mibe kerülne a meglehetősen sűrű javítgatása - ha nem tudnád saját magad megoldani? Képzeld el ezt "Mari-néni" relációban - és rögtön nyilvánvaló, hogy neki ez nem racionális választás, és ráadásul a környezet-terhelése is sokkal nagyobb.

Az eldobás meg nem olyan eldobás, mint korábban volt - ezek e-hulladéknak minősülnek, az ilyen jellegű háztartási gépeket ma már (komoly és meghatározó tervezési szempont ám !!) újrahasznosíthatóra kötelező tervezni, ami azt jelenti, hogy a fém-műanyag-elektronikus főegységek aránylag könnyen-gyorsan elkülöníthetők, a fémeket pedig gyakorlatilag 100%-ban újrahasznosítják (készül belőlük a következő mosógép-generáció), a műanyagból lesz jórészt útburkolat, az elektronikák újrahasznosítása külön iparággá vált. Valójában egy ilyen masina tömegének csupán pár százaléka került tényleg szemétlerakóba.

Előzmény: oregbeatsuhanc (43590)
rferi Creative Commons License 2021.12.25 -1 1 43591

"A tervezett avulásra szánt mosógépet 5-6 évente cserélni szerintem nagyobb környezet terhelés, szennyezés, mint a régi gépet üzemben tartani."

 

Ez egy kulcsmondat!

 

De nekem azzal is bajom van mosógépek terén, hogy az AAA+-os csodamosógépek már olyan kevés vízből próbálnak mosni, hogy egy gyerekruhát nem képesek tisztára mosni. Több ismerősöm mérgelődik ezen. Ráadásul mivel pár liter vízből akarnak dolgozni, egy mosóprogram három óra. Ez jó ott, ahol otthagyhatom a gépet, hadd dolgozzon. De nálam sajna annyira kevés a hely, hogy a gépet mosáshoz előhúzom, a vízbekötés is mobil rá, és a kifolyócső is keresztbelóg a fürdőn. Ha egy nagymosáskor egy egész napig kéne ezeken keresztülbukdácsolnom a mosdóig, meg a vécéig, fejbe akarnám lőni magam minden alkalommal.

Előzmény: oregbeatsuhanc (43590)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.25 0 0 43590

Nálunk is hasonló a helyzet a 30+ os Energomat mos.:))

Az energia, víz takarékosság részt ezekkel a gépekkel szemben azért kissé túlzott marketing szövegnek tartom, mert lehet egy pohár vízben is mosni, csak utána lehet  vakarózni.

Ami a javítást, karbantartást illeti vagyunk páran akik a csináld, javitsd magad mozgalomban szocializálódtunk, plusz szakmabeliek is vagyunk, igy ez nem gond.

A tervezett avulásra szánt mosógépet 5-6 évente cserélni szerintem nagyobb környezet terhelés, szennyezés, mint a régi gépet üzemben tartani.

Előzmény: rferi (43587)
APT Creative Commons License 2021.12.25 0 0 43589

Nézd, a nagyon tartós, fölöslegesen túlméretezett gépeknél a szemetet azok legyártásánál termeled meg. De mindenképpen megtermeled. A piaci alapon árazott (nem luxus-presztízs kategóriás holmiknál) bátran mondhatjuk, hogy amennyivel drágább - annyival nagyobb a környezet-terhelése is ezeknek. A kínai is tud 400 helyett 4 ezerért is gyártani esztergát - de abba annyival több (jobb) anyagot, energiát, munkaidőt is kellett beletenni (ami ott konkrétan annyival több környezet-terhelést, energiafogyasztást, munkaidőt is jelentett).

 

Abban egyetértek, hogy a túlságosan silányra sikerült dolgokat legyártani is kár volt - de ilyen mindig volt. Szerszámok, órák, ruhaneműk elképesztően silány, alig 1-2 használatot kibíró (vagy elsőre tönkremenő) kivitelben igenis készültek már 50-100 évvel ezelőtt is, csak ugyebár nem emlékszünk rájuk, mert nem maradtak meg. Viszont az akkori gyártástechnológiával ezek sem voltak annyira nagyon olcsók, hogy ezt vállvonogatással elintézzék a vásárlók - ennek megfelelően az ilyen izék gyártói általában hamar eltűntek (vagy javítottak a minőségen).

A 70-es évek közepe-vége volt a nagy svájci óraipari válság időszaka is (amikor gyakorlatilag tönkrement az óraiparuk, amit ma látunk, az annak a romjain újraépített, jórészt bizony Maszkirovka-jellegű), amikor a korszerű szerszámgépek, a mikroelektronika és a metallurgia és anyagtechnológia "forradalma" pont egyszerre ért össze - és hirtelen olcsón tömeggyárthatók lettek azok a dolgok - amelyek korábban csak igényes ipari munkával, költségesen voltak előállíthatók (mellesleg jórészt ebbe dőlt össze az irány váltani nem képes szocializmus is). Ahogy szoktam példálózni ezzel: 70-es évekig olcsó, pontos, tartós és megbízható órát senki sem tudott gyártani, senki. Ami olcsó volt - az nem volt pontos és tartós, ami meg az volt, az nem tudott olcsó lenni. Aztán a 80-as évektől olyan műanyag kvarcórákat vehetünk, amelyek tetszetősek, kibírnak simán normál használat mellett 10-15 évet, nagyon pontosak - és egyszerűen nevetséges összegekbe kerülnek. Olyan kis pénzekbe - amennyiért korábban konkrétan SEMMIT nem lehetett venni. Vackot sem.

 

Én sem ezeket gyűjtöm és főleg nem javítom (nem is lehet...). Meg nem is szeretem őket - de a tények akkor is tények, és elismerem őket. Ez egy másik irányvonal - ami mellett annak is lehet egy pontos, megbízható és a vizet is kibíró karórája - akinek húsz évvel korábban alkalmasint SEMMIFÉLE órára sem tellett, silányra, vacakra sem.

Előzmény: Jani301 (43583)
jalpar Creative Commons License 2021.12.25 -2 0 43588

A szívemből szólt minden szavad!

Előzmény: APT (43585)
rferi Creative Commons License 2021.12.25 -1 0 43587

Én is egyetértek ezzel. Nekem még a harmincplusz éves Energomat mos a fürdőben, de három havi bruttó bérembe került. Ha ma kéne ilyet vegyek, millió feletti gépek közt kéne szétnézzek. Akarnám-e? Ki tudnám-e fizetni?

Hűtőnk dettó, az első flexem 8800 forint volt, mikor 6900 volt a bruttóm. Bírta is huszonévig, és küldtem neki ezerrel közben. Negyvenezre kézi Bosch fúrógép, mikor az átlag bruttó 20 körül volt... Ki vesz ma kézi fúrógépet hatszázezerért?

Előzmény: APT (43585)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.25 0 0 43586

Ezt én is igy látom, tapasztalom ahogy írod.

1986 ban egy németországi utunkról hoztam haza 7 db kék színű Black&Decker barkács gépet amiket egy METRO áruházban akciós áron vettem.

Ezek nagy része ma is működik, több építkezést túlélve.

Van amihez már alig van alkatrész.

Mondták is a szervíz üzletben olyan korú eladók akik akkor meg nem is eltek, hogy ne hozzak ide ilyen történelmeket. :))

Ezek a gépek jól tervezettek, könnyűek, kezesek.

Az újabban tervezettek már nem ilyenek.

 

Előzmény: Jani301 (43583)
APT Creative Commons License 2021.12.25 0 5 43585

Azért szerintem ne legyünk ennyire igazságtalanok. Az ipari célra készített berendezések még tartósabbak is tudnak lenni, mint "anno". Nem azért készül ma sok gyengébb minőségű iparcikk, mert "eltűnt a szakmai büszkeség" - hanem azért, mert ma már ezt szériában le tudjuk valóban gyártani - míg 40-50-100 éve nem tudtuk. Nem azért voltak régebben olyan mértékben túlméretezettek a dolgok, mert ennyire törekedtek a "kiváló minőségre", hanem azért, mert az anyagtechnológia és a megmunkálás nem tette lehetővé, hogy ennél "karcsúbbat" gyártsanak - valójában még így is a ma megszokotthoz képest nagyságrenddel több "hullott el" a kádgörbe első, még meredek meghibásodási szakaszában - de ami "jól sikerült", az lett úgymond elpusztíthatatlan. Csak éppen mibe került?

Szokás állandóan hivatkozni a kiváló Energomat mosógépekre (nekem is volt), amelyek bezzeg húsz évig mosógépek voltak, nem úgy, mint a mai "xirxarok". De azt már nem szokás elmesélni, hogy a 80-as évek közepén 22 ezerbe került egy ilyen mosógép akkor, amikor 4-5 ezret keresett az átlagember, és ugyan tartós iparcikk volt - de korántsem volt megbízható, a programkapcsoló a legtöbb gépben még a garanciális időt sem bírta ki, állandó cserélgetésre szorult az ékszíj, az indító-kondenzátor, a szivattyú, a fűtőszál, meg az ez, meg az az, meg az amaz - több állandó szervizpontja és alkatrész-szaküzlete volt csak ennek a típusnak, a szerelők messziről köszöntek minden egyes darabnak (ahogy a korabeli televízióknak is, stb...). Csak erre már nem szeretünk emlékezni... Arra sem, hogy a kiváló Energomat 2-3-5-ször annyi vizet meg energiát fogyasztott, mint egy mai olcsó, korszerű mosógép, amit nem 4-5 havi, hanem már egy-másfél heti átlagbérből meg lehet venni, és amikor majd 5-8 évesen valószínűleg tényleg "kipukkan", akkor sem azért nem javíttatjuk meg, mert ez nem lehetséges - hanem azért, mert ez ma már nem éri meg, a helyszíni javíttatás és egy új készülékre csere ára között általában nincs lényegi különbség, még az is lehet, hogy egyáltalán nincs...

 

De, ha valaki vesz egy 4-500 ezres Mielét, az szintén 20-30 évig mosógép lesz, sőt, sokkal kevesebb gondja lesz vele, mint az Energomattal volt (kb: semmi nem lesz) - és a jövedelméhez képest még így is a töredékébe kerül, mint az Energomat volt - de így sem biztos, hogy racionális ezt tenni, ha egyszer akár 6-8, amúgy a célnak teljesen megfelelő, és 5-6-x évig problémamentesen használható "akciós mosógépet" lehet venni ennyiből...

 

Ugyanez van minden más téren is - gagyi és olcsó kínai szerszámokat vehetünk, pocskondiázhatjuk is őket, de az esetek elsöprő többségében a feladatot meg lehet velük oldani mégis. És ha az ember a ház körüli munkákhoz például húsz év alatt ötször használ egy dekopirfűrészt - akkor van értelme azon merengeni, hogy a 4 ezerért vett zörgős-visítós (de végül is működőképes, és tíz év múlva elővéve is működőképes és fűrészelni tudó) kínai vacak mennyivel "alsóbbrendű", mint a 40 ezres minőségi szerszám - azt majd megveszi az az asztalos, aki aztán minden nap azzal dolgozik...

És mérnökként azt mondom, hogy valójában nagyobb szakmai-konstruktőri teljesítmény részben műanyagból-spiáterből úgy megtervezni egy szerszámgépet, hogy azt utána x üzemóráig használni is lehessen rendesen, a célnak megfelelően - mint ilyen kötöttségek nélkül ötvözött acélból csinálni egy sokkal erősebb és tartósabb monstrumot - ami viszont hússzor-ötvenszer annyiba fog kerülni, és ezek után egy szűk körön kívül másoknak nem is lesz elérhető.

Előzmény: Jani301 (43571)
Jani301 Creative Commons License 2021.12.25 0 1 43584

Üdv !

 

Ezt én is azonnal kiszúrtam .

De nem láttam értelmét szóvá tenni .

De azért azt megjegyezném ,hogy egyet értünk !

Előzmény: szakmókus (43580)
Jani301 Creative Commons License 2021.12.25 0 3 43583

Boldog Karácsont !

 

Nézd ezek a tervezők eladják magukat , már aki egyáltalán megértette mi a problémám .

Öreg vagyok , más erkölcsi alapokat tanultam valószínűleg .

Hazug a mai világ ! Mentsük meg a földet , de termeljük a szemetet !

Csak a saját jobb megélhetése kényszeríti a tervezőket arra hogy a saját meggyőződésük ellen tervezzenek .

Ha nem akkor igazam van .

Elcsépelt dolog ,de szörnyű !

Más példa is volt a történelemben amikor avval takaróztak az elképesztő bűnöket elkövetők , hogy parancsra tették !

 

De maradjunk inkább annál a legalább 30 éves orrfűrésznél .

Aki tervezte az vállalhatja nyugodtan a munkáját .

A mai gépek tervezőinek ehhez semmi joguk nincsen ! (A SOK HASZNÁLHATALAN BÓVLIRA GONDOLOK )

Én azt nem csinálom meg ami szerintem nem lesz jó , keressenek mást .

Szerintem ennyire egyszerű a dolog .

Valószínűleg ez kihat az ember anyagi jólétére , de éhen azért még nem haltam .

 

"Ha akarná a világ akkor mindenből lehetne olyat készíteni ami 40 -50 évig is működik. De a társadalmi beállítottság nem ilyen, mert pl. mindenkinek új kocsi kell 10 évente."

 

Szerinted evvel nem nekem adsz igazat ? Ebben egyet értünk . Kinevelte magának a fogyasztói társadalom azokat akikre szüksége van . Most kell feladnom a 40 éves diesel autómat ....

Előzmény: occseb (43581)
occseb Creative Commons License 2021.12.25 0 0 43582

Csakhogy szakmázzak is ne csak anyázzak.

A patronokon milyen menet szokott lenni? Jól emlékszem hogy nem sima metrikus? Próbálom beazonosítani még mindig az alábbi patront.

A menetemelkedése 1,5mm és az anya magátmérője pontosan 18mm. Ez metrikusból semmihez sem passzol.

Előzmény: occseb (43244)
occseb Creative Commons License 2021.12.25 -1 0 43581

Elnézést hogy karácsonykor így beszólok, de ezt a hangnemet kikérem magamnak, többek között azért mert én is tervezőmérnök vagyok.

Nem az általad "nyomoréknak" titulált tervező tehet arról hogy a termékek nem az örökkévalóságig vannak tervezve. Az az utasítás hogy olcsó legyen és nem az hogy sokáig bírja. Ez a prémium kategóriára is igaz nem csak a "kínai szarra".

Ha akarná a világ akkor mindenből lehetne olyat készíteni ami 40 -50 évig is működik. De a társadalmi beállítottság nem ilyen, mert pl. mindenkinek új kocsi kell 10 évente.

Előzmény: Jani301 (43571)
szakmókus Creative Commons License 2021.12.24 0 0 43580

 "...de a szereplés nem az ő asztala"

 

Az elektromos gépek bontása sem. 2.25-nél úgy kikapta a forgórészt hogy a keféket nem emelte ki előtte. Ha voltak benne azok törtek mikor a kommutátor és a csapágy közé ugrottak. A kefetartót is gallyra lehet így vágni. Mikor visszahelyezi egy csipesszel babrálja.

 

Tudom nem ez a lényeg a videóban csak ......

Előzmény: default6 (43569)
APT Creative Commons License 2021.12.24 0 1 43579

No, én is mindenféle karácsonyi jókívánságokat tolmácsolnék a topictársak felé - és megköszönöm a sok építő ötletet-tanácsot. Jelezném, hogy úgy tűnik, valóban "ennyi volt" a nyűgjeim oka, nem tudtam, hogy kell a lyukkéseket megfelelően pozicionálni - most a két ilyen késemet alálemezeltem, a könnyű kezelhetőség érdekében össze is ragasztottam (jó kis Araldit Strong mindent megtart) a középvonalhoz belőtt vastagságú alátétlemezekkel - a nagyobbik késből még felül is ki kellett köszörülnöm vagy másfél millimétert, hogy be tudjam egyáltalán fogni. De ezek után most hajtottam ki minden gond nélkül a soron következő óratokból majd 2mm-es fogásmélységgel kézi előtolással is több méteres, pompázatos, egybefüggő forgácsot - szóval ez így tökéletes, még egyszer köszi.

 

rferi Creative Commons License 2021.12.24 -1 4 43578

Kívánok mindenkinek boldog karácsonyt!

Sunny65 Creative Commons License 2021.12.24 0 1 43577

A cég ahol dolgozok, mostanság több gépész és villamosmérnököt vett fel. Fiatal kezdő, vagy pár éve végzett emberek. 

Katasztrófális ismeretekkel rendelkeznek, nem viccelek, alig lehet rájuk bízni valamit. Tervezni valamit???? Húú abból mi lenne...

Nem akarok mindent az oktatásra fogni, sajnos olyan amilyen, de mindig hangoztatom, hogy nem tilos képezni magam, használható infókat szerezni stb. Annyi infó elérhető már könnyedén, nem kell a csodára várni.

 

Előzmény: Jani301 (43571)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.24 0 0 43576

Hát igen... a renccerváltás előtt a cucilizmusban kizárólag magas minőségű terméket állítottunk elő! :DDD

Előzmény: bigyusz3 (43573)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.24 0 1 43575

A részvényesek leszavazták...

Előzmény: Jani301 (43571)
default6 Creative Commons License 2021.12.24 0 0 43574

Erre mavazt mondanák: ja, anyagbol a hülye is tud tervezni.

Előzmény: Jani301 (43571)
bigyusz3 Creative Commons License 2021.12.24 -1 1 43573

,,De hová tűnt a szakmai önérzet , büszkeség ?"

A rendszerváltással kihalt!Mindenki a saját nyereségére koncentrál és nem foglalkoznak mások érdekeivel!Sajnos ez egyre jobban elsődleges szempont!Hogy hová fogunk így eljutni hát fogalmam sincs de a lényeg,ha az emberekből végleg kihal az összetartás akkor borul minden!

Előzmény: Jani301 (43571)
default6 Creative Commons License 2021.12.24 0 0 43572

Az tenyleg rémisztő. Lehet hogy eredetileg hat ujja volt mindhárom kezén

Előzmény: Sunny65 (43570)
Jani301 Creative Commons License 2021.12.24 0 1 43571

Ez az a gép amit már nem gyártanak soha .

Ez az örökéletnek készült . 

A mai nyomorék tervezők megnézhetnék .

Értem én hogy olcsó legyen ,meg a következőt is el kell adni .

De hová tűnt a szakmai önérzet , büszkeség ?

Előzmény: Virbo (43568)
Sunny65 Creative Commons License 2021.12.24 0 0 43570

És ügyesen elkerülte eddig, hogy a fémvágó szalagfűrésze levágja az ujját.

Előzmény: default6 (43569)
default6 Creative Commons License 2021.12.24 0 0 43569

Aha, ez a mókus is fűrészből csinálta. A löketen lenne jó még állítani, valahogy ugy ahogy a harantgyalunál csinálták, de akkor azt az excentert teljesen at kell varialni.

Ügyes ez a kiscsávó de a szereplés nem az ő asztala :D

Előzmény: Virbo (43568)
Virbo Creative Commons License 2021.12.23 0 0 43568

Én is próbáltam a Csuhás által közzétett kis hántolót csinálni, de igazából csak kisebb felületekhez jó (pl prizmák belső felülete). 

Az enyémnek egy excenter van a motor tengelyén, fióksín, és rugók húzzák vissza. De nekem a motor elég kicsi, így csak finomításhoz jó. Meg egy bizonyos fordulat felett beleng a rendszer. De azért könyebbség a kézihez képest.

Ha szembejön egy gyári gép emberibb áron, és szükséged van rá, szerintem vedd meg azonnal.

 

Amit eddig láttam nekem ez az átalakítás a legszimpatikusabb:

https://youtu.be/_nCGMDBjyH4

Előzmény: default6 (43567)
default6 Creative Commons License 2021.12.23 0 0 43567

Azon gondolkodtam, ha esetleg sokat kéne hántolnom valamilyen gépi hántolót érdemes lenne szerezni/venni/csinálni, hasonlóan mint Csuhás tette. Lehet, hogy egy dekopírfűrészt, vagy egy kardfűrészt át lehetne alakítani gépi hántolónak? Nem tudom magyarul mi a megfelelője a "flaking" szónak de más mozgás mint a hántolás és a célja az amúgy hántolt felületen az olaj megtartása.

Alkalmassá lehetne-e tenni ugyanazt a gépet hántolásra és >flaking< re?

Keith Rucker flékel:

https://youtu.be/3Ek-Axgm_Dw?t=1135

APT Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43566

Hát, ha az is ilyen lassan hat, akkor jó szívvel tudom az emlegetett kotyvát/szappanlúgot ajánlani - az is oldja ezeket, viszont sokkal kevésbé agresszív/veszélyes, mivel a szalmiákszesz roppant büdös (ammónia, ugyebár), így ezzel is zárt edényben kell dolgozni, de ezen túlmenően semmi extra para nincs, bele lehet nyúlni akár (bár utána ajánlott gyorsan kezet mosni, de nincs rögtön vész, nem tömény lúg), ráadásul a fém (réz-acél) felületeket-alkatrészeket nagyon szépen tisztítja is, a műanyagokat pedig nagy általánosságban nem támadja meg.

Előzmény: rezgaras (43564)
APT Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43565

Léteznek kifejezetten és deklaráltan szilikon-olajok órás célokra is, de ezek valami meghatározott célfeladatra vannak (automatika golyócsapágyazás, stb.. kenésére). De általában minőségi óraolajat nagyon kevés cég gyárt/kínál (hirtelen a Moebiuson, Koch-on, AF-en kívül nem is jut eszembe több, vannak noname meg "sajátmárkás" olajak, de ezek mögött is sejthetően valamelyik "nagy" áll), és ezek nem kötik az orrunkra azt, hogy pontosan miből-hogyan kotyvasztják ezeket. A kísérletezés-fejlesztés ma is zajlik, mert a ma kapható legjobb kenőanyagok is valójában még messze állnak a tökéletestől - főleg az élettartamot illetően. 

Előzmény: jalpar (43563)
rezgaras Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43564

Az acetonnal azért van egy apró probléma, iszonyú gyorsan párolog. Én rögtön zárom a fiola tetejét, mert pár perc mulva üres. Emiatt nem egyszerű pillanatragasztót, epoxit oldani vele. Én úgy csináltam, hogy az acetonozás után műanyag fóliába burkoltam az egészet. Úgy emlékszem, a polietilén fóliát nem oldotta. A pillanatragasztónak egy pár óra, az epoxinak (Araldit) több nap kellett. Felpuhult, olyan lett, mint a szilikongumi, le lehetett vakarni.

 

A cianoakrilát melegítésénél nagyon óvatosnak kell lenni! Maró gőzök szabadulnak ki, amik a szembe jutva igen fájdalmasak (sajnos kipróbáltam :-((.

Előzmény: Jani301 (43554)
jalpar Creative Commons License 2021.12.22 -2 0 43563

Szilikon olajokat kérdeztem. Vannak igen kis viszkozitású szilikon olajok.

 

Előzmény: APT (43561)
APT Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43562

Valójában "bármivel kenhetők", ami a célnak megfelelő. A nagy óráknál (toronyórák) nagy erők hatnak (láttam toronyórát, aminek az ütőszerkezete elkapott egy rajta kotló galambot ütéskor, berántotta, ledarálta, és utána évekig hibátlanul működött tovább, az odaszáradt tollak meg keringtek a fogak között...) - de ugyanakkor keveset mozognak. Nincsenek igazán gyorsan forgó csapok, ráadásul a szerkezet viszonylag gyorsabban forgó áttételi részei - a gátszerkezethez, gátlóhoz-horgonyhoz közeli kerekek, a gátkerék, a horgony - már azért jóval kisebb nyomaték alatt vannak. Egy ilyen óránál a zsinórhengeren még mázsás súly lóg ugyan - de ez naponta legfeljebb néhányszor fordul meg. Ennek megfelelően azért lassú az elhasználódás, ha előírás szerint évente (üzem közben is akár) manuálisan megtisztogatják és átkenegetik ezeket, akkor generációkon át elkattognak, mielőtt nagyobb felújításra szorulnának.

Előzmény: oregbeatsuhanc (43559)
APT Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43561

De. A gumitömítésekhez. :-))) Külön kis készség van erre, valójában egy sima kerek dobozka alul-felül benne szivaccsal (én nem vettem gyári Bergeont 2x ezerért, hanem egy kiürült műanyag Diabolo légpuska-golyó tartót használok), amit megkenve szilikonzsírral, csak bele kell tenni a tokok kerek gumitömítését, megforgatni kicsit, és szép egyenletesen átzsírrozza.

 

Amúgy kis óráknál a sűrű szilikonzsír még használatos a felhúzó-állító szerkezet illeszkedéseinél és a körmös-hornyos kerék (ez "racsnizik" a korona ide-oda forgatásakor) fogazásánál - ezek az órák legnagyobb erőhatásoknak kitett részei. De mindenhova máshova a zsír a szörnyű "sűrű", még az olajakból is ugyebár csak az oda való a megfelelő.

Előzmény: jalpar (43560)
jalpar Creative Commons License 2021.12.22 -2 0 43560

Érdekes, amiket írsz!

 

Szilikon olajokat nem használnak az órások?

Előzmény: APT (43555)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43559

Nagyon otthon vagy a szakmádban.

A nagy kültéri órák, toronyórák a hideg miatt, de a meleg miatt is nem kenhetőek esetleg szilikonolajjal, vagy zsírral ?

Előzmény: APT (43555)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43558

Persze, anyaga és környezete választja.

Egy hajtómű tengelynél jobban bevált a hőlégfúvó, ha le kell szedni a mázsás fékdobot.

Előzmény: rferi (43557)
rferi Creative Commons License 2021.12.22 -1 0 43557

150 fok körül. Az azért nem egyszerű.

Ha nincs műanyag a közelben, az aceton oldja remekül.

Előzmény: oregbeatsuhanc (43553)
APT Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43556

No, erről szerencsére tudok mesélni - az órás praxisban használt szappanlúg (tiszta szappan/kenőszappan víz és szalmiákszesz elegye) az összes ciano-akrilát alapú pillanatragasztót, de még a két komponensű (Araldit pl.) ragasztók egy részét is oldja. Nem valami vadul és élénken, de oldja, beáztatva az összeragadt alkatrészeket szappanlúgba 1-2 nap alatt eleresztik egymást. Nyilván ez mondjuk egy komplett összeragadt varrógépnél nem működik (vagy kell egy kádnyi szappanlúg), ráadásul a lúg lassan ugyan, de megtámadja az alumínium, spiáter alkatrészeket is (az órákban lévő acél és rész alkatrészeket nem, és az acélon fellazítja, simán letörölhetővé teszi a felületi rozsdákat, a rezet meg szép tiszta aranyfényűvé teszi, és kioldja a beszáradt zsíros-olajos lerakódásokat).

A pillanatragasztókat még egy dolog oldja jól - a hő, de nyilván oda kell figyelni, hogy másban ne tegyen kárt. Két összeragadt kis acél alkatrészt hőlégfúvóval, vagy akár pákával jól ki lehet szabadítani - de ha ott van valami más hőre érzékeny dolog is, akkor ez nem jó ötlet.

Előzmény: oregbeatsuhanc (43553)
APT Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43555

Az óraolaj speciális állatfajta. Ugyanis (kis órákon, egy toronyórát simán disznózsírral kentek már a középkortól is...) nagyon vékony filmet kell képeznie, nem szükséges nagy felületi nyomást kibírnia (igen-igen kicsik a specifikus terhelések) - viszont elvárás tőle, hogy sokáig megőrizze a kenőképességét és ne változzon sem az idő, sem a hőmérséklet hatására jelentősen a viszkozitása. Valójában ennek soha - máig sem - sikerült tökéletesen eleget tenni... A XVIII. század végéig, XIX. század elejéig a vékony, esetleg le is desztillált olíva-olajokat tartották a legjobbnak - de évente frissíteni kellett a kenést, és nagy hidegben bedermedtek, megállt az óra. De nem volt jobb. A XIX. századtól a XX. század közepéig az állati eredetű, főleg pataolajok voltak a meghatározók - ezek tartósabbak, 3-5 évig a "helyükön maradnak", nem dermednek annyira könnyen meg hidegben (de azért ezeknek is nő jelentősen a viszkozitásuk), viszont idővel savasodnak, ami megtámadhatja az acél felületeket, és/vagy gyantásodnak, ezért szoktak a régi órák "besülni", sűrű ragacs, mézga lesz az olaj maradékából, és a billegő-gátszerkezet beragad.

A mai korszerű - és fajlagosan eszméletlen drága, kb: millió Ft/liter nagyságrendben árazott, de amúgy nagyon kis kiszerelésben szükséges - szintetikus óraolajok voltaképpen észteralkoholok, elég jó a hideg-meleg-tűrő képességük, jól kennek, a jellemző rájuk, hogy nem besűrűsödnek, hanem egyszerűen nyomtalanul elpárolognak végül, így az óra nem áll meg - viszont elkezd (sokkal) gyorsabban kopni. Az idő most is gond - a Moebius a legjobb olajaira is csak 6 év "kihordást" mer javasolni, ezért is kötelező típustól függően a mechanikus karórák 4-5-6 évente leszervizelése - bár egy átlagos óránál ez azért 6-8 évre nyugodtan elhúzható, de tovább nem javasolt.

 

A WD40 meg a petróleum az elszennyeződött, beragadt nagy órákba (faliórákba, vekkerekbe) gyakran fújdogált de nagyon kontár dolog - mivel a petróleum fellazítja a szennyeződéseket, kicsit - vagy teljesen - feloldja a besűrűsödött régi olajokat, általában elindul ezek után az óra, látszólag vígan meg is, de a petróleum nem ken sokat, és hamar végleg elpárolog - és utána még rosszabb lesz a helyzet, viszont, ha kioldotta az elakadást okozó lerakódásokat, akkor tovább járhat az óra, de már tök kenetlenül, és mikor végül már a kopások állítják meg - akkor már kevés lesz a tisztítgatás, jön a nagyjavítás, ami nagyon sokszor gazdasági totálkár... Úgy szét tud egy öreg falióra kopni, hogy jóformán minden csapot újra kell esztergálni-fényesíteni, minden (szépen oldalra kikopó) csapágyfuratot felfúrni és perselyezni (minden perselyt egyedileg esztergálni-fúrni természetesen), új horgonykarmokat csiszolni - egy így kimúlt kétsúlyos/felesütős faliórába lazán bele tud gurulni a teljesen korrekt felújításhoz 30-40 munkaóra - aminek a töredékét sem éri meg természetesen az óra, tehát általában megy a lomba a szerencsétlen... A varrógépolajak meg hasonlók ugyan nem a faliórákhoz lettek kitalálva, de még mindig sokkal jobb megoldást jelentenek, mint a WD40... Van kimondottan ide, nagy órába és rugók kenésére való "nehéz" óraolaj (4-es pl.) - ez is "vékonyabb" amúgy a műszerolajoknál, de nem drámaian. A kis órákhoz viszont ennél jóval könnyebb (és drágább) olajok kellenek, egy korszerű, nagy lengésszámú átlagos karóra-szerkezet egy varrógépolajjal nem is jár el, beáll tőle a billegő...

