Keresés

Részletes keresés

lv Creative Commons License 2005.03.22 0 0 406
bocs,
ACO
lv Creative Commons License 2005.03.22 0 0 405
Ferembától ki fogok kapni, de akkor is, újra meg újra berakom ide a linket azok kedvéért, akik nem olvasnak vissza a topicban:

a leírás: Ezermester és a gyártó: <a href="http://www.aco.hu/page.php?op=almenupont&fokat_sz=2&alkat_sz=6&kateg_sz=3&alkateg_sz=0" target="_blank">ACO</a>
Előzmény: NeomatiK (404)
NeomatiK Creative Commons License 2005.03.21 0 0 404

A kamrás polikarbonát engem se győzött meg. Ha annyira tuti lenne, akkor a csúcstechnológiás cégek azt használnák üveg helyett. Én az üvegre szavazok.

Ha nagytisztaságú - értsd nagy fényátersztőképességű - műanyag kell, akkor már jobb a PS (polisztirol) szerintem.

Előzmény: Gpeti (403)
Gpeti Creative Commons License 2005.03.21 0 0 403
Köszi az infókat és a tanácsokat. Igyekszem megfogadni. A polikarbonát mindegy milyen, csak kamrás legyen? Úgy értem, lehet kapni barkácsáruházakban ilyen lemezeket, azok jók? Biztos olyan magas a fényáteresztése? Azon nem is lehet rendesen átlátni. Szerintem össze-vissza szórja a fényt. Igaz, ha nem verődik vissza és nem nyelődik el akkor már bent van a dobozban a fény, abból hő lesz...

A hungarocell nem esik össze? Egy hőtükör megvédi?
Előzmény: S.P.T. (402)
S.P.T. Creative Commons License 2005.03.21 0 0 402

Ha mindjárt csíkokban kell a rézlemez, akkor a Bronzker Bt-t tudom ajánlani.

Így természetesen drágábbra jössz ki, dehát mit lehet tenni...

A Szabolcs utcában vannak.

 

Általában nagyobb a húrok összterülete, mint a gerinceké, leginkább a kapható csövek átmérőjétől függ. Persze azzal be tudod lőni, hogy mennyit raksz bele, inkább több legyen az össz terület.

 

A másik:

Felejtsétek el az üveget. Csak az edzett üveget ajánlanék, de inkább használj üregkamrás polikarbonátot. 98% körül van a fényáteresztőképessége, és van némi k értéke is szemben a szimpla üveggel. A tükröződése kicsi, az UV-t meg sokkal kevésbé ereszti át, mint az üveg, nem öregíti annyira a bomlékonyabb alkatrészeket a nap.

Így egy egyszerű, könnyű, jól kezelhető eszközt építesz, lehet pakolgatni, játszani a dőlésszöggel, stb. Első példányoknál, ahol ismerkedsz a dologgal abszolut ideális.

 

A fent említett boltban még U alakra hajtott alumínium lemezt is kérhetsz, ami éppen ideális keretnek. Aljába is egy méretre szabott alu lemez, mehet bele a hungarocell, egy hőtükör, a megforrasztott csodaabszorber, polikarb, osz kész is.

 

A szelektív bevonaton érdemes elgondolkodni.

 

Előzmény: Gpeti (401)
Gpeti Creative Commons License 2005.03.21 0 0 401
Ok, a lapradiátorról lebeszéltetek. Amúgy sem tetszik: nehéz, rozsdásodik, és talán illene homokfúvással leszedni a gyári fehér réteget róla a festés előtt.
Mekkora csöveket ajánlatok?
Én kb 1nm felületre gondoltam. Az osztó-gyűjtő csövek olyan 18-asok lennének, a keresztágakból meg 10 centinként tennék egyet-egyet. Ennek a 10 darabnak a keresztmetszete legyen annyi, mint a vastag csövek keresztmetszete (254nmm) Erre kerekítéssel 6 mm belső átmérő jön ki. Vagy esetleg 20-as csö 8-as ágakkal.

Rézlemezt hol lehet venni? Esetleg csíkok is jók lennének.
Előzmény: S.P.T. (400)
S.P.T. Creative Commons License 2005.03.21 0 0 400

A lapradiátort inkább hagyd!

Akkor már tényleg a t idomok, meg lágyforrasz.

 

Első próbálkozásnak az is bőven jó.

 

Kedves Szalma!

