Keresés

Részletes keresés

Cívis50 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 11864

Én tavaly ilyenkor pontosabban január 29-én oltottam életemben először 5db hurma -magonc alanyt. Ezeket január elején beindítottam 20C-fokon. Megfelelő szerszám hiányában, orvosi szikével, rögzítés oltószalag helyett fogselyemmel, gyertyát melegítettem az oltócsap szabad végére. A most nálad telelő Rosseyanka életem első 5 oltásának egyike, 5-ből 4 sikerült. Az az 1 db. sikertelen Nikita is éppen hozzád kerül. 1 Nikita Csarlihoz, 1 Rosseyanka pedig Temesvár mellé Igazfalvára, 1 Rosseyanka pedig, a kertembe lett kiültetve.

Ezen a kezdeti sikeren felbuzdulva, beszereztem profi szerszámokat és márciusban próbálkoztam cseresznye, meggy, körte, kajszi és őszibarack oltással.

A második sorozat összességében a kezdeti  95%-ról az őszre kb. 40-45 %-os eredményre apadt. Sok10-20 cm-es új hajtás lett a vízhiány és a kutya többlet (3 puliból 2 kölyök) áldozata. Ennek ellenére nekem kb, 10db. őszibarack mindezeket átvészelte. Nem volt rosszabb a túlélők aránya őszibarack  esetében. A veszteségek nálam teljesen fajtafüggetlennek mutatkoztak.

Én az oltást egyébként éppen ma kezdtem, 3 db Nikita's Gift oltványt készítettem.

Előzmény: Ali-bá (11852)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.09 0 0 11863

Itt kérdezd, ott tapasztalt szakemberek vannak :

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9107936&la=128569419

Előzmény: Nikica77 (11862)
Nikica77 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 11862

Sziasztok!

Mini kivi dugványaim (tudom nem most volt itt az ideje, de kint megpattantak a rügyek, és leveles lett a növény, gondoltam megpróbálom) gyönyörűen fejlődtek, levelesedtek, most meg barnul a szára, levele. A rajta lévő kis gyökérkezdemények elhalnak. A földje perlit, tőzeg és kerti föld keveréke. Volt ami takarás alatt fejlődött, volt ami anélkül, de kivétel nékül mind barnul. Dithanos vízzel locsoltam meg ültetés előtt a földet. Adnátok ötletet legközelebb hogyan csináljam? 

Körtvélyesi Creative Commons License 2014.01.09 0 0 11861

Kedves Mariska néni!

Nem kell félni az oltástól, február végén elég megszedni az oltóágat, hűtőben tárolni (fólia, nedves homok) mikor az alany nedvkeringése megindul (duzzadnak a rügyek), angolnyelves párosítással (fixebb, mint a sima) elvégezni a műveletet.

Gyerekkoromban, 46-47 évvel ezelőtt: a legegyszerűbb, józan paraszti kivitelezés a következő képpen történt:

Rügypattanás után a kajszifához lépett Bakos Mihály bátyám, éles oltókéssel levágott az egyéves hajtásból egyet. Két rügyes oltócsapot készített a sárgabarackból, melyet aztán térdmagasságban, angolnyelves párosítással a szilva alanyra helyezett. Vékonyabb madzaggal körbekötözte az oltás helyét, majd csirízzel (liszt vízben főzve) körbekente és még egy kis újságpapír darabbal a ragasztós rész megerősítette. Az oltócsap tetejére is tett ebből a lisztes kencéből (mi könyvkötészetnél használtuk, bezzeg most a csótányok milyen jókat kosztolnának ebből a szerves anyagból), majd 1-2 hét után lejátszódott a csoda, kihajtott a nemes rész. Ezekből a fákból még akad egy-kettő szüleim kertjében.

Tisztelettel és üdvözlettel: Körtvélyesi 

Előzmény: Mariska néni (11858)
tp329 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 11860

Nem csinálnám tavasszal, az erőteljes nedvkeringés miatt előfordulhat, hogy nem vagy nem jól sikerül a forradás. Nyár közepe körül viszont lehetne, akár az azévi félfás hajtásokkal is.

Előzmény: budai2 (11854)
gergerg Creative Commons License 2014.01.09 0 0 11859

Még szép hogy jó, ha barna lenne, akkor  záraz lenne. :-) Vágjak egy vesszőt megmutatni hogy milyennek kell lennie? De szerintem kár még most szedni, úgyis hideg fog jönni. Február közepe felé bőven elég, oltani meg március eleje közepe felé, az időjárástól, az alanyok állapotától, függően.