 

Más: köszönöm a sok építő ötletet, kezdek megvilágosodni, most először is a rosszul befogott, túl mélyen ülő lyukkéseimhez fűrészelek alátétlemezeket, és megemelem őket a középvonalig - és utána beszámolok a fejleményekről. Lehet, hogy ezzel meg is oldódik a probléma, meglehet, egyszerűen rosszul használtam őket.

Előzmény: oregbeatsuhanc (43546)
Jani301 Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43554

Aceton ?  A hőlégfúvó mást is old , ha esetleg műanyag , mondjuk autózár mert vannak vicces emberek .

Előzmény: oregbeatsuhanc (43553)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43553

"Mi oldja a Loctite-t ?  - mert nem mozdul meg a varrógép...-"

 

Hőlégfúvóval lehet oldani.

Előzmény: Hostya (43537)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43552

"mérnökök külön kérték, hogy a karbantarási útmutatóban okvetlen legyen benne, hogy az elektronikát tisztaszesszel kell tisztítani."

 

Amikor gyógyszergyárban dolgoztam ott csak abszolút alkohollal lehetett mosni, tisztítani egyes gép alkatrészeket.

10 literes vödörrel öntöttük műanyag tejes ládába, és abban lettek az alkatrészek kimosva.

Előzmény: jalpar (43541)
Sunny65 Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43551

Úgy hallottam, hogy pl. lópata olaj. Ma már biztosan szintetikus olajakat gyártanak. Apró üvegcsében, aranyárban vannak, persze nagyon kevés kell belőlük, vagy még annál is kevesebb.:-)

Előzmény: oregbeatsuhanc (43546)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43550

Van egy univerzális Elektro NICRO 664 spray kontakt tisztító, karbantartó spray is ami jó büdös is.

Ezt az öntapadós címkék trutymójának lemondására is szoktam használni.

 

Előzmény: occseb (43549)
occseb Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43549

Volt egy komplett szettem a háromból (kölcsönadtam aztán nem került vissza). A lemosójának nagyon olyan szaga van mint a kórházi kézfertőtlenítőknek. Gondolom valami hasonló összetétele lehet.

Előzmény: Sunny65 (43540)
Sunny65 Creative Commons License 2021.12.22 0 0 43548

Nálunk is fogyasztotta néhány kolléga, volt, hogy a műszak végén nem tudtuk felébreszteni, annyira kiütötte magát.:-)

Előzmény: jalpar (43543)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43547

Jav.

A pórul járt..

Előzmény: oregbeatsuhanc (43545)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43546

Mi azt tanultuk, hogy a karórákhoz csontolajat használnak.

Előzmény: Sunny65 (43539)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43545

Kontaktus sprayből mi is a 60- ast, WL- t használtuk.

A potulz járt kolléga csak nem a KONTAKT 70- és szigetelő lakkot vitte el?

 

Előzmény: Sunny65 (43540)
tangerine Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43544

Ilyen fajtát próbáltál?

 Az s06k már a 8-as furatba is bemegy.

 

Előzmény: APT (43506)
jalpar Creative Commons License 2021.12.21 -2 0 43543

Hát nem is ezért volt fontos, hogy bekerüljön a karbantartási kézikönybe, hanem azért, hogy erre hivatkozva lehessen tisztaszeszt rendelni.

Előzmény: Sunny65 (43542)
Sunny65 Creative Commons License 2021.12.21 -1 1 43542

Igen, az rendben is van. De ha már oxidálódott valami és pl. mondjuk nem tudod mechanikusan eltávolítani az oxidok, ( nem férsz hozzá ) akkor először " fel kell oldani az oxidot", utána jöhet a letisztítás, eltávolítás és utána jöhet valami szer ami megvédi az újabb oxidációtól.

Vagy veszel a Tescoban WD40-et "az mindenre jó".:-)  Én is használom, de nem mindenre...

 

Előzmény: jalpar (43541)
jalpar Creative Commons License 2021.12.21 -2 0 43541

Édesapámék szállítottak ki egy gyártósort az oroszoknak a Lada gyárba a 80-as években. Mesélte, hogy az egyeztetések során kinti mérnökök külön kérték, hogy a karbantarási útmutatóban okvetlen legyen benne, hogy az elektronikát tisztaszesszel kell tisztítani.

Előzmény: Sunny65 (43540)
Sunny65 Creative Commons License 2021.12.21 -1 1 43540

Ha már megtörtént esetet említesz, én is megosztanék egyet. Nem egészen olaj téma, inkább Kontakt spray sztori.

 

A nyolcvanas évek elején egy kutató intézetben kezdtem dolgozni. Tele voltunk kurrens anyagokkal, pl. az eredeti kontakt gyártó összes termékével. Használtuk a Kontakt 60 ( oxidoldó ), ezután a Kontakt WL ( Tisztító, lemosó ) és ezután jött a Kontakt 61, így volt igazán kezelve egy kontatus stb.

 

Egy gépész kollégánk aki délutánonként maszek autószerelő volt, kért tőlünk " Kontakt " sprayt. Hiába mondtuk neki, hogy várjon pár napot, mert ami neki kell abból éppen kifogytunk. Mindennek elmondott bennünket, hogy milyen szemetek vagyunk, hogy nem adunk. 

Pár nap elteltével ismét megjelent és még jobban lehordott bennünket...Nem értettük a dolgot, de kiderült, hogy elcsent tőlünk egy Kontakt spray-t és az otthon javításra hozott autók kontaktjait jól befújta, aztán semmi nem működött.

 

Kiderült, hogy elvitt egy Kontakt szigetelő lakkot!:-)) Szép munka lehetett.

Előzmény: Hostya (43537)
Sunny65 Creative Commons License 2021.12.21 -1 0 43539

Többféle órás olaj van, más kell egy faliórához és más egy karórához.

Orsó olajban is van többféle viszkozitású, akár jó is lehet egy faliórához, de inkább tedd az esztergába.:-)

Ha pl. az üzletekben kapható varrógépolajat használod egy mezei  faliórához akkor ok.

 

Látogasd meg APT fórumtárs honlapját ha érdekel az órajavítás.

Előzmény: default6 (43538)
default6 Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43538

Hát, nem is lett jo de inkabb mar a kopás miatt is. Orso olaj jo lenne órához?

Előzmény: Sunny65 (43536)
Hostya Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43537

Ez is megtörtént eset...

 

Egykori volt kollégám (20+ éve) hazavitte a kiürült Loctite flakonokat, mert hogy, milyen jó lesz az majd otthon olajzónak ..

Persze olyat is hazavitt ami nem volt üres.. :)

A felesége (többször is) mondta neki  hogy: -Meg kéne már olajozni a varrógépet mert nehezen jár...-

Az öreg meg is "olajozta" alaposan..

-csak éppen eltévesztette- a  Loctite-s flakont, amiben nem olaj.., hanem Loctite volt...

Néhány nap múlva  kérdezte... 

- Mi oldja a Loctite-t ?  - mert nem mozdul meg a varrógép...-

 

 

 

Előzmény: Csuhás (43530)
Sunny65 Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43536

Azt nagyon nem jól tette. Nem célszerű nyakig olajozni, mert ráragad a sok por stb. Csak oda kell kenés ahová szükséges és csak annyi amennyi szükséges.

(Ja és a petróleum oda "vékony", de nem órás fórum.)

APT tudna róla "mesélni.":-)

Előzmény: default6 (43533)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43535

"Petró" témakörben.

MOL kúton lehet kapni 5 literes kannákban. Nem túl büdös, nem túl drága. (kb 800 Ft / liter).

ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.21 -1 0 43534

Nosztalgia. 

Előzmény: jalpar (43532)
default6 Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43533

Apám a ruszki kakukkosórát fujkalta petroval. Szó szerint fújta, a virágárus lány féle porlasztoval= ket meroleges cső, a hosszabbik a folyadekba er, a rovidebbet fujod

jalpar Creative Commons License 2021.12.21 -2 0 43532

Látom sikerült megint feltépnem régi sebeket. :)

Előzmény: ksanyi52 (43531)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.21 -1 0 43531

Nekem is volt szerencsém hozzá. ( varrógépműszerész voltam) Szerencsére működött a petró( Wd 40) 

Előzmény: szakmókus (43528)
Csuhás Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43530

Megtörtént eset, magam is javítottam ilyen gépet, ripityára kellett szétszedni, mert az összes szinter csapágy be volt állva.

Előzmény: szakmókus (43528)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.21 -1 0 43529

" bambán nézne rád az eladó, hogy mi a franc az a petró :D" Változik a világ. Gyerekkoromban 4 Ft volt egy liter. Azzal világítottunk, főztek a szüleim, és a tyúkok és a gyerekek torkát is ( az enyémet is) azzal kenték ha "kavernyásak" voltunk.  Az Omegáék meg is énekelték anno. 

Előzmény: Zugmodell (43523)
szakmókus Creative Commons License 2021.12.21 0 1 43528

Az egyszeri háziasszony a varrógépet kente meg napraforgó olajjal. A kezdeti sikerek után jött a nagy leragadás. :)

Előzmény: jalpar (43527)
jalpar Creative Commons License 2021.12.21 -1 2 43527

Nekem az olívaolajjal az az ellenérzésem van, hogy a növényi olajok levegőn polimerizálódnak, sűrű, sőt akár kemény oldhatatlan valami lesz belőlük, ami a takarítást megnehezíti (a lenolaj firnisz egy igen jó példa erre).

Talán jobban oldódik az alkoholban, mint az (általam kipróbált) olaj, de az se okoz gondot.

A faggyúval ilyen gond nincs, de szerintem azt meg melegíteni kell, hogy kivárható idő alatt feloldódjon.

 

Egyébként szerintem a semmi és a legszarabb olaj között nagyságrendekkel nagyobb a különbség, mint a legszarabb olaj és a legdrágább speciális termék között.

Előzmény: Zugmodell (43524)
occseb Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43526

Pedig a faggyuval feltuningolt wd40-es üregelőben jobban sül a krumpli, és nem tapad le a serpenyőben :-)

Előzmény: oregbeatsuhanc (43525)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.21 0 0 43525

Amikor a Chinoinban dolgoztam kezdő koromban, mi sült krumplit sütögettünk az olívaolajban. :))

Előzmény: Zugmodell (43524)
Zugmodell Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43524

Van egy szaki "zsatubén" gondolom a covid miatt otthon maradó középiskolás gyerekeknek töltögeti fel a tanóra anyagát, mintha abból egy nulla tudású tök zöld fülű bármit meg tudna tanulni. Mármint igen, az elméletet megtudja tanulni, hogy hogyan kéne működnie, de amíg nem fogja a gép kerekeit, és nem kezd el rajta dolgozni, megsütheti a tudást, amit magába szívott. Na, mindegy, nem erről akarok beszélni, és nem is akarom bántani, tisztában vagyok vele, hogy kényszerűségből csinálják így a szakképző iskolák. Szóval ez a bácsi is valami hasonlót használ, csak ő olivaolajat kever a denaturált szeszhez, de hogy milyen arányban, arról lemaradtam, vagy nem is árulta el. https://www.youtube.com/watch?v=0nsJDIxOGtc

Előzmény: oregbeatsuhanc (43484)
Zugmodell Creative Commons License 2021.12.20 0 1 43523

A petró büdi nekem. Az ecsettel adagolt üregelőnek (vagy ürgeölőnek?) csak addig van intenzív szaga, amíg kifújom a konzervdobozba. Persze lehet miután elpárolgott a hajtógáz már nem hűt úgy, mintha telibe fröcskölném vele a fúrót, de kevésbé retkes gépet könnyebb kitakarítani, mint ami tocsog a fúró-vágó trutyiban. Valamint az üregelőt bármelyik barkácsboltban meg lehet venni anélkül, hogy bambán nézne rád az eladó, hogy mi a franc az a petró :D

Előzmény: ksanyi52 (43483)
Virbo Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43522

Ha jól értem alap esetben is mm-ekkel központ alatt van a lapka csúcsa? Akkor persze hogy nem fér bele a furatba...

Két lehetőséged van, vagy csinálsz egy olyan befogót amit Csuhás mutatott, vagy vékonyabb késszárat használsz amit központ fölé egy hangyányit be tudsz állítani.

Előzmény: APT (43514)
Titan0 Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43521

Ha vastag a késszár befogom a tokmányba és leszedem a felesleget a megfelelő oldalról  (jó, nem rapid késről beszélünk :-)   )

Előzmény: APT (43514)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43520

Ja, itt sok okosság van, nézegettem már tavaly... sztem az én egyedi furatkésem ötlete is innen van... addig azt se tudtam, hogy csinálhatunk magunknak késeket :))

Az enyém nem ilyen szép, de ilyesmi, a homlokán vág ez is.

Előzmény: Csuhás (43518)
jalpar Creative Commons License 2021.12.20 -1 0 43519

Harmadik lehetőség: lemarsz, vagy - természetesen sérti a forgácsoló ember önérzetét, de 10 perc alatt megvan az is - lereszelsz 1mm-t a késszárból.

Ez ingyen van, és merevebb lesz, mint egy 8mm-es késszár.

Előzmény: APT (43514)
Csuhás Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43518

Mutatom Leslie profi megoldását:

http://metalturning.hu/s024.html

Érdemes egyébként átböngészni a linkelt oldalt. Sokan ismerik ugyan, de mindig vannak új fórumozók akik tanulhatnak belőle. Nagy kár hogy már évek óta nem bővül az oldal.

 

Előzmény: mlas45 (43517)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43517

Én is javaslok akkor :)) Biztos nem a legszakosabb, de szükség, ugye... nekem van 6*6 gyorsacél anyag, abból köszörültem egy kezdetleges lyukkést, kell alá kb. 8 mm alátét. Persze a szögek, élek, stb. okosságok nem pontosak, de kis fogásokkal már 13-as furatban is tudok dolgozni, addig, míg a normális furatkés be nem fér. 

A kis esztergámnak már nem esik jól szegnyeregből 13-as felett fúrni, így megoldom, ha kell.

Előzmény: APT (43514)
APT Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43516

Az egész késtartót megemelni? Megnézem, hátha... Sajnos két csappal illeszkedik a szánra, ha alátétezem, akkor tartok tőle, hogy hajlamos lesz elfordulni.

Előzmény: ksanyi52 (43515)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.20 -1 0 43515

És mi lenne ha a késtartó alá tennél 2 lemezt, vagy középen fúr alátétlemezt? Én is úgy szoktam. 

Előzmény: APT (43514)
APT Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43514

Először is köszönöm a rengeteg okosságot - kezdek megvilágosodni. :-))

A két belinkelt, általam szétfaragott késből az egyik egyébként természetesen tényleg nem furatkés, viszont pont azért köszörültem rommá, hogy jó legyen annak is. Jó is, csak "nem teljesen".

 

Viszont akkor - kéretik nem röhögni, vagy, ha mégis, diszkréten :)) - kérdésem - a furatkés felemelését illetően - felemelni, vagy elforgatni? Az elfordítás akadálya ugye az, hogy sík felülete csak alul-felül van, elfordítva csak befogóban tudnám rögzíteni, ahhoz viszont a 10-es kés már vastag (kicsi az esztergám késtartójának a magassága - 14mm). Nekem is nyilvánvaló, hogy az elforgatással borul minden szög.

 

Ha megemelni - akkor megint ott a gondom - pont most leellenőriztem - hogy ha alálapkázok annyit, hogy teljesen be legyen szorítva a 14mm magasságú tartóba - hát, akkor sincs még teljesen középvonalban, picit, úgy 1mm-el még mindig alatta van, bár meglehet, hogy ez így már voltaképpen jó lesz (vagy sokkal jobb). A legtöbb esetben egyébként 36-40mm-es vagy nagyobb furattal kell dolgoznom, és azt felbővítenem a szükséges átmérőre - csak a mostani geometriával még ezen is felfeküdtek a kések - ameddig el nem lettek faragva. Esetleg 8-as szárú lyukkés - és akkor alátétezni úgy, hogy teljesen középvonalba kerüljön a lapka hegye? Az még kezelhető lenne, ilyenkor a lemezelést rá szoktam két komponensűvel ragasztani (vannak is ilyen forrasztott lapkás 8-as késeim) a késtartóra, és az kényelmes.

Virbo Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43513

Csuhás feljebb linkelte amire gondoltam gyémánthegyű lapkás kést. Az eladója nagyon korrekt, sőt meg is tudja mondani mekkora furattól működik a kése. A lapka pici háromszög, egy gyémánt és kettő "mezei" keményfém éllel. A gyémánt fele nemvas fémekhez tökéletes, fejjel lefelé befogva külső késként is használható. 

A befogó ötlet szintén ott van a képen, de el is készíti neked ha kéred.

Előzmény: APT (43506)
jalpar Creative Commons License 2021.12.20 -1 0 43512

Így van.

Én csak annyit mondtam, hogy az emelés semmivel se jobb, mint a billentés.

Előzmény: Vetesi75 (43511)
Vetesi75 Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43511

Billentéssel (emeléssel) nem csak a homlok és hátszög változik, hanem a terelőszög is. A forgácsot egyre inkább a furat falának tereli, ez felületiminőség romláshoz vezet, kedvezőtlen a forgácseltávolítás, szélsőséges esetben az él környezetében (forgácstörőben) tömődéshez és szerszámtöréshez vezet. Lehet vele trükközni, de nem csodaszer.

Előzmény: jalpar (43510)
jalpar Creative Commons License 2021.12.20 -1 2 43510

A billentés és a kés felemelése pontosan ugyanazt a hatást éri el a vágószögek és a felütközés szempontjából.

 

Az egyetlen - de elhanyagolható - különbség, hogy amennyiben a kés hegye pontosan a középvonalban van, akkor a keresztszánon x mm fogást véve pontosan 2*x mm-rel lesz nagyobb a furat.

Ha a kés hegye a középvonal felett (vagy alatt) van, akkor némileg nagyobb lesz a bővülés.

 

A lapkás fúrókések szára tipikusan hengeres, amin viszont ki van alakítva sík felület is, hogy a hagyományos késtartóba be lehessen fogni. Így befogva a lapka lefele billen. A kést addig kell emelni, hogy a hegye a középvonalra essen.

Ha lejjebb van, akkor alátételezni kell.

 

Előzmény: vaskukac (43509)
vaskukac Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43509

Furatkéshez:

A lapka (kés) billentés hátránya, hogy a kés dolgozó homlokszöge változik.

Régi, jól bevált módszer a késfelemelés. Persze lapka kialakítás függvénye ez is, és hátszöggel bíró lapkánál egész kicsit kell mozgatni, hogy ne nyomjon.

jalpar Creative Commons License 2021.12.20 -1 0 43508

A felső kés nem furatkés.

Az alsónak szerintem rendben van a geometriája, csak meg kell emelni annyira, hogy a kés hegye legyen a középvonalban. Ha jó a késmagasság, akkor ez tizenpár miliméteres furathoz már használtató.

A lapkás furatkések azért vannak döntve, mert különben már a lapka alja beleütközne a munkadarabba.

 

Én is melegen ajánlom az alumíniumhoz való késeket. Kis fogással gond nélkül viszi az erősen ötvözött szerszámacélt is, viszont éles és erősen pozitív az élszöge (a furatkés döntött, ez eleve csökkenti az élszöget!). Ezek miatt a vágóerők sokkal kisebbek. Furat esztergáláskor ez különösen jól jön.

 

Előzmény: APT (43494)
Csuhás Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43507

Esetleg ilyen kés és késbefogó nem volna jó neked. ( A hobbycnc-n meg is veheted )

https://forum.hobbycnc.hu/topic.php?topic=19&jump=146369

Előzmény: APT (43506)
APT Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43506

Linket valami ilyesmihez tudsz esetleg adni? Úgy azért mégis egyszerűbb...

A kés forgatására én is gondoltam - de a jelenlegi tartók mind "szögletesek", a kis eszterga késtartója meg cca. 15mm magas, szerintem már 15-ös vastagságú idom sem biztos, hogy belemenne, a 16-os tutira nem, a hivatalos középmagassága 10-es késhez van belőve. Tehát mondjuk egy 14-es átmérőjű befogóban egy 8-as hengeres késtartót még tudnék forgatni - ha létezik ilyen.

Előzmény: Virbo (43504)
Archer957 Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43505

Nekem is az a terv, vettem jó kis ipari kerekeket hozzá a piacon használtan (most nézem az árat, újonnan 30e darabja, jó, hogy lehet kapni...). Szalagot szoktad cserélgetni rajta vagy egyfajtával vágsz mindent? 

Előzmény: mérnökferi (43470)
Virbo Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43504

Igen, tudom, de kedves ferdeszemű mérnökeink ccmt lapkához csinálnak vékony késszárat. Azzal már beljebb kell legyen a kollega, be kell férjen 30-as furatba.

Előzmény: Vetesi75 (43503)
Vetesi75 Creative Commons License 2021.12.20 0 0 43503

 Ez még a megfizethető kategória, ellenben a 8-asnál kisebb váltólapkás késekkel. Azokhoz nincs "gazdaságos" lapkaforrás. (ccmt06-os lapka kb 12-es furatmérettől működik jól, a dcmt07-es kb. 15mm-től.)

Előzmény: Virbo (43502)
Virbo Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43502

A furatkés az ilyen, különösen a hagyományos forrasztott lapkásak. Muszáj vagy beköszörülni az alját.

A lapkásoknál meg lehet hogy, ahogy írta is valaki, a márkásabbak jobban megoldották ezt, de ugye a kínai mag olcsó. :) Szintén alakítani kell ha nem jó, azt a 2000ft-ot talán megéri így is.

 

A lapka már fogósabb kérdés, általában középvonal fölé állítjuk a kés hegyét. Kis furatban meg különösen fontos ez. Esetleg ahogy írták dönteni is lehet, ha a késszár alja nem egyenes. Bár ahogy nézem a teteje meg az, a csavarok miatt ez problémás. 

Olcsóbb megoldásként javasolnék kisebb szárat, 8-6mm körülit, annak tudsz csinálni hasított befogót amiben tudod forgatni a szárat. 

Nekem bevált még az aluhoz való jó éles lapka ilyen esetben is.

 

Nevas fémekhez javasolnék gyémánt lapkát, van egy szaki aki készít 10-es szárakat pici háromszög lapkához. Ha gondolod megnézem mekkora furatban "fér el". Elég jó tükrös felületet ad...

 

Vagy valami hasonlóban is gondolkozhatsz:

HUF 1,334.46 50%OFF | Tungsten Steel Alloy Small Boring Cutter MTR2.5 MTR3 MTR4 MTR5 MTR6 Profiling Small Hole Of Micro Internal Turning Tool Of Lathe
https://a.aliexpress.com/_mOKNOGy

Előzmény: APT (43494)
default6 Creative Commons License 2021.12.19 0 2 43501

Fúró, vágó, ütlegelő spray

Előzmény: oregbeatsuhanc (43498)
default6 Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43500

Aha, valami gazdaGságos készletet keresek. Durva forgácsolásba ugyse kezdek de harmincezret egy lapkás késért meg nem fizetnék.

Előzmény: mlas45 (43476)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.19 -1 0 43499

Én nem tudom hogy úgy jó e, de én mindig felemelem a kést furatesztergálásnál annyira, hogy a legkisebb átmérőnél még ép ne érjen bele a kés alja az anyagba. 

Előzmény: APT (43496)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43498

Bocs, csak viccesen igy hívtuk az üregelő sprayt.

 

Előzmény: occseb (43492)
rferi Creative Commons License 2021.12.19 -1 0 43497

A furatlapkát jobban megdöntve kell tartsa a késszár, és ezért nem "hegyesebb végű (alulról)", hogyha kicsi belső átmérőre való.

Rajzolgassál, és rá fogsz jönni, hogy ahogy csökken a furat átmérője, úgy másznak el a forgácsolási szögek a késél körül.  De a lapka síkjainak szöge az esztergálandó anyagtól (és még pár forgácsolási tényezőtől, mint például a fogásmélység, előtolás) függ, emiatt a lapka nem lesz hegyesebb végű alulról, mert akkor ezek a szögek nem lennének jók. Helyette a lapka dőlési szögét változtatják - főleg. Nyilván, egészen extrém kicsi furatnál az is változni fog, de amiket említesz átmérőket, azok még messze nem extrém kicsik!

Előzmény: APT (43496)
APT Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43496

A furat-lapka gondolom akkor hegyesebb végű (alulról) - nem tudsz esetleg típusszámot megadni, hogy egyszerűbb legyen keresni? A késtartó problémák annyira nem zavaróak, mert azt tényleg elköszörülgetem a megfelelőre, de ezekkel az átcsiszolt lapkákkal ugyan tudok jól dolgozni, de valóban zavaró az örökös kipattanásuk, gyors eróziójuk.

Előzmény: CNC guru (43495)
CNC guru Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43495

Ha jól látom, ezek "teszkó gazdaságos", azaz low cost kínai kések.Nézz körül pl. a Sandvik háza táján, ott megadják az esztergálható átmérőket is. Az is lehet, hogy az ugyanekkora kések ott kisebb átmérőt tudnak (sőt biztos), de legalább látod.

 

A véleményem az, hogy ezeknek a késszáraknak szar a geometriája, mert egy ilyen 10-es késsel 25-30 körüli belső átmérőt már röhögve tudni kéne esztergálni.

 

Magából a késszárból bátran leköszörülhetsz, mert te olyan kis fogásokkal dolgozol, hogy a szilárdságban az nem oszt, nem szoroz. Ha viszont a lapka fekszik fel, akkor már gáz van, mert ott a lapka geometria nem oda való. Ez esetben -- vélelmezem ISO lapkákról van szó, tehát szabványosított -- szerezned kéne furat lapkát (mert akkor ami most van az nem furatlapka, még ha úgy is néz ki) és azzal megpróbálni.

Előzmény: APT (43494)
APT Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43494

Szerintem üregelőre gondolhattak a szakik...

 

Más - kontárként kérdezném a nagytapasztalatúakat - lyukkés, lyuk-esztergálás vonalon. Ugyebár én pici acél óratokokat farigcsálok-igazgatok, ezek átmérője max 52mm, de inkább kisebbek, 40 alatt is megesik. Ezeket belülről is ki kell esztergálni, illetőleg a félkész, nyers tokokat kiesztergálni, precíz lépcsők-vállak kellene beléjük, amihez nyilván lyukkéseket használok. 

A kis HYD300 esztergának 10-es a késtartója, 10-es betétes (meg forrasztott lapkás) késekkel is szerelkeztem fel hozzájuk, és kívülről dolgozni teljesen problémamentes is velük. Sőt, olyan pontos a méretük, hogy például rúdanyag végét simítva még kis "csücsköt" sem hagynak középen, pont nullára-központra zárnak a kések betolva. Tehát a méret bizonyosan tökéletes.

 

Ennek ellenére az összes lyukkés alapból használhatatlan volt, mert a kis átmérőjű tokgyűrűknél a kifutó oldala a munkadarabnak alul fizikálisan belelóg(na) a késbe. Nem teljesen értem az egészet, mert legalább 8-10cm belső átmérő kellene, hogy a probléma ne jöjjön elő, miközben ugyebár a 10-es kések nem ilyen nagy dolgokhoz valók (általában az ekkorát befogó esztergák is kicsik). Tudom őket végül is használni - de az alul, a képeken látható módon a lyukkések alját-élét át kellett köszörülnöm teljesen más ívekre, jó sok anyagot alul eltüntetve - sőt, a kb: 45mm alatti belső átmérőknél magánál a betét-lapkánál is előjön az a probléma, hogy lapka élének a szöge kisebb a szükségesnél, és végül (nagy visítással) maga a lapka oldala-alja lóg bele a munkadarabba. Ezért a lapkákat is átköszörülöm (finom gyémántporos korongokon, szerencsére erre van szerszámom).

Ezzel így tudok dolgozni, viszi jól az anyagot, sőt, mivel jó hegyesre köszörültem a lapkákat, nagyon szép éleket tudok csinálni a lépcsőknek (ami kell is, hogy a bepattintott szerkezetek precízen üljenek) - viszont nyilván nagyon rövid élettartamúak ezek a hegyesre kiköszörült profilok, folyton utána kell éleznem.

 

 

Mit csinálok rosszul, vagy milyen másféle késeket kellene kipróbálni? Ebben a méretben nagyon más nincs (van egy tucat betétes késtartóm, az összes fajtából vettem, amit kínáltak, van, amit nem is használok, mert minek). A forrasztott lapkás lyukkés is ugyanez a történet - alapból olyan a profilja, hogy lent belelóg a tok oldalába a lapka oldala - ha nem köszörülöm jóval meredekebb szögűre. Mit szoktak használni ilyen kisebb átmérők kiesztergálására? Kívülről nyilván semmi gondom sincs, jó nagy fogást is lehet venni (mm körül simán), viszik a kések, csodás forgácsaim vannak, bronznál olyan szépek, hogy van amit eltettem dísznek :-)) - de belülről problémás, pedig nekem pont ott kell a legtöbbet matatnom a félkész-nyers netes tokokkal.

 

 

Előzmény: occseb (43492)
jalpar Creative Commons License 2021.12.19 -1 0 43493
Előzmény: occseb (43492)
occseb Creative Commons License 2021.12.19 0 1 43492

" ürge ölő sprayt igényli....."

Mi ez Chemotox? :)

Előzmény: oregbeatsuhanc (43491)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43491

Nem próbáltam még WD 40-et hűtő, kenő anyagnak használni, de egy biztos, hogy az ötvözött, szerszámacélok, KOR anyagok fúrása menet fúrása az ürge ölő sprayt igényli tapasztalatom szerint.

Előzmény: jalpar (43490)
jalpar Creative Commons License 2021.12.19 -1 0 43490

WD40-et lehet kannában is venni, úgy töredékébe kerül, és jobban is adagolható.

Előzmény: szakmókus (43487)
APT Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43489

Nálam nagyon kicsi dolgokhoz és azért nem üzemszerűen kell. Legtöbbször "szárazon" fúrok, néha jön elő mélyebb furatoknál, hogy célszerű már kenegetni. Meg esztergálásnál. Vagyis nem kell sok és sokszor, ezért nem tartok külön emulziót, a "mindenre is jó" WD40 viszont kéznél van, a műszerolajokkal egyetemben (az esztergákat is azzal kenegetem). Még a füstölés meg a büdös sem különösebben nagy ügy pár cseppnél.

Előzmény: szakmókus (43487)
rezgaras Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43488

Füstöl. De a semminél jobb. Nekem sincs emulzióm.

Előzmény: APT (43486)
szakmókus Creative Commons License 2021.12.19 -1 1 43487

Én kissé drágának találom a WD40-t a hagyományos fúróvágókhoz képest. Illetve nagyon vékony anyag,lágy fémeknél (alu,spiáter)előfúrás, menetfúrásnál M2-M5-ig viszont előnyösebbnek találtam.

