Keresés

Részletes keresés

pikubá Creative Commons License 2015.05.25 0 0 18508

Szép jó reggelt mindenkinek !

 

Szőlő zöld oltáshoz szeretnék kérni oltóvesszőt, ha van itt valaki Miskolc kb. 50 km-es körzetéből.

Cardinal-t nagyon szeretnék, de más kiskertbe való nagy szemű csemegéért is elmennék.

 

Előre is kösz:  Pikubá  (Gesztely)

 

Kapa bácsi Creative Commons License 2015.05.25 0 0 18507

Végül is a kártevő neve Szőlőeszelény(Byctiscus betule)csak akkor kell védekezni ellene,ha kora tavasszal a rügyeket károsítják fakadáskor,mert olyat is tud,ha nagyon felszaporodik,és ha kora tavasszal a talaj hamar felmelegszik,és még a szőlőn nincs még levél.Az összeszedés jó egy levélben 2-6,db tojás van.A bogarak összel bujnak ki,és a leveleket rágják utána a téli búvóhelyükre a lehullott lomb alatt telelnek át.Egyébként más növényeken is megél.Alárvák az elbomló levélszövettel táplálkoznak.A leszedett leveleket legjobb lenne elégetni,vagy szétmorzsolni.A Cuproxat jó szer,de szintén drága.Ha lehet olvasd el Prohászka Ferenc:Szőlő és bor.című könyvét,nagyon sok hasznos információhoz lehet belőle jutni.Jó munkát!

Előzmény: juhosttt (18506)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.25 0 0 18506

Az esővíz gyűjtés az ami eddig még nem fért bele a sok 1000 tervembe. Biztosan jó lenne, de egyelőre nem tudok beruházni rá. 

A víz itt nem a leglágyabb, de azért még így nem jártam hogy összekapja a szert... Tavaly is ugyanígy mentem, csak nonit nélkül. Majd esetleg az uborkánál teszek egy kísérletet, de sok reményt nem fűzök hozzá...

 

A mosószóda a helyi boltba is van, ez kb 20 méterre van tőlünk, de sztem bármelyik vegyi/vegyes boltban lehet kapni.

 

Azért nem bordói lé, mert oltott meszet nem nagyon tartunk itthol. 1 zsák (50 liter) meszet meg megvenni nekünk tök felesleges, még ha az ólakat meszelem akkor is...

Bár jövőre ha élek úgy időzítem, hogy az ólak meszelését a lemosó permetezéshez időzítem és megpróbálok bordói levet készíteni. Én is próbálok olcsón kijönni, de pl tavaly h 2x mentem mert a nordox lefolyt az ezerjóról (főleg az kapta el a peronoszt, mert túl sűrűre hagytam) az nem volt olyan hatásos, mint amikor megszórtam championnal és az eső után is jó volt. Értem én hogy finom részecskés meg stb, de nekem akkor se vált be.

 

Az utóbbi 2 szert nem ismerem, de utána nézek, köszönöm! Még a cuproxatról is meséltek, hogy az is jó dolog!

 

De jelenleg a szőlő levélsodró nagyobb gondot jelent a gombáknál... Láttam tőlünk nem messze egy telken elvadult szőlőst, ott is felkapta a fejét... Permetezni nem akarok, szedegetem őket nagyon, de valamit ki kell találni, hogy mivel csalogassam össze. 

Előzmény: Kapa bácsi (18505)
Kapa bácsi Creative Commons License 2015.05.24 0 0 18505

Azt eltudom képzelni,hogy a csapvíz kemény volt,jobb esővizzel készíteni a permetlevet.Ha nincs lágyvíz akkor lágyítani kellene.A burgundi léhez honnan veszed aszódat?Miért burgundilé,nem jó a bordói?Nekem a nordox jól tapadt,csak az ára!Nagyon finom részecskéjű,a Champion is ,de az is horror árú,olcsóbb a Funguran ugyanaz a hatóanyag,vagy a Vitra is csak olcsóbbak.Nekem elég sok kell,és inkább az olcsóbb szerekkel megyek ha kell többször.

