Keresés

Részletes keresés

SebastiaoSalgado Creative Commons License 2005.04.12 0 0 565
Hátha megindítja valakinek a fantáziáját:

http://www.pittsburghkids.org/Templates/CMP_Level3_List.aspx?CID=418&SECID=5&MENUID=156

Ez egy zöld technológiával épített múzeum, ahol a fényt ezekkel a plexilapokkal terelik valahogyan a kiállítótermekbe.
lv Creative Commons License 2005.04.12 0 0 564
Mindenképpen várom a megrendelt mennyiséget!!!!
Előzmény: boattis (559)
erbe Creative Commons License 2005.04.12 0 0 563
Ha kicsit keresgéltek, van néhány ilyen táblázat, ahol értékelik az üveg-polikarbonát eltéréseket. Magas külső hőmérséklet mellett (nyáron), az üveg, jobb átlátszósága miatt többet teljesít, minz a PC (amikor amúgy sem kell annyi meleg). Télen a PC, hőszigetelése miatt a csökkent átlátszóság ellenére is gazdaságosabb.
Ezen az alapon azt lehet megállapítani, aki medencét akar fűteni, üveget használjon, aki lakást, az PC-t. Nyáron meg árnyékolja, vagy vegye le!
Előzmény: kiviszem (561)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.11 0 0 562
boattis, nekem legfeljebb 2 dl kell, ha egyáltalán lehet kérni ilyen keveset....
Előzmény: boattis (559)
kiviszem Creative Commons License 2005.04.11 0 0 561

Szia boattis.  4 nm felületre nekem is kell festék,ha tudsz adni. ?

 

A Construmára visszatérve (nem reklám)a Pannonsolar nemcsak üveget ad külön,hanem az általuk használt abszorber anyagot is,nevezzük lemezszárnyas hárfahúrnak.A felülete kezelt ára 18ef/nm.Egyébként állitólag ez a lemezszárnyas hárfahúr anyag kereskedelmi termék ,bevonat nélkül kapható,hogy hol azt nemtudtam meg.

A PC-ről annyit,hogy a Pannonos szaki véleménye szerint szépen elhajlik a melegtől,eléri a forró rézfelületet,és ügyesen ráolvad.Már én is az ablaküvegen gondolkozom,mert törni az edzett is éppúgy tud ha akar.A prizmás üveg jelentősége,hogy 15%-al átlátszóbb,de ez ha rendesen süt a nap nemhiszem hogy nekem fontos tényező lenne.A zöld energia program esztergomi,túrkevei kollektorjai 6-os PC-vel készülnek ,a gyári kolektor viszont tudomásom szerint mind szolárüvegezettek.Kell e PC vagy nem?

Előzmény: boattis (559)
eqvus Creative Commons License 2005.04.11 0 0 560

Tartom a rendelésemet. Mikorra várható a festék érkezése? Lesz valami használati utasítás is? Higítás, felhordás, stb.

Üdv. Eqvus

 

Előzmény: boattis (559)
boattis Creative Commons License 2005.04.11 0 0 559

Üdv Mindenkinek!

 

Bocsi, hogy egy kicsit elhanyagoltam a Tisztelt Öntevékeny Naplopó Kollégákat, (TÖNK), de hogy ne jussak a tönk szélére, egy kicsit dolgoznom is kellett.

Tehát az abszorber festékről: amikor már azt hittem, hogy félúton van valahol a Csendes óceánon a festékünk egyre-másra jöttek elő a problémák: veszélyes anyag, vámtarifa, hulladék megsemmisítésről nyilatkozat, stb. Most már azt hiszem, minden letisztult a dolog körül, tényleg elindítják végre a festéket.

Viszont a vám+áfa+szállítás bizony nem két fillér, ezért egy kicsit drágább lesz a lé, mai árfolyamon olyan 500-600 Ft/nm áron áll. Szerintem még így is maxima megéri az árát.

 

Eddigi előjegyzés a következő:

IV  1/2 l

egrus 1/2 l

HHapci 1/2 l

S.P.T. 1/2 l

Gpeti ? l

 

Ha fenntartjátok a rendelést, kérlek jelezzétek.