Jobban kijön az apró forgács.

Előzmény: APT (43486)
APT Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43486

Én is kíváncsi lennék, mert kis fúrogatásokhoz én is használom a WD40-et, és jó lenne tudni, miért ellenjavalt... 

Előzmény: ksanyi52 (43483)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.19 -1 0 43485

Bocs nem pontosan emlékeztem, de nagy különbség nincs. Pontosan: 67% petróleum,20% felett ásványolaj.

Előzmény: ksanyi52 (43483)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.12.19 0 0 43484

Ez így van, főleg puha fémeknél.

Amikor a Mechlaborban sok aluminium alkatrészt fúrtunk meneteltünk, denszeszben oldott faggyú kenést használtam.

Az ürge ölő spray akkor még drága dolog volt.

Viszont volt TITEX fúrónk, ami jobban birta a hajszát pl. a zárványos alu öntvény forgó kondik furkálásánál.

Előzmény: rferi (43481)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.18 -1 0 43483

Miért? 90 %-ban petró.

Előzmény: Zugmodell (43482)
Zugmodell Creative Commons License 2021.12.18 0 1 43482

Vegyél egy flakon üregelő spray-t kicsit piszkol, de ken, és hűt is. Ha nem akarod szétfröcskölni a fúrógépet, akkor kifújhatod egy kenőmájas dobozba is, és egy Deák 10-es festőecsettel is adagolhatod. Egyesek WD-40-et használnak, én utóbbit barbár módszernek tartom. 

Előzmény: Antal1981 (43478)
rferi Creative Commons License 2021.12.18 -1 3 43481

Az is fontos, hogy a szerszám élén csússzon a forgács, ne alakuljon ki élrátét, amikor az élre ráragad egy "sapka" a forgácsból.

Ezért kell kenőanyag a hűtőfolyadékba.

Előzmény: Antal1981 (43478)
jalpar Creative Commons License 2021.12.18 -2 1 43480

Én mostanában azt csinálom, hogy olajat (fúró-vágó-üregelő olajat) 1:2 arányban összekeverek denaturált szesszel.

Így kevesebb olaj fogy, de pont olyan jól ken, az alkohol pedig elég jól hűt.

Nem annyira, mint az emulzió, de cserébe nem büdösödik meg, nem irritálja a kezet, és ha nincs letörölve és megszárad, akkor nem takony marad ott, hanem tiszta olaj.

 

Viszont nem oldódik fel az olaj az alkoholban csak emulziót képez, és pár perc alatt szét is válik. Ezért rendszeresen fel kell rázni.

 

Egy nagyobb injekciós fecskendőbe beraktam egy csapágygolyót, abba szívom fel az olajat, aztán az alkoholt, és abból spriccelem ahova kell. A golyó egy-két rázásra felkeveri.

Előzmény: crosspisti (43479)
crosspisti Creative Commons License 2021.12.18 -1 2 43479

A hűtéshez a víz a leghatékonyabb,kenése ellenben nincs.A fúráshoz a hűtésre lenne a legnagyobb szükség, még meg is felelhet,de csak a víz használatánál hamar rozsdásodhat minden,a megfelelő az emulzió(víz, fúróolaj, vagy valami más keveréke) ,megvan a hűtés,a kenés,rozsdavédelem oldva.

Előzmény: Antal1981 (43478)
Antal1981 Creative Commons License 2021.12.18 0 0 43478

Sziasztok! Lehet kicsit bugyuta kérdésem lenne, de sima fúrásnál a kenéshez, hűtéshez normál víz egyáltalán nem alkalmas? Károsítja a fúrófejet?

 

Csak hobbiszintről lenne szó, zártszelvények, lapos acélok. Olyan egyszerű lenne letörölni, leszárítani a vizet az eszközökről, de így meg minden olajon lesz:)

mlas45 Creative Commons License 2021.12.18 0 0 43477

Ja, és hogy milyen... Innen vettem már leszúrót, meg azt a rombusz alakú egyenest, 3 féle lapkával. Jól vág, de nagyon könnyen lepattan, ha kicsit is üt a nyersanyag. Ezért az első fogásokat hagyományos felforrasztott vídiással csinálom, utána jönnek ezek.

Előzmény: mlas45 (43476)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.18 0 0 43476
Előzmény: default6 (43475)
default6 Creative Commons License 2021.12.17 0 0 43475

Eluntam, hogy vadászgassak betétes esztergakéseket. Gondoltam rendelnék egy szettet amiben van mindenféle kés, meg menetprofilos inzert. Van olyan szett ami nem nagyon gagyi? 16os kések mennek a kestartomba max

jalpar Creative Commons License 2021.12.17 -1 0 43474

Legutóbbi kedvencem ez a "kis esztergapad" című videó:

 

https://www.youtube.com/watch?v=NQeUFErLCtE

 

A fickó többi videójába belenézve persze érthetővé válik a címadás.

 

klenó1 Creative Commons License 2021.12.16 0 0 43473

Köszönöm!

Előzmény: Archer957 (43472)
Archer957 Creative Commons License 2021.12.16 0 0 43472

Unibolt.hu de úgy látom azóta elég rendesen felment az ára.

Előzmény: klenó1 (43471)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.16 0 0 43471

Hol vetted? Nem találom.

Előzmény: Archer957 (43469)
mérnökferi Creative Commons License 2021.12.16 0 0 43470

"...viszonylag azért legyen mobil..." Én önbeálló, befékezhető kerekeket szereltem a lábaira (és talán meg is erősítettem azokat, nem emlékszek), így már tényleg mobil.

"...vertikális gépként is használható..." én így sok mindenre használom: alakos vágások fából, műanyagból stb., de amíg volt disznónk, csontfűrészként is használtam (talán megfordított ékszíj tárcsákkal, mindent elfelejtek  :-)

Előzmény: Archer957 (43469)
Archer957 Creative Commons License 2021.12.15 0 1 43469

Régebben kérdeztem itt fűrész ügyben, letettem az orosz keretes fűrészről, hely és elszántság (7-800 kg körül) hiányában. Végül hosszas keresés után vettem egy ilyet : Proma PPK-115U. Szempontok voltak: ne kerüljön túl sokba, viszonylag azért legyen mobil és ne foglaljon sok helyet. Nyilván majd az idő megmondja de azt kell mondjam, így első nekifutásra tetszik. Öntvény szinte mindene, a felfogó tömb rész is, amin a satu meg a fűrészkeret van, a fűrészlap kerekek de még a villanymotor is öntöttvas házas, egyedül a lábak gagyi szögben hajlított profil. Majd egyszer ha nagyon ráérek, készítek hozzá egy normálisat de a célnak megfelel. A fűrészkeret szögben állítható, a satu fix. A keret fel is állítható függőlegesbe, adtak hozzá egy vékony lemez asztalt, rászerelve vertikális gépként is használható. 1640 mm-es szalag megy rá, abból már kapni többféle fogosztással, nem mint az ennél kisebb gépekhez. Gondolom ez is Kínában készül, itt-ott ratyi 4.6-os csavarok vannak de azért összességében ügyeltek a részletekre és a mostani piacot figyelembe véve 185 mátyásért szerintem nem volt rossz vétel. Persze a profi gépekhez köze sincs de itt most nem arról szól a dolog. 

 

józsi84 Creative Commons License 2021.12.15 0 0 43468

Sziasztok. Volna egy kérdésem, van valakinek tapasztalata vulkán típusú esztergával?

APT Creative Commons License 2021.12.15 0 0 43467

Biztos. Biztos van itt olyan szaki is, aki még sosem tört fúrót... Én béna vagyok, nekem már tört, meg nyúzódott a szíj, hát inkább vettem tartalékokat...

 

Egyébként nem teljesen egyformák ezek a kínai CJ0618-ra épülő esztergák sem, nem egyformák a motorok, azok elektronikája, a finishelés. A Bernardonál ugyanez az eszterga kereken kétszer ennyibe kerül, de finomabban kidolgozott, digitálisak a nóniuszok, valószínűleg jó minőségű tokmány van rajta gyárilag - az XPERT-en meg úgy ütött a gagyi gyári tokmány, hogy eleve használhatatlan volt...

Előzmény: ksanyi52 (43466)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.15 -1 0 43466

Nem tudom, nekem Ereba van 300 W motorral, az elején 1-2 x elakadt, de nem történt baleset, csak kinyomta a biztit. 

Előzmény: APT (43465)
APT Creative Commons License 2021.12.15 0 0 43465

A legtöbb ilyen kisgépen fogasszíjas hajtás van - nyilván a kis helyigény is fontos, meg az egyszerűség-olcsóság is. Egyébként az én esztergámon 400W-os a motor - azért van annak elég ereje, hogy ha az eszterga nagy hirtelen elakad - akkor a fogasszíjat lenyúzza. A kerekek meg nyilván attól lettek fogatlanok (nem a Hyundai, hanem még az Xpert400-as, de amúgy szinte teljesen ugyanilyen) esztergán, hogy azon bizony tényleg borzasztó hitvány spiáter kerekek voltak, de még olcsóbb kivitelnél műanyaggal is találkoztam. Szóval megvolt a gyatra anyagminőség is - olcsó gépecske, szerencsére nem drágán lehet hozzá kapni jobb minőségű kiegészítőket, és azzal már rendben fut.

Előzmény: szakmókus (43464)
szakmókus Creative Commons License 2021.12.15 0 1 43464

"...és felteszem racionális megfontolások is vannak mögötte..."

 

Ha nem szinkronizál semmit, akkor csakis a kisebb helyigény miatt választották eme hajtást. Viszont feszítőmű nélkül nem értem miként ugorhat át a fog, vagy törnek le. Össze illik a szíj és a bordás kerék? Mert ha játéka van egymáson a kettőnek az nem jó mert nem fogaskerék szintű a kapcsolat, nyomaték átadás. Vagy nagyon gyatra anyagminőség van beépítve.

Előzmény: APT (43462)
tigronca Creative Commons License 2021.12.15 0 0 43463

A kis gépeken is így van nem?

NEM.

Előzmény: occseb (43461)
APT Creative Commons License 2021.12.15 0 0 43462

Az előtolást fogaskerékáttétel viszi - és még az ennél eggyel nagyobb kategórián is jellemző a fogasszíjas meghajtás. Pedig tényleg van előnye az ékszíjasnak is. De ezeknél fixen szerelt a motor, akkor feszítőt kellene beépíteni, ilyen kis méretben azért a kellően erős ékszíjak nagyon merevek - gondolom sok oka van, és felteszem racionális (és nyilván gazdasági) megfontolások is vannak mögötte, de mindenesetre a picike és olcsó gépeknél tarol a fogasszíj.

Előzmény: occseb (43461)
occseb Creative Commons License 2021.12.15 0 0 43461

Szerintem a kis gépeken az előtolást mozgatja fogazott szíj és nem a főorsó forgását.

A főorsó és a főmotor között nem szükséges a csúszásmentes kapcsolat sőt még jól is jön az általad említett megcsúszási "lehetőség". Nem törik semmi, csak visít Te meg gyorsan lenyomod a gépet. Utána mehet mindein tovább kicsit lazábban.

A kis gépeken is így van nem?

Előzmény: mlas45 (43460)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.15 0 0 43460

Nem gondoltam, hogy ez a szíj csak ennyit bír, ill. a kis 3-400 W-os motorok ezt tudják tenni vele vagy a kerékkel.

Mikor hozzám került a kis esztergám, át kellett alakítani a meghajtást. Felmerült a fogazott szíj, de végül maradtam a hagyományosnál.

Egy-kétszer sikerült nekem is megakasztani, akkor hangos nyikkanással megcsúszott - semmi sem sérült. Nincs túlságosan megfeszítve... de épp így jó.

Előzmény: APT (43459)
APT Creative Commons License 2021.12.15 0 0 43459

Mindig a leggyengébb láncszem szakad először (közhely persze, de igaz) - meglehet, a te kiviteledben ez a műanyag kerék volt az... Ha ezt kicseréled jobb minőségű, erős fém kerekekre, és a szíj átviteli kerekeit is - akkor viszont valószínűleg a legközelebbi balesetnél a szíj lesz fogatlan...

Előzmény: sg576 (43458)
sg576 Creative Commons License 2021.12.15 0 0 43458

Nem tudom, milyen szállal erősítették az enyémen a szíjat, mert még a gyári van rajta, de a főorsóházon belüli, az alacsony fordulatszám-tartományhoz tartozó - műanyag - fogaskeréken túlterhelés esetén néhány foggal kevesebb marad. Azt egy fokkal ráadásul nehezebb cserélni.

Előzmény: _Tapicska_forgalmista (43457)
_Tapicska_forgalmista Creative Commons License 2021.12.14 0 0 43457

Köszönöm, hasznos információkat adtál! Kb. 15 éves a gép, még nem volt használva, beüzemelve. A régi műanyag fogaskerekek lesznek tartalékban és tanácsod szerint veszek több szíjat (ebből is egy kicsit, abból is egy kicsit).

Előzmény: APT (43456)
APT Creative Commons License 2021.12.14 0 1 43456

Ez egy bitang jó kérdés... Nekem most Hyundai HYD-300-as esztergám (esztergácskám) van, ami praktikusan ugyanez, de használtam az amúgy azonosz Xpert400, Sieg M2 gépeket is - volt, amelyiken műanyagból voltak a meghajtás kerekei, az Xpert-en fröccsöntött spiáterből, ezen a HYD-300-ason ránézésre aluból öntve-marva, egész tűrhető minőségben. Nomármost a normál hajtásnál szerintem teljesen jó a gumi szíj. Viszont amikor az X400-nál elakadt a munkadarab (sajnos megesett, most már kevésbé vagyok béna, már hónapok óta nem akadt el egyszer sem, pedig kb: kétnaponta tekerek valamit rajta - de tutira lesz még balesetem...) - akkor nem csak a szíjról jöttek le a fogak, de a spiáter kerékről is...

Rendeltem is a HYD300-hoz nem csak tartalék kerekeket, de szíjakat is, gumit is, meg ilyen fémbetétes műanyagot is. Aztán elakadásom volt a HYD-el is, és a szíjról ilyenkor is ugrottak a fogak, de a jobb minőségű kerekeknek már nem lett baja. Most az van, hogy van tartalékom nagy ijedelmem okán mind gumi, mind fémbetétes, mint textil-betétes műanyag szíjakból, de éppen most gumi szíjjal használom, és oda lyukadtam ki, hogy ha nem akad el, akkor valószínűleg szinte mindegy - és a gumi szíj csöndesebben fut. Viszont szinte biztosan rövidebb lesz az élettartama, pici kopás-nyúlás már most látszik rajta. Biztos, hogy a fémbetétes szíj nagyobb erőt tud átvinni - de a privát véleményem (inkább csak megérzésem) az, hogy a gumi szíj terhelhetősége is nagyon közel van ahhoz a határhoz, amikor már ez a kis "éppen, hogy csak" esztergácska elakad, vagyis, ha a szíjat túlterheled, sanszos, hogy a motort meg az egész miskulanciát is túlterheled, és elakad (vagy a motor védelme - ami szerencsére van - leállítja).

 

Mivel egyáltalán nem drágák (én ötösével vettem őket), én vennék mindenképpen tartalékot a helyedben, meghajtó-átviteli kerékből is, mert különben egyetlen apró baleset, egy kicsorbuló kés miatti elakadás után várhatsz hetekig-hónapokig pótalkatrészre - de nem biztos, hogy olyan nagyon fontos, hogy milyet. Ha belefér - én a helyedben vennék ilyet is, olyat is (én ugyebár ezt tettem), és kipróbálnám, hátha te vájt fülűbb vagy éppen ügyesebb vagy, és látod az érdemi különbséget. :-)) De a legfontosabb, hogy legyen tartalék, mert ez egy szerintem kis dolgokhoz nagyon is jól használható gép (tegnap este pont recézővel koronát csináltam rajta bronz rúdból, képek alant), de hosszabb távon egy-egy elakadás biztosan benéz (ha csak nem kizárólag 10-20mm-es lágy alu meg műanyag rudakat fúrogatsz vele), és szinte minden elakadás magával ránt egy szíjat.

 

Előzmény: _Tapicska_forgalmista (43455)
_Tapicska_forgalmista Creative Commons License 2021.12.14 -1 0 43455

Segítséget szeretnék kérni!

Einhell MTB 3000-es esztergát szeretnék rendbe tenni.

Van értelme a gumi bordásszíj helyett ilyen acélszál erősítésű bordásszíjat beletenni? A fogaskerekek és a bordásszíj kerekei fémre lesznek cserélve.

 

jalpar Creative Commons License 2021.12.13 -1 1 43454

Nekem pici, 80-as tokmányaim vannak, ott szerintem nincs számottevő különbség a robosztusságban.

 

Van egy emelt pontosságú 3 pofás új TOS-om (IUG 80/3-1 M2 80/3 - 1M2), az valóban nagyon szép központosan fut.

Előzmény: crosspisti (43451)
APT Creative Commons License 2021.12.13 0 0 43453

Én is ezt mértem - a tokmány meg a patronok között nem volt érdemi, komolyabb különbség. Viszont azért - például maráshoz - a patron sokkal szilárdabb befogás.

Viszont most mértem kíváncsiságból úgy is, hogy kvázi maráshoz betámasztva (hengeres csapot odanyomva picit a gépsatuhoz oldalról) néztem az ütést (legalábbis egy irányból) - és az FF230-on 4-es patronnal (fordítva berakott marószárral, azon megtámasztva) jóformán nem volt oldalterhelés mellett ütés, egy század körül lengedezett az óra - végül is logikus, jól megmunkált körhagyó idomoknál voltaképpen nem is ütés van, hanem holtjáték, és ezt a holtjátékot az oldalterhelés kiküszöböli. A hosszabban kinyúló tokmányon viszont ilyenkor is közel ugyanazt a "kóválygást" mértem, mint oldalterhelés nélkül, itt is kisebbet, de 3 század körülit.

Előzmény: Virbo (43430)
APT Creative Commons License 2021.12.13 0 0 43452

A lengyelhez esetleg link van? Egy, a mostaninál precízebb 4 pofás 80-as tokmányt én is el tudnék képzelni, hátha...

Előzmény: crosspisti (43451)
crosspisti Creative Commons License 2021.12.13 -1 0 43451

Többre tartom én is a lengyel tokmányt mint a TOSt.Nekem van mindkét fajtából,a lengyel egy sokkal robusztusabb,erősebb,az új ára is magasabb a lengyelnek.A Tos sem rossz, talán jobban elterjedt,ár-érték arányban biztosan vezet.

Előzmény: jalpar (43450)
jalpar Creative Commons License 2021.12.13 -1 1 43450

Értem. Nekem TOS tokmányaim vannak, de leginkább a márkahűség miatt.

Előzmény: Csuhás (43447)
jalpar Creative Commons License 2021.12.13 -1 0 43449

Jogos, rövidzárlat volt, bocs.

Ekkora osztótárcsa tényleg nincs, de ha lenne se lenne mit szétszedni rajta.

Szóval: körasztal...

... amin egyébként van egy osztótárcsa is, mint az osztófejeken. Meg egy 24-ere osztó igen precíz direkt pozícionálás is.

Előzmény: sg576 (43446)
Csuhás Creative Commons License 2021.12.13 0 0 43448

Ha a danuvia 150-es körasztalhoz hasonlítasz, akkor vedd figyelembe hogy az egyik szerszám marógéphez, míg a másik pantográf géphez készült. Pár mm-es kapirgáláshoz felíratok pozicionálásához elegendő a danuvia kivitele.

Előzmény: jalpar (43445)
Csuhás Creative Commons License 2021.12.13 0 0 43447

Talán azért mert azonos átmérőhöz szélesebb pofák tartoznak. Erősebb, kopásállóbb így, illetve a lágypofa is szélesebben szorít.

Előzmény: jalpar (43444)
sg576 Creative Commons License 2021.12.13 0 0 43446

Az első bekezdésben megadott méretek alapján még én sem gondoltam volna, hogy egyáltalán létezhet ekkora osztótárcsa, de szerencsére nem sokkal később fejben elkezdtem behelyettesíteni a 'körasztal' kifejezést a tárcsák helyett, és minden a helyére került. ;)

Előzmény: jalpar (43445)
jalpar Creative Commons License 2021.12.12 -1 0 43445

Nekiálltam szétszedni és rendberakni az ALG100-as osztótárcsáját. Érdekes jószág. Ez egy pici marógép, de bazi nagy, 380-as a gyári osztótárcsa. Viszont kimondottan lapos, csak 11cm magas. Sajnos 55kg, egyedül már nem bírom pakolgatni.

 

Eddig csak Danuvia osztótárcsát láttam belülről, de kialakításban, kidolgozásban nem lehet összehasonlítani a kettőt. Illetve lehet: ez sokkal precízebb kidolgozás és jobb konstrukció, ki van találva minden részletében. Nagyon ötletes a pl. a rögzítés, egy kúpos szorítóval egyszerre rögzíti elfordulás ellen és le is húzza a tárcsát az alapra.

 

Nem is gondoltam volna hogy osztótárcsa és osztótárcsa között ekkora különbségek vannak.

 

 

jalpar Creative Commons License 2021.12.12 -1 1 43444

"Magam jobban szeretem a lengyel tokmányt mint a tos-t."

 

Miért?

 

Előzmény: Csuhás (43440)
Cs.Csaba1 Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43443

Az jó lehet.

 

Előzmény: Csuhás (43441)
Cs.Csaba1 Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43442

Kétoldalról veszem le majd hátha vissza ugrik:-),melegenhengerelt anyagnál nincs ez a gond,de ez nem az.

 

Előzmény: rferi (43439)
Csuhás Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43441

Nem segítene rajta a marás előtt egy feszültségmentesítő hőkezelés?

Előzmény: rferi (43439)
Csuhás Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43440

Magam jobban szeretem a lengyel tokmányt mint a tos-t.

 

Előzmény: mlas45 (43434)
rferi Creative Commons License 2021.12.12 -1 1 43439

Na, az engem is érdekelne.

Az még megoldható, hogy a maráskor végig egyforma méret adódjon, ha teljes hosszban fogva van megmunkáláskor. De a vetemedés ettől még megvan, ahogy kikerül a lefogásból, beugrik ívbe.

Előzmény: Cs.Csaba1 (43438)
Cs.Csaba1 Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43438

A kérdés az lenne,mit tegyek hogy ne vetemedjen az anyag(hidegen húzott)

 

Előzmény: rferi (43437)
rferi Creative Commons License 2021.12.12 -1 1 43437

Azért legalább egy kérdést tegyél már fel!

Előzmény: Cs.Csaba1 (43436)
Cs.Csaba1 Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43436

Üdvözlet!300mm hosszon 8x20 lapos acélt kellene lemarnom 16.7mm re. Vetemedik eléggé.Középen fogom meg 150-es satuban.Köszönöm a válaszokat előre is.

Virbo Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43435

A TOS katakógusban 0,02mm a 80-100-as pontossági tokmány megadott ütése. (A sztenderdé meg 4 század.)A 125-ös pontossági 0,025mm. Azért ezt talán el lehet hinni. Igaz 2-3x annyiba kerül mint a kínai patronkészlet. (A 125-ös 75.000Ft környéke).

Ezek után nem tudom melyik lenne jobb megoldás. Ha feltételezzük hogy a tokmány alsó befogási mérete már elég, akkor miért jobb a patron mint a tokmány? (Jelen esetben E2N-re keresnék lehetőségeket.)

Előzmény: klenó1 (43433)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43434

3 pofás 100-as tokmány kellene a gépemre.

Melyikben bízzak inkább, lengyel vagy kínai? Ez a 25-30 eFt alatti árszint fér be...

klenó1 Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43433

" hogy egy tokmányra is 3-4 század befogási pontosságot adnak meg,"

A kínai is 0,01 mm pontosságot ad meg a patronjaira. Esztergába vegyél 40-50 éves patronokat, azok jók. Vagy jól nyisd ki a pénztárcádat.

Előzmény: Virbo (43430)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43432

Ez csak a kínai patronokra jellemző, lehet kapni jó patronokat is, egy ER11 készlet kb. 130 000 ft. Az 1965-ben gyártott marógépemhez van kb. 70 db patronom, még egyiken sem méretem 0.02 mm-nél rosszabbat a főorsóba fogva. Természetesen nem mértem meg mindet, csak néhányat amikor szükségét éreztem.

Előzmény: Virbo (43430)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43431

Köszönöm mindenkinek a méricskélést, valami hasonlóra számítottam.

Közben én is haladtam egy kicsit a sajátommal.

 elkészült az anya és a hasítás

 az ütés maradt 0.03 mm,

úgy döntöttem nem nyúlok bele, lehet rontanék rajta.

Következő lépés a szinterbronz csapágy alapanyag beszerzése. Úgy tervezem olyan lesz mint az órás fúrógépek. Siklócsapágyas, a tengely fog le- fel mozogni közvetlenül a csapágyakban. 

Előzmény: APT (43422)
Virbo Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43430

Érdekes amiket írtok.

 

Csak azt nem értem hogy engedhető meg 3-4-5 százados ütés egy befogott valamin.

Én esztergán szeretnék patront használni, mert mindenhol azt szajkózzák, hogy csak patronnal lehet "ütésmentesen" visszafogni bármit (nyilván ami befér a patronba). Namost a méréseitek alapján nem feltétlenül lennék kisegítve egy patronkészlettel ha ez is üt (feltételezzük hogy a főorsó jó) több századot. Ha ezt nézzük hogy egy tokmányra is 3-4 század befogási pontosságot adnak meg, lehet hogy jobban jár az ember egy új tokmánnyal? (Ráadsul tapasztalatból csak kisebb hibák szoktak lenni új tokmánynál is... 

Most elbizonytalanodtam...

 

Még érdemes lehet megmérni a rendszert prizmákon, kizárva a főorsó hibáit... 

Vetesi75 Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43429

Én már régóta írom, hogy az anyán többször bukik a mutatvány , mint a patronon. ER patronból kirívóan rosszat rosszat még csak elvétve találtam, de anyából kb. minden 3-dik necces... (márkásból is!) Az én befogóim jól futnak (max1-2 század), de találkoztam már csapnivalóan rosszal is (tizedes) - az olyat el kell engedni.

Az órás állítgatás a befogóban sokszor nem úszható meg. Maráskor (ujjmaróval) az átlagos forgácsvastagság 2...5 század milliméter, ha az ütés ugyanebbe a nagyságrendbe esik, akkor nem dolgozik minden él rendesen - csak mérsékeltebb előtolással küldhető és ebből kifolyólag az ideálisnál jóval vékonyabb forgács miatt fokozott a szerszámkopás.

Előzmény: jalpar (43428)
jalpar Creative Commons License 2021.12.12 -1 0 43428

És még egy tanulsága van ennek szerintem:

 

Tök felesleges nekiállni felköszörülni egy pár századot ütő befogót.

 

 

Előzmény: jalpar (43425)
rferi Creative Commons License 2021.12.12 -1 1 43427

Érdekeseket írtok!

APT Creative Commons License 2021.12.12 0 0 43426

Biztos van változás - de ezzel én úgy vagyok, hogy ha egy fúrás-marás előtt fél órás méricskélést-beállítást jelent belőni "elfogadhatóra" a szerszámot, akkor elvitte az ördög, ezzel nem lehet dolgozni (egy tok megmunkálásánál fúrás-marás közepette 8-10 fogás/szerszámváltás is van az én praxisomban). Ha random befogva üt 0.3mm-t, akkor ennyit üt és kész - sajnos... Az egy nagyságrenddel kisebb - az még belefér.

 

Most egyébként próbaképpen befogtam a Proxxon saját (elég drága) 10-es patronba illeszkedő fúrótokmányát is - és próbáltam kb: 90 fokkal elforgatva, ki-be húzogatva is - de stabilan mértem a tegnapi 4mm-es marószáron 6-7 század körüli ütést. Ez szerintem annyira rendben van, hogy ezek alapján fölösleges volt megvenni az ER11-es és 16-os patron/befogósort, a tokmány pontosabb - alig észrevehetően rosszabb amúgy közvetlenül a patronba fogott maróhoz képest, viszont igaz, hogy a patronos befogás stabilabb.

Előzmény: rferi (43424)
jalpar Creative Commons License 2021.12.12 -1 0 43425

Nem csak a forgatás számít: az ER patron egy rugalmas valami, nem úgy - és olyan pontossággal illeszkedik, mint egy Morse-kúp.

 

Lementem a műhelybe én is, és ezeket mértem:

1. A marógépen SK40-es kúp van több helyen megmértem, az ütést a főorsó kúpján, 0.01-0.02mm-eket kaptam. Ez lehet kopás is.

2. Feltettem egy SK40->ER16 befogót. Használtan vettem, nem tudom a márkáját, elég szép kivitel. Ennek a belső kúpjára rámérve 0.05mm-es ütést kaptam. Szóval innen indulunk.

3. Fogtam a 4mm-es kínai ER16 patronomat és befogtam egy karbid ujjmarót. Az ütés a marószerszámon: 0.03mm

 

Ebből arra lehetne következtetni, hogy a patronnak is kell legyen kb. 0.02mm ütése, de sajnos vagy szerencsére még csak erre se lehet következtetni.

 

Ugyanis kipróbáltam Stephan barátunk módszerét, és valóban: az anyát kocogtatva úgy be tudtam központozni a marószárat, hogy a százados tapintó óra meg se rezdült!

Csináltam egy fúrószárral egy próbafúrást, a központosság a fúrás után is megmaradt! Kíváncsi vagyok, egy masszívabb marásnak (oldalirányú erő) mennyire áll ellen, ki fogom próbálni.

 

Abból, hogy ez a kocogtatás tényleg működik, az következik, hogy akármennyire is szuper központos a befogó és a patron, legalább 0.05mm ütéssel mindenképpen számolni kell az alapján, hogy sikerül betenni a patront a befogóba - hiszen ennyit úgy tűnik, könnyedén el lehet kocogtatni.

 

Végül: ebben a beállításban még az is a jó, hogy a fúrónak-marónak nem csak a szárát, hanem ehelyett a végét, a vágóélet is be tudod központozni - igazából ez a fontos.

Mert az ütés adódhat eltolódásból ás szögeltérésből is!

Előzmény: rferi (43424)
rferi Creative Commons License 2021.12.12 -1 0 43424

Arra lennék kíváncsi, hogy ha elkezdenéd a patronba befogott befogót forgatni a befogásban, akkor mennyire tudnád lecsökkenteni az ütést.

Próbáld ki, egy filccel jelöld meg a palástján, és hat-nyolc lépésben menj vele körbe. Elképzelhető, hogy jelentősen csökkenthető, de persze az is, hogy ez volt a legkisebb kitérés, és még nőni is tud!

Előzmény: APT (43422)
szakmókus Creative Commons License 2021.12.11 0 0 43423

A rezgés okát kellene megkeresni, és ha lehet megszüntetni.

