Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.11.12 0 0 9136

Nem lehet kultúráltan és biztonságosan ilyet, pont a külső frézer vagy CPU megvalósításainak korlátai miatt.

Ráadásul kártyák, Reu, DMA drive, teljesen a gépbe integrálódó megoldások nélkül értelme sincs.

Hogy a gép megjelenítsen a tévéképen egy menüt, és ott válts lemezt, ehhez tejes osotobaság valami bonyolult DMA-s, a programot megállító frézert használni.

Adhat az a ketyere saját képet is, vagy lehet fillérekért saját kijelzője, ezt meg kár kifejleszteni nagy munkával, drágán, mert mindkettőt bruttó 15ezer alatt tudja a raspberry pi alapú 1541.

 

Előzmény: Pákás (9134)
siz Creative Commons License 2019.11.12 0 0 9135

IEC-ATA csinált cartridge portba dugható SD kártyás eszközt. Nálam van a prototípusa (bocs, akkor egyszer kipróbáltam és félreraktam, hogy most más a prioritás és azóta se vettem elő). Az 1551-et emulál (legalábbis TCBM protokollt) és rohadt gyors. Persze az sem DMA-s, mert olyat a plus/4 bővítő porton nem lehet, de működik.

Előzmény: Pákás (9134)
Pákás Creative Commons License 2019.11.12 -1 0 9134

Ha sokkal több eleve Plus/4-re és C128 módra írt program lenne, akkor jobb lenne a helyzet, de a legtöbb csak a C64-es program átirata. Ezért nem vettem még soha semmilyen SD2IEC-et. (Meg azért, mert már 10 éve is voltak jobb termékek C64-re. IDE64 3.4-gyel kezdtem 2007 körül, mert van a Jiffy mellett Dolphindos támogatás. Amikor meglett az 1. Dolphindosom (párhuzamos kábeles, 24 KB DOS, 8 KB RAM bővítés, 200 blokk load 5s), akkor gyorsan át tudtam nézni több 100 lemezt, a jó dolgokat CF-re mentettem, és eladtam a lemezeket. A másik jó dolog a SuperCPU támogatás volt ROM szinten, durva sebességet tudott a 2 együtt 20 MHz-en, 16 MB-tal. De ezeket mind eladtam már, a CF tartalmát USB-n könnyen SSD-re mentettem.)

 

Ki akar 1541U-szerű bővítőportba dugós SD kártyás eszközt készíteni 64 KB-os C16-hoz? Hajrá! Nekem elég a normál képernyőn megjelenő menü a d64-ekkel, prg-kkel, onnan indítani programokat, 99,99%-os utántöltési sikerrel. Nem kell más funkció, mint REU (úgyse használná ki semmi), vagy turbó sebesség (külső CPU nem lehetséges C16-hoz, Plus/4-hez), vagy kernal ROM-ok (simán berakható az alaplapi foglalatba a Jiffys EPROM, más nem kell).

Előzmény: MMSZoli2 (9132)
Pákás Creative Commons License 2019.11.12 -1 0 9133

Én is tudom hogy ami C16-tal megy, az megy C64-gyel is, mindenféle SD2IEC. Turbo chameleon 64-em van C64-hez, de ez nem jó C16-hoz, és C128-ba tilos bedugni. E 2 géphez kéne valami, C128 módra is, de nem találok semmi értelmes terméket. Nem akarok kis SD2IEC képernyőn, vagy képernyő nélkül vakon gombokkal d64-et váltogatni. Volt 1541 Ultimate II-m, C128 módban is jó, ha kikapcsolok minden C64 cartridge emut, de ha fast 2 MHz módban van, akkor használhatatlan az 1541U. Pedig pont a 80 oszlopos képernyővel akarok kísérletezgetni, a Risen from oblivion VDC demó szuper, pedig jó régi, és 2 MHz módban is működik a 80 oszlopos képernyő, csak a 40 oszlopos nem használható. C16-hoz még senki sem csinált 1541U-szerű terméket. Easyflash 3-mal gyorsan ki lehet írni d64-eket PC-s SSD-ről USB-vel valódi 1541-gyel valódi lemezre C16-hoz és C128-hoz, de ez nem az igazi, és ehhez C64 kell.

