Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12378

Az anyagjellemzők közül

 

az általános (térbeli, de minimum síkbeli) Hooke-törvényre, ahhoz pedig az anyag rugalmassági modulusára (E), csúsztató rugalmassági modulusára (G) és Poisson-számára (ν) is szükség van.

 

Továbbá a bélyeg jellemzők közül nem árt tudni

a hőtágulási együtthatót (például acélra akarjuk ragasztani);

kell még a Gauge-faktor és a kúszás kód. Mivel a síknak képzelt bélyeg is térbeli.

Amikor nyúlik, nem csak a vezeték hossza változik, hanem a szélessége és a vastagsága is (Poisson),

illetve a meander hosszirányú szakaszait összekötő darabkáknál a szélesség/hossz cserél szerepet.

 

De ha csak nyúlást mérünk (wer nur misst), abból nem derül ki az igénybevétel típusa.

Ha jobban megnézzük, egyetlen tau feszültség nem okoz nyúlást. Inkább a gradiense.

Az elemi kocka egyik oldala önmagával párhuzamosan elcsúszik, ebben a síkban nyúlás nincs.

 

Egyszerű húzó igénybevétel:

 

Nyíró igénybevétel:

 

Csavaró igénybevétel:

Előzmény: XtraP (12371)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12377

Egyébként ez baj. A mérnök szisztematikusan és módszeresen dolgozik. Ebből előáll szakterületenként a saját katalógusa. Ezek jó megpldások. Az utóbbi időben a megoldó technikák közé bekerült az immerzív gondolkodás mód. Például BSC szintű német konstruktőri diplomamunkákban manapság szinte kötelezően.

Az intuitív megoldás bírálata és ellentmondásra visszavezetése. Ezért nem jó, rossz feladat felvetéseken agyalni. Sok energia, sok idő, elveszített profit. Nem beszélve a saját hatékonyságodról. Ami kontans nulla körüli lesz. 

Mint feltevések persze érdekesek. Szerintem bármelyik TRIZT ismerő nem szakmabeli is simán vissza tudja a problémáid vázlatát adni.

Hol kell belenyúlni.

 

 

 

 

 

Előzmény: görbelökete (12369)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12376

Csupa hülyeséget írok. Lecserélem ezt a telefontokot.

Természetesen tárgyalta.

 

Előzmény: görbelökete (12375)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12375

Egyébként volt egy videón, BME előadás Dr. Stépán Gábor volt az előadó. Ott tátgyalta a kettős fizikai ingát. Csak, hogy ne hagyjuk nyitva azt a kérdést se.

Lefogadom, hogy nem a másodfajú Lagrange egyenletek volt a kiinduló egyenletrendszer.

Attól függ kinek szólt persze. Csak nem találom.

 

 

 

görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12374

Új szó a lexikonba. irányítod

 

Előzmény: görbelökete (12373)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12373

Ha az ábrát úgy értelmezem, hogy balnézet jobbnézet

a középső nézethez képest, az egyik nyílpárt ellentétesen irányítof, az már csavarás.

 

 

Előzmény: görbelökete (12372)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12372

Nem csavarás. Csavarás akkor lenne, ha a palást egy másik pontjában is rajzolsz v2, v1 et ellentétesen.

Egyébként csak elforgatás.

 

Előzmény: görbelökete (12370)
XtraP Creative Commons License 2023.03.26 0 1 12371

Nyúlásmérő bélyegnek hívják őket. De ezekkel feszültséget nem, csak alakváltozást lehet mérni; a feszültségek kiszámításához ezt követően az általános (térbeli, de minimum síkbeli) Hooke-törvényre, ahhoz pedig az anyag rugalmassági modulusára (E), csúsztató rugalmassági modulusára (G) és Poisson-számára (ν) is szükség van. Izotróp anyag esetében mindazonáltal a számítás egyszerűen elvégezhető.