Ha kő nélkül is rezeg tőle a ház én nem tartanám meg. Nekem egy köszörű ne morogjon.

Előzmény: occseb (43420)
APT Creative Commons License 2021.12.11 0 0 43422

No, méregettem picit. Az FF230 saját (nem ER szabványú, de láthatóan szépen megmunkált, viszont szegényes méretsorú - csak 8 méret van, ezért is vettem ER befogókat pluszban) patronjaiból a 3.2-est ill. 4-est mértem, egy fúró és egy marószáron. A fúrószáron a 3.2-es patronnal 5 százados, a 4-esen a marószáron 6 százados legnagyobb ütést mértem. Ez szerintem belefér, rendben van, precíz gép - nyilván 0.1mm-es fúráshoz nem elég, de az még az órás esztergán is stresszes idegbaj. Ám fél mm környékén már nem okozhat gondot (és ebben benne volt a patronnak, a gépnek, meg magának a szerszámnak az ütése is).

Az ER11-es befogónak 10-es szára van, tehát a 10-es patronba tudtam befogni, és a 4-es patront mértem vele - hát, itt 29 század volt a legnagyobb ütés. Maráshoz, illetőleg nagyobb köztes méretű fúróval furat felbővítéséhez használtam eddig - ott nem volt gond, de azért ez 0.3mm ütés, nem nagyon precíz. Persze benne van az is, hogy már maga a befogó is patronba van fogva (gondolom itt is hasonló, 5-6 század körüli ütése eleve van a gépnek-befogásnak is).

Az ER16-nál szintén a 4-es patront mértem, ez 8-as szárú, tehát a 8-as patronba tudtam fogni - ez még kevésbé lett szép, 36 század körüli az ütés. Ezzel már nyilván nem lehet 0.5mm körüli lyukakat fúrni fúrótörés nélkül - ezt is amúgy csak maráshoz vagy furat felbővítéshez nagyobb méreteknél használom (a nem 3-as vagy 1/8-os hanem teljesen hengeres fúrókhoz-marószárakhoz azért jók így is jóval mm feletti méreteknél). De ezek tényleg nem igazán precízek.

 

Van az Proxxonhoz egy gyári tokmányom is, vettem pluszban, azt elfelejtettem megmérni, de majd rámérek arra is, már én is kíváncsi vagyok... Az látszik, hogy a gyári patronokkal elfogadhatóan pontos ez a kis fúró/marógép, de az utólagos befogók nem "szuperprecízek"... Az utolsó képeken a befogók-patronok (felső sorban az FF230 saját gyári patronjai), marók, hogy miket-mire használok (a fúrók külön történet, abból van még egy tele doboz).

 

Nem is tudom ezek után mit mondjak, ezekre a patronokra-befogókra nem beszélnélek rá, alapos felszabályozás nélkül aligha lehetnek megfelelők...

 

Előzmény: klenó1 (43418)
rezgaras Creative Commons License 2021.12.10 0 0 43421

"A szorító anyák abban is különböznek, hogy meghízás után a patron teteje síkban van-e anyával, vagy mélyebben."

 

Az enyém is mélyebben volt. De már síkban van... :-))

Előzmény: jalpar (43410)
occseb Creative Commons License 2021.12.10 0 0 43420

Meglepő módon a bakköszörűm a zavaró fent a lakásban amikor használom, nagyon átviszi a rezgést a házra.

Gondolkozom rajta hogy rezgéscsillapítós géplábakra tenném, vagy egy gumilapot raknék alá. Egyéb jobb ötletetek van esetleg?

klenó1 Creative Commons License 2021.12.10 0 0 43419

Az enyémek Ebay-es rendelések. Az utolsót magyarországi viszonteladótól vettem. Amikor megreklamáltam, nagyon korrekt és segítőkész volt. Végigmért egy adagot, de nem tudott sokkal jobbat adni, Ő is meglepődött mennyire kakák. Saját elmondása szerint abban a hiszemben volt, hogy igaz az a pontosság amit a kínai ráírt. 

Előzmény: klenó1 (43418)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.10 0 0 43418

Ha lesz időd és kedved, kióráznál néhányat? Csak kíváncsiságból jó lenne számszerűsíteni. 

Előzmény: APT (43416)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.10 0 0 43417

Elöltöltős fegyverekhez lőkúpokat. Az üzletben kaphatók közül a legkisebb furatú 0,8 mm-es. 0,5-0,6 mm az ideális, a hosszútávlövők ha 0,8-ra kiég, cserélik. 

Nem komplett gépet építek, csak egy motorral összeépített adaptert amit a marógép vertikális orsójába tudok befogni. Az előtolás finom kézi működtetésű lesz, hogy érezni lehessen a fúrást. Így, hogy a marógépen tervezem használni, nem kell keresztasztal, a gépen van egy DRO.

Nézegettem én is ezeket a köszörült szárú befogókat, de megszűnt a kínai patronokba vetett bizalmam.  

Előzmény: jalpar (43415)
APT Creative Commons License 2021.12.10 0 0 43416

Nekem ilyen az ER11-es és a 16-os is, és levágtam a szárukat rövidre, hogy a marógép 10-es patronjába direkt legyenek befoghatók. Nem ütnek - annyira semmiképpen, hogy feltűnt volna. Lehet, hogy a topictársnak csak pechje volt egy különösen félresikerült eresztéssel. Persze az is lehet, hogy nekem volt szerencsém a sajátjaimmal (azok amúgy Banggoodos és Aliexpresses vásárlások voltak) - sajnos egy-egy darabból nem lehet statisztikai következtetéseket levonni...

Előzmény: jalpar (43415)
jalpar Creative Commons License 2021.12.10 -1 0 43415

Jól néz ki!

Mit tervezel fúrni vele?

 

Még az jutott eszembe, hogy lehet kapni ER befogókat köszörült hengeres szárral is, az esetleg felhasználható ilyesmire. Pl.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/384142803269

Előzmény: klenó1 (43414)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.09 0 0 43414

A Morse kúpos nem játszik. Egy új gép építéséről van szó, kifejezetten kis furatok, jellemzően 1mm alattiak fúrásához. Pici gépet építek, a fúróorsó csupán 10 mm átmérőjű. Jó ötletnek tűnt a tengelyre szerelhető ER11 befogó, de nem kísérletezek tovább az ER-el, a tengelyből alakítom ki a patront.

nem volt egyszerű a 2,5mm-el előfúrt furatot kiesztergálni.

 20-30 mikron az ütése.

 itt tartok, folyt. köv.

A terv az, hogy az elkészült patront kissé összehúzom az anyával és felszabályozom köszörűvel.

Előzmény: jalpar (43408)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.09 0 0 43413

Nem jól értetted amit írtam. Az 1/8"-s /3,17mm/ ütött négy tizedet, az kuka. Egy másik, 3 milliméterest bővítettem fel, ami szintén ütött, de az "csak" 0,1 mm körülit. Két patronról írtam. A patron a helyén volt, tudom hogyan kell használni, ekkora szarvashibát nem követek el.

 

Előzmény: jalpar (43408)
jalpar Creative Commons License 2021.12.09 -1 0 43412

Ez nem az én napom.

 

meghízás -> meghúzás

Előzmény: jalpar (43410)
jalpar Creative Commons License 2021.12.09 -1 0 43411

... erővel lehet meghúzni ...

Előzmény: jalpar (43410)
jalpar Creative Commons License 2021.12.09 -1 0 43410

Szorító anyát lehet külön is venni, és nem is drága.

Vannak olyanok, amiben egy golyóscsapágy van, ezeket sokkal finomabban, kisebb erővel meg lehet, és nem csavarja a patront.

ER16-os és ER32-es méretben próbáltam és bevált. Nem tudom, ER11-es van-e.

 

A szorító anyák abban is különböznek, hogy meghízás után a patron teteje síkban van-e anyával, vagy mélyebben. Ha munkadarab befogásra használja az ember, akkor jobb az előbbi. Sajnos netről rendelve lutri, hogy milyet kap az ember.

Előzmény: rezgaras (43409)
rezgaras Creative Commons License 2021.12.09 0 0 43409

Nekem magukkal a patronokkal nem volt bajom (a korábban leírt 1mm-es kivételével). Viszont a kínai szorító anya csúnyán félre volt esztergálva. A 90 fokos, belső kúpfelület excentrikus volt és még ferde is. De egy tokmányban nagyjából ki lehetett igazítani. Ha csak egy picit excentrikus, az még nem nagy baj, úgy látom, az nem húzza el a patront a befogóban.

Előzmény: jalpar (43408)
jalpar Creative Commons License 2021.12.09 -1 0 43408

"Lehet én vagyok csak ilyen szerencsétlen. A legutóbb rendelt ER 11 befogót egy századon belül futó tengelyre tettem, a belső kúpja 0.12 mm-t ütött."

 

Szerintem az ilyen tengelyre szerelhető, hernyócsavarral rögzített befogótól nem nagyon lehet pontosságot elvárni.

A Morse kúp sokkal korrektebb felfogatás.

 

,,Az 1/8"-os patront beletéve, a belefogott fúró a szárán mérve 0,4 mm-t !!!!!!!!!!!!  / a patron a helyén volt/. A befogó kúpja át lett köszörülve, majd beletéve egy 3 mm-es patront, annak a furata fel lett 3,2-re bővítve. Öröm és bódottág, a belefogott fúró 0,02 mm-t ütött, a műtét sikerült.''

 

Ettől függetlenül a 0,4mm ütés nagyon sok, főleg, hogy a belső kúp nagyjából rendben van. A patron nem lehet ennyire rossz.

(Nem is nagyon értem. Ha 0,4mm-t ütött, akkor hogyan tudtad a furatot 0,2mm-rel felbővítve helyrehozni a hibát?)

 

Szerintem ekkora hibát csak akkor lehet csinálni, ha rosszul teszed a patront a befogóba. Helyesen először a kupakban levő excentrikus rögzítőgyűrűbe kell bepattintani a patront és utána a kettőt együtt berakni a befogóba. Ha fordítva csinálod (patron a befogóba, aztán rácsavarni a kupakot), akkor a rögzítőgyűrű törvényszerűen elnyomja oldalra a patront.

 

 

 

 

 

Előzmény: klenó1 (43393)
mérnökferi Creative Commons License 2021.12.08 0 0 43407

Elképesztő dolgokat csinálsz, le a kalappal! A régi szép időkben, még a nagy vekkerórákhoz én is hozzányúltam. Volt egy órás beosztottam, nagyon leleményes ember volt. Általános szerviz voltunk, de sok minden más javítást is, az órás segítségével oldottak meg a kollégák.

Előzmény: APT (43406)
APT Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43406

Zömét az eBayon vettem. Szerintem ezekből egyébként jó eséllyel néhány kínai gyártó látja el az egész világot. És én a vídiára ("Tungsten-carbide", ugyebár) nagyon rá vagyok szorulva, mert olyasmiket fúrogatok-marogatok főleg, amit a HSS, de még a mindenféle TiN meg egyéb bevonatú fúrók sem nagyon visznek. Ezek a vídia fúrók sem drágák egyébként - de nem olyan olcsók mint a HSS és egyéb kivitelek.

Előzmény: rezgaras (43404)
APT Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43405

Hát máséval könnyű verni a csalánt, de talán annyit fűznék hozzá (aztán vagy így lesz, vagy nem...), hogy meglehet, érdemes "egységcsomagban" rendelni, én mind ER11-es, mind ER16-os patronsort úgy rendeltem, olyan eladótól - aki a patronokat és befogót együtt kínálta, vélhetően egy gyártótól-forrástól származóan (vagy ő maga volt a gyártó, az ebayon, Alin, Banggoodon sosem tudni). Néhány méret hiányzott (például a köztes coll-os méretek, főleg a 1/8, az tényleg fontos) - azokat külön rendeltem mástól, de figyeltem arra, hogy "olyan kinézetű" patronok legyenek.

És ami ezek után jött - az nekem nem üt. Annyira semmiképpen, hogy gondot okozzon, és egyáltalán elkezdjek méricskélni.

Előzmény: klenó1 (43399)
rezgaras Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43404

Ilyen apró, vidiás fúróhegyet hol lehet beszerezni?

Előzmény: APT (43398)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43403

Régi drehás mondás: aki patront tud gyártani, mindent tud gyártani.

CNC guru Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43402

A kínai patronok katasztrofálisak, tizedet ütnek.

 

A mély furat az kb. 10xD-nél kezdődik, ott a tizedes ütés már töri a vídiát 1 mm átmérő alatt.

 

rezgaras Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43401

ER16 patronok.

 

 

Német, kínai, olcsó kínai.

Előzmény: rezgaras (43397)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43400

OFF

Igen szép gyűjteményed van :) kb. 2 órája nézegetem :) Az órákhoz nem nagyon értek, de a számológépek igen tetszenek. Kíváncsiságból kerestem köztük a sajátom, de olyan ÉPP nincs. Triumph LS 817, az oldaladon látott kisebb testvére. Érdekessége, hogy újan vettük 1980-ban, itthon. Még arra is emlékszem, hogy 1500 Ft volt. Végig harcolta velem a 8-dik osztályt, majd a középsulit, jobbára a zsebemben :)) és sztem ma is működne (kb. 20 éve tettem bele elemet, akkor még ment.

Jó volt kicsit most visszamennem azokba az időkbe..

ON

Előzmény: APT (43398)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43399

Lehet még egy rendelést megpróbálok, talán szerencsém lesz. Az ER 20-s befogómon százados órával nem tudok ütést mérni,  viszont az ahhoz rendelt patronsornak legalább a fele, tized milliméter nagyságrendű ütéssel bír. Nem értem ezt a trehányságot, pedig biztosan nagyon jó gépeken gyártják ezeket a lomokat. Egy kis odafigyeléssel sokkal jobbak lennének.

Előzmény: APT (43395)
APT Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43398

A forgácsot minden méretben "meregetni" kell, az tiszta sor. Én szinte csak vídiával fúrok - az nem kopik el, és nem lágyul ki - viszont kitöredezik az éle, és akkor vége van.

Előzmény: rezgaras (43397)
rezgaras Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43397

Én magam készítettem egy fúróállványt a Proxxonhoz, az elég jól vezeti. Az a tapasztalatom, hogy 0,4mm-es fúróval még kézből is elég biztosan, törés nélkül lehet fúrni. A 0,3mm-essel már sokkal nagyobb az esélye a törésnek. Ezeket a Proxxon tokmányába fogom. A régi, huszonéves Proxxon tokmány sokkal jobb, kevesebbet üt, mint az új. Sajnos kezd kikopni. 0,1mm-es ütéstől még nem törik el a 0,4-es fúróhegy. Mélyebb, 1,5-2mm-es fúrásnál érdemes gyakran kiemelni a fúrót, mert ezek a pici fúróhegyek nem távolítják el a forgácsot. Úgy látom, hogy a törés másik oka az, hogyha elkopik a fúró vágóéle, nagyon elkezd melegedni és feltehetőleg kilágyul.

Előzmény: APT (43392)
APT Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43396

Nagyon ász (bár elég szűk felhasználhatóságú) cuccosnak tűnnek, de valószínűleg nem véletlen, hogy árat nem írtak semmihez... :-))

 

Előzmény: klenó1 (43394)
APT Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43395

Ez nem hangzik jól, de szerintem peched volt.. Én simán rendeltem az Aliexpressről ill. a Banggoodról ER11 és ER16 befogókat-patronsort, nem a legolcsóbbakat, de nem is a legdrágábbakat, nem volt egy nagy pénz - és amit eddig belőlük használtam (tény, nem teszteltem végig az összes méretet) - azok rendben vannak, simán futnak (pedig még a befogót is befogom előbb a Proxxon patronjába). Az FF230 meg a saját patronjaival a jellemzően 1/8-os befogású fúrókkal szintén rendben van, nem méricskéltem, de nincs észrevehető ütése, és nem is töröm vele a fúrókat.

Mivel tényleg nem csillagászati összegek - én lehet, hogy tennék a helyedben még egy kísérletet, és rendelnék mástól másmilyen ER11-es patronokat-befogót - hátha...

Előzmény: klenó1 (43393)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43394

Egyébként itt a megoldás, ennél pontosabb befogás nem létezik.:-)

http://www.minitoolinc.com/microdrillingandpunching.htm 

klenó1 Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43393

Nem akarok én mikronos futáspontosságot, néhány századdal megelégednék. Lehet én vagyok csak ilyen szerencsétlen. A legutóbb rendelt ER 11 befogót egy századon belül futó tengelyre tettem, a belső kúpja 0.12 mm-t ütött. Az 1/8"-os patront beletéve, a belefogott fúró a szárán mérve 0,4 mm-t !!!!!!!!!!!!  / a patron a helyén volt/. A befogó kúpja át lett köszörülve, majd beletéve egy 3 mm-es patront, annak a furata fel lett 3,2-re bővítve. Öröm és bódottág, a belefogott fúró 0,02 mm-t ütött, a műtét sikerült. Legalábbis addig a pontig, amíg egy másik pozícióba nem lett forgatva a patron. A patron külső meredekebb kúpja is rossz, plusz a patronanya is szar lehet. Akkor jó, ha minden a köszörüléskor lévő pozícióba van visszaállítva, az anya is csak egy bizonyos pontig húzva. Ez így még használhatatlan, gépből kifogva, kukába bedobva. A kiinduló 3 mm-es patron is alapból 0,15 mm-t ütött. Most ott tartok, ahonnan elindultam. Egyébként 1,5-2 mm mély furatokat kellene fúrni C45-be. 

Előzmény: APT (43392)
APT Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43392

Nem tudom, ez valahogy furcsa... Én az FF230-hoz rendeltem ER11-es és ER16-os teljes patronsort és befogót (a befogók szárát rövidre levágtam) - mivel a gyári Proxxon patronokból csak nyolc méret van, és nem ER kompatibilisek. De nem ütnek zavaróan. 

A mikronos illesztés meg szerintem illúzió - még az óraiparban sincs ilyen pontossági elvárás - a nagyon nagy precizitást igénylő alkatrészeket összeköszörüljük, nem a tűréseket méregetjük, hanem addig "simogatjuk", ameddig egymáshoz képest nem lesznek az elvárt pontosságúak...  Egy pár százados ütéstől egyébként nem törhet el egy pár tized mm-es fúró, érzésre azt mondanám, hogy egy egyszámjegyű százalékos ütést ki kell bírnia, és ki is szokott bírni. A saját tapasztalatom az, hogy nem az ütés miatt töröm a fúrókat (kis méretben) - hanem a rosszul megválasztott előtolás miatt (van, hogy nem is tudatos, csak "megbicsaklik" a csuklóm fúrás közben) - ugyanakkor a gépi előtolás (pl: a marógépen fúrva) nagyon nem működik, az szinte garantált fúrótörés.

 

Hozzátéve, hogy ez a kis méretek tartományában igaz, és ott tapasztalat - 2-3mm körül már nincs semmi baj, tolom, fúrja, lyukad, az megy. De nekem 0.1, meg 0.15-ös fúróim is vannak, azokkal fúrni, hát... Nagyon igyekszem elkerülni, de nagyon finom, pici antik szerkezetek javításánál néha sajnos előkerülnek ilyen problémák is. Egy eleve 1cm teljes átmérőjű kis óraszerkezet hajszálrugó-tőkéjébe beletört stiftet kifúrni... Nincs is mibe belefogni, általában egy 2-3mm-es rúd teljesen simára csiszolt végére két komponensű Araldittal felragasztom megfelelő pozícióban a munkadarabot, és utána próbálkozom.

 

De a firtatott 0.5mm-es furatok készítésénél még a képeken szereplő mindkét Proxxon kisgép (ezek azért a Dremeleknél precízebbek) megfelelő szokott lenni, a keresztasztalok is ehhez kellően pontosak és stabilak. Nagy kérdés, hogy milyen mélyek a furatok, mint írtam, a gondok (és törések) mindig a mély, furatátmérőhöz képest 2-3-4-szeresnél mélyebb furatoknál jönnek elő. Mondjuk 1mm-es vastagságnál a 0.5-ös fúróval pozícionálok, fúrok, pozícionálok, fúrok, patty-patty, lyukad, tízet is megfurkálok, és a kis vídia fúró is még mindig újnak néz ki - de amikor jóformán tövig eltűnik a furatban a fúró - hát, abból már elég gyakran lesz törés - ott már nem csak a gépnek, de magának a fúróhegynek a szinte mindig meglévő kis ütése is probléma.

Előzmény: klenó1 (43385)
rezgaras Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43391

Én is ezt ta[asztaltam. Az ER16-os patronnak nagyjából 2-4 század az ütése. Kivéve az 1mm-es. Azt a kínaiak valahogy elbaltázták.

Előzmény: jalpar (43389)
rezgaras Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43390

Egyszer vettem 10db 1,6-os, kínai fúróhegyet. MIND félre volt köszörülve! Az egyik élük jól láthatóan hosszabb volt, mint a másik és persze a hegyük sem volt középen. Használat előtt meg kellett köszörülni.

 

Rendszeresen köszörülök pici fúrókat (mert igen könnyen törnek), egészen 0,4-esig. De 2mm alatt csak síkot köszörülök rájuk és persze rézre sem lehet köszörülni. De ezeket nem köszörűvel élezem, hanem a Dremel vágókorong lapján.

Előzmény: APT (43359)
jalpar Creative Commons License 2021.12.07 -1 0 43389

,,elvileg ezredre kéne köszörülni legalább a befogójukat....''

 

Végülis a század az legalább ezred.

 

Komolyra fordítva, tokmánytárcsára szerelhető ER32-es befogóval én is jártam már pórul, de van több ER16-os befogóm (hengeres és Morse szárral is), azok teljesen rendben vannak.

 

A mikronos pontosság pedig kicsit olyan, mint Kohn bácsi szexuális élete. Mondani bárki tud bármit.

Egy átlagos baktérium nagyobb, mint egy mikron - egy baci beszorul a patron és a befogó közé és máris oda a mikronos pontosság.

 

Másrészt meg hiába pontos a patron is meg a befogó is, 1-2 század hibával mindenképpen számolni kell mert a patron nem okvetlen szimmetrikusan szorul be a tokmányba.

Stefan Gotteswinter barátunktól azt láttam, hogy amikor ilyen pici fúrót fog be (minőségi patronba!), akkor lazán-közepesen meghúzza a befogót, aztán az anya kocogtatásával centrálja a fúrót.

Előzmény: rferi (43388)
rferi Creative Commons License 2021.12.07 -1 0 43388

Pont azt mondja, hogy azok minősége csapnivaló.

Egyébként mások is mondták már, hogy teljesen lutri kifogni belőlük a századra futókat, pedig elvileg ezredre kéne köszörülni legalább a befogójukat....

Előzmény: jalpar (43387)
jalpar Creative Commons License 2021.12.07 -1 0 43387

Az nem működik, hogy veszel egy Morze kúpos ER11 vagy ER16 befogót és azt beütöd a fúrógép hüvelyébe?

A Morse kúp és a fúrókon levő BT kúp ugyanakkora.

 

Előzmény: klenó1 (43385)
szakmókus Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43386

Nagy gépnél talán jó lehet, de egy E1N-nél sokkal körülményesebb.Állandóan a géptesthez tálcához ugrana. Azt pedig végképp nem szeretném hogy a szerkezet bármely mértékben mágnesességet mutasson. Az apró részek (forgácsok) rendszerint nem ugranak a mágnesre csak felmágneseződnek és csak bólogatnak a mágnes után.

Az amatőröknél (mint én is) sok az apró törmelék,sokféle nem mágnesezhető anyagból. A használt olajok, pláne ilyenkor hidegben rádermed a tálcára és rögzítik az apró részeket. A végső takarítási fázis oldószerrel (pl lakbenzin) átmosni a gépet, tálcát.

 

A folyó forgácsot kézzel is össze tudom szedni és szelektálva tárolni.

 

Ha már mágnes... a satu alatt az asztal lábon van egy pár darab, a fém forgácsot összekapja. Néha nagy fém szakáll keletkezik rajta főleg sarokcsiszolóval való darabolásnál. De volt hogy a leeső darabokat is elkapta. Ez utóbbi néha hasznosnak bizonyult.

Előzmény: Archer957 (43371)
klenó1 Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43385

Épen egy ilyen fúrógép építésében vagyok benne. Szükség lenne egy gépre, amivel 0,5 mm-es furatokat tudnék készíteni acélba. Már a fúró megfogásánál elbukott a projekt. Rendeltem /több helyről/ ER patronokat, illetve befogókat hozzá.  Természetesen kínai mind, a feladatra teljesen alkalmatlanok. A jobban sikerültek is katasztrofálisak, a harminc éves KGST piacos tokmányaim is jobban futnak.  Most azt céloztam meg, hogy a fúrógép tengelyéből alakítom ki a patront. Igaz így csak egy méret, az 1/8" lesz használható, ami végülis nem tragédia, -a PCB fúrók ezzel a szárral kaphatóak. 

Esetleg ötlet valakinek?

APT Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43384

Az FF230 asztali maróm ezt tudja. Még körasztalt is vettem hozzá, tudok vele akár osztani is. Az órás eszterga viszont más műfaj - és sajnos más árfekvés is. Egy kompletten felszerelt új Bergeon órás eszterga (teljes patronsorral, tokmányokkal, befogókkal, osztótárcsával, marófeltéttel, stb...) kb: 20-25 ezer euró, tonnás nagy gépek kerülnek ennyibe...

Előzmény: CNC guru (43383)
CNC guru Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43383

Neked kéne egy univerzális felfogató készülék a tokmányhoz, amibe bármit be tudsz fogni és X-Y eltolással majd rögzítéssel bármely pontját vonalba tudod illeszteni.

Előzmény: APT (43382)
APT Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43382

Hát, az ember azzal főz, ami van... Ilyen kis méretű furatok sorozatban készítéséhez precíziós célszerszám kellene - de ez állandóan változó feladatoknál, a legtöbb esetben egyetlen egy példányban készülő egyedi munkadaraboknál egyszerűen nem megoldható. És valójában ez a kis MF60 még így is precízebb, mint bármi, amit nagyobb méretű állványos fúrógép címszó alatt kapni lehet. Az órás eszterga viszont végtelenül precíz, a csapfúró is kiválóan használható - de csak vonalba fúrásra alkalmas, nem tudok vele egy összetettebb formájú, térbeli alkatrészbe random helyekre fúrni. Azt hiszem, marad az időnkénti fúrótörés... :-))

Előzmény: CNC guru (43381)
CNC guru Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43381

Az MF50/60 nem üt különösebben. Nagyon gondosan golyóscsapágyazott kis gépek, patronba, de még tokmányba fogva sem ütnek különösebben. Valójában egész precíz az állvány is, persze van holtjátéka, azt kézzel meg kell tartani.

 

Ez a "nem üt különösebben" pont az a pár század amiről beszélek. Ez egy 0,3-a fúrónál pont 10-15% amit már nem visel el.

Előzmény: APT (43379)
APT Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43380

Vannak kimondottan órás mutató-levevő fogók, de nagyon sok esetben ezekkel nem lehet rendesen odaférni a mutató tengelyéhez. Pár ilyen készségről csináltam egy képet - a legjobb célszerszám a kép bal oldalán látható két mutatólevevő pálca, azzal általában oda lehet férni a legtöbb mutató-tengelyhez, de fent az a két ébresztőóra-rugóból köszörült-edzett "karom" az igazi "wunderwaffe", kis stopper gyűjtőket, vagy például tövében alig hozzáférhető szabad tengelyvégekre préselt kihajtó kerekeket azzal lehet általában lehúzni. És fontos még az alátét, ami ott van - védeni a számlapot sérülés ellen.

 

Előzmény: tigronca (43370)
APT Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43379

Az MF50/60 nem üt különösebben. Nagyon gondosan golyóscsapágyazott kis gépek, patronba, de még tokmányba fogva sem ütnek különösebben. Valójában egész precíz az állvány is, persze van holtjátéka, azt kézzel meg kell tartani. Az ilyen nagyon kicsi furatoknál a legrosszabb az, hogy nem nagyon lehet előfúrni, pontozni, nagyon óvatosan "odatartva" a fúróhegyet kell elkezdeni fúrni, és amikor már kialakította magának a bevezető kúpot - akkor sokszor még a kis keresztasztalon utána is állítom azt a pár századot, amit ilyenkor elkerülhetetlenül elmászik, hogy központos legyen. A nagyobb FF230 viszont tényleg precíziós kisgép - csak már elég nagy ahhoz, hogy igen picike fúrásnál a kézi előtoláshoz ne lehessen "jól érezni", és azért egy 0.3-as vídia fúróhoz képes a fogpiszkáló egy masszív gerenda... Egyébként a vídia maga, ami érzékeny dolog, a HSS fúrók sokkal állóképesebbek, hajlíthatók, sokkal nehezebben törnek bele bármibe is - viszont ami anyagokat fúrok (ötvözött, edzett acélok), hát, azokat nem viszik, egyik-másik minőségibb órában olyan acélanyagokat és úgy hőkezelve használnak tengelyekhez-csapokhoz, amik szerintem önmagukban keményebbek a gyorsacéloknál... A vídia visz mindent, viszont rideg, mint az üveg, törik is könnyen...

Előzmény: rferi (43367)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43378

Persze, csak oda ugyanúgy el kell mennem, adnék egyesélyt az elfekvő készleteknek :), 4 ilyen SKF csapágy pedig már kb. 7000 ft

Előzmény: mlas45 (43377)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43377

Szerintem várj még fél órát, aztán bármelyik csapágyboltban kapsz, főleg Pesten... Annál nincs hamarabb...

Nekem is van pár db a műhelyben :)) - emlékem szerint... de lehet, tévedek, mert mindig pont olyan nincs, amilyen épp kéne :D

Előzmény: ruzsa janos (43372)
Nagyzz Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43376

Üdv. Mindenkinek!

Érdeklődnék, hogy valakinek lenne információja/képei/gépkönyve(létezik-e egyáltalán?) Erosimat C szikraforgács géphez ? Már annak nagyon tudnék örülni ha körülbelüli súlyat tudnám szállításhoz.

rferi Creative Commons License 2021.12.07 -2 0 43375

A spriccréz forgácsot főleg jó összeszedni a gépről- ki kéne fejleszteni a rézmágnest!

Előzmény: Archer957 (43371)
Csuhás Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43374

Néha sima mágnest teszek zacskóba amit egy laposvas végére csippentek. Söprögetés után a zacsit kifordítva tisztán kivehető a mágnes, forgács pedig benne marad.

Előzmény: Archer957 (43371)
Csuhás Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43373

Pl autós műszerekhez vehetsz készen is lehúzót, de az órások inkább ilyent készítenek

 

Előzmény: tigronca (43370)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.12.07 0 0 43372

Uraim, van esetleg valakinek 4 db, minőségi 6203ZZ csapágya eladó Budapesten? Köszörűtengely szétjött, amire úgy nézett ki, központosítő furat, az egy teljesen betömődött imbusznyílás volt egy balmeneses csavarfejben, a záróvég kúpon volt. És a 48 éves villanymotorja teljesen jó, 500 V egyenáramú szigetelésvizsgálattal. csak persze a csapágyak halottak.