 

A C16-hoz az erős tápegység nem gond, nagy boltban lehet kapni 2A-es 9V-os tápot is, csak meg kell fordítani a polaritást, erről már írtam.

Az SD-1541-II-ről is írtam már, 22e-ért drága és nem tetszik az egész. C64-hez van Chameleon.

A Jiffy nem gond, bármibe bármikor könnyen berakom.

 

Van még a régi micro2IEC, de ez 2005-2008-as fejlesztés, a meghajtóba kell berakni, vaterán erőlködik még 1 ember ilyennel, 1541-be és 1571-be beépítve, csilliókért adva, ez nálam kiesett. Ha lenne valami beépített menüje, mint az 1541U-nál, akkor jó lenne. 1541-nél simán lehet az eredeti 16 KB-os DOS mellé plusz 16 KB-os ROM bővítést használni, csak 1 vezetéket kell berakni a 32 KB-os ROM-hoz, mint az S-Jiffynél. A plusz 16 KB-ban lehetne menü a microIEC-hez.

 

Elég a 64 KB-os C16, nem kell Plus/4, simán 1 venti a CPU+TED-re, egymás mellett vannak, és kész. Ha az erősen húzott 68060-amat simán lehűti egy 5 cm-es venti, akkor ezt is lehűti.

 

Előzmény: MMSZoli2 (9130)
MMSZoli2 Creative Commons License 2019.11.11 0 0 9132

Így szeletekben válaszolok :-)

 

az IEC2SD-kre tervezett DIR PLUS V2.1 teljesen jó, integrált gyors soft-Jiffy-vel korrekt felület a könyvtárak böngészéséhez a képernyőn, nem kell listákat írogatni, vagy D64-eket memorizálni.

Az SD-1541-II-n é s a MicroIEC-n ugyanazt használom. Nem értem, mi az ami ennél jobb a C64-hez...

 

Egyébként a C16 és Plus/4 szoftveres választéka mind felhasználói, mind játék szempontjából természetesen sokkal szűkösebb, mint a C64-é, vagy akár a ZX Spectrumé.

De nem is ezért foglalkozunk ezekkel a régi gépekkel.

Ebből a szempontból a PC mindent visz és akkor nem is kell Commodore fura perifériákkal vesződni, nemdebár? :-D 

MMSZoli2 Creative Commons License 2019.11.11 0 0 9131

A magyar fejlesztésű SD-1541-II rengeteg féle ROM-ot támogat alapból, és a kis kijelző és a tekerőgomb segítségével baromi egyszerű beállítani.
(Mivel eddig nem volt a cuccal problémám, a firmware téma annyira nem érint, ha meg szükséges lesz, felveszem a fejlesztővel a kapcsolatot, eddig minden kérdésemre válaszolt)

 

 

MMSZoli2 Creative Commons License 2019.11.11 0 0 9130

Hello

 

valójában nincs olyan, hogy "csak" C16 SD kártyás cucc. Ami megy a C64-el az IEC-n, az menni fog a C16 és Plus/4-en, VIC-20on is.

Egyedül a tápellátás lehet gond, ebben a gyengébb C16 tápegység nem nagyon segít (nicns benne sok kraft), ha a kazetta portról veszi le a cucc a tápfeszt, vagy ha user portról, az a C16 szempontjából még rosszabb :-) emiatt is nem vettem meg a "régi" SD2IEC-t, az újabbak már Joystick portról vagy USB-ről kapják a delejt.

Többek között emiatt választottam tavaly a magyar fejlesztésű SD-1541-II-t, mert USB-5V-ról lehet meghajtani, vagy ott a TV-m, annak az USB-jét használom egy kábellel, még táp sem kell.

