Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2020.07.13 0 0 158

Tisztázni kellene a különbséget az aktív és a passzív transzformáció között.

 

Ha egy testet el akarok tolni, ahhoz erő szükséges. (Felgyorsítani és lelassítani.)

De ha csak a koordináta-rendszert tologatom, ahhoz nem kell erő.

(Viszont csak úgy a semmiből tehetetlenségi erők keletkeznek a mozdulatlan anyagban.)

Ménes Dénes Creative Commons License 2020.07.13 0 0 157

És akkor nézzük, hogy mi lesz a probléma a relativitáselméletben!

 

A relativitáselmélet fizikája a négyes téridőben van. Itt a dSmn felületelem duálisa már nem vektor, hanem egy dSkl tenzor. (Ez is pszeudotenzor lenne eklmn miatt, de, úgy mint előbb, a megfelelő rendes tenzort vesszük.) A mechanika feszültségtenzora az erő/felület alapján hasonlóan a következő szerint lenne:

 

dFi = (∂Fi/∂Skl)dSkl  ahol  ∂Fi/∂Skl = σikl  tehát  dFi = σikldSkl 

 

Látható, hogy eggyel magasabb, azaz másodrendű helyett egy  σikl harmadrendű tenzor adódik, ami nem egyeztethető össze a másodrendű Tik energia-impulzus tenzorral.

 

(Az erő-ellenerő értelmet ugyanúgy vehetjük, mint előbb. Az erő felintegrálása is ugyanúgy.)

 

Skl miatt σikl a hátsó két indexében antiszimmetrikus. Ez azt jelenti, hogy ezekkel az első index vagy mindkettővel antiszimmetrikus, vagy az egyikkel szimmetrikus és a másikkal antiszimmetrikus, illetve e két eset kombinációja, de mindkettővel szimmetrikus nem lehet. Ezek a dolgok alkalmatlanok a mechanikai feszültségek modellezésére.

 

Megfelelő fi erősűrűséget sem tudunk előállítani. Szimpla divergencia nem vektort adna, hanem másodrendű tenzort. Egy dupla divergencia már vektort adna, de a ∂3/∂xk∂xl∂Skl operátor értelme nem alkalmas. A newtoni fizika formalizmusa szerint itt a következő lene analóg (csak képletesen):

 

?  ∂σikl/∂Skl = ∂2Fi/∂Skl∂Skl = ∂Fi/∂Ω = fi  ahol  ∂2/∂Skl∂Skl ≡ ∂/∂Ω

 

De ez sem alkalmas, mert az erő hármastérfogati mennyiség, nem pedig négyes, így a sűrűsége is erre vonatkozó. σikl -ra a ∂/∂Skl operátor értelmetlen.

 

Szóval látható, hogy nem lehet átvinni a relativitáselméletbe a mechanikai feszültségeket. Még a nyomást sem.

Előzmény: Ménes Dénes (156)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.07.13 0 0 156

Na akkor nézzük, hogy is van ez! 

 

A newtoni fizika hármasterében az anyag mechanikai σik feszültségei az alábbi módon következnek:

 

dFi = (∂Fi/∂Ak)dAk  ahol  ∂Fi/∂Ak = σik  tehát  dFi = σikdAk 

 

Az erő-ellenerő értelmet vesszük a felíráshoz, azaz:

 

∂Fi/∂Ak = σik = ∂(-Fi)/∂(-Ak)

 

És a véges felületre ható erő-ellenerő:  Fi = A dFi  Stieltjes integrál (az ellenerő:  -Fi = ∫-A dFi ), de ez a felintergálás nem igazán hasznos.

 

dAk az anyagon belüli képzeletbeli dAlm felületelemet jellemző duális vektor. Ez pszeudovektor lenne az eklm antiszimmetrikus egységtenzor pszeudo jellege miatt, de ilyen tulajdonságot nem szeretnénk a σik tenzorba vinni, ezért dAk -t a megfelelő rendes vektornak vesszük.

 

Ha σik -nak lenne antiszimmetrikus komponense, az ellentmondana a fizikának, mert az tisztán nyírófeszültséget jelentene, vagyis eltolt hatásvonalú erő-ellenerő párt, ami nem létező. Tehát σik szimmetrikus, azaz:  ∂Fi/∂Ak = ∂Fk/∂Ai 

 

Az infinitezimális elemi anyagdarabra ható erőt az fi térfogati erősűrűségből kapjuk:  δFi = fiδV  (A véges anyagdarabét pedig ezt felintegrálva.)