Archer957 Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43371

Valaki nem próbált még forgácsgyűjtésre elektromágnest? Régebben láttam egy videóban, hogy a hapsi egy hosszúkás rúdszerű kapcsolható mágnessel pillanatok alatt összeszedte a forgácsot -azt hiszem éppen fúrt valamit-, egy edény felett meg kikapcsolta aztán kész is. Kb. 15 másodperc volt, nem negyed óráig sepregetni meg ecsetelni a felesleget.

Előzmény: szakmókus (43363)
tigronca Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43370

Nem épp forgácsolás, de pl az óramutató leszedése hogyan történik?Persze tudom ,pajszerrel is lehet , meg fogóval is, de bizonyára van szakszerűbb...

Előzmény: APT (43364)
szakmókus Creative Commons License 2021.12.06 -1 0 43369

Most hogy így mondod, egy porszívó kefés feje is jó lehet,elég rövid a sörte rajta. Valami nyelet kell rá erősíteni. 

Előzmény: mérnökferi (43368)
mérnökferi Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43368

Én erre a célra egy nyeles mosó kefét használok, elfér a gép és a tálca között. Ezzel egyszerűen át is tudom seperni a tálca peremén egy edénybe.

Előzmény: szakmókus (43363)
rferi Creative Commons License 2021.12.06 -1 0 43367

A nagy Proxxont nem ismerem, de a kicsinek a csapágyazása biztosan túl kotyogós egy 0,8mm-nél kisebb fúrónál az olyan pontos munkákhoz, amit említesz. Ahogy emeled-süllyeszted a gépet az állványon, az elmászik mindenhová.

Egy 0,3-as fúrót minimum 20 000 felett kéne forgatni még acélhoz is. A kis Proxxon tudja ezt, de valahogy fel kéne javítani a fúróvezetést valahogy úgy, hogy a gép nem mozdul, csak a fúró és a tengelye.

Előzmény: APT (43364)
rferi Creative Commons License 2021.12.06 -1 0 43366

Én az EMU-t tervezem elemelni a tálcától, mert halálos, amilyen közel van hozzá. Baromi nehéz emiatt tisztogatni.

Csak ugye akkor az ékszíjakat ki kell fűzni, ahhoz a főorsót is, mert régi gép.

Előzmény: szakmókus (43363)
Csuhás Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43365

Ha már fúróélezés, köszönettel veszem és megosztom a fórum társak munkáját:

 

309
Szécsi László
Szerszámélezés
Műszki Könyvkiadó 1957
https://data.hu/get/13110983/szerszamelezes_-_ocr.pdf

APT Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43364

Olyan rettentő nagyon azért nem futnak - de ilyen kis átmérőben az örök para a nagy mélységű fúrás (az átmérő 3-4-szeresénél mélyebbre). És azért nekem sok olyan saját "konstrukciójú" szerelvényem van komplikált beépítések tokjaihoz (működtető szervek, hasonlók), amikor mondjuk 1-1.5mm-es acélrudat kell valahol átfúrni 0.3-0.4mm-es fúróval, meg vezetőhüvelyek, ahol 1-2cm hosszú, 2-3mm átmérőjű rúdanyagot kell hosszában átfúrni szintén picike (0.6-1mm közötti) méretekben. Általában 1.5mm felett már nincs gondom, de 0.3mm alatt már nincs kedvem csapot sem fúrni például egy csaptörésnél, inkább új tengelyt esztergálok, az gyorsabban megvan, de ami fő - sokkal kevésbé stresszes...

 

A nagyon picike dolgokat Proxxon kis fúróval és keresztasztallal fúrom, csapot az órás esztergán - az tényleg nagyon pontos, de mivel az előtolás mindig kézi, hát, néha van baleset... A csapfúró készlet egyébként órás esztergához így néz ki - kb: 1mm felett nem is lehet már vele fúrni...

 

 

 

De önálló darabokat ezekkel a masinákkal fúrok-marok, és egyébként elég pontosak, a "nagy" FF230 maró fúrónak is nagyon precíz - ilyen apró bigyókhoz. Nyilván ezek a nehéztüzérségi szakiknak nevetséges cuccok - de igazándiból pici bigyókhoz pici szerszám kell...

 

 

Az utóbbi egyébként ilyen végeredményt ad - tolókaros-ütős stopper beépítve, két nyomógomb, korona, tolókar a tok oldalában az ütőszerkezet működtetéséhez - a tok 48mm átmérő, hogy a méretek megfoghatók legyenek:

 

 

Előzmény: CNC guru (43362)
szakmókus Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43363

 "...a forgácsot csak lehúzom a két vezeték közé, lepotyog a tálcára."

 

Nos én éppen ezt akarom elkerülni hogy a merevítők ill a géptest és a tálca közé jusson a forgács,törmelék.  A legutálatosabb munka a tálca és a gép közötti rész takarítása. Olyan kicsi a hely hogy midig csupa kosz a karom a gép aljától. Kaparó vasat nem szeretnék használni mert a tálca mégiscsak festve van ill a forgácsot a tálca peremén is át kellene tornázni. 

Gondoltam készítek egy tepsi szerűt de biztosan lesz egy beakadó kósza forgács ami kihúzza a tepsiből az apróbbakat, és ugyan ott vagyok.

 

Már azon is gondolkodtam hogy a gépet el kellene emelni a lábazattól kb 80mm-nyit. Nem tudom mennyire kritikus a kettő illesztése a tálca biztosan köztük van.

Előzmény: mérnökferi (43353)
CNC guru Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43362

Nekem még eredeti németek vannak.

 

Más... ha ennyire fogy, akkor nem lehet, hogy excentrikus valami a gépben? Esetleg van holtjátéka is? Századokról beszélek, mert egy 0,5-ös fúrónál, az 1 század is 2% ugye...:-)

 

Ráadásul a kis átmérő miatt tízezrek kellenek fordulatnak, hogy kijöjjön az értelmezhető élsebesség.

 

Nyilván azzal főzöl ami van, de esetleg javítható a megmunkálás egy kis finombeállítással még.

Előzmény: APT (43359)
KBJ K. Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43361

Üdv Mindenkinek ! :) 

Nemrég vettem egy kis gyöngyösi EMR-140-es esztergát a saját szórakozásomra, tanulásra a késes műhelybe :) Nagyon megtetszett, mert egyszerű kis gépezet, nem műanyagból és spiáterből készült, ráadásul gyöngyösi gyártmány így van érzelmi kötődés is :) 
Sajnos gépkönyvem nincs hozzá, eddig nem is találtam, ami viszont pozitív, hogy egy elég masszív kis zárt szelvény/szögvas állványon van egy szarvasi géplámpával egyetemben, illetve megvan a patronkészlete a behúzószárral. Volt persze hiányosság is , pl fúrótokmány nem volt a szegnyeregbe, forgócsúcs sem, csak állók (gondolom ilyen kis műszerész gépekhez nem is volt forgó ) Nemrég tudtam vásárolni tokmány felfogató tüskét nagy meglepetésemre magyar oldalról MK0/B12 méretben. Tudom kínlódás lesz egy kicsit a ritka 0-ás méretű szegnyereg miatt, de ami nekem kell azt már találtam :) 


Kérdésem az lenne, hogy van-e valakinek vele tapasztalata, mikre kell odafigyelni, mit érdemes rajta elvégezni, esetleg átalakítani ? Tudom eléggé korlátozott kis eszterga, de nekem egyelőre megfelelne a "tudása" :) 
Előre is köszönöm ! 

APT Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43360

Jaja, annyira, hogy attól tartok, hogy a mozdonykerék-esztergába az órás esztergát magát nem lehetne rendesen befogni, túl kicsi hozzá... :-))

Előzmény: jalpar (43357)
APT Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43359

Ó, én veszegetem ezeket szakmányban az Aliexpressről meg a Banggoodról, Ebayról - úgyis minden kínai ugyebár (a német csodafúró is ugyanaz a kínai, átcsomagolva, többszörös áron - sajnos..) - és amúgy nincs ezzel bajom, mert nem drágák. Eleve tízesével veszem őket, főleg a kicsiket (1mm alatt), de a tok megmunkálásoknál nekem nagyon gyakori méret még a 2 és a 2.5mm is, abból is van mindig több csomag kéznél. Igazándiból kb: 200Ft egy fúró, nem tragédia, ha eltörik - csak néha frusztráló, ha rövid használat után adja meg magát, pattogzik ki az éle. Egyébként ilyenkor kézi esztergakést szoktam belőlük köszörülni gyémánt-koronggal - és ezek a legjobb kések nagyon finom munkákhoz (meg a vágóplotterek szintén vídia kis betétei).

Igazán az a gáz, ha a vídia a furatba beletörik - mostanság már ritkán fordul elő, de ilyenkor néha nagyon nagy kínlódás megoldani (csak gyémánt viszi, ugyebár...).

Előzmény: CNC guru (43358)
CNC guru Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43358

Ha fúró, akkor ne élezd újra, mert ezt házilag nem fogod tudni. Nem tudom milyen mennyiségben használsz, de kis méreteim is vannak 1/8"-os szárú NYÁK fúróból. Én nem igazán használok ilyet, de van, hogy legyen ha kell.

Előzmény: APT (43356)
jalpar Creative Commons License 2021.12.06 -1 0 43357

A zsebóra tengelyének megmunkálásához is más eszterga kell, mint a mozdony kerekéhez.

 

Előzmény: APT (43356)
APT Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43356

Ez mind szép - de ha én egy 0.8mm-es (pláne vékonyabb) vídiát szeretnék újraélezni?? Nagyon finom (1600 grit) gyémántporos korongon szoktam próbálkozni, de ritkán lett eddig igazán jó, legfeljebb "elmegy" szintű szokott lenni.

Előzmény: jalpar (43355)
jalpar Creative Commons License 2021.12.06 -1 0 43355

Aki még nem unja a fúróélezést:

 

https://www.youtube.com/watch?v=KWRvDX7CETc

 

Kicsit hosszabban:

 

https://www.youtube.com/watch?v=b-z1e8c8t0w

 

 

Jani301 Creative Commons License 2021.12.06 -1 0 43354

Ezzel valahogyan én is így vagyok :)

A legnagyobb súlyú gép 3,5 tonna amit egyedül mozgattam ,nem néhány ,méterre .

Kézi , görgős módszerrel  . De ott már azért nagyon kell mindenre figyelni .

Előzmény: mérnökferi (43351)
mérnökferi Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43353

Annyi különbséggel, hogy én ívesre hajlítottam meg a lemezt és így a forgácsot csak lehúzom a két vezeték közé, lepotyog a tálcára.

Előzmény: szakmókus (43346)
mérnökferi Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43352

Nekem is ilyen van az E1N-en. Nem kell túlbonyolítani  :-)

Előzmény: szakmókus (43346)
mérnökferi Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43351

"...gőzöm sincs, hogy fognék hozzá beltérben egy 5-600 kilós gép megemelésének..." Ez a játék kategória  :-) Meg aztán látom, hogy itt mindenkinek van segítsége. Én legutóbb az 1,65t gyalugépet mozgattam teljesen egyedül. Először az udvaron, ott még gépekkel, de bent a garázs rossz minőségű betonján, már kézzel ill. kézi segédeszközökkel kellet. Ez a tömeg már úgy elhagyja magát (amilyen tápos vagyok), hogy a békát kézzel megse bírtam mozdítani!

Előzmény: mlas45 (43326)
mérnökferi Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43350

Igen, nekem is ezt mutatták a gépipari tanműhelyében 45 éve és azóta is, jól elvagyok a hagyományos késtartókkal  :-)

Előzmény: ksanyi52 (43332)
occseb Creative Commons License 2021.12.06 0 0 43349

Igen, a harmonika valószínűleg akkro sem volna oké ha mondjuk kordurából lenne, amit nem az első de a második forró forgács éget ki. Ellenben egy kis emulzió, olaj, egyéb kence szépen beletapad az anyagba. Ez nem lesz jó.

 

Valami olyasmire gondoltam ami úgy mint neked valami csapos rendszerrel rögzül, és két pillanat alatt levehető. Így lényegében ha távol dolgozok a tokmánytól felrakom, ha pedig csak a kéziszánnal akkor egy ilyen gumilap mint neked. (most van két hajtott alu lapom abban a pozícióban ahol neked a gumilap, az elég jól elvezeti a forgácsot a két gerinc között.

 

Esetleg egy rolós dolog is jó lehet ami a tokmány alatt rögzül és a szekrényre lehet pattintani,  valahogy úgy mint redőnyök mögé berakott lehúzható szúnyogháló. 

https://www.hennlich.hu/termekek/por-es-palyavedo-burkolatok-rolorendszerek-kuelso-es-belso-rugomotorral-217.html

 

Nem tudom amúgy hogy ez a fajta fém pályavédő burkolat mennyire öntartó, kell-e neki valami hogy egybentartsa. Ha kvázi nem esik szét magától akkor egy ilyesmi lehetne még esetleg:

A főorsó tövében egy tekercsrugós huzalos szerkezet van felszerelve. A huzal szabad vége a lemezes pályavédőre van rögzítve. A lemezes pályavédő másik vége a lakatszerkényen rögzítve. A pályavédő olyan szélességű csak amekkora hossz mellett a lakatszerkény elfér a legkülső pozíciójában (bal max).

Egy két mórickarajz:

A lakatszerkény a bal szélső pozícióban, a pályavédő teljesen visszahúzódva, a tekercsrugó a huzalt feltekerte.

 

 

A lakatszekrény valahol középső pozícióban. A pályavédő lemezek teljesen kinyitva, a huzal kezd megfeszülni.

 

 

A lakatszerkény jobb szélső pozícióban van, a pályavédő lemezek teljesen kinyitva csak egy részét fedik a szánszerkezetnek, a huzal lecsévélődött a tekercsrugós szerkezetről.

 

Bocs a felületes rajzokért, talán látható hogy mire gondolok.

Előzmény: Csuhás (43342)
szakmókus Creative Commons License 2021.12.05 0 0 43348

"Ez egy félbehagyott valaminek látszik. Valószínűleg kiesztergáló fejként indulhatott. De készülhet belőle szánra vagy késtartóba fogott gömbesztergáló, vagy..."

 

 E1N-re jól jönne egy gömb esztergáló. Provizórikusan a késszánra helyeztem. Így az oldalán látható olajozó furat is értelmet nyerne. Hogy miként tudnám ezt rezgésmentesen és elfordítható alapra csavarozni  még nem tudom.A neten látható videókon sem mindig szépek az ilyen készülékeken a felületek.

Megpucoltam a tetejét és egy 1 szám került elő. Persze bárki be tud ütni egy számot de ez elég szabályosan van pozicionálva ahhoz hogy házi jellegű lehessen. Bár az átszakadt falu furat a szélén sufninak tűnhet. (lehet átfúrták imbusz csavarhoz?)

 

Bár ritka hogy gömb vagy félgömböt kell készíteni, egy alakos késem van hasonló feladatokra.

Ez aluhoz, műanyaghoz,fához általában megfelel. Más anyagnál már rezonál.

 

Előzmény: Csuhás (43243)
kapitany61 Creative Commons License 2021.12.05 0 0 43347

Üdvözlet!

Tos 18-R esztergához keresek elektromos bekötési rajzot, vagy bármilyen használható dokumentációt ami segíthet az üzembe helyezéshez. Ha valakinek vannak  hozzá géptáblák, az is érdekelne.

A segítséget előre is köszönöm.

szakmókus Creative Commons License 2021.12.05 0 0 43346

A közvetlen forgácstól, egyéb behatástól nekem ez van.

Egy alumínium lemez sétál a szánnal, ami egy szárnyas csavarral van rögzítve. Az apró forgács, törmelék ezen és a késszánon telepedik meg. Ha ügyes vagyok a tálcát le tudom csavarni és a forgácsot el tudom vinni a gép közeléből úgy hogy az nem hullik a gépre. (E1N)

A gépet időnként így is úgy is takarítani kell, pláne időnként frissíteni a szán kenést.

Előzmény: occseb (43340)
TROMF22 Creative Commons License 2021.12.05 0 0 43345
Előzmény: méray88 (43344)
méray88 Creative Commons License 2021.12.05 0 0 43344

Elnézést, lemaradt a kép! 

 

Előzmény: méray88 (43343)
méray88 Creative Commons License 2021.12.05 0 0 43343

Sziasztok! 

 

Keresek olyan régi műhelyszéket, mint ami a képen látható.

 

Lehet kopottas, a lényeg, hogy hiánytalan állapotú legyen. 

 

Akinek esetleg van, kérem jelezze e-mailben! 

 

Köszönöm! 

Csuhás Creative Commons License 2021.12.05 0 0 43342

Az a baj hogy a sima harmonika nem bírja az izzó forgácsot. A fém pedig mindig útban lesz. Nem beszélve arról hogy mekkorát akarsz? Ami takarja az ágyat amikor patronba fogott mütyürt faragsz és akkor is ha az ágy másik végén esztergálsz, mert a kettő együtt nem igazán megy. A forgács egyébként jórészt lehullik, de ezentúl a harmonika redőiben rakódik le és szedi szét a harmonikát. Egyébként is hiába vagy gondos előbb utóbb megnyomod mondjuk egy tokmány cserénél. Nekem viszont bevált egy gumi lap ami két csappal egy mozdulattal felrakható a mozgóbáb menetébe dugva. Ez viszonylag jól véd és kevéssé zavar.

Előzmény: occseb (43340)
jalpar Creative Commons License 2021.12.04 -1 0 43341

Harmónikát anyagból tudsz magadnak csinálni. Nekem van ilyen, egyik képem alapján volt róla pár szó itt a fórumon.

Az ezekkel a baj - főleg a fémmel - hogy sokszor útban van, és akkor le-fel kell szerelgetni.

 

Ha hozzászoksz, hogy mindig tisztán tartod a szánt, ki fog így is szolgálni életed végéig.

Előzmény: occseb (43340)
occseb Creative Commons License 2021.12.04 0 0 43340

Elkezdtem ötletelni hogyan lehetne megoldani az "új" eszterga szánjait a forgácsoktól.

Ilyen pályavédő közelében volt már valaki?

https://www.hennlich.hu/termekek/por-es-palyavedo-burkolatok-fem-palyavedo-burkolatok-218.html

 

A szövetes verzió sem volna rossz, mert azt biztosan kisebb helyre összenyomható.

https://www.hennlich.hu/termekek/por-es-palyavedo-burkolatok-szoevetes-es-lamellas-palyavedo-burkolatok-219.html

 

Valahogy nem találom szimpinek egyik olyan megoldást sem ami a szánról letolja a forgácsot, inkább a gyökerénél fognám meg hogy a pályára ne is kerülhessen forgács.

 

Mik a tapasztalataitok ilyen irányban?

 

 

Jani301 Creative Commons License 2021.12.04 -1 0 43339

Két dolgot tudok elképzelni .

Vagy van egy távtartó cső a két csapágy közt ,illesztett átmérővel .

Vagy a menetes rész van egy másik menettel a tengelyben .

Ennyi tellett tőlem :)

Előzmény: ruzsa janos (43338)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.12.04 0 0 43338

Uraim, ez a szelepszárköszörűm főorsója. a hátsó csapágyat egy Seeger tartotta. az előre van ötlete valakinek, hogyan jöhet le? a fotón látszik, hogy a tengely a tárcsa mögött vékonyabb, mint a menet kívül....

a nagy átmérőjű valami egy por ellen védő "pohár", alatta van a csapágy

 

occseb Creative Commons License 2021.12.04 0 0 43337

Köszi a válaszokat az alátétlemezzel kapcsolatban. 

A "régi" kis esztergán egy "olasz" késtartó van, annál nem kellett játszani lemezekkel a magasságbeállításhoz. Rá is raknám erre de kisebb a betéttartó mint ami az E2N-re való (85x85-ös a kisgépen lévő és 95x95 való az E2N-re.)

 

Én is azt céloznám be elsőkörben hogy ne szendvics legyen a kés alatt, hanem egy, max. két alátétlemezből kihozni. Ha kell marok hozzá majd kis lemezeket amikor összeállításra kerül a marógép.

 

 

occseb Creative Commons License 2021.12.04 0 0 43336

Az eszterga volt a macerásabb (már megint) mint a marógép. 

Az eszterga nagyon elhagyta magát a raklapon. Mivel a padlóra nagyon vigyáztunk, ahhoz képet nem akartam pájszerezni, a raklaphoz képest meg inkább a raklap akart szétjönni mint az eszterga megmozdulni.

Végül azt lett hogy felemeltük oldalról raklapostól addig amíg a két széle alá, ami kilógott a raklapról, két sor 10cm-es hullámtérkővet raktunk. Aztán arra lett ráengedve, raklap ki, géptalpak be, békával megemel, térkövek kivesz, géptalpra ráhelyez.

A marógépet meg tudtuk mozdítani a raklapról, kvázi a raklap mellé álltunk a békával és áthúztuk a békára. Aztán megemel, géplábak be, géplábakra leereszt.

Előzmény: mlas45 (43326)
crosspisti Creative Commons License 2021.12.04 0 1 43335

A vékony betétkés alátétként használva könnyen eltörhet.A puhább lemez alátét használata azt a lehetőséget is adja ,hogy a késtartó csavarok változó nyomatékú meghúzásával kissé lehet korrigálni a kés magasságot.

Előzmény: ruzsa janos (43334)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.12.04 0 0 43334

A lemezalátétekkel az egyik probléma az alakhűség. Erre pl nekem az a megoldásom, hogy ha már 3, esetleg 5 mm kellene, akkor leszúró betétkést teszek be alátétnek, mert az kemény is, meg tényleg síkpárhuzamos. (pl kis méretű belső késnél, ami nem is erre a gépre való, hanem a kisebbikre.)

Előzmény: szakmókus (43333)
szakmókus Creative Commons License 2021.12.04 0 2 43333

Bármilyen vastagságú lemezek jók, inkább az a cél hogy minél kevesebb alátét legyen a kés alatt.

Egy 10 rétegű "zserbó" a kés alatt, már a rugalmassága miatt igencsak problémás lehet. És ugyebár a kés felett is illik lemezt rakni...   Van hogy bármekkora alátét alkalmazása esetén is a tengely vonal alatt van a kés éle.Ekkor szükség esetén a késtartó alá is lehet rakni hosszabb alátéteket persze duplán a felfekvés miatt.

 

A karosszéria elemből vágott csík elég vékony és acélos.

Előzmény: occseb (43325)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.12.03 -1 1 43332

Én úgy láttam az esztergályosoktól, hogy tudták fejből hogy milyen vastag kell, és csak kés+ lemez, tolómérő és kész. Én is trafólemezekkel, vagy sima laposvasakkal korrigálok.

Előzmény: Sunny65 (43328)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.12.03 0 0 43331

Én pl pántoló szalagból darabolom .

Előzmény: occseb (43325)
rferi Creative Commons License 2021.12.03 -1 1 43330

Az én környezetemben annó a trafólemezek játszottak. kb 0,3mm vastagok, elég jól be lehet velük játszani.

 

Előzmény: Sunny65 (43328)
default6 Creative Commons License 2021.12.03 0 1 43329

Nem tudom már hany ilyen esztergályos  csoportban lattam, hogy rosszabbak mint a ribancok. Fúrkalnak (egymást), az admin uralkodni próbál, információ nulla.

Előzmény: mlas45 (43323)
Sunny65 Creative Commons License 2021.12.03 0 0 43328

Ha majd veszel spéci késtartót akkor egyszerűbb lesz.

De simán el lehet lenni a gyári késtartóval is. Különféle vastag lemezek stb, késmagasság valahová feljelölve, vagy vannak egyéb praktikák, Csuhástól is láthatsz ilyet.

Én pl. simán elvagyok a gyári késtartóval, a késeket a lemezével együtt veszem ki és ennyi, Persze ha módosítani szükséges, kell egy doboz különféle alátétlemez és seperc kész. Nem feltétlenül kell túlgondolni.:-)

Előzmény: occseb (43325)
Jani301 Creative Commons License 2021.12.03 -1 1 43327

Pájszer , vascső , keményfa alátétek .

Át kell tenni vascsőre , és oldalanként kivenni a csöveket ,ez semmi súly !

De ha van zsiráf annak sem súly igazán .

De beugrott ott azért vigyázni kell a padlóra is .

Akkor flasencug állvány vagy zsiráf ,ezekre úgyis szükség lesz előbb utóbb .

 

Előzmény: mlas45 (43326)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.03 0 0 43326

Hogy vetted ki alóluk a raklapot? Lehet, ez itt sokaknak egyértelmű, de nekem pl. gőzöm sincs, hogy fognék hozzá beltérben egy 5-600 kilós gép megemelésének...

Előzmény: occseb (43325)
occseb Creative Commons License 2021.12.03 0 0 43325

Megvolt az első esztergálás az E2N-el. A marógép lábait készítettem el. Mivel a kalsszik 4 késes késtartó van rajta (még) ezért játszani kell a késmagassággal. Egy 3mm-es laposvasból vágtam a kés alá lemezt. Amúgy ezt miből illik készíteni?

crosspisti Creative Commons License 2021.12.03 -2 0 43324

Nem erre gondoltam,a másikra amit írtam,amelynek tagja az itt is ismert Leisli (Schellenberger László is).

Előzmény: Gaborkik (43322)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.03 0 0 43323

Igen, törölték, közben kinyomoztam, be is jelentkeztem az újba. 

Gaborkik Creative Commons License 2021.12.03 0 0 43322

Összevesztek és törölték. Ez lett a folytatása, de átnevezték, mert a gyerekes vitát itt is újra kezdték a "mindentudó szakik":https://www.facebook.com/groups/728983004685003

Előzmény: mlas45 (43317)
crosspisti Creative Commons License 2021.12.03 -1 1 43321

Én is tagja voltam annak a csoportnak,de megszűnt,valamilyen nézeteltérés alakult ki a tagok közt,és ez végett a gazda megszüntette.Gyorsan alakult egy másik új csoport,trükkös forgácsolók csoportja,a magja már itt van,be lehet lépni.

Előzmény: mlas45 (43317)
Feri948 Creative Commons License 2021.12.02 0 0 43320

Pár napja még láttam azt a csoportot.

Előzmény: mlas45 (43317)
CNC guru Creative Commons License 2021.12.02 0 0 43319

Tudom miről beszélsz, szerintem törölték.

Előzmény: mlas45 (43317)
rferi Creative Commons License 2021.12.02 -1 1 43318

Olyan csoport nincs, amit írsz.

Olyan esetleg?

Amatőr és profi esztergályosok csoportja

 

Mostanában a FB a csoportokkal elkezdett hivatalból szórakozni. Nem lehet, hogy a tiedé is áldozatul esett?

Előzmény: mlas45 (43317)
mlas45 Creative Commons License 2021.12.02 0 0 43317

Ha valaki ismeri... 

Van (volt?) a féccbukon egy csoport, valami "trükkös esztergályosok" vagy valami ilyesmi címe... én abban tag voltam, gyakran olvasgattam, hogy miket csinálnak a szakik - de most eltűnt az egész csoport a listámból...

Mi történhetett? Nem hinném, hogy kitiltottak, hisz hozzá sem szóltam semmihez - vagy épp az a baj?

Jani301 Creative Commons License 2021.12.02 0 0 43316

Ennyi infó után gondolom mindenki fúrót köszörül !

Azért ez a nagy csend :)

 

Előzmény: jalpar (43315)
jalpar Creative Commons License 2021.11.30 -3 0 43315

Még egy fontos dolog kimaradt:

 

,,Egyebet nem tudok elmondani... :)''

 

...kérem kapcsolja ki!

 

:)

Előzmény: vaskukac (43313)
vaskukac Creative Commons License 2021.11.30 0 0 43314

Pontosabban a 43295-ben.

Előzmény: vaskukac (43313)
vaskukac Creative Commons License 2021.11.30 0 0 43313

Ja, és a keresztélezés kimaradt. A legutolsó képen síklappal történt keresztélezés látható.

Előzmény: vaskukac (43312)
vaskukac Creative Commons License 2021.11.30 0 0 43312

Csigafúró hátszög kérdéshez néhány kiegészítést tennék:

 

síklap, vagy több síklap, henger: állandó hátszög

kúp, csavarfelület: változó hátszög, ezért használjuk (A 3D mellé némi ábrázoló geometria nem árt.)

 

Több hátfelülettel élezett fúrónál lehet a fentieket párosítani.

A főél se mindig egy egyenes, állhat több szakaszból, és a legkisebb fogásban lévő hossz miatt egyenes. (Meg még van pár szempont...)

 

A bemutatott síklapokkal élezett fúró élezése persze elkészíthető, használható, csak nem minden esetben lesz túl tartós, és nagy előtoló erőt igényel. Ettől viszont még a Kollégának igaza van az elméleti oldalt illetően, az az áthatás - a fúró keresztmetszetétől függően - kisebb-nagyobb mértékben úgy jön ki ahogy bemutatta.

 

A csavartfelületű élezésnek a könnyű üzemviszonyok között nincs érezhető hatása. (A keresztél felől fekvő csúcsú kúppal itt közel egyenértékű.)

 

Egyebet nem tudok elmondani... :)

 

ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.30 0 0 43311

"Azért nem, mert valójában nem a hátszög, hanem a "működő hátszög" számít. ...... amit meg a csavart felületű hátlap közelít meg a legjobban."

Nnna, nekem azt hiszem, ez a mondatod adta meg a magyarázatot. 

Ha a fúró a furatban előtolás nélkül forog, az ugye egy kúpot hoz létre. Ha folyamatos előtolással használom, akkor meg egy csavart felületet, és a hátszögnek, pontosabban a csavart "hátfelületnek" minimum akkora emelkedése kell, hogy legyen, mint amit az előtolás létrehoz - másképp nem tud behatolni az anyagba. Legyen mondjuk 2x vagy 4x annyi a csavarfelület emelkedése, mint az ajánlott előtolás. Igenám, de az ajánlott előtolás az átmérővel változik, úgy találtam, hogy kb az átmérő 1/50-1/100-ad része.  Vagyis akkor ha egy ilyen csavart felület mentén működő élezést akarunk, akkor a készüléknek különböző emelkedést adó "betétei" kell hogy legyenek.

Előzmény: jalpar (43292)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.30 0 0 43310

lásd ezt a hozzászólást, lentebb: 43250 (MUM.21)

Előzmény: Csuhás (43294)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.29 0 1 43309

nekem is századmilliméter pontossággal ír ki eredményt.

Na azt ugyan nem :)
Legfeljebb századmilliméter felbontással. De attól még szeretjük, nekem is van ilyenem.

Előzmény: ipari forradalmár (43287)
jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -2 0 43308

Megnéztem most rendes monitoron a képeket (nézd meg te is!) és ez NEM a Tormek (én nem is Tormex) élezés.

