Keresés

Részletes keresés

Axióma Creative Commons License 2005.09.05 0 0 1033
Nekunk van, vettunk egyet probabol mert idonkent sotetben lepcsozunk az atmeneti otthonunk fele, es bagyadt fennyel de eleg sokaig vilagit (2-3 oraig ejjel me'g biztosan). Mondjuk ez kozel van a hazhoz, igy csak delelott eri kozvetlen feny, delutan mar arnyekban van. El tudom kepzelni, hogy egy sor ilyen mar legalabb a balesetveszelyt megszunteti egy gyalogut menten, de szineket mar nem latsz stb. Az elettartam mondjuk szinten ketseges, meg csak egy nyarat teszteltuk.
Előzmény: NeomatiK (1030)
Tvnet_Sanya Creative Commons License 2005.09.05 0 0 1032
Ha ledlámpa van benne akkor éghet akár egész éjjel is, de ez inkább erőlködésnek tűnik. :)
Előzmény: NeomatiK (1030)
Tvnet_Sanya Creative Commons License 2005.09.05 0 0 1031

A légréseket kihagytad! :o

 

1. cserép

2. légrés (bevezetett levegő)

3. hőtükrös fólia kifelé fordítva

4. légrés (bevezetett levegő)

5. 12 cm rockwool

6. párazáró fólia

7. 5 cm-es lakótér felé hőtükrös terwoolin paplan

8. légrés (párnafa)

9. lambéria v. gipszkarton

Előzmény: gabor.hoffer (1027)
NeomatiK Creative Commons License 2005.09.05 0 0 1030

Szerintetek jól működik, egyáltalán működik a barkácsáruházas újságokban fellelhető kertbe leszúrható szolárlámpa? Mondjuk elég olcsónak tűnik: napelem, akksi, izzó, elektronika, burkolat. Egész éjjel világíthat? Most nem emlékszem pontosan, de kb 10W körüli az izzó benne.

NeomatiK Creative Commons License 2005.09.05 0 0 1029

Ez kevesebb mint 0,2 , azaz hőszigetelés szempontjából jobb.

Csak az 5 cm és 15 cm "paplan" jön ki k=0,2-re. Ezeknek a Lambdája általában 0,04 W/mK.

 

k=L/e

 

L:Lambda

e: vastagság

Előzmény: gabor.hoffer (1027)
erbe Creative Commons License 2005.09.05 0 0 1028
A napenergiának semmi köze a dologhoz!
A szélkerékkel kompresszort hajtatsz. Az összesűrített levegő felmelegedik. Ezt a hőmennyiséget fűtésre használod, mint egy hőszivattyút. A hasznosított hő energiája többszöröse lehet a sűrített levegőben tárolt energiának, együtt a kettő pedig meghaladhatja a szélkerékből kivehető mechanikai energiát. Pontosan úgy, mint ahogy a gázmotoros hőszivattyú relatív hatásfoka 160-190% is lehet. Nem is szólva az elektromos 300-600%-áról, csak itt illene az áram előállítási hatásfokát nem kihagyni a számításokból.
A kompresszor is könnyebben dolgozik, ha közvetlen a kimeneténél lehűtöd a levegőt, nagyobb gépeknél vízzel hűtik a hengereket is.
Előzmény: msmks (1026)
gabor.hoffer Creative Commons License 2005.09.05 0 0 1027
Nem tudom, hogy keves-e. itt a retegrend. fentrol lefele:
- cserep
- paraaterszto hotukros folia
- 5cm lepesallo kozetgyapot hoszig a szarufa felett (rockwool dachrock)
- 15cm szarufa kozti hoszigetelo (rockwool deltarock)
- parafekezo hotukros folia
- 15mm lamberia
mennyi lehet?
Előzmény: msmks (1025)
msmks Creative Commons License 2005.09.05 0 0 1026
közben rájöttem, hogy valószínűleg hozzászólásod a betáplált energia számításakor nem vette figyelembe a napot, mint energiaforrást. bocs!
Előzmény: msmks (1024)
msmks Creative Commons License 2005.09.05 0 0 1025
tető 0.2? nem kevés az?
Előzmény: gabor.hoffer (1010)
msmks Creative Commons License 2005.09.05 0 0 1024
"így hőszivattyúként is működtetve bőven 100% fölé mehet a hatásfok"

biztos nem. a hatásfok nem mehet 100% fölé.

"Láttatok már ilyet? (Én nem!)"

szerinted miért?
Előzmény: erbe (1015)
sztgyi Creative Commons License 2005.09.01 0 0 1023

Látom whisky-ben otthonosan mozogsz!

 

El tudom képzelni, egy ilyen napenergiával párolt nedükostólgatás után másnap, másnapos képpel áll apuci anyuci előtt:

- Mi van veled fiacskám?