 

Egyébként az én legyártott síkkolektoraim is erre a fránya festékre várnak!!

A szabályozó teljes gőzerővel készül, (végső stádiumban van), de ennek a teszteléséhez is kell a festék.

Egyébként tényleg piszkosul tágul a lemez, amikor felforrasztod, de ezt lehet csökkenteni a forrasztás haladási irányával. Tapasztalatom az, hogy az egyik sarkától kell elindulni, és átlósan egyszerre forrasztani az összes csövet. Persze egyszerre nehéz lenne, de úgy 100-100 mm-enként sorban átlósan az összes csövet megállás nélkül. és akkor elég jól kiterül a lemez meleg állapotában is.

Ha van aki segít lenyomni az aktuálisan forrasztott darabot, szinte tökéletesen 100%-ban le lehet forrasztani.

A szabályozó tesztjéhez nekem is kész a segédprogi, percenként méri az átfolyt víz mennyiségét literben, a lejött hőmennyiséget, a szivattyúk fordulatszámát és az összes mérhető hőmérsékletet.

 

Üdv: boattis

Előzmény: Gpeti (517)
erbe Creative Commons License 2005.04.11 0 0 558
A 200 fok feletti hőmérséklet a fekete cső felületén jelentkezik. Jó esetben ez nem ér hozzá a felette levő PC lemezhez. A hő egy része vezetéssel, hátra és oldalra, más része a levegőkeringéssel, a maradék sugárzással távozik. Nem lehetetlen, hogy semmi baja nem történne a PC lemeznek. Mindenesetre én inkább keringetném a hűtőközeget és a felesleges meleget valahol máshol szélnek ereszteném, vagy nyitható szellőzőt tennék a kollektorra. Ilyen hőmérsékletnél a PC elfárad, megereszkedik, majd hozzáér a végzetes hőmérsékletű csőhöz. Persze ez csak a drain-back rendszerre igaz, az állandóan feltöltött rendszerek fagyállója eleve el sem bírja ezt a hőt, de el is viszi, nem enged ilyen hőmérsékletet kialakulni.
Előzmény: lv (555)
lv Creative Commons License 2005.04.11 0 0 557
A tetőablakok sem szokta jégesőkor betöredezni.
Tényleg nem értem ezt az edzettüveg dolgot.
Előzmény: Gpeti (556)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.11 0 0 556
Tudtommal az edzett üveg hőszigetelő képessége semmivel sem jobb, mint az edzetlené. Serintem csakis a jégeső elleni védelem miatt kell.

Én erősen gondolkodom, hogy a kisérleti kollektoromat hagyományos négyes üveggel fedem, és vállalom a kockázatát a jégesőnek (hány évente van komolyabb jég?)

Hétvégén nem haladt a projekt, nem voltam otthon.
Előzmény: lv (555)
lv Creative Commons License 2005.04.11 0 0 555
Tegnap nézegettem az ACO cég Construmáról hozott prospiját. Az üreges PC lapokra max 110 C-t írnak.
Itt a fórumon már olvastam extrém esetben fellépő 200 C-t is. Akkor ez kizárja a PC-t?

A sima edzett üveg viszont nem hőszigetel.

A tetőablakokban is edzett üveg van, vagy csak egyszerűen dupla üveg? Ha ott nem kell edzett, akkor nekünk miért kell az?
Előzmény: erbe (554)
erbe Creative Commons License 2005.04.11 0 0 554
Kíváncsi lennék, hogyan takarítod a tetőn (emeletes ház) a prizmásított üveget. A recés felületnek kell felfelé lennie, különben nincs értelme.
Előzmény: kiviszem (553)
kiviszem Creative Commons License 2005.04.09 0 0 553

Az 5000ft/nm-ár a prizmásitott edzett üvegé,ami ki volt állitva.

