Keresés

Részletes keresés

hnehnszb Creative Commons License 2005.04.06 0 0 515
(Esetleg GPetivel egyezkedni, hogy könnyen cserélhetőre konstruálja az üveg rögzítő részt, mert így vihetnél egy PC lapot pár hetes tesztüzemre, és korrekt összevetés születhetne az üveges burkolattal... Rengetegen kíváncsiak lennénk az eredményre. :)

Szeretettel:
Szalma
Előzmény: S.P.T. (514)
S.P.T. Creative Commons License 2005.04.06 0 0 514

Bár azt hiszem én kardoskodtam a legjobban itt a PC mellett, de az üveg nyílván nekem is szimpatikusabb.

 

Amiért mégis jó megoldásnak gondolom a PC-t, az, hogy két rétegű, így egy nagy adaggal jobban szigetel.

A kollektor belseje elég nagy térfogatú ahhoz, hogy jelentős legyen a konvekció benne. Ekkor nagyon segít a dupla réteg.

 

Persze annak is örülnék, ha valaki ezt cáfolná, mert a szimpla edzett üveg tényleg tartósabb és átlátszóbb.

NeomatiK Creative Commons License 2005.04.06 0 0 513
Nem akarok egyáltalán PC-t, csak szó volt róla korábban. Ilyen termékmintát találtam és ezen ez a két méret volt feltüntetve és ezeknek a jellemzői. Ettől függetlenül még lehet olyan, aminek jobb a fényátersztése, de ahogy elnézem a mintát ez is elég tiszta.
Előzmény: kiviszem (512)
kiviszem Creative Commons License 2005.04.05 0 0 512
"Fényátersztésre elég gyenge: 68% a 24 mm vastag és 74% a 16 mm-es. "Miért akarsz ilyen vastag polikarbonátot?Én 8 mm-est néztem,egy hozzászólásban van emlités arról,hogy esetleg középen alá kell támasztani ha nagy táblaméretet választasz.
Előzmény: NeomatiK (504)
kiviszem Creative Commons License 2005.04.05 0 0 511
http://zoldtech.hu/piacter/ajanlatkeres Itt tudsz árajánlatokat kérni,biztos válaszol több gyártó is.
Előzmény: VisualChat.hu (510)
VisualChat.hu Creative Commons License 2005.04.05 0 0 510
Hol lehet olcsón napelemeket venni?
kpl Creative Commons License 2005.04.05 0 0 509
Azért annyira nem rosz a helyzet. A síkkolektorok prímán tudják hasznosítani a szórt sugárzást is, ezzel jóval megszélesedik a hasznos szögtartomány. Csak azt macerás számolni, viszont tapasztalati grafikonok és táblázatok vannak róla sokfelé, érdemes keresgélni.

Meg régebben voltak próbálkozások dudoros meg bordás üvegfedésekkel, de már régen nem láttam ilyet.
Előzmény: Gpeti (506)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.05 0 0 508
Bocsánat a felesleges kérdésekért, közben alaposabban megnéztem a honlapotokat, és választ kaptam a kérdéseimre. Csak a második része érdekes tehát, hogy mennyire hatékonyan tudom kiváltani a spéci fűtéscsöveket házilagos csőkígyóval?
Előzmény: Gpeti (507)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.05 0 0 507
ferembá, engedj meg két kérdést:

- Az Apricus kollektorok heat-pipe-ot használnak a hő elszállítására? Mivel oldják meg a hőcsatolást az üveg és a heat-pipe között? Csak úgy bele van dugva?
- Az Apricus nem is használ kis tükröket a csövek alatt? Mennyi a csövek közötti távolság?

Azért kérdezem, mert amit Sümegen láttam, ott viszonylag nagyok voltak a csőtávolságok, és kis tükröcskéket tettek alá, rozsdamentes anyagből. Ezzel gondolom csökkenteni akarja az előállítási költségeket (kevesebb cső kell), de kérdés, pótolja -e a tükör a több csövet (szerintem nem)?
Szintén Sümegen láttam, hogy ott elég egyszerűen oldották meg a hő elvonását, egy vékony U alkú rézcsóvel, ami egy rézlemez hengerbe volt préselve. A rézhenger meg csak úgy beledugva a csőbe, nem túl szorosan.

