Nekem egy olyan rendszer kellene, ami nyáron képes kissé felfűteni a kerti medencét, illetve ellátná melegvízzel a családot -legalább részben-.
Ez a termék azért tetszik, mert egybe van építve minden, és nem kell hozzá mindenféle böszme berendezés, melyeknek nehezen találnék helyet, lévén nem új ház építéséről van szó. Ha jól értelmezem, ezzel a berendezéssel csak annyi munka van, hogy felállítom a kollektrot, és bekötöm a vízhálózatba. A melegvízellátásra jónak tűnik, de azt egyelőre nem látom át, hogy medencefűtésre miként tudnám használni??? :-)
Hogy ne csak off legyek (mar regota olvasgatok itt is): hosszutavon en is szeretnek kollektoros rendszert, de addig is kell valami alapon nem maradt valakinel az atalakitas soran egy egykoros indirekt melegviztarolo? Csak par evet kene kibirnia, arra minek ujat venni...
(Teljesen igaz, csak a gazmu felretajekoztat, mas kerdes hogy direkt vagy csak fogalma sincs a lenyegeben ot is erinto szabalyozasrol - olyan mintha csak megkerdeznek valakit hogy nala hogyan tortent x eve.)
Ebbol viszont igy nem ad vissza semmit az onkormanyzat, pedig a gazmuvek fennen hirdeti, hogy 20% visszajar. Mondjuk most igy mar ertem hogy miert... sot azt is, hogy miert lelkesedtek nalunk tavaly, hogy "csak" ennyi lett pedig tobb volt. Sumakolok...
Valaki kérdezte régebben hogy hol miért 50eft a gázbekötés. Most sikerült megkérdezem. Ugynézki hogy rendelet szabályozza egész MO területén hogy ahol 10évnél régebbi a hálózat ott nem kell hálózatfejlesztési hozzájárulást fizetni. azaz 50ft a bekötés és abban neked mindent ők állnak. Terv földmunka stb. Üdv Hapci
Nekem is elindul esős időben is a keringetés. Nem mérem a hőmérsékletet, csak egy primitív, hőmérsékletkülönbségre reagáló áramkör indítja. Ha a kollektor teteje melegebb, mint a bojlerem alja, indul. Nagyon egyszerű, egy 723-as IC-n alapul. Az érzékelési távolság (hiszterézis) állítható kis tartományban, más nem.
Az elmúlt hét esős napjai alatt volt időm egy kicsit játszadozni a szolár rendszeremmel.
Az egyik meglepő tapasztalatom, hogy az eső intenzitásától függően a kollektor hőmérséklete 35-45 C fok között ingadozott. Ha nagyon be volt simulva kb 35 C, ha csak kicsit esett 45 C volt a kollektor hőmérséklet. Tekintve hogy a melegvíz két nap alatt fogy el a tartályokból, a 20 C-os tartály (alsó) hőmérséklettel elég gyakran elindult a szolár köri szivattyú. Pedig aztán napsütés ÓNE!
Akinek van tapasztalata más gyári kollektorral (Sík vagy csöves) írja má'n meg, hogy esőben mennyi a kollektor hőmérséklete.
Egyébként a kollektoraim vízszigetelés szempontjából egyenlőre nagyon bírják, semmi pára a belő felületen.
Sütöget az, de szerintem most mindenki valamit güzül szép csendben. Nálam is az első kísérlet sikertelen volt, most van a második, a megvalósítás előtti stádiumban. A fiam ugyan mást fabrikál, de mint kiderült, a műgyanta leválasztó anyag olyan módon nem volt megfelelő, ahogyan alkalmazta. A kudarcaiból okosodik az ember, én most akrilán lakkal fújom be a formát, mielőtt a leválasztó anyagot felvinném. ( a fiamnál az volt a baj, hogy a leválasztó ojalszerű anyagot a minta beszívta, így a leválás nem történt meg. - Volt már ilyen gond az Apolló programnál is, hogy a leválással gond volt.
