Keresés

Részletes keresés

sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1277
Tud valaki még Esztergomon kívül, működő kollektorépítő műhelyről - amolyan kalákásra gondolok.
sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1276

"... van egy listám,de most nemtalálom, valahol várja a tavaszt."

 

Bár több címet és ötletet kaptam, de jó lenne, ha az a lista véletlenül előkerülne!

Előzmény: kiviszem (1273)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1275

Ebben e kalákás dologban az az érdekes, hogy egy ilyen "műhelyben" segítséggel ugyan, de magad építed a magadét, és Te is segítesz másnak.

 

Na persze, ha nincs időd, megveheted talán, ezt Tőlük meg lehet kérdezni.

Apropó! Tudod merre van ESZTERGOM? / :-)

 

Kérdezd meg Freddy56-t, Ő Szegedről odatalált! 

Előzmény: lv (1272)
salfonc Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1274
http://www.hg.hu/?action=cikk&id=1657&rovat_id=83 Jó cikk: Biokína
kiviszem Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1273
A szolgáltató "jóvoltából "most lett végre net,látom elég jól lemaradtam.Az ablakba tett levegős  kollektor bennem is felmerült,méghozzá úgy ,hogy ha nincs otthon senki ,valami hordozható módon az ablakbateszem,ha meg esteledik vagy nem süt a nap ellehetne venni onnan.NA milyen?Hordozható sörkollektor?A polikarbonátot elég jól kiveséztük,még annyi,hogy van ahol méretrevágják árában,máshol meg nembiztos hogy olcsóbban marhanagy tábla egyben,fogd és vidd.A barkácsáruházak nemépp a legjobb beszerzési helyek,van egy listám,de most nemtalálom, valahol várja a tavaszt.
Előzmény: sztgyi (1264)
lv Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1272
Én közben meg azon merengtem, hogy mi lenne, ha meg lehetne venni készen mondjuk a rézcuccot (rézcső, ráforrasztva a lemezekkel).
Szerintetek érdekelne ez valakit? Érdemes lenne erre rápörögni?
Előzmény: sztgyi (1271)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1271

Na, hogy tetszik?

Így már érthetőbb a múltkori beszámolóm, ugye?

 

Láthatjátok, ha valaki ilyet akar csinálni, komolyak ezek a szerszámok (és drága egy-két kollektor készítéshez), fel kell keresni egy ilyen műhelyt, és segítenek, összeállíthatod a sajátodat.

sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1270

Lemaradt a 6. képhez tartozó szöveg, de ez magáért beszél, forrasztás.

 

A következő adag:

 

Az összerelés: a pofával lefelé fordított keretbe kerül a 6 mm-es légkamrás polikarbonát, UV-s felével lefelé (aza kifelé), ezen fólia van, amit csak a legvégén célszerű eltávolítani.

A keretbe kerül az abszorber, lefelé néző oldala feketére van festve. Majd a leszabott fa lécek, amihez lesz csavarozva a keret, hogy kellő merevséget biztosítson.

Az utolsó képen a szigetelés behelyezése.

A hátlap felcsavarozása következett, majd megfordítva a tömítő gumiprofil behelyezése és kész.

Sajnos több kép nincs. Jó lett volna egy fotót csinálni a kész cuccról is.

 

(Reménykedem abban, hogy más is résztvett ilyen "oktató-hétvégén", és van neki ilyen képe, és felteszi!)

 

Köszi Freddy56-nak a képekért, és azért, hogy utólag hozzájárult ezek közléséhez.

 

sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1269

Úgy látom megy ez szuperül!

 

A harmadik képen az a fakalapácsos kéz azt jelzi, hogy egyengetni is kellett fakalapáccsal

 

Második képsorozat

 

A 4. kép a cső és lemez tisztítást mutatja be "dörzsi"-vel

A következőn a forrasztóállvány látható, ahol éppen a csőkígyó igazgatása folyik a leszorító szerszámba.