Én arra gondoltam, hogy szintén U alakú csöveket használnék, de a vákumcső belsejét feltölteném folyadékkal. A cső ebbe a folyadékba merülne bele. Így meg lenne oldva a hőelvonás, és nem kell túl sok réz. Esetleg meg lehetne próbálni a műanyag csövezést is, amivel még olcsóbban lehetne készíteni. Folyadéknak transzformátor olajat gondoltam, az elég jó hővezető, nem forr fel és nem dermed meg könnyen.
Gpeti Creative Commons License 2005.04.05 0 0 506
kpl, elolvastam a honlapoat. Nagyon jó, sok okosat olvastam, és egyben el is kedvetlenítettél a síkkollektorral kapcsolatban.
Már ami a beesési szöget és a teljes visszaverődést illeti (a jelenséget ismertem, de nem fordult meg a fejemben, hogy fixen telepített síkkollektornál csak napi pár órán keresztül van a nap szöge a hasznosíítható tartományban).
Előzmény: kpl (501)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.05 0 0 505
Akkor csináld egyedül :-)

Én egyébként maradok a síküvegnél.
Előzmény: NeomatiK (504)
NeomatiK Creative Commons License 2005.04.05 0 0 504

Jó, de csak napsütötte söröket ihatsz :)

 

Kezembe akadt egy polikarbonát darabka + ismertető. Fényátersztésre elég gyenge: 68% a 24 mm vastag és 74% a 16 mm-es. Mindkettő kamrás természetesen. Elég messze van az üvegtől.

Előzmény: Gpeti (503)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.05 0 0 503
A sörösüveg alapú vákumkollektor gyártásába szívesen besegítek.

Vállalom a sörösüvegek kiürítését :-)
Előzmény: NeomatiK (496)
gabor.hoffer Creative Commons License 2005.04.05 0 0 502

 

Sziasztok!

 

A megoldassal, csak azt akartam szemlelteni, hogy lehet 1 vezerlessel tobb siktukrot 1 fokuszpontba koncentralni. Termeszetesen mindket tengely mozgatasat hasonlo modon oldanam meg.

 

Arra akartam torekedni, hogy ne kelljen nagyon nagy terheket mozgatni, tehat a tukroket fel lehessen osztani kisseb darabokra (mondjuk 1/2m2 vagy akar kissebb).

 

Ha jo a sejtesem, akkor igy elerheto az, hogy akar a tukorrendszer kulonbozo

felosztasban akar mas-mas ablakokat vilagitanak meg. Nyaron at lehetne allitani a fokuszpontot egy medencefuto napkollektorra, igy sporolni lehetne nagy feluletu "draga" napkollektor epitesen.

 

Udv,

Gabor

kpl Creative Commons License 2005.04.05 0 0 501
Szia!

Az Alternatív energia topicban nem is olyan rég agyaltunk ilyesmin egy csomót. Mármint azon hogy mivel és hogyan lehet relatíve egyszerűbben napkövetni. A (4200)-as hozzászólás környékén megtalálod. Ott parabolatükrök forgatásával jött elő, de Neked is ez kell.

Kiegészítésképpen nézd meg ezt az ábrát: A Waldram diagram származtatása

Némi gondolkozás után belátható, hogy csak _egy_ tengely körül kell forgatnod a tükreidet, ami É-D irányú, és a 47 fok körüli lejtése van (nyáron kisebb, télen nagyobb, pontosítás és elmélet itt) és ráadásul teljesen egyenletesen (állandó szögsebességgel), ami pontosan 7,5 fok óránként. Ez fele a Nap szögsebességének.

Este persze a tükröket vissza kell állítani valamilyen alaphelyzetbe...


kpl
Előzmény: gabor.hoffer (498)
hnehnszb Creative Commons License 2005.04.05 0 0 500
(Ha síktükrök, akkor szerintem 2-3 hetente újra kell őket pozicionálni a nem vezérelt tengely mentén...)

Szeretettel:
Szalma
Előzmény: gabor.hoffer (498)
kpl Creative Commons License 2005.04.05 0 0 499
"TORONTO (Reuters) - Canada, better known for snow than sun, plans to build a 52-home solar powered community in Alberta that will harvest the sun's rays in summer and use them to heat homes in winter, the government said on Wednesday.

The Drake Landing development, already under construction in the western province, will be the first of its kind in North America. Officials say it will cut greenhouse gas emissions by 260 tons a year and supply the homes with more than 90 percent of the heat they need.

"This system significantly reduces greenhouse gas emissions and demonstrates the importance of using clean, renewable energy sources," Tommy Banks, a Canadian parliamentarian, said in a release.

Under the scheme, solar panels mounted on garage roofs will collect energy from the sun and store it underground. Come winter, the thermal energy will heat homes through a central district heating system.

