Keresés

Részletes keresés

toccata Creative Commons License 2005.02.05 0 0 89
Ha teszem azt, mégis saját napelems energia termelésre adnám a fejem, és még visszai táplálnék valamennyit a hálózatba, azt honnan tudnánk, hogy mikor és mennyit adtam át?
Kell hozzá valami extra kütyü? Mert úgy sejtem a sima villanyóra nem elég.
No meg kell valamiféle megállapodást kötni? Vagy csak kiépítem aztán hadd szóljon? Nem hiszem.
Előzmény: urbancsok (88)
urbancsok Creative Commons License 2005.02.05 0 0 88

1./ mert ez a törvény.

2./ ha ilyen "kreatívak" a honpolgárok, minek kedvezmény.

3./ nem fordítva működik, csak egyszerűen nem működik.

 

 

 

Előzmény: toccata (87)
toccata Creative Commons License 2005.02.03 0 0 87
Nos hát nem vigasztaltatok meg. :(
Miért van az, hogy Magyarországon minden fordítva működik?
Előzmény: urbancsok (84)
ferembá Creative Commons License 2005.02.03 0 0 86

 

  Szervusz boattis
 Lesz hamarosan árajánlat, addig gondolkodhatsz a mesterséges öregbítés lehetőségeiről. Mi lesz, ha 8 000 m2 eladása után elkezd leperegni a festék?

 Visszarendeljük a kollektorokat, ahogy az autógyáraknál szokás?

   Üdv: a gyáva ferembá

Előzmény: boattis (85)
boattis Creative Commons License 2005.02.03 0 0 85

Kedves Ferembá!

 

A festék továbbra is érdekel, csak valami ár kellene. Más csatornából is van gyenge ígéretem.

Egyébként nem tudom mennyire vagy képben a házi kivitelezésű  síkkolektor bekerülési kültségében, de úgy a fele ár alatt jön ki, és ha  a szelektív bevonat meglesz, hát legfeljebb 5%-al marad el a gyáritól. (számításaim szerint)

Ez  a Te általad telepített mennyiségnél már jelentős összeg!

 

Üdv: boattis

Előzmény: ferembá (68)
urbancsok Creative Commons License 2005.02.03 0 0 84
A 105/2003 (XII.29) számú (átvételkötelezett erőművekről szóló) GKM rendelet szerint a szolgáltató számára akkor kötelező az így termelt villamos energia átvétele, ha a teljesítmény min. 100 kW és megfelel a hálózatra adás feltételeinek, ekkor az átvételi ár csúcsidőben 25,3 Ft/kWh; csúcson kívüli időben 15,8 Ft/kWh (ennek az árnak kb. 41,5 %-a állami támogatás). Csúcsidő hétfőtől-péntekig 7-13 óra és 17-20 óra közötti időszak, az ezen kívüli idő számít csúcson kívüli időszaknak.
Ha nem éri el a beépített teljesítmény a 100 kW-ot akkor az áramszolgáltatót semmi nem kötelezi az átvételre, így átvétel esetén legfeljebb csúcsban 16,9 Ft/kWh; csúcson kívül 8,44 Ft/kWh átvételi árra lehet számítani.
/ELMÜ-ÉMÁSZ adatok 2004.03./



Előzmény: toccata (82)
ferembá Creative Commons License 2005.02.02 0 0 83

 

  Sajnos tudom. 100 kW alatt NEM veszik át, bármennyire "zöld" áram.Ha fotovoltaikus napelemekből akarnál előállítani ekkora teljesítményt, akkor a napelem

importőrök megadják a legnagyobb kedvezményt, és kb. 120 millió Ft-ból megvásárolhatod a szükséges napelem felületet,mely 8-900 m2-t jelent.Elhelyezéséhez szükség lesz egy kisebb közparkra, vagy egy nagyobb középületre, déli tájolással.Szükség van még nagyteljesítményű hálózatra visszatápláló inverterekre, kb. 15 millió. Így sikerül túllépned a KIOP 125 milliós alsó határát, és hozzájuthatsz vissza-nem térítendő állami támogatáshoz, Neked csak a maradék 50-60 milliót kell előteremtened ahhoz, hogy egy baromi jó üzletet köss.

