Keresés

Részletes keresés

salfonc Creative Commons License 2005.09.30 0 0 1222

sztgyi!

 

Még egy 5let. Mi lenne, ha picit sátortetősre csinálnád a kollektorod tetejét. Olyan lenne, mint egy lapos sátortető. Tehát két tábla üveg lenne a tetején, vagy két tábla dupla. Ez déli fal esetén azt eredményezné, hogy nagyobb szögben érné a keleti és a nyugati nap is, többet hasznosítana belőlük. Délben pedig nem baj, ha nem 100%-on üzemel. De ez csak déli elhelyezésnél jó.

A Cansolar-nál is vmilyen ives borítása volt a kollektornak, gondolom ugyanezen okból kifolyólag. De ilyen üveget nehéz lenne szerezni olcsón, ezért gondoltam a lapos sátortetős kialakításra.

Ha baromságnak tartod, írd nyugodtan. :-) Mondjuk nehezebb stabilra kialakítani, de nem lehetetlen. Ha fábol lesz a kereted, akkor azt azért lehet ferdére vágni.

Előzmény: sztgyi (1212)
lv Creative Commons License 2005.09.30 0 0 1221
Hi Boattis!

Amióta felraktad a rajzodat, azóta azon agyalok (nem is értik otthon, miért bámulok folyton magam elé).
Szóval már eléggé jól értem, csak még mindíg van egy homályos pont (s ez nem a rajz minőségét, hanem az én tudatlanságomat jellemzi, nyugi):
szóval mi van akkor, hogyha működik a hőcserélés, és kinyitod a melegvizes csapot a fürdőben?

A másik kérdésem nem tartozik szorosan az ábrához. Már korábban sokszor szó volt róla itt a topicon, de mindíg csak elméleti szinten, viszont ahogyan látom, Te a gyakorlatban is megvalósítottad: hogyan reagál a cirkód arra, hogy előmelegített (esetleg forró) vizet kap?
Előzmény: boattis (1177)
lv Creative Commons License 2005.09.30 0 0 1220
...tükörfóliába nézve...

bocs
Előzmény: NeomatiK (1218)
NeomatiK Creative Commons License 2005.09.30 0 0 1219

Milyen az a tükörfólia? És hol lehet kapni?

Ez ugyanis a másik sarkalatos pont, hogy mi legyen a visszaverő felület. Eddig alufóliára gondoltam, de a neve alapján a tükörfólia jobbnak tűnik.

Előzmény: Prefetto (1214)
NeomatiK Creative Commons License 2005.09.30 0 0 1218
Tükörbe nézve majd elmondhatod, hogy: a koromhoz képest jól nézek ki :))
Előzmény: sztgyi (1209)
NeomatiK Creative Commons License 2005.09.30 0 0 1217

Ez a vákuumcső nem hangzik rossznak. De ezt vízszintes helyzetben nem célszerű beépíteni, ha ugyanarra a kialakításúra gondolunk, aminél a cső egyik végében van a hőleadó felület. Éppenséggel a vályút akár közel függőleges tengellyel is el lehetne helyezni és akkor jónak kell lennie.

A sikertelenség a parabola felület kialakítása miatt volt?

 

Itt a nagy fejtörések és tapasztalatok folytán egyre inkább azon az állásponton vagyok,  hogy több módszert kell kombinálni. Pl sorbakötni egy vályús és egy sikkollektort.

Előzmény: Freddy56 (1211)
Prefetto Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1216

Ehhh:)))) a kertben várakozik pár tábla bontott, nyitható dupla üvegablak, most gondolok egyet, kinyitom, belső lapjára deszka, arra lemez, csövek, fekete akármi, becsyuk, közé lazán valami szivacsféle tömítés... ezt fel a falra akár....

 

Előzmény: Prefetto (1215)
Prefetto Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1215

Jahh.. "sziloplaszt" alura nem tapad igazán, nem javaslom, vannak speckó ragacsok ilyesmire, de inkább lágyforrasztást javaslok a bádoglemezre, mint mondottam

 

