Keresés

Részletes keresés

occseb Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129117

Élő adat, nincs érdekeltsége hogy ne az igazat mondja.

 

Mi is főzünk itthon leginkább a hétvégéken. A sütő az áramos a tűzhely gázos. Ennek a fogyasztását nem tudom mennyi lehet.

 

Hát igen ha már csak a tárolási veszteséggel tudok játszani, és a vezérelttel még kacifántosabb a helyzet, akkor egy sima egyszerű bojler körbebügyolálva szigeteléssel volna a legjobb megoldás.

 

 

 

Előzmény: nagykunsági (129115)
peterch Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129116

Szia !

 

A fiaméknál van egy 160 literes bojler , ami napi 3,6kWh elektromos energiát igényel . Két felnőtt egy gyerek . Folyamatosan fogyasztásmérőn van a bojler , tehát nem csak pár napi átlag . Igaz plusz gyapotot kapott 10cm-t . Ezzel durván 0,6 kWh-t spórol meg naponta .

Előzmény: occseb (129114)
nagykunsági Creative Commons License 2024.01.14 -1 2 129115

Az ugye megvan, hogy 180kWh az 18 m3 gáz?

 

Nekünk anno mikor még gázzal főzött a feleségem havonta ment 13m3 gáz csak a főzésre. 

Úgyhogy az a 180kWh havonta HMV-re nekem elég gyanús. 

 

Egy villanybojler hatásfoka közel 100%. Amit tudsz fogni az "okos"' vezérléssel, az a tárolási veszteség. 

Én ha tennék fel villanybojlert, akkor felmennék a jófogásra, vennék egy jó öreg hajdú villanybojlert, alaplapot és az azon szereplő dolgokat újra cserélném, legyen mondjuk 20 ezer Ft és tudom van egy olyan bojlerem ami még 100 év múlva is bojler. 

Az újakról ez már nem mondható el. 

Ezt csak azért mert mindkettőt szereltem. 

Előzmény: occseb (129114)
occseb Creative Commons License 2024.01.14 -1 0 129114

Igen pont ezért nézegettem most ezt merthogy két fűtőszálas/hőérzékelős.

Nem tudom van-e előnye, ezért kérdeztem van-e valakinek ezzel tapasztalata.

 

Tudom hogy beszéltünk már erről a HMV-hez áram vs gáz. 

Ha most nagyobb beruházásba kezdenék akkor inkább a homlokzati szigetelésre költenék (legalább egy része kijönne belőle) mint hogy egy kondenzációs kazánra költsek. Ennek akkor lenne igazán foganatja ha eltörlik a kvóta rendszert és a gáz ára a jelenleg meghatározott (kamu) világpiaci árat tükrözné. Ha ez visszaállna egy 2-3 évvel ezelőtti szintre akkor semmi gond nem volna belőle. (Személyes véleményem hogy most sem lenne ilyen durva a helyzet ha nem kevernék fent a szart. Bízom benne hogy valamennyire helyreáll a világ rendje és visszaáll a gáz ára egy normál értékre, mindennemű extra butítás nélkül.)

 

Mennyit tudok fogni HMV és fűtés gázfogyasztásból egy kondenzációs + indirekt tároló kombóval? 30-40%-ot a fűtésből? És mennyit a HMV előállításból? Ha ugyanennyi, akkor legyen 600m3 gáz spórolás egy évben ami 60ezer Ft/év amíg van kvóta. Ez egy cirka 1 milliós beruházással 15 éve alatt térül meg. Persze ha megszűnik a kvóta akkor már 420ezer/év amivel más a leányzó fekvése, és be kell fektetni mert 3-4 év alatt megtérül max.

 

Ha lesz a közeljövőben húzósabb tél akkor már a HMV miatt kicsúszunk a kvótából. Ha ezt meg tudnám oldani vezéreltről villanybojlerrel akkor elég sokat tudnék fogni a gázszámlán, vagy legalábbis lenne tartalék a rendszerben. Ha most rámegyek egy új olcsó, "buta" bojlerre mondjuk max. 100ezer Ft-ért akkor, minimális befektetéssel tudok magamnak egy kis tartalékot képezni a gázfogyasztásból. Egy új villanybojlernek is biztosan jobb az össz hatásfoka mint egy gázbojleré.

 

Ismerős család 2 hasonló korú gyerek + 2 felnőtt, 200l régi Hajdú bojlerrel 180KWh fogyasztásra jön ki per hó vezéreltről, évek óta.

Oké az fent a van a fürdőben. De ha ezen múlik akkor körbeszigetelem a 15 fokos pincémben a villanybojlert 20cm szigeteléssel és kb ugyanott vagyok.