Sokban különböznek a nm/lit adatok, műszaki megoldások  egy-egy gyártó között,elég sok honlapot átböngésztem e célból,egy gyártó válaszraméltatva megnyugtatott,mindenki a saját termékére esküszik.Szerintem a gazdaságosságot már akkor elértem,ha összeáll az egész rendszer,és kevesebb lessz a villanyszámla, a többi már csak a napon múlik,mert lehet egy kollektor szuper német csoda,ahogy azt a kiállitáson vetitik,de ha nemsüt a nap akkor szt...sem ér.Ha meg süt,már egy fekete hordó is ad melegvizet.

Előzmény: lv (551)
lv Creative Commons License 2005.04.09 0 0 552
kiviszem!
Ezen az oldalon http://www.wagnersolarhu.hu/index2.html találtam adatokat, amiből lehet következtetni:
Kollektor felület 2,39 m2 - Hõátadó közeg 1,3 liter DC20 Propilénglikol
lv Creative Commons License 2005.04.09 0 0 551
És a "prizmásított, edzett solárüveg" (idézet a PannonSolar lapról) mennyibe kerülhet vajon?
Mert azért ez az üveg/PC arány egy kollektor esetén még nem is olyan vészes.
Előzmény: kiviszem (550)
kiviszem Creative Commons License 2005.04.09 0 0 550

"Vajon a radiátorban átfolyó ivóvíz ivóvíz minőségű marad?"Ezt MINDENKÉPPEN olvasd el:http://www.vgf.hu/list.php?action=viewfull&ID=732  Egyébként van gyártó,aki azt javasolta,használt radiátort már látott kollektorként,minek töröm magam feleslegesen,de szerintem túl nagy tömegű vasanyag,nehezen melegedne fel.

Gpeti

A lemez csikokra vágása a Construmán látottak alapján nem elvetendő ötlet,kár hogy már megvettem a réztáblát,ert 03-as csikot lehet kapni.( a bronzker drágább,mint a metalloglobus!!)

Edzett üveget a Pannonsolar árul,5000ft/nm,egyéni méret esetén drágább.Pc:2800/nm.-körül van,attól függ hol veszem meg.

Előzmény: NeomatiK (546)
lv Creative Commons License 2005.04.09 0 0 549
Sajnos árakat lusta voltam felírni, butaságot meg nem akarok mondani.
Prospit egyedül a Pannon Solar-tól hoztam, ők a síkkolektort maguk gyártják, ezek árai 39.000 - 55.000 HUF/m2 között mozog, természetesen plusz ÁFA, így már el is érték a min. 100.000-es határt.
A vákumcsövest ők is úgy veszik.
Pannon Solar
Előzmény: NeomatiK (547)
lv Creative Commons License 2005.04.09 0 0 548
Sajnos nincsenek itthon a rajzaim, hétfőn a melóban megnézem. Több féle tervet készítettem, természetesen én is a számomra legkönnyebben beszerezhető csőméretekből.
Először arra mentem rú, hogy minél nagyobb területet fedjenek le a csövek, később viszont Ferembá elbizonytalanított ebben, ezért most az általa javasolt 10cm-es osztásközű hárfásban gondolkodom.
Szóval pontos adatok hétfőn.
Előzmény: kiviszem (545)
NeomatiK Creative Commons License 2005.04.09 0 0 547

"Aztán meg én is láttam a hiper-szuper német csodát. Komolyan, az árak eléggé elborzasztottak."

 

Mennyibe került?

 

 

Volt még egy kiállító, nevezetesen az Accusealed kft, bent a pavilonban, aki ezzel foglalkozik. Nagyon durva árakkal dolgoznak ők is, a prospektusuk alapján.

http://www.accusealed.hu/napkollektorok/napkollektorok/napkollektorok.htm

 

A megtérülési idő valahol 60 és 150 év között lehet :) (persze csak hasraütés szerűen)


 

Előzmény: lv (544)
NeomatiK Creative Commons License 2005.04.09 0 0 546

Egy próbát megér. Szerintem nem is lenne rossz, miután kicsit átalakítottam :)

 

Vajon a radiátorban átfolyó ivóvíz ivóvíz minőségű marad?