A lamellák kötésének minősége azért fontos, mert azok adják a kollektor abszorber felületének a nagyobbik részét. Azokkal viszont nem érintkezik a víz közvetlenül. Tehát, ha nem tud a hő jól átvezetődni a csövekre, akkor igen romlik a kollektor hatásfoka.

 

 

 

Egyébként:

Ami gyári kollektorokat láttam hasonló kivitelben, ott a lamellák csak helyenként voltak forrasztva a csőhöz.

Ha lágyforrasztásal végigvarrod az illesztést, akkor kb. azonos tulajdonságot is kaphatsz. (feltéve, hogy nem olvad le a lamella)

Előzmény: Gpeti (397)
lv Creative Commons License 2005.03.21 0 0 399
Az a bizonyos cső-lyukasztás-peremezés:
LYUKASZTÁS
Előzmény: Gpeti (397)
JTD24 Creative Commons License 2005.03.21 0 0 398

Helló Gábor,

 

Sajna nem nagyon találtunk mi sem erre szakembert.

A szellőzést nálam klímások csinálták, de földkollektort még ők sem láttak.

PHPLuft nevű programot le lehet ingyen tölteni vhonnan ?

 

Alu és egyéb fém csöveket nem terveztünk a földbe tenni, egyrészt az ára másrészt a terhelhetősége miatt.

Viszont pont most készülünk egy teherautónyi PP csövet behozni Lengyelországból.

Ha akarsz még beszállhatsz. De tényleg menjünk át ezzel a PH topicba !

 

Üdv,

JTD24

Előzmény: gabor.hoffer (378)
Gpeti Creative Commons License 2005.03.21 0 0 397
A keményforrasztással annyi a bajom, hogy nincs meg hozzá a technikám.
Olvastam egy cikket a forrasztások készítéséről, és ott valami nyakkihúzó eszközről beszéltek. Ezzel a vastag csőbe fúrás után (és kilágyítás után) egy kis csöcsöt lehet készíteni, amibe beledugva a csövet rendesen meg tudod forrasztani. Erre nem látok esélyt, hogy nekem ilyen eszközöm lesz valaha.
Keményforrasztani barkácsáruházban kapható pb forrasztó palackkal lehet normálisan? Valaki próbált már ilyent?

Lehet, hogy mégis veszek egy lapradiátort első kisérletnek...
HHapci Creative Commons License 2005.03.21 0 0 396
Lehet amiatt hogy nem lenne hosszú az élettartama. Adott nagyon meleg 200fok pl éjjel meg 10 fok és ez napi változásban.
Ki tudja meddig bírja , persze a keményet sem tudni.
Előzmény: hnehnszb (395)
hnehnszb Creative Commons License 2005.03.21 0 0 395
(Értem a lágyforrasztás hátrányait, de egy kollektornál miért számít annyira a hővezetési képessége? A csövecséknek nem egymást kell melegíteniük, hanem a belsejükben kóricáló folyadékot. Ami mellesleg a keringése miatt pikk/pakk szétviszi a meleget...)

Szeretettel:
Szalma

ui.: Az eltérő hőtágulást és a korrózió-érzékenységét kritikusabbnak tartanám...
Előzmény: S.P.T. (393)
HHapci Creative Commons License 2005.03.21 0 0 394
Annyit hozzátennék hogy nagyon jó a megoldás , csak én nem darabolnám fel elötte hanem az egyben huznám meg. Utána lehet darabolni. Sokkal kevesebb munka.
Előzmény: S.P.T. (393)
S.P.T. Creative Commons License 2005.03.21 0 0 393

Én a keményforrasztást javaslom mindenhova.

Eléggé megnöveli az árat, ha idomokkal rakod össze a létrát.

 

Én azt javaslom, hogy válassz egy vastagabb, meg egy vékonyabb csövet.

A vastagabb gerinceket megfúrod, és a furatba forrasztod a vékonyabb húrokat.

 

Én pl. 8-as csövet használtam egyszer hasonlóan, amit tekercsben lehet kapni.

Ennek a tökéletes kiegyenesítéséhez egy egyszerű módszert találtam:

kb. 3 méteres darabokra vágtam fel, az egyik végét egy fához, a másik végét a kocsim vontatóhorgához kötöttem láncokkal.

Ha FINOMAN meghúzod a kocsival, érzed, hogy egy kicsit  egyenletesen megnyúlik az anyag (kb. 10 cm).

