Keresés

Részletes keresés

Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4458

Nem rossz ötlet a lehetőségek fényében! Ezek szerint nem ismeri a műszer a fűt-hűt módot? Kicsit melós a motornak, mert akárhányszor túllendül, elmegy a végállásba, hogy onnan araszoljon megint vissza. Ki kéne próbálnod, mert lehet, hogy soha nem állna be...

Előzmény: Törölt nick (4457)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4457

Változtattam a beállításokon:

 J2 PID vezérelt, 120 C-ig bekapcsol, nyitja a kaput, ellenkező mozgás hiányában végálláskapcsolóig, ott a motor mindenképpen leáll.

120 C-hoz alulról közelítve a PID vezérlő le-le kapcsol, közelítve a SV-PV értékét.

J1 AH1 120C, AL2 115 C, 120 C-nál bekapcsol, zárás felé mozgatja a motort, egy segédrelével kiiktatja J2 vezérlést, 115 C-nál kikapcsol, a motort J2 vezérli tovább.

SV=120 C

Megfelelő PID paraméterekkel  és elegendő fűtési teljesítménynél J2-nek nem kellene végállásig elvinni a nyitást, fűtés nélkül az alapállapot nyitott lenne.

 

Előzmény: Totya3 (4454)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4456

A legnagyobb veszteség a kéményen megy el, 30-60%-ra is mernék fogadni, üzemmódtól függően.

Jelen esetben azt tudod tenni, hogy a venti maximális szállítását korlátozod a full üzemmódnál, ami természetesen nem szabályzás, ezért bizonyos időre magasabb, majd alacsonyabb lesz a füst, de jobb, mint ha túl nagy teljesítménnyel nyomnád a teljes üzemódot végig. Ehhez elég egy füsthőfok indikátor, aminek alapján beállítod a max fordulatot(vagy levegő mennyiséget más úton), illetve néha utána tudsz állítani, ha kell. Valószínű, hogy a kinti hőfoktól, azaz a teljesítmény igénytől függően néha szükség lesz erre.

Előzmény: Szepi84 (4455)
Szepi84 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4455

szia!

köszi a válaszokat. azért probálom ezzel a rendszerel mert ezek álnak rendelkezésre.

nagyon nagy a veszteség ha csak vizre szabályzok?

 

Előzmény: Totya3 (4449)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4454

Végálláskapcsolóról is gondoskodni kell, ami egyenáramú motornál diódákkal könnyű, váltónál szinte megoldhatatlan...

Előzmény: Totya3 (4453)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4453

A forgásirány váltás egyenáramú motorral egyszerűbb, de egy 3fázísú kis motorral is meg lehet oldani segéd relékkel. A problémát abban látom, hogy a műszerednek nincsen három állpotú kimenete. Azaz a motor hogyan fog állni?

Esetleg, ha tudná a hűt-fűt üzemmódot és a két relét rá lehetne erre konfigolni, akkor működhetne az elképzelésed alapján. Az Y jel periódus idejét be lehetne állítani olyan hosszú időre, hogy az áttétellel együtt lenne idő a változásra, mérésre és a beavatkozásra, mert ha túl gyorsan kiér a két végállásba a kar, akkor nem fog jól működni a kör.

Előzmény: Törölt nick (4450)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4452

Előzmény: Törölt nick (4451)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4451

Nem adagolós üzemben, hagyományos módon működtetem, viszont a füstgázhőfok alapján érdemes szabályozni a kazánt.

Előzmény: Totya3 (4448)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4450

SV=120 C

J1 AH1=115 C, AL1=120 C

J2 PID vezérelt relé lenne.

Egy elektromotort tennék a kapu rudazátához, ami menetes szárral mozgatná a rudazatra hegesztett anyát.

J1 0-115 C között bekapcsol, feszültséget ad a motorra, ami nyitni kezdi a kaput, 120 C-nál lekapcsol, a motor leáll.

J2 120 C-alatt bekapcsol, 120 C közelében egyre sűrűbben lekapcsol, ekkor a motornak ellenkező irányba kell hajtania, zárni kell a kaput.

Kézzel imitálva működik a dolog, a kérdés, hogy milyen motor lenne erre alkalmas, egyen, vagy váltóáramú? 

Előzmény: Törölt nick (4447)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4449

Szia! Ezzel a vezérlővel nem nagyon lehet megoldani a füsthőfok szabályzást, mert nincs PWM kimenete, relékkel pedig szűkösen van ellátva, hogy néhány fordulatszámot előre be lehetne állítani esetleg, amivel vezérelni lehetne a ventilátort.

Előzmény: Szepi84 (4444)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4448

Szia! Az pontosan mit jelent, hogy maradtál az eredetinél? Nem beadagolóval adagolsz? Milyen szabályzó körök vannak most, hogy fűtesz vele jelenleg?

Előzmény: Törölt nick (4446)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4447

 

Az N2006P kontrollerrel szeretném megoldani a szabályozást PID Auto-Tuning módban.

