Keresés

Részletes keresés

szabiku_ Creative Commons License 2022.12.04 0 0 226

1)

 

Relativisztikus sebességösszeadással:

 

(0,6c + 0,8c)/(1 + 0,6*0,8) = 1,4c / 1,48 = 0,946c

Előzmény: NevemTeve (224)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.03 0 0 225

Star Wars rajongós példa :) 

Előzmény: NevemTeve (224)
NevemTeve Creative Commons License 2022.12.03 0 0 224

Ha ehhez is értesz, próbálkozz meg ezzel (egydimenziós eset):

 

1. A Halálcsillag szerint az Ezeréves Sólyom pályáját a t -0.6ct képlettel lehet leírni, a kutatódroidét pedig a 0.8ct képlettel. Milyen képlettel írná le a Han Solo (az Ezeréves Sólyom kapitánya) a kutatódroid útját?

 

2. A Halálcsillag szerint a kutatódroid másodpercenként küld helyzetjelentést. És Han Solo szerint milyen gyakran?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: szabiku_ (221)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.03 0 0 223

(a világvonal mentén) nem iránymenti derivált az

 

Ez az érintő mindig - Minkowski- merőleges marad a helyvektorra, tehát a világvonal minden eseményében a négyes sebesség vektor merőleges lesz a helyvektorra.

Ezért

 

Ezt gondold át mégegyszer! A helyvektor és az elmozdulás függetlenek egymástól. 

Előzmény: sr1 (222)
sr1 Creative Commons License 2022.12.03 0 0 222

r(t)=(rx(t),ry(t),rz(t))

 

Nagyon halkan mondom. 

Eseményeket kezelünk, azoknak 4 koordinátája van.

A specrelben létezik egy formalizmusa négyesvektorokkal. A meghatározás szerint, a térbeli hármas vektorokhoz hozzáfűzünk egy időbeli komponenst is. 

 

A specrel négyesvektorjai olyanok, hogy két inerciális koordináta rendszer között transzformálódnak a Lorentz trafóval.

 

 

       

A négyes sebesség vektor, a helyvektor sajátidő szerinti deriváltja (a világvonal mentén), iránya mindig érintő az anyagi pont világvonalára. Ez az érintő mindig - Minkowski- merőleges marad a helyvektorra, tehát a világvonal minden eseményében a négyes sebesség vektor merőleges lesz a helyvektorra.     Ezért az önmagával vonatkozó skaláris szorzata az a sebesség négyesvektornak (és az összes specrel négyesvektornak) Lorentz skalár. Azaz a vektor valós hossza.     

 

Legyen L a Lorentz trafó mátrixa. 

A helyvektor így transzformálódik: r' =L r

A sebesség  is pont így: u'=L u

 


u =
γ (c,v), saját rendszerben: a v nullvektor, γ = dt/dτ= cosh(0)=1 

 

Miért hagytad ki az időszerű komponenst a Lorentz trafóból?

Megjegyzem, hogy Galilei téridőbe nincs értelme négyesvektorokat bevezetni, mert a idő nem változó.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: NevemTeve (214)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.03 0 0 221

Ok, te érted, miről van szó.

 

Egyébként ez a fajta "sebesség" nem hasznos a relativitáselméletben és annak számításaiban, úgyhogy elfelejthető. 

Előzmény: NevemTeve (214)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.03 0 0 220

Csakhogy a sebesség a fizikában nem csupán szó, hanem fogalom, aminek pontos definíciója van, transzformációs tulajdonsága, egyéb. A fizikában a mennyiségek nem szavak. A szavakkal a nyelvtan dolgozik. 

Előzmény: Fat old Sun (218)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.03 0 0 219

Valóban. 

Előzmény: atherton_ (213)
Fat old Sun Creative Commons License 2022.12.03 0 0 218

Nekem megfelel erre is a sebesség szó.

