Keresés

Részletes keresés

Delfina Creative Commons License 1999.03.07 0 0 311
Hány mérkőzés van egy kieséses rendszerű bajnokságban, ha 32 versenyző indul?
bubu Creative Commons License 1999.03.07 0 0 310
biztos nem ez a hejes, de ragaszkodom 1/2 hez ;-)))
pedig a kecske mercit mar olyan szepen belattam :(((((((
Előzmény: KoLa (309)
KoLa Creative Commons License 1999.03.07 0 0 309
Na, egy új feladat (nem bírok magammal...)
Annyit elárulok, hogy ez már volt, csak teljesen más megfogalmazásban (ha valaki ráismer jó, ha nem, megoldja újra)

**********************
Megismerkedtem egy házaspárral, és megtudtam, hogy van két gyermekük. Azt is megtudtam, hogy az egyik lány.
Mi a valószínűsége annak, hogy a másik fiú?

KoLa Creative Commons License 1999.03.07 0 0 308
Csak úgy ontod az ötleteket...:-) Én a cérnára felfüggesztősre gondoltam.

Az új hamispénzes? Nem tippelsz?

Előzmény: Dr. Égely Palánk (305)
KoLa Creative Commons License 1999.03.07 0 0 307
Palánk, megkövetlek (és a topicot is), nem jól fogalmaztam a feladatot (régi emlék már, így jutott eszembe). Tehát leírom helyesen, hátha van kedve valakinek korrektűl bizonyítani (bár a lényeget már leírtad):

***************
Bizonyítsuk be, hogy Budapesten mindig találunk két különböző embert, akiknek a haja szála ugyanannyi! (most a kopaszokkal, meg a kopaszodókkal ne foglalkozzunk...:-)

Előzmény: Dr. Égely Palánk (302)
bubu Creative Commons License 1999.03.07 0 0 306
kiegeszito kerdes
mi van ha az otodik napon tesznek ki egyetlen egy not? ;-))))

lasd meg:
hazajon a ferj,
neje az agyban egy pasival
ferj felordit
-hattemicsinalsz?
no a pasijahoz:
-ugye montam hogy huje?

Előzmény: Dr. Égely Palánk (297)
Dr. Égely Palánk Creative Commons License 1999.03.07 0 0 305
Hát, attól függ, mi áll még rendelkezésre. Ha van pl egy cérna, akkor a mágnesrudat illene tudni azon keresztül vízszintes állapotban felfüggesztve iránytuként használni. Ha van bármi eszköz, amivel le lehet faragni, vagy csiszolni a tárgyakból, akkor a kialakuló por vagy odavonzható ahoz a tárgyhoz, amibol származik (mágnes), vagy nem (nem mágnes). Ha el is lehet vágni a cuccot, akkor pláne egyszeru a dolog. Ezek között van a megoldás, amire gondolsz?
Palánk
Előzmény: KoLa (276)
bubu Creative Commons License 1999.03.07 0 0 304
Luczi, amikor az elso meres egyenloseget ad
azaz a harmadik csoportban van a hibas,
akkor tudsz egy masfajta tovabblepest is talalni, ami megadja az elteres iranyat is.

