Keresés

Részletes keresés

_HA4003_SWL_ Creative Commons License 2021.08.31 -1 0 1259

A HDSDR szoftverhez melyik SDR vevő vált be leginkább?

Desert Rat Creative Commons License 2021.07.19 0 0 1258

Van bőven digitális műsorszórás is, egy része úgynevezett hibrid módban földfelszíni, másrészt műholdas:

https://www.bestbuy.com/site/siriusxm-onyx-plus-satellite-radio-receiver-with-powerconnect-vehicle-kit-black/1489779.p?skuId=1489779

Előzmény: megint itt vagyok (1257)
megint itt vagyok Creative Commons License 2021.07.19 -1 0 1257

Miért is tenné egy magántulajdonon alapuló gazdaságban? Versenyképes lenne? Egy amerikai wesdr-en rengeteg AM broadcast, vagyis középhullámú állomás van. Minden ízlést kiszolgálnak. Volt, hogy háttérként egy egész éjszaka egy középhullámú amerikai állomást hallgattam. Hasonló stílusban nyomta, mint valaha a Luxi és jó minőségben.

Előzmény: Desert Rat (1255)
XANTIi Creative Commons License 2021.07.19 0 0 1256

A DAB döntően autóban terjed nyugaton is. Ott a net (még?) nem ellenfél. Ezért tette kötelezővé az EU az új autókban. De hordozható rádiókban is nyomul.

Majd 5-10 év késéssel utánuk indulnak itt is.

A hatalom meg ennél sokkal kisebb dolgokra is milliárdok százait tolja.

De majd az idő eldönti.

Előzmény: Törölt nick (1254)
Desert Rat Creative Commons License 2021.07.19 0 0 1255

Fogalmazhatnánk úgy is, hogy ha az USA államháztartása egy centet sem költ a digitális műsorsugárzásra, miért akarná egy kis európai ország azt űberelni? (duplaszmájli)

Előzmény: Törölt nick (1254)
Törölt nick Creative Commons License 2021.07.19 0 0 1254

"Mert a DAB a nagyon sok csatornájával a hatalomnak nem kívánatos műsorokat, rádiókat is kivinne a nyilvánosság elé."

Ezt kétlem. Webrádiót indítani könnyebb/olcsóbb mint DAB rádióadót üzemeltetni. Fiatalok esetében, (már aki őket akarja megszólítani) még torrent oldalakon is működnek webrádiók a saját közösségüknek. A hatalom részéről inkább az van hogy költeni nem akarnak rá. Valahol meg is értem. Nyomul a net erősen.
És ha már nyilvánosság, hát a webrádiót az egész világon hallani, a DAB meg ugye...
https://myonlineradio.hu/online-radiok/4   -Ennél több DAB hol van?
http://webradiozz.hu/cikk/webradio-inditasa/

Előzmény: XANTIi (1252)
Desert Rat Creative Commons License 2021.07.17 0 0 1253

Ilyen az amikor a megállíthatatlan lövedék beleütközik a lerombolhatatlan falba.

 

 

 

Előzmény: mmormota (1251)
XANTIi Creative Commons License 2021.07.17 0 0 1252

Egy EU-s norma előírja az új autókra.

A magyar megszüntetésre nincs Eu-s direktíva. Egy kis lépéssel megint lemaradunk.

Mert a DAB a nagyon sok csatornájával a hatalomnak nem kívánatos műsorokat, rádiókat is kivinne a nyilvánosság elé.

Előzmény: mmormota (1251)
mmormota Creative Commons License 2021.07.17 0 0 1251

Ez meghökkentő. Leállított DAB sugárzás kötelező DAB vevővel? :-O

Előzmény: XANTIi (1249)
XANTIi Creative Commons License 2021.07.17 0 0 1250

Új autóban.....

Előzmény: XANTIi (1249)
XANTIi Creative Commons License 2021.07.17 0 0 1249

Viszont minden itthon eladott autóban kötelező a DAB üzemmód a rádiókban......

Előzmény: mmormota (1248)
mmormota Creative Commons License 2021.07.17 0 0 1248

A DAB leállítása csak tudomásul vette a helyzetet: nem használták. Nem terjedtek el a DAB vevők. Nem csak nálunk, hanem sehol. Ha elterjedtek volna, akkor a tipikus autórádióba be lett volna építve, és nálunk is sokan hallgatták volna. Nem így alakult. A net kapcsolat viszont egyre gyakoribb az autókban, szerintem ez a rádiózás jövője.