 

Neked igen, mert te érted, miről van szó :D

Előzmény: mmormota (212)
Fat old Sun Creative Commons License 2022.12.03 0 0 217

Ezért lenne fontos, hogy a sebesség fogalmát pontosan használjuk és ne csak megérzés szerint.

Ha sebességről beszélsz, akkor mindig egyértelműnek kell lennie, hogy melyik rendszerben nézed.

Mit jelent az, hogy a "sebességük különbsége"? Itt alighanem a te rendszeredben a két sebességvektor különbségére gondolsz. Az viszont nem azonos az egyik test sebességével a másikhoz képest.

Olyan nincs, hogy az egyik sebessége a másikhoz képest egy harmadik szerint. Ebből csak zűrzavar jön, meg a "na ugye , hogy értelmetlen hülyeség a specrel".

Előzmény: jogértelmező (215)
cseik Creative Commons License 2022.12.03 0 0 216

ha az álló rendszerben a fény különböző idők alatt teszi meg az utat oda és vissza, akkor a rúd rendszerében is kénytelen különböző idők alatt megtenni-> a levezetés feltételezi, hogy a fény sebessége a mozgó rendszerben irányfüggő, ami ellentétben van a fény állandó sebességének feltételezésével és a kísérleti eredményekkel.

Előzmény: pk1 (189)
jogértelmező Creative Commons License 2022.12.03 0 0 215

Alapművem következik: Keletre haladó űrhajó 3/4c-vel megy, és egy nyugatra haladó is, negatív előjellel.

Sebességük  különbsége nálam 1.5c, ami több mint c, mégis tudnak üzenni egymásnak rádión.

 

NevemTeve Creative Commons License 2022.12.03 0 0 214

Akkor kompromisszumként egyezzünk talán meg abban, hogy ha valamely K megfigyelő szerint R komponens mozgása r(t)=(rx(t),ry(t),rz(t)), és S komponens mozgása s(t)=(sx(t),sy(t),sz(t)), akkor az egyszerűség kedvéért nevezzük a kettő különbségének [idő szerinti] deriváltját (vagy a kettő deriváltjának a különbségét) úgy hogy K-szerint ennyi 'R és S relatív helyzetének pillanatnyi változási üteme', az sokkal jobb.

 

Persze ettől R szerint nem ennyi S sebessége, sem szerint S szerint R sebessége. Na az az a lépés, ahol félre kell tenni a hétköznapi intuíciót: Amikor K rendszeréből L rendszerébe lépünk, akkor nem csak egyes adatokat kell a Lorenz-transzformációval 'korrigálni', hanem minden esemény/folyamat koordinátáit áttranszformálni.

Off: egy még rosszabb ötlet az, hogy korrekt számítás helyett csak a hosszakat kell csökkenteni, az időtartamokat növelni: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=65592909&t=9116521

atherton_ Creative Commons License 2022.12.03 0 0 213

( lehet átsiklottam valamin, de szerintem valakit lehülyézni, ill. az állításait hülyeségnek nevezni, az két külön dolog. no de persze ha valaki szeret transzformálni.. )

Előzmény: szabiku_ (193)
mmormota Creative Commons License 2022.12.02 0 0 212

Lehetne esetleg új szót kitalálni arra, hogy hogyan változik két pont távolsága. Nekem megfelel erre is a sebesség szó. Nem érdemes vitatkozni rajta. No de hisz végtére is ízlés dolga, mondta a macska, mikor megkérdezték, hogy miért nyalogatja folyton a talpát.

Előzmény: szabiku_ (210)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.02 0 0 211

Ismerd el!

 

Nem lehet csak úgy eszetlenül definiálgatni, ahogy teszed a "sebesség"edre. 

 

Hogy transzformálódik a "sebesség"ed? :)

 

Hmm? Meg tudod mondani? 😁

Előzmény: mmormota (209)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.02 0 0 210

Értem a te szempontodat, de a relelmben fontos(abb) a mennyiség transzformációs tulajdonsága. Ez pedig a te elképzelésedre már széthullik. A sebességnek nevezett mennyiség transzformálódjon határozottan. Ez az elsődleges szempont. Nem az, hogy idővel szorozva valamik (térbeli) távolságát adja. :) 

Előzmény: mmormota (207)
mmormota Creative Commons License 2022.12.02 0 0 209

Nem.