Így érheted el azt a szintet, hogy 20 Ft-ért átvegyenek 1 kWh-t.

 

  Magyarországon ma 1 kWh zöld energia mínusz 10 Ft-ot ér.( +/- 10%, nem vagyok naprakész,...emeltek valamit tegnap óta ? )

Előzmény: toccata (82)
toccata Creative Commons License 2005.02.02 0 0 82
Azt tudja-é valaki, hogy a hálózatba visszatáplált áramot mennyiért vásárolja vissza az áramszolgáltató?
Gondolom, kell hozzá valami megállapodás, bejelentés?
pilbi Creative Commons License 2005.02.02 0 0 81

Üdv Mindenki!

 

 

 

Tudom ajánlani a linket a külföldiül nem sokat beszélő, de a téma után érdeklődőknek, mert a Solar-dictionary fülre klikkelve van magyarra fordítási lehetőség is, ami nagyon jól tud jönni, mert 9 nyelvről fordítja a napenergiával kapcsolatos dolgokat!

A többi részét még nézegetem, de én már csak ezért is elmentettem!

Tisztelettel:

 

Pilbi

Előzmény: ferembá (80)
ferembá Creative Commons License 2005.02.01 0 0 80

 

  Szia Attila !

 

 www.spf.ch    , én is itt találtam. Van ott lebutított online verzió is, kísérletezhetsz vele. Nem mesélek róla,túl hosszú lenne. Ha konkrét kérdésed van, arra szívesen válaszolok.

Előzmény: Törölt nick (75)
petike23 Creative Commons License 2005.02.01 0 0 79

köszi!!

 

just for fun kellene.. :)

Előzmény: toccata (78)
toccata Creative Commons License 2005.02.01 0 0 78
Nézd meg a Napelem.hu-n! brutto 5100 HUF.
Előzmény: petike23 (76)
NeomatiK Creative Commons License 2005.02.01 0 0 77

És ennek mi értelme van/lenne a gyakorlatban?

Lehet kapni "kurblis" töltőt sokkal olcsóbbért. Vagy jobban járnál, ha egy (utángyártott ~2000-3000 Ft) pótakksi lapulna a zsebedben a napelemes töltő helyett. Főleg ha nem süt a nap, amikor szükséged lenne rá.

Előzmény: petike23 (76)
petike23 Creative Commons License 2005.02.01 0 0 76

Sziasztok!

 

Néztem a Conrad katalógusban napelemes mobiltelefon-töltőt, amivel lehet AA-ceruzaaksikat is tölteni (2w/7V), csak piszok drága (8900Ft).

 

Tud valaki esetleg ilyet olcsóbban készíteni ?

 

Köszi, üdv: Péter

Törölt nick Creative Commons License 2005.01.31 0 0 75

Kedves ferembá!

 

Az általad említett Polysum programról mondanál néhány infót, esetleg nem tudsz net címet, ahol ez letölthető?

 

Attila

Előzmény: ferembá (72)
Tvnet_Sanya Creative Commons License 2005.01.31 0 0 74
Ilyesféle gyakorlati információkra vagyok kíváncsi. :)
Előzmény: ferembá (68)
ferembá Creative Commons License 2005.01.31 0 0 73

 

 A napenergia erőssége télen is eléri a 900 W/m2-t a déli órákban,de 16 órakor már töksötét van december végén.Ebből következik, hogy a júliusban nyerhető napenergia 5*nagyobb a decemberinél(még WOLF-al is).

 A direkt NAP-fűtés az őszi-tavaszi időszakban alkalmas 100%-os fűtéskiváltásra, de a három kemény téli hónapban csak a töredékét tudja biztosítani az igényeknek.

 Ha a nyári időszakban keletkező többszörös energiát nem tudjuk mire fordítani (pl. medencefűtés,vagy forróvizet árulok a piacon ),akkor az erre szánt összeget érdemesebb hőszigetelésre fordítani.

 Sajnos a napenergiával való fűtés egy anakronizmus, hiszen azért van hideg és tél,mert a Nap alacsony pályán "jár",rövidek a nappalok, és sűrűbb a felhőzet, mint nyáron.

 A nagy okosság a nyári hő "bedunsztolása" évszakos tárolóba,de itt megint szembejönnek az "anyagiak".