- Tegnap este egy napenergiás topiktársamnál napszúrást kaptam.

Előzmény: NeomatiK (1022)
NeomatiK Creative Commons License 2005.09.01 0 0 1022

A Single Malt whiskey árpából készül, komlózás nélküli sört párolnak le.

A Blended whiskeynél kukoricaalapúval keverik.

 

Meghivás a zugfőzdébe? Ezt inkább mellőzném! Esetleg akkor, ha mindenki annyira lerészegedik, hogy másnap elfelejti, hogy hol járt :)) vagy nem szól senkinek egy szót se.

Előzmény: sztgyi (1021)
sztgyi Creative Commons License 2005.09.01 0 0 1021

Glam Slam!

 

"Inkább gondoltam a keményítőtartalmú terményekre: burgonya, kukorica, gabona, stb"

 

... gabona ... - hát nem ebből készül a whisky meg vodka?

 

Arról nem szóltál, meghívnád-e topiktársaidat, akik alig várják már, hogy történjen valami napenergia hasznosítás ügyben!

Előzmény: NeomatiK (1018)
NeomatiK Creative Commons License 2005.09.01 0 0 1020

Az az 50 liter tényleg nem sok, azaz kevés.

 

Na de ha ezzel "foglalkoznék", akkor hegesztetnék lepárlót és én főzném. És így teljesen titokban történne és így több mint 50 liter készülne :)

Előzmény: Freddy56 (1019)
Freddy56 Creative Commons License 2005.09.01 0 0 1019

Szia!

Régebben 100 liter volt, de mióta beléptünk az EU-ba, csak 50, azaz egy tankolás (a főzetési díjat azért erre is ki kell fizetned).

 

Előzmény: NeomatiK (1017)
NeomatiK Creative Commons License 2005.09.01 0 0 1018

Inkább gondoltam a keményítőtartalmú terményekre: burgonya, kukorica, gabona, stb mintsem gyümölcsre. Kár lenne a gyümölcsért. Bár attól függ mennyi a terméshozam, mert ez is jobb mint nem felhasználni. Viszont lehet, hogy megérné inkább pálinkának eladni a gyümölcspálinkát és jó hasznot húzni rajta, és magasról tojni a nagy bevétel miatt az energiaárakra :)

 

http://www.kornyezetunk.hu/belso/mg16.html - egy cikk, bár nem napenergiás.

 

 

A kocsmát lehetne napenergiával fűteni, ha nem süt eléggé a nap, akkor egy kupica párlat felmelegítené a vendégeket. :))

 

Ha meg süt akkor vizet adni nekik és ha kimennek a kocsmából a napra, akkor majd a napsugárzás csapja meg őket :)


A politikusokat is meg lehetne győzni ebben a kiskocsmában, hogy a napenergia hasznosítás támogatást érdemel!

 

Eddig nem úgy venni észre sajnos. Amíg ők nagyban síbolják a lóvét, addig eszem ágában sem lenne bejelenteni a saját felhasználásra erjesztett alkoholt. Majd ha jó példával járnak elöl, akkor igen.

 

Egyébként a Hungrana a legnagyobb gyár magyarországon, ahol kukoricából etilalkoholt is gyártanak, de ez csak a melléktermék. 140 Ft körül van 1 liter 96%-os etilalkohol, csak erre még rájön a jövedéki adó, ami literenként 1920 Ft!!!

 

 

Előzmény: sztgyi (1016)
NeomatiK Creative Commons License 2005.09.01 0 0 1017
Úgy emlékszem, hogy bizonyos mennyiség (az lepárolt mennyiség valahány százalékában) nem adóköteles. De csakis a pálinkafőző élhet ezzel a kedvezménnyel.
Előzmény: erbe (1012)
sztgyi Creative Commons License 2005.09.01 0 0 1016

Az a napenergiával működtetett lepárló csudijó lenne! (Nem kéne tüzifát vinni a pálinkafőzdébe - bár a tüzifa biomassza.)
Van egy kis gond. Mire megérik az a cukortartalmú mezőgazdasági termény, no meg kierjedne a belőle készült cefre, sajnos a napos órák száma is eléggé lecsökkenne. Nagyon jó hatásfokú napenenergiás lepárlót kéne barkácsolni.
Bár már cseresznyéből - ami tudvalavően korán érik - viszonylag hamar lehetne egy kis alkoholt nyerni.
A cseresznye után a barack, majd a körte és a szilva.
Az ezekből készült párlatokat mind nagyra értékelem!
Kár lenne az autóba önteni!