Előzmény: Mariska néni (11858)
Mariska néni Creative Commons License 2014.01.09 0 0 11858

Megint egy kezdő bugyuta kérdésem van. Mostanára érett meg az elhatározásom, hogy oltással próbálkozzak, de máris elbizonytalanodtam... Azt olvastam, hogy a nedvkeringés februárban indul meg, vagyis előtte kellene oltóvesszőt szedni. Viszont most azt hallom sok helyről, hogy rügyeznek a fák. A kérdésem az lenne, hogy ha levágok egy ágat és a vágási felület zöld, attól még alkalas lesz oltásra?

Körtvélyesi Creative Commons License 2014.01.09 0 0 11857

Kedves Budai2!

Ha nem sikerülne a gyökérnyakas figura, ajánlanám a májusi zöld oltást. Előnye: másnap kiderül megfogant-é a nemes rész, azaz kókadt-e avagy feléledt állapotban leend. Tényleg egyszerű és hatékony oltásmód, még a patlizsán (tojásgyümölcs) paradicsom vonalon is működik. E módszerre Jeszenszky Árpád: Oltás, szemzés, dugványozás könyvében részletes útmutatót találhatunk.

Tisztelettel és üdvözlettel: Körtvélyesi

Ali-bá Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11856

Biztos, hogy beválik a módszer. (Dió is sikerült így nemesítenem, pedig az csak különleges körülmények között oltható.)

vlacko Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11855

Nem. Eddig csak alvószemzéseket csináltam. Én is most tavasszal akarom kipróbálni a fás oltást, mandulát akarok tenni gyalogbarack alanyra, mivel valaki éppen itt írta, hogy a híresztelésekkel szemben mégiscsak lehet oltani az őszit tavasszal. Angolnyelvesre gondoltam, jók a tapasztalataim vele. 

budai2 Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11854

Összenövesztés szőlőnél

Sikeres bujtásokat csináltam szőlőnél (nem volt nehéz), és ezen felbuzdulva szeretnék biztosra menni egy tőke fajtaváltása során.
A konkrétum az, hogy a faiskolában elcimkézett szőlőoltványokat vásároltam négy évvel ezelőtt, és a tervezett 2 db Moldova meg a tervezett 2db Suvenir helyett 3db Suvenir és 1db Moldova nő. Az egyik Suvenirt szeretném átoltani Moldovára, és mivel egymás mellett vannak, az gondoltam, hogy a Moldova egyik hosszú vesszőjét nem vágom le, nem tárolom be hűtőszekrénybe, hanem már vegetációban megpróbálom rágyógyítani a Suvenir gyökérnyakára.
Egy metszés itt, egy metszés ott, és a metszett felületeket összeszorítom és összebandázsolom, majd türelmesen várok.
Elképzeléseim szerint nagy a siker valószínűsége, mert az oltott felületek kiszáradása szinte lehetetlen, hiszen mindkét növény élteti azokat, majd a fejlődés is nagyon gyors lesz.
Szerintetek ez jó ötlet? Csinált már valaki ilyesmit?

Ali-bá Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11853

őszi = őszibarack

Ali-bá Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11852

Alma, körte, cseresznye, kajszi, szilva (tavaszi) oltását én is egyszerűnek tartom. Ámde az őszijéről nincs tapasztalatom. Te oltottál már?

Előzmény: vlacko (11851)
vlacko Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11851

A törökmogyoró oltásáról beszélek, ha nem lett volna világos. És rengetegféle oltásmódot kipróbáltam, ez alapján írtam, hogy ezt a fajtát tavaszi fás oltással nem igazán lehet oltani.

Ne gyertek már nekem cseresznyével meg őszibarackkal, azok egyszerű esetek, és jól olthatóak.

Előzmény: Szerzo Laszlo (11847)
Kaisi Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11850

csatlakozom az előttem szólóhoz! életem első oltása (cseresznye) tavaly tavasszal tökéletesen sikerült!

Ali-bá Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11849

Ha meg török mogyoróról, akkor azt is írd meg, kipróbálnám római mogyoróval, mert nekem se sikerült régebben, csak összenöveszteni házi mogyoróval.

Előzmény: Ali-bá (11848)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11848

Őszibarackról beszélsz?  Ha igen akkor Te csináltál valamit 'túl jól'! A hogyan engem is érdekel.