Előzmény: Bölcs Árnyék (12353)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12370

Azért ellentmodani csak szabad.

Young, Továbbá Poisson tényező

E a G be és fordítva átszámolható.

A Lufi nem elnyíródik, hanem széthúzódik.

Ha tűvel kiszúrod, a lyuk bővül.

Tau kevésbé fontos.

A vaakuum is ilyen. 

Amikor megszünik becuppantja a levegőt.

Na az ám a beáramlás. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (12367)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12369

Hibás Ötletek lexikonát gyártod le.

Előzmény: Törölt nick (12368)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12368

Nincs szándék a megoldásra.

Marad az, hogy jobb esetben az elektronika kiátlagolja.

Rosszabb esetben pedig ránézésre megsaccoljuk az időnként megjelenő kijelzésekből.

Előzmény: görbelökete (12364)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12367

Az eredeti se volt megoldva.

 

Akkor itt egy harmadik. ;)

 

Van egy hosszú rúd. Az egyik végén nyúlást mérünk az ábra szerint.

(A másik végén is, de azt nem rajzoltam. És a rúd jóval hosszabb. Na meg helyenként kanyarodik is.)

 

Eddig szigma feszültséget számoltunk a nyúlásból. σ = E ε

Most viszont már tau feszültséget kellene tudni. Most először.

Gépész kolléga szerint: τ = G ε

 

Egy pillanat!

Amikor felfújok egy labdát, szigma van csak. Tau sehol. Most mi van?

A képlet nem tudja, hogy a mért relatív nyúlásból mennyi a húzófeszültség és mennyi a nyírófeszültség.

 

Ábra:

Megpróbálom vektorokkal. (Epszilon vektort nem akartam rajzolni.)

va = (v1 + v2) / 2

vb = (v1 - v2) / 2

vc = (v3 + v4) / 2

vd = (v3 - v4) / 2

Tehát vannak hosszirányú és tangencionális irányú vektoraink. Bázistranszformáció.

 

Szerintem ebből a csavarás: (va - vd) / 2 lenne.

Elvileg a szigmákat és a taukat ebből ki lehet sakkozni.

Ehelyett számoltunk négy darab tau feszültséget: τi = G εi

Nekem valahogy ez nem tetszik. Legalább öten megnézték és nem kifogásolták.

A geometria határozza meg a tudatot feszültség típusát?

Előzmény: görbelökete (12363)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12366

Valaki úgy gondolja ezek szerint hogy minden cos vagy sin tartalmazó összeg Taylor sor..

 

Előzmény: görbelökete (12365)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 -1 0 12365

Ez a fizikai kettősinga azért nem írható le a sinus vagy cosinus függvény Taylor sorfejtésével, mert végtelen sok nulla tag is lessz benne. Egyszerűen nincs olyan frekvencia / periódusidő.

Például Richard Wagner elég dinamikus, szemben mondjuk egy Schuberttel. 

Mindegyik ugyanazt az etalonsort használja. 

Az emberi fülnek az tetszik.

Azért mondtam, a hangsort is.

 

 

 

Előzmény: görbelökete (12364)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12364

1. hez

a)Az etalon tömegek lengése: mondtam már, hogy két azonos tömegű, homogén anyageloszlású fizikai inga sorba kapcsolva és fellógatva. Kitérítve és magára hagyva. 

b) Az egyikre felszerelek egy a rúd hossza mentén mozgatható póttömeget. Megoldás.

kettő van:

Felsőre szerelem, alsóra szerelem.

Ha a felsőre, akkor a szállító sebességet állítom.

Ha az alsóra, akkor a relatív sebességet.

 

Ez TRIZ ben úgy jönne össze, hogy kell az egyetlen ingára felszerelt 10 póttömeg lengése.

Ez a megoldandó feladat.

 

Felcseréltem a TRIZ ben az általános kiinduló megoldást a megoldandó feladattal. 