 

A Tormeknél a második hátlap is egy teljes sík. A fényképen látható fúrón a második élszalag pedig csak a középvonalig van beköszörülve, emiatt a keresztél nem egy él, hanem két fogszerű valami.

Nekem nem annyira bizalomgerjesző ez a kialakítás.

Előzmény: rferi (43298)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.29 0 1 43307

Lemezre köszörült fúró ...

1980 után legalább 10 évet dolgoztam villamos kapcsolószekrény gyártásban .

A 2 milis mezősszekrény ajtókra és lemezszekrény ajtókra , kábel bekötés fedelekre készültek furatok .

Átmérő 38 militól lefele 16 milig használtunk lemezre köszörült csigafúrőkat .

Kis oszlopos (FO 15 ) fúrógépen . Ami nem fért alá ott körvágó kézifúrógéppel - Helyszínen lemezfúró is nagyobb kézifúrógéppel ,de a 38 mili azért már kézzel nem sűrűn .

Nekem szokott sikerülni a köszörülése , abban az időben pláne .

Később már megjelentek a hidraulikus , bélyeggel lyukasztó gépek , de oszlopos gépen a fúró jóval termelékenyebb .

Van egy lépcsősfúró készletem de valahogy az az érzésem az addig jó míg a dobozában van ,sosem használtam .

A hátraköszörülés szöge ,az csak annyi hogy megpróbáltam megosztani egy általam tapasztalt dolgot .

Előzmény: szakmókus (43304)
szakmókus Creative Commons License 2021.11.29 0 1 43306

Ha már fúrunk... A Parkside gép múltkor kapott új talpat. A következő lépés a motor csere lett. A 1~ 500W (???) le lett váltva 3~ 350W-ra. Így kapott egy 1/3 fázisú frekvenciaváltót. Vége az ékszíj pakolászásnak. A fedél végállás és az eredeti gombok megmaradtak, a kapcsolója egy relét húz meg ami a frekiváltót indítja/állítja egy külön dobozban. 

Sokkal erősebb lett, kissé farnehéz az új motorral, de nem borult még hanyatt. 

Legközelebb az orsóház öntvénye lesz cserélve...  :) 

jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -2 1 43305

,,Tormek (nem TORMEX!)''

 

Jogos a kritika, de nekem igazolásom vam, mert diszgráfiás vagyok. Egyébként visszanéztem, és volt olyan is, amikor eltaláltam, hogyan kell írni.

Előzmény: rferi (43298)
szakmókus Creative Commons License 2021.11.29 0 1 43304

"Lemezhez én lemezre köszörült fúrót..."

 

Rendszerint a villamos iparban a szerelőlap lemeze jön szóba ami 1-3mm közötti acél lemez általában.Vagy lemez szekrények burkolatai. 

Oda nem biztos hogy megfelelő. Ráadásul ha megpróbáltam olyat készíteni nem igazán sikerült.Fúrók 3.5-13mm-ig, afölött csavaros lemezlyukasztó készlet. Vékony lemezhez 0.5mm alatt inkább a lépcsős fúrókat használom. A kopottakkal sorjázok vagy "kalibrálok".

Zártszelvények,stb nem igen van. 

 

"Ez esetben az is lehet hogy kicsit nagy a hátraköszörülés szöge ."

 

Nem tartom kizártnak, nem sablonhoz köszörülök. Elsősorban a keresztélre koncentrálok az minél rövidebb legyen a két vágóél között. A további geometria attól függ milyen anyaghoz használom.

A vörösréz sín fúrásához a csúcsszög kissé laposabb hogy ne szoruljon be.Túl lapos sem lehet mert akkor "korcsolyázik". 

Szóval tapasztalati úton köszörülök, nem tudományosan. Az ötleteléshez nincs megfelelő köszörűm.

Egy felszabályozott palástú kőnek mindig örülök.

 

 

Előzmény: Jani301 (43301)
ipari forradalmár Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43303

Köszönöm rferi! Ez már olyan válasz volt, amiből tudtam tanulni. (De szerintem mások is.)

 

Köszi megint!

 

(Egyébként erre az élezésre én esküszöm.)

Előzmény: rferi (43298)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.29 -1 1 43302

Csigafúrónál a síklapú vágóél hátraköszörülés gyengébb teherbírású élet ad , kevesebb hőt is ad át az anyagnak . 

De ettől még működik .

Az ötvenes években kicsit más anyagból lehettek a csigafúrók is , jól jöhetett  az a kúpban hátraköszörülésből adódó többlet éltartam .

Na de ez az én véleményem ,rémlik valami hasonlót akár még tanulhattam is erről .

Nyugodtan kritizálhattok ,megfelelő érvekkel alátámasztva , nem zavar ha esetleg tévedtem volna .

Jani301 Creative Commons License 2021.11.29 -1 1 43301

Mások arra panaszkodnak hogy az általam élezett fúrók nagyon harapnak és így hamar élüket vesztik, kipattognak.... Én azt tapasztaltam hogy nem tudják az előtolást és a forgácsolási sebességet kontrollálni.  

 

Ez esetben az is lehet hogy kicsit nagy a hátraköszörülés szöge . 

 

Lemezhez én lemezre köszörült fúrót használnék , hasonlóan dolgozik mint a körvágó ,és elő kell fúrni neki kis fúróval .

Egy pár száz darabos tételnél elég furcsán nézne ki a papírozás ,még ha szükséghelyzetben egyébként működik is .

Előzmény: szakmókus (43299)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43300

43295 ben a képek érdekesek .

Elsőre azt hittem a kétlapú élezés . 

De jobban megnézve  simán a csavarvonalú kúpban hátraköszörültnek tűnik , a kétlapú lélek könnyítésével kombinálva , ha jól látom .

szakmókus Creative Commons License 2021.11.29 0 2 43299

Ma pont hasonlót akartam lefotózni a Milwaukee készletemből,csak nem sikerült ilyen éles képet készítenem.

Ilyet ha kézből kell majd újra köszörülnöm, biztosan megjelenik a hagyományos kereszt él. Jó kövön elég jól sikerülnek az élezéseim. Mások arra panaszkodnak hogy az általam élezett fúrók nagyon harapnak és így hamar élüket vesztik, kipattognak.... Én azt tapasztaltam hogy nem tudják az előtolást és a forgácsolási sebességet kontrollálni.  

 

Számomra a jól köszörült fúró bizonyítéka a megjelenő két egyforma hosszú folyamatos forgács.

Néha az ilyen forgács túlnő a határain ilyenkor csapong majd fel akar tekeredni a fúróra. 

Emiatt többször ki kell emelni a fúrót a furatból.

Lemezszerű anyagokra pedig bevált az ezen fórumon említett papír a fúró és munkadarab közé.

Így nincs 3-5 szögű furat, nem akad el nem pattog ki a vágóél végén az élszalag.

Előzmény: ipari forradalmár (43295)
rferi Creative Commons License 2021.11.29 -2 1 43298

Ez a már említett Tormek (nem TORMEX!) féle élezés

 

https://www.tormek.com/international/en/grinding-jigs/dbs-22-drill-bit-sharpening-attachment/

 

 

Előzmény: ipari forradalmár (43295)
rferi Creative Commons License 2021.11.29 -2 2 43297

Egy fordulatra le kéne számolni azt, amit említesz, és egy régebbi átlagost.

Amikor a nyákfúró hatvanezret pörög, és a 2mm vastag panelt tizedmásodperc alatt lövi át, akkor még mindig csak 0,02mm/ fordulat az előtolás.

Előzmény: CNC guru (43296)
CNC guru Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43296

A világ afelé halad, hogy - keményfém fúrókkal - nagy fordulaton kis előtolással fúrnak;

 

Háááát... a nagy fordulattal egyetértek, de ott olyan előtolások vannak, hogy kétszer is elolvastam az adatlapot, hogy egyszer elhiggyem.

Előzmény: jalpar (43292)
ipari forradalmár Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43295

Erről írjál valami okosat. (Több ilyen élű fúrót vettem - nem olcsón - de nem ismerem a hozzáillő tudományt.)

 

Előzmény: jalpar (43293)
Csuhás Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43294

A csavarfelületen élező gépről van valakinek tapasztalata? Tervezem egy ilyen építését , mert úgy gondolom fúrón kívül, lépcsős fúrót, kúpos süllyesztőt, de akár ujjmarót is lehetne vele egyszerűen élezni.

jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -2 0 43293

"Eközben a hátszög pedig éppen ellenkezőleg, a kerületen a legkisebb, és befelé nő."

 

Néha igen (csavart felület), néha nem (kúp, henger, sík), Az utóbbiakban állandó.

Előzmény: rferi (43291)
jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -2 0 43292

"én legalább továbbra is úgy hiszem, az a cél, hogy az összes átmérőn kb ugyanaz a hátszög kellene létrejöjjön - erre meg a kúpos élezés lenne a legjobb technikai kompromisszum."

 

1. A kúpos, a hengeres és a sík hátlap esetén is teljesül, hogy a hátszög az él összes pontján egyforma. A csavart felület esetén nem: ott középről kifele haladva csökken a hátszög, de

 

2. nem is az egyforma hátszög a kívánatos.

 

Azért nem, mert valójában nem a hátszög, hanem a "működő hátszög" számít. Ez azt jelenti, hogy forgácsoláskor a szerszám valamekkora szögben hatol befele az anyagba, és ez csökkenti az él mögötti szabad teret (azaz "működő hátszög"="hátszög"-"behatolási szög") - ezért kell nagyobb előtoláshoz nagyobb hátszög. Viszont a furat közepe fele haladva a forgácsolási sebesség csökken, az előtolás/fordulat viszont állandó, ezért ott a behatolási szög is nagyobb, ergo a közép fele növekvő hátszög az ideális, amit meg a csavart felületű hátlap közelít meg a legjobban.

Ez a jelenség akkor számottevő, ha nagy az előtolás. A világ afelé halad, hogy - keményfém fúrókkal - nagy fordulaton kis előtolással fúrnak; ott ez az egész elhanyagolható.

 

Végezetül még azt kell hozzátenni, hogy a fúró az összes forgácsoló szerszám közül a legkevésbé optimális működésű jószág, az ideális feltételek eleve csak igen erős kompromisszumokkal teljesíthetők.

 

Előzmény: ruzsa janos (43284)
rferi Creative Commons License 2021.11.29 -2 0 43291

"én legalább továbbra is úgy hiszem, az a cél, hogy az összes átmérőn kb ugyanaz a hátszög kellene létrejöjjön"

 

No, tovább olvastam a könyvet, és ez nem fog létrejönni. Se a hátszög, se a homlokszög nem állandó a csigafúró élén a különböző átmérőkön.

Folyamatosan változik, ahogy haladunk kívülről befelé.

A homlokszög a szélén a legnagyobb, és a léleknél majdnem nulla. Eközben a hátszög pedig éppen ellenkezőleg, a kerületen a legkisebb, és befelé nő.

Előzmény: ruzsa janos (43284)
ipari forradalmár Creative Commons License 2021.11.29 0 2 43290

Bocsánatot kérek. Kicsit hazudtam az előbb. Én azt a vacakot használom, ami a képen a legfelső és a gombelemtartó fészke egy zsugorcsővel van pótolva, mivel (valószínűleg) az eredeti burkolat leugrott róla, majd én véletlenül rátapostam és szintén véletlenül a porszívó begyűjtötte. Azonban ehhez vagyok hozzáidomulva és talán ez van hozzám idomulva. Ragaszkodunk egymáshoz.

 

Én azonban furatméréskor nem bízom meg benne, de ezt is csak halkan mondom, nehogy meghallja.

 

Előzmény: toothgaabor (43285)
rferi Creative Commons License 2021.11.29 -2 1 43289

Tőlük van a könyvvágógépem....

Ez az Ernst Krause & Co. werkzeugmaschinen gmbh valójában

Előzmény: mlas45 (43280)
szakmókus Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43288

Kíváncsivá tettél de sajnos nem tudom megtekinteni. 

Előzmény: occseb (43261)
ipari forradalmár Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43287

Köszönöm. Én is éppen ilyen tolómérőt használok, nekem is századmilliméter pontossággal ír ki eredményt.

 

Előzmény: toothgaabor (43285)
toothgaabor Creative Commons License 2021.11.29 -5 1 43286

Ismét sikerült bizonyítanod emberi nagyságod, az elmélet nagyon fontos!

Egyszerűen kivitelezhető, akár kézből is, bárki számára egyszerűen kivitelezhető fúróköszörülést mutattam. Én meg tudom akár a nagykönyvben leírt módon is, kézből, köszörűgépen, és nem mindenféle segédeszközzel élezni a csigafúrót. Már közel 30 éve. Sőt az esztergakéseket is kézből köszörülöm meg. Viszont nagyon sok mindent nem tudok, még. Sok mindent nem is akarok már tudni. Bizonyítani meg semmit, főleg neked. Sajnos nem tudom úgy lefotózni, hogy látszódjon, az általad megrajzolt "szuperfúró", valamint az általam köszörült csigafúró között lévő nem kevés különbség. Munkához hatékony eszköz kell, az orrunkat ha viszket nem a seggünkön keresztül vakarjuk meg. További jó oktatást, nézzetek sok jutubot, és ne adjátok fel az álmaitokat!

Előzmény: jalpar (43282)
toothgaabor Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43285

Egyszerű méréshez egyszerű tolómérőt. Természetesen eredeti, nem ali-s. Ahol mikró kell ott mikróval, vagy furat into-val. 

Előzmény: ipari forradalmár (43278)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43284

Nem egészen mindegy.

Nyilván költői kérdés volt :) 

ha a kúp csúcsa az éllel átellenes oldalon van, akkor jobban viselkedik a szóbanforgó visszakunkorodást tekintve

Na igen, mert ebben az esetben a külső élen nagyobb az elhajlás a körbeforgatott vágóél által leírt kúptól (mondjuk a fúró tengelyével párhuzamosan mérve) - én legalább továbbra is úgy hiszem, az a cél, hogy az összes átmérőn kb ugyanaz a hátszög kellene létrejöjjön - erre meg a kúpos élezés lenne a legjobb technikai kompromisszum.

Előzmény: jalpar (43283)
jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -2 0 43283

,,Ebben az a furcsa, hogy ha elfogadjuk, hogy a kúp csúcsa lehet a vágóélnek az egyik oldalán is, mint ezen a rajzon, meg a másik oldalán is, mint a korábbin, akkor tulajdonképpen tényleg lehet párhuzamos is vele, és akkor ugye nem kúpra köszörüljük, hanem hengerre (amit Alpár szintén írt, mint lehetőséget)''

 

Pontosan.

 

,,- vagyis ezek szerint mindegy, hogy egyik, másik kúp, vagy henger - a lényeg, hogy ne sík legyen??"

 

Nem egészen mindegy. Most levettem a polcról a ,,Forgácsoló szerszámok" c. könyvet (Kordoss József, Dr Fazakas Balázs, Hornyik László, Tankönyvkiadó, 1965, Nehézipari Műszaki Egyetem, Miskolc)

és az azt írja (és szép diagramokkal illusztálja), hogy ha a kúp csúcsa az éllel átellenes oldalon van, akkor jobban viselkedik a szóbanforgó visszakunkorodást tekintve. A hengeres pedig a kettő között van.

A hengeres kialakításról azt írja, hogy ritkán használják.

Hogy a másik fajta kúpnak mi az előnye, arról nem nyilatkozik, pedig valószínűleg használatos, mert még a szokványos kúpszöget is megadja.

 

Előzmény: ruzsa janos (43276)
jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -2 0 43282

,,Látható, hogy a keresztél sokkal szélesebb lett (a lélek ugyanolyan széles, de a keresztél a lélekkel nagyobb szöget zár be).''

 

Ha már itt tartunk, sokan nem tudják, hogyan kell ellenőrizni a csigafúró hátszögét. Pedig egy fontos, különösen, ha kézből élezünk egy fúrót. A trükk az, hogy nem oldalról kell nézni a fúrót, hanem szemből. Ugyanis a keresztél szöge szépen mutatja a hátszöget.

Ha a keresztél merőleges a főélre, akkor 0° a hátszög - ez a fúró nem fog fúrni:

Ha így néz ki a keresztél, akkor 12° a hátszög - egy szokásos fúró:

Ez pedig toothgaabor-féle szuperfúró, 35°-os hátszöggel:

blbl

 

Előzmény: jalpar (43281)
jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -3 0 43281

,,A lényeg, hogy vagy  az elkészített rajz rossz,''

vagy te beszélsz össze vissza,

,,vagy az elméleted''

ez nem az én elméletem, hanem minden rendes egyetemi forgácsoló szerszámokról szóló könyvben le van írva.

,,de szemléltetésképp köszörültem egyenes síkkal egy 6.5mm-es fúrót.''

Hogy megcsináltad, mert a te fúródon is szépen látszik a visszakunkorodás. Az hogy ennek mekkora a mértéke, illetve, hogy felér-e a vágóél szintjéig, attól függ, hogy mekkora a hátszög, mekkora a csúcsszög és mekkora a vágóél szélessége a forgácskivezető horonyhoz képest.

Ahogy ruzsa janos rámutatott, a te fúródon nagyon széles a keresztél. Ez azt mutatja, hogy nagyon nagy a hátszög.

Szemléltetésképpen, itt az előző képemen levő fúró pont szemből. Ez egy szokványos paraméterekkel rendelkező fúró, a csúcsszög 118°, a hátszög 12°:

Látszik, hogy a hátlap vége sokkal feljebb van, mint a vágóél. Ezzel egyáltalán nem lehet fúrni.

Ha most felemelem a hátszöget 35°-ra, minden más paraméter változatlan. Ekkor valami olyasmit kapok, mint a te fúród:

Látható, hogy a keresztél sokkal szélesebb lett (a lélek ugyanolyan széles, de a keresztél a lélekkel nagyobb szöget zár be).

A hátlap vége most már az él alatt van.

Ezzel lehet fúrni, de korántsem ideális, mert

1. Kicsi az ékszög, következésképpen gyenge az él

2. Ilyen nagy hátszög nagy fogásmélységre lenne jó (egy ilyen fúró szinte húzza be magát az anyagba), viszont akkor meg mégiscsak fel fog ütközni a hátlap vége.

A teljesség kedvéért itt a másodlagos hátlap esete (TORMEX), a fő hátszög 12°, a másodlagos 35°:

Itt a hátszög ideális viszonyokat biztosít, és a hátlap vége is jó helyen van, szépen biztosítja a 12° hátszöghöz szükséges szabad távolságot.

,,Régi mondás, a tett halála a beszéd... ki kell próbálni. Ezt az élezést olyan embertől tanultam, aki az 40-es években tanulta a mestereitől.''

Erről meg valamiért ez a párbeszéd jut az eszembe:

- Milyen messze ide a falu?

- Légvonalban 6km, de én tudok egy rövidebb utat.

Előzmény: toothgaabor (43272)
mlas45 Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43280

Kaptam egy gépet, ki akarták dobni... :(

Szeretném kb. eredetihez hasonló állapotba hozni, de nem találok róla semmit... 100 éves valszeg megvan... van ötlet, hol keressek utána, hogy kb. hogyan nézett ki? mert ez már át van buherálva... persze nyilván nem lehet teljesen restaurálni, de kb. valamennyire - mert még használni is szeretném :))

 

ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43279

megírtam, köszönöm!

Előzmény: toothgaabor (43277)
ipari forradalmár Creative Commons License 2021.11.29 -1 2 43278

Mivel mérted a 6,58mm-es furatot? Nekem mindig gond furatot pontosan mérni.

 

Ha megtennéd a kedvemért, hogy a mérőeszközödről írsz pár szót és ami még jobb lenne, (nem netről leszedett), hanem magad által készített képet is mutatnál róla.

 

Nekem sokat segítene. Köszönöm!

Előzmény: toothgaabor (43277)
toothgaabor Creative Commons License 2021.11.29 -2 1 43277

Megadod a címed szívesen elküldöm, neked adom ajándékba. Fúrtam vele, csak hogy mérhető legyen a "jósága", 6.58mm furatot fúrt, pontozás, előfúrás nélkül, s355 acélba, nem folyó forgáccsal. Tűrt furatot meg nem csigafúróval készítünk. Régi mondás, a tett halála a beszéd... ki kell próbálni. Ezt az élezést olyan embertől tanultam, aki az 40-es években tanulta a mestereitől. A vágóél formáját befolyásolja a forgácsterelő horony kialakítása. Ez gyártmányonként változhat, és változik is. A mostani precíziósan köszörült fúróknál már gyakorlatilag mindent az idealizált feltételeknek megfelelően lehet alakítani, de ez nem mindig volt így. 

Előzmény: ruzsa janos (43275)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43276

Ebben az a furcsa, hogy ha elfogadjuk, hogy a kúp csúcsa lehet a vágóélnek az egyik oldalán is, mint ezen a rajzon, meg a másik oldalán is, mint a korábbin, akkor tulajdonképpen tényleg lehet párhuzamos is vele, és akkor ugye nem kúpra köszörüljük, hanem hengerre (amit Alpár szintén írt, mint lehetőséget)- vagyis ezek szerint mindegy, hogy egyik, másik kúp, vagy henger - a lényeg, hogy ne sík legyen??

Előzmény: rferi (43271)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43275

Azért elég érdekesen néz ki. A fotó alapján akkora a keresztvágóéle, mint az átmérő negyede. A vágóéle meg konkrétan sarló alakú. Értem én, hogy ezzel megoldódott, hogy nem kaparja a furat kúpos fenekét, de így fotón nem túl meggyőző. 

Előzmény: toothgaabor (43273)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.29 -1 1 43274

Jók ezek az ábrák !

 

Feltehetnéd a Hobby Cnc-re , sokan akarnának géppel élezni .

Előzmény: rferi (43270)
toothgaabor Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43273

Előzmény: toothgaabor (43272)
toothgaabor Creative Commons License 2021.11.29 -1 1 43272

"A lényeg, hogy a fúrónál, ha sík a hátlap (vagy túl kicsi szögű kúp), akkor a palástfelülettel való metszéspont olyannyira visszakunkorodik, hogy már a vágóélnél magasabban lesz."

 

A lényeg, hogy vagy  az elkészített rajz rossz, vagy az elméleted, de szemléltetésképp köszörültem egyenes síkkal egy 6.5mm-es fúrót. Szó nincs az általad szemléltetett problémáról, csak a megfelelő beállítás fontos. Ez az egyik legegyszerűbb, legkönnyebben elkészíthető fúró köszörülés, és jól használható. Akár kézből is könnyen elkészíthető. Az egyetlen fontos tényező, hogy a hátfelület a fővágóéleket összekötő piros vonal alatt "folyamatos" esést adjon.

Előzmény: jalpar (43256)
rferi Creative Commons License 2021.11.29 -2 0 43271

Illetve:

Előzmény: rferi (43270)
rferi Creative Commons License 2021.11.29 -2 1 43270

Éppen dolgozom az 1956-os Szerszámélezés c. könyvön, és a fúróélezésnél azt mondja, hogy alapvetően kétféle élezési metódus van (volt akkor):

A kúpfelületen és a csavarfelületen köszörülős.

Képek:

Gyula65 Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43269

Ezért van kitalálva a hátraeszterga!

Üdv!

Előzmény: rferi (43268)
rferi Creative Commons License 2021.11.29 -2 1 43268

Egy profilmarónál, ha a hátoldalt is köszörülnénk, akkor a profil alakja is jó eséllyel eltorzulna szerintem.

Emiatt sem gondolom, hogy ott a hátlapot köszörülik.

Nem?

Előzmény: Jani301 (43267)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43267

Profilmaró , arra gondoltam hagy a mart profil jobban torzul élezés után a martfogú marónál .

Pont a síklappal kialakított hátszög miatt .

Előzmény: ruzsa janos (43265)
rferi Creative Commons License 2021.11.29 -2 1 43266

Ezeket a linkeket nem lehet elérni.

Szerintem valami FB csoport tagja vagy, és onnan linkeltél, de a csoport meg zárt.

Ha nem tagja valaki a csoportnak, nem látja, amit linkeltél!

Előzmény: occseb (43261)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43265

Amit írsz az a martfogú profilmaróknál fordul inkább elő .

Ott pedig, szerintem a hátszög az, amit a maró eredeti geometriája határoz meg, annak kell állandónak maradnia, ezért azt utólag nem módosítjuk, amit élezéskor köszörülnek, az kizárólag a homlokfelület, ami a homlokszöget adja.

A fúrónál pont fordítva van: a spirálisan mart/köszörült horony adja a homlokszöget (a csúcsszöggel együtt - ezt könnyű előállítani, akár kézből is), a hátszöget meg a hátraköszörülés, vagy éppen síkfelületre köszörülés - na ez az, amit nehéz.

Előzmény: Jani301 (43259)
jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43264

,,Kipróbáltam ezt a kétlapú fúróélezést . Ugyan nem én köszörültem hanem vettem , azt hiszem 3,2 , es így köszörült csigafúrót , Pontozás nélkül gond nélkül lehet vele pontos helyen kezdeni a fúrást ."

 

Pontatlanul fogalmaztam: lehet, hogy tényleg jobb a pozíciótartása ennek a fúrónak, de én nem tapasztalom, mert mindig előfúrom a furatot központfúróval. Megtehetem, mert heti 2 lukat fúrok átlagban. Annak, aki napi 200-at fúr, biztos nagy könnyebbség, ha direktben lehet fúrni.

 

Síklapok:

Sík felületekkel minden (konvex) felület szépen közelíthető. Hosszadalmasabb egyenként megköszörülni a lapokat, mint egy menetben kialakítani egy ívelt felületet, de nem kell hozzá speciális eszköz (vagy biztos kéz és jó szemmérték).

Fúrók esetén a két lappal való közelítés teljesen kielégítő.

 

Egyébként a síklapokkal való köszörülés szerintem még esztétikusabb is, professzionálisabb tűnik (persze nem az). Pl. itt van ez a belső élletörő kés aláköszörülése, az egyes lapok 15°-okkal meredekebbek az előzőknél:

 

 

 

Előzmény: Jani301 (43254)
51CrV4 Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43263

persze a kép lemaradt :D

Előzmény: 51CrV4 (43262)
51CrV4 Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43262

Esetleg ebböl a listábol valamelyik, a (bekeretezéssel ne törödj)

Előzmény: occseb (43244)
occseb Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43261
Előzmény: szakmókus (43241)
jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43260

"Ok, de nem tudok olyan hátlapot köszörülni, ami most ugyan jó, de ha elkezdem fogyasztani az élt, mert elkopott, akkor nem tudom a hátlapot kialakítani, mert az előző élezéskor elfogyott valahonnan az anyag?

Például ez a két síkból álló hátlap nem olyan, ahol esélyes ez?"

 

Nem, és ez soha nem is szokott baj lenni. A baj abból szokott lenni, hogy

1. élezéskor az él helye megváltozik, pl. az átmérő csökken élezéskor.

2. maga az él mindig 2 felület metszete, és ha az egyiket köszörüljük, akkor az él formája megváltozhat.

3. egy keskeny élszalag elfogyhat, ha nem azt, hanem a másik felületet élezzük.

Előzmény: rferi (43258)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43259

Nem !

Amit írsz az a martfogú profilmaróknál fordul inkább elő .

Előzmény: rferi (43258)
rferi Creative Commons License 2021.11.29 -2 0 43258

,,Gondolom annak a feltételnek kéne megfeleljen, hogy amikor kopik a fúró, és az élt köszörüljük, ezáltal fogyasztjuk a fúró hosszát, akkor a hátraköszörült felület megtartsa ugyanazokat a szögeket, amik ideálisak.''

 

Itt ez nem számít, mert a hátlapot úgyis teljesen újraköszörülöd.

 

Ok, de nem tudok olyan hátlapot köszörülni, ami most ugyan jó, de ha elkezdem fogyasztani az élt, mert elkopott, akkor nem tudom a hátlapot kialakítani, mert az előző élezéskor elfogyott valahonnan az anyag?

Például ez a két síkból álló hátlap nem olyan, ahol esélyes ez?

Előzmény: jalpar (43257)
jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43257

,,Gondolom annak a feltételnek kéne megfeleljen, hogy amikor kopik a fúró, és az élt köszörüljük, ezáltal fogyasztjuk a fúró hosszát, akkor a hátraköszörült felület megtartsa ugyanazokat a szögeket, amik ideálisak.''

 

Itt ez nem számít, mert a hátlapot úgyis teljesen újraköszörülöd.

Ilyesmire a spirál kialakításánál kell figyelni (a gyárban): milyen geometriájú legyen a beköszörülés, hogy - miután a hátlapot ráköszörülöd - egyenes legyen a vágóél? Sokkal bonyolultabb forma kell ehhez mint azt az ember gondolná.

Az nem tudom, mi szükség van arra, hogy egyenes legyen a vágóél, de a fúrók valamiért ilyenek szoktak lenni.

 

,,Másik követelmény gondolom az lenne, hogy a fúró élszögei, így a hátszög is azonos legyen az él hosszán?"

 

Nem, ez az "egyik" (a legfontosabb) követelmény. A másik az, hogy a hátlap csak a vágóélnél érjen hozzá az munkadarabhoz (megfelelő hátszöggel), mindenütt máshol megfelelő távolságot tartson (ez nem tudja az egyszerű síklap). A harmadik, hogy a szerszám kellően merev legyen, szóval csak annyit köszörüljünk le belőle, ami az első két feltételhez feltétlen szükséges.

 

,,Az él hosszán egyenletesen változnia kell a hátszögnek, mivel a forgácsolási sebesség a nullától nő valameddig rajta?''

 

A hátszög ugyanakkora az él minden pontján. Leginkább azért, mert ilyen változó hátszöget sík vagy hengeres köszöszörűkoronggal nem lehet kialakítani.

 

 

Előzmény: rferi (43255)
jalpar Creative Commons License 2021.11.29 -1 0 43256

"Az elméleti cél gondolom az lenne, hogy olyan felületet alakítsunk ki, mintha az átmérő minden pontja egy elemi esztergakés lenne."

 

Méginkább a gyalukésre érdemes gondolni, ez a késprofilok alfája, mert is minden felület sík és minden mozgás egyenes. Ezt kell azután felcsavarni különböző felületekre aszerint, ahogy a tárgy vagy a szerszám forog.

 

"Ehhez valószínűleg a fúró által vágandó kúpot (vagy a vágóél által forgás közben leírt kúpot) egy vonalban (a vágóélben) metsző kúp a legjobb közelítés."

 

Nem egészen kúp, hanem egy sokkal bonyolultabb felület jön ki, de a kúp nagyon jól megközelíti ezt. A csavart felület pedig még "túl is lő" ezen, a hátlap hátsó részéből még több anyagot is köszörül le, mint ami az egyenletes hátszöghöz kellene.