Előzmény: juhosttt (18504)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.24 0 0 18504

Én mindig egy erre kialakított literes pet palackban készítem a törzs oldatot. Most is ugyanígy jártam el. Réz, majd mikor jól elkeveredett,  jött hozzá a nonit, majd újra rázás, majd a törzsoldat bele a permetezőbe. Itt ahogy öntöttem (folyó csapvíz) felfele, elég jól elkeveredett, látszott rajta. Majd felpumpáltam és a permetező szárral ahogy nyomta a lét, ezzel még1x felkevertem. Ha fel is szívta volna a törzsoldatot, akkor is vissza kellett volna jutni a permetező tartályba, de nem így történt. Nem tudom mit csinálhattam rosszul, a championnál, burgundi lénél és más rezes szereknél se volt sose ilyen gondom... De ez a nordox... Tavaly azzal mentem, de lefolyt róla ez kb + 2 permetezést jelentett... Ha rendesen takart volna, -2 permetezés lett volna. Idén nem tudom hogy lesz, mivel időjárás függő a permetezések száma. De azt már tudom, hogy a nordox marad csávázni...

Előzmény: Kapa bácsi (18503)
Kapa bácsi Creative Commons License 2015.05.24 0 0 18503

Mivel keverted?Felénk nem kapni,mert drágának találták a termelők,pedig nekem bejött.Folyamatosan keverni kell,mert leül,de tapadni nekem tapadt.

Előzmény: juhosttt (18502)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.24 0 0 18502

Én már az első kacsok megjelenésekor leszedem a felesleget. Csak azon fattyú hajtások maradnak, amelyek kellenek jövőre az esetleges fiatalításhoz. 

Most van mindenféle idő, nem merek kockáztatni, hogy vajon beüt-e a betegség. Most megkapta a felszívódót, a következő permetezés csak a kis bogyós állapotban lesz, akkor réz-kén-teldor trióval. (teldor csak a fekete rizlinghez kell) Tavaly ez június 17-én volt, idén is hasonló időben tervezem a megelőző védekezést.

Tavaly nordox-al mentem, de hát eddig jó tapasztalatom nem volt vele.... Tapadó nélkül 0 a tapadása. Tegnap a krumplit és káposztaféléket permeteztem nordoxal + tettem bele nonitot. A nordox valami földöntúli oknál fogva a permetezőben ragadt, mert a permetező kimosásakor egyben megindult. Így még sose jártam, pedig mindig törzsoldatot keverek és azt higítom fel... Szóval már 2 évben van rossz tapasztalatom a nordoxal... Még van belőle egy kicsi, max jó lesz jövőre magot csávázni... Másra nem sok haszna van saját tapasztalatom szerint. Réznél maradok a championnál, ezzel elégedett voltam/vagyok. Örököltem 2 kg rézgálicot, abból meg majd jövőre is kotyfasztok bordói lét, vagy burgundi lét.

Viszont a lemosót idén se bántam meg, tavaly sokan kihagyták, de akkor volt is lisztharmat keményen... 

Előzmény: RAMBO (18499)
janijani Creative Commons License 2015.05.24 0 0 18501

Tavaly nem ettünk szőlőt mert lerohadt az egész. Ilyen többet nem lesz.

Esett az eső, virágzásig védem felszívódó/kontakt kombival, utána 2x Quadris és slussz.

Mire érik a szőlő bőven lejár mindennek az ÉVI-je.

Előzmény: RAMBO (18499)
Sanci07 Creative Commons License 2015.05.24 0 0 18500

Nálam sincs nyoma betegségnek,de virágzáskor nem bízom a véletlenre ezért Május 30-31.-én megkapja a cabrio toppot egy kis wuxal kiséretében.Ha jól emlékszem a blogodon te is ajánlod ebben az időszakban a felszívódók használatát,mert ekkor a legsérülékenyebb a szőlő.Nem tudom elképzelni hogy a szeptemberi szüretre ebből valami(egészség kárósító) maradna a fürtben.Egyébként ha sikerül biológiai védekezésre átállnod nem rezisztens szőlővel írjál róla mert engem is érdekelne a természet közeli termesztés,néhány csemegével én is kisérletezem!

Előzmény: RAMBO (18499)
RAMBO Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18499

Ha meghaladta a szőlő az első befűzőszál magasságát (szerintem igen), akkor csináljátok meg a fattyazást, mert a levegős tőke minden vegyszernél többet ér. 12-15 fok körül még nem igazán érzi jól magát a lisztharmat, inkább a perenoszpóra, felszívódóval legfeljebb akkor nyomuljatok, ha már találtatok fertőzést. Nálam nincs fertőzésnek nyoma sem. Preventíven szerintem ne használjatok felszívódót. 

 

(Ez csak javaslat, próbálok biológiai védekezésre ráállni. Túl sok mérget eszünk, ha magunknak csinálunk bort, legalább az legyen tiszta, nem?)

juhosttt Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18498

Itt is esett elég szépen, pont elébe mentem a már említett felszívódóval. Mostmár csak figyelni kell, nehogy jöjjön valami váratlan esemény jég fedőnéven. 