Előzmény: szabiku_ (208)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.02 0 0 208

Itt tévedtél. 

 

Elismered? 

Előzmény: mmormota (196)
mmormota Creative Commons License 2022.12.02 0 0 207

Valahogy mintha te is félnél sebességnek nevezni valamit, ami megadja, hogy két pont távolsága miképpen változik egy adott rendszerben. Miért? Csak mert lehet nagyobb c-nél? Nem találtak ki rá másik szót.

Szerintem ezzel semmi baj nincs. Tudni kell, miről beszélünk. Nem ugyanaz, mint ha áttérünk az egyik pont rendszerébe, és ott adjuk meg a másik sebességét. 

 

 

Előzmény: szabiku_ (205)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.02 0 0 206

Nem, csak megtévesztett az elírásod, a lemaradt  t

 

A sebességgel kapcsolatos hibás nézeted szóltam meg. 

Előzmény: mmormota (204)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.02 0 0 205

és persze a (v+c)t nem távolság.

 

Ezt javítom:

 

vt+ct  jó a távolságra (hátramenő fényjelre)

 

csak a v+c nem sebesség. A sebességek nem így adódnak össze (meg amit írtam) a specrelben. De vt távolság ct is, és ezek (itt egyvonalban) összeadva is (térbeli) távolság.

 

Kicsit én is hibáztam. 

Előzmény: szabiku_ (195)
mmormota Creative Commons License 2022.12.02 -1 0 204

Ok, ha már úgyis írtad, hogy szeretem ezt a kifejezést: hülyeségeket beszélsz... :-)))

Előzmény: szabiku_ (201)
mmormota Creative Commons License 2022.12.02 0 0 203

Nem értem a problémádat. Tényleg hibásnak tartasz valamit, vagy csak szórakozol? A t-t lefelejtettem, ez igaz. Viszont javítottam, mielőtt írtál.

 

Feltettem egy konkrét kérdést:

Mennyi lesz az adott példában a távolság a hátrafelé haladó fényjel és a vonat közepe között egy t időpontban?

Ezt megtoldom egy másikkal: ha szerinted ez nem távolság, milyen szót használnál erre az akármire? :-)

 

 

Előzmény: szabiku_ (200)
Mungo Creative Commons License 2022.12.02 0 0 202

Na de egyszerre két példányban?

Az egyik Gézoo, a másik meg mintha Gézoo és Unizo Xorter egyszerre.
Meglátod még előbb utóbb megállapítja, hogy nem vagyunk azon a szinten, hogy csodálhassuk őt...

Előzmény: NevemTeve (198)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.02 0 0 201

:DD

 

Persze... a fejedben, mint csekinek. De a specrelben nincs. Kezetfoghatsz vele xDD

 

Előzmény: mmormota (196)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.02 0 0 200

>> :-)

 

## Próbálsz menteni: v+c=v-(-c) így. xd De ez kevés az üdvösséghez. 

Előzmény: mmormota (197)
szabiku_ Creative Commons License 2022.12.02 0 0 199

Én szabiku vagyok.

A nagy szabiku :) 

Előzmény: NevemTeve (198)
NevemTeve Creative Commons License 2022.12.02 0 0 198

Természetesen, mint mindenkinek, Gézoo olvtársnak is joga van reinkarnálódni. Na de egyszerre két példányban?

mmormota Creative Commons License 2022.12.02 0 0 197

és persze a (v+c)t nem távolság

 

Hanem mi?

Add meg az állomás rendszerében a t időpontban a vonat közepének és a hátrafelé menő fényjelnek a távolságát... :-)

Előzmény: szabiku_ (195)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!