Előzmény: Törölt nick (4446)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4446

Szabályozási kérdésben kérnék segítséget, mivel maradtam az OPOP H424 eredeti konstrukciónál:

a képen piros téglapban foglalt területen van a kazán második fütgázkapuja, egy vízszintesen rudazattal mozgatható lemez, ami felülről elfedi a hátsó víztáskát.

Ezzel tudom szabályozni a hőcserélő felületét, a füstgáz áramlási sebességét, hőfokát.

Egy lineáris mozgató motort kellene hozzárendelni.

Előzmény: Totya3 (4440)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4445

Ha már az árnál, meg a tudásnál tartunk, nem értem ezt az egész kialakult hercehurcát a PLC-kel! Egy 1000Ft-os PIC sokkal többet tud, mint ezek! Van 10..12bites A/D-jük, igaz csak 5V-ig mérnek, de nem gond illeszteni, ha 10V kell, ami egyébként nem szokott kelleni legtöbbször, sőt pont azért kell illesztő, mert 10V-ot vár a PLC.

Van annyi ki és bemenete, amennyit akarunk, de tényleg, mert pár 100Ft-ért bővítő IC is van, ha a ~36 láb nem lenne elég(igaz kell pár relé, vagy SSR pluszba)!

Olyan szintű programok férnek beléjük, amik 100PLC-be talán elférne, de sok olyan feladat van, amit PLC-vel csak külön köröket futva lehet, vagy egyáltalán nem lehet megoldani és amit lehet az sem biztos, hogy egyenértékű lesz.

 

Namost ami fura, hogy hogyan képesek a gyártók ilyen szinten lebutítani azt, ami fillérekért kapható! Mert nehéz lenne elhinni, hogy az a pár relé, meg a doboz kerül 30x..50x..100x annyiba. Ja, hogy meg kéne gazdagondi fél nap alatt...

Szepi84 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4444

Zelio SR2B121BD az vezérlő

elébb rosszat irtam

Előzmény: Szepi84 (4443)
Szepi84 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4443

Zelio SR3B121BD az vezérlő

Előzmény: Totya3 (4441)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4442

Néztem közben az árát, sajnos nagyon drága ahhoz képest, amit tud! Ha már megvan, akkor mindegy, de az APB jobb vétel lenne...

Előzmény: Szepi84 (4437)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4441

Ilyen vezérlőd van? /zelio_logic.xml 

Ha nem akkor tudsz pontos típust adni?

Előzmény: Szepi84 (4437)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4440

Szia! Igen, részben innen jött a könyökös fej ötlete. A fej és a kazán tetszik nagyon, de sok dologban a beadagoló rendszer nem!

Nincs bolygatás, nincs visszaégésgátlás és oltás se (A leírt betolom az anyagot és elalszik, marhaság, kipróbáltam, amíg forró a fej, visszagyullad a fűrészpor. Legfeljebb szénnel működik!!!), a beadagolás időalapú. Nem kéne! :)

Előzmény: Törölt nick (4438)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4439

Szia!

Ha sima rendszered van(nincs puffer, kazánvédőszelep, szabályzószelep a radiátorokon), akkor az előremenőt érdemes mérni a kazánból kijövő csonknál úgy, hogy leszigeteled a hőmérővel együtt a csonkot legalább. Sajnos a gyári hőfokmérő zsákokban hamis hőfokokat lehet mérni, üzemállapottól és elhelyezéstől függően (legtöbbször a kazán elején a sarokban van a pneumatikus szabályzókar miatt).

 

Füsthőfok szabályzás nélkül a víz hőfoka határozza meg a ventilátor által befújt levegő mennyiségét(a teljesítményt) az általad leírt lépésekben. Ekkor a füst elég magas hőfokot elérhet, ami rengeteg veszteséget okoz. Ezért érdemes a füst hőfokot korlátozni, szabályozni. Ilyenkor a füst hőfokával szabályozzuk a víz hőfokát, azaz a víz szabályzó körének kell megmondania(valamilyen módon), hogy hány fokos legyen a füst (röviden: a víz köre állítja be a füst alapjelét). Ha a víz a beállított hőfok alatt van, akkor emelnie, ha felette, akkor csökkentenie kell a füst alapjelét. Ezt minimum két lépcsőben kell megoldani, de minnél több lépcsős a szabályzás és minnél okosabb(PID), annál jobb.

 

A leírt eképzelésedhez nem illeszkedik ez a mód. Nem ismerem a PLC-det, de ha lesz időm, megnézem mit tud... 

Előzmény: Szepi84 (4437)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4438

http://www.alltherm.hu/automata_kazanok.htm

 

Szétnéztél már itt is?

Előzmény: Totya3 (4427)
Szepi84 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4437

sziasztok!

 

készitem a progit az égetőmhöz és lenne pár kérdésem hogy lehetne ezt megoldani.

vezérlő schneider zelio prog relé és omron e5csv hőmérő.

a vezérlő analóg bemeneléte van téve egy hőmérő ami három lépcsőben vezérel.