 

 

 

Előzmény: görbelökete (12363)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12363

Az eredeti se volt megoldva.

 

Egy digitális mérleggel m1 tömegű testből gyárthatok m2 tömegűt. Ha a tömeg a valóságban m

Ha a tömegnek azt veszem amit a skála mutat.

Tegyük fel, a mérleg túlterhelt lett. 

m1+m2 vel tudok gyártani m tömegűt?

Ha a skála mozgásképes, azaz mutat valmit.

Na akkor ezzel a rossz mérleggel ezentúl simán lemérem a szükséges m tögű darabot. 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (12361)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12362

Ez nekem magas. :(

Előzmény: görbelökete (12354)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12361

Most már két témánk van.

1. Az erősítés beállításához használt etalon tömegek lengése (és egyéb mocorgása).

2. Mérleg vélhető túlterheléséből adódó (digitális) skála elállítódás.

Előzmény: görbelökete (12355)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12360

Egy-egy pontban képes mechanikai feszültséget mérni a felületen.

Egy adott állapotban, vagy akár egy folyamat közben is.

Tudok mutatni ilyen diagrammokat. Aztán persze a mért adatokból ki kell számolni az eredményeket.

 

Kiterjedt testnél sok pontot kellene vizsgálni.

Vagy sűrű raszterben. Vagy pedig a tervező által vélt kritikus helyeken.

Reménykedni lehet, hogy a tervező jól határozza meg a legnagyobb feszültségű helyeket.

Ellenünk dolgozik az anyagszerkezet. Zárványok, kristályhatárok, krisztallit orientáció.

Inhomogén anyageloszlás vagy egyenletlen hőkezelés.

 

Nézzük példaként egy repülőgép szárnyát.

(Nem tudom, hogy a zutas mit keresett a teszt repülésen. Súlytehernek vitték, vagy mérést végzett?)

(Az ezredforduló környékén egy BMW-ben ültem a teszt sofőr mellett, nótbúkkal az ölemben és diagnosztikai méréseket végeztem. Hosszabb utazás ellenére a hiba nem akart jelentkezni. Javasoltam, hogy olyan manővereket végezzünk, amelyek során a hiba nagyobb valószínűséggel lép fel.) Hoppá, valami lefagyott nálam.

 

Előzmény: Bölcs Árnyék (12353)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 1 12359
Előzmény: görbelökete (12358)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12358

Továbbá itt egy link a mai mechanika alkalmazásaira gépészeknek. Ezek a dolgozatok a műszaki mechanika nagy nevei. Rendszer technikai felépítés.

Lásd baloldalon a gráfot, jobboldalon a váltzókkal kifejezett egyenletek alapján. Vagy az egyenletek és aneki megfelelő gráf.( A gráf az alapja például Bond gráfos értelmezésnek. Egy Holland gépészmérnök  más egyenleteket ír fel. Ők az amerikai, angol szász azaz Bond módszerel dolgoznak. A rendszertechnikai elemzés mélyebb (amit mi alkalmazunk))

Ilyeneket érdemes olvasni.

 

görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12357

Rezgő lemezre szárazhomok szórása. Hasoló vizualizáció. Fontos kísérleti módszerek.

 

 

Előzmény: Törölt nick (12352)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12356

A disszertáció nem mondja ki persze  hogy a D mátrix elemei a Kontinnumban keltett hullám egyenleteiből származik, hanem közli a D elemeit.

Valójában ezek ellenőrzése egy végeselem kontinuum

mechanikai felépítése. Ennel van egy kialakúlt sorrendje. Az anyagtörvény és a konstitutív egyenletek nincsenek felírva. Továbbá ugye itt az építők szempontjai a lényeges.

Példa a végeselem kontinuum mechanikai elven felépítésére sajnos már elhunyt Ujj József egy munkája (a manapság már alap kompozitokra).

Persze minden anyagra igaz. Hogy kell felépíteni.