 

A lényeg, hogy a fúrónál, ha sík a hátlap (vagy túl kicsi szögű kúp), akkor a palástfelülettel való metszéspont olyannyira visszakunkorodik, hogy már a vágóélnél magasabban lesz. Ezt meg is tudom mutatni, mert egyszer berajzoltam CAD-be:

Ezen segít a másodlagos hátlap. Ez itt a TORMEX féle kialakítás, ahol a második hátlap a keresztél feléig van beköszörülve:

 

 

"De az a készülék, amit belinkeltem az eredeti kérdésben, az a saját tengelye körül forgatja a fúrót, közben tolja/visszahúzza azt annak tengelye mentén. A szerszám tengelye ugye szöget zár be a köszörűkő sík felületével. Ebből szerinted milyen felület jön ki?"

 

Ez a csavartfelület, de végülis mindegy, hogy hívják.

 

 

Előzmény: ruzsa janos (43253)
rferi Creative Commons License 2021.11.29 -2 0 43255

Nem nagyon látom át így leírás alapján, hogy ki milyen felületet képzel el oda.

 

De volna egy kérdésem, mert ez lenne az alap:

mi az a felület, ami ideális lenne egy fúró hátraköszörülésénél?

Gondolom annak a feltételnek kéne megfeleljen, hogy amikor kopik a fúró, és az élt köszörüljük, ezáltal fogyasztjuk a fúró hosszát, akkor a hátraköszörült felület megtartsa ugyanazokat a szögeket, amik ideálisak.

Vagy, ha nem is tartja meg, de legalább teret enged azok újrakialakításának, vagyis nincs alákopva, "van még anyag" ott, ahol kell.

Másik követelmény gondolom az lenne, hogy a fúró élszögei, így a hátszög is azonos legyen az él hosszán?

Vagy épp ellenkezőleg? Az él hosszán egyenletesen változnia kell a hátszögnek, mivel a forgácsolási sebesség a nullától nő valameddig rajta?

Melyik felület felel meg ennek a kettőnek, és vannak-e még további követelmények, amik nem jutottak eszembe?

Előzmény: ruzsa janos (43251)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.29 0 0 43254

Jó reggelt !

 

A TORMEX fúróélezők is így - síklapokkal - éleznek, csak ők ezt a másodlagos hátlapot olyan nagyra veszik, hogy beér egészen a fúró középvonaláig. Így a keresztél nem egy egyenes , hanem egy kis háztető lesz. Azt mondják, hogy ettől jobb az iránytartás. Kipróbáltam ez az élgeometriát is, de nekem nem tűnt jobbnak. Ha az ember pontos furatot akar, így is úgy is elő kell fúrni.

 

Kipróbáltam ezt a kétlapú fúróélezést . Ugyan nem én köszörültem hanem vettem , azt hiszem 3,2 , es így köszörült csigafúrót , Pontozás nélkül gond nélkül lehet vele pontos helyen kezdeni a fúrást .

Nem tűnik rossznak ez a két síklapos technika sem .

De van a síklapokkal némi ,valószínűleg csal elvi , problémám .

Hasonlatként a marással és hátra esztergálással készült marókra gondolok .

A fúrónál ugye nem értelmezhető az újra élezés utáni alakhűség .

De a maróknál úgy tanultam hogy a mart fogú marófog valamivel gyengébb mint a hátra esztergált .

Igazából a fúróknál nem lehet ebből akkora probléma ,azért írtam hogy csak elvi okoskodás ez részemről .

Én a kúppalástban hátra köszörült élezést használom ,kézből .

És szerintem ahogy így mondjátok csavarvonalban van az a két kúp .

Nagy fúróknál itt is érdemes alkalmazni a "lélek" könnyítést 

Előzmény: jalpar (43252)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43253

Az elméleti cél gondolom az lenne, hogy olyan felületet alakítsunk ki, mintha az átmérő minden pontja egy elemi esztergakés lenne. Ehhez valószínűleg a fúró által vágandó kúpot (vagy a vágóél által forgás közben leírt kúpot) egy vonalban (a vágóélben) metsző kúp a legjobb közelítés. 

A síklap ugyanakkor egyértelműen a legkönnyebben megoldható. Még a két síklap is.
De az a készülék, amit belinkeltem az eredeti kérdésben, az a saját tengelye körül forgatja a fúrót, közben tolja/visszahúzza azt annak tengelye mentén. A szerszám tengelye ugye szöget zár be a köszörűkő sík felületével. Ebből szerinted milyen felület jön ki? Lehet, hogy mindenkinek triviális, nekem nem az.

Előzmény: jalpar (43252)
jalpar Creative Commons License 2021.11.28 -1 0 43252

Sokféle csigafúró hátlap kialakítás létezik, de spirál alapvonalú kúp speciel nincs:

1. síklap,

2. henger (nagyon ritka)

3. kúp - ez kétféle is lehet aszerint, hogy a kúp csúcsa az él felőli vagy az átellenes oldalon van-e.

4. csavart felület.

 

Ezek közül a kúpfelület (a kúp csúcsa az éllel átellenes oldalon). A köszörűre felszerelhető mindenféle fúróköszörülő feltétek is kúpot köszörülnek.

A csavart felületet a teljesen automata, előtolást is adó nagy fúróköszörűk használják.

 

A síklap a legegyszerűbb és legpontosabban kialakítható hátlap. Csak az a baj vele (és ezért van ez a sok kavarás ezekkel a felületekkel), hogy a hátlap vége beletúr az anyagba, ha nem elég nagy a hátszög - hasonlóan ahhoz, ahogy a furat esztergakés alja hozzáér az anyaghoz, ha nincs megfelelően aláköszörülve.

De ez a probléma - a furatkéshez hasonlóan- könnyen kiküszöbölhető, ha egy nagyobb hátszögű másodlagos hátlapot is kialakítunk. És így szoktam köszörülni a fúróimat. Kicsit szöszölős, de a kis szerszámköszörűn - minden extra segédeszköz nélkül -  nagyon pontos élkialakítást lehet így csinálni. Ha lesz időm, holnap csinálok pár fotót.

 

A TORMEX fúróélezők is így - síklapokkal - éleznek, csak ők ezt a másodlagos hátlapot olyan nagyra veszik, hogy beér egészen a fúró középvonaláig. Így a keresztél nem egy egyenes , hanem egy kis háztető lesz. Azt mondják, hogy ettől jobb az iránytartás. Kipróbáltam ez az élgeometriát is, de nekem nem tűnt jobbnak. Ha az ember pontos furatot akar, így is úgy is elő kell fúrni.

 

Előzmény: ruzsa janos (43251)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43251

igen, köszönöm.

Csak egyet nem értek, magyarázzátok el.

A fúrók hátraköszörült felülete az elvileg egy olyan felület, ami egy spirálvonal alapú kúpnak a palástja, ha jól gondolom, legalábbis kézi hátraköszörülésnél azt célozzuk meg, nem?

Ez a mutatott készülék olyat nem tud, mert egy spirál alapú hengert készít, a fúrószár körmozgását az axiális eltolással kombinálva.

Ez lehet természetesen egy elfogadható közelítés (mert az ideális felület előállítása bonyolult lenne), vagy én tévedek. 

 

 

Előzmény: MUM.21 (43250)
MUM.21 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43250

Szia János !

 

38563 és 38575 -ös számú hozzászólásomban bemutatott készülék kialakítása érdekes számodra a hátraköszörülés megoldásához akkor tudok segíteni ..... Rajz , méret , ....

 

Üdvözlettel  MÜM.21

Előzmény: ruzsa janos (43248)
Gyula65 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43249

Szereted a kihívásokat!

Valósítsad meg! De old meg, hogy kézből, ne kelljen aláköszörülni!

Meg tudod csinálni!

Üdv!

 

Előzmény: ruzsa janos (43248)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43248

Igazából jó lenne a csigafúrókat előbb tökéletesen kúpra köszörülni, csak utána hátraköszörülni kézből. Néha kell ujjmarót köszörülni. Volt aztán olyan, hogy valami egyedi fúró kellett volna. Ez a gép meg konkrétan szembejött. Ja igen, gyárilag volt rajta hűtőfolyadék, a gyűjtőmedence még használható, és akkor egy kis szivattyúval még az is lesz rajta.

Rá pedig vagy egy ilyen Plastival 50 projektoros mikroszkóp kerül, vagy egy szintén őskori Zeiss sztereomikroszkóp.

Előzmény: Gyula65 (43247)
Gyula65 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43247

Remek!

Szép munkát vállaltál magadra, biztos jó ötleteid lehetnek hozzá!

Sikerüljön!

 

Üdv!

Előzmény: ruzsa janos (43246)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43246

Köszönöm. Erre a periodikus funkcióra gondoltam a kialakítás alapján. Az alternáló mozgást egy rendes olajfürdős mechanika végzi. Nem lesz rá szükségem, a tengely hosszanti mozgását valami mikrométercsavarral oldom meg, illetve beszerelek valami rögzítést is.

A patront forgató motor pedig egészen jó osztófej lesz. 

Viszont a patront hátulról tolja be egy menetes kerék (mindkét végén kúpos patronja van), ami belülről támaszkodik fel. Amit ezen a fotón látsz (a videódból vágta ki) a patrontartó végén lévő kúpos gyűrű menettel van rajta, pontosan olyan, mint egy eszterga főorsón lévő menet a tokmánytárcsa számára. Lett volna valamilyen kiegészítője? Mondjuk a 12mm-es patronnal be tudok fogni egy kisebb tokmányt, de elegánsabb lenne a menetre a tárcsa.

 

Előzmény: Gyula65 (43245)
Gyula65 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43245
Előzmény: ruzsa janos (43242)
occseb Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43244

Az egyik barátom vett egy házi készítésű kis marógépet (hegesztett váz, semmi sem öntvény) , a főorsóba valamilyen patronos vég van, persze patronok nincsenek hozzá. Ha nem sikerül patront találni hozzá akkor kvázi értéktelen, mert semmilyen más felfogatási lehetőség nincs a főorsóon. A horizontál és a vertikálfejben is ugyanez a méret van.

 

Talán valami más gépből való patronra lett tervezve. Minek van ilyesmi méretű patronja?

 

Kúpos felület nagy átmérője: D=27mm

Kúpos felület kis átmérője: d=20mm

Két átmérő közötti távolság: B=10mm

 

 

Csuhás Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43243

Ez egy félbehagyott valaminek látszik. Valószínűleg kiesztergáló fejként indulhatott. De készülhet belőle szánra vagy késtartóba fogott gömbesztergáló, vagy szegnyeregbe eltolható csúcs, vagy akár marógépre kiesztergáló fej.

 

Előzmény: szakmókus (43241)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43242

FOS SMC-8 (lengyel) szelepköszörű (1973)

Uraim, hozzájutottam egy ilyen géphez, amit szeretnék átalakítani szerszámköszörűvé. Van esetleg valakinek gépkönyve hozzá, mert sehol sem találtam?
Csak a főmotort hajtom majd frekiváltóról, úgyhogy a kapcsolótáblája sem kell. Ha valaki tudja használni, örömmel odaadom ajándékba.

 

 

   

szakmókus Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43241

Én valami ilyesmit képzelek bele. Egy alapra kellene csavarozni ami elfordítható.

Előzmény: szakmókus (43240)
szakmókus Creative Commons License 2021.11.28 0 0 43240

Ha már van egy kis szünet...

Ez vajon milyen szerkezet? Én gömbesztergáló alapnak nézem. Hogy ez egy félbehagyott vagy maradvány nem tudom. Kupac alatt volt.

occseb Creative Commons License 2021.11.26 0 0 43239

Nem akrtam ennyire részletekbe belemenni de hát legyen.

Átlagban ennyire jön ki mint amit mondtál. Sajnos 40 évvel ezelőtt sikerült az aljzatot nemcsak hgoy nem vízszintesre de még bakhátasra is betonozniuk. Ennyi anyag kellett hogy síkban legyen és az egész felületen kb 2-3 mm a síklapúság eltérés.

 

Ha előbb tudok erről a Soloplanról akkor lehet hogy rámegyek, de mostmár ez van és ez lesz.

Előzmény: mlas45 (43238)
mlas45 Creative Commons License 2021.11.25 0 0 43238

kb 16 m2-re 14 zsák? Az sztem nagyon sok, saccra 13-15 mm lehet... annak a fele is sok. Van valami oka, hogy ilyen vastag lett? 5-6 mm már optimális...

Persze lehet 30 mm is, de a beton olcsóbb :) - ha már árat nézünk. Attól hogy vastagabb, nem erősebb, maga az anyag attól nem lesz ellenállóbb.

 

...de ne bontsd fe, ha már így van, hadd maradjon :)) - ez is erősített, 100x jobb, mint a régi padlopon.

Előzmény: occseb (43237)
occseb Creative Commons License 2021.11.25 0 0 43237

Nekem ez volt az össz anyagigényem:

 

7 zsák esztrich (7x40kg)

14 zsák Novoplan Maxi (14x25kg)

Erre jött a festék.

 

A Novoplan Maxi is szálerősítéses, és ahogy szagoltam az is valami speckóbb anyag mert volt egy bukéja. Persze nem ennyire ipari.

 

Ahogy nézem ez a Soloplan 14ezer Ft körül van egy zsák, és ha több réteggel előkészülök akkor is szerintem kellett volna 10zsák.  Az azért 140ezer Ft. Kábé kétszerannyira jött volna ki mint a Novoplan Maxi + a festék.

 

Nézegettem/ajánlottak Sika anyagot is de azok is olyan árakkal mozognak hogy nekem nem fér bele a büdszébe.

 

Echte műgyantapadló 10ezer Ft/m2 ár körül van. 

 

 

Előzmény: mlas45 (43235)
rferi Creative Commons License 2021.11.25 -1 0 43236

Nem, úgy számoltam olcsóbbnak, hogy alászámoltam a kiegyenlítőt is.

Ez amit mutatsz egy magasabb kategória - ehhez mérten magasabb árral. Ennek így kell lennie.Magasabb kategória, nem lehet ugyanabban az árban természetesen.

De, ha már le van egyenlítve a padlóm, akkor nem jó a te megoldásod, és még drága is.

Illetve, ha vállalom, hogy vigyázok a padlómra, akkor is jó lehet a másik megoldás. Mert elég nagy az árkülönbözet.

Azt jó tudni, hogy van ilyen, hogy ez a tapasztalatod vele, mert majd mindenki eldönti, mit akar, mit fizet meg, és tőled kapott hozzá információt.

Előzmény: mlas45 (43235)
mlas45 Creative Commons License 2021.11.25 0 0 43235

Igen, az a festék olcsóbb... de ha hozzáadod az aljzat kiegyenlítő árát is - amit bizonyára megcsináltak valamikor - akkor már nem biztos.

...meg aztán nem kötelező, csak egy ötlet. Ez nem jön fel, ha ráesik egy 3 kilós vasdarab...

Előzmény: rferi (43234)
rferi Creative Commons License 2021.11.25 -1 0 43234

A másik megoldás sokkal olcsóbb

Előzmény: mlas45 (43233)
mlas45 Creative Commons License 2021.11.25 0 0 43233

Legközelebb ha ilyesmit csináltok, ajánlom megfontolni a Solopan-HF aljzat kiegyenlítőket. Elég drága, de szálerősítésű, extrém terhelésre is. Semmilyen utólagos bevonatot nem igényel, tejeskévé barna lesz - persze be lehet festeni...

Na ez olyan kemény, hogy a gyémántos csempevágó korong alig viszi. Gyakorlatilag nem sérti fel semmi.

 

Én egy régi kisméretű metlachi borításra húztam 4 mm-t, bőven jó lett. Sík és kemény. Ha előbb megismerem ezt az anyagot, akkor a garázst is ilyennel húzom be. Itt egyszerű betonfestékkel lekentem, mert az asszonynak így tetszett :D

rferi Creative Commons License 2021.11.25 -1 0 43232

Köszi az adatokat!

Az én padlóm is kiegyenlített, szép sima felület.

Előzmény: occseb (43231)
occseb Creative Commons License 2021.11.25 0 1 43231

Ez egy aljzatkiegyenlített teljesen sík felület.

A falra felmenő 20cm -rel együtt 15-16m2 a felület. Két rétegben festettem át a leírása szerint (első réteg 10% víz, 2 réteg higítatlanul) és nagyjából az 1/5-e maradt meg a 5.8 kg-nak.

 

Nagyjából 16deka festék meg egy négyzetméterre per réteg egy ilyen felületen. Egy rücskösebb batonfelületen szerintem ezt 1.5-el lehet szorozni nyugodtan.

 

Az első réteg nem fed, eléggé áttetsző, a második réteg már szép egyenletes.

Teddyvel, kisszőrű velúrhengerrel hengereztem.

Előzmény: rferi (43230)
rferi Creative Commons License 2021.11.25 -1 0 43230

Király!

 

Meg tudnád mondani, hogy mennyi festék mennyi felületre fogyott el?

Evvel mindig bajban vagyok, hogy mennyi kéne, és az mibe fájna!

Előzmény: occseb (43229)
occseb Creative Commons License 2021.11.25 0 1 43229

Jelentem az aljzatfesték kiállta a "békázás próbáját"! Nem lemezeltünk a béka alatt, mondhatnám full kontakt.

Raklapról lerakás következik jövőhéten, egyelőre csak az esztergagépé, mert a marógéphez még kell esztergálnom hogy talpakra lehessen rakni.

 

Nem reklám helye, nincs semmilyen részesedésem, de megelégedéssel ezt a padlófestéket használtam:

https://www.bauhaus.hu/swingcolor-garazsfestek-kavicsszurke-5-8kg-2.html

Ez a legolcsóbb 2K epoxi padlófesték amit találtam.

Csuhás Creative Commons License 2021.11.22 0 1 43228

Olvasnivaló:

 

307
EE-250-01 eszterga gépkönyv és egy szórólap a gépről.
https://data.hu/get/13098355/ee250_01.pdf
https://data.hu/get/13098356/ee_250_eszterga.pdf

308
FANUC Manual Guide Fanuc programozás magyar nyelven
https://data.hu/get/13098357/fanuc_manualguidemagyar.pdf

rezgaras Creative Commons License 2021.11.22 0 0 43227

Nekem '92 tavaszától volt.

Előzmény: mlas45 (43221)
halaloszto Creative Commons License 2021.11.22 0 0 43226

93ban a műegyetemre jártam villanykarra.

Előzmény: mlas45 (43224)
mlas45 Creative Commons License 2021.11.22 0 0 43225

OFF

Csak azért tűnt fel, mert abban az évben kezdtem foglalkozni számtec-el. Úgy tudtunk "netre" kapcsolódni, hogy bécsi számot hívtunk modemmel, és csatlakoztunk egy HUBhoz. Persze csak csetelni lehetett, meg program sorokat tölteni, a file átvitel még csak álom volt...

ON

Előzmény: Csuhás (43223)
mlas45 Creative Commons License 2021.11.22 0 0 43224

Talán te is rosszul emlékszel... akkoriban néhány év alatt sok minden történt. Itt a kronológia:

https://nmhh.hu/cikk/192602/Az_internet_hazai_megjelenese

1996 előtt nethez is csak a kiváltségosok jutottak, egyetemeken, MATÁV-nál...

93-ban még 3.1 Windowst telepítgettem menő cégeknek floppyról :DDD

Előzmény: halaloszto (43222)
Csuhás Creative Commons License 2021.11.22 0 0 43223

Nem, néztem pontosan utána, de még a net használat elterjedésének az elején kaptam ezt a címet és ezt használtam a múlt hónap közepéig. Közben megnéztem, túloztam egy kicsit 1997 márciusában kaptam és ez volt az első email címem. Most egy segítőkész Digis szaki kellene a megmentéséhez, de ilyent nem találok.

Előzmény: mlas45 (43221)
halaloszto Creative Commons License 2021.11.21 0 0 43222

Siman lehetett. Neken 93tól van.

Előzmény: mlas45 (43221)
mlas45 Creative Commons License 2021.11.21 0 0 43221

1991-ben e-mail címed volt? Az érdekes...

Előzmény: Csuhás (43218)
default6 Creative Commons License 2021.11.21 0 0 43220
occseb Creative Commons License 2021.11.21 0 0 43219

Oké, akkor ezért volt furcsa hogy nem reagálsz az e-maileimre. Az új címet feljegyeztem.

Előzmény: Csuhás (43218)
Csuhás Creative Commons License 2021.11.21 0 0 43218

Nem, 30 év után elpusztult. Csuhasur kukac gmail pont com az ami működik.

 

Előzmény: occseb (43217)
occseb Creative Commons License 2021.11.21 0 0 43217

Csuhás kolléga! A rabbit-os e-mail címed már nem él?

Feri948 Creative Commons License 2021.11.21 0 0 43216

Igazad van én is a sokak közé tartozom.

Előzmény: rferi (43215)
rferi Creative Commons License 2021.11.21 -1 0 43215

Még annyi adalék - ez sokaknak nem esik le -, hogy a modulmenet az a menet, aminek a menetemelkedése a Pi szám értékében egész szám, vagy tört.

Pl. egy 1modulos menet emelkedése 1Pi milliméter, egy 0,75modulos meneté 3/4 Pi milliméter (0,75Pi).

Ez azért, mert ugyanezek a távolságok vannak a fogaskerék fogai között is az osztókörön. A Pi onnan jön be a képletbe....

Előzmény: Feri948 (43210)
Csuhás Creative Commons License 2021.11.21 0 1 43214

Ügyes megoldást választottál a taposás helyett!

Előzmény: default6 (43204)
Feri948 Creative Commons License 2021.11.21 0 0 43213

Üdv mindenkinek!E2N-re keresek cserekereket. Z24, Z71, Z113, és Z120 fogszámmal.

Feri948 Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43212

Igazad van köszi a gyors választ!

Előzmény: Jani301 (43211)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43211

Csiga hajtásnál a "csavar" az például modulmenetű .

A csiga hajtással kapcsolatban találtam számításokat a neten .

Előzmény: Feri948 (43210)
Feri948 Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43210

Üdv! Nem vagyok esztergályos, és a gépemen van mm menet, coll rendszerű ment, és írnak modul menetről. Utóbbiról nem tudok semmit. Neten sem találtam. Segítene valaki legalább nagy vonalakban. Eddig csak fogaskerekenél hallottam a modulokról hogy az osztókör és fogszám hányadosa. pl 150 osztókör 120 fogszám =modul 1.25

default6 Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43209

Annak két oka van, nincs szögtapintós órám, másrészt megoldottam egy, az orsónak szorított fűrészlappal amin mért az ora. Úgy jött ki a 0,4mm

Előzmény: occseb (43208)
occseb Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43208

Egy szögtapintós órával miért nem tapintottál rá a belső felére és akkor nem kellett volna kivenni a méréshez.

Előzmény: default6 (43207)
default6 Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43207

Ettől féltem is de végül nem lett baj. Az elso hajlitas után néztem a tusirlapon,hogy azon a ponton nincs -e megtorve. A menet kifutas vegulis csak pár tizeddel kisebb mint a menet magja. De valóban, ertem, elsülhet balul is az ilyesmi.

Előzmény: lacibá70 (43206)
lacibá70 Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43206

Jó ez a satus módszer is, ez elv ugyan az amiket írtunk. Nem baj hogy milyen a hegesztés, ezt a készüléket kb, csak most fogod használni erre az egy feladatra. Arra figyelj, hogy ahol a menet kifutás van ott a legvékonyabb az orsó, ott jobban fog görbülni mint máshol.

Előzmény: default6 (43205)
default6 Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43205

A feltámasztáshoz felfúrtam a laposvasat orsó méretűre és kettévágtam. A satu pedig alu pofavédővel nyomta a menetet. A képen a fúrót nem szorítottam oda csak oda van téve. Szóval a menet nem kapott a művelet során.

A támasztók változtatható hossza jó ötlet. Ebben az esetben alaposan megnéztem, hogy az orsóban egyféle, elejétől a végéig tartó görbület volt.

Há mindegy, mostmá megmutattam. Rondán hegesztek, na :D

Előzmény: lacibá70 (43203)
default6 Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43204

Na jó. Igazatok van és eggyel kontrollálhatóbb megoldást választottam.

Igazoltuk elméleti ismereteinket, a 740mm hosszon maradandó alakváltozás 12 mm behajlítás után kezdett lenni, addig csak rugózott. Mivel nem fért jól oda a tolómérő különböző méretű tárgyakkal ellenőriztem a rést a tengely meg az U vas között. A képen egy 22es fúró épp.

6-8 próbálkozás után már csak a 0,05 os lemezt tudtam könnyen kihuzni a tengely hasa alól amikor a következő hajlíitás után 90 fokkal odébb lett 0,15 az ütés. Lehet hogy rosszul fogtam be de nem hiszem, mindig ott volt a fekete jel a tengely púp tetején hol kell nyomni. Végül 0,03 nál hagytam abba, nekem elég jó lesz. Amúgy van ott még más disznóság is, mert a gépben 0,4 ütést mértem, kiszedve az orsót már csak 0,27

Előzmény: Jani301 (43202)
lacibá70 Creative Commons License 2021.11.20 0 1 43203

Gyárilag nem görbe a vezérorsó, általában köszörült a menet is. Jani amit linkelt egyengető készüléket az jó. Ha van egy nagyobb kétkörmös lehúzó azt át lehet alakítani. Vagy összedobni valamit, nem kell hogy szép legyen, legfeljebb nem mutogatod :-) A menetes orsóra nem kell kampó ha nyomással egyengetsz nem húzással. Hasznos ha a két szélső támasztó kar szélessége állítható. Ez azért jó mert ha kiméred hogy pl. 400 mm-en van benne egy púp akkor a két támasztást is erre a távolságra teszed. Használj alu vagy réz betéteket nehogy megnyomd az orsót. Taposással semmiképpen sem állnék neki, nem érezni hogy mennyit görbült! A menetes orsóval apránként növelve az erőt, és közbe kivenni és mérni hogy egyenesedett-e, célt lehet érni. A sikerélmény kárpótol az aprólékos, nem éppen gyors munkáért.

Jani301 Creative Commons License 2021.11.20 -1 0 43202

https://furdancs.blog.hu/2015/03/02/az_egyengetes_662

 

Van benne egy egyszerű csőegyengető , nem egy mai darab ,de egyszerű legalább .

Ha ugrálsz rajta csak görbébb lesz ...

Előzmény: default6 (43201)
default6 Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43201

A magam szereny ezkozeivel ugy gondoltam ki, hogy a betonon X blokkokra teszem gorbulettel felfele, alá pedig teszek pl kazanlemezeket amik határolják a lefele nyomást. Sorban veszem ki őket ha nagyobbat kell hajlitani. Mindig ellenorzok.0.4 mm excentritas nem fogja elforgatni mikor taposom. A preselo suly 0,11 tonna, meloscucc+ bakancs 0,12T :)

Előzmény: Csuhás (43200)
Csuhás Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43200

Szerintem nem feszültség, hanem figyelmetlen daruzás miatt görbült meg. Ki lehet egyengetni, de nem taposással. Nagy prés alatt, vagy a helyén , de valami olyan megoldással amivel a megnyomás mértékét legalább mm pontossággal be tudod állítani. Ezután jön a türelemjáték: sokat mérni, és kicsit görbíteni.

 

Előzmény: default6 (43199)
default6 Creative Commons License 2021.11.20 0 0 43199

Most vettem észre, az E1N vezerorsoban van 0.4 mm ütés. Gondolom az anyagban lévő feszültség a menetvagas után elhúzta. Megprobálom kiegyengetni. Kiveszem, megnézem tusirlapon mekkora hézagot lehet aládugni, melyik iranyba, esetleg több irányba is görbe-e. A helyén probaltam nyomkodni de úgy csak rugózik. Majd inkabb feltámasztom X blokkokra és probálgatom mekkora taposásra lesz elasztikus a hajlás. Remélem nem b... kúrom el.

 

A vonóéket is újrahegesztettem a Nortonban. Az "A" kerék horony kopásának az lehetett az oka, hogy a görbe vezérorsó megszorult kicsit mikor a szán középre ért. Így már van értelme annak miért a szán középső helyzetében ugrott a váltó.

Nemozoli Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43198

De jó, nekem is van pont ilyen kis rezsóm, a műhelyben a kisebb dolgok megeresztését csinálom vele.

Előzmény: szakmókus (43193)
Nemozoli Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43197

Nins különösebb gond a teflon forgácsolással, éles HSS simán viszi. Én kétkomponensű epoxyragasztó-keverő tálkát készítettem teflonból esztergán, a forgács szépen egyben marad, és amihez nem szoktam hozzá, egyenesen lesiklik a gépről, nem kell takarítani :)

 

Ha érdekel, van teflonrudam még maradékban...

Előzmény: rezgaras (43177)
szakmókus Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43196

A gyári (Szarvasi?) aljzatban sincs furat. Nagyon régen cseréltem olyat amibe újra kellett fúrni szegecselni.

Előzmény: rezgaras (43195)
rezgaras Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43195

Na pont ilyen az én kávéfőzőm is. Találtam foglalatot, Kalthoff 344.1. Az nem látszik a képén, hogy benne van-e az a furat, amivel a testbe lehet erősíteni. Ha nem, akkor belefúrom.

Előzmény: szakmókus (43193)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43194

Nekem is van egy ilyen kis rezsóm, meg egy behajtható lábú, műbőr tokos turista verzió.

Azért a teflon nem olyan könnyen olvadó.

Előzmény: szakmókus (43193)
szakmókus Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43193

Van hogy a fűtőbetét anyaga van a csavarra szemként visszahajtva. A kerámia gyűrű tartja a csap másik végét, nem biztos hogy jó ha az elolvad.

Az eredeti sem bírta, de lehet hogy csak a melegtől megfeszült azért tört el. A két csavaranyát úgy kellene meghúzni hogy a kerámia kissé lötyögjön. 

Bár ez egy kis rezsó. 

Előzmény: oregbeatsuhanc (43175)
APT Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43192

Ilyen vékony furatnál a megvezetés a kritikus. No meg, hogy mibe fúrunk... Lágyabb anyagba fúrni nem is olyan vészes, mert a HSS és hasonló fúrók rugalmasak. De jó minőségű tengelyek tényleg minőségi órákban olyan acélokból vannak, amik önedzők, rendesen még kilágyítani is sokszor nagyon nehéz őket fúráshoz, illetőleg nagyon sok olyan eset van (ráütött fogaskoszorú, leütni nagyon nem célszerű, mert utána soha többé nemfog olyan szilárdan rögzülni már), vagy rögtön a törött csap alatt kezdődő finom fogastengely - amikor a hőkezelés/kilágyítás kerülendő, és olyan cudar anyagok, hogy a HSS fúró simán elfogy anélkül, hogy komolyabb nyomot hagyna rajta... Ezeket csak keményfém/vídia fúróval lehet fúrni, azok meg törnek a legkisebb ütésre is, mint a fogpiszkáló...

Az órás esztergához van csapfúró szet, a támasztócsúcs helyére befogható, ami kis furatos-kúpos tárcsasorral elég jól megvezeti a fúrót, de a csapfúrás így is mindig nagyon stresszes móka.