Előzmény: kpl (542)
kiviszem Creative Commons License 2005.04.08 0 0 545

 lv

Átnéztem a gyártók kollektorméretezését,még mindig számolok,húrcső és gyűjtőcső keresztmetszet,csőhálózat hossz-térfogat arányai milyen méretezéssel közelitenének legjobban egy gyári megoldáshoz,de nincs még meg a megoldás.Egy gyári 2nm-es hárfa átm 8-as csővel,2m-hosszban 9 cm3, 22-es gyűjtővel.Nekem a vizszintes kialakitás miatt 5x2méter átm 12-es görbehárfahúr lenne 1nm-es lemezen,ez 11.3 cm3, 22es gyűjtővel,ha összehasonlitom ,11.3-4.5 tehát több mint kétszerannyi vizem lessz.Te hogyan számoltál?

Gpeti

A forrasztás nem lessz egyszerű ezekszerint,még jó hogy már van tapasztalatod.

Az edzettüvegről ma annyit sikerült megtudni,hogy bárhol venném meg azt a gyártónak kell méretrevágva megedzeni,mert utánna már nem vágható,törni viszont éppúgy tud mint a normál,csak apróra,pl:buszmegálló betört üvege.Árat még nemsikerült megtudni.Ami nem törne az a biztonsági üveg(kétréteg üveg között fóliával)

Előzmény: lv (522)
lv Creative Commons License 2005.04.08 0 0 544
Én is kint voltam a Construmán - lehet, hogy egymás mellett álltunk mindannyian :)

Szóval bevallom, életemben először láttam vákumcsöveset. Hát a webes ismertetők alapján sokkal komolyabbra gondoltam. Viszont azon gondolkodom, hogyan lehetnek befogva a csövek, mivel a műanyag burkolat alatt ez nem látszott. Valaki megosztaná velem ezt a titkot?

Aztán meg én is láttam a hiper-szuper német csodát. Komolyan, az árak eléggé elborzasztottak.

Még az motoszkál a fejemben, hogy van-e valami standardizálás ezen a területen. Van-e vmi féle szabvány, aminek meg kell felelnie a kereskedelemben árusított kollektoroknak, akár méret, akár teljesítmény, akár anyag, élettartam vonatkozásában. Ilyesmiről tudtok?

Na, remélem május első hetében azért többet is fogunk látni.
erbe Creative Commons License 2005.04.08 0 0 543
Valóban hasonló szerkezetű, csak az egész vékonyabb anyagból készül, ritkábbak a bordák és vékonyabbak. Nem keresztben van, mint a lapradiátoron, hanem hosszában.
Előzmény: kpl (542)
kpl Creative Commons License 2005.04.08 0 0 542
lapradiátor ?
Előzmény: NeomatiK (540)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.08 0 0 541
Én is azt a kollektort néztem meg legalaposabban. Már az üvege is érdekes volt, nem sík felületű, hanem olyan, mint az én szobaajtóm üvege. Állítólag mikroprízmás. Ez mit is jelent? Nem tudta az ember megmondani, de szerintem pici gúlák vannak a felületébe nyomva. Ettől lehetséges, hogy amikor oldalról éri a fény, a kis gúlák akkor is be tudják tükrözni a fény egy részét, nem keletkezik teljes visszaverődés. Aztán lehet, hogy hülyeség az egész.

A szárnyak vörösrézből voltak, de elég vékonyből. Szerintem max 0.2-0.3 mm lehetettm és valami kis minta volt belenyomva. Nekem azt mondták, hogy ultrahangos hegesztéssel volt felrakva.

Ők a tetőbe integrálást erőltetik, mert szerintük akkor nem hűl annyira a hátulja. Ha a tetősíkból ki akarod emelni, akkor megerősített szigetelés kell bele.

A kollektor egyébként semmi extrát nem tartalmazott, klasszikus szelektív bevonatos síkkollektor volt. Asszem, az volt a www.pannonsolar.hu
Előzmény: NeomatiK (538)
NeomatiK Creative Commons License 2005.04.08 0 0 540

"Láttam már olyan kollektort, ahol két bordázott lemezt fordítottak szembe, vonalhegesztéssel összefogták a bordák között, a bordákban áramlott a hűtőközeg."