 

Na ezt is elküldöm, majd folyt. köv

sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1268

Én nem értek a légtechnikához, de olyan érzésem van, itt a szűk keresztmetszetek nem előnyösek.

 

A képekrőt annyit, összeszedtem 9 db-ot, ami nagyjából bemutatja a kalákás építés főbb mozzanatait esztregomi módra. A képeket Freddy56 és én csináltuk, igaz Freddy-t még nem kérdeztem meg, de biztos hozzájárul.

 

Nem tudom sikerül-e?

 

Az első a csőhajlítás a hajlító aztalon, egy fő segít a csövet igazgatni, a másik kezeli a hajlítót. Nem nehéz, de azért bele kell kapaszkodni.

 

Talán mehet a második is, ahol a görgős hajlítószerszám látható

A harmadik a kész csőkígyó az asztalon.

Most elküldöm, mert kívácsi vagyok, hogy fog kinézni.

 

 

hajlításkész csőkígyó
Előzmény: NeomatiK (1266)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1267

Köszi!

Tanulmányozni fogom!

Előzmény: vargapeter (1265)
NeomatiK Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1266

Addig addig elleneztem ezt a polikarbonátot, hogy kigondoltam valamit, ha a levegő a közeg.

Mi lenne, ha a pc lapok kamráiba feketére festett rézcsíkokat tolnánk be? Ahogy elnéztem a kínálatot, maximum 10mm-es az egykamrás fajta, így a legnagyobb hőelnyelő felületet átlós behelyezéssel lehetne elérni. Eléggé pepecselős munka 200méter hosszon vágni egy 100x200 cm-es tábla esetén. Szóval bedugni a kamrákba a rézszalagot, aztán a kamrákat összekötni akár sorosan, ekkor a levegőkeringetésére kéne egy ventilátor, vagy hárfásan és akkor lent és fönt egy közös gyűjtőcsőben történne a táplálás és elvétel.

 

A képek szerintem érdekelnek minden errejárót.

Előzmény: sztgyi (1260)
vargapeter Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1265

Üdvözlök mindenkit!

 

Pc lemez ügyben egy kis segítség: www.metalservice.hu

 

Üdv: Péter

Előzmény: sztgyi (1263)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1264

Hi Prefetto!

 

"Megfogom a dupla ablaxárnyat, a belső üveget kiütöm, "

 

Jaj Prefetto! Lassan a testtel! Ne tedd tönkre a házat! Jön a tél! szükség lesz az ablakra!

Kémény rendben van?

-------------

A műanyag gégecső nem a legjobb hőelnyelő! Meg nagyon kócos is tud lenni!

-------------

"ebből csak a gégecső meg a spray kerül pénzbe, az sem sokba."

Meg az üveges! Qrva sokba kerül az üvegezés!  Lehet hogy jobb lenne polikarbonátból, mert azt mondják róla törhetetlen  

-------------

A kormozást ki fogom próbálni, bár lehet, hogy akad jobb megoldás. A korom jó hőszigetelő, nem tudja átadni a megfelelően az elnyelt hőt.

Előzmény: Prefetto (1259)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1263

Szia Sebastiao!

 

"Ilyen pc lapokat lehet kapni minden Prak...ben."

Meg a többi barkácsáruházban is, csak ma felhívtam néhányat, és a méretekkel gond volt. Ilyen éppen nincs.

Nem telefonálgatok többet, személyesen fogok körülnézni.

 

"De ez még csak egy ötlet.."

Erről van szó! Ezekből az ötletekből talán lehet valami hasznos!

 

Csak nem szabad ezt a dolgot túlzásba vinni! Létezik egy napenergia hasznosító elv, a passzív napenergia hasznosítás, ez az építész feladata lenne. A dél felé néző erkély mögött ablak, erkélyajtó van. Ide érkezik elég napsugár, csak be kell engedni az ablakon keresztül. És melegíteni fog!