Glam Slam! Ha sikerülne ez az ötleted, hívj meg bennünket, és minősítenénk a párlatodat. Ott születnének aztán csudajó ötletek a folytatáshoz! Ha a napenergiás lepárló jól működne, érdemes lenne egy kiskocsmát nyitni. Talán egy napenergia kedvelő adószakértő/könyvelő is akadna, hogy a vállalkozás jövedelmező is legyen. A kocsmát lehetne napenergiával fűteni, ha nem süt eléggé a nap, akkor egy kupica párlat felmelegítené a vendégeket. :))
A politikusokat is meg lehetne győzni ebben a kiskocsmában, hogy a napenergia hasznosítás támogatást érdemel!

Előzmény: NeomatiK (1011)
erbe Creative Commons License 2005.08.31 0 0 1015
Az elektromos generátor akár 98% hatásfokú is lehet. Ellenben ha utána kompresszort akarnál hajtani vele, már nem az igazi. Széllel sűrítve, a felforrósodó levegővel viszont fűthetsz is, így hőszivattyúként is működtetve bőven 100% fölé mehet a hatásfok, ráadásul a sűrített levegő házilag is jól tárolható. Egy-egy tönkrement, lebontott gyárból fillérekért lehet akár 25m3-es tartályokhoz is jutni. Ügyes festő a levegővel szórja a festéket, az ingyen meleggel meg fűtheti a szárítókamrát. Ha nem fúj a szél, akkor meg napkollektorral.
Láttatok már ilyet? (Én nem!)
Még olyant sem, hogy a többkilowattos kompresszor léghűtőjével fűtenének.
Előzmény: tökhülye (1013)
cm121 Creative Commons License 2005.08.31 0 0 1014

A MJ miért nem jó lapát és kWh helyett? Le a lóerővel. Éljen az SI.

A gázok össeznyomkodása az az, ami végképp nem az igazi, mert hevülnek közben.

Előzmény: tökhülye (1013)
tökhülye Creative Commons License 2005.08.31 0 0 1013

Sziasztok!

 

Én is agyalok többféle dolgon

 

Lehet hogy feltalálom a spanyolviaszt

 

Pl:

 

-A veszteségek mindig az energiahordozók átalakításánál jönnek be. Szélgép - elektromos e. Nem lehetne ekkor pl. levegősűrítést alkalmazni? és avval hajtani gépeket (lásd kompresszor)

 

- átszámolta már valaki a tevékenységeink energiaszükségletét mondjuk szénmennyiségre? Ez mégiscsak megfoghatóbb, hogy egy esti tévézéssel hány lapát szenet fogyasztunk?

 

stb

erbe Creative Commons License 2005.08.31 0 0 1012
Viszont akár te iszod meg, akár az autód, adóköteles (lásd pálinkafőzés). Sőt! Nem is akármennyire!
Van rá törvény. Még a biodízelt is csak az használhatja fel, aki megtermelte az alapanyagot. Egyelőre.
Előzmény: NeomatiK (1011)
NeomatiK Creative Commons License 2005.08.30 0 0 1011

Nem volt célom (amúgy igen) 100%-ban kiváltani a földgázt.

 

Állami támogatás szerintem nem lesz, hacsak az EU rá nem csap a kormány asztalára. Jó bolt az államnak a földgáz nemtámogatása - sőt érdekelt az áremelésben -  közvetlen és közvetett áfa és adók formájában. A mostani államháztartáshiányos-eladósodottsági időkben meg úgy kell neki, mint a falat kenyér.

 

Egyébként jár az agyam olyanon, hogy napenergiával működtetett lepárló. Megvásárolok néhány tonna keményítő vagy cukortartalmú mezőgazdasági terményt. Aztán a napsütéses szezonban etilalkohollá lepárlom, így máris kiküszöböltem a téli kevésbé hasznosítható napsugárzást. Persze a termény nem ingyenes, szóval messze nem egyenértékű a napenergiával és nem is annyira környezetbarát. Fűtésre pedig bizonyára jóval drágább lenne, mint a földgáz. De autóba szívesen tölteném. De akkor megint elértünk az adócsalás kategóriájába, bár nem ismerem az erre vonatkozó törvényt. Szerintem ha nem kerül kereskedelembe, akkor nem adóköteles.