Előzmény: Zalancelot (18493)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18497

Ezért írtam, hogy attól függ mennyire állunk "zölden" a szőlőhöz! :)

 

Én a rovar ölőt csak végső esetben használok, felszívódót 1x, max 2x. Tavaly 1x mentem és nem volt gondom, leszámítva a szürke rothadást, de ez a fekete rizling velejárója. De idén már kisebb terheléssel hátha ezt is elkerülöm.

Előzmény: Sanci07 (18495)
Falusi1 Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18496

Egyetértek, csak lenne annyi esőszünet.

Előzmény: Zalancelot (18493)
Sanci07 Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18495

Véleményem szerint semmi gond a felszívódó szerekkel,ha azt valaki az előírásoknak megfelelően használja.Én évente 5-7 alkalommal permetezek(évjárat fügvénye) ebből három felszívódó.Május utolsó napjaiban Cabrio-top,12nap múlva Eclair,majd 12 nap Quadris,és ezen soha nem változtatok.Én tavaly is szüreteltem,nem volt gond de sok embernek nem volt ilyen szerencséje pedig volt aki vagy 15-ször is lenyomta a szőlőt!Egy esetben én is mellőzném a felszívódók használatát ha csak rezisztens fajtáim lennének.Egyetlen szert nem használok szőlőben rovarölőt.

Előzmény: juhosttt (18492)
janijani Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18494

Jelentem, megtörtént.

Ridomil gold plus volt a csodaszer.

Előzmény: Zalancelot (18493)
Zalancelot Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18493

Most aztán indokolt elővenni a permetezőgépeket, és nyomni a csodaszereket.

Az indok: itt van alább, néhány nap csapadéktermése.

 

juhosttt Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18492

Azt is figyelembe kell venni, mennyire öko szemmel nézed azt a pár tőke szőlőt. Én csak 1x használtam rovar ölőt, tavaly, mikor a szőlő levélsodró a fiatal hajtáscsúcsokat is tönkre vágta, amúgy soha
Felszívódó kérdése is egyre felkapottabb téma, hogy ha lehet mellőzzük, próbáljunk kontakt szerekre állni. Én személy szerint virágzás előtt 1x megyek felszívódóval, mert nem vagyok elég bátor... Mondjuk a most lehullott eső és azt követő hűvös és fülledt párás időn át mindenféle idő volt, szóval a bátortalanságomnak azért csak-csak volt oka!

Előzmény: lesliegold (18487)
janijani Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18491

A bordói lét valamikor főzték, mésszel kutyulták meg szűrték, most készen lehet kapni bordói port.

De ha mindenképpen készíteni akarsz itt van egy jó leírás:http://szijjferi.hu/agro/bordoi.php

Előzmény: Menta? (18489)
janijani Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18490

A VegesolRS kétféle gombaölőt tartalmaz, rezet és ként, ezek ellen soha nem alakul ki semmilyen rezisztencia, az olaj meg atkaölő. Van még benne szójalecitin, ez fogalmam nincs miért kell bele.

Az alma-szőlő kombi szintén kétféle gombaölő szert tartalmaz, a Dithane rézpótló és a Thiovit kén. Ezek ellen sem alakul ki rezisztencia, a Zolone felszívódó rovarölő, a Nissurin meg atkaölő.

 

Lényegében ugyanazt nyujtja mind a két szer, mivel a bennük levő gombaölőszerek kontakt szerek úgy hatásos ha a levelek alját és tetejét is beborítja. Virágzás idején egyiket se használd.

 

Virágzáskor és egy hónappal később ismételve én Quadrist használok,

http://www3.syngenta.com/country/hu/hu/cp/Termekeink/Gombaolo-szerek/Pages/Quadris.aspx

ez is véd mindenfajta gomba meg penész ellen, de ha beírod a gugliba hogy szőlő növényvédelme sok más szert is találsz, minden cég a saját termékét ajánlja.

Előzmény: lesliegold (18487)
Menta? Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18489

Menta? Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18488

Üdv. mindenkinek. új vagyok a topikon. Peretrix réz    -szulfát alkalmas e bordói lé készitére.

köszönöm a válaszokat

lesliegold Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18487

Sziasztok,

 

Nem vagyok szakértője a szőlőnek, de 3 éve kaptam a telekhez vagy 25 tőke vegyes csemege szőlőfajtát. A teljes ciklus alatt 2 hetente Vegasol ERES-t használtam (kb 10-14 permetezést csinálok), lemosáshoz picit erősebb koncentrációban, amúgy ahogy elő van írva. Nincs problémám, de illene váltanom, hogy ne veszítse el hatékonyságát. Adnátok tippet, mely fázisban, mivel váltsam ki? (méregdrága permetszert ne javasoljatok) Köszi! Mivel tavaly szürke, vagy zöld rothadás is volt, arra is javasoljatok legyetek szívesek...

