A hőcserélő rendszerint a tartály közelébe kerül, de ez lényegtelen szempont.Érdemes jól hőszigetelni a h.cs.-t is, a szivattyúk víz-szállítását pedig úgy szabályozd be, hogy a hőcserélőn áthaladó folyadék 5-10 fokot hűljön, ill. melegedjen. A cserépen való átvezetésnél olyan cseréppótlót használhatsz, mintha antennaárbocot akarnál telepíteni. A 40-50 mm-es nyíláson szintetikus hőálló csőhéjjal együtt vezeted át a szolárcsövet. Ha szoros, akkor egyben vízzáró is lesz, ha nem, akkor a mindenrejó fekete szig.szalag segít. Szolárszivattyú emelőmagasságra figyelni kell, optimális elhelyezése a D-b tartály alatt, a lejövő melegágban, függőleges beépítéssel, így nem lesz gond a légtelenítéssel. Asszem nem volt szó a kollektorba beszivárgó víz kiszellőztetéséről. Síkkollektor betegség, egy-egy szellőző csövecskét átvezetnek a hőszigetelésen alul és felül, a koll. hátlapján keresztül.
Szia. Meg kell nyugtassalak nem minden miállitás olyan mint amit leirtál.Bár a Construmához képest az Industria maga volt a kánaán.Igaz mindenki eladni szeretne,venni kevesen.A Drain-Back rendszert valóban nemmindenki ismeri,ezt én is tapasztaltam,de vannak "specialisták",akik segitenek.Összességében én hozzáértő,házilagos kivitelezésben segitőkész szakemberekkel találkoztam.Amit azért ismét mindenki figyelmébe ajánlok a szerzett ismeretség általi vásárlás,melyet részletesen leirtam.A bölcs más kárán tanul,és elolvassa.
Most voltam a 15. győri általános vásáron, ahol természetesen megnéztem a napkollektorokat is!
Tapasztalatok: mindenki a síkkollektorokat próbálja az emberre "rásózni", ha netán meg azt említed, hogy fűtésrásegítésre lenne, elkerekednek a szemek, és gyorsan témát váltanak!:(
Volt ahol a gyerek csak annyit tudott mondani, hogy a napkollektor a nap segítségével melegíti a benne levé folyadékot, a drain back rendszerről meg még életében nem hallott!:(
Szal össességében: napkollektorokat láttam szépeket, de nem győztek meg, hogy az ő termékeiket akarom megvenni!
Nyugtassatok meg, ugye nem minden kiállítás ilyen!?
Az Industriáról:Én például voltam a kiállitáson,de nem azért hogy a méregdrága kinálatból vásároljak,hanem tapasztalatot gyűteni. A tanácstalan embernek a segitőkész jó szó olyan mint a szomjasnak egy pohár viz.Mivel már megvettem a rézlemezt,csöveket,szivattyúkat,hőcserélőt,indirekt tároló,(erről már irtam)a kerethez faanyagom van,kell még pc,és bádog.Már "csak"össze kell épiteni.Eddig a kollektor anyagára 40eft-körül van.Még mindig olcsóbb lessz mint amit az általad kinált,bár lehet nemfogom elérni a gyári szintet,de megközelitem az biztos.Egyébként ha még el sem kezdtem volna a barkácsolást,lehet vevő lettem volna a kinai sikkollektorokra.
Kérdésem viszont lenne:hová tegyem a hőcserélőt a tartály és a kollektorok között?(kétszivattyús lemezes hőcserélős rendszer)Középre,vagy mindegy melyik keringetőág hosszabb ?(Drain-Back rendszer)A cserépfedésnél hogyan oldjátok meg a csőátvezetést?