 

Nagyon szemléletesen fogalmazta meg Boattis az 1199. hozzászólásában, valamint korábban céloztam rá én is az 1167. hozzászólásban.

 

Mindannyian arra törekszünk, hogy a Napocskát becsalogassuk, és fűtsön nekünk, és melegítsen vizet. Csak nem mindegy, mibe kerül ez nekünk.

Előzmény: SebastiaoSalgado (1258)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1262

Igazad van az UV réteggel kapcsolatban! Ez a réteg megvédi talán magát a PC-t, meg a kollektor többi belső alkatrészét. (Nem "öregszik" olyan gyorsan.)

 

Én viszont találtam olyan adatokat, hogy a víztiszta több fényt ereszt át. (fényáteresztés = sugárzás áteresztés = energia áteresztés) Ha szines lenne a PC, akkor az nyelné el az fény (energia) egy részét, felmelegedne, és nem a dobozok melegednének, és nem tudnák átadni a hőt a bennük lévő hőszállító közegnek, a levegőnek.

Sztem marad a víztiszta. (Ezt a sztem-et Tőled tanultam tetszik, remélem azt jelenti: szerintem)

 

Sztem (!) a gégecsővel nehezebb lenne dolgozni, vastagabb mint a sörösdoboz, a kollektornak is nőne a mélysége (vastagsága), és ez nem biztos, hogy kívánatos.

Az elnyelő felület tényleg nagyobb, de a sugárzás azon az "ablakon" jut be, ami a keret közt van, és ide akármilyen nagy felületet helyezek, nem kap több energiát. Mivel a Napból érkező energia a sugárzásra merőleges felületre értendő, a tényleges kollektorfelület is a sugárzásra merőleges vetülettel "dolgozik" csak, és ez a hatásos felület nem lesz soha akkora, mint a kollektor felülete. Pláne, ha függőlegesen szerelem fel a falra. 

 

No meg arról nem is beszélve, a kanadaiak miért nem gégécsöveztek?

Előzmény: salfonc (1257)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1261

Glam slam! A Te gyomor típusjelzésű sörkollektorod nem gyári véletlenül?

Azt már tudjuk a szakértőktől, hogy a gyári kollektoroknál nem tud jobbat egy tiszicsmájsztrós összehozni.

 

Egyébként könnyelműen és helytelenül neveztem el sörkollektornak. Ki kéne találni valamilyen találóbb nevet, hogy meg lehessen különböztetni a vizes síkkollektoroktól, utaljon az eredetére, stb. Értitek miről beszélek!

 

Felajánlok egy sört - sőt kettőt - annak, aki egy jó nevet talál ki!

Előzmény: NeomatiK (1256)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.02 0 0 1260

Szóval úgy gondolod, hogy "kereszbe" vannak a bordák? Abban igazat adok Neked, hogy úgy merevebb. De én úgy gondolom, hogy hosszában (függőlegesen) mutatna jobban a csíkozás. Amikor Esztergomban öszzeszerelték(tük) a kollektort, ott is hosszában (a kétméteres oldallal párhuzamosan) futottak a bordák. Pedig ha a tetőre kerül, akkor senki sem látja. A keresztbe bordázás lenne az erősebb. Lehet, hogy valami más szempont is van ezzel kapcsolatban? Talán az, hogy honnan esi a fény, mikor takar ki többet a borda, stb.?

Tudod-e, hogy bogarat tettél a fülembe!  

 

Egyébként megint megnéztem a Cansolair képeit, ott semmiféle bordázás nem látszik. Pedig ha bordázott, akkor a fotókon annk nyoma lenne. A polikarbonátnak, vagy a Lexan-nak egyébként van tömör változata is. olyan mint az üveg, vagy a plexi. Talán ezt alkalmazták.

 

Egyébként előkerültek a fotók Esztergomról (tök véletlen, én már el is temettem őket), Freddy56 is küldött néhányat, megbeszélem Vele,  és egy-két képet feltennék, hogy lássátok milyen volt a hajlító-, a forrasztóállvány. Érdekes, hogy sem Freddy, sem én nem csináltunk a kész kollektorról fotót, csak a majdnem készről.