Igaz, hogy késésben vagyok, mert eredetileg már jún. végére szerettem volna a kísérleti példányt elkészíteni, de, ha a Napisten is úgy akarja, akkor a hétvégére, jövő hét elejére, elkezdhetem a meglopását.
Az Accusealad-del én is tárgyaltam, de rafkós volt az árajánlatuk.
Konkrétan csak az egyes elemek ára volt megadva, a munkadíjról nem szólt a fáma, csak annyiban, hogy az az anyagköltség 20-25%-a körül van.
Ráadásul azt mondták, hogy a rendszer 1000w-os, viszont a napelemekből nem jött össze, csak 640W. Amennyiben az inverterre gondoltak, mint 1000W-osra, akkor viszont drága volt, mert itt az alap felállásban szélkerék nélkül, 3 000-es inverterrel, 10 napelemmel került volna munkadíjjal együtt 1 200 000,-Ft-ba, náluk meg ugyanez 1000-es inverterrel, munkadíj nélkül jött össze.
Ami viszont a legdöntőbb volt, hogy ők elsőre azt mondták, kijönnek felmérni, és úgy adnak konkrét ajánlatot. Mindenki más csak a megrendelés után jött volna ki, és akkor már azt mond munkadíjra, amit nem röstell.
Szerintem a Gaiasolar egy kicsit drága cég. Ahogy elnézegettem az árlistájukat, elég horror árak is akadtak. A legvadabb a 2 m2 vákumcsöves kollektor, amit brutto 539e Ft-ért adnak. Ferembától ennyi pénzért kapsz 2 db AP-30-ast, ami több, mint 8.5 m2. A napelemes rendszerek ára ennyire nincs elszállva, de pl a DS-40 napelemet az Accusealed Kft bruttó 7.500-al olcsóbban adja. Itt már lehetne 50 ezret lecsípni az árból 7 db esetén. Mindenesetre kiváncsian várjuk az eredményeket, jó lenne már hallani felhasználói oldalról is véleményeket.
Miután nem igazán vagyok műszaki szakember, mért műszaki adatokkal nem fogok tudni szolgálni. Fényképeim meg egyelőre nincsenek. Ígérem, mihelyst lesznek, azonnal felrakom.
Addig amit tudok:
Tanyánk Jakabszálláson van, kb 400 méterre az utso villanyoszloptól. A helyi áramszolgáltató 15 évvel ezelőtt kért volna 2 millát az áram bevezetéséért, feltéve, ha több tanya is kéri. Állítólag azért ilyen drága, mert nem csak a madzagot kellett volna fizetni, hanem a rendszertis bővíteni kellett volna.
A tanyán édesanyám él, egész évben egyedül, időnként viszont bőséges vendégekkel, képzőművész táborokkal, rokonokkal, stb. 6 helyiségben világít, van TV-je, (eddig aksiról, drága tv-vel) naponta 2-3 alkalommal vizet húz a kútból (eddig agregátorról), hűtője, (eddig gázpalackról)
Ezzel a rendszerrel állítólag minden működni fog, sőt még egy keverőtárcsás mosógépet is elbír. (Tegnapelőtt már a UPC Direktre is előfizethettünk)
A rendszer részei:
7 db DS 40 napelem
Ampair 100W szélgenerátor
Inverter 3000WPM (most még csak 2000-es, de két héten belül cserélik a nagyobbra)
regulátor a szélgenerátorhoz
4 db 200Ah/12V akkumulátor
agregátoros automatika
Mindezek ára 1 300 000,-Ft szereléssel, tartókonzolokkal együtt. (nem lehetett háztetőre rakni, mert nem biztos, hogy elbírta volna az épület.)
Nincs benne az árban a belső villanyszerelés, azt holnap számoljuk el.
Kecskeméttől 20 kilométerre lévő tanyámon most csináltattam meg az áramellátást 7 db napelemmel, és kb két héten belül bekerül 1 db szélkerék is. Ha érdekel vakait, szívesen megosztom tapasztalataimat.