Előzmény: oregbeatsuhanc (43187)
default6 Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43191

Kösz mindkettőtöknek, tök jó, van kalapácslakk is. Az egyik gépem pont zöld kalapacslakk volt eredetileg. Mig valami gyilkos rá nem kente azt a BKV zubbony színt. Azt hittem a Hammerite mind az a selyemcukorka szinu. 

Előzmény: kjanik (43189)
occseb Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43190

Ahol kevertettem a marógéphez a festéket (2K akril, olaj benzin és egyébálló) ott az mondták hogy tudják flakonba is tölteni csak el kell használni egy órán belül. És az elérhető RAL színekben, nem csak "kerítésszínekben" lehet gondolkozni akkor.

Előzmény: default6 (43188)
kjanik Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43189

https://www.hammerite.hu/product/

Most újítottam fel felniket selyemfényű feketével. Nekem nagyon meggyőző, stabil lett az eredmény.

/Vízszintes biciklikerékből készítettem egy forgó asztalt, ezt máskor is fogom használni, nem csak forgástestekhez./

Van Pl. kalapácslakk is szürkében, ...

 

Előzmény: default6 (43188)
default6 Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43188

Tudtok javasolni olyan festeket ami flakonbol fujhato de megis utesallo reteget ad?  A mechanikus szamologepeimet szeretnem lefujni időtálló reteggel de nem szeretnek kompresszorral meg pisztollyal variálni.

oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43187

"Fúrtam már 0,3mm-es fúróval, de csak talán 2mm mélyre. Már az is izzasztó."

 

Nekem is az a legvékonyabb fúróm.

Órások szokták kifúrni ilyen vékony fúrókkal a tengely végébe a csap furatot.

Előzmény: rezgaras (43179)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.11.19 0 0 43186

A kést az ilyen anyagokhoz meg is szoktam rendesen fenni, már a szebb felületért is.

Dörzsölt furatokat pihentetés után még párszor át kell dörzsölni.

Előzmény: rezgaras (43177)
feripapa46 Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43185

Javított már valaki 300-as kinai eszterga elektronikát? A jelenség: a motor forog mindkét irányban de a fordulat nem szabályozható. Végig mértem a félvezetőket az ic-k kivételével nem találtam hibás alkatrészt.

klenó1 Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43184

Igen, van fent egy hosszabb változat is, ahol többi versenyző is szerepel.

Előzmény: Csuhás (43180)
Feri948 Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43183

Az lesz az.

Előzmény: rferi (43160)
toothgaabor Creative Commons License 2021.11.18 -1 2 43182

Nevezzük nevén a gyereket, az nem lyuk, hanem furat!

Előzmény: tangerine (43181)
tangerine Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43181

Selejt! Nem teljesen középen van a lyuk! :)

Előzmény: Csuhás (43180)
Csuhás Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43180

Ez valami verseny, egészen jó feladatokkal, itt 0.5 grafit átfúrása volt a feladat. A másik versenyző szikraforgácsolni akarta de nem jött be neki.

Előzmény: rezgaras (43179)
rezgaras Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43179

Nem mondják, mekkora a vastagsága. Az elején a ceruza azt sugallja, hogy egy 0,5mm-es grafithegybe fúr be, de a későbbi képeken mintha vastagabb lenne. A 60mm hossz nagyon durva! Fúrtam már 0,3mm-es fúróval, de csak talán 2mm mélyre. Már az is izzasztó.

Előzmény: klenó1 (43178)
klenó1 Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43178

Ez volt már?

Mindenesetre jól kitalálta hogyan oldja meg a feladatot.

https://www.youtube.com/watch?v=A2aRY7wqYxA

rezgaras Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43177

A kávéfőző alja elég meleg lesz. Teflon talán elmegy. De végülis találtam egy boltot, ahol nagyon hasonló dugaszolót árulnak. Vagy stimmel a dugaszóló, vagy ki lehet belőle venni a szigetelőt. Ha egyik sem megy, jövök vissza. :-((

 

Még sohasem dolgoztam teflonnal, de azt hiszem, nem könnyű forgácsolni. Csúszik, mint a franc. Gondolom, igen éles szerszám kell hozzá.

Előzmény: oregbeatsuhanc (43175)
lacibá70 Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43176

 

Itt gyártanak is kerámiát, de hátha van raktári készletben:
https://www.lenartestarsa.hu/magyar/index.htm

 

A teflon nekem is eszembe jutott. A Holes Műanyag-Siklócsapágy Kft forgalmaz különleges műanyagokat, lehet érdemes rákérdezni, ha meg tudjuk tippelni az ott lévő hőmérsékletet.

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (43175)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43175

Kérdés, mekkora ott a hőmérséklet a szigetelő gyűrűnél, mert lehet, hogy teflonból is el lehet készíteni.

 

Előzmény: rezgaras (43174)
rezgaras Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43174

Köszönöm az ötleteket. Ez egy "meleg készülék dugaszoló" része. Ilyet a tudomásom szerint ma már nem gyártanak. Azt hiszem, rezsót sem. Valami olyasmi lehet mögötte, hogy ezeken nem látszik, hogy forró, de nem jó dolog megfogni. Emiatt nem hiszem, hogy tartalákalkatrészként lehetne ilyet még kapni. Utánanézek. Forgácsolható kerámiával még jó 30 éve találkoztam (nem én forgácsoltam), azt hittem, azóta mindennapos alapanyag lett.

oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43173

"Filléres vídiás falfúró, átköszörülve fémhez."

Egyszer a LIDL ben vettem elég olcsón egy fémhez köszörült kis vidia fúrókészletet.

Előzmény: Csuhás (43166)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43172

Igen, folyékony fémeket is használnak hűtő közegnek, persze ezek valóban nem egészséges munkafolyamatok munkavédelmi szempontból.

Mi csak nagyon ritkán alkalmaztuk, mert más megoldás nem volt.

Előzmény: jalpar (43171)
jalpar Creative Commons License 2021.11.18 -1 0 43171

Higanyban????

 

Folyékony ólmot viszont tényleg használnak szénacél edzésére.

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (43168)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43170

Régi vasalónak, főzőlapnak szerintem ugyanilyen szigetelője van.

Ha még létezik az Elekthermax mintabolt a XIII. kerületi Ilka utcában, ott lehet, hogy árulnak.

Előzmény: rezgaras (43161)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43169

higanyban edzettünk meg a fúrót

Ha esetleg a higany szobahőmérsékleten nem párolgott volna eleget a dolgozók egészsége érdekében...

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (43168)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43168

Keményebb anyagokhoz, koracélhoz jó még a TITEX PLUS.

Tanuló koromban rugó acél fúráshoz higanyban edzettünk meg a fúrót.

Rideg kemény lett, pattogott, de működött.

Előzmény: 51CrV4 (43165)
occseb Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43167

Én a betétedzett fogaskereket Csuhás által említett módszerrel fúrtam ki. Lassan ment de legalább kifúrtam. Ja és tényleg valami gagyi falfúróval.

Előzmény: 51CrV4 (43165)
Csuhás Creative Commons License 2021.11.18 0 1 43166

Filléres vídiás falfúró, átköszörülve fémhez.

Előzmény: 51CrV4 (43165)
51CrV4 Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43165

Kobaltos furó esetleg (hss-co) 60Hrcvel megbirkózik (nagyon rideg  óvatosan kell nyomni neki mert könnyen eltörnek a vékonyabbak), vagy a bosch multi construction azzal is fúrtam megeresztés elött acélba, az meg keményfémes forrasztott végű

Előzmény: Feri948 (43159)
Őpoiuztrewq12 Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43164

Célszerűbb lenne ezek közül valamelyik helyen találni egyet, ahol gyártják. "Filléres" ára lehet.

Előzmény: rezgaras (43161)
szakmókus Creative Commons License 2021.11.18 0 1 43163

Lehet kapni új csatlakozót, legalább az érintkezők is újak lesznek. Nekem biztosan van a bontottak között ilyen, de van amely kör alakú van amely az érintkező elfordulását gátló alakos rés van. 

Előzmény: rezgaras (43161)
jalpar Creative Commons License 2021.11.18 -1 0 43162

Dan Gelbart barátunk szépen elmondja itt, hogy mik a lehetőségek:

 

https://www.youtube.com/watch?v=NPSQ9DDGWsI&t=192s

 

Azért szerintem minimum 5-10 kávéfőző árában gondolkodj.

 

Előzmény: rezgaras (43161)
rezgaras Creative Commons License 2021.11.18 0 0 43161

Urak, van valakinek esetleg forgácsolható kerámiája? Az öreg, de napi használatban lévő kávéfőzőmnek már régebben eltörött a konnektor szigetelője. Korábban megdrótoztam (balra a drót látható), ez is kibírt egy pár évet, de most elcsúszott - egy izmos szikra és rövidzárlat kíséretében. Meg lehetne esetleg újra drótozni, de jobban szeretnék egy profi megoldást. A kerámia külső átmérője ~16mm, a magassága 7.5mm. Előre is köszönöm.

 

Rezgaras

 

rferi Creative Commons License 2021.11.18 -1 0 43160

2003-ban a Construmán vettem egy olyan készletet. A csávó laposreszelőket, meg gépi fűrészlapokat fúrkált vele az udvaron. 

Azt a látványos szikraesőt, amit az produkált! Sárgán izzott a szétrepülő forgács.

Szerintem olyannal ki lehet fúrni a kérdéses cuccost.

Előzmény: Feri948 (43159)
Feri948 Creative Commons License 2021.11.17 0 0 43159

Van olyan csoda fúró amivel csapágyat is ki tud fúrni. Ismerősöm vett is, kb 15 éve. Azóta sem merte használni nehogy tönkre menjen. :) Majd rákeresek.

Előzmény: ruzsa janos (43154)
bigyusz3 Creative Commons License 2021.11.17 0 0 43158

Egyébként már fúrtam ki csapágygolyót és vágtam bele M5 menetet majd visszaedzettem!Jó!Nem olyan keményre!

Előzmény: halaloszto (43155)
bigyusz3 Creative Commons License 2021.11.17 0 0 43157

Végül is működhet!:DDDD

Előzmény: halaloszto (43155)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.17 0 1 43156

Olvasom az ötleteket .

Szerintem itt lenne jogosultsága a szikraforgácsolásnak .

Előzmény: laci19791202 (43146)
halaloszto Creative Commons License 2021.11.17 0 0 43155

Ha izomból tolod neki a vacak fúrót egy bika géppel, lehet hogy kipirosodik a vége a súrlódástól, és meg is van a felmelegítés. Nekem működött redőnygurtni rugóján.

Előzmény: bigyusz3 (43153)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.17 0 0 43154

lemezvágó olló kését ki tudom fúrni egy jó minőségű keményfém maróval

Nem létezik általános lemezvágó és általános jó minőségű keményfém maró, a kérdésre nem lehet választ adni. (Pontosabban: 42, de ezzel most nem leszel kisegítve).

Ki kell próbálni. 

 

Előzmény: laci19791202 (43146)
bigyusz3 Creative Commons License 2021.11.17 0 0 43153

Ha előtte felhevíted majd visszahűl akkor igen!De lemezt utána nem nagyon vág!:)

Előzmény: laci19791202 (43146)
toothgaabor Creative Commons License 2021.11.16 0 0 43152

Te szeretsz szenvedni. A béka műanyag kerekes, ha ebben kárt okoz, akkor kár volt a padlóra kenni. Még a vslemez csak -csak, homokon vagy egyenetlen felületen, de szőnyeg alá.... na ilyet sem hallottam még.

Előzmény: occseb (43144)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2021.11.16 0 0 43151

Csak érdekességként.

Egy gép szervizes rokonunkál láttam két db. kb. 80 cm hosszú 200- as U vasba épített több párhuzamos, rövid ékszíj sorból kialakított kis önjáró " macska nevű" szerkezetet, amiket 2 akkus csavarbehajtó motor hajtott vezetékes "távirányítással".

Sok tonnás generátorokat vittek vele ki, be a gépházakból.

Előzmény: rferi (43149)
Csuhás Creative Commons License 2021.11.16 0 0 43150

Nem görbítgetném el a lemezeket alárakott szőnyeggel. De eleve nem tennék alá lemezt, mert ha kiderül, hogy a padló egy békát sem bír ki, akkor jobb addig javítani amíg csak egy gépet kell kicűgölni.

Előzmény: rferi (43149)
rferi Creative Commons License 2021.11.16 -1 1 43149

Ha van lemez, én raknék. Tapasztalatból tudom, hogy ugyanakkor ezeken a lemezeken nem könnyű a manőverezés, csak, ha jó nagyok, mert a forduláskor sokszor keskenyebbek, mint azt az ember elsőre elgondolta, és a rájuk való fel- és legördülés néha problémás, eltolja őket a béka.

De erre fel lehet készülni. És igen, ha van alá valami alátét, hogy ne karmolja a széle a műgyantát, az nem baj.

Előzmény: occseb (43147)
MUM.21 Creative Commons License 2021.11.16 0 1 43148

Szia !

 

Én a lemezek alá még  szőnyeget - rongyot  is raknék , hogy ne karcolódjon a padló . A békával való manőverezést ( kerekek sodródását ) lehet , hogy nem bírja a padló . Ha viszont megsérül a padló akkor hosszú ideig nézheted , és nehezebb lesz tisztán tartani .

 

Üdvözlettel  MÜM.21

Előzmény: occseb (43147)
occseb Creative Commons License 2021.11.16 0 0 43147

Akkor ne veszkődjek a lemezezéssel?

Előzmény: jalpar (43145)
laci19791202 Creative Commons License 2021.11.16 0 0 43146

Sziasztok.

Szerintetek egy lemezvágó olló kését ki tudom fúrni egy jó minőségű keményfém maróval?

 

jalpar Creative Commons License 2021.11.15 -2 0 43145

Ha a békát nem bírja a padló, akkor különben se lesz hosszú életű.

Előzmény: occseb (43144)
occseb Creative Commons License 2021.11.15 0 1 43144

Úgy néz ki egyre közelebb a célegyenes a műhelyfelújításban.

 

Azon gondolkoztam hogy a 2K epoxy padlófestékem nem biztos hogy szeretni fogja ha ráhúzom békával a 800kg-os gépet.

Arra gondoltam hogy lemezeket (alu, mert ez van most itthon) tennék a béka kerekei alá mint egy ösvény és úgy húznám végig rajta a békát, hogy biztosan ne sértse meg a vonalszerű terhelés a festést. 

 

Valami más ötletetek van?

 

 

mlas45 Creative Commons License 2021.11.15 0 0 43143

Hát ide már szívesebben elvinném az autómat - de most pont az a helyzet van, hogy hozzám hoznak egy ilyen munkát... Vivaro, kicsit masszívabb csapágy...

https://www.youtube.com/watch?v=xX_bY-Vc7v4

...és hogy kapcsolódik ide? valszeg kell majd gyártanom a csapágyhoz való bélyegeket a kihúzáshoz, mert pont ekkora biztos pont nem lesz.

Előzmény: Jani301 (43141)
halaloszto Creative Commons License 2021.11.15 0 0 43142

wow. megtakarította a csapágyfészket. ezt nagyon hiányoltam az előzőből.

Előzmény: Jani301 (43141)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.15 -1 0 43141

https://www.youtube.com/watch?v=p77lcm19bW8

 

Igaz , tehetett volna a tetejére egy nagyobb tárcsát .

Szolgáljon a mentségemre hogy csak a szerkezeti felépítését akartam megmutatni a csapágyazásnak .

Itt egy másik videó , ezen már szakszerűbb a csapágycsere , és láthatóak a megfelelő prés szerszámok is .

De ha találsz hibát , írd meg az sose árt .

Előzmény: mlas45 (43139)
Sunny65 Creative Commons License 2021.11.15 0 0 43140

Ez igaz, valóban így van. Remélem már mást nem néztem be...:-)

Előzmény: jalpar (43138)
mlas45 Creative Commons License 2021.11.15 0 0 43139

Összerakja a tornyot, megnyomja kicsit, és 5:40-nél látható, hogy a nyomásra használt régi csapágy palástja forog...

Előzmény: jalpar (43136)
jalpar Creative Commons License 2021.11.15 -1 0 43138

Az eredeti kérdés a 638-ról szólt.

Előzmény: Sunny65 (43132)
jalpar Creative Commons License 2021.11.15 -1 1 43137

"Egy oktató videótól elvárható lenne hogy szebb közdarabokat alkalmazzon ."

 

Olyan technikákat akart mutatni, ami egy átlagos magyar műhelyben elérhető. :)

Előzmény: Jani301 (43135)
jalpar Creative Commons License 2021.11.15 -1 0 43136

"... meg a csapágy közepét nyomja..."

 

Ez nekem is feltűnt, de nem voltam biztos benne, valójában hol is ül fel az a közdarab.

Annyit viszont felhoznék a mentségére, hogy a már kikukázott csapágyat gyötri, nem az újat.

 

Előzmény: mlas45 (43134)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.15 -1 0 43135

Egy oktató videótól elvárható lenne hogy szebb közdarabokat alkalmazzon .

Nem a csapágy közepét nyomja .

Az már a használt csapágy ,amit beszerelő szerszámként alkalmaz , az én is szoktam alkalmazni .

Az hogy nem állítgatja állandóan az asztalt ,hát én is csak akkor ,ha muszáj .

A közbetétei tényleg nagyon szedett -vedett vackok .

De igen komoly műhelyben is jártam ott is sok kiszerelt csapágy és nagyobb dugókulcs volt a prés mellett .

 

Előzmény: mlas45 (43134)
mlas45 Creative Commons License 2021.11.15 0 0 43134

Apróságok... pl. 5:20-nál ügyes kis tornyot épít, ahelyett, hogy fentebb tenné az asztalt... meg a csapágy közepét nyomja...

Előzmény: jalpar (43130)
Sunny65 Creative Commons License 2021.11.15 0 0 43133

400-as sorozatot akartam írni.:-) Azok a ragasztók.

Előzmény: Sunny65 (43132)
Sunny65 Creative Commons License 2021.11.15 0 0 43132

Én nem is mondtam, hogy biztosan 638 volt, valószínűleg a Loctite 200-as sorozatból is volt odakenve, meg éreztem a szagán is amikor felszállt a füst. 

Előzmény: jalpar (43131)
jalpar Creative Commons License 2021.11.15 0 0 43131

A Loctite 638 nem cianoakrilát alapú ragasztó.

Nem nedvesség, hanem fémionok hatására köt.

 

Előzmény: Sunny65 (43128)
jalpar Creative Commons License 2021.11.15 -1 0 43130

Mire gondolsz?

Előzmény: mlas45 (43129)
mlas45 Creative Commons License 2021.11.15 0 0 43129

Ez csak nekem csúnya, amit az ember a préssel művel?

Előzmény: Jani301 (43118)
Sunny65 Creative Commons License 2021.11.15 0 1 43128


"A melegítéssel vigyázni kell, mert a cianoakrilátból maró gázok szabadulnak fel. Ha a szembe jut, az nagyon fáj! (sajnos tapasztalatból mondom)"

 

Egyszer egy forrasztásnál belement a szemembe, vagy egy percig nem láttam, azt hittem megvakulok!

Előzmény: rezgaras (43113)
bigyusz3 Creative Commons License 2021.11.14 -1 0 43127

Agyaltok itt a ragasztó oldásán!Nekem még ütésre mindég megoldódott!Roncsolás nélkül!

A felületek tisztítása már más tészta,de kocogtatásra általában rögtön levált!Még szerencse,hogy üvegszerűre köt meg!

Jani301 Creative Commons License 2021.11.13 -1 0 43126

Igen ,ez igaz .

Megoldhattam volna ha nagyon akarom .

Amitől tartok hogy a seeger gyűrűt téptem volna ki a helyéről ,és akkor ismét eldobós az agy .

Simán levághattam volna az agyat flexel is akkor , akkor is csak új agy kellet volna ,de ezt nem akarták .

Előzmény: ruzsa janos (43124)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43125
Előzmény: 51CrV4 (43121)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43124

ahogy én ajánlottam, abban az elrendezésben a tengelyt NYOMOD, nem húzod.

Előzmény: Jani301 (43123)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43123

Az ütőkalapács az egy ötlukú az agyhoz illeszkedő tárcsa ,ami hosszabb kerék csavarokkal fel van fogatva az agyra fixen .

Tengelyirányban egy huszas köracéllal amin legalább négykiló ütősúly mozog , viszonylag hosszú úton .

Egyszer már elszakítottam vele a huszas köracélt .

De itt valószínűleg maga híd gyengébb nem merem , annyira rángatni , ugye nem az ütőkalapácsot féltem .

Feladtam már , csak ez a múlt héten volt, és nem igen volt ami eddig kifogott rajtam ,de ez igen .

Előzmény: ruzsa janos (43119)
51CrV4 Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43122

Pont kiakartam kerülni a melegitést mert csapágynak müanyag porvédőit kuka lett volna csakpánynak sem tett volna tul jót, továbbá azt olvastam hogyha a megadótt hőmérsékleten túlhevíti az ember akkor a ragasztó kökeménnyé válik

Előzmény: 51CrV4 (43121)
51CrV4 Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43121

Közbe megtaláltam a biztonsági adatlapja szerint oldja az aceton.

Előzmény: ruzsa janos (43114)
hátsólámpa Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43120

Köszönöm!!

Előzmény: Ti Sza (43106)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43119

megnéztem.

az indukciós hevítővel meg tudnád melegíteni a tengelycsonk végét. Azzal vörösízzásig is melegíthetsz, itt nem kell, csak kicsit hosszabban kell.

A csapágy tönkremehet, nincs jelentősége.

 

De feltehetsz egy laposvasat keresztben az agyra, a közepében egy menettel, abban csavarral. megtámasztod a tengelycsonkon aztán letekered.

Előzmény: Jani301 (43118)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.13 -1 0 43118

https://www.youtube.com/watch?v=QNdW4AjYcEg

 

Még videó is van . Nem tűnik egy embert próbáló feladatnak , csak hát nem jön le .

2,47nél két ujjal leveszi . Van hogy kell ütőkalapács , de ez nem jött sehogyan sem .

Előzmény: Jani301 (43117)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.13 -1 0 43117

Nem lehet hozzáférni , az a gond .

Bent van a kerékagyban egy egybe csapágy . 

Aggyal együtt jönne le egy sima hengeres tengelyről .

A kívül lévő belső gyűrű látszik , a belül lévő nem .

Ha szétesne a csapágy ,bent maradna a belső gyűrű a tengelyen ahogy az elsőknél szokott . nem lenne gond . de nem mozdul . 

Előzmény: ruzsa janos (43116)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43116

indukciós melegítő. az eléggé lokálisan melegít.

persze csak ha köré tudsz tenni egy megfelelő méretű tekercser a készletből.

Előzmény: Jani301 (43115)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.13 -1 0 43115

Nemrég belefutottam egy autó hátsókerék csapágyba . ahol a kerékagyat simán le lehetne kézzel húzni ,

de egy elég becsületes súlyú ütőkalapáccsal sem mozdult .

Gondolom odaragaszthatták .

Melegíteni nem lehet ,nem férek hozzá a belső gyűrűhöz .

Na avval mit lehet tenni ? Kis Á-s merci egyébként .

Azonkívül hogy flexel levágni az egészet és új agy .

Feladtam egyébként ,már csak egy költői kérdés .

Az is lehet hogy rásült egyébként , 

Előzmény: ruzsa janos (43114)
ruzsa janos Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43114

írd be, hogy loctite 638 solvent

(telefonon nézem, nem tudom linkelni).

a tanulmány szerint gyakorlatilag SEMMI nem oldja, az acetonról konkrétan írja, hogy nem.

250 C fokra melegítve lehet szétszedni...

Előzmény: rferi (43112)
rezgaras Creative Commons License 2021.11.13 -1 0 43113

Az tapasztalataim szerint az aceton oldja a pillanatragasztókat, de sok idő kell neki. Az aceton viszont azonnal elpárolog. Én beburkoltam egy műanyag zacskóval (olyannal, amit nem old az aceton). Pár nap múlva a pillanatragasztó felpuhult, olyan lett, mint a szilikon. Le lehetett vakarni.

 

A melegítéssel vigyázni kell, mert a cianoakrilátból maró gázok szabadulnak fel. Ha a szembe jut, az nagyon fáj! (sajnos tapasztalatból mondom)

Előzmény: 51CrV4 (43111)
rferi Creative Commons License 2021.11.13 -1 0 43112

Talán az aceton...

Legtöbb ilyen ragacsot oldja.

 

(asszony körömlakklemosója, de nézd meg ne legyen modern, acetonmentes. Azt ráírják!)

Előzmény: 51CrV4 (43111)
51CrV4 Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43111

Loctite 638 csapágyragasztónak van valami oldószere, vagy csak hővel lehet oldani a kötést?

tycon2 Creative Commons License 2021.11.13 0 0 43110

Komoly innováció, mikor a kicsit kinyitott fogaskerékszekrényből a kilógó sál a kézifék, szalagfék.

Előzmény: mérnökferi (43107)
Jani301 Creative Commons License 2021.11.12 -1 0 43109

https://www.alza.hu/barkacs/bosch-gsr-12v-15-fc-kanyarfuro-szett-professional-d5456118.htm

 

Megosztom itt is , nincsen lehetetlen ...

Sarokba szorították a dolgot .

bigyusz3 Creative Commons License 2021.11.12 0 0 43108
Előzmény: mérnökferi (43107)
mérnökferi Creative Commons License 2021.11.12 0 0 43107
Ti Sza Creative Commons License 2021.11.12 0 0 43106
Előzmény: hátsólámpa (43104)
51CrV4 Creative Commons License 2021.11.12 0 0 43105

Érdekelene mindenképpen 

Előzmény: klenó1 (43102)
hátsólámpa Creative Commons License 2021.11.12 0 0 43104

Üdvözlök mindenkit!

 

Tud-e segíteni valaki abban, hogy ebonit nevű "műanyagot" honnan szerezhetnék. Bármilyen alakút, rúd, lap, korong, vagy ebből készült tárgy, stb. Vagy ha esetleg valakinek van és megválna tőle, érdekelne.  A neten csak külföldről lehet rendelni, de abban nem bízom annyira, India, meg Japán.. Szeretném megismerni jobban ezt az anyagot, így bármilyen ezzel kapcsolatos leírás, infó, vagy olyan tárgy amiben ilyen alkatrész lehet, szükségem lenne rá. A bakelit az már szintetikus, nem az kellene, hanem a természetes alapú, sötét, barnás-feketés ebonit, ami textilmentes. Köszönöm előre is!

vaskukac Creative Commons License 2021.11.12 0 0 43103

",,az ilyen forrasztott lapkás késeket kevésbé tudod olyan élesre fenni, mint a gyorsacélt.''

 

Ez régi mítosz, de nem igaz."

 

Ez nem mítosz, hanem így van. Nem minden keményfém alkalmas a fenésre.

Van amelyiket eleve nem tudod fenni sem, és van olyan, ami az első érintőnél úgyis lemorzsolódik, úgyhogy kár is bántani.

Előzmény: jalpar (43070)
klenó1 Creative Commons License 2021.11.11 0 0 43102

A facén árul valaki egy vertikálfejet ME 1000-s gépre, ami valójában egy ilyen gépre való vertikálfej egy közdarabbal. Adja hozzá a patronokat is. Ha nem találod, megpróbálom előkeresni és elküldöm a linket. Esetleg megvehetjük közösen, neked a patronok, nekem a vertikálfej. 

Előzmény: 51CrV4 (43099)
simsondömper Creative Commons License 2021.11.11 0 0 43101

Üdvözlet  Mesterek! Van egy AG jelölésű  200 as 3 pofás esztergatokmányom és az egyik diója törött. Ha valakinek van Kallódó, átvenném.

Marci 6 Creative Commons License 2021.11.11 0 0 43100

Szia nekem is ugyan ilyen gépem van és egy darab tábla sincs rajta a táblákról tudnál e esetleg képet küldeni?

Előzmény: albinolynx88 (42593)
51CrV4 Creative Commons License 2021.11.10 0 0 43099

dv mindenkinek!

Nemrégiben vásároltam egy UMF Ruhla Type 58 as szerszámmarógépet.csak nem volt hozzá semmilyen tartozék. 

Beleástam magam a dologba eléggé szereztem első körben gépkönyvet hozzá bár ezek csak töredékek és és idegen nyelvűek, esetleg ha valakinek lenne itt gépkönyve szivesen venném.

Ez a gép amugy fut még Thiel Duplex 58 néven is meg erre a gépvázra épüt rá a type 59 meg fuw 260x760 meg még egy pár hasonlo gép.

Légyen mi lényeg szerettem volna venni hozzá befogó tüskét csak akkor szembesültem vele hogy a főorsó egyik mai szabványhoz sem hasonlatos. Rövidkupos megoldás r8 tünt viszont nem az. Kideritettem hogy az régebbi gépek nem a mk5 kuppal készültek hanem ezzel a saját rövidkupos megoldással , grátisz a vertikál és a horizontál kupja nem azonos méretű.

Ha van valaki a forumon akinek ilyen gépe van és van hozzá tüskéje behuzorúd stb nagy segítség lenne ha méreteit megkaphatnám, mert akkor legyártatnám, vagy ha valakinel lenne elfekvöben bármi kiegészítője a géphez vevő lennék rá.

Amugy a gép szép állapotu vesz minden sebességet vesz, mellékmozgások is rendben vannak , vezetékek nem kopottak így első blikkre ez jött le, plusz valaki ortó paraszt modon telibefuj festékkel pár dolgot pl horizontális főorsó végeit , pár ágyvezeték végét stb.

 

Kép a gépröl tul nagy volt , igy linkkel rakom be: http://prntscr.com/1z2msj6 

Archer957 Creative Commons License 2021.11.09 0 0 43098

De hogy nagyon ne offoljam szét a topicot, az összes szerszámgépemet drótköteles vonszolóval mozgattam az udvaron -egy részen elég becsületes emelkedő van-. 20 m drótkötél van hozzá, az azért legtöbbször elég, valamit meg csak talál az ember, amihez megköti. Én pl. egy 1,5 méteres betonacélt ütöttem le, ahová jónak láttam, hegesztettem rá egy jó erős kampót, ahhoz kötöttem ki. Amikor végeztem, pont a lejjebb említett fogaslécessel meg kikaptam a földből :)Szép megfontoltam lehet vele haladni, van idő korrigálni, ha kell, vissza lehet engedni, nem kell kúszni-mászni a földön mint a tekerős csörlőkkel, szerintem tökéletes a feladatra. Egyszer eladtam az egyiket, egy 3,2 tonnást, pont valami gépszállítással foglalkozó hapsi vette meg, mondta, hogy az 1,6-ossal egy 10 tonnás présgépet felállítottak, igaz a targonca kicsit rásegített alulról :D

Előzmény: Archer957 (43097)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!