Some C$5.5 million ($4,5 million) has been invested so far in the project, which is jointly funded by the governments of Canada and Alberta and by a number of Canadian companies. "

(http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml?type=scienceNews&storyID=8081552)
gabor.hoffer Creative Commons License 2005.04.04 0 0 498

Sziasztok,

 

A napkoveteses rendszerrel kapcsolatban csinaltam 2 kepet. A rendszer lenyege az lenne, hogy a napfenyt az eszaki oldalon levo ablakfeluletre reflektalja.

 

Itt egy hasonlo dolog. http://www.egis.org/Helio_us.html

 

2 problema van ezzel a megoldassal.

 

1. nagyon draga

2. csak 1db tukrot forgat

 

Gondolkoztam, hogyan lehetne 1db vezerlessel (ez alatt ertem a nap mindket iranyban torteno mozgasat, tehat 2 fograto motor), tobb tukrot egyszerre mozgatni ugy, hogy azok mindig egy megadott pontba koncentraljak a napfenyt.

 

Most csak az egyik iranyu mozgast, a Nap horizonton leirt palyajat modelleztem.

Amennyiben van egy olyan mechanika amivel ezt a nappalyat kovetni tudom (erre vannak nagyon jo aramkori leirasok ahttp://www.redrok.com/main.htm cimen ), akkor ennek a forgo mozgasnak a 1/2-ed szogsebessegevel forgatva a tukroket allandoan a fokuszpontba tudjuk reflektalni. Tehat a nap horizonti szogsebessege dupla akkora mint a tukoksikor normalvektorainak szogsebessege. Igy a nap-tukor es a tukor-fokuszpont szakaszok szogfelezoje a tukor normalvektora. Persze minden tukrot egyszer be kell allitani, ami annyibol all, hogy amikor mar a napkoveto mechanika pontosan dolgozik, akkor elforgatni ugy a tukrot, hogy az a fokuszba reflektalja a  napfenyt. Csatolok 2 kepet, talani igy erthetobb.

 

 

NapsugarTükorrendszer

 

Varom a velemenyeket. Lehet, hogy nagyon elneztem valamit es hulyeseg az egesz. Azert irom meg, mert nekem tul egyszerunek tunik a megoldas, hogy egy vezerlessel tobb tukrot egy fokuszba iranyitsunk.

 

Udv,

Gabor

kpl Creative Commons License 2005.04.04 0 0 497
Lehet hogy Öveges bácsi is így kezdte annak idején? :-))
Előzmény: NeomatiK (496)
NeomatiK Creative Commons License 2005.04.04 0 0 496
És ha összekötnénk csövekkel néhány sörösüveget és így átöblítve vezetnénk át rajtuk a vizet, valamint kiszívnánk a levegőt a rendszerből, máris megvan a vákuumcsöves kollektorunk! :DD
Előzmény: NeomatiK (495)
NeomatiK Creative Commons License 2005.04.04 0 0 495

Azért egy próbát megér, nem?

Ha medencéhez kell, akkor azt egyébként is napsütéses időben célszerű használni. Ha lefested feketére a csöveket, szerintem felmelegíti jól a vizet.

 

A hétvégén csináltam egy kis kísérletet. Egy 0,33 literes cimke nélküli barna sörösüvegbe tettem 0,3 liter vizet. Az üvegbe hőmérőt állítottam. Az üveget az ablak előtti könyöklőre állítottam, tehát a fény útjában volt 2 síküveg (az ablaké, a külső kissé koszos :) ) és a sörösüveg üvege.

 

t levegő = 25C

különböző időkben mértem a hőmérsékletet:

 

t0 = 19oC (a mérés kezdete 14:35)

t20 = 24oC

t30 = 26oC

t40 = 29,5oC

t50 = 32oC

t150 = 42oC (a mérés vége 17:05) - ez lett a hőmérsékleti maximum is egyben.

 

Sajnos az 50. és 150. perc között nem tudtam mérni, mert el kellett mennem. A hőmérséklet maximumot valószínűleg a 150. percnél hamarabb elérte.

 

A kis felület/térfogat arányt és a sok üvegen való áthatolást és reflexiót tekintve bizakodóan nézek a jövőbe. Ez a 42 fokos viz majdhogynem égette a kezemet, amikor ráöntöttem a kísérlet végén. Tehát fürdéshez, kézmosáshoz túl meleg.