Hasonló a helyzet a mobilokkal. Sokat sétálok, ilyenkor rádiót hallgatok. A mobilomban van FM rádió, de nem azt hallgatom, hanem net kapcsolattal. Nincs vételi zavar, nagyobb a választék. Az újabb mobilokban gyakran elhagyják az FM-et, részben mert felesleges, részben mert kihal a vezetékes füles, így nincs elég jó antenna se hozzá.

Az olyan műsorokat pedig, amelyek érdekelnek, de nem megfelelő időpontban adják, letöltöm, és úgy hallgatom a mobillal.

Mások is ezt csinálják a családomban, a rádiót ritkán kapcsolják be, mobillal és Bluetooth hangszóróval hallgatnak zenét a lakásban is.

Qqberci Creative Commons License 2021.07.17 0 0 1247

a világmárkák között vannak kiváló minőségű SDR vevők

 

Igen, pl a R&S FSB, 300.000 Euronál indul...

Előzmény: megint itt vagyok (1246)
megint itt vagyok Creative Commons License 2021.07.16 -1 0 1246

Nyilván a világmárkák között vannak kiváló minőségű SDR vevők, nem a korlátozott USB stickesek. De azoknak az ára is olyan. 

 

Előzmény: Desert Rat (1244)
megint itt vagyok Creative Commons License 2021.07.16 -1 0 1245

Én azért a digitális rádiózás - DAB és társai - megszüntetését visszalépésnek tekintem. Az, hogy drágák a vevők, még, egyelőre, nem indokolja az egész elvetését. Így csak az URH frekvenciák kiosztását konzerválták politikai alapon, párthoz való hovatartozás szerint. 

 

Desert Rat Creative Commons License 2021.07.16 0 0 1244

"Ez" nem, de van SDR zsebrádióm ami persze szintén egy gagyi, de azt jelzi hogy alkotható lenne nagyon jó minőségű vevő is sokkal több ráfordítással és valószinűleg jóval nagyobb fogyasztással. Más kérdés hogy (szvsz) teljesen értelmetlen dolog analóg módon modulálni és rafinált módon hegyeket megmozgatva digitálisan dekódolni, amikor töredék erőfeszítéssel analóg módon jó minőségben demodulálható vagy lehet az egész lánc digitális szintén kisebb erölködéssel. 

Az, hogy Magyarországon jelenleg mi a digitális sugárzás helyzete, egy apró helyi és múló epizód, több helyen műholdas rádióadás is van teljes lefedettséggel, igaz fizetős kb havi 10 dollártól kezdve felfelé, viszont ingyen csak a zaj van.

Előzmény: eref (1233)
Törölt nick Creative Commons License 2021.07.16 0 0 1243

Kérdés mivel ülsz fel a vonatra? Csak mert a kocsimban az Androidos fejegységen a netrádiók nálam folyamatosan szólnak, kollégám meg azt vallja amit te, hogy a mobil lefedettség sz@r, használhatatlan a netrádiózás...ugyanazon útvonalon. Hja, nálam 2 darab 20 cm-es antenna van rajt, nála egy matrica az antenna. Plusz már a discman-ek is tudták a memóriába bufferelést. Jobb eszközök egy hosszú alagútban sem némulnak már el. (netrádió-DVB-T esetében)

Előzmény: schlumberger (1242)
schlumberger Creative Commons License 2021.07.15 0 1 1242

A mobil hálózat lefedettsége majdnem teljes.

 

Üljél csak föl a vonatra... :-)

Előzmény: mmormota (1241)
mmormota Creative Commons License 2021.07.15 0 1 1241

Ez az SDR alkalmas minőségi zenehallgatásra? Egyáltalán, mitől függ a hangminőség (hw/sw)?

 

Az amatőr célra gyártott SDR-ek többsége nem alkalmas, legalábbis vájtfülű igényre biztosan nem.

Az enyém pl. Airspy HF+, ez veszi ugyan az URH FM adást, de botrányos minőségben. Ennél a típusnál az az oka, hogy viszonylag alacsony a sample rate. Ez keskeny sávú adások vétele esetén mindegy, de pont a nagy löketű FM esetén nem jó. Ennél az SDR-nél a magas bitszámot, jó dinamikát választották, és a mintavétel sebességét áldozták fel.

 

Más amatőr SDR-ek esetén a bitszám alacsony (pl. 12 bit), de sokkal magasabb a mintavétel sebessége. Ezek elvileg képesek lennének jó minőségű FM vételre, de a szoftvert nem erre hegyezik ki. Így átlagos igényű háttér rádiózásra alkalmas, de vájtfülű zenehallgatásra nem. Van egy ilyen SDR-em is, egész jól vesz FM-ben, rövidhullámon viszont alul marad a másikhoz képest. Így sose használom, mert ha már PC, akkor inkább a netről szól a zene.