Előzmény: Prefetto (1214)
Prefetto Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1214
Naplopás:)) Mondok mást is: süldőkoromban lomtalanítottam egy lekopott festésű 90-es üvegszálas parabolát, azut leragasztottam tükörfóliával, fókuszban vizet forraltam, a fogyás alapján kb 300W-ot számoltam teljesítményt. Akartam próbálni, hogy sokszoros fénysűrűségben hogy viselkedik a napelem, de nem tudtam akkoriban költeni, sem napelemre, sem műszerekre, hát ötlet maradt csak
Előzmény: NeomatiK (1207)
salfonc Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1213
És ha bekormoznád az üveget?
A belső oldalát. Igazi füstüveg lenne. :-)
De a karcok talán nem látszódnának nagyon.
Érdekesek a nők. Az enyém is állandóan a kerti kupi miatt morog.
Morgás helyett akár el is tüntethetné. :-)
Addig én is belekezdhetnék a sörkollektor készítésbe. Az alapanyag előállításához idő kell. :-)
Előzmény: sztgyi (1212)
sztgyi Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1212

Nos meggyőztetek! Abból az egy darab, majdnem négyzetalakú üvegből egy HMV-s rendszert fogok összeállítani, ennek a rendszernek első alkatrésze ez az üveg lesz. Remélem nem fog összetörni, mielőtt elkészülne belőle a kollektor! Ez nem is volt karcos. Ezt a rendszert a sörkollektor után kezdem majd tervezgetni, kivitelezni.

 

A sörkollektorra pedig nem akartam volna olyan barbár módon összerondított üveget tenni, még annak ellenére sem, hogy olcsó lett volna. Ugyanis ez a sörkollektor alacsonyra kerül, előtte vezet a járda a bejárathoz, és a nejem kijelentette, van elég ocsmányság itt a ház körül, egy ilyet nem tűrne el.

Előzmény: salfonc (1210)
Freddy56 Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1211

Szia Glam slam!!

Már "sztgyi"-nek megírtam emilben, pillanatnyilag a vályúval pauzában vagyok. Én is voltam Esztergomban a tanfolyamon, ott azt kaptam felvilágosításként, hogy ez tűző napban nagyon OK, de szórt fényre nem jó, erre a sík kollektorok a jók. Ettől függetlenül kétszer próbálkoztam az üvegszálas, műgyantás vályú elkészítésével, elég rossz "sikerrel".

Most várom okt 6-át, mert Szegeden okt 4-től 31-ig lesz egy öko... kiállítás, ahol az első 4 napon előadások lesznek, 6-án pont a Drain-back rendszerről és egyebekről lesz szó, az egyik előadó Ferembá lesz! (részletes műsort a kardoslabor weblapon találsz, ha érdekel), Na itt szeretném elkapni Ferembát, mit javasol a fókuszba, mert itt a Fórumon már valaki felvetette, mi lenne, ha vákumcsövet tennénk be, nem rézcsövet.

Nem tudom, mennyi szabad ideje lesz, mi a terve, de szeretném alaposan kikérdezni minden kényes pontról. (ha nincs ellene kifogása, akkor egy jó halászlé, vagy pacalpörkölt mellett megbeszélhetjük a témát, ilyen helyeken általában sikeresebbek a tárgyalások). Remélem okt. 6 után már sokkal többet tudok majd mondani, addig türelem.

Üdv: Freddy

Előzmény: NeomatiK (1207)
salfonc Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1210
sztgyi!

Ne problémázz az üveggel.
Tutti zicher, hogy jó. Ha karcos is, a veszteséged minimális lesz.
Ha kettő van ragasztva, az mindenképpen jobb, mint a szimpla.
A levegő is szigetel. Nekem van egy 'kollektorkezdeményem', doboz, benne habszivacs letakarva alufóliával. Eléraktam egy dupla ragasztott üveget.
Ezt lomtalanítottam. :-) Totál karcos és az egész egy negyed m2 lehet.
Az üveg nem fedte tökéletesen a dobozt, 2 mm hiányzott. Nem is tömítettem a rést, csak elétámasztottam az üvegtáblát. Beletettem egy hőmérőt, amin az utolsó jelölés 50 fok volt, de a cső egy kicsit tovább ért, kb. 60-ig.
Ki kellett vennem a hőmérőt, mert végigért a higanyszál, féltem, hogy szétdurran.
Nem tudom meddig ment volna fel a hőmérséklete, és meddig, ha tömítem a rést és rögzítem az üveget.
Előzmény: sztgyi (1209)
sztgyi Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1209

Szia Kiviszem!

 

Ezzel a honlappal már találkoztam régebben (xsany.hu), de akkor nem szenteltem különösebb figyelmet a levegős kollektornak.

 

Köszi  a tanácsot a sziloplaszt-tal kapcsolatban, erre egyelőre nem is gondoltam. Figyelni fogok rá!

 

A nehéz üveg már nem gond. Elkelt.

 

A légzsalus lezáráson szintén gondolkodni kell. Kürül fogok nézni, kapható -e valami.