Az átmérő, falvastagság nem változott mérhetően.

 

kpl Creative Commons License 2005.03.20 0 0 392
spórolás rulez ;-)
Előzmény: S.P.T. (390)
Gpeti Creative Commons License 2005.03.20 0 0 391
Akarok rézcsőből kollektort építeni. Azt gondoltam ki, hogy egy létrát csinálok idomokból összeforrasztva, a létrára meg rézlemezeket forrasztok. Szerintetek az idomokat lehet lágyforrasztással kötni? (A csövekhez a lemezt keményforrasztani akarom, mert a lágyforraszok rossz hővezetők, viszont olcsóbb)
Erős napsütésben a leeresztett, üzemen kívüli kollektor belsejében mekkorára megy fel a hőmérséklet?
Habosított szigetelőanyagok megolvadnak?
Ha igen, akkor mi vált be nektek? Szálas anyag? Vagy esetleg kasírozott polifoam?
S.P.T. Creative Commons License 2005.03.19 0 0 390
Köszönöm, így legalább nem kell mégegyszer "lejátszani a meccset"!
Előzmény: kpl (389)
kpl Creative Commons License 2005.03.19 0 0 389
"csak egy irányban kell napkövetni (vagy egyben sem)" Úgy bizony :-)

részletek:
alternatív energia topic (http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9039141) 4190-es hozzászólás környéke
Előzmény: S.P.T. (388)
S.P.T. Creative Commons License 2005.03.19 0 0 388

Léptetőmotorokkal nem a legjobb megcsinálni a napkövetést, hacsak nem csiga-áttételes mechanikán keresztül forgatod a tükröt, mert a léptetőmotorra folyamatosan kell adni a szuflát, hogy helyben maradjon.

 

Én nem adnék pénzt azért a forralótükörért, házilag is el lehet készíteni ilyen minőségben!

 

Fűtésrásegítésre nagyságrendekkel jobb a vájútükör.

Egyszerűbb a tükröt is, meg az abszorbert is előállítani.

Én már csináltam vájútükröt, bár nem ilyen céllal, szívesen adok tanácsot.

+ csak egy irányban kell napkövetni (vagy egyben sem)

Freddy56 Creative Commons License 2005.03.18 0 0 387

Szia boattis!

Ez tényleg egy csúcs!

Én pillanatnyilag a kivitelezéssel vagyok elfoglalva. Most, hogy már langy van a szabadban, jobb dolgozni. A vezérlő rendszerhez viszont ténykeg jó amit adtál, nem kell "újra" kitalálni!!

Kösz, üdv: Freddy56

Előzmény: boattis (385)
kpl Creative Commons License 2005.03.18 0 0 386
Ez egy csemege-oldal ;-) Naggyon jó dolgok vannak arrafelé !!
Előzmény: boattis (385)
boattis Creative Commons License 2005.03.18 0 0 385

http://www.redrok.com/led3assm.htm

http://www.redrok.com/electron.htm#led4

 Az első link a legegyszerűbb napkövető áramkör, a másodikon pedig további több tucat konkrét megvalósított napkövető található kapcsolási rajzokkal és konkrét megvalósított képekkel. Elég hosszú, gondosan át kell nézni.

 

Üdv: boattis

Előzmény: NeomatiK (383)
NeomatiK Creative Commons License 2005.03.17 0 0 384

Én is hamarosan elkezdem a kísérleteket. Már van két darab félprofi hőmérőm. A bemenő és a kimenő víz hőmérséklet mérésére tökéletes lesz, csak nehogy eltörjön.

Nagyjából egy az elképzelésünk. Bár te jobban odafigyelsz a részletekre.

Én rézcsövekből tervezem a kollektort. OSB, PS tábla, üveg, alufólia, a ház nekem is a terveimben. A vízhatlanságra gyógyír, ha Sziloplaszttal kinyomod a réseket, illesztéseket. Az OSB lap körbebádogozása bennem is felmerült, csak kéne valakit találnom aki viszonylag pontosan bevágja és meghajtogatja.

Az üveg törése ellen távtartót fogok tenni 1-2 ponton, ha egyáltalán szükségét látom. Egyelőre nem tervezek nagyot, kb 1,2m x 1m -est. Ha működik, akkor a hétvégiházunkhoz jó lesz.