 

Nem ismerek olyan SDR-t, amelynél komoly gondot fordítottak volna a HiFi FM vételre. (Ettől még persze lehetnek ilyenek.)

A digitális adást persze ugyanolyan minőségben veszik, mint bármilyen más rádió (már ha van hozzá DAB sw), de nálunk megszűnt a digitális rádió műsorszórás a 88-108MHz sávban. Sok értelme nem volt, mert alig van digitális vételre alkalmas autórádió, a neten meg minden adó vehető egy mobillal, és Bluetooth-on ezt lehet hallgatni az autórádiókon is. Megjegyzem, elég kevesen használják ezt a kézenfekvő lehetőséget. Pl. az Info rádió nálam az autóban pár km-re elhagyva Budapestet kimarad, de a neten nincs hatótáv korlát. A mobil hálózat lefedettsége majdnem teljes.

Előzmény: eref (1233)
eref Creative Commons License 2021.07.15 0 0 1240

kösz

Előzmény: XANTIi (1237)
XANTIi Creative Commons License 2021.07.15 0 0 1239

Számottevő különbséget nem látok a régiek és a mai között. Mikor elkezdődött ez a TV-stick vevő játék, azóta használom. A hardverek listája jelentősen bővült. Végtelen számú plug-in van hozzá. Stabil, korrekt a program.

Előzmény: atika001 (1238)
atika001 Creative Commons License 2021.07.15 0 0 1238

Köszönöm a választ! Akkor ezek szerint a szoftver stabil, a hardvernél lesz valami gond. Nekem ez az Airspy azért újdonság, mert az XP-s gépemre még az SDR#-t telepítettem, kb. 4 éve (de lehet hogy 5). Stabilan, hibátlanul működött, ezért nem is piszkáltam. Majd a gép elhalálozott, utána kb. 1 évig nem volt asztali gépem, most lett, és erre próbáltam rávarázsolni a rég megszokott programot, de az már nem volt elérhető. Az angol nyelvű oldalakon is az a vélemény, és tapasztalat mutatkozik, hogy a váltás oka az, hogy ez a program stabilabb, megbízhatóbb.

Előzmény: XANTIi (1236)
XANTIi Creative Commons License 2021.07.15 0 0 1237

Biztosan nem alkalmas. Eleve nagyon kicsi a felbontása. 8 v. 12-14 bit a drágáknál. Nagyon más műfaj.

Előzmény: eref (1233)
XANTIi Creative Commons License 2021.07.15 0 0 1236

Mostantól ( 2 éve?) Airspy a neve a régi proginak. Az E4000 az egyik változata az RTL-SDR eszköznek. Régebbi sorozatok készültek vele az R820 tuner IC helyett. De ez az Airspy hibátlanul megy a régi gépeken is. A külső USB-s "hangkártya" viszont nem tudom hogy viszonyul az SDR feldolgozással. 

Előzmény: atika001 (1234)
Törölt nick Creative Commons License 2021.07.15 0 0 1235

Amiket én hallottam (150USD értékig) azok nem. De nem tartom kizártnak hogy létezik olyan is.

Előzmény: eref (1233)
atika001 Creative Commons License 2021.07.15 0 0 1234

Szégyen szemre nem sikerül (tartósan) működő konfigurációt összehoznom az SDR vevőmhöz, pedig az előző gépemen XP alatt tökéletesen működőt hoztam össze, külöböző plugin-okkal. Az a gép elhalálozott, a mostaniban több meghajtó van, lehet hogy itt van a kutya elásva, vagy valami eszközütközés van. Az előzőn SDR# futott, most csodálkozva látom, hogy az Airspy program alá került, önállóan nem létezik. Vagy az SDR eszközt nem látja, vagy az audio eszközre panaszkodik a program, hogy nem találja. Sajnos hangkártya nincs az új gépben, csak egy kis USB-s stick a hangeszköz. Ha végre működik, akkor az csak a kikapcsolásig tart, a következő bekapcsolásnál már hiányolja az eszközt, nem találja. Az eszköz kiválasztásánál csak E4000 jelenik meg, de RTL SDR kellene hogy legyen, így nem csoda, ha nem találja. Úgy látom, bonyolultabbá vált az új szoftver, vagy az új konfigom problémás.

eref Creative Commons License 2021.07.15 0 0 1233

Ez az SDR alkalmas minőségi zenehallgatásra? Egyáltalán, mitől függ a hangminőség (hw/sw)? 