Nem forr fel, reszelj csak nyugodtan, 1 kW hőenergia elszállítására elegendő óránként kb. 100 liter vizet cirkuláltatni. 1 kcal 1 liter vizet melegít 1 °C fokkal. 860 kcal=1kWh Fél négyzetméteren jó ha 400W-t betakaríthatsz. Jó hétvégét ferembá
Most megint kinn reszeltem a formát, és gondolkodtam. Én vagyok egyedül hülye az országban? (most politikusok kizárva). Más csak a sík rendszerben gondolkodik? Ha mindent átgondolunk, az egységnyi felületre az energia sugárzás ugyanannyi, tehát nincs különbség a sík és a "görbe" gyüjtő között. Ráadásul a síknál nincs gond, osztok, szorzok, 15 cm-re 1 cső, és kész. Itt? Nem tudom, mivel az energiát igen kicsiny helyre koncentrálom, lehet, hogy az adott szakaszon már fel is forr a víz.
Szóval érzem, ingoványos területre tévedtem, és a kísérleteket nekem kell elvégezni. Ha tud valaki ilyen ingoványos területről értékelhető adatokat, segítsen!!
Csak arra gondoljatok bele, egy szar szemüveggel is füstöl az újság fekete betűje néhány mp múlva, akkor egy fél nm-es felületen mekkora hőmennyiség gyüjthető össze. (egy pár köbcentiméter víz, egy adott sebesség alatt, az 1 m hosszon, biztosan felforr, ki lehet számolni, hogy pl 20 mm-es rézcső esetén ez hány cm3).
Most vége, megyek megint reszelni, és kérem a parabolával kapcsolatos észrevételeket. Már előre sejtem, vesztettem, nagyobb százalék ellene.
Az "öntőformám" a matekkönyvekben is szereplő parabola képlet alapján készül. Az első csiszolással, gyalulással már elkészültem, de azután úgy döntöttem, jobb lesz a hatásfok, ha még pontosabb a csiszolási felület. (Nem gondoltam volna, hogy egy egyszerű, cseréplécekből összeállított, közel parabola keresztmetszetű teknőn is ennyit kell csiszolni. Ennél most kb 80 %-os a készültség, de a ráspoly úgy kikészítette a mutatóújjamat, hogy szinte fogni sem tudok vele, pár napot várnom kell. Bár nem tudom, van-e egyáltalán értelme ilyen pontosságnak, hiszen ha egy tökéletes gyújtóvonalat hozok létre, akkor az elvileg a rézcső közepében lesz, de oda meg nem megy be a fény!!! Ígéretet kaptam egy mérnök haveromtól, hogy majd olyan csövet gyárt, ami alul átlátszó, fölül pedig nem, és fekete, de erre most egyenlőre nem várok.
Ha rámondom az áment, akkor jön a fatapasz felvitele, hogy még símább legyen a felület, majd ennek a polírozása után jöhet a műgyantázás - persze itt is elég sok problémát kell megoldani. Sajnos a betegségem miatt sokszor napokig nem tudok csinálni semmit, de megfogadtam, amíg el nem készül a rendszer, addig nem dobom fel a talpam.
Amúgy a gyujtópont 12 cm, a vezéregyenestől 15 cm magasságig terjed a teknő, így elfér benne a cső, és a tetején az üveglap is. Ez, úgy 50 cm fölött van kicsivel a szélesség, így egy-egy egységnél 0,5 m2-rel számolok. Már azt is tudom, hogy a felületet "túlméretezem", elférnek a tetőn, és ráadásul ideális a tájolásom, a tetőm síkja K-Ny. Ha most gyenge a nap intenzitása, minden kollektor a napra néz. Ha erős, és "túlmelegedés" lenne, a hőmérséklet függvényében néhány - egy, vagy több - vályú a tetőre merőlegesre furdul, azaz a ráeső fény - sin alfa=0 - , termelt hő =0. Az eddig készített kis nyamvadt modellek igen sokra bíztattak, ezért mertem belevágni ebbe is.
Bízom benne, hogy még e hónap végén nálam is beindul a "napkazán".
A "vályús" megoldást megcsináltad? vagy készülőben van? Milyen ív mentén kell hajlítani a hőtükröt, hogy ne túl közeli és ne túl távoli vonalra fókuszálja a sugarakat?