0-40fok lassú bemelegítés a kazánban lévő hideg víz miatt, 40-60fok maximális teljesítmény 60-95fok égés csökkentése.

az omron hömérőn lehetne beállítani a kivánt víz höfokot, ha eléri ezt akkor höntartásra kapcsolna, de ha tulmenne a beállítot értéken akkor az alarm funkció leállít mindent.

kérdés:

elmenő vagy visszatérőre érdemes vezérelni?

fűst höm figyelést hogy tegyem bele a rendszerbe?

 

üdv

Totya3 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 4436

Szia! Nem ismerem ezt a kazánt, ezért próbáltam a keresővel, de gyakorlatilag nincs találat. Itt nem emlékszem, hogy bárkinek ilyen lett volna. Ebből kiindulva, ha véletelnül nem téved erre valaki, aki látott már ilyet, nem fogsz választ kapni, hacsak nem teszel fel bővebb információkat(fénykép, működési leírás, stb.)

Előzmény: klausz_g (4435)
klausz_g Creative Commons License 2012.10.16 0 0 4435

Sziasztok!

 

Elég új vagyok itt a fórumon és előre is elnézést kérek, hogy olyat kérdezek amiről eddig már szó volt, de elég termékenyek vagytok, elég sok oldalt végig kellene olvasnom. :)

 

Kérdésem az lenne,hogy egy carborobot pv-45-tel lehetne e szotyola szemetet (ocsut) tüzelni vagy át kell alakítani rajta valamit. A sógoromé a kazán a sufniban áll kipróbálni sajna nem tudom. Segítségeteket előre is köszönöm

asdjö Creative Commons License 2012.10.16 0 0 4434

Szia. Hétvégén megpróbálom. Köszi

Előzmény: Totya3 (4433)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.16 0 0 4433

Szia! Ha lekötöd a HALL kimenetéről az ellenállást, akkor elenged a relé?

Ha igen, akkor a HALL kimenetét, még egy 1K-s elenállásal húzd fel 12V-ra. (kimenet-ellenállás-12V) A többi marad.

Előzmény: asdjö (4432)
asdjö Creative Commons License 2012.10.16 0 0 4432

Szia. megcsináltam a bekötéseket, de valamiért a hall nem old ki. Majd megnézetem valakivel, lehet hogy valamit nem jól kötöttem be. Köszönöm a segítséget.Üdv

Előzmény: Totya3 (4393)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4431

Szia! Nincs a logikáddal semmi baj! :) Nekem kellett megértenem, hogy milyen a rendszered, utána már leesett hogyan gondoltad. Nekem kicsit szögletes, de attól még működhet!

Előzmény: Luiggi70 (4430)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4430

Szia ! El voltam havazva,mert be kellett rakjam az új helyére a kazánt ugye újra csövezni stb. Az este már próba fűtés volt vele. Igaz még csak fával de ha nem lesz más anyag akkor max 1 hónapot tüzelek adagolóval . A beszélgetéshez visszatérve ,ha megemelem a teljesítményt akkor igenis emelkedik az előremenő,és a visszatérő is ,de a visszatérő ugye lassabban nem arányosan.Amikor már felfűtötte a helyiséget és a rendszert akkor kissebb hőelvonás jelentkezik, gyakorlatilag akkor áll be a rendszerben a betervezett hőlépcső.Tehát felfűtésnél lehet 30-40C fok hőlépcső is.Mikor eléri a visszatérőm a beállított hőfokot akkor visszavesz a teljesítményből,és egy kissebb teljesítményen dolgozik ha visszább hül a visszatérő vizem akkor kezdődik a folyamat előlröl.ez ugye számokban azt jelenti 60/50a két vízhőmérsékletem normál esetben,de felfűtésnél lehet akár70/45 .Ez gyorsabb felfűtést és talán a ház hőigényének megfelelő üzemet eredményez.Mert eddig úgy volt ,mint szinte mindenkinél ,hogy elérte a beállított mondjuk 60fokot akkor vagy lekapcsolt vagy kissebb teljesítményre váltott.Aminél ugye az áll fent hogy addig kapcsolgatott ki be még elérte a szoba a hőfokot,és ez lassabb folyamatot eredményez,és akkor érzékelte a visszahülést amikor a kazánban levő összes víz lehült a termosztát hiszterézisének megfelelően.Lehet ,hogy rossz a logika,de egy próbát megér.

Előzmény: Totya3 (4414)
Totya3 Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4429

Sziasztok! Gondolkodok itt a hatásfokokon, ezért összevetettem a gázzal felhasznált MJ-t az elmúl téli fa felhasználással úgy, hogy 15MJ/kg-al számoltam, ami azért nem igaz, de legyen a gáznak előnye! :)

A gázra 80.000MJ jött ki, ebben csak a cirkóm által megzabált mennyiség van, és a szobákban 21fokot tartottam!

A fporra 67500MJ, úgy hogy 23fok volt és akkor is fűtöttem, amikor már a gázt nem kapcsoltam volna be.

Akkor most lehet gondolkodni, hogy a gáz fűtőértéke nem igaz, vagy a církóm ennyire rossz? Ezzel szemben ennyire jó lenne a fűtésem hatásfoka alacsony hőfokon is? Szerintem egy kicsit mindegyikben van valami...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!