(de leginkább azok újabb C64 demok győztek meg, amelyek gond nélkül mentek róla az Arok 2018 asztalain)

 

Siz-re visszatérve, én még nem láttam olyan cuccot, ami ne ment volna róla, igen jó az emulációja (láttam már Bitfire demot), tehát szerintem esélyes, hogy a UK-vel egyenértékű, de legalább nem kell hozzá User port. Jiffy-re fel van készítve (sebesség OK, ahogy mértem, kb 2KB/sec), most hogy BSZ és a többiek összehozták a szoftveres Jiffy-t, integrálva egy directory kezelővel, még a gépben sem kell turkálni Kernal csere érdekében.

 

Mondjuk madzag és sebesség szempontjából az az 1541-II-m a legjobb, amit Vaterán vettem. 8as egységként Jiffy-re előkészített normál IEC floppy drive, és mellette van bele integrálva 10-es egységként egy "gombok nélküli" MicroIEC SD kártyával.
 Kábelek, elvezetés, hely, sérülékenység szempontjából baromi kényelmes é biztonságos, mert a floppytól belülről veszi a tápot, úgy gondolok rá mint egy primitív merevlemezre. (igaz menet közben gombbal nem tudok floppyt váltani, mint az SD-1541-II-n, tehát minden program után reset (vagy rosszul csinálom, haha).
 Mondjuk lehetne a gépben is (még inkább HDD érzés...), de így se rossz, meg így több géppel is tudom használni (van C16, Plus/4 és C64 könyvtárstruktúra rajta).

 

Nekem is már csak a kerek csatlakozós Plus/4-em üzemel, a szögletes 3 db nem. (no meg a fross C16 németországból, amit bővítgetni fogok).
Ilyenkor felmerül bennem, hogy nem lehetséges-e a gyártás eltérő helye és az esetleges gyári ESD védelem hiánya a dolgozókon gyilkolja a procikat így hosszú távon. (a TED túláram védelem hiányát a joy portokon már kitárgyaltuk, azt hiszem. Ha jól tudom, a legelső széria volt a kerek csatis. (Luca szerint inkább a ESD lesz itt is a gond, amikor a fém külső földön keresztül levezetjük magunkról a 10KV-ot a TED irányába, szemben az Atari / C64 csatlakozó teljesen szigetelt csatijával).


Egyelőre ennyit, majd beszélgetünk még....

Pákás Creative Commons License 2019.11.07 -2 0 9129

Kár hogy ismét elhagyatott lett ez a topik, aug-tól okt-ig senki nem írt ide.

Pákás Creative Commons License 2019.11.05 -2 0 9128

Olyan terméket eleve nem veszek, amit csak zárt FB és/vagy amibay csoportban lehet megvenni, az UK1541 ilyen. Meg Ultimate Killernek nevezi, ezért UK, pedig semmi köze az 1541 Ultimate sok egyéb funkciójához, ami a 99,99%-os 1541 emuláláson kívül van még benne. A 45 € még elmenne.

Az SDrive 1564 18e, ez se tetszik.

Van még a magyar SD1541, ez is kiesik nálam, mert zárt forráskódos, a weboldalon nincs ár, úgy kell írni neki hogy megírja (24e, a II-es 22e), és a II-esnél titkolja a hardvert is, nem tudni mit veszek. A 70 € már túl drága.

A Pi1541 se tetszik, árat se találtam, kb. 20e lehet.

139 €-ért profi 1541 Ultimate II+-t kapni, ami sokkal jobb, de ilyet se veszek. Van ennél is jobb, ezt használom. Az Ultimate 64 se kell a mostani állapotában, majd ha tud valami 15-20 MHz-es 6510 turbót is, akkor talán jöhet. 215 és 239 €-nál tartanak, itt egyre jobban elszállnak az árak. A végleges verzió simán lesz 250+ €. Ennyit nem fog érni, a mostani eszközöm jobb és olcsóbb.

 

Mit jelent nálad ma az olcsó Plus/4, C16 cucc, amit megéri megvenni alkatrésznek? Nem látok 10e alatt olyat, ami működik és megérné megvenni, de ennyiért drága. Teszteletlen, vagy rossz C16-ot, Plus/4-et nem éri meg megvenni, még 5e-ét sem, mert nagy eséllyel a CPU és/vagy a TED a rossz benne, csak 1 chip 10+e-ért van a neten. Még egy 5e-es CPU és egy 5e-es TED hibás gépből se éri meg 1 jó gépet 10e-ért összerakni, mert 10e-ért van eleve működő. 5e alatt biztosan nincs semmilyen gép, hibás se.

