A 2010/11-es szezon befejezése után Mika Kojonkoski a Norvég Síszövetség intenzív erőfeszítése ellenére sem kívánja meghosszabbítani a téli szezon végén lejáró szerződését – írja egy norvég lap! A norvégok legalább a 2014-es Szocsiban rendezendő téli olimpiáig szerették volna marasztalni a 2002 óta nemzeti csapatuknál tevékenykedő finn trénert, de ő hazájában képzeli el a jövőjét, már kapott is ajánlatot a finn Olimpiai Bizottságtól! Kojonkoski 1997-ben kezdte edzői pályafutását az osztrák csapat élén, majd ’99-ben váltott és hazája válogatottját irányította! 2002-től a norvég csapattal számos sikert ért el a 8 év alatt! Legsikeresebb szezonja a 2003/04-es volt, amikor egyéni (Ljökelsöy) és csapat sírepülő VB aranyat, Négysánc- (Pettersen) és Északi turné (Ljökelsöy) aranyat és két Vk csapatverseny győzelmet szerzett a norvég csapat trénereként! 2006-ban megvédték címüket a sírepülő VB-n (egyéniben-csapatban egyaránt), valamint hatalmas meglepetésre olimpiai bajnoki címet (Bystöl)szerzett, rá egy évre pedig újabb négysánc-sikert ért el Jacobsennek köszönhetően! Kojonkoski a jövő évi oslói rendezésű északi sí-VB-n köszön majd el a norvég közönségtől, Pekka Niemelä pedig csipkedheti magát a finn csapat élén, hiszen egy esetleges gyenge szereplés esetén nem lehet kérdés ki lesz majd az utódja! :)
Courchevel után Daiki Ito újból az élen végzett, igaz csak egy körös versenyen (az irreális időjárási viszonyoknak köszönhetően)! Adam Malysz 2. helyezése ellenére megnyerte a csupán 3 versenyből álló 4 Nemzet GP-t (mely idén Nemzetek GP-re keresztelődött), Maciej Kot pedig a megnyert selejtező után első érmét szerezte a Grand Prix-n!
2003-ban kezdődött el egy új svájci síugrócentrum építése Einsiedelnben, mely négy sáncot (K105, K70, K45, K25) foglalt magában. Azelőtt csupán egy K20-as tesztsánc volt Eschbachban, azt 2001-ben nyitották meg és szűk 3 évvel később lebontották. 2005 júl.-ában egy új modern lifttel felszerelt műanyagsánclétesítményt tudtak megnyitni 2 évvel az épitkezés megkezdése után és most COC és GP-ugrások helyszíne nyaranta a 12 millió svájci frankos projekt. Ezenkívül az eschbachi sportközpontban az infrastruktúra az építkezésen túl egy sport- és jégcsarnokkal javult. Az első megrendezésre került GP alkalmával született meg az első sáncrekord, mely Thomas Morgenstern nevéhez fűződik (116 m.), 2008 óta ez már 121 m.-re emelkedett Gregor Schlierenzauernek köszönhetően. Mivel a sáncok kezdettől fogva szponzor neveket (AKAD, Swisscom, KTP) visel, 2009 tavaszán a HS117-es „Andreas Küttel”-, míg a HS77-es „SimonAmmann”-sáncokra lettek keresztelve!
Meglepetésre Daiki Ito nyert Courchevelben, kinek ez az első GP-n szerzett győzelme! Malysz az élről veszítette el a versenyt, de a nap legnagyobb ugrását így is ő produkálta (134 m.). Yumoto a próbakörön új sáncrekordot ért el (136,5 m.), meglepetésre mégsem tudott a versenyen a 2. körbe jutni!
Az első sánc 1944-ben épült Courchevel Le Praz városrészében, majd később egy K120-as és K90-es sánc létesült az 1992-es albertville-i téli olimpiai játékok számára, a sánc első rekordját Martin Höllwarth szerezte 123,5 m.-es ugrásával. Akkor a nagysáncon Toni Nieminen, míg a normálsáncon Ernst Vettori lett az olimpiai bajnok, csapatban pedig a finnek voltak eredményesek. A sáncokat műanyagbevonatuknak köszönhetően az évenkénti tréningugrások mellett leginkább a nyári Grand Prix és COC-rendezvényeknél használják. A forgalomból kivont K54-es sánc helyett 2007-ben pótlásként egy kis K25-ös sáncot létesítettek a jégpályánál. A sáncrekordot hárman tartják, Gregor Schlierenzauer, Stephan Hocke és Adam Malysz egyaránt GP-versenyen ugrott 134,5 m.-es távolságot.
A mintegy 20 ezer lakosú Courchevel egyébként a francia Rhone-Alpok régióban található az olasz határtól légvonalban kb. 30 km-re. Courchevel közelében fekszik a térség legmagasabb hegye, a Grande Casse 3861 m.-es magasságával. A város különlegessége, hogy széles körben szétszórtan fekszik, valamint egy olyan kis reptere is van, mely a világ legrövidebb kifutópályájával (525 m. hosszú, 18,5%-os lejtéssel) büszkélkedik, mivel egy hegyre építették (lásd. 715 hsz.)! Itt található a világ legnagyobb összefüggő síterülete is!
Malysz ezzel 11. verseny győzelmét szerezte, s ezzel első a GP-verseny éremtáblázaton (korábban Schlierenzauerrel és Haradával közösen álltak megosztozva az első helyen 10-10 győzelemmel)!
A lengyelek első csapatversenyüket nyerték meg fennállásuk óta, eddig még sem a GP-n, sem a VK-ban nem szereztek győzelmet! A Stoch-t nélkülözni kényszerülő lengyelek meggyőző, közel 40 pontos fórral diadalmaskodtak a verseny nagy esélyese, a norvégok ellen! :)
Ammann és Janda után tegnap a Kontinentális Kupa listavezetője is oltár elé állt, s a Zakopanéhoz közeli Bachledówce pálos kolostorban vette feleségül fotóriporter barátnőjét, Ewa-t! Négy évvel ezelőtt ismerkedtek meg egy zakopanei síugró versenyen, amikor is fotósorozatot készített az ugrókról az ifjú ara (többek között Kamilról) és a mindig hangulatos versenyről, amely után össze is ismerkedtek. Az esküvői ceremónián részt vett pár "kollégája" (L. Rutkowski, P. Zyla, R. Slíz) is, akik kimaradtak a hinterzarteni keretből. Így utólag (a verseny kimenetelét ismerve) talán nem bánják, hogy csapattársuk lagziján mulattak, kétszeresen is van miért! :)
Malysz-ék "nászajándékként" egy történelmi sikerrel kivántak sok boldogságot az ifjú párnak! :)