KoLa Creative Commons License 1999.03.07 0 0 303
De van! Ha türelmes vagy, és más nem oldja meg, le fogom írni (már előre cidrizek...)
Előzmény: LUCzI FERencz (296)
Dr. Égely Palánk Creative Commons License 1999.03.07 0 0 302
Hmm, elbizonytalanodtam. Újraolvasva KoLa feladványát, abban az van, hogy "egy másik ember". Ha az tényleg nem lehet pont ugyanaz, mint akit elsore kiválasztottink, akkor nem jó a feladat. Mert bizony nagyon kis eséllyel kihalászhatjuk véletlenül a Gauss görbe végén azt, akinek a legtöbb haja van, mondjuk éppen eggyel több, mint bárki másnak. És akkor már nem igaz a dolog.
(Persze ezzel is lehetne vitatkozni, mert sokkal több ember él Budapesten, mint ahány hajszála lehet egy embernek, tehát nagyon kicsi a valószínusége annak, hogy lenne egyetlen olyan ember, akinek ne akadna párja etekintetben).
Palánk
Előzmény: Dr. Égely Palánk (298)
LUCzI FERencz Creative Commons License 1999.03.06 0 0 301
Palánk! Igazad van, csak hát tudod, az átfutás....
Dr. Égely Palánk Creative Commons License 1999.03.06 0 0 300
Szerintem a gyilkolászósat megfejtettem...
Előzmény: LUCzI FERencz (299)
LUCzI FERencz Creative Commons License 1999.03.06 0 0 299
Ja, a feleséggyilkolászóst megmagyarázhatná valaki!

Kösz!

Dr. Égely Palánk Creative Commons License 1999.03.06 0 0 298
Hehe, majdnem csobe húztál. Persze, hogy mindig találsz, ot magát! (Visszatevéses húzás, vagy mi a neve az ilyennek). Persze, elég lényeges, hogy az emberek haja közben ne hulljon!
Palánk
Előzmény: KoLa (295)
Dr. Égely Palánk Creative Commons License 1999.03.06 0 0 297
Valóban csak KoLa kiegészítésével tudtam megfejteni, anélkül szerintem sem lehet, anélkül vérmérséklettol függo mészárlásba torkollana a dolog.
Szóval: ez olyasmi, mint Vikóca három fekete sapkás feladata. Nem tudja senki, hogy O maga melyik csoportba tartozik, de figyeli a többiek viselkedését, és igyekszik a fejükkel gondolkodni.
Ha minden igaz, úgy kell gondolkodni, hogy: a papnak igaza van, tehát van legalább egy kurva. Ha csak egy lenne, akkor az ezalapján rögtön másnap lenne is hulla kitéve, mert az a férj aki nem ismerne kurvát, rögtön tudná, hogy az o felesége az. Mivel nem ölnek meg senkit az elso napon, ezért nyilván több kurva van egynél, vagyis legalább egyet mindenki ismer. Aki csak egyet ismert, az ezek után kapcsol, hogy az az egy már meghalt volna aznap, tehát másnapra megöli a feleségét, és ugyanilyen gondolkodással a másik is így tenne, szimmetrikusan. Ha három van, akkor akik csak kettot ismertek, látván, hogy a második nap nincs kirakva senki, megtennék a szörnytettet a harmadik napo. És így tovább. Mivel a negyedik napon esett meg a hullák kitétele, és pont négyet tettek ki, ezért matematikailag helyesen oldották meg a feladatot
Palánk
Előzmény: Alfredné (245)
LUCzI FERencz Creative Commons License 1999.03.06 0 0 296
KoLa!

Abban igazad van, hogy ebben az egy esetben nem fogom tudni megállapítani, hogy könnyebb-e vagy nehezebb, de _a hamisat ki tudom választani_

Bármely más esetben legkésőbb a harmadik mérésre tudni fogom az eltérés irányát.

De mi a valószínűsége annak, hogy úgy rendezem, hogy mind a három mérésnél egyenlőséget kapjak.

Három mérésre jobb megoldás nincs!

KoLa Creative Commons License 1999.03.06 0 0 295
Na, mielőtt elpusztulnék a kiváncsiságtól, egy újabb pihentető feladat:

*************
Lássuk be, hogy ha találomra keresünk egy embert Budapesten, mindig fogunk találni egy másik embert is szintén Budapesten, akinek ugyanannyi szál haja van.

KoLa Creative Commons License 1999.03.06 0 0 294
NetShark!
Áruld már el a Te megoldásodat a láncolt rekordokra, mert megöl a kiváncsiság, aztán se megoldás a hamis pénzes feladatra, se új feladványok tőlem...;-))
KoLa Creative Commons License 1999.03.06 0 0 293
Kedves FERencz!
Tényleg sajnálom, de nem jó...:-(

Idézek:
'''''''''''''
1. mérés: 3db 4-es csoport.
AAAA BBBB

CCCC

A és B a mérlegen.