Érdekelnek valakit ezek a fotók?

Előzmény: NeomatiK (1255)
Prefetto Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1259

Polikarbonát? megégeted? nem plexiszagú? amit ott a boltban néztél, az extrudált, de tán nekünk maga az anyag lehet a lényeg, mely lehet lemez is.  a grafikus barátomra gondolva emlékszem, ők használnak átlátszó lemezeket, erősek, nem sárgulnak. Az ötlet tetszik a gégecsővel, ha hiszitek ha nem, végre körvonalazódik a legegyszerűbb, legolcsóbb napkollektor elve.

 

Megfogom a dupla ablaxárnyat, a belső üveget kiütöm, OSB a helyére, veszek egy adag gégecsövet, MŰANYAGOT, kiszámolom, mekkora mérettel jövök ki a legolcsóbban nm-re. ráfektetem, ledrótozom, matt sprével lefújom, lent-fent copfba fogom a haját,(vagy csak levágom hogy az utsó pár centiszabadon maradjon alul-felül), a csöveket alul-felül az épületbe bevezetem(vagy csak csinálok két áttörést a 110-es pvc-nek)...... és elétartom a kezem:)))) jahh, ebből csak a gégecső meg a spray kerül pénzbe, az sem sokba.

 

Kormozás? Pl gázos forrasztólémpának fogd be az oldalsó légbeszívó nyílásait....

Előzmény: sztgyi (1243)
SebastiaoSalgado Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1258
Ilyen pc lapokat lehet kapni minden Praktikerben.

Azon gondolkoztam, hogy ez a levegő-napkollektor dolog milyen jól mutatna a dél felé néző erkély falán. Beborítanám az egészet, és a felül kijövő levegőt egész egyszerűen bevezetném a nappaliba télen nappal. Aztán télen éjjel, meg nyáron nappal szigetel. Nyáron a hőtől véd, és nem melegszik át annyira a fal, télen meg a nappal összegyűjtött meleget tartaná jobban.
De ez még csak egy ötlet..
Előzmény: sztgyi (1253)
salfonc Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1257
Szia sztgyi,

"
A lemezek felszínén UV szűrő réteg van, ami védi a lemezeket, és az általuk lezárt teret is megvédi a káros sugaraktól.
Forgalmazott vastagságok: 4-6-10-16 és 25 mm
Forgalmazott színek: víztiszta, opál, bronz.
"
Ezt ott találtam. Lehet, hogy a bronz színű megfelelőbb lenne? Csak kérdezem, nem tudom, de mielőtt megveszed, érdemes lenne utánanézni.
Meg még az jutott eszembe, hogy biztosan érdemes a sörösdobozokkal vacakolni?
Sztem lehet alu gégecsövet kapni. Az talán nem drága és a "gége" jelleg miatt még nagyobb is lenne a felület.
Előzmény: sztgyi (1253)
NeomatiK Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1256

Eddig nem mondtam, de nekem már van üzemelő sörkollektorom!

Én is elláttam típusjelzéssel: Gyomor

Előzmény: sztgyi (1252)
NeomatiK Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1255
Nem bírok gyakorlattal ezen a téren, csak próbálok józan ésszel nem besörözve :)) belegondolni. Szóval ha a polikarbonát lap "bordái" (kamrái) az 1,1m-es oldallal párhuzamosak, akkor az elég tartást ad - szerintem.
Előzmény: sztgyi (1253)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1254

Tisztelt Topiktársak!

 

Lassan lejár a munkaidőm - ma voltam ügyeletben 07:30-19:30-ig.

Szerencsémre nem sok dolgom akadt, ez látható volt abból, hogy telefirkáltam a topikot.

A sörkollektornak kialakultak a végleges méretei, amennyiben a polikarbonátból beszerezhető a 1220x3000mm-es méret.