 

Én is ezt preferálom, mint ahogy már korábban irtam is.

Előzmény: erbe (539)
erbe Creative Commons License 2005.04.08 0 0 539
Mit problémáztok ennyit a forrasztással-vetemedéssel!
Fogj egy dupla méretű lemezt, hajtsd ketté, éleit forraszd végig. Alul egyik sarkán megtáplálod, felül átellenes sarkán elvezeted. Minden ponton egyenletes a hőelvitel, csak egy kicsit több folyadékot tárol. Ja, és a nyomást nem bírja! Viszont a drain-back változatokhoz tökéletes. Ez nekem csak azért nem tetszik, mert nagyobb teljesítményű szivattyú kell hozzá és ha leáll a keringés, leszalad a víz. Jó kollektornál ilyenkor akár 200 fokot is elérhet a hőmérséklet, amit már tényleg csak az üveggyapot bír ki.

Láttam már olyan kollektort, ahol két bordázott lemezt fordítottak szembe, vonalhegesztéssel összefogták a bordák között, a bordákban áramlott a hűtőközeg.

A tegnapi akciós ajánlat (532) bruttó 100 alatt van (2m2). Cégnevet nem akarom kiírni, mailben szívesen.
Előzmény: Gpeti (536)
NeomatiK Creative Commons License 2005.04.08 0 0 538

Én is voltam ott, én is néztem, de nem láttam semmit. Se egy kiírás hogy mitől a legjobb, se egy adattábla, se semmi. Amíg a többinél volt.

 

Az egyik magyar(?) kollektornál, aminek a sarka ki volt vágva, hogy lehessen látni, mi van belül,azt néztem, hogy az abszorber szárnyak nem forrasztva voltak, hanem csak mintegy rátekerve a csőre. Nem tudom, hogy mennyire érintkezhet a csővel, lehet hogy semennyire.

Azt viszont ne felejtsük el, hogy a hővezetés is az elektronok áramlásából adódik. Tehát ha lenne két felpolirozott felelületünk, ezzek összeillesztésével már elégséges volna, nem kéne forrasztani se. Szerintem.

Előzmény: Gpeti (536)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.07 0 0 537
Én a szilikonpasztát a forrasztás kiegészítéseként gondoltam.
Előzmény: kiviszem (535)
Gpeti Creative Commons License 2005.04.07 0 0 536
De meg fog vetemedni. Én is így csináltam, és pont azért vetemedett el, mert így csináltam. Amint elkezded melegíteni két már rögzített pont között, egyből elkezd görbülni. Mivel a cső felé nem tud, ezért a csőtől elfelé fog hajlani. Ahol hidegen tökéletesen felfekszik, ott melegen 3 mm-re el fog távolodni tőle.
Én ha újra kezdhetném, akkor feldarabolnám a lemezt 10 centi széles csíkokra, és azt a húrokra merőlegesen raknám rá. Nem tudom, hogy ez így ront -e valamit a konstrukción, de ezerszer szebb lesz, és nem marad benne akkora feszültség.

Voltam Construma-n.
Láttam néhány napkollektoros céget, szinte csak síkkollektorok voltak. Sajnos egyiknek sem volt az ára 100e alatt, még nettóban sem (2 m2-esek). Én úgy vettem észre, az összes cég extra profitot akar. Ja, és meglepő módon rengetegen érdeklődtek.
Láttam a világ legjobb német síkkollektorát is. Megálltam előtte és hangosan elkezdtem röhögni, ugyanis olyan hullámos volt az abszorbere, mintha én csináltam volna.
beszéltem hőszivattyús emberrel is, eléggé elvette a kedvem, leginkább azzal a szöveggel, hogy ők mindent megcsinálnak, legyek nyugodt, ők értenek hozzá (én hülye meg fogjam be, ne okoskodjak csak fizessek sokat (olyan 3-4 millió között))
Előzmény: kiviszem (535)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!