 

Egyébként most megint elkezdtem (eddig 2x) a Vegasol ERES-t, de felváltva terveztem használni az ALMA-SZŐLŐ kombi dobozban lévő szerekkel, mert vettem egy ilyet is.) (5x20 g Dithane M-45, 5x30 g Thiovit S , 3x20 g Zolone 30 WP, 1x4 g Nissorun 10 WP) Jó lesz ez így?

juhosttt Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18486

Ilyenkorra azért már ki kellett volna hajtani annak a csemege szőlőnek, akár milyen kései. Képet esetleg tudsz feltenni hogy milyen rügyekből várod a "csodát"? Nekem is volt oltvány, amiből várhattam a csodát, de azóta se jött hiába volt tavaly aránylag értékelhető vesszője, de volt olyan ahol már meg se kapáltam mert eltemettem (lélekben), de mégis kihajtott! 

Előzmény: kerteszpeti (18484)
janijani Creative Commons License 2015.05.23 0 0 18485

Amit tavaly ültettél és eddig nem hajtott ki az már nem is fog. Amit most tört le a jég, még most kihajthat. Ami nem hajt ki egy hónapon belül ősszel ültethetsz helyette másikat.

Előzmény: kerteszpeti (18484)
kerteszpeti Creative Commons License 2015.05.22 0 0 18484

Üdvözlet mindenkinek!

 

Néhány kérdéssel fordulnék Önökhöz.Nálunk a múlt csütörtökön  hatalmas jégeső volt.A tavasszal ültetett csemegeszőlőim  többségéről leverte a hajtásokat,nem maradt semmi zöld rajtuk.Ezek még vajon kihajtanak?A másik kérdésem a következő,van néhány tő szőlőm amiket a tavaly tavasszall ültettem,elég rendesen is nőttek,a betegségektől is jobbára  megmenekültek,de az idén tavasszal nem hajtottak ki.Lesz ezekből még valami,vagy mehetnek a tűzre?

 

Tisztelettel kertészpeti.

zsorsz Creative Commons License 2015.05.22 0 0 18483

:))...ahgy mondani szokás"szegény ember vízzel főz",de ötletes és jó példa a természet adta lehetőségek kihasználására.:)

Előzmény: juhosttt (18482)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.21 0 0 18482

Lehet kacagni, itt a bio jégvédelem:

 

 

 

Nem 100%-os a fedettség, de a hajtáscsúcsok és a vessző nagy részét megvédi. A fejművelésű tőkéket, főleg a csemegéket így takartam le. A bükköny ingyen van, ha elmúlik a vészes időszak csak leszedem és kész is. Persze hosszan nem lehet rajta hagyni, mivel a fény és levegő nem járja át rendesen. De mint írtam nekem ez a pár rizikós nap van csak. Na meg nagyban ez nem kimondottan kivitelezhető és esztétikus.

Előzmény: janijani (18478)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.21 0 0 18481

Ennyi erővel leszórom kohinorral, vagy actaraval így egy szúrás és meg is döglik a bogár. A lárvák csak akkor tudnak fejlődni, ha a sodort levél nedvesen marad. Mivel eső nem volt, így a levélsodrók nem tudnak elszaporodni kellően. De gondolom valahonnan máshonnan jött a kolónia, mert tavaly óta jelentek csak meg. Szóval az élő bogarak ellen kellene valami csapda, mert nem akarok méreggel fújni. 

Előzmény: kavicsos64 (18480)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.05.21 0 0 18480

A dimilin kitinszintézis gátlót javaslom, attól ha rendesen be van fedve a szerrel, nem kelnek ki a lárvák!

Előzmény: juhosttt (18479)
juhosttt Creative Commons License 2015.05.21 0 0 18479

Nekem csak május közepétől május végéig kell. Ez az egy rizikós időszak. 

 

Most a szőlő levélsodró nagyobb gondot okoz... Permetelni nem akarok méreggel, próbálom szedegetni őket. Kellene valami feromon csapda amivel össze lehetne szedegetni...

Előzmény: janijani (18478)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!