 

fi akkor adódik, ha nem áll fenn az anyagban tisztán mechanikai feszültségekből az erő-ellenerő enyensúly, azaz differencia van. Ezt szükségképp a tehetetlenségi ellenerő pótolja. Elemi szinten infinitezimális a differencia, melynek fi mértékét a feszültségtenzor divergenciája adja:

 

∂σik/∂xk = ∂2Fi/∂xk∂Ak = ∂Fi/∂V = fi  mert  ∂2/∂xk∂Ak ≡ ∂/∂V

 

Ezt kellene átvinnünk a relativitáselméletbe, de nem fog sikerülni.

 

Előzmény: Ménes Dénes (130)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.12 0 0 155

A lézernek nagy a hatótávolsága, de csak a fotelből teoretizálók képesek végtelen hosszúságú párhuzamos nyalábot csinálni.

Előzmény: Ménes Dénes (154)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.07.12 0 0 154

Badarság, amit eggyel előbb mondtál, de ez sem pusztán így van. Hirtelen most a lézer jut eszembe ellenpéldaként.

Előzmény: Törölt nick (153)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.12 0 0 153

Saint-Venant elv.

Egy hatás a fellépés helyétől elegendően nagy távolságra elenyészővé válik.

(Tuarego talán hallott róla.)

Előzmény: construct (152)
construct Creative Commons License 2020.07.12 0 0 152

"egy érdekes felvetés, hogy a koncentrált elektromos töltés egyik irányú görbületet okoz, a körülötte lévő mező pedig ellenkező irányú görbületet. Így aztán a végtelen távoli pontban megszűnik a görbület."

Ezt miből gondolod?

Előzmény: Törölt nick (151)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.12 0 0 151

Először foglalkozzunk talán a nyugvó elektromos mező energiájával. A gravitációval majd később.

 

Ha nézted a horror számításomat, az pont erről szól(na). Hogy mennyi energia van a mezőben.

 

 

Mindenesetre ez egy érdekes felvetés, hogy a koncentrált elektromos töltés egyik irányú görbületet okoz, a körülötte lévő mező pedig ellenkező irányú görbületet. Így aztán a végtelen távoli pontban megszűnik a görbület.

Előzmény: Ménes Dénes (146)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.12 -1 0 150

Jé ezt a topikot még én nyitottam? Most ledöbbentem, egyáltalán nem emlékszem.

Törölt nick Creative Commons License 2020.07.12 0 0 149

Az első napon szétválasztotta a sötétséget a világosságtól ... és a pozitív görbületet a negatívtól. :Đ

Előzmény: construct (148)
construct Creative Commons License 2020.07.12 0 1 148

A negatív előjelet kifelejtetted.

Nagyon nem mindegy

Előzmény: Törölt nick (147)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.12 0 0 147

Ezt már Gamow is szóvátette, persze nem egészen ezeket a szavakat használta.

(Amikor Einstein átment az úton, és majdnem elütötte egy autó, mert földbe gyökerezett a lába.)

Előzmény: Ménes Dénes (146)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.07.12 0 0 146

Azon gondolkoztatok már, hogy:

 

Az energia-impulzus tenzormezőben kétszer van felszámolva az elektromos töltések tömege||energiája. Egyszer mint elektromos mező energia, és (még)egyszer, mint elektromos töltés(sűrűség). (Az egyszerűség kedvéért a mozgásukat nem fogalmaztam bele.)

 

Az áltrelben hasonló a helyzet. Egyszer ott van a (mozgó) tömeg(sűrűség), és még(egyszer) ott van a gravitációs mező (pszeudo)energiája pszeudotenzorként.

 

Ez egy kicsit paradoxnak tűnik, nem? :)

Törölt nick Creative Commons License 2020.07.01 -1 1 145

Hogy aztán gravitációs bombát is tudjanak csinálni? Kell még a hidrogénbombánál is pusztítóbb fegyver az emberiségnek?

(A kvazárok energiatermelése jóval nagyobb a nukleáris energiaszintnél.)

 

Ment-é a könyvek által a Világ elébb?

Előzmény: Ménes Dénes (144)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.07.01 -1 1 144

Hát akkor majd én kijavítom. 

Előzmény: Törölt nick (143)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.01 -1 1 143

Az egyszerű gyerek megtanulja az iskolában a lejtőn lecsúszó tégnált és a leguruló golyót. Aztán mihez kezd ezzel a tudással? És ha Novobátzky tévedett, akkor mi van?

Előzmény: Ménes Dénes (142)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.07.01 0 0 142

Kutya legyek, ha értem a célzást! :D

Előzmény: Törölt nick (141)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.01 0 1 141

Akkor másképp mondom: Elég nagy megtiszteltetés ez így is nekik. ;)

Előzmény: Ménes Dénes (140)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.07.01 0 1 140

Nem, de mindegy :/

Előzmény: Törölt nick (139)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.30 -1 1 139

Virág-nyelven mondva: Nem esznek azok se narancsot, se citromot.