Írtam hogy jobban megéri csak 1 gépet venni, és 1986-88-as CPU-t, TED-et szerezni, ez 1 életre elég, ezek már nem romlanak el csak úgy.

Sok retrósnál és szervízben halmozódnak a CPU/TED hibás gépek, de már 2, 3, 4 gépből lehet csak 1 jót összerakni.

 

Nem veszek csak a Plus/4-hez SD kártyás eszközt (C64-hez nem kell ilyen, már van jobb), nincs annyi jó játék és demó, amiért megérné. A sok C64-es átirat programért nem éri meg. Amúgy sincs olyan kényelmes rendszer, mint min. az 1541U. Nem fogok programlistákat írogatni az SD-re, meg szívni a többi dologgal, mint az SD2IEC-eknél van. Nekem jól használható, a gép képernyőjén megjelenő menüs rendszer kell, nem kis LCD/OLED képernyőket akarok nézegetni, hogy melyik d64 van berakva.

Annak sincs sok értelme, mint írtad, hogy C64-be dugott 1541U-t a Plus/4-be dugott serial kábellel használjak, mert így a C16 + monitor mellett a C64 + másik monitornak is bekapcsolva kell lennie csak a d64 kiválasztásához.

Előzmény: siz (9126)
siz Creative Commons License 2019.11.04 0 1 9127

> szóval ilyen nincs is

szóval ilyen NEKEM nincs is

Előzmény: siz (9126)
siz Creative Commons License 2019.11.04 0 0 9126

Az UK1541-et visszakerestem: 45€+20€posta volt 4 éve. Facebook-on a saját csoportjában és AmiBay-en lehetett megvenni. Azóta is jött hozzá jó néhány frissítés. Nem kényelmes, nem hibátlan, viszont működik. Illetve közben eszembe jutott, a magyar SDrive1564 az, ami még elméletben teljesen 1541 kompatibilis és megy bármilyen soros portos géppel, viszont nekem nem tetszett, hogy pl. ROM-ot nem lehet cserélni benne plusz a firmware sem (egyszerűen) frissíthető házilag, szóval ilyen nincs is. Közben eszembe jutott, hogy a Pi1541 is megy plus/4-el, az sem egy kényelmesen használható dolog, de működik, ráadásul mintha opensource is lenne, tehát bővíthető.

 

Azt sajnos tudomásul kell venni, hogy a plus/4-ből két nagyságrenddel kevesebbet adtak el, mint C64-ből, döglenek is, mint a legyek, szóval e mögött soha nem lesz meg az az embertömeg, ami megfizethetően lehetővé tenné ilyen cuccok gyártását. Én ezt elfogadtam, cserébe, ami plus/4/C16 olcsón szembe jön, azt megveszem, hogy legyen alkatrész. :D

Előzmény: Pákás (9125)
Pákás Creative Commons License 2019.11.04 -2 0 9125

A tápegység részről még vannak érdekességek. 9500-ért adtak el eredeti C128 tápot most szept-ben, 9000-ről indult, 2 licit volt. Régi, nagy, nehéz trafós, védelem nélküli. Ha építenék újat, új kapcsolóüzemű védelmes Meanwellel, új trafóval, kábelekkel, senki nem venné meg 1xe-ért, pedig csak néhány 1000 munkadíjat számolnék fel az alkatrész és postaköltségeken felül. Csak az alkatrészköltség+posta 10e körül lenne. Erről beszélek, és a C128 táp a ritkák közé tartozik. Ugyanez igaz a C64, 1541-II tápra is, senki nem fog 1xe-et fizetni ilyen tápokért, pedig olcsóbban nem lehet jó minőségűt építeni. Még Amiga tápért sem adnak ennyit, pedig már egy alap A1200 és 80+e, itt nagyon megérné. 20 év alatt néhány 100 órát használja az átlag retrós a gépét, ennyit lazán kibír az új táp, azaz 1 életre elég, mégse kellene senkinek. Inkább használják a 3-6e-es 25-30 éveseket, és sírnak ha eldurran, ha 5 helyett 10V-ot kap minden, rohangálnak hogy javítsa meg valaki a gépet.