Belejössz hamarabb is, mint egy-két év. Amit ajánlani tudok, az az, hogy mindennek van internet címe. Csak tedd elé a www-t, mögé a hu vagy com-ot. Pl a www.industria.hu és a www.hungarotherm.hu is élő címek. Tavasz kövepén kell rájuk kukkantani, és ott van róluk minden. Vagy a www.hungexpo.hu ott a teljes program minden kiállításról.
Ja, és vidékieknek minden vásárvárosi rendezvényre a vonatjegy féláron van (gyak megveszed a teljesárút csak oda, lepecsételteted a vásárban és azzal a jeggyel ingyen hazamehetsz)
A BNV-t ismertem, saját zsebre voltam is párszor, de vállalati közös Ikarusz látogatás nem volt. A Neteést meg csak most februárban kezdtem, így még nincs sok tapasztalatom, hogy hol, mit találok. Talán nem a kifogásom volt a gyenge, de egy kezdő netesnek az információi a gyengék. Egy-két éven belül már könnyebb lesz. ( Valójában nem tudom, mikor van a két említett rendezvény: Industria, és a Hungarotherm.) Ez a régi BNV területén szokott lenni? A napcsapda konkrét, komolyabb kivitelezését is nem olyan régen kezdtem el, addig csak elvi síkon voltam.
A vasárnapi felhelyezés óta annyi de annyi energiát termelt a kollektorom, hogy nem szerződést kellett kötnőm a távhőszolgáltatóval, hogy elvezessék a felesleget :-)
De legalább tanulmányozni tudtam az esó elleni védettségét. Az elmaradt bádogozás kell, az már látszik. Így elég sok vizet kap az OSB, ezt hosszú távon nem fogja bírni. Hiába lakkoztam le az egészet, így nem lesz jó. Talán hétvégén megcsinálom ezt is, aztán jöhet a jó idő.
Ez azért elég gyenge kifogás volt. Mindenki tudja, hogy létezik az Industria. (20-25 éve nem mentél tavaszi BNV-re vállalati Ikarusszal? Én igen, igaz akkor még csak gyerekként.) A helyzet azóta mit sem változott, csak már nem BNV-nek hívják, és szétcsapták több kisebb szakkiállításra. Aki meg valamennyire foglalkozik ezzel a témával, annak a Hungarotherm-ről is hallania kellett. Én pl napkollektoros cégek honlapjait nézegetve több helyen is láttam nagy betűkkel, hogy ott lesznek az Industrián meg a Hungarothermen.
Előre is köszönöm a szeptemberi meghívót, és ma feltétlenül hallgatni fogom 16,30-tól a Petőfit. Amúgy nálam az 56 nem az évjárat, hanem a kor, ettől függetlenül ezek szerint közel egyidősek vagyunk. Én délvidéki vagyok, bennszülött Szegedi.
Én, mint ferembá54( ha az évjáratra érted),ünnepélyesen megígérem, hogy ősszel az Ökotechre küldök Neked meghívót, kettőt, mert nem vidéki "médiumokat" mondtál, csak juttasd eszembe léci, szeptember végén. Én is vidéki marha volnék, Torzsaliget-ről (Vecsés ) származom. Most időben szólok, pénteken (10.-én) a Petőfin, 16,30-kor napkollektoros műsor lesz. Üdv:ferembá
Csak mert nem vagyok dicsekedős. A legjobb viszontértékesítőnk kivitelezte, a tervezőnk megálmodta, és nagyon büszke vagyok rá. Kedden ott voltam az ünnepélyes átadáson. Somogy megye legnagyobb önkormányzati beruházása az utóbbi öt évben. Ismereteim szerint egyedülálló Drain-back felépítés, én méreteztem Polysunnal, napi 9800 liter HMV-re. Igaz, egy év előkészítés után valósult meg, de megérte, közelítő méretű visszaeresztős rendszert sem találtunk sehol. 35 db AP30 napozik a tetőn,Wolf helyett :))))))
Írod, le sem tojtatok az Industrián! Én megtettem volna, ha tudom mikor van ilyen jellegű kiállítás. Itt élek, mint egy hülye gyerek, és mindig minden utólag tudok meg a topikból, ez, meg ez volt, itt, és itt volt kiállítás. (ez nem csak erre a topikra vonatkozik, másokra is). Ha nem esik nehezetekre, akkor előtte 1-2 héttel jelezzétek a topikban: vidéki marhák, akit érdekel, jöhet ekkor, és ide. A helyi médiákban ilyenekről nem lehet hallani, olvasni.