Ha egyenlők, akkor a C egyike, ebből két kettes csoport, és az A v. B-ből 2.

C1C1 AA

C2C2

Ha egyenlők, ugyanígy tovább,........
''''''''''''''''
Na, már itt gond lesz. Maradt ugye a C2C2 két érme, az egyik valóban hamis.
Már csak egy mérésed van, és nem csak azt kell megmondanod melyik a hamis, hanem hogy könnyebb, vagy nehezebb-e. Nem fog menni, mert C2-C2 mérés nyílván nem jó (azt sem fogod megtudni melyik a hamis), ha pedig az egyik C2-t méred egy igazival, és megint egyenlő, akkor a másik C2 a hamis, de a súlyát nem tudod.

Mindenkinek:
Érdekes, azt hittem könnyebb lesz. Szurkolok, hogy valaki leírja valamelyik megoldást (több is lehet), és nem nekem kell megen körmölnöm majd...:-))

Előzmény: LUCzI FERencz (289)
Dr. Égely Palánk Creative Commons License 1999.03.06 0 0 292
Basszus mal!
Hát ha a keresztezodés ér, akkor végtelen sok megoldás van! Pl. csinálsz két egybevágó egyenlooldalú háromszöget, az egyiket lefekteted az asztalra, a másikat meg pontosan fedésben rá, és a középpont körül forgatod. Amikor nincsenek fedésben, mindig hat egybevágó háromszög alakul ki. Amikor ezek még éppen szabályosak is, akkor Dávid csillagról van szó.
Előzmény: mal (278)
gyuce Creative Commons License 1999.03.06 0 0 291
Koszi KoLa,

Rajottem, hogy az en grafom, azert terebelyesedett olyan hatalmasra, mert ugy gondoltam, hogy C nem a levegobe lo.
Erdekes feladat.

KoLa Creative Commons License 1999.03.06 0 0 290
Ettől féltem, hogy valaki kérni fogja a pontos leírást, most körmölhetek...

Na, akkor lássuk.
Feltesszük, hogy mindhárom hősünk az optimális stratégia szerint lődöz.
Legyen a 100%-os az A, a 80%-os a B, az 50%-os pedig a C.
Ugye, három kiindulás lehet: vagy A kezd, vagy B, vagy C. Ha C kezd, ő akkor jár el helyesen, ha a levegőbe puffant. Ugyanis, ha netán eltalál véletlen valakit, akkor a következő már rá fog célozni, ha viszont nem terít le senkit, akkor akárki következik is nem őrá fog célozni, hiszen ő a leggyengébb, ezért a kevésbé veszélyes. (Érthetőbben: ameddig A és B lábon van, addig egymásra fognak célozni). Így viszont, amikor C-nek már csak egy ellenfele marad, biztosan ő lőhet elsőnek (akkor már célzott lövéssel), vagyis minimum 50% esélye lesz a túlélésre.

Összegezve, C addig lődöz a levegőbe, amíg A, vagy B ki nem nyiffan, emiatt pedig csak a következő eseteket kell szemügyre venni:
1. A lő elsőnek (ennek valószínűsége 50%)
2. B lő elsőre (ez is 50%)

1.
A term. B-re lő és ki is nyírja. Eztán C lő A-ra, ha talált, nyert (50%), ha nem talált (ez is 50%) vége a dalnak, mert A biztosan lelövi.

2.
B term. A-ra lő. Vagy eltalálja, vagy nem
2a.
Ha nem találja el (20%), akkor A következik és kinyírja B-t (100%). (Itt most C nem számít ha ő jönne, mert úgyis a levegőbe fog puffantani). Ezután C következik, ha talál (50%) OK, ha nem tuti meghal, mert A lelövi.
2b.
Ha B lelövi A-t (80%), akkor elméletben akár végtelen párbaj is kezdődhet, hiszen B, és C nem tökéletes lövő.