 

Először nekem is Plus/4-em volt, több is, mindnél voltak billzetproblémák, mindet eladtam. A javításra hozzám került Plus/4-ek billzeteivel is kivétel nélkül problémák voltak, csak az F-ek és a kurzor gombok működtek min. 5 gépnél csak idén, a tápok fele is rossz volt, persze mind szögletes csatis volt.

A Wimodem232-t mire használod? Úgy látom ezzel nem lehet d64-eket használni, csak BBS-t és ilyeneket. 55 USD-t adni ezért?

Az UK1541 árát nem találtam meg, és hogy hol lehet kapni. 40 USD-ért van hozzá burkolat, ami nagyon drága. Vannak vele problémák. https://rr.pokefinder.org/wiki/UK1541

 

Én se használok valódi 5,25 lemezt C64-hez, de C16-hoz 1541-II van, néha kiírok egy lemezt és kipróbálok C16-tal 1 játékot, demót. A C64 és az Amiga a fő gép. Nem költenék a C16-os SD kártyás cuccra 100+ €-t, de ez csak saccolás a burkolat ára alapján, mert az UK1541 árát nem látom.
Nem te vagy az átlagos retrós, kevesen költenek 10e-eket ilyenekre, C64 Reloadedre, meg Ultimate 64-re, ezek már 60e feletti dolgok. A legtöbben jó ha 20-25e-et költenek egy Plus/4 (C64)+1541+lemezek (vagy SD2IEC)+joystick+videokábel cuccra, és ennyi.

 

Ha nagy igény lenne a Plus/4-es SD kártyás 1541 Ultimate-szerű termékre, már készítettek volna ilyet. De lehet hogy nem is lehet ilyet készíteni a Plus/4 teljesen más belső működése miatt, nem erre tervezték a gépet. Plus/4 reloaded alaplap se létezik, erre sincs nagy igény, C64-re már 2 féle új alaplapot is csináltak.

Előzmény: siz (9124)
siz Creative Commons License 2019.11.04 0 0 9124

Nem értek veled egyet. (De véleményhez mindenkinek joga van, neked is, nekem is). Én a plus/4-et (nyilván érzelmi szempontok alapján is) én sokkal jobban szeretem, nekem sokkal kényelmesebb a billentyűzete, azzal, hogy nem olyan magas, mint a C16-é. Sokkal jobban szeretem a gépelési élményt is rajta, a potenciális hibákkal együtt is. Én a user portot is használom, pl. WiModem-mel és ide csatlakozik az UK1541 is, ami jelenleg az egyetlen olyan floppy emulator lehetőség plus/4-en, ami teljes 1541 kompatibilitást ad. A 1541U sorozat standalone módban is rohadt kényelmetlen (kell egy PC ethernettel, amiről betelnetelsz és váltogatod a lemezt - vagy C64-be dugott cartridge-ként használod a plus/4-be dugott soros kábellel).

Szóval lehet, hogy sok szempontból praktikusabb a C16, értem is a szempontjaidat, de én más szempontok alapján értékelek.

Tápra visszatérve: én floppy meghajtót is csak most vettem elő 1-2 hónapja, csak azért, hogy egyetlen egy tesztet megcsináljak rajta. Egyébként floppy lemezt nem használtam legalább 5 éve, semmilyen géphez, tehát a meghajtók tápellátása nekem nem szempont. (Ja és a plus/4-em is kerek tápdugós, gyárilag, 1986 óta, tehát bármilyen C64 tápot használhatnék hozzá)

Előzmény: Pákás (9123)
Pákás Creative Commons License 2019.11.04 -1 0 9123

Nem látok komoly igényt az új tápokra. Szomorú, hogy 10-ből 9 magyar retrós még 2019-ben is az eredeti 25-30 éves tápokkal használja a gépet, FDD-t, legyen az C64, 1541-II, Amiga 500, vagy más. Úgy látszik főleg csak azok csináltak, csináltattak, vagy vettek új tápot, akik drágább cuccot használnak. Külföldön már jobb az arány, kb. 10-ből 3-5-en már újat használnak, sok új tápot eladtak, csak a lengyel csak C64 tápból 300+-at. 3 táp elég a fontosabb dolgokhoz, mint C64, C128, 1541-II, A1200, C16.