Előzmény: Tvnet_Sanya (1008)
gabor.hoffer Creative Commons License 2005.08.30 0 0 1010
Szia Feremba'!
Sajat kutfobol megcsinaltam a hoveszteseg szamitast a hazra, ami kb 8kW-ra jott ki. Javitsatok ki ha rossz metodust hasznalok:
Q [W] = k [W/m2K] * A [m2] * T[K],
ahol:
Q - hoveszteseg
k - hoatbocsajtasi tenyezo (ablaknal 1.1, falaknal 0.4-el, talajon fekvo padlo 0.5, teto 0.2)
A - lehulo felulet
T - a kulso es belso homerseklet kulonbsege. En -15C kulso homerseklet eseten 35K-el szamoltam.
Udv,
Gabor
Előzmény: ferembá (1009)
ferembá Creative Commons License 2005.08.29 0 0 1009
"Sziasztok,

Erdeklodom, hogy egy kb. 160nm-es csaladi haz HMV es futesrasegitesehez mekkora rendszerre (kollektorfelulet meret, sik/vakum, tarolokapacitas, es persze saccolt koltseg) lenne szuksegem es milyen mertekben tud a futesrasegites teli idoszakban valoban segiteni. A rendszert ugy szeretnem megepittetni, hogy mindenkepp a teli napsugarzasra legyen kielezve.

Koszi,
Gabor "
Szia Gábor!

Az általad megadott épületről nem adtál semmilyen energetikai adatot. Így csak kuruzslás adható, méretezés aligha.
Fontos lenne az épület számított hővesztesége, ennek hiányában legalább egy fűtési szezon energia költsége. Viszont tudni kellene a gázkazánod ( ha azzal fűtesz ) éves átlag hatásfokát. Ez nem fog megegyezni az adatlapon szereplő gyönyörű, százhoz közelítő számmal - erről Erbe tudna mesélni bővebben- ez a gyakorlatban 40-60% körül van.
Fontos még az épület passzív napenergia hasznosítása, a tető tájolása, dőlésszöge, milyen hőleadókkal fűtesz( előremenő és visszatérő ág hőfoka).
Egy napkollektoros fűtésrásegítés az igazi kemény téli hónapokban 10% alatti kiváltásnál alig tud többet, hacsak nem passzív házat építettél.
Elsősorban az átmeneti hónapokban számíthatsz jelentős energia kiváltásra, alapvetően egy jó rendszerrel a fűtési szezont lecsökkentheted 3 hónapra, és ez sem kis eredmény.
Sokan nem veszik figyelembe, hogy az éves hasznosítható napenergia 2/3-a a nyári félévre esik, és mi a maradék 1/3-ból tudunk "fűtésrásegíteni".
Ha több infót adsz, szívesen méretezek Neked.

Üdv: ferembá

Előzmény: gabor.hoffer (960)
Tvnet_Sanya Creative Commons License 2005.08.29 0 0 1008

Csakhogy a kollektor nem fed le minden hideg napot. :( A kollektor mellé kell egy szélkerék is, sőt(!) egypár napelem sem árt. Miután a ház hőközpontja a hőcserélő, ezért ebből olyat kell venni, amelyben fűtőszál is van. A fűtőszálat működteti a szélkerék és (vagy) a napelemek az alsó hőcserélő hőkígyót meg a kollektorok. Ha ezen beruházások összességét összeadod, akkor mindjárt rájösz hogy csak zöld vagy de okos nem. :/ Baromira kelle már az az állami támogatás!

Pillanatnyilag véleményem szerint csak úgy lehet belátható idejű módon rentábilissá tenni ezeket a beruházásokat, hogy a vezetékes gázfűtés mellé kollektorokat szerel az ember.

Előzmény: NeomatiK (1007)
NeomatiK Creative Commons License 2005.08.29 0 0 1007

A kazánon nyerhetek 3,6%-ot, a hőszigetelésen 46%-ot. Világos mivel kell foglalkozni, és mire kell költeni!

 

Így leírva az összevetést még durvább és tanulságosabb.

Az is ténfeltáró lenne, hogy egy normál (nevezzük így) kazán és kondenzációs kazán közti különbségből milyen paraméterű napkollektrot lehet építeni.

Akárhogy is nézem, pláne hosszútávon, a napkollektor kifizetődőbb és környezetbarát(abb).

Előzmény: sztgyi (1000)
z1000laca Creative Commons License 2005.08.29 0 0 1006

Hello, olyan 6 db talán... most nincs itt, otthon van.  Ez a rozsdaszinü (orosz?) modulbol van kivágva, gyárilag. most meg középen ketté is.:)

 Ezt az él csiszolást majd megprobálom...

 

 

ÜdV: Laci

Előzmény: erbe (1005)
erbe Creative Commons License 2005.08.29 0 0 1005
Hány csík van keresztben?
Nincs-e függőleges elválasztó is?
Előzmény: z1000laca (1004)
z1000laca Creative Commons License 2005.08.29 0 0 1004

Hali, remélem az 1. :)

a 2. ra én is gondoltam, de ha egy magasságu10 x hosszu10 es cellát mondjuk elvágsz, ugy hogy 10 magasságu 5xhosszú, tehát a csikozással keresztbe, akkor kéne hogy jo legyen nem?

 

Laca :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!