Szerzo Laszlo Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11847

Ez nem igaz, nalam total okes volt minden, lehet te valamit rosszul csinaltal.... :)

Előzmény: vlacko (11846)
vlacko Creative Commons License 2014.01.08 0 0 11846

Tapasztalatom szerint a tavaszi oltás nem működik. Zöldoltásnak talán van egy kis esélye, de végül nekem is csak a szemzés működött. Augusztus elején kell a T szemzést csinálni (alvószemzés), és szorosan kell kötözni. A parás részt le lehet a szemezendő területen kapargatni, de csak óvatosan.

Előzmény: Körtvélyesi (11843)
Jani71 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11845

Köszönöm mindkettőtöknek az infót és a segíteni akarást.

Akkor várom a további fejleményeket. (Én is okosodtam ma egy sort. :-) )

Körtvélyesi! Nálam nem fenyeget a pangó talajvíz.. (homok.. grrrr!!) :-) :-(

Előzmény: borsika79 (11844)
borsika79 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11844
Szia. Ha minden jól megy lehet tudok szerezni neked! Legkésőbb hétvégén jelentkezem ez ügyben.
Előzmény: Jani71 (11840)
Körtvélyesi Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11843

Kedves Jani71!

Az alanynak szánt törökmogyorót érés után kis idővel vetik el (október-november), későbbi vetésnél "elfekszik". Ha sürgős, erdészeti csemetekertben érdemes felkutatni, különben drágán árulják. Nem szereti az átültetést és a pangó talajvizet (karógyökér), ezért ajánlatos lenne helyre vagy edénybe vetni és aztán oltani, én szemeztem. Nem hoz sarjat, a kérge "parafa jellegű", puha, hidegben szigetel, "meleg tapintású".

Előzmény: Jani71 (11840)
norris53 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11842

Üdv :-)

Már épp válaszolni akartam - de látom nem kell én Pécs közelében élek Pécs parkjai tele vannak vele ( azért lehet hogy lesz akinek hasznos - http://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%B6r%C3%B6kmogyor%C3%B3 ) Elnézést hogy csak így benéztem ide :-)

Előzmény: Ali-bá (11841)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11841

Helyesbítek. Utána néztem és nekem mégse törökmogyoróm van, hanem rómaimogyoróm. Magról neveltem, külfoldről kaptam és mindezideig azt hittem, hogy az, de nem hagyott nyúgodni a sarjadzás és az általad írt szőrös gubacs. Az enyém tokja ugyanis jobban visszagondolva nem volt annyira gubacs és semmiképpen sem szőrös. A parás kéreg egyezik.

/Na ma se éltem hiába, okosodtam egy sort!/ :-)

Előzmény: vlacko (11835)
Jani71 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11840

Én is mostanában keresek törökmogyorót. Éppen azért, hogy olyan alanyom legyen, ami nem hoz hajtást gyökérről. Érdekes, amit írsz.

Valaki esetleg tudna küldeni pár szemet olyan fáról, ami nem sarjadzik?

Előre is köszönöm, ha igen!

(Keresem a fát, eddig egy helyen találtam, de személyesen még nem tudtam megnézni, az még a jövő zenéje. Nem is biztos, hogy most találok alatta termést.)

Előzmény: Ali-bá (11838)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11839

Írtam mailt.

Előzmény: juhosttt (11823)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11838

Lehet Neked másfajta törökmogyoród van, de az én gubacsos termésű, parás törzsű törökmogyoróm (termése ugye kerekded és jóval nehezebb feltörni, mint a házi hosszúkás mogyorót), bizony sarjadzik és a sarj hamar és dúsan le is gyökerezik. Szívesen adok belőle bárkinek.

Előzmény: vlacko (11835)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11837

Elnézést, ha rossz néven vetted!

Köszönöm a gyorstalpaló oktatást, mindig tanulok valami újat!

Előzmény: vlacko (11836)
vlacko Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11836

És természetesen meg tudok különböztetni egy makkot egy mogyorótól. A kertemben van is egy törökmogyoró fa, amit alanynak nevelgetek. Vettem.

Előzmény: juhosttt (11834)
vlacko Creative Commons License 2014.01.07 0 0 11835

A törökmogyoró, ami a tesco-ban ban, az nem Törökmogyoró, hanem törökországi mogyoró.

A Törökmogyoró az egy fa fajta, aminél a mogyórókat szőrös gubacsos tok védi. A mogyorók aprók, semleges ízüek.

A Törökmogyorót szokták alanynak használni más mogyorófajtákhoz, mert azoktól eltérően nem sarjadzik, hanem fát nevel. A fa amúgy elterjedt parki díszfa, impozáns látvány, a kérge parás, megvastagodott.

Előzmény: juhosttt (11834)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!