Előzmény: Gpeti (352)
NeomatiK Creative Commons License 2005.03.17 0 0 383
Tudsz konkrét linket, ahol a nevezett kapcsolási rajzok és leírások találhatók a napkövetéshez?
Előzmény: boattis (379)
NeomatiK Creative Commons License 2005.03.17 0 0 382

Értesz az elektronikához ilyen szinten?

Nekem van egy nagyon jó elméletem a napkövetésre. Igaz, hogy még nem kutakodtam utána, hogy milyen bevált megoldások léteznek.

Előzmény: gabor.hoffer (363)
NeomatiK Creative Commons License 2005.03.17 0 0 381

arról a lapról keveeredtem ide:

 

http://www.eg-solar.de/

 

 

 

 

198,00 €

 

Technical Data:
Diameter = 1,40 m, Produces ca. 700 Watt *

(3 Liters of Water are boiling in 25 minutes)

Packaged Size: ca. 125 x 23 x 4 cm

Packaged Weight: 20 kg

 

Suitable for familys up to 20 persons and commercial use (production of soap, juice, drinking water by pasteurizing)

 

 

 

A sütő felület helyére rakok hőálló festékkel lefújt réz - amiben természetesen víz áramlik - abszorbert, és már meg is van oldva a melegvíz+fűtés, hidegebb nem lesz tőle legalábbis a víz :)

Van kisebb is:

 

138,00 €

 

Technical Data:
Diameter = 1,00 m, Produces ca. 450 Watt *

(3 Liters of Water are boiling in 40 minutes)

Packaged Size: ca. 125 x 16 x 3 cm

Packaged Weight: ca. 10 kg

 

Suitable for 2 bis 3 persons

 

Ez nekem nagyon tetszik!! 

A bevezetendő víz pedig lehet egy egyszerűbb módon előmelegített víz is. Meg kell hozzá az említett napkövető mozgató szerkezet.

Előzmény: boattis (379)
gabor.hoffer Creative Commons License 2005.03.17 0 0 380

Tegnap felmerult bennem egy olyan megoldas, hogy nem a teljes parabolatestet forgatom, hanem felosztom a feluletet 10x10-es tukrokre es akkor csak azokat iranyitom ugy, hogy a kovessek a napot. Nem lenne komolyabb koncentralt mechanikai terheles. Viszont bizonyos idoszakokban az egyes tukrok reszben takarjak a masikat.

Udv,

Gabor

Előzmény: boattis (379)
boattis Creative Commons License 2005.03.17 0 0 379

gabor.hoffer!

 

Ehhez hasonló elektronikákról vannak leírások és komplett kapcsolási rajzok itt: http://www.redrok.com/main.htm

Egy egyszerű léptető motor pár 10 ezer forint, és simán meg lehet vele oldani a "napkergetést".  Persze a mechanikai részek már más lapra tartoznak, komony méretezések kellenek.

 

Üdv: boattis

Előzmény: gabor.hoffer (363)
gabor.hoffer Creative Commons License 2005.03.17 0 0 378

Hello,

Nincs megtervezve meg a szellozes, csak ugy sajat kutfobol probalom megcsinalni. Sajnos nem tudom ki az aki ilyen dolgokkal kello szakertelemben foglalkozik. A meretezest egy PHPLuft nevu programmal csinaltam. Megprobaltam ugy beloni a csovezetek hosszat, hogy az adott legkobmeter mellett nyaron is max 17-18C-os levegot allitson elo.

Kerdeseim a kovetkezok:

- Ki az aki ilyen jellegu szellozorendszerek tervezesevel foglalkozik?

- Hol lehet utannanezni aluminuim es muanyag csovek hovezetesi kepessegenek?

Udv,

Gabor

 

ps: lehet, hogy ezekkel a problemakkal at kellene mennem a Passziv haz forumba.

Előzmény: JTD24 (377)
JTD24 Creative Commons License 2005.03.17 0 0 377

Szia Gábor,

 

Érdekelne ki tervezte a szellőzést nálad.

Milyen anyagból van a cső ?, milyen típusú a hővisszanyerő ? Az világos hogy 0.5-ös légcserével méreteztétek, de tudni kellene a köbmétert meg az átmérőt is, hogy ki tudjam számolni a sebességet.

Vagyunk páran akiket érdekelnek az eféle megoldások.

Nézz be az ezzel foglalkozó topikba !

 

Üdv,

JTD24

Előzmény: gabor.hoffer (371)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!