 

A kormozás olcsó, remélhetőleg nem fakul ki! :-)

Csak szerintem a korom laza, ezért szigetelhet. És nem tudom, hogy meg tudnám-e oldani egyenletesen. A nagy felület nem riaszt vissza, legfeljebb a művelet végén úgy nézek majd ki mint egy kéményseprő!

 

Köszi a gondolatokat!

 

 

 

 

 

Előzmény: kiviszem (1200)
sztgyi Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1208

Elfogadom, de hátha Valaki tud még valamit.

Sokmindenről hallottam, hogy nem minden üveg jó.

 

Ezért megkérdezem mégegyszer:

Szerintetek a ragasztott üveg jó síkkollektorhoz?

 

Galm slam már meggyőzte magát, hogy jó. Én még tétovázok, mivel fogalmam sincs.

Előzmény: NeomatiK (1206)
NeomatiK Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1207

Kedves Naplopók és különösen Freddy!

 

Átpártolok a vályús naplopásra, a kérdésem a következő:

A fókuszvonalba milyen abszorbert tegyek? Ezen agyalok, de nem tudtam rájönni, hogy mi lenne a legjobb megoldás.

Valószínűleg már volt ilyesmiről szó korábban, de most inkább nem keresem vissza, mert lusta vagyok hozzá :) és hátha azóta újabb megoldások pattantak ki mások fejéből.

 

Az egyik sarkalatos probléma a következő:

Ha nagy az elnyelő felület, akkor elállja a sugarakat a parabolikus felület elől.

NeomatiK Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1206
Passz. De miért ne lenne jó? Szóval szerintem jó. Meggyőztem magam! :)) És téged? :D
Előzmény: sztgyi (1204)
sztgyi Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1205
Ja ezt nem a sökollektohoz akarom, hanem van egy másik tervem, egy kisebb HMV előállító rendszert kéne csinálnom.
Előzmény: NeomatiK (1203)
sztgyi Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1204

Igen! De nm bánom, mert eléggé össze volt karcolva az a néhány amit láttam. És már ezeket átválogatták egypárszor.

 

De van még egy 147x130cm-es tábla, ez majdnem 2m2 (pontosan 1,91m2).

Ez RAGASZTOTT, szintén 6mm-es (500 pénzért kínálja - jó ár!).

 

Nem tudod, ez alkalmas lenne egy kisebb, egyedi méretű kollektorhoz.

Az alkalmasságot a RAGASZTOTT üvegre értem.

 

Valaki esetleg tud bővebbet, a ragasztott üvegről?

Előzmény: NeomatiK (1203)
NeomatiK Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1203
Jól értem, hogy azért "ugrott" az üvegvásárlás, mert más elviszi az egészet?
Előzmény: sztgyi (1202)
sztgyi Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1202

Nem véletlen, hogy mérleget vittem. A hírdetésben az szerepelt, hogy 129x96cm.

Amikor rákérdeztem, aktuális-e még, akkor megkérdeztem a súlyát is (tömegét). Az úr azt mondta, kb. 10kg.

 

Ez egy kicsit gyanúsnak tűnt, ezért itthon kiszámoltam a méretek, és egy táblázatból vett sűrűség (fajsúly) adat alapján a tömeget, nekem 19,31kg-ra jött ki. Ezért vittem mérleget. Lemértük, és 19,1 kg-ot mutatott egy digitális kijelzésű személymérleg. Akkor az volt a gyanús, hogy az egyik oldalán rá van ragasztva egy fém sín (az ablakemeléshez), ez még nehezék is. Meg kicsit a méretek a szemmértékemnek sem  stimmeltek. (túl karcsú, azaz magas volt a szélességhez képest)

 

Ma nem tudtam elmenni, és felhívtam az eladót, hogy sorry, de nem tudok menni. és egy másik üvegtáblája után is érdeklődtem. Felajánlotta, hogy leméri, hívjam később. Megkértem, hogy azt aminek a súlyát megmértük, mérje le. Később visszahívtam, és azt mérte, hogy 129x89 cm. És közölte, hogy volt egy korábbi érdeklődő is, aki az egészet elviszi üvegházhoz.

 

Namármost ezekkel a méretekkel kikalkuláltam a sűrűséget, 1 kg-ot  levontam a sín miatt, és képzeld, a sűrűség 2,613g/cm3 (kg/dm3)  értékre jött ki. Elővettem a régi fizikai táblázatot, és megnyugodtam, mert ott 2,6 szerepelt!!!

 

Nem lehet kérem itt mellébeszélni.

 

Na ja, az üveg is ugrott! Marad a policarbonát!

