Lehet, hogy a miértet ma még nem tudják, de azt már igen, hogyha egy gyermekkel nem foglalkoznak, akkor a suliban már nagyon nehezen megy neki a tanulás. (Élő példa baráti körömben) Márpedig, ha a gyerek úgy cseperedik, hogy max etetik és tisztába teszik, akkor már 3 éves korára komoly hátrányt könyvelhet el. És csak ez után jön a miért korszaka, amikor körülírva a dolgokat magyarázol neki és bővíted a szókincsét. No ez is kimarad bizonyos családoknál. Akkor mitől a nagy csodálkozás, hogy nem tudnak együtt haladni a cigánygyerekek a többiekkel? Tán itt kellene elkezdeni a felzárkóztatást, megtanítani a cigánylányokat, nőket arra, hogy a csecsemővel, gyerekkelfoglalkozni kell, és azt is, hogy hogyan.
Arra senki sem tud felelni, hogy idővel bizonyos területek miért záródnak be az agyban, de ha ez megtörténik, akkor az általa kezelt képesség is igen korlátos lesz. (vannak 70 év feletti matematikusok és informatikusok, méghozzá nagyon jók. Azonban ha valaki egyáltalán nem kóstol bele 30 éves koráig, akkor már reménytelen a helyzet, még az átlagot sem tudja közelíteni. Vagy, ritka az olyan kölyök, aki akcentussal bírna ha még a kamaszkora előtt tanult meg egy nyelvet, felnőttben meg pont fordítva)
Igen, ez pontosan így van két- és többnyelvű gyerekeknél. KÉsőbb kezdenek el beszélni, de aztán simán behozzák.... :-) A mi családunkban is vannak kétnyelvű gyerekek, a szülők eleinte izigultak, aztán meg visszasírták, hogy de jó volt, amíg csöndben voltak... :DDD
Azért Maugli nem nézett naponta többb órán át TV-t. Igen, és Oroszországban is találtak olyan lányt, aki kutyákkal élt és ugatással kommunikált... Itt nem Mauglikról van szó, akik állatok között nőttek fel, nem is rezervátumban, ahol teljesen el vannak zárva a hétköznapi emberektől. Ezek a gyerekek tudnak beszélni, csak szókincsük minimális,és az is leginkább nyomdafestéket nem tűrő.
A kutatások/tapasztalatok azt bizonyítják, hogy záros határidőn belül meg kell tanulni egy nyelvet ahhoz, hogy többet is elsajátítsunk. Ha ez nem történik meg, akkor egyet sem sikerül, nemhogy többet.
A vadonban felcseperedett mauglinak semmi köze a normálisan szocializált emberekhez. Felnőtt fejjel meg lehet tanulni egy nyelvet akár felsőfokon, ami az önálló kommunikáció-képességet jelenti.
Amerikai a ferj, magyar a feleseg a gyerekekre vigyazo no meg spanyol. Ismerek ilyet ,a gyerekek 5 eves korukra mindharom nyelvet egyforman beszeltek,kesobb aztan az angolt legjobban mert angol nyelvu iskolaba jartak.
Nem az. Véletlenül pont Indiában találtak olyan gyerekeket, kik olyan kis Mauglik voltak. Egy halom szakember izgult rájuk, de az eredmény katasztrofális így is. A legjobb eredmény a fogalmakat nélkülöző tőmondatokban fogalmazó tiniben csúcsosodott ki. évek kemény munkája feküdt ebben.
A következtetés: ha az emberutód egy nyelvet sem tanul meg kölyökként, akkor később soha nem is tud, pláne többet.
Az anyanyeelvet teljesen máshogy tanuljuk, mint az idegennyelvet. Idegennyelvet egész kicsi korban kezdve ki lehet tolni valamennyire a nyelvelsajátítást, ami még nem tudatos nyelvtanulás, mint egy idegennyelvnél. De tudhatsz akármilyen jól egy idegennyelvet, az nem az anyanyelved. Kivéve, pl vegyes házasság, ahol a gyerek egyszerre tanul 2 (3) nyelvet, de 7-8 éves korban kezdve már nem olyan.
TV nézéssel tényleg egész jól lehet nyelvet tanulni, igaz ha utána magyarul is megnéztem ugyanazt, már elég limonádé történetek voltak.
Fel nem foghatom, azok, akik nem csak a TV műsorokat hallhatják magyarul, hanem az "utcán " is így beszél mindenki, miért képtelenek elsajátítani ezt a nyelvet egy normális szinten. A cigányoknál leginkább az igeragozás és a szavak társítása szinte merénylet nyelvünk ellen.
Az meg csak blabbla, hogy 7 éves kor a határ. Akár hova mennek - Németország, Anglia, Kanada...-pillanatok alatt elsajátítják a felnőttek is azt a szókincset, amelyre ugyanúgy, minimáslisan szükségük van, mint Magyarországon.
Nem csak szavazásnál, az életben millióegy szituáció van, ahol nyomtatványt kell kitölteni. Pl. diákigazolvány igénylő lap, az egyik első, amivel a delikvens szembesül.
Kéttennyelvűben emléxek, minden egyes németórán ott volt a tanári asztal sarkán az egynyelvű szótár. Akinek kellett, kirohant érte. Úgy emlékszek, lexikont kezelni 2.ban vagy 3.ban tanultunk (ált.isk), na most, onnantól ez követelmény. Nem hiszem el, hogy nincs MÉK akármelyik suliban.
(Különben, csak így zárójelben, hogy fog az nyomtatványt kitölteni, aki még egy népmese szavait se ismeri fel?)