Részben ez, részben a szoba belmagassága - amelyre dolgozni fog (fűtésrásegítés) - döntötték el a méreteket. Mostmár ettől nem akarok eltérni, a méretekkel kapcsolatos kérdésekre az a válaszom: csak!

 

Ismertetném a főbb adatokat:

fakeret külső mérete: 1.150x2.750 mm

A sugárzást elnyelő "ablak" mérete (50-50mm-el kisebb): 2,97m2

Törésmentes, légkamrás, víztiszta, karcolásmentes, UV álló polikarbonát borítású.

A kollektor 224db dobozból áll, 16 oszlopban, 14db oszloponként.

Az új kollektor az SZP 224 v1.0 típusjelet kapta.

Avatásakor sörrel lesz lelocsolva (csak egy picivel!)

 

További adatok a próbaüzem (dejólennemár) után!

 

Addig is köszönöm a segítséget (Iv! Alig találtam meg az adatokat és az árakat az ACO-nál, egy pdf állományba voltak eldugva!!!)

 

A további problémákban várom a válaszokat:

- 6mm-es polikarbonát elegendő-e?

- festéssel kapcsolatos tanácsok 

 

 

sztgyi Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1253

Iv küldött egy linket, az ACO polikarbonát lemezekről, találtam 1220 mm széles és 3000 mm hosszú táblát. (Kérdés, hogy lehet-e kapni?)

 

A kollektor mérete így 1.100x2.750mm-re adódna, kb 2.5 cm-es fakerettel számolva.

Erre kerülne fel kicsit ívesen a pc lemez. A pc lemezből (a hosszából) 250mm-t kellene levágni, ez 8,3%-os veszteség, elmegy.

 

Az a kérdésem,  hogy 6 mm-es, vagy 10 mm-es lemezt kéne-venni? Nem mindegy, mert a 6-oshoz képest 23,3%-al drágább a tizes.

 

(6-os  13.935Ft/tábla; 10-es 17.190Ft/tábla)

 

Most nem az ára miatt, hanem elég merev lenne így? Nekem nem volt még dolgom pc lemezzel. Elég nagy a méret. Csak a szélein lenne lefogatva, enyhe domborítást kapna, hogy merevítse kicsit.

 

E téren gyakorlattal bíró topiktárs véleményét kérném!

 

 

sztgyi Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1252

Boattis, Ferembá és a többiek minden hozzászólását úgy tanulmányozom, mint a Bibliát! Nagyon sok hasznos dologgal gazdagodtam, amióta olvasgatom ezt a Fórumot.

 

Lehet, hogy én komolytalankodtam egy csomót, de remélem nem voltam senki terhére.

 

Ezt a sökollektort meg akarom mindenféleképpen csinálni. (Halad is, csak én vagyok kicsit türelmetlen!) Ma a kollegáimtól kaptam három ventillátort is. Nagyobbak mint egy PC tápegység ventillátor, kicst zajosak is, de próbára megteszi, és ha értelme lesz beruházok egy csendesre.

Előzmény: lv (1250)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1251

Köszi, erről az esztergomi szeánszon is volt szó, olvastam is róla.

Te is ezzel építed a kollektorodat, vagy üvegezel?

Előzmény: lv (1250)
lv Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1250
Csak nagyon vigyázz, hogy melyik az UV álló felület. Nehogy megfordítsd!
Szerintem majd Boattis tud többet mondani a pc és a festék ügyben is.
Előzmény: sztgyi (1249)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1249
Az a dizájnos hajlított "üveg", azon kívül, hogy jól néz ki, ezen a területen nem megszokott, kicsit megmerevítheti a PC-t, én is ilyenre csinálom majd!
Előzmény: salfonc (1244)
sztgyi Creative Commons License 2005.10.01 0 0 1248

Hi Salfonc!

 

Ahhoz mit szólsz, hogy a Cansolair is policarbonátozik? Gondoltad volna?

Előzmény: salfonc (1244)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!