 

Tehát a hőátadó felület:

A = 207cm2

 

Melegített folyadék térfogata:

V = 300 cm3

 

Az 1 cm3 -re jutó felület (az említett arány) 207/300 = 0,69cm2/cm3

 

Egy 12mm-es rézcsőnél a belső átmérő 10mm. Ahol 1cm3 folyadékra 4 cm2 felület jut, tehát az arány 4cm2/cm3, ami 5,8-szorosa a fenti kisérleti aránynak.

Ebből azt vonom le, hogy megközelítőleg ennyiszer gyorsabban melegedne a 300cm3-nyi folyadék egy 10mm belső átmérőjű (sörös)üvegcsőben hasonló körülmények között.

 

 

Előzmény: Gpeti (494)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.04 0 0 494
Ja, és mégegy: közben kitaláltuk, hogy a gyerekeknek kicsi már az a fél köbméteres pancsoló, vegyünk egy nagyobb medencét. Kinéztem a legkisebb vízforgatóst, de abba is 2 m3 víz megy. Erre ez az egy m2 felület semmi. Még nem számoltam ki, de szerintem sz@rt sem melegít majd. Hát így jártam...
Előzmény: Gpeti (493)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.04 0 0 493
De először is nézzük, hogy hol is tartok a síkkollektorral?

Sajnos sok időm nem volt a hétvégén, de azért valami már van.

A tetőre felmásztam, leszedtem a cserepeket, felszereltem a tartó konzolokat, és visszaraktam mindent, ahogy volt.

Elkészült az OSB ládika, 110x110 cm, 10 cm magas. A szomszédom szerint komlót szárítani pont jó lenne. Ezt kibéleltem Nikecellel, majd erre még teszek 5 mm-es hőtükrös polifoam-ot. (csak a Nikecell UV és hővédelme miatt). Bár körbe fogom bádogozni a fakeretet, azért biztos, ami biztos le is lakkoztam az OSB-t kültéri lakkal.

A lágy rézcsövet hidegen nem sikerült meghajtani. Gázlámpával melegítve sem, akkor is olyan volt, mint hidegen, csak könyebb volt görbíteni. Ezért feldaraboltam, 8 db 1 méteres és 2 db 120 centis darabra (a két végére). Vettem 20 darab 90 fokos ívet (vigyázni kell, mert nem egyforma mind a 20, fele két végén peremezett, fele csak az egyik oldalon. Így lesz belőle 180 fokos ív, aminek mindkét vége peremezett)
Az ívek nem voltak nagy összegek.
Az egészet összeforrasztottam, nem volt vészes, egy óra alatt meg is volt. Mivel az ívek hajlítási sugara elég kicsi, így a csőkígyó csak kb 60 cm magas volt. Ezt egyszerűen széthúztam, és máris egy méteres lett. Így a csövek nem párhuzamosak, mindig egy kicsit emelkednek. Ez jót tesz a légtelenedésének is.

Utána jött a szopás. Ezt az egészet rá akartam forrasztani az 1x1 méteres rézlemezre. Katasztrófa. Az a helyzet, hogy a lemeznek akkora a hőtágulása, hogy össze vissza görbül, és ahogy elkezdem melegíteni, egyből meghullámosodik, nem fekszik fel. Csak 2 méternyi csövet volt ídőm megcsinálni, de az nagyon csűnya, hullámos lett. És nem ís bírtam végigforrasztani, csak olyan fele hosszában, mert a hullámok miatt ennyit sikerült. Persze még kínlódok majd vele, de szép nem lesz, az már biztos.

Sajna nekem nincs digit gépem, a cégest meg most elvitte más, azért az egyes részfolyamatokat nem sikerült dokumentálni. A végeredmény persze meglesz majd,.
Az összeg: hát igen, alég húzós összeg, nem ennyire gondoltam, amikor elkezdtem. Még nem írok számokat, de segédanyagokkal együtt (lakk, sziloplaszt, Pattex) közelíteni fog a 30-hoz. Én olcsóbbra gondoltam.

Hát itt tartok most. Nem vagyok benne biztos, hogy a vákumcsöves négyzetméterét nem lehetne -e ennyiből kihozni. Majd végigjárom azt az utat is.
Gpeti Creative Commons License 2005.04.04 0 0 492
ferembá, köszi, megkaptam a leveled.