 

 

Előzmény: rage. (129105)
nagykunsági Creative Commons License 2024.01.14 -1 1 129113

Mit szeretnél számoltatni villanyfűtésnél?

 

Van 3 db 3 kW-os fűtőszál. Az darabonként óránként beletol a vízbe 3kWh. Az összesen óránként 9kWh. 

Ez az 500 liter vizet felmelegíti 2 óra alatt 30-ról 60 fokra.

Ehhez elhasznál 18kWh villamos energiát. Ez kb 1.8m3 gáz energiatartalmának felel meg. 

Fázisonként 13 amper, összesen 39 amper. 

Mekkora megszakítóid vannak? 

Ha 3X16 amper akkor ezek mellett már nem sok minden mehet. 

 

Jó ez a villanyfűtés, ha tied Paks. 

Előzmény: Areteosz (129112)
Areteosz Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129112

Azt hiszem itt is valami hasonló történhetett. Tök jó, hogy újak a fűtéscsövek, a radiátorok de itt senki nem számolt utána, hogy mit fog tudni a villanyfűtés. Főleg, hogy a 3 patron is önálló életet élt, nem voltak egyszerre kapcsolva. El tudom képzelni, hogy a gázkazánról kéne kapcsolni őket, és akkor a gázzal kiegészítve csökken a gázfogyasztás, környezeti terhelés, de teljesen igaza van annak aki azt mondja, hogy ezt ki kell számolni. Keresek szakembert aki szétnéz itt, hogy mi volna a tuti. 

 

Köszi a segítséget. 

Előzmény: dandaran (129108)
nagykunsági Creative Commons License 2024.01.14 0 1 129111

"magyarisztánba nem szabályos"

 

Szabályos, csak vannak feltételei. Ha azok teljesülnek, engedélyezik. 

Nekem is az van, hivatalosan. 

 

"30 éves ÉTI kazánt kondenzációsra, 10m kéménybéléscsere, tetőkijárat, gázterv stb-stb több mint 100év alatt térült volna meg a beleölt pénz."

 

Ezt azért számold újra egy olyannal aki ismeri is a matekot. 

Előzmény: dandaran (129108)
Kapocska Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129110

Éééééénn?

Nekem nem kellene ilyen ,gáz van amikor és amennyit akarok. :-)

Előzmény: trebront (129109)
trebront Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129109

de saját véleményem szerint felesleges vezérelt áramra okosbojlert kötni, még ha az nem felejtő belső aksival/memóriával is rendelkezik.

abból a pluszpénzből inkább hőszigeteld le pluszban a tartályt+csöveket.

ráadásul egy sima bojler alkatrészárai nevetségesek egy okosbojler vezérléscseréjéhez képest.

Előzmény: trebront (129107)
dandaran Creative Commons License 2024.01.14 -1 0 129108

...ismerősi körből 2 példa: rokon feltette a kondenációs kazánt úgy hogy a falon kimegy a kémény (max 1m az egész,magyarisztánba nem szabályos de nincs vele semmi gond, a gyártó is mutat ilyen példát ) pár év alatt megtérült neki,büntetést nem kapott. Öröm boldogság.

Másik haver cserélni akarta a 30 éves ÉTI kazánt kondenzációsra, 10m kéménybéléscsere, tetőkijárat, gázterv stb-stb több mint 100év alatt térült volna meg a beleölt pénz. Inkább vett 100ért egy új kazántestet hozzá tartalékba mert rövidesen lehet rá számítani hogy kilukad.(működik szivattyú nélkül gravitációsan és a kvóta alá befér mert szigetelt a ház) A kondenzációsra szánt pénzen meg inkább nyaraltak egy nagyon nagyot. 

Mindkét esetben szakember segítségével alaposan utána számoltak minden apróságot figyelembevéve, vagy több épületgépész árajánlatát-javaslatát kikérték mire döntöttek mire adnak ki sok százezer ft-ot. 

De ismerek olyat is aki ráborított 2M ft-ot a korszerűsítésre(elfogadta az első nagydumás fűtésszerelő javaslatát és ajánlatát) és bemagyarázza magának hogy a havi 15eFt spórolás az jó. Ráadásként egy bonyolultabb esetlegesen több hibát magában rejtő rendszere lett. Vele nem vitatkozom mert a hittel szemben nem érdemes, de mosolygok rajta.

 

Ez egy sok tényezős, összetett dolog, a meglévő helyi adottságok sokszor meglepő módon tudják befolyásolni merre érdemes (vagy nem érdemes) a korszerűsítést elkezdeni. 