Hogy a fiúk teljes túlélési esélyét megkapjuk, a résztvevők egyes túlélélsi esélyeit összeadjuk.

A sima ügy, 0.25+0.05=0.30, tehát 30%
B rázósabb, hiszen C-vel akár itéletnapig lődözhetnek egymásra. Nem untatlak, egy végtelen sor lesz: 0.16+0.016+0.0016+......=18% (kerekítve)
C-t már nem is kell számolni, az ő sansza 52% lesz (100-30-18).

Ennyi.
Eztán igyexem olyan feladatokkal jönni, amit rövidebben lehet megmagyarázni...:-))

Előzmény: gyuce (288)
LUCzI FERencz Creative Commons License 1999.03.06 0 0 289
KoLa!
A pénzérmés feladvány megoldása:

3 azaz három mérés elegendő!!!!

1. mérés: 3db 4-es csoport.
AAAA BBBB

CCCC

A és B a mérlegen.

Ha egyenlők, akkor a C egyike, ebből két kettes csoport, és az A v. B-ből 2.

C1C1 AA

C2C2

Ha egyenlők, ugyanígy tovább, ha nem egyenlők, az egyik C2. innen már egy mérés.

Ha első mérésnél nem egyenlők, akkor a következő mérés:

AAAB ACCC

BBBC

Ekkor három eset lehetséges:

a. az egyenlőtlenség fennáll

ekkor az AAA közül az egyik, és egy méréssel kiválasztható.

b. Egyenlőség lesz a mérlegen, ekkor a
levett BBB ben van, egy méréssel kizárható.

c. Az egyenlőtlenség megfordul, ekkor a
két serpenyő között helyet cserélt, tehát vagy A vagy B, egy bármelyik másikkal összehasonlítva egy méréssl eldönthető.

Különben ezt a feladványt én is terjesztem kb. 10 éve, és még nem találkoztam megoldással, sőt az egyik volt tanárom (aki szintén nem tudta megoldani) azóta is rendszeresen feladja a diákjainak félévi jegy fejében.

gyuce Creative Commons License 1999.03.06 0 0 288
KoLa,

Leirnad reszletesen a lovoldozos feladat megoldasat. En elkezdtem grafokat rajzolgatni, eleg nagyra terebelyesedett, de vegul is nem fejeztem be. Szoval szivesen megneznem az 'irodalmi' megoldast is.

N e t S h a r k Creative Commons License 1999.03.06 0 0 287
Nem lehet torolni. Egyebkent az is modositas az en fogalmaim szerint. :)
Előzmény: robicsek (284)
Oszi Creative Commons License 1999.03.06 0 0 286
KoLa,
Bocs, annyiban tévedtem, hogy nálam az 50%-os nem lőtt a levegőbe, ezért a hibás eredmény.
Előzmény: KoLa (267)
bubu Creative Commons License 1999.03.06 0 0 285
hehe
ha nem pont 5 ugy konnyu ;-)))
egyebkent pont 4 re is van sikbeli megoldas

Előzmény: mal (278)
robicsek Creative Commons License 1999.03.06 0 0 284
én nem is akarok beleírni
csak törölni, az szvsz nem ugyanaz
Előzmény: KoLa (283)
KoLa Creative Commons License 1999.03.06 0 0 283
Robicsek, valahol lenn NetShark már említette, hogy beírni nem lehet a rekordokba (gondold el, úgy trivi lenne...)

OFF
A könyv amit említettél, nekem nincs meg (pedig van néhány...).
ON

Előzmény: robicsek (281)
KoLa Creative Commons License 1999.03.06 0 0 282
Ok, a közepe...:-)
Van még más megoldás is, ha vam kedved...
Előzmény: mal (279)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!