  Nyáron egyébként még nem tudom mi lesz a többszörös hővel. Ez egy kísérletnek indult,de csodát nem hozott( pedig bevetettünk több Mo.-on nem használt technikát).

 Talán lesz egy medence a kis "onokámnak", és akkor már megérte.

Előzmény: remote access (71)
ferembá Creative Commons License 2005.01.30 0 0 72

 

Köszönöm a kedves fogadtatást, megpróbálok kielégítően válaszolni nem kevés kérdésedre.

 1. A teljesítményt egy Pollucom hőmennyiségmérő (Becker kft, Bp. kb.39 000 Ft. ) rögzíti,van neki "M-bus" adatkimenete is, nem azt használom,nincs még meg a szoftver.

 2. Jól számoltál, én spóroltam el a tizedeket a deltaT-nél,így nem jött ki a 3 kW.

   A gáz (csak a földgáz, a PB nem szíve csücske senkinek )egy kicsit politikai kérdés,de a gázszámlán 34MJ/m3-t írnak.Ez 9,4kWh lenne, ha a kazán 100% hatásfokot produkálna.

 Lesz aki majd beszól, hogy az ő kondenzációsa 108%-ot tud,de ezek az adatok sosem a részterhelésekre vonatkoznak.A legtöbb lakossági kazán üzemidejének 98%-át részterhelésen tölti, ha túlméretezték,akkor 100%-át.( csak akkor vitatkozom bárkivel erről a kérdésről, ha hőmennyiségmérőt kötött a kazánjára)

Ezek után én 1m3 gázt 4,5kWh-nak számolok.

Gyanítom, hogy megtérülési időt akarsz számolni,ne feledd, az elmúlt 16 évben átlagosan 14%-ot drágult évente a földgáz. A következő 16 évben vajon mennyit fog?

 

 3/1. A beruházás kb. 700 000 Ft eddig, a szükséges 1 000 literes puffertartállyal

    eléri az 1 milliót.

 4/2 Ilyen adataim nincsenek.De rendelkezésemre áll (és a Tiédre is ) a svájci Napenergia Tudományegyetem méretező programja( Polysun),mellyel havi bontásban kinyerhetjük a hasznosítható napenergiát a Föld bármely országában.

  Ha megvan az épület hővesztesége,passzív naphő hasznosítása, a szükséges melegvízigény( tájolás, dőlésszög), bármit ki tudunk számolni.

  Leellenőriztük a szoftvert, tényleg jól kalkulál.

  5/3  Úgy 30 liter víz cirkulál a rendszerben.

 

  Helyzetjelentés :ma 18 kWh "termett" a NAP kazánjából. A helyiségben 36 órája csak szolár fűtés van, mivel tegnap nagyképűen lezártam a szomszéd épületből érkező segédfűtést,ami az éjszakai -15C fokban el is fagyott,a hőszigetelés ellenére.

 Most még 18C fok van az irodában, holnap jöhet a hősugárzó+nagykabát.

Előzmény: NeomatiK (69)
remote access Creative Commons License 2005.01.30 0 0 71
Örülök, hogy gyakorlati megvalósításról számolsz be, sajnos azt kell látnom szükség is van ennyire "túlméretezni" a rendszert, hogy a fűtési idényben valamirevaló teljesítményt állítson elő.  Amit kissé meglepőnek tartok az a téli (3Kw) és a nyári (4,4Kw) teljesítmény közötti kis különbség. Ebben nincs valami hiba, mivel a két évszak m2-re eső teljesítményértékeinek különbsége ennél jóval nagyobb? Nyáron mire tudod használni ezt az egyébként nem csekély energiát?
Előzmény: ferembá (68)
NeomatiK Creative Commons License 2005.01.30 0 0 70

helyesen:

 

P= (c*m*dT)/t, azaz (4200*440*5)/(60*60) = 2567W = 2,567kW

Előzmény: NeomatiK (69)
NeomatiK Creative Commons License 2005.01.30 0 0 69

Szia!

Azt hiszem, mindannyiunk nevében mondhatom, hogy örülünk, hogy megjelentél a topikban a tartalmas információiddal! Iszom szavaid! :)) Elmentettem a hozzászólásodat, biztos, ami biztos.