 

Előzmény: Areteosz (129100)
trebront Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129107

nem teljesen a szolgáltató dönt, h mikor van vezérelt áram. ezen belül játszhat csak:

"(3) Az (1) bekezdés szerinti felhasználói berendezések részére az egyetemes szolgáltató, az elosztóval, valamint az átviteli rendszerirányítóval kötendő megállapodás alapján, naponta összesen minimum 8 óra, nyári időszámítás idején összesen minimum 7 óra időtartamra köteles a villamosenergia-ellátást biztosítani, amelyből munkanapokon legalább 5 és legfeljebb 6 óra, nyári időszámítás idején legalább 4 és legfeljebb 5 óra eshet völgyidőszakba. A csúcsidőszakba eső villamosenergia-ellátás alkalmankénti időtartama nem lehet rövidebb 30 percnél."

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1100004.nfm

Előzmény: Kapocska (129103)
Kapocska Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129106

Infó :

 

 

Épületgépész   

A Magyar Épületgépészek Szövetségének szaklapja

 

Előzmény: Areteosz (129100)
rage. Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129105

Ami kérdés ennél a bojlernél,hogy ha nem tudja mikor kapcsoljon akkor hogyan kapcsolja a két fűtőszálat. Mert ez az egy dolog előny tud lenni. Kérdés mekkora:)

Előzmény: rage. (129104)
rage. Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129104

Igen ez a két bojler közötti különbségnél igen. De van 100k környékén is bőven jó. Nem az észt akarom osztani csak az okos bojler működéséhez várhatóan sok működés szükséges , hogy megtanulja a használti igényeket. Viszont amikor leginkább napközben van áram így hiába tudja ,hogy este van víz vételezés ha akkor többnyire nincs áram. Mert azt nem tudom tudják e ezek az öntanuló elektronikák, hogy többnyire mikor kap egyáltalán áramot ,hogy tudjon fűteni. Mert ha ezt nem tudja akkor csak egy olyan funkció amit nem tudsz kihasználni és emiatt költesz akár 60-80k-val többet.

Csak egy vélemény. Mert én is akrtam okos bojlert bár főleg,hogy lássam a hőmérsékletet és a fogyasztást. De a vezérelt miatt nem láttam túl sok értelmét . A smiley-nak meg azért mert ezeket nem is látom online.

Előzmény: occseb (129102)
Kapocska Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129103

Pl. az  e.on

 

"A vezérelt mérő egy olyan takarékos megoldás, amellyel kedvezőbb áron üzemeltetheti azokat az elektromos berendezéseit, amelyek nem igényelnek folyamatos áramellátást. Ilyen eszköz tipikusan a bojler. A vezérelt méréssel naponta legalább 8 órára biztosítunk villamos energiát, előre nem meghatározott időszakokban."

 

(mert felhasználják az országos hálózat szabályozására is)

 

Na ezt okoskodja ki a bojlerod.

 

Előzmény: occseb (129102)
occseb Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129102

A Smiley használható vezérelt áramról a leírásában is benne van. Van benne egy akksi rögzíti a programot.

 

Az árak között nincs akkora differencia mint amit írsz:

 

Sima Hajdu villanybojer - 186ezer Ft:

https://netkazan.hu/termek/3671/hajdu-z150-erp-villanybojler

 

Smiley Hajdu villanybojler - 184ezer Ft:

https://netkazan.hu/termek/6929/hajdu-smiley-sy150r-villanybojler-retegfutessel

Előzmény: rage. (129070)
Kapocska Creative Commons License 2024.01.14 0 1 129101

„Keringető szivattyú maradék nyomása    min / max   bar   1.7/4,4”

 

Nem kerek a dolog, általában 4-6 max . 8  vízoszlop méternek megfelelő

nyomással bírnak a keringetők.

 

Ők : ha üzemel akkor a min. 1.7bar = 17.34 m H2O            a max. 4,4bar = 44.87 m H2O

 

Kicsit sok (kerti szivattyúnak is jó lenne) ,csak nem tudni mit írtak el.

Előzmény: Mutual Friend (129098)
Areteosz Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129100

Köszi a sok építőjellegű hozzászólást. Használti melegvizet csinálja az okosított villanybojler szóval egy sima fűtő gázkazán nekünk elég. Ha valóban hoz 25%-ot a fogyasztáson (tekintve, hogy bármikor elszabadulhatnak a gázárak) akkor az nekünk elég szimpatikus. Hőszivattyú megéri a radiátoros rendszerrel is?