A vákumcső ára elfogadható, következő kisérletem egy házi vákumcsöves rendszer előállítása lesz. (Van önbizalmam, mi?)
Az épületgépészt majd keresem, nagyon jó lenne, ha meg tudnám csinálni. Nagyon szeretném, ha nem is kellene bekötni a gázcsonkot.
Előzmény: ferembá (491)
ferembá Creative Commons License 2005.04.03 0 0 491
Nem tudnám kiszámolni, mert függ az abszorber rézlemez vastagságától is.
A lényeg az lenne, hogy a hőszállító csövekhez közel lévő lemezfelület ne legyen lényegesen eltérő hőfokú, mint a távolabb eső felület részek, mert a magasabb hőfokú felületnek nagyobb lesz a környezet felé visszasugárzott vesztesége.
Egy kazán több energiát ad le, ha magasabb a hőfoka. A napkollektornak ha magasabb a hője, szintén több energiát ad le, csakhogy a környezete felé, és ez veszteség!!!
Ha a szivattyú gyakran ki-be kapcsol az csak azt jelenti, hogy több energiát tud elszállítani, mint amennyi termelődik( pl. felhős az ég), ezért érdemes fordulatszám vezérelt szolárszabályzót használni.
Igen, egyszerűbb megoldások mindig vannak, de rendszerint nem védik a pénztárcádat, sem a környezetet( hová tennéd a fagyállót, amikor cserélni kell?)
Ha pontszerűen melegíted a felhasználni kívánt rézlemezt, akkor kitapintható a hőeloszlás, ebből következtethetsz, hogy milyen sűrűn szükséges a csöveket
betervezni.
Üdv: ferembá
Előzmény: kiviszem (489)
kiviszem Creative Commons License 2005.04.03 0 0 490
De azért a kakaóscsiga sem semmi,lehet hogy a csiga nemfázik?
Előzmény: ferembá (488)
kiviszem Creative Commons License 2005.04.03 0 0 489
"Javasolnám egyébiránt a feltaláló után " Iv görbehárfahúrtechnológiának" elnevezni
a szisztémát."Látod nekem már  csak a gyakorlati megvalósitás maradt,azthiszem a feltalálótól ezt nem tette meg,már az elméleti megoldás oly örömet jelentett számára .(Igazából a meglévő adottságok határozzák meg a megvalósitás módját :D-re néző fal,nagy tábla nagyon eláll a falsiktól,adott csőátmérő ,Dream-Back rendszermegoldás).Ha fagyállós rendszert készitenék lehet egyszerűbb lenne.Egy kérdésem lenne,hogyan kell kiszámolni ,hogy egy adott felület mikor van túlhűtve,ill mikor túl nagy az átlaghőm.?Ha túlhűtöm többet kell kapcsolni a szivattyút ,ha túl nagy az átlaghőm. szerintem gazdaságosabb mert többet tud emelni a tároló hőmérsékletén?Hol az igazság?
Előzmény: ferembá (488)
ferembá Creative Commons License 2005.04.02 0 0 488
Szerintem 2 görbe "hárfa-húr" elég lehet, egyenletes felületi elosztásban, ne maradjon
nagyobb terület hőelvonás nélkül.A cső átmérő jó lesz, és mind a 4 kollektort akár sorosan is kötheted, hiszen a görbehúrok akkor is párhuzamosan kapcsolódnak egymással. Ha lehet akkor kollektorral melegített vizet ne vezess be már másik kollektorba.
Javasolnám egyébiránt a feltaláló után " Iv görbehárfahúrtechnológiának" elnevezni
a szisztémát.
Üdv: ferembá
Előzmény: kiviszem (459)
ferembá Creative Commons License 2005.04.02 0 0 487
A kakaós csiga nehezen légtelenedik le, még nehezebben ürül ki a víz belőle.De mindennek nemcsak a kakaó az oka.
Üdv: ferembá
Előzmény: Gpeti (483)
ferembá Creative Commons License 2005.04.02 0 0 486
Kedves Gpeti!
Szívesen boldoggá teszlek(férfi-embert ritkán sikerül) néhány vákuumcsővel(hja, az ízlések különbözőek), amelyek 1800 mm hosszúak, és 58mm átmérőjűek, ikerüvegesek, mint a termosz. 2900 Ft +ÁFA/db, emil-ben küldök elérést.
A 6-os COP-t, amit tud egy hőszivattyú, azt üzemi körülmények között tartani is lehet, csak kell hozzá egy szakember, aki ismer valakit, aki látott már olyan embert, aki hallott
már hőszivattyúról.
Véletlenül ismerek egy gépész-tervező mérnököt, aki 30 éve foglalkozik ezzel a témával, emilben küldöm az elérhetőségét.
A szivattyúnál figyelj a nyomómagasságra, hogy a Drain- back- hez elég legyen.
Üdv: ferembá
Előzmény: Gpeti (452)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!