Előzmény: NeomatiK (1190)
sztgyi Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1201
Ha hiszed, ha nem, még az elején, amikor nézegettem a képeket, és kissé furcsállottam a függőleges elhelyezést, eszembe jutott a TE megoldásod, és az is, hogy beszámoltál róla, hogy jobban melegít télen, mint nyáron!
Előzmény: erbe (1187)
kiviszem Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1200

Már rég megnéztem a Cansolair honlapot,csak eddig nemszoltam hozzá.Több szempontból is környezetbarát a megoldás,hisz a sörösdoboz egyébként kidobásra kerülne.Ezen a honlapon:( http://www.xsany.hu/napkoll.html )mint "napnap - levegő kollektor "szerepel az elméleti megoldás,úgyhogy azért nagyon nem kell aggódnod.Arra hogy a felső nyiláson ne tudjon kimenni a meleg,ha nem megy a ventilátor, olyasmi kelle mint a lemeztakarós szellőző,csak nem lemezből a zaj miatt.Az üveg valóban elég nehéznek tűnik,de megfelelő  keretbe fogva falra nyugodtan felszerelhető.Ennél lényegesen nehezebb a bolylerem,90kg üresen+200lit viz négy csavarral felfogatva.Ha ragasztani fogod a dobozokat,uv és hő -álló sziloplasztot vegyél.Kormozni gyertyával lehetne,de elég nagy a felület. 

visszatérve a kollektorokhoz :

"Függőleges házfalon, fejmagasságban?
A 10 cm kiállás nem zavar, de ha kijjebb billenteném, már igen"

Ezért tervezem 2m hosszú 0.5 magas méretre a kollektorokat,a Déli falraszerelés esetén,mert a tető nekem is K-NY irányú nyereg.Lehet hogy bekéne épitenem a déli falat napkollektorokkal és sörösdobozos kollektorokkal?Na megkérdezem az asszonyt....

Előzmény: sztgyi (1179)
boattis Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1199

A fűtéshez csak annyit, hogy nálam a nappali + konyha + étkező + egyik háló délkelet-délnyugati tájolású. ezeken összesen 11,9 nm tiszta ablakfelület van. A napsütéses téli mínusz tizen-huszon fokokban az első napsugár megérkezésétől az utolsó távozásáig nem indul be a fűtés. Ha összenyitom az összes létező helyiséget, akkor is délutánra felmegy a hőmérséklet 23-24 fokig.

Nem kell ahhoz semmiféle behúzott fekete szövet, hogy a napenergia belül realizálódjon. Ezen a részen a tető előáll kb. 80cm-t, így nyáron a magas szögállás miatt a nap nem tudja fűteni, viszont télen kiválóan. (úgy hívják, hogy passzív napenergia hasznosítás)

Ennek szellemében azokon a falfelületeken, ahol nem lehet üvegezést tenni, biztosan hatásos a "sösösdoboz kollektor".

 

Üdv: boattis

Előzmény: salfonc (1188)
lv Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1198
Ha az égieg is úgy akarják, akkor rövidesen megmondom.
Elsőre vékonynak tűnik, de konzultáltam már, állítólag gond nélkül forrasztható. Ha mégse működik, elmondom.
Előzmény: HHapci (1197)
HHapci Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1197
Nem nagyon vékony?
Vannak tapasztalatok milyen távra milyen vastagságu optimális?
Előzmény: lv (1196)
lv Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1196
Réz.
én szalagban gondolkodtam:
Metalloglobus Kft. : CuZn37 szalag (0,15x300mm) 1600 Ft/m2-re jön ki kb.
Előzmény: HHapci (1195)
HHapci Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1195
Kérdeztem árakat a kollektor alkatrészeiről.
0.55 rézlemez 15-17eft
10x1 lágy cső 540ft/m
8x1 lágy cső 450ft/m
Nem sok ez kicsit? Ti mennyiért vettétek?
Tudok sima ablaküveget kb 1x2 méter 2eft-ért.



lv Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1194
http://www2.freeweb.hu/napenergia/ -> " * Télen a síkkollektor nézzen dél felé, és kb. 60o-os lejtése legyen."

Ebből (2m magas táblával számolva) valóban 1 méteres kilógás lenne.
Előzmény: erbe (1193)
erbe Creative Commons License 2005.09.29 0 0 1193
Függőleges házfalon, fejmagasságban?
A 10 cm kiállás nem zavar, de ha kijjebb billenteném, már igen.
A sörösdobozost sem egyszerű billenteni.
Előzmény: lv (1192)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!