Fődémszigetelés pedig akkor felugrik, de megoldást kell találni arra, hogy szükséges lehet a padláson járkálni márcsak az ott elvezett villanykábelek miatt. Ez már egy másik csoport témája. 

 

nagykunsági Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129099

Addig is fizesd rá a gatyádat is a gázszámlára :)

Előzmény: Téli nap (129097)
Mutual Friend Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129098

Kavitációról inkább tudnék beszélni ... :)

 

Egy megatherm oldalon ariston kazánhoz kiadott szerelőknek leirás alapján:

 

A fűtőrendszerben lévő csövek és a fűtőtest méretezéséhez a
rendszer maradék nyomás értékét a megkívánt átfolyási mennyiség
szerepeként kell számolni, a keringető szivattyú grafikonon mutatott
értékeket alapul véve.

 

Szerintem az 1.7 a nyugalni nyomás a 4.4 amit tud tolni a szivattyu előre a fenti adatok figyelembevételével.

 

Előzmény: Kapocska (129095)
Téli nap Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129097

  Amig működik a Fég,   ne nyúlj hozzá!

Sokáig,de örökké nem fog tartani.

 

 Azután kövesd a nagykunsági ajánlásait.

Előzmény: Areteosz (129073)
cucu Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129096

Ja.

Barátoméknál történt 3 éve, hogy leállt a kazánjuk, alig pár évesen. 

Kijött a szerelő, mondta, hogy a hibakód alapján panel hiba és 150 ezer lesz.

Én mondtam, hogy az kizárt, a panel nem romlik el olyan könnyen, más baj lesz.

 

Kicserélték a panelt, megjavult a kazán, tudtak fűteni.

2 hét múlva visszajött a szerelő, hogy a panelen a biztosíték kiolvadt, ez volt a hiba. Visszatette a panelt, és azzal is ment ugyan úgy a kazán...

 

Batátommal azóta is megy a vita, hogy mi minősül panelhibának. Mert szerintem a biztosíték kiolvadása -ami persze a panelen van- nem minősül panel hibának. Olyankor ugyanis a panel nem is funkcionál.

Na, mindenki döntse el saját belátása szerint, hogy ez panelhiba volt-e vagy sem.

 

ui.: nem könnyű észre venni a biztosítékot, az igaz. Nem ilyen hagyományos kipattintós mint régebben volt. 

Előzmény: Mutual Friend (129094)
Kapocska Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129095

Biztos jó az a kazán ,de ezt a részét hogyan kell értelmezni ?

 

"Keringető szivattyú maradék nyomása min / max   bar   1.7/4,4"

Előzmény: Mutual Friend (129094)
Mutual Friend Creative Commons License 2024.01.14 0 1 129094

Az a baj hogy jijön egy félnótás és megállapitja ranézésre hogy ez vezérlőpalnek csere elsz 300K ért. :)

Majd átjön mondjuk az "eletronikai műszerész haver" forraszt kettőt és menni fog tovább 10 évig.

 

Egy szar választással végeláthatatlan bajt vehetsz akár a nyakadba és az isten pénzét költöd majd rá évek alatt.

 

 

Előzmény: Capt.IQ229 (129089)
Mutual Friend Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129093

Olvasgassál gépészeti fórumokat!

 

Nyilván ennek egy része az ocska eszköz választása a masik baj a képzetlen szerelői gárda aki csak adhoc módon cserélget ezt azt az ugyfél kontójára.

Előzmény: nagykunsági (129080)
peterch Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129092

Pedig nagyon egyszerű a rendszer . Nálam már 19 éve működik , idáig nem volt vele gond . :-)

Előzmény: Capt.IQ229 (129089)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129091

Nem úszod meg. A nyomokat keresni kell.

Előzmény: mlas45 (129087)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129090

Pedig az valahol elmegy.

Nem akarlak megijeszteni, de nagyon esélyes egy hőcserélő lukadás, arról pedig elpárolog azonnal.

Előzmény: mlas45 (129083)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129089

 plusz egy keringetőszivattyú , két visszacsapószelep és plusz egy vezérlő kell hozzá . :-)

Gondolod Mutual haver ilyenekkel akar bajlódni, mikor egyetlen váltószeleptől sem alszik jól.:))

Előzmény: peterch (129088)
peterch Creative Commons License 2024.01.14 0 0 129088

Szia !

 

Nekem is csak a fűtésfunkció van használva a turbós gázkazánomban és készíti a HMV-t is ( HMV tároló hőcserélővel  ) .   Minden megoldható . Igaz plusz egy keringetőszivattyú , két visszacsapószelep és plusz egy vezérlő kell hozzá . :-)

Előzmény: Capt.IQ229 (129079)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!