Itt április közepén félórán keresztül folyamatosan bombázott borsó nagyságú jég. (Most se meggy, se szilva) Ezt mondjuk egy mezei síkkolektor kibírja, esetleg még a masszív tükrösök is jópár horpadással. Az én harmatkönnyű parabolámat persze már ez is kinyírná ha nem találnék ki ellene valamit. Mondjuk becsukom, de ha nem vagyok kéznél, egy automata kellene...
Épp a hetekben volt téma a mezitlábas és a biztonsági üvegezés. A mezitlábasnál 4 mm vastag síma üveget használnak még a tetőtéri ablakoknál is!! A biztonsági, mint említettem 1 m magasról merőlegesen ráejtett fél kilós vasgolyót is kibírja repedés nélkül, de az ára lényegesen magasabb. A jégdarabok viszont nem merőlegesen esnek az üvegre. Ha lerajzolod, akkor azt veszed észre, hogy az ábrán váltószög van, tehát az üvegre ható erő a cosinus szög föggvényében gyengébb, mintha merőlegesen verné a jég az üveget.
A parabolavályúmat meg pont ezért, meg másért is lefedem - Nincs kedvem télen, havazás után a tetőre kimászni, a vályúkat tisztogatni, inkább egy 10-12 fokos vizet keringetek (Norton kútból) havazás után, átlangyosodik az üveg alatti rész, és ha van egy kis esze a hónak, lecsúszik róla, és beengedi a napfényt a csapdába, ettől kezdve normál üzemmód.
Mint pár hete szó volt róla, olyan ritkán van erős jégverés, hogy nem éri meg a biztonsági üveg. Persze azoknak, akik a párszáz méteres jégverési sávba beleesnek, sajnos pechjük van. Ne légy pesszimista. Kb 25-30 éve a kertünket is úgy elverte a jég, hogy szinte a fű is kipusztult, minden zöld gyömölcsöt szőlőt levert, de azóta nem volt ilyen (lehet, hogy újra esedékes?)
Tojásnyi jegek ellen van orvosság? Van valami infó arról, hogy a zalai edzettüveg-borítású kollektorok hogyan bírták a gyűrődést? És mi a helyzet a polikarbonátosokkal? A fedetlen parabolavályúkat már nem is merem kérdezni... Láttam már jégverte autókarosszériát, hát az alapján a precíziós tükröknek nincs sok esélyük..... Brrrr..... Esetleg néhány függőleges falsíkra szerelt példány élhette túl a csapást. Valami jégesőérzékelő detektor kellene, ami vészhelyzetben kifeszít valami rugalmas ernyőt a kollektorok fölé kb fél méterre. Aztán mint a gumiasztalról pattannának el a bombák...
Nagyon tuti lenne pár darab selejt tepsi. Ha megadnád a méretét, mondjuk a belméretet abszorber miatt, a fedés méretét Pc miatt valamint a mélységét szigetelés miatt és még a lemez vastagság sem egy elhanyagolható körülmény.
A mail címem nem TÜK-ös, írj, vagy hívj: 0630-944-3404.
Nagyon szívesen megnézném, eddig csak hagyományost szereltem. A szabályzó is érdekel, ha rá tudom beszélni a tulajt a Drain-back-re, bár azt sem tudja mi az,de csak ősz körül lesz esedékes. Az "alj" (vagy legyen fenék? :), esetleg ház, bár tepsire jobban hasonlít) ingyé volt, sajna csak pár db., itt gyártják óváron, préselt alu lemez, nagggyon profi, de önállóan nem adják el. Esetleg tudok még "selejtet" hozatni, nekem is így lett. De ígérni semmit sem tudok. Az összedolgozás érdekel, résztulaj vagyok ilyen jellegü cégben, nem árt a tapasztalat csere. Mail címedet publikussá teszed? Az enyém ha még nem az, azzá teszem. Norbi