 

Érdekelne néhány dolog:

 

Ma 11 órakor  3 kW teljesítménnyel fűtöttek a kollektorok (max. 4,4 kW-ot tudnak nyáron ).A mai "termés" 15kWh volt. Padló 32 C fok, iroda 23C .

 

Mivel mérted a kollektor teljesítményét? Kiszámoltad, vagy van hozzá társítva valami szerkezet, ha igen, hol lehet ilyet beszerezni és mennyibe kerül?

 

--------------------------------

 

A mai fagyos napon 38fokos víz ment fel a tetőre ,és 43 fokos jött le. Ez így még "nulla" információ . Ha megadjuk a tömegáramot is (itt 440 liter/óra)

 

Tehát 5 C fokot hűlt a víz miután leadta hőjét a padlónak?

Ha jól számolom, akkor ez:

 

P= (c*m*dt)/t, azaz (4200*440*5)60*60 = 2567W = 2,567kW óránként,

 

villamos energia tarifájával számolva:

 

2,567kWh = 2,567*32,125 = 82,46 Ft/óra (a megtakarítás).

 

A gáznál hány Ft 1 kWh? (arról nincs adatom)

 

-------------------------------

 

Ez a kis szolár rendszer 2004 nov.10-óta  715kWh-t termelt (ma estig bezáróan)

 

715 * 32,125 = 22970Ft (villanyárammal számolva). Eltelt 80 nappal számolva átlagban 8613 Ft/hó-t váltott ki.

 

Gázra lenne érdekesebb az adat, mert az azért olcsóbb, mint villannyal számolva.

 

-------------------------------

 

Még néhány kérdés:

 

1. Mennyibe került a beruházás, ha nem titok?

2. Van-e adatod arról, hogy napon belül mely időpontokban (vagy egyszerűsítve hajnalban, délelőtt, délben, délután, este, éjjel) hány C fokos volt a helység levegője ill. a rendszerben keringő víz?

3. Hány liter víz van a rendszerben?

 

köszi

Előzmény: ferembá (68)
ferembá Creative Commons License 2005.01.29 0 0 68

Üdv. Neked, és a többi Nap-barátnak.

Én is belekotyognék, ha lehet.Jók a következtetéseid,onnan tudom, hogy nálam szeptember vége óta egy 25 nm-es önálló irodaépületben szolárról megy a padlófűtés.Sejtettem, hogy a lehetetlent kísértem,de egyszer valakinek ezt is ki kellett próbálni.

12 nm bruttó felületű napkollektort telepítettünk, 50 fok dőlésszöggel(télre hegyezve )lapos tetőn, tökéletes déli orientációval. Ez 2,5* nagyobb felület,mint a szakmailag ajánlott.   Kispóroltam viszont a puffertartályt, átmenetileg a padló hőtehetetlensége hivatott a hőenergia tárolására.  Ez nem célravezető megoldás, november közepe táján volt egy  napos időszak, aminek a vége felé a padlólapok elérték a 37 C fokot, 5 percen túl csak busmanok állták az iroda klímáját.Ráadásul a padló tömege sokat késleltet,az éjszaka a legmelegebb,amikor nincs senki a helyiségben. Puffertároló sajnos kell.

 December elején viszont nagykabátban ültünk a számítógép előtt, 12 C-ra hűlt le a benti hőfok,hétszámra csak a fénymérő érzékelt vmi világosságot a fekete felhők alatt.Szégyenszemre be kellett vetni a fosszilis energiahordozókat is.

 Ha ilyen időjárás lenne télen végig, mint  ma, jan.29-én, akkor el lehetne zárni a gázcsapot.

Ma 11 órakor  3 kW teljesítménnyel fűtöttek a kollektorok (max. 4,4 kW-ot tudnak nyáron ).A mai "termés" 15kWh volt. Padló 32 C fok, iroda 23C .

Korábban beszélgettetek a 20-28 fokos kollektorról télen.

A mai fagyos napon 38fokos víz ment fel a tetőre ,és 43 fokos jött le. Ez így még "nulla" információ . Ha megadjuk a tömegáramot is (itt 440 liter/óra), akkor lesz ez egy használható műszaki adat, egy hőmennyiség érték.