De ez a PHD dolgozat jó áttekintés az alkalmazott módszerek összefoglalására az utóbbi 50 év (2009) ig.

Mivel manapsáh nem divat sajnos recenziók írása, egyik jó dolog, hogy szakdolgozatok szépen összefoglalják a történetet.

 

 

Előzmény: görbelökete (12355)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12355

Erről volt szó eredetileg.

1 rúd 10 tömeggel ennek a saját frekvenciái.

Ajánlani tudom ezt az összefoglalót.

 

 

Előzmény: görbelökete (12354)
görbelökete Creative Commons License 2023.03.26 0 1 12354
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2023.03.26 0 1 12353

vannak valami drótok és szalagok is, amit fel kell forrasztani, majd lehet velük elektromosan mechanikai feszültséget közvetlenül mérni

 

van valami neve is, de már nem tudom; az interneten biztosan rá fogsz találni

Előzmény: Törölt nick (12352)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.26 0 0 12352

Az egyetemen egy fickó kitalált egy módszert a mechanikai feszültség vizualizálására.

Belakkozza a felületet és interferenciát mér.

Mechanikai feszültség hatására megnyúlik az anyag, változik a lakkréteg vastagsága.

(Persze a lakkot nagyon egyenletesen kell felvinni. Vagy pedig regisztrálják a kezdeti feszültségmentes állapotot.)

Az persze kérdés, hogy milyen frekvenciáig képes követni a lakk vastagságának változása az akusztikus hullámokat.

További kellemetlenség, hogy a lakkréteg is befolyásolja a mechanikai feszültséget.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (12351)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.03.25 0 0 12351

"Lehet végeselemmel akusztikus hullámokat is számolni egy rugalmas testben? Interferenciát?"

 

Egy rezgés-hullámokkal éppen átjárt test anyagának rugalmassága valószínűleg folyamatosan változik az anyag belsejének minden pontján (haladó hullámok, visszavert hullámok, interferenciák, stb). Szerintem az effajta rendszerek megbízható végeselem modellezésével várjuk meg az olcsó kvantumszámítógépek elterjedését :)

Akit érdekel, az szerintem kísérletezzen, ne akarja mindenáron kiszámolni a kiszámolhatatlant.

Előzmény: Törölt nick (12348)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.03.24 0 0 12350

Egyik kedvenc mondásom:

Ha problémád van, ne gondolkodj a megoldáson. Hívj oda egy profit és kérj tőle lehetetlent. Meg fox lepődni: kapásból lesz tízféle megoldása arra, amin te egy hete hiába gondolkodsz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (12349)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2023.03.24 0 1 12349

"Főnökök agyaltak azon, hogy a mérőműszer kikapcsolt állapotban is mérje a túlterhelést. :o)"

 

Régebben sokat kísérleteztem különböző ketyerékkel és azt vettem észre, hogy ha az (akkoriban gyártott) DSC üvegtörés érzékelő érzékenység-szabályozóját jól feltekerem, akkor nem jól működik az akusztikai szelektivitása (üvegtörés spektrum + lökéshullám/infrahang szelektivitás). Ezt a hibát erényként kihasználva fogtam is betörőket egy műszaki boltban (nem törtek üveget, a betörők beszélgetése/munkazaja indította be az üvegtörés szenzort, aminek elméletileg nem lett volna szabad beszédre reagálnia).

Ezt csak azért írom, hogy nem muszáj bekapcsolva lennie a drága műszernek ahhoz, hogy bármilyen zaj indítsa pl a kamerát / biztonsági őrt.

Amúgy a vagyonvédelemben vannak különféle rezgés érzékelők / falbontás érzékelők stb, ezek közül némelyik szintén alkalmas lehet mérleg-piszkálás érzékelés céljára.

Csak kell egy sokat látott és inteligencs gyakorlati szakember.

 

Előzmény: Törölt nick (12348)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!