 

A 9103-ban írtam hogy miért jobb több szempontból a C16 a Plus/4-nél. A tápcsati kapható ma is, sőt új, fordított polaritású kapcsolóüzemű dugasztápot is lehet kapni 1 boltban, csak használni kell, így nem is fontos külön a tápcsati. Nincs szögletes csatis szívás, és csak 1 feszültség kell. A C16-ban 2 RAM chip van, kicserélve ott a 64 KB (a bővítőportos 64 KB-ra bővítő nem ajánlott), nem 8 chipes, mint a Plus/4-nél. A C16 billzet jó, mint a C64-é, nincs vele gond, a Plus/4-é állandóan problémás, nem működik, bekoszolódik, grafitozni kell. A C16 belül magasabb, jobban szellőzik, akár ventillátort is lehet a CPU+TED-re rakni, elfér, Plus/4-nél nem. A Plus/4-nél csak a TED-nek van hűtése az acéldobozzal, a fontosabb CPU-nak nincs, pedig ezek hullanak a túlmelegedés miatt. Nagy eséllyel úgyis a foglalatos chipek, vagy a RAM-ok romlanak el jó táp mellett, a C16 64 KB-ra bővítésnél eleve foglalatba kerülnek a RAM-ok. Ma semmilyen értelmes hátránya nincs a C16-nak a Plus/4-gyel szemben, a 3+1 programokat és az user portot úgyse használja semmi, senki. Floppy gyorsító mindkettőhöz elérhető, az összes fontos chip gyárilag foglalatban van mindkettőnél. Hűtött 1986+-os CPU+TED-del 20+ évig is működőképes marad a gép.

Előzmény: siz (9122)
siz Creative Commons License 2019.11.03 0 0 9122

Igazad van. És valszeg abban is igazad van, hogy végül RT-50B-t vettem, nem RT-65B-t az Amigába.

Viszont fogalmam sincs, hogy más gépeknél hogyan oldották meg, a Z80 alapú gépeket sose használtam (minimálisan az Enterprise 128-at és még minimálisabban TVC-t), nem is érdekelnek. Ezeknek a tápjairól nem tudok nyilatkozni.

A C16-ról sem, mert igazából a breadbin formát sose szerettem, ezért a C16-ot se használtam sose. Még mindig ugyanaz a plus/4-em van, amit 1986-ban kaptam, azóta is azt használom, egyelőre az eredeti tápjával. C64-ből ReloadedMk2-t és U64-et használok, mindkettő DC12V-os zsír új Meanwell tápról megy, Amigából meg egy darab A1200 van napi használatban, az is a Meanwell táppal.

Szóval nekem személy szerint nincs igényem másfajta tápra és nem is tudok érdemben nyilatkozni a témáról.

 

Előzmény: Pákás (9121)
Pákás Creative Commons License 2019.11.03 -1 0 9121

A 9114-ben szerintem fontos dolgokról írtam. Erre várom a válaszokat.

ergoGnomik Creative Commons License 2019.11.03 -1 1 9120

Szerintetek játsszunk folytasd a sort játékot? :D Ha igen, akkor:

 

Pákás = SuperCPU128 = ...

 

Folytasd a sort!

siz Creative Commons License 2019.11.02 0 0 9119

igen.