Ha érted, hogy mire célzok. :Đ

Előzmény: Ménes Dénes (132)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.28 0 0 138

Úgy látom valamiért leállt. :l Meg kell javítanom.. Francba!

Előzmény: Hónix (137)
Hónix Creative Commons License 2020.06.28 0 0 137

Emlékeztetőnek kérhetném az oldal címét?

Előzmény: Ménes Dénes (132)
hiper fizikus Creative Commons License 2020.06.28 0 0 136

:-)

jót és sokat

Előzmény: Ménes Dénes (135)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.27 0 1 135

Igen. Én messzemenően preferálom az autodidakta tanulást. Természetesen jórészt az is a közreadott tananyagok felhasználásával történik, mint a fapados iskolapados oktatás, de az igazán rátermett elmének nem kell, hogy közben egy bácsi vagy néni fogja a kezét, megsimogassa a fejét, mint anno anyuci vagy apuci. Rendesen dugni is magától kell megtanulnia az embernek, ott se kell, hogy a szülő közben igazgassa a ... xDD

Előzmény: hiper fizikus (134)
hiper fizikus Creative Commons License 2020.06.27 0 1 134

szerintem is így van, ahogyan mondod

csak én más 2. db következtetésre jutottam, sajnos én is bele estem ezekbe a csapdákba

1. ez a nagy nyilvánosságosdi egy önbecsapás, mert te{mi} nem azért vagyunk hogy a hálátlan hnyilvánosságot szolgáljuk, hanem azért, hogy a családod érdekét szolgáld, a gyerekeid jövójét gazdagíts a saját tudásoddal . 

2. az állami iskolázás és a magán autodidaktikusság ütközik egymással, ami a magán részére fájdalmas szembesüls 

Előzmény: Ménes Dénes (132)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.27 0 0 133

Az előzmény kattintását elvétettem, eggyel lejjebb akartam. :)

Előzmény: Ménes Dénes (132)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.27 -2 1 132

Kb. másfél-két éve (egy évre rá, hogy megírtam az agyalásaim az elméleti fizika honlapomon) letisztázódtak bennem a kérdéses dolgok. Sikerült végre megértenem a dolgok velejét, látnom a hibákat, amik úgy el vannak terjedve a hivatalos tudományban, mint az áltudományos nézetek a laikusok berkeiben. Megdöbbentően hasonló a kórkép, csak mivel ezt a szintet jóval magasabb tudású emberek művelik/művelték (mint pl. Landau és társai, Novobátzky, Hraskó P., DGy, stb...), nem gyengetudású laikusok, sokkal nehezebb észrevenni a hibát (ami nem sok, de annál lényegibb dolgokat érint). Főleg, ha azt nézzük, hogy az első kettő (ill. három) említettnek tudománytoktató könyve van, és az ember ezekkel indul neki a tudás megszerzéséhez. A tananyag, amit jó mélyen magunkba szívunk, hibás. És aztán, mint az élvezetesen jó jointról, nem bírunk leszokni róla. Nekem kb. öt-hat év kellett hozzá, hogy a könyvek, jegyzetek anyagát összetevőire bontsam, és a közben kialakult meglátásaimmal szintetizáljam a saját anyagom. Ezzel végre sikerült eljutnom a fényhez, ahol már minden tiszta és világos. :D

Előzmény: hiper fizikus (131)
hiper fizikus Creative Commons License 2020.06.27 0 0 131

kevered a bizonytlanságot a határozatlansággal

Előzmény: Törölt nick (127)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.27 -2 0 130

Van-e valakinek valamilyen információja, hogy az előző zázad első negyedében (pl.) Einstein és mások, hogyan gondolták az energia-impulzus tenzort és annak mennyiségszerkezetét? Itt most nem az elektrodinamikai esetre gondolok, hanem a mechanikaira.

 

Az odáig OK. hogy Maxwellnek elhibázott gondolata volt, hogy az EM-mezőt mechanikai feszültségekként próbálja értelmezni. (Itt most vákuumbeli esetet gondolok, nem a folytonos anyagi közegek elektrodinamikáját.) Az EM-mezőből valóban fel lehet írni a töltések dinamikus mozgását leíró energia-impulzus tenzor komplementerét (kiegészítését). Namost azt nyomozom, hogy Maxwell elhibázott elgondolása és az előbb említett tény, hogy a fenébe verhetett akkora gyökeret a relativitáselmélet (nem bevezető) fizikájában, hogy még száz év után is hibás az energia-impulzus tenzor (nem elektrodinamikai) elgondolása és értelmezése. Sőt, az általános relativitáselmélet kozmológiája még támaszkodik is rá. (nyomás) 

Előzmény: Ménes Dénes (72)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.18 0 0 129

Te 98%-ban csak szennyezed ezt a fórumot... 

Előzmény: Törölt nick (127)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!