Fagyálló folyadék nincs a rendszerben, a padlóban cirkuláló víz közlekedik a kollektorokban is . Drain-Back system, ahogy Mazsaroff mester emlegette egy korábbi hozzászólásában.

Ez a kis szolár rendszer 2004 nov.10-óta  715kWh-t termelt (ma estig bezáróan) .

   

 Talán sikerül szelektív abszorber festéket rendelni Boattis-nak, bár szerintem nem a kollektoron érdemes spórolni.

 Jó hétvégét

                                                                                                                                           

Előzmény: NeomatiK (51)
boattis Creative Commons License 2005.01.27 0 0 67

Hát nem éppen kenni, mint a kerítéskaput, inkább fújni. Akkor a leghatékonyabb a bevonat, ha éppen csak befedi a réz lemezt (20-25 mikron).

Azt hiszem ez nem okozhatná probléma tárgyát, ha már itt lenne a festék.

Előzmény: lv (66)
lv Creative Commons License 2005.01.26 0 0 66
Ha 1 Gallon elég 80-90nm-re, akkor nekem -sajnos- elég az az 1.

Ennél több kollektort úgysem tudnék -még nem is létező- házam tetejére felpakolni.

Simán fel kell kenni, mint a hagyományos festékeket?
Előzmény: boattis (62)
boattis Creative Commons License 2005.01.26 0 0 65

A matt fekete festék visszasugárzási értéke 80-90%, a szelektív bevonaté 8-30%

A jelzett szelektív festék visszasugárzási értéke 22%.

Ennek akkor van jelentős hatása, amikor a külső hőmérséklet és a kollektor elnyelő felületének  hőmérséklete között nagy a különbség, vagyis hideg van. Ekkor az egyébként is gyengébb napsugárzási energiát a normál festék leadja a környezetének, így jelentősen csökken a hatásfok. A szelektív bevonat a hő környezet felé való leadását akadályozza meg, ezért sokkal több hőt tud leadni a tárolód felé.

Egyébként a gyári szelektív bevonatok elektro-galvanikus úton vannak előállítva, úgyhogy a problémát meg tudná oldani egy jó vegyész szakember is, csak ehhez berendezés is szükségeltetik.  Maradna tehát a szelektív festék.

 

Üdv: boattis

Előzmény: kpl (63)
urbancsok Creative Commons License 2005.01.25 0 0 64

Amennyiben megfelelőnek tartod, hogy az általad megadott méretű és fűtési rendszerű házhoz néhány m2-nyi eltérésű ház, és megegyező fűtési rendszer adatait megadjam, kérlek keress.

Saját rendszerem adatait heti illetve havi bontásban vezetem, igaz konkrét meteorológiai adtaim nincsenek.:)

És még egy - szerintem - fontos adat. Egész éve üzem esetén a szelektív síkkolektorok hatékonyabban alakalmazhatók a magyarországi időjárási körülmények között. Ez az én tapasztalatom, de ha ragaszkodsz hozzá, vannak vákumcsöves kollektoraink is.:)    

Előzmény: Tvnet_Sanya (50)
kpl Creative Commons License 2005.01.25 0 0 63
Mennyivel jobb ez mint a mattfekete neolux ?
Előzmény: boattis (62)
boattis Creative Commons License 2005.01.25 0 0 62

A cégek sajnos nem tették közzé az áraikat a neten. Ezért kellene egy olyan kereskedő, vagy ismerős, rokon, barát stb. Amerikában, akin keresztül az üzletet le lehetne bonyolítani.

A rendelhető legkisebb mennyiség 1 Gallon, ami 80-90 nm kollektor felületre elég. Én 1-2 Gallont átvállalok, de ha többen vagyunk, sokkal nagyobb eséllyel indulunk.

 

Üdv: boattis

Előzmény: lv (61)
lv Creative Commons License 2005.01.25 0 0 61
Milyen árral számolhatunk?
Ha meg tudom fizetni, engem is érdekelne 'egy adag'.
Előzmény: boattis (58)
Tvnet_Sanya Creative Commons License 2005.01.24 0 0 60
Ez piszokul logikusnak hangzik. :O
Előzmény: NeomatiK (59)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!