Előzmény: ergoGnomik (9115)
Pákás Creative Commons License 2019.11.02 -1 0 9118

Én is inkább C16-ra állok át. Az eredeti tápja 0,9 A-es. A 9103-ban írtam hogy nem kell drágán ebayen, vagy máshol venni 20 € körül, van új dugasztáp simán boltban (nem Mo-on, de csak 2e a posta) 3e alatti áron, ami 9VDC 1A-es, még fordított polaritású is van, az 5,5/2,1-es tápcsati is stimmel. Nem kell 2A-es. A boltban van 1,x A-esből is többféle, 2A-es is (még 3e alatt), 2A feletti is, de csak egy 1A-es típusból van fordított polaritású. Persze könnyű megfordítani a polaritást utólag is. Nem kell ilyeneket venni:

https://retrogamesupply.com/collections/other/products/power-supply-for-sinclair-zx-spectrum-16k-48k

https://www.thefuturewas8bit.com/sinclairpsu.html

Még a többféle kimenetes (3, 4,5, 5, 6, 7,5, 9, 12V-ot tudó), többféle csatis táp se kell.

 

Én is láttam a vaterán a 12e-es 8501-et és 8360-at, de kereskedő hirdeti, tőle sosem vásárolnék. Annyira hülye, hogy 6510 képet rakott be 8501 helyett, amit lopott valahonnan. Régóta csak nevetek rajta, hogy már darabokban hirdet szinte mindent, hogy még többet kapjon érte, külön C16, Plus/4 burkolatok, billzet, stb. 8-9e-ért, akinek egy kis esze van, messze elkerüli. (A barom C128-at 110e-ért akar eladni.) Ki lehet fogni olyan C16-ot és Plus/4-et, amiben már az újabb verziós, 1986-88-as CPU és TED van (utólag cserélték), ezek sokáig bírják, nem az 1984-es V1-esek. Külön sosem vennék ilyen chipeket drágán.

Előzmény: MMSZoli2 (9116)
MMSZoli2 Creative Commons License 2019.11.02 0 0 9117

Jah, korábban kérdezte Valaki, hogy 8501 és TED (MOS 8360) van-e még eladó?

Ma belefutottam mindkettőbe a Vaterán. Nem olcsó, de legalább van, tesztelt működő állapotban.

MMSZoli2 Creative Commons License 2019.11.02 0 0 9116

Hello, bocs a lassú válaszért.
Igen a jelzett amerikai oldalon láttam egy szögletes csatlakozós adapter ahhoz a mostanában fejlesztett C64 táphoz, kifejezetten húzós áron. Akkor döntöttem el, hogy C16 :-)

 

A ZX Spectrum és a C16  tápjai teljesen megegyeznek. Még a polaritás is stimmel.
A ZX Spectrum 16k, 48K, 48K+, 128K, szürke 128K+2 mind ugyanolyan típusú é csatlakozójú tápot használnak, csak egyre erősebbet. Az első kettő igen gyengécske, még C16hoz is.
Az utolsó 2.1A-t ad le, viszont igencsak melegszik. Viszont bármit elvisz.

Ezeknél a gépeknél (ésa C16-nál is) a régebbi tápok vadászása helyett már modern, stabil 9V-os, 2A-s kis fali tápok kaphatóak az ebayen, nem is drágán, néha még C16-ot is megemlítik kompatibilis modelként a ZX Spectrum mellett. Gyakorlatilag bármelyik modernebb 9V DC-re beállítható multi táp is jó neki, ha van megfelelő csatlakozója (csak a helyes polaritásra kell jobban figyelni) és kellően nagy áramot le tud adni.

 

ergoGnomik Creative Commons License 2019.11.01 0 0 9115

Már megint?

Pákás Creative Commons License 2019.10.31 -1 0 9114

Mi a véleményed az előzőben írt táptípusokról? A megmaradt magyar retró gépeket, Amigát, C64-et, C128-at, EP128-at, Primot, VTVC-t, ZX-et, stb.-t használók hogyan oldották meg a régi megbízhatatlan tápok pótlását, hogy ne kerüljön sokba? Van erről valami oldal, vagy fórum? Külföldön hirdetnek többen is új készítésű tápokat Amigákhoz és C64-hez, de Mo-on senki nem gyárt ilyeneket Amigától ZX-hez. Nem látok senkit hirdetni. Ennyire nincs erre igény? Pedig több 100 aktív retrós van még itthon.

