valóban egy orosz (pontosabban ukrán) 300-as telére cseréltem. a forgalmazói ára 899 USD, ami nagyon barátinak mondható. pontos megnevezése: 2.8/300 Apo-Arsat, melyet a kievi ARSENAL cég készít (hadieszközökbe készített optikai elemek és egyéb fotóobjektívekkel egyetemben). természetesen nikon (f) bajonettes. gyakorlatilag a hasonlo MF nikkor koppintása. a kievi szaküzletben az eladó esküdözött, hogy ott van minőségileg, mint a japán lencse.
a saját tapasztalataim: nagyon impresszív darab, de a kidolgozás finomsága azért elmarad a nikkortól, a lencsék multi-coatingja nagyon kellemes és professzionális benyomást kelt. az élességállító gyűrű mozgása jónak mondható, bár nem igazán finom. a rekesz mozgás kifogástalan.
sajnos azt is el kell mondanom (az ukránok minden mellett azért még nem állnak a minőségellenőrzés csúcsán)...szóval ahogy el kezdtem játszani vele (tekergetni stb) megjelent néhány apró "porszem" az obi belsejében. mivel terepen még nem használtam, csak arra tudtam gondolni, hogy ezek bizony a fémalkatrészek bekopásából származó apró sorják...de csak egy pár darab. lényeg a lényeg a stúdió line-ban dolgozó fotó-műszerésszel kipucoltattam. Ő azt mondta, hogy nagyon jó darab és gyanítja, hogy nagyon szép lesz a rajza...hogy valójában milyen, azt éles helyzetben (időhiány) még nem tudtam próbálni, de előhívatlan negán vannak már képek (gyerek, asszony, kutya stb.. (többek között tc-301 kétszerezővel készítettek)...ha meglesznek majd küldök.
sum sum...(ha a minősége bejön, amit azért nagyon remélek) szvsz az áráért (~250 eHUF) nagyon-nagyon megéri (vö a hasonló nikkkor árral, melyet még használtan sem kapsz meg 400eHUF alatt)...
ja igen. hogyan lehet beszerezni? a mett-kert ne is hívd fel, mert nagyon töketlenek, meg hadováznak, hogy az "oroszokkal" nagyon nehéz üzletelni...úgyhogy nekik ez az obi nincs raktáron.
de nem kell csüggedni. nekem egy ismerősöm (kinn él kievben és semmit nem ért a fotóhoz) hozta be +300 USD dolcsi felárért. természetesen a az obihoz tartozó napellenzőket (kétfélét is adnak hozzá, egy majdenm optika méretű fémtubust és egy kisebb gumit)..szóval a napelenzőt szépen otthon hagyta, mondván, hogy ezek biztosan feleslegese. NA hallod, majd megpukkadtam...azóta ez is megjött....
a m
másik lehetőség: megrendeled a cég honlapján és akkor jön az egész szett (obi+napellenzők+szűrők+táska+első hátsó takaró), de természetesen akkor jön a vám és az áfa..kb. ott van az ember mint én a schwarz behozatallal (de ha szerencséje van a mukinak akkor sima csomagként átcsúszik és...)
erről egyenlőre ennyit. azóta rendeltem a cégtől egy 2.8/20 Nikon-F arsatot is, potom 170 USD-ért (röhej). ennek is gyönyörő a bevonata, nagyon kellemes obi. ezt már dián is próbáltam és azt kell mondanom, hogy super (kontrasztos, nagyon szép rajz...de 8-ra érdemes lehúzni a sarkok élessége miatt, de ez a világ összes wide optikájára igaz)...pikáns dolog, hogy attól számítva, hogy a cég lehívta a számlámról a pénzt (HUF-ban) 3 hétig nem történt semmi. mivel ez volt az első netes vásárlásom, elkezdtem ideges lenni. őrülten emileztem az usa-ba és kievbe egyaránt...mondták, hogy nyugi a lencse úton van. Na 3 nap különbséggel jött is kettő (egy atlantából, egy meg kievből)...természetesen az egyiket visszaküldtem.
szóval izgalmas buli ukrán lencséket venni, de bizton állíthatom, hogy ár/teljesítményben mindenkit vernek...csak a marketingjük csapnivaló..