Törölt nick Creative Commons License 2021.07.15 0 0 1232

Sziasztok

 

Kész lett a PC-m, van benne 3 PCIe foglalat, és hagynám az USB-s SDR vevőket végre a fenébe. Keresek bele PCIe (M.2) SDR vevőt. Tud valaki ajánlani valami (tényleg) jót? Találtam persze de annyira az angol nem megy hogy végigrágjam magam rajt, melyik is lenne nekem jó. Esetleg ha valaki használ ilyen kategóriát, a tapasztalat jól jönne. USB-s volt pár, valamennyi tapasztalat van. Csak VHF-UHF sávok érdekelnek...2GHz-ig elég.
Ízlésem van mert a WR-G39DDCi „EXCELSIOR” Winradio-ra esőre ráleltem aztán megszédültem a milliós ártól. :)))))))Szóval az a kategória felejtős.
Fejlesztgetni nem akarok, mobil sáv sem érdekel de ha van hát van, szóval mindenes vevő lenne hogy a sok kis rádiókat végre el tudjam adogatni.
Találtam pár érdekeset:
-Sidekiq (https://epiqsolutions.com/rf-transceiver/sidekiq/ )
-Lime (https://limemicro.com/products/boards/limesdr-pcie/)
-XTRX (https://xtrx.io/ )

Van ezekről vagy hasonlókról tapasztalat?
(Abba nem mennék bele hogy nekem miért PCIe-s kell. Akit érdekel keressen rá PC fórumokon a különbségre.)

mmormota Creative Commons License 2021.01.23 0 2 1231

Akkor meg is van a különbség és számomra a szomorú tény is: ez (és a többi SDR) egyszerűen ilyen.

 

Ez az SDR ilyen, de mindre ez semmiképp sem igaz.

 

Az RTL-SDR-t egy bizonyos feladatra gyártották: digitális TV adás vételére. A TV adás tipikusan nagy térerejű, zajjal kevéssé terhelt, mivel digitális hibákkal terhelt adást senki se nézne. Olyan környezetben, ahol éppen a venni kívánt adó a legerősebb. Ennek megfelelően méretezték ezt a kis vevőt, 8 bites A/D konverterrel, ami behatárolja az elérhető dinamika tartományt. Így olcsóbban gyártható, és az adott célra megfelelő.

 

A rádióamatőr és megfigyelő teljesen más jelekkel dolgozik. Keskeny sávú, zajhatáron levő jeleket szeretne venni, úgy, hogy akár sok nagyságrenddel erősebb adások is jelen vannak. Pl. helyi FM rádióadók 10-100mV jelszinten, mikörben 1uV alatti jeleket szeretne venni.

Az ilyen célra készült SDR vevő teljesen más felépítésű.Gyakori a 24 bites A/D is, ami már minden gyakorlati célra elég. Mivel egyszerre nagy pontosságú, és nagy mintavételi sebességű A/D konvertert nehéz készíteni, azt is megteszik, hogy egyszerre kétféle üzemmódban működik az SDR vevő.

Az egyik része direkt mintavétellel és 16 bittel dolgozik 100Msample/sec-nél is gyorsabban, ezzel egyszerre nagyon széles sávot tud feldolgozni (pl. a teljes rövidhullámú sávot egyben), meg van egy másik, lekevert sávon 1MHz alatti mintavétellel dolgozó másik A/D 24 bittel, ami pedig jóval nagyobb dinamikát és kisebb zajt biztosít, de csak néhány 100kHz-et fog át. A nagy sávszélesség egyben nagy jelfeldolgozó kapacitást igényel, az A/D konvertert FPGA vagy célra gyártott ASIC szolgálja ki, az előfeldolgozott adatokat pedig DSP.

Ilyen vevő van pl. a Yaesu Dx101-es transceiverben, ami a teszteken toplistás.

 

Direkt konverzióval, 100MHz feletti egyben feldolgozott sávval - amennyire tudom - 18 bites A/D az elérhető legjobb. Ha egyszerre kell ennél nagyobb dinamika, és széles sáv, az is megoldható, sok párhuzamosan működtetett keverő, A/D és feldolgozó egységgel.

 

Szóval nem minden SDR egyforma, nagyon nem. Olyan nyilvánvaló előnyei vannak a technikának, hogy komoly célra tisztán analóg vevőt már célszerűtlen használni. 

Előzmény: Térgörbítő (1227)
Térgörbítő Creative Commons License 2021.01.22 0 0 1230

Megnéztem, nem hardveres hibának tűnik, inkább csak egy furcsaság: 2 méteren ilyen süket, 70cm-n pl már egészen tűrhető az érzékenysége! Ez ilyen...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!