Előzmény: siz (9112)
Pákás Creative Commons License 2019.10.30 -1 0 9113

Az RT-65B elég szorosan férhet be az eredeti táp házába, mert 129 mm hosszú, épphogy elfér a táp csavarok között. 5V 5A, 12V 2,8A, -12V 0,5A-es. Csak 1A-t nyersz vele 5V-on az RT-50B-hez képest. A 12V 2,8A-es, akkor kéne ennyi, ha min. 2 HDD-t használnál egyszerre. IDE-CF-fel elég a 12V 1A is, mert a CF csak 5V-ot használ. A 12V a floppyhoz és a hanghoz kell csak, az eredeti Amiga tápoknál is csak 12V 1A van. Így elég az RT-50B is.

Találtam RQ-50B-t. https://www.meanwell.com/webapp/product/search.aspx?prod=rq-50

A mérete olyan, mint az RT-50B-é, 99×98 mm, de 5V 5A, 12V 1A, -12V 0,5A, 5V-on 1A-rel jobb. Ez jobb a nagyobb 5V terhelhetőség miatt, Amiga 1200 turbó, egyebek. A -5V nem érdekes, ez nem használt Amigánál. Az RQ-65B már felesleges, 5V 6A, 12V 2A, -12V 0,5A.

Előzmény: siz (9112)
siz Creative Commons License 2019.10.30 0 0 9112

Én RT-65B-t vettem, az pont belefér az eredeti Amiga táp házába is egyébként. (Én végülis abba raktam bele, felhasználva az eredeti kábeleket is).

Előzmény: Pákás (9111)
Pákás Creative Commons License 2019.10.29 -1 0 9111

Amigához az RT-50B-re gondoltál? 5V 4A, 12V 2A, -12V 0,5A. https://www.meanwell.com/webapp/product/search.aspx?prod=rt-50

Vagy az RT-65B-re? https://www.meanwell.com/webapp/product/search.aspx?prod=rt-65

Plus/4-nél tényleg működik a gép váltófesz nélkül is, de C128-nál kell ez is, e nélkül be se kapcsol. C64-nél is kell a váltófesz a hang miatt.

Előzmény: siz (9110)
siz Creative Commons License 2019.10.29 0 0 9110

Plus/4-hez nem építettem még. Amigához a Meanwellnel vannak olyan tápja, amik tudják ezt a háromféle DC-kimenetet. De lehet, hogy plus/4-re is egy ilyen Meanwellt fogok használni, a 9V nekem úgysem kell semmire, azt nem kötöm be (nem használok magnót)

Előzmény: Pákás (9109)
Pákás Creative Commons License 2019.10.28 -1 0 9109

Gondolom paypallal fizettél. Az USD tavaly jún-ban kb. 280 Ft volt. A 40,65 $ 11300 Ft-ra jön ki, de inkább 290-nel 11800. 2360-ra jön ki 1 csati, nem olcsó. Milyen alkatrészekből építettél normális, nem gagyi Amiga és C128 tápot? Mennyibe jött ki 1 táp? Akárhogy keresgéltem az alkatrészeket, nem jön ki annyiért, amennyiért szeretném, mert a C128-hoz trafó is kéne az 5V mellé, Amigához meg 3 féle DC kell, 5, 12, -12.

Előzmény: siz (9108)
siz Creative Commons License 2019.10.28 0 0 9108

Visszakerestem a levelet. Akkor 24.90$ volt az 5 csati, és 15.75$ a posta, összesen 40.65$. Ez tavaly júniusban volt. Csomagkövetéssel jött, VÁM és ÁFA nem ment rá (az asszem 45$ fölött van). Visszakerestem a telefonon a csomagkövető alkalmazás archívumából, 12 nap alatt ért ide. (Forintban nem tudom az összegeket, azt már nem keresem vissza)

Előzmény: Pákás (9107)
Pákás Creative Commons License 2019.10.28 -1 0 9107

Ha a soigeneris oldalról vetted, mennyi volt a posta $-ban, hogyan fizettél, mennyi lett az 5 csati és a posta külön-külön Ft-ban? Mennyi idő alatt kaptad meg az USA-ból? Raktak rá VÁM-ot, vagy más költséget?

Előzmény: siz (9106)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!