Üdv Mindenkinek! A szivattyúkiválasztásban talán egy kis segítség: A Magyar Rézpiaci Központ oldalain van egy épületgépészeti segédlet amiben le van írva,hogyan kell kiszámolni a térfogatáramot,nyomásveszteséget,alaki ellenállást.stb. Használja bátran mindenki.
Az EUREKA (valószínű abból való) szivattyúja hatalmas és nagy teljesítményű is. Az enyém valami bontott németből való, maroknyi méretű. Eredeti teljesítménye 30 W körüli, nem volt rossz a hozama, de ez a vékony csöveken lényegesen csökken még max. teljesítményen is.
Hohó, mosógépszivattyú. Most kaptam egyet ajándékba, az van ráírva (ciril betűkkel, milyen szerencse, hogy nem mai csirke vagyok) szóval az van ráírva, hogy 30 l/perc. Nem túl durva ez? Lehet vhogy csökkenteni?
"http://www.somogyihirlap.hu/index.php?apps=cikk&d=2005-06-08&r=1&c=410612" Egy hír a Somogyi Hírlapból:
"A Napból jön a meleg víz Alternatív energia - A gyöngyöspusztai napkollektorrendszer a megtakarítások révén négy év alatt visszahozza az árát Vas András"
Bár nem jelzik, a leírás alapján csöves kollektort szereltek fel. Mivel eddig még nem büszkélkedtél vele, gondolom, nem tőletek vették?
"el is fog pusztulni szegény, mert szakaszos üzemre van méretezve a motor" Két éve üzemel már hiba nélkül. A teljesítménye nem gyári, hanem csökkentett, így alig melegszik, csendesebb is.
Bocs, most láttam a kérdést, ilyenkor ( este 11 óra van) a nyugalmi berétegeződött hőmérsékletek láthatóak. Az alsó hőcserélő így van jól bekötve. Ha a tároló alján 14 fokos víz van, akkor nem lehet a csonkokon 67/62 fok, hacsak nem műanyagból volna a csőspirál :)) A két ág közti 5-10 fokos hőlépcső azt is mutatja, hogy megfelelő a szolárköri tömegáram. A mosógép ürítő szivattyú biztosan nem szállít túl sokat, nem tudhat többet 0,2 bar-nál. Lehet, hogy el is fog pusztulni szegény, mert szakaszos üzemre van méretezve a motor. A téli kerti hőfok esetleg okos árnyékolás-technikával érhető el, (vagy klímával) ahogy nézem, a ház ura nem kispályás versenyző, ilyen épülethez nem is illene egy energiafaló kompresszoros split. Pénteken 16, 30-kor a Petőfi Rádióban napkollektoros félórát tart a Zöld Vonal c. műsorban Sarkadi Péter, esetleg hallgassa meg akit érdekel.
Le sem tojtatok az Industrián, pegig tényleg csak a topikosok kedvéért vittük ki az "ócsó" síkkollektort, ezért bosszúból dezinformációkkal fogom "segíteni" az otthoni kollektorépítést :) Még egy dolog, a zoldtech.hu portálon láttam v.mi nagyobbacska szolárrendszerről írtak, "édesvizes" solarkörrel.
Itt a szezon, további sok sikert, másoknak jó szurkolást, üdv: ferembá
A cső "feltekerése" nem egyszerű mutatvány volt. Elsőre nem is sikerült. A külső körívvel kezdtem és folyamatosan - segítséggel - tekertem bele a többit. Az egészet egy keret veszi körül, annak "támasztottam, majd néhány ív után felülről is rögzítettem sugárirányban. Nem egészen kör alakban - kissé nyújtott tojás - folyamatosan egymás mellé van fektetve a cső. Ha ügyesebb vagyok, még 30 - 40 méter felment volna.