érdemes meglátogatni a honlapot, ahol nagyon érdekes lencsék vannak (többek között középformátumhoz is)...lsd pl. perspectíva korrekciós (shift) objektívek)...
én a jövőben (főleg ha a nagy arsat bevállik) több lencsét is tervezek még beszerezni.
Szia hsoma! Jó három évig használtam a Nikkor AF 4/300 IF ED-t, szólóban, TC-16A-val, TC-300-zal, TC-301-gyel. Típusváltás (C) miatt adtam el. Az AF nagyon lassú, számomra használhatatlan volt. De a rajzáról, felbontásáról, szóval a képminőségéről csak a legjobbakat írhatom. Elég tán annyi: mikor meglátták a barátaim (sokat látott természetfotósok) az első, ezzel készült madárfotóimat, dobtak egy hátast és rögtön ilyen optikát akartak maguknak. Azóta többen be is szerezték és nem csalódtak. Makrózásra is kiválóan alkalmas. A korlátait figyelembe véve (pl. AF, MF - lassú élességállítás) a magam részéről szívből ajánlom. Szép fényeket! Feri
Olvastam, hogy orosz gyártmányú obi-d van. Nos engem ez érdekelne milyen F bajonettes? 300/2.8? Olvastam a foto mozaikban hogy a matt-ker árul ilyen obikat. Valyon mennyi és neked honnan van? Elég kezdő vagyok és szeretnék egy telét venni ami nincs horror árban/ és elfogadható minőségű.
előre is köszi a segítséget.
A könyvet kb. mikor lehetne átvenni tőled? Debreceni vagyok, így egy barátom menne-fizetné-hozná, és saccra jó lenne tudni előre, hogy mikor lesz itt, mert akkor a srác úgy marad Pesten. Attól függően, hogy hogy sikerül ezt összeegyeztetni, nekem is kellene egy.
csatlakozom nikone-hoz. tényleg gyönyörű rajzú optika, érdemes megvenni. sajnos nálam a kétszerező (de nem tc-301) annyira levágta a kereső világosságát, hogy nehezen tudtam vele élesre állítani.
pontosításként, csak annyit, hogy a hátsó szűrőfiókba nem 52mm-es szűrők mennek, hanem harmincvalahanyasok. Sajnos én is megváltam tőle, mert használható 600 mm miatt (300+2x konv) vettem egy 2.8-ast (oroszt)
üdv
puffin
Üdv hsoma!
Egy hónapja adtam el. Nem azért, mert bajom volt vele, csak mert nehéz helyzetbe kerültem. Megsirattam. Nagyon-nagyon szép rajzú optika. Meg olyan igazi nehéz, tökös Nikkor. Kinyitható (52 mm-es) szűrőtartó, erős állványcsatlakozó stb. Egy term.fotós ismerős szerint a TC 301-es (csőrös) kétszerezővel is ragyogó. (Azt hiszem faboferi is használt). Én néhány portrét készítettem vele, csak ismételni tudom magam: nagyon szép rajzú optika. A németek (elég gyakran idézem őket) nemes egyszerűséggel csak így jellemezték: spitzenklasse!
üdv: nikone
Pont ilyesmik érdekeltek egyébként (nagyobb belteret mennyire fog be, mekkora a perspektivikus torzítása, épületfotó - végülis, ahol és amire főleg használja az ember), úgyhogy jól válogattál, mégegyszer köszi!
Ár/érték arányban a legjobb, lassú az AF, 300-as állásban 5.6-nál kissé lágy a rajza (szerintem nem vészes).
Ez a kép 300-as állásban Macro módban készült legtágabb rekesszel:
http://www.fotohaz.hu/fotoarena/showphoto.php?photo=7108&password=&sort=1&cat=500&page=1
és ez is, csak nem Macro:
http://www.fotohaz.hu/fotoarena/showphoto.php?photo=31967&password=&sort=1&cat=500&page=1
Én most rendeltem USA-ból 28-135 IS USM-et 450 USD 5-7 napos szállítással. Számla nélküli küldést kértem, hátha megúszom a vám+áfát. De ha nem, még akkor is. Ugyanezt Ausztriában majdnem 600 Euróért láttam. Van némi különbség. Itthon 250k. :-)
Remélem megjön még karácsony elött. Ha megjön